Poolse vice-premier en drie vice-ministers afgetreden Britse pleidooien voor een gemeenschappelijke markt Brits olieconcern speelt Syrië tegen de Libanon uit Ministerie, dat arbeiders van Poznan terug wees, wordt gereorganiseerd Vooruitzichten steeds rooskleuriger Geen nieuwe buisleidingen als fiscus de I.P.C. niet ter wille is Hertogin Viktoria Louise van Marienburg vertrokken München richtte jaarlijks bierbacchanaal aan Beschonkenen werden in speciale tent „opgeslagen" Indonesië beleefde vorig jaar 390 stakingen Anglicanen beraden zich over echtscheiding Zuidelijk Nieuw Guinea opgevoed tot autonomie Luchtvaartmaatschappijen in Oostenrijk gaan fusie aan Politieke stafchef van het Tsjechische leger vervangen Duitsers vernamen dat zij Russen zijn Internationale rechten in Tanger blijven bestaan Amerika bouwt nieuw raketvliegtuig BUISMAN verhoogt het koffiegenot en verlaagt de kosten Evangelie van de apostel Thomas gevonden WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 WARSCHAU (Reuter/UP/AFP) De poolse vice-premier Hilaryi Mino is afge treden. 7.0 lieeft radio-Warschau gemeld. Tevens zijn drie vice-ministers van het mi nisterie voor de machine-industrie ontsla gen. Een „omvangrijke reorganisatie van het ministerie" werd tegelijkertijd aange kondigd. Het heeft de aandacht getrokken, dat deze ontslagen samenvallen met de uit spraak in het belangrijkste proces van Poz nan en dat de ontslagenen allen werkzaam waren in het ministerie, dat de delegatie uit Poznan op bezoek kreeg, wier ontmoe digde terugkeer het sein voor de onlusten was. Het centrale comité van de Poolse com munistische partij komt maandag bijeen. Men verwacht dat op deze bijeenkomst, met het oog op het partijcongres in maart, gesproken zal worden over de toekomst van Vladislav Gomulka, die na drie jaar gevangen te hebben gezeten op beschuldi ging van rechtse afwijkingen, in ere werd hersteld en weer in de partij opgenomen. Men verwacht, dat. Gomulka een vooraan staande post in de regering zal krijgen, aangezien vele van zijn denkbeelden, die aanvankelijk van de partijlijn afweken, nu volkomen passen in het proces van „demo cratisering", dat. in Polen aan de gang is. Tijdens de pleidooien in het proces te gen negen verdachten inzake een gewa pende overval op het bureau van de veilig heidspolitie heeft een' advocaat gevraagd, de jonge verdachten hun vrijheid te her geven en weer in de gemeenschap toe te laten. De verdachten, zo pleitte hij, zijn jong en hun gedi-ag is mede bepaald door de gebrekkige opvoedingsmethode, waar voor de staat mede verantwoordelijk is. Een andere advocaat vroeg een vonnis, dat ,.van opvoedkundige waarde is voor de verdachten, en voor hen en voor de ge meenschap begrijpelijk". In het derde proces tegen acht verdach ten zijn mannen van .de militie gehoord, die op 28 juni door betogers zijn aangeval len en ontwapend. Zij gaven een uitvoerig verslag van de aanval op hun bureau, die door tachtig tot honderd man werd uitge voerd. In een kwartier tijds waren zij ont wapend en onder bedreiging van vuurwa pens op de binnenplaats van het bureau bijeengedreven. Een der verdachten vroeg een sergeant, met toestemming van de rechter, of hij zich herinnerde dat hij hem uitgelegd had hoe hij met vuurwapens moest omgaan. De getuige antwoordde ontkennend. Een andere verdachte ver klaarde daarop, dat hij gezien had hoe ver scheidene militiemannen aanwijzingen hadden gegeven. De getuigen verklaarden, dat iemand een pistool gericht had op een der militiemannen, doch een tramconduc trice had geroepen: „Schiet niet op de po litie, die vecht voor hetzelfde doel als wij". Een jongeman had geroepen: „Zet