Peil van inwoningen in Haarlem voor jonggehuwden neemt af „Puck" speelt „Bouwmeester Solness" B.l.o.-tentoonstelling in Haarlem komt op brede basis tot stand Amsterdamse Beurs 13 „Conférences francaises" in dit seizoen Grote tramremise in Trondheim uitgebrand Drie vrouwen omgekomen; 42 nieuwe trams verwoest Opperste hof in Tennessee verklaart wetten nietig Winst voor rechts in Finse gemeenteraadsverkiezingen Ina van der Beugel over „aantrekkelijk zijn" Bijeenkomst vereniging van huisvrouwen Amerikaans negerkoor zingt in Den Haag Op 2 november bloed afname in Hoofddorp School-Sint Nicolaas- comité in Zandvoort BENNEBROEK Tuinbouw en Plantkunde Burgerlijke Stand van Bennebroek Lissese VVV had druk seizoen Secretariaat verstrekte 600 schriftelijke inlichtingen Mr. L. Lips verdediger van andere Nederlanders Scheepvaart WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Zoals wij dinsdag meldden heeft de Haar lemse gemeenteraad de behandeling van de woningbouwnota uitgesteld tot 17 oktober en tijdens deze besprekingen zal ongetwij feld ook de jaarstatistiek va» de woning voorraad en de bouwactiviteit in Haarlem in 1955 ter sprake gebracht worden. In deze statistiek is ook een paragraaf gewijd aan de huisvestiging der jonggehuwden, die van jaar tot jaar slechter wordt. Reeds enige jaren worden door de ambtenaren (Cr gemeentesecretarie aan elk huwend paar enkele vragen gesteld omtrent de toe komstige huisvesting. De resultaten van deze vraagstelling die geregeld in het kwar taalbericht en in de statistiek van de wo ningvoorraad en bouwactiviteit worden op genomen geven een,nader inzicht in de aard van de in de gemeente Haarlem heersende woningnood. Het winlerprogramma van „Les confé rences frangaises", de in Haarlem bestaan de samenwerking tussen de Alliance fran- caise en 't Genootschap Nederland-Frank rijk, begint, zoals wij reeds meldden, op zaterdag 13 oktober met een lezing van de expeditieleider naar het gebied van de Zuidpool, André Liotard, welke voordracht wordt gehouden in de aula van het Stede lijk gymnasium aan het Prinsenhof. Van de overige, thans reeds vastgestelde bijeen komsten vermelden wij de volgende: Roger Secrétain, bekend auteur en journalist, zal op 23 november in het gymnasium te Haarlem spreken over het onderwerp, ge titeld: „Wie is Henri de Ii/Iontherlant?" Ro ger Secrétain heeft twee letterkundige tijd schriften opgericht en verschillende wer ken geschreven, die de „Académie Fran- gaise" heeft bekroond. Op woensdag 12 december, eveneens in het gymnasum te Haarlem zal mevrouw Fanély Revoil, zangeres bij de „Opéra Comique", iets vertellen over koninginnen, herderinnetjes en zangeressen. Jean Del- haye zal op 31 januari een lezing houden, getiteld: „de sterrenkunde in het algemeen en de Franse bijdrage daartoe in het bij zonder". Jean Delhaye is momenteel één van de belangrijkste figuren op het Parijse observatorium. Hij zal het aandeel van de Franse astronomen op het gebied van astronomische onderzoekingen aantonen in een film: „Flammes et soleil". Naar wij vernemen heeft mevrouw C. J. E. M. CremersDe Bruyn zitting genomen in het bestuur van de „Alliance frangaise" en het genootschap NederlandFrankrijk. Een geweldige brand heeft in de afge lopen nacht een grote remise met 42 nieuwe tramwagens in de Noorse stad Trondheim geheel verwoest. Daarbij zijn drie vrouwen in de vlammen omgekomen. Het stadsver voer is grotendeels lamgelegd. Elf ouderwetse trams en een nieuwe, die door de vlammen gespaard was, onder hielden hedenochtend de belangrijkste ver bindingen. De 42 verbrande tramwagens waren per stuk 400.000 gulden waard. De schade wordt voor een groot deel door verzekering gedekt, maar gemeentelijke autoriteiten hebben voorspeld dat het drie jaar zal duren eer het openbare vervoer van Trondheim de gevolgen van deze brand te boven is. De Europese tramfabrieken zitten vol orders, en kunnen het materiaal dat nodig is om Trondheim te helpen niet op korte termijn afleveren. De brandweer stond in de afgelopen nacht machteloos