ze op een rij, ik wil ze doodschieten", aldus de getuigeverklaringen. HANNOVER (United Press). De 64- jarige hertogin Viktoria Louise heeft haar kasteel Marienburg verlaten en haar toe vlucht gezocht in Braunschweig. Haar zoon, hertog Ernst August, had er bezwaar tegen het bedrag van bijna 24.000 gulden jaarlijks voor het verwarmen van de vier honderd kamers van het kasteel nog langer te betalen. Met steun van zijn zuster, ko ningin Frederika, en koning Paul van Griekenland trachtte Ernst August zijn moeder te bewegen te verhuizen. Het Griekse koninklijk paar weigerde haar tij dens zijn officiële bezoek aan West-Duits- land op Mariënburg te bezoeken. De gemeenteraad van Braunschweig had de hertogin van Hannover en dochter van kei zer Wilhelm II appartementen aangeboden in het Richmond paleis en een villa in de voorstad Wiirum. De hertog had gedreigd een adellijk tribunaal te laten uitmaken of zijn moeder aan zenuwoverspanning en waandenkbeelden geleden heeft. Twee psy chiaters die de hertogin kortgeleden onder zochten, hebben verklaard dat zij volko men normaal is. (Van onze correspondent in Bonn) Ieder jaar wordt in de Beierse hoofdstad München twee weken lang het „Oktober- fest" gevierd. Het grootste jaarlijkse volks vermaak van heel Duitsland. Het feest be gint al in september en het eindigt in de eerste helft van oktober. Beiei-en is bekend als het land van, de bierdrinkers. Er is dus op de Theresienwiese, het schouwtoneel van de feestvreugde heel wat gerstenat door de keelgaten verdwenen. De leus van de honderdduizenden pretmakers is: „Drink je, dan ga je dood; drink je niet, dan ga je ook dood; drink dus maar". Het aantal bezoekers werd dit jaar op een slordige zeven miljoen geschat en tal lozen hebben iedere dag aan het feest deel genomen. Het Münchener oktoberfeest is langzamerhand een bezienswaardigheid ge worden, die van heide en ver belangstel lenden trekt. Per trein, per auto en in auto bussen kwamen ze uit alle richtingen en er waren ditmaal nog meer buitenlanders dan in vroeger jaren: voornamelijk Ameri kanen, Belgen, Nederlanders, Fransen en Oostenrijkers. Waar veel bier uit vaten vloeit wordt uiteraard ook vaak ruzie gemaakt en ge vochten. Bierpullen zijn altijd bij de hand en ze kunnen zo gemakkelijk als wapen worden gebruikt. Op de eerste dag van het feest vielen er dair ook al vier ernstig ge wonden, die nu nog altijd in het zieken huis liggen. De politie had iedere dag volop werk. Een paar honderd vechtersbazen moesten uit biertenten worden gezet en een deel daarvan werd ingerekend. De politie heeft daarbij een paar goede vangsten ge daan, want tegen 35 personen, die zij bij de kraag gegrepen had, liep al een bevel tot inhechtenisneming. Het kwam ook voor dat de politie kelners tegen de gasten moest verdedigen, als deze van oordeel waren dat het bier niet goed genoeg ingeschonken was en aanstalten maakten om de kelners 'e lijf te gaan. In één biertent is zelfs een hele veldslag aan de gang geweest tussen werklieden van twee bouwondernemingen. Op de Festwiede stond een grote tent, waarin beschonkenen konden worden neer gelegd en hun roes konden uitslapen. Ver pleegsters van het Rode Kruis hielden af en toe watten met geest van salmiak onder hun neus om ze wat" bij te laten komen. Naast de grote tent voor de dronken man nen stond ook nog een kleinere voor be schonken vrouwen. In het lawaai van de schiettenten, de draaimolens, de tobogans en de muziekkapellen en in het gedrang van de dichte mensenmenigten in en voor de biertenten zijn vér over de honderd kinderen hun ouders kwijt geraakt. Het jongste kind, dat verlóren werd gevonden, was 14 dagen oud. Ongeveer 