tegenover de enorme vuurhaard en moest zich beperken tot het blussen van secondaire brandjes, die door de vuurregen elders ontstonden, en tot het nathouden van de omliggende gebouwen. De regen hielp de brandweer daarbij ge lukkig, anders was het hele middeleeuwse centrum van Trondheim, dat uit houten huizen bestaat, in de as gelegd. Brandweerdeskundigen zeiden, dat de brand begonnen is met „een soort explosie" in een hoek van de remise. Alle pogingen om de brand te bedwingen bleven zonder resultaat en in minder dan een uur was er van de remise niets anders over dan een ruïne van verwrongen stalen balken. Volgens deze deskundigen waren het be gin en de ontwikkeling van de brand on gewoon. Zij wilden echter niet direct ver klaren dat brandstichting de oorzaak van deze catastrofe zou zijn. Voor de jonggehuwden neemt het peil van de inwoningen bovendien blijkens de cijfers af, hetgeen de indruk vestigt dat de mogelijkheid om een redelijke ittwoning (bijvoorbeeld enkele vertrekken met een eigen keuken) te vinden uitgeput raakt en dat men noodgedwongen met elk aanbod genoegen gaat nemen. Ter vergelijking zijn in het volgende staatje enige cijfers over 1953, 1954 en 1955 naast elkaar geplaatst. 1953 1954 1955 Van de echtparen die na hun huwelijk in Haarlem bleven wonen beschikten reeds over huisvesting 14*/« 13"/. 13"/. Gebruikte auto's. De Bovag, de bond van automobiel- en garagebedrijven, houdt van 27 tot en met 30 november bij wijze van proef een tentoonstelling met mogelijkheid van verkoop van gebruikte automobielen, teneinde „een poging tot sanering van de handel in gebruikte automobielen te onder nemen en daarmee het vraagstuk van de verekersveiligheid te dienen". Deze exposi tie wordt gehouden in enkele paviljoens van het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3'4 Nederl.47 90 Vs 907/« 3 Nedl 1962/64 92)4 921)4 A. K. U 252)4 251)4 Calvé Delft 347 347 Van Gelder Zoner, 223}/, 223 y. K. N. Hoogovens 332 334 Nederl. Ford 406 406 N. Kabelfabriek 326 325 gew.Philips Gloeil 288 288 oref Philips Gloeil 170)4 170)-:, Unilever 402 403 Wilton Fijennord 329% 330 Oordtsche Pet tol 824'X 826 Konkl Petroleum 815)4 816 A'dam Rubber 75 75 Vf Hol) Amer Lijn. 200 199 N. Scheepv Unie 171)4 171 van Ommeren 339 339 H. V. A 99 99)4 Vgrg. Deli Mijen 108 As 108)4 ïmsterd Bank 237 J4 237)4 led Handel Mij 188)4 188 ^otterd Bank 206)4 206)4 wpntsche Bank 211 211 \nacnnda Copper 80% 79 L'hlehem Steel 165 'X 16554 U S Steel 68 67 '•eneral Motors 4715/m 47% heil Union 91 90/4 37% 37)4 Een zelfstandige betrokken door woning werd 7»/. 5"/. 5"/. Een inwoning door werd gevonden 60'/. 58"/. 53"/. Geen woonruimte had 19»/. 24"/. 29"/. Men ziet dus dat het percentage jong gehuwden dat er in slaagde een inwoning te vinden daalde en dat het percentage der jonggehuwden dat in het geheel niet over een woonruimte kon beschikken van jaar tot jaar toenam. Bovendien is het peil der inwoningen eveneens dalende hetgeen blijkt uit de volgende cijfers. 1953 1954 1955 Percentage der woningen best. uit slechts een woonvertrek 39»/. 42"/. 41"/. Percentage der inwoningen be staande uit slechts een vertrek zonder eigen keuken en zonder eigen toileteigen toilet 36"/. 38"/. 39"/. Het aantal bij het gemeentelijk bureau voor huisvesting ingeschreven verloofde paren en kinderloze echtparen welke over geen of niet redelijke woonruimte beschik ten bedroeg op 31 december 1955 1261 (31 december 1954: 1116). RECTIFICATIE Dinsdag heeft in het Wereldnieuws ge staan dat de premier van Pakistan, die deze maand een bezoek aan communistisch China zal brengen, Mohammed Ali heet. Premier Ali is echter onlangs afgetreden en opgevolgd door Soerawardi van de Awa- mi-partij, die in oppositie was tegen de partij van Ali. Rassenscheiding KNOXVILLE (United Press) Het op perste gerechtshof van de staat Tennessee heeft bepaald dat de wetten van Tennes see met betrekking tot de rassenscheiding in strijd zijn met het besluit van het Ame rikaans hooggerechtshof (1954) en dus nie tig zijn. Het hof wilde nog geen