80.000 bierpotten zijn verdwe nen, meegenomen als „souvenir". DJAKARTA (United Press) Een In donesisch parlementslid heeft verklaard dat 50 percent van alle stakingen, die vo rig jaar in Indonesië gehouden zijn, heb ben plaats gehad in Noord-Sumatra, waar de meeste buitenlandse plantages en olie maatschappijen gevestigd zijn. Udin Sjamsudin (Masjumi), lid van de parlementaire commissie voor arbeidsza ken, zeide dat in 1955 in totaal 390 stakin gen gehouden zijn. De helft daarvan had den plaats in Noord-Sumatra en de rest in de tien andere provincies van Indonesië. Sjamsudin vertelde dat vijf miljoen werkuren verloren zijn gegaan in een pe riode van 20 maanden. Dit betekende een produktieverlies ter waarde van 100 mil joen rp. Inmiddels is de staking tegen de B.P.M.- Shell olieraffinadere in Palembang de der de dag ingegaan. RADIO VAN MARS. De radiotelescoop van het planetarisch laboratorium te Washington heeft radio-impulsen opgevangen van Mars, toen deze planeet binnèn het bereik van deze reuze-telescoop kwam. Men heeft geen intelligentie achter deze radio-impulsen vermoed, doch beschouwt hen als weerkaatste aardse seinen. Zij geven nochtans nuttige aanwijzingen ten aanzien van de omstandig heden op Mars. Men heeft er uit opgemaakt dat de gemiddelde temperatuur daar iets beneden het vriespunt van water ligt. Met andere woorden: Mars is een huiveringwekkende verblijfplaats. LONDEN (United Press). De aarts bisschop van Canterbury en andere promi nente leden van de Engelse staatskerk be raden zich over de problemen betreffende echtscheiding en de aanleidingen tot echt scheiding. Zo meent de aartsbisschop niet dat een daad van overspel voldoende reden is voor echtgenoot of echtgenote om schei ding te eisen. Dit probleem heeft men nu aan alle jonge lidmaten van de kerk voorgelegd, ter bespreking op catechisatie. De vraag die door de jonge lidmaten beantwoord moet worden luidt: „Achten wij het nood zakelijk dat er méér dan een enkel geval van overspel bewezen wordt vóór een echt scheiding kan worden toegekend?" „Moet een enkele daad van overspel al tijd vergeven worden?" Na bijna vijf jaar overleg bracht een commissie, samengesteld uit representa tieve leden van de Anglicaanse kerk ver slag uit aan het parlement in Westminster en stelde dat er geen verschil bestond tus sen één daad van overspel of meerdere. Deze mening werd gegeven ondanks een persoonlijk beroep van de aartsbisschop, die zei dat de wet, niet de kerk deze op vatting huldigde en in de praktijk als richtsnoer aannam. Men vermoedt dat de aartsbisschop het gebruik wil tegengaan, waarbij een enkele bewezen misstap vol doet in een echtscheidingsgeding. Hij zou het „in elkaar zetten' van echtscheidingen willen tegengaan. Zevende Australische staat SYDNEY (Reuter) De Australische minister voor de randgebieden, P. Hasluck, heeft heden verklaard dat hij gaarne zou zien, dat het gebied van Australisch Nieuw Guinea de zevende staat van het Austra lische gemenebest zal gaan vormen. De eindbeslissing hierover zal echter, zeide hij, moeten liggen bij de bevolking van Nieuw Guinea zelf. Hasluck meent, dat opne ming van het land in het Australische ge menebest „voor ons beide een gelukkige uitweg zal zijn" uit bepaalde bezwaren van de huidige toestand. Het Zuidelijke gebied van Australisch Nieuw Guinea is Australisch grondgebied geworden in 1883 en het Noordelijke ge deelte, voormalig Duits gebied, was na 1918 oorspronkelijk een mandaatgebied van de toenmalige Volkenbond. Tegenwoordig is het een beheerschapsgebied van de UNO, dat door Australië wordt bestuurd. Twee maanden geleden heeft de beheers raadschap der UNO de Australische re gering verzocht een streefperiode te noe men aan het eind waarvan genoemd gebied in Nieuw Guinea zelfbestuur dan wel onaf hankelijkheid zal verkrijgen. WENEN (United Press) Besprekingen tussen de twee Oostenrijkse commerciële luchtvaartmaatschappijen, de „Austrian Airways" en de „Air Austria", hebben ge leid tot een volledig akkoord over princi piële kwesties. De maatschappijen hebben besloten zich bij elkaar te voegen en hopen in het voorjaar van 1957 diensten te openen. De beide luchtvaartmaatschappijen zijn in het begin van dit jaar opgericht. De op initiatief van de socialisten opgerichte „Austrian Airways" zou samenwerken met de Scandinavian Airline System en de „Air Austria", volgens een wetsvoorstel van de conservatieven opgericht, zou samenwer ken met de KLM. WENEN (United Press) Generaal- majoor Jan Zeman, de chef van de poli tieke staf van het Tsjechoslowaakse leger is van zijn functie ontheven en vervangen door generaal Vaclav Prchlik, aldus meldt het partijorgaan „Rude Pravo". Het blad geeft geen redenen op, noch ook meldt het, of Zeman een andere functie heeft gekregen. Zeman is verantwoordelijk geweest voor de politieke scholing van het leger sinds 1952. Hij was tevens vice-minister van Defensie en lid van het centraal comité der partij. Zijn ontslag is de tweede mu tatie in het ministerie van Defensie na de vervanging van de minister van Defensie Alexej Cepicka door Bohumir Lomsky in april. Prchlik, die sinds 1954 bij het mi nisterie van Defensie werkzaam is, werd pas kort geleden generaal. MOSKOU, (Reuter) De Russische autoriteiten hebben de aanspraken van 27 mensen die in de Sovjet-Unie wonen op het Westduitse staatsburgerschap afgewe zen cn verklaard, dat deze mensen Sovjet- staatsburgers zijn, zo is zaterdag door de Westduitse ambassade in Moskou bekend gemaakt. De namen kwamen voor op een lijst van 1000 mensen, die menen Duitser te zijn De lijst was in maart door de Westduitse ambassadeur aan de Sovjet-autoriteiten overhandigd. Sprinkhanenplaag op komst Het Midden-Oosten en Noord-Afrika worden bedreigd door een nieuwe, hevige sprinkhanenplaag, zo heeft het bureau voor sprinkhanen-onderzoek bekendgemaakt. Er komen de eerstvolgende weken miljoenen sprinkhanen bij, nu er met name in de Soedan op zeer grote schaal van deze in secten worden uitgebroed. Sovjet-Unie wijst op beperkingen van Marokkaanse rechten FEDALA (Reuter/A.F.P.) Sultan Sidi Mohammed Ben Joessef van Marokko heeft maandag te Fedala een internationale con ferentie over de toekomstige status van Tanger geopend. De conferentie wordt bij gewoond door veertig afgevaardigden van negen landen, die zitting hebben in de com missie van toezicht in de voormalige inter nationale zone van Tanger, die bij het ver drag van Algeciras werd ingesteld. De bij eenkomsten worden heden te Tanger voortgezet onder voorzitterschap van de Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Achmed Balafrej. In financiële en economische kringen te Tanger neemt men aan dat op de confe rentie zal worden besloten Tanger op eco nomisch terrein een uitzonderingspositie te geven, welke in vele opzichten gelijk zal zijn aan de toestand, die sinds 1923 bestaat. De sultan legde er in zijn openingsrede de nadruk op dat hij de internationale belan gen wil eerbiedigen. Het Russische ministerie van Buitenland se Zaken heeft er bij de conferentie op aan gedrongen een spoedige en doelmatige ver eniging van Tanger met Marokko geen hinderpalen in de weg te leggen. In de ver klaring, die door radio-Moskou werd uit gezonden, wordt gezegd, dat de Sovjet-Unie hoopt, dat „het bewind van zogenaamd internationaal bestuur in dat gebied, dat de rechten van de Marokkanen beperkt, zal worden afgeschaft." Een woordvoerder van het Marokkaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat de Sovjet-Unie te Parijs .inlichtingen" heeft gevraagd over de con ferentie.Er is echter geen sprake geweest van „stappen", noch van een protest, dat Rusland niet voor deelneming aan de be sprekingen was uitgenodigd. De Sovjet- Unie is niet uitgenodigd, omdat zij niet vertegenwoordigd is in de Tanger-com- missie. De Marokkaanse regering heeft acht landen, waaronder Nederland, uitgenodigd. Beoogde snelheid 6400 km per uur en hoogte 60 km WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse regering is van plan een door raketten aangedreven experimenteel vlieg tuig te laten bouwen, dat een snelheid van meer dan 6400 kilometer per uur zal be reiken. Over ongeveer twee jaar zal het vermoedelijk gereed zijn. Dit kleine toestel, dat de naam X-15 krijgt, zal waarschijnlijk hoogten van ruim zestig kilometer kunnen bereiken. Het toestel wordt ontworpen en gebouwd door de nationale adviescommissie voor aeronautica, de luchtmacht, de marine er, de North American Aviation Inc. uit Los Angeles. Indien de X-15 aan de verwachtingen vol doet zal zij de mens vervoeren met snel heden, die ruim tweemaal zo hoog zijn ais die welke tot dusver bereikt zijn met een research-vliegtuig en ongeveer driemaal zo snel als in enig oorlogsvliegtuig dat thans bekend is. De X-15 zal zo snel vliegen dat de nor male vliegtuigcontroles van weinig of geen waarde zullen zijn. Verwacht wordt dal aan de vleugeluiteinden kleine raketten gemonteerd zullen worden om de richting te bepalen. IGOR STRAWINSKY ZIEK MÜNCHEN (U.P.) De vierenzeventigjarige componist en dirigent Igor Strawinsky zal. naar zijn echtgenote heeft meedgedeeld, in een ziekenhuis worden opgenomen, omdat hij lijdende is aan griep en zenuwcompli caties. ADVERTENTIE MOTTENPRAATJES ,..tn moHengaaljes iou.dot een jumfWdje. idottki.aii Ad maak nieC va/n die. met Suian. bfxandsJldz urot tMirt c^dkad. MET EULAN BEHANDELDE STOFTEN ZUN BLIJVEND MOTICHT. ZE ZIJN OVERAL VERKRIJGBAAR EN TE HERKENNEN AAN DIT ETIKET LONDEN (Reuter) De „Financial Times" schrijft, dat het Britse voornemen tot deelneming aan de voorgenomen Euro pese gemeenschappelijke markt Frankrijk vrijwel zeker meer bereid zal doen zijn tot compromissen ten aanzien van de voor genomen Europese douane-unie. Van het begin af aan, zo schrijft het blad, hebben Frankrijk en West-Duitsland bij de be sprekingen over de douane-unie der zes landen van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal en over de Euratom het zwaartepunt verschillend gelegd. De Fran sen hebben getracht de onderhandelingen over het Euratom-plan gescheiden te hou den van die over de Europese gemeen schappelijke markt, die zij minder op prijs stellen. De Duitsers, die zeer begerig zijn naar de voordelen van de gemeenschappe lijke markt, doordat zij de sterkste con currentiepositie innemen, hebben aange drongen op verbinding tussen beide plan nen. De Fransen verlangen thans waar borgen, alvorens zij er in toestemmen hun invoerbeperkingen en tariefmuren af te breken. Er zijn belangrijke sectoren van de Franse industrie, aldus de „Financial Times", die alleen kunnen voortbestaan onder kunstmatige bescherming tegen bui tenlandse concurrentie. De Fransen be weren echter, dat hun zwakke concur rerende positie niet voortvloeit uit een structureel gebrek, doch uit het feit, dat de kosten van sociale lasten in de vorm van kinderbijslag en dergelijke, die door bijdragen van de werkgevers worden ge financierd voor de Franse industrie hoger zijn dan die in andere landen. Zij dringen aan op concessies van Duitse zijde, ADVERTENTIE Ook bij Nescafé en andere soorten oplosbare koffie doet een beetje BUISMAN wonderen. 4* OÊk A 4B* A W V V «T BEIROET (AFP) De Iraq Petroleum Com pany (IPC) heeft „tot haar spijt" 120 van haar 2500 arbeiders te Tripoli ontslagen die sedert enige tijd in dienst waren met het oog op plan nen tot uitbreiding van haar werkzaamheden te Tripoli. De maatschappij heeft deze werkzaam heden „helaas" moeten opgeven. De maatschap pij is niet voornemens haar tegenwoordige werk zaamheden te staken, behalve wanneer de Libanese autoriteiten haar daartoe materieel verplichten. Zij zegt, dat zij van de Libanese fis cus nog niet de laatste aanmaning heeft ontvan gen, welke volgens de wet 45 dagen aan de even tuele inbeslagneming van haar bezittingen vooraf dient te gaan. De I.P.C. en de Libanese regering hebben een hooglopend geschil over royalties en belasting, die over de doorgevoerde olie betaald moet worden. Een woordvoerder van de maatschappij ver klaarde dat de I.P.C. voornemens is de leiding in de Syrische haven, Banias, te bouwen, In het afgelopen weekeinde zijn Libanese afgevaardig den van pers, industrie, politieke partijen en ar beiders naar Damascus getrokken om Syrië's steun te winnen. In het Libanese parlement is een minderheid ten gunste van de I.P.C. De I.P.C. heeft ook bekend gemaakt, dat er geen sprake kan zijn van verlegging der beide oliebuisleidingen, die tussen Kirkoek en Haifa in Israel lopen, naar Sidon, zolang het geschil niet is geregeld. Libanon verlangt een royalty voor de oliebuisleidingen, die gelijk is aan het geen Syrië ontvangt, hoewel het door Syrië lopende gedeelte der buisleidingen onge veer tienmaal zo lang is als het Libanese gedeelte. De Financial Times noemt de jongste stap van de I.P.C. een stoutmoedige poging om uit een onmogelijke situatie te komen. Deze zaak leert dat er totdusverre niets is gebleken van Arabische solidariteit voor het bereiken van inwilliging van deze on redelijke eis en dat het niet mogelijk is zich in het Midden-Oosten te bewegen, in dien men niet bereid is risico's te nemen. In deze kwestie is het risico, dat de Liba nese regering de installaties en de raffina derij van de I.P.C. in beslag neemt. Het is SYR/E echter bemoedigend dat in het spel van de oliepolitiek in het Midden-Oosten de troefkaarten niet altijd aan één kant zijn, aldus de Financial Times. De buisleiding die oorspronkelijk naar Tripoli zou lopen is een onderdeel van een plan tot export van negen miljoen ton ruwe olie extra per jaar uit Irak. Tussen de maatschappij en Libanon is ook een conflict gaande over de uitvoering van een wet, welke de maatschappij met terugwer kende kracht tot 1952 aan belastingheffing onderwerpt. De maatschappij ziet hierin een schending van de vrijstelling, waarop zij volgens een overeenkomst van 1931 recht heeft. die het verschil in dit opzicht tussen de beide landen zullen verminderen. Het is vrijwel zeker, dat, nu Groot-Brittannië be reid is tot de gemeenschappelijke markt toe te treden, Frankrijk eerder tot com promissen bereid zal zijn dan anders het geval was geweest. Afgewacht zal nog moeten worden, aldus de „Financial Times", of hetgeen er uit de onderhandelingen der zes landen resulteert meer zal lijken op het oorspronkelijke plan van een volledige douane-unie, of meer op het Britse ontwerp van een „gedeelte lijk vrijhandelsgebied". Een vijftigtal vooraanstaande Britten bankiers, economen, vakverenigingsleiders en socialistische, conservatieve en liberale politici hebben een manifest onderte kend ten gunste van de deelneming van Groot-Brittannië aan de gemeenschappe lijke Europese markt. In het Lagerhuis zijn twee moties ingediend, een door 75 Labour- afgevaardigden en een andere door 83 con servatieven-afgevaardigden, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen deel te nemen aan de onderhandelingen. De eco nomische crises, die zich in West-Europa voordoen, zijn toe te schrijven aan het ont breken van het evenwicht tussen de zeer grote gemeenschappelijke markt van de Verepigde Staten en de verdeelde econo mieën van Europa. Ook het communistische blok gaat in de richting van economische eenwording en daagt het Westen in Afrika en Azië uit. Europa moet gereed zijn om de handschoen op te nemen, zo wordt in het manifest gezegd. De Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal, waartoe Groot- Britttannië weigert toe te treden, heeft de voordelen van een Europese oplossing aan getoond. Als Groot-Brittannië nu aan de onderhandelingen deelneemt, kan het voor waarden stellen, in het bijzonder op agra risch gebied, teneinde zijn bijzondere be trekkingen met het Gemenebest veilig te stellen. Wanneer wij er ons niet bij de ge boorte bij aansluiten, zou de gemeen schappelijke markt sneller kunnen groeien dan wij, en Groot-Brittannië over het hoofd groeien. Tot hen, die het manifest ondertekenden behoort Lord Boyd-Orr, voormalig president van de Voedsel- en Landbouworganisatie van de UNO (FAO). Volgens de „Daily Express" wint in de Labour partij het verzet tegen het plan dei- regering deelneming aan een gemeenschap pelijke markt van de Europese landen te overwegen snel terrein. Het blad noemt dit een uitdaging aan de conservatieven. Het Labourblad „Daily Herald" vestigt de aan dacht op de ingewikkelde kwesties, die met dit plan samenhangen. In alle politieke partijen zullen er volgens dit blad uiteen lopende standpunten zijn. Functionarissen van het Japanse minis terie van Financiën hebben verklaard tegenstanders te zijn van een tolunie tus sen de zes landen der Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en het Britse Gemenebest. De functionarissen verklaar den het voorstel te beschouwen als een po ging tot het vormen van een economisch blok, dat een discriminerende houding zal aannemen tegenover de niet-aangesïoten landen. CAIRO, (United Press) De Franse professor Henri Charles Puech heeft be kend gemaakt dat de eerste volledige ver sie van het evangelie volgens de apostel Thomas is ontdekt, waarin aforismen en stelregels die aan Jezus worden toege schreven voorkomen. De manuscripten zijn in het Koptisch geschreven en gevonden in het Koptisch museum te Cairo, waar prof. Puech met een groep deskundigen onder zoekingen doet in vroeg-christelijke ge schriften. Het evangelie, toegeschreven aan Tho mas begint met de woorden: „Dit zijn ge heime woorden, die de levende Jezus sprak en Didymus Judas Thomas neerschreef." Volgens prof. Puech is het Koptische ge schrift een vertaling uit het oude Grieks, dat in de eerste eeuwen van de christelijke jaartelling in Egypte werd gesproken. Hij acht het waarschijnlijk, dat sommige pas sages in het manuscript hun oorsprong hebben in de Aramese taal, die Jezus heeft gesproken. In het manuscript komen drie verschil lende soorten schrift voor. „Het eerste is nieuw en bevat onbekende stelregels en aforismen die aan Jezus werden toege schreven en primitief dan wel apocrief kunnen zijn. De vondst is een eeuwenoud mystiek manuscript, dat het evangelie be helst volgens de „ongelovige" apostel Tho mas. Het bevat aan Jezus toegeschreven woorden, die niet voorkomen in de vier erkende evangeliën van Mattheiis, Marcus, Lucas en Johannes," aldus prof. Puech.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13