beslissing nemen ten aanzien van de eens „blanke" school te Clintón, waar ernstige ongere geldheden ontstonden toen de rasseneen- heid werd doorgevoerd. De onderwijsraad van de staat Texas heeft, naar U.P. uit Atlanta bericht, beslo ten in het Laurèrts-district een nieuwe school van 350.000 dollar voor negers te laten bouwen, „liever dan rassentwist aan te wakkeren door een bestaand gebouw te gebruiken". Het bestaande gebouw, gebouwd voor 248.000 dollar en waarvoor de staat reeds 19.000 dollar huur per jaar betaalt, staat leeg op een stuk grond in het dorp Brew- ton in het district Laurens.. De moeilijkheden zijn ontstaan doordat een grondbezitter bezwaar maakte dat een stukje van het gebouw op zijn terrein stond en hij weigerde een regeling te tref fen. Sedertdien zijn dreigementen uitge sproken dat het gebouw en de schoolbus sen de lucht in zouden gaan als geprobeerd zou worden de school te gebruiken. HELSINKI (Reuter/U.P./A.F.P.) In de gemeenteraadsverkiezingen, die zondag en maandag in Finland zijn gehouden, blij ken de rechtse partijen winst te hebben ge boekt en de communisten stemmen te heb ben verloren. Ook de socialisten gingen vooruit, maar hun winst is geringer dan die van de rechtse partijen, die een coalitie hadden gevormd. Van de 12.071 zetels die op het spel stonden hebben de rechtse par tijen 57.8 percent veroverd. De sociaal democraten verwierven 23.2 percent en de communisten 19 percent. Tevoren bezetten de rechtse en midden-partijen 56,1 percent van de 11.614 beschikbare zetels, de so ciaal-democraten 23,1 en de communisten 20,8 percent. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat de zich voorheen speciaal tot de jeugd richtende toneelgroep „Puck" thans met een voorstelling voor het voetlicht is ge komen, die waarschijnlijk alleen de oudere generatie nog iets te zeggen heeft, iets „doet". Want men moet al met Ibsen zijn grootgebracht als het ware om zijn „Bouwmeester Solness" werkelijk van harte te kunnen waarderen. De dinsdag avond in het Centraal Theater te Amster dam gegeven première vormt een bijdrage tot de herdenking van de Noorse schrijver, die vijftig jaar geleden is gestorven. In ieder geschiedboek van de drama tische kunst kan men lezen, dat „Bouw meester Solness" (1892) het begin van de symbolistische periode in het levenswerk van Henrik Ibsen vormde, hoewel er ook in zijn naturalistische tukken veelvuldige voorbeelden van symboliek (heel sterk met name in „Spoken" en „Rosmersholm") aan wijsbaar zijn. Maar in dit voorspel tot de laatste afdeling van zijn complete oeuvre, zijn naturalisme en symboliek even sterk vertegenwoordigd. „Bouwmeester Solness" is daardoor een stuk met een dubbele bodem Men weet eigenlijk niet goed waar men aan toe is. In het ..aturalistische vlak is het de burgerlijke tragedie van de ouderwordende architect, die met afgunst de opkomst van een jongere, hem ver dringende generatie vreest. Op het gebied van de architectuur is dit, achteraf be schouwd, een ongemotiveerde angst ge weest. Doch het is duidelijk, dat Ibsen in Solness een projectie heeft geleverd van zichzelf als in het vak vergrijsde toneel schrijver, die zijn krachten voelde afnemen en moeite had op de hoogte van zijn tijd te blijven. Het is de jonge vrouw Hilde Wangel, die met haar overmoedige eisen de val van Bouwmeester Solness letterlijk en figuurlijk bewerkstelligt. Dezelfde fi guren spelen tegelijkertijd een rol in het symbolische drama van vergelding, waarbij Hilde Wangel de in'nerlijke chaos voorstelt. De nadrukkelijkheid van de gewilde symboliek wordt des te onaanvaardbaarder naarmate men in de loop van de avond tot het inzicht komt. dat er aan de realis tische kant, als men het zo kan uitdruk ken, voldoende stof tot uitwerking aan wezig was. Iets aandoenlijks is er overigens wel in de „gewetensziekte" van Solness, in zoverre als men die kan uitleggen als een uiting van de lafheid, die Ibsen in zichzelf vreesde, behorende bij zijn twee strijd wat betreft de keuze tussen conser vatisme en liberalisme. Men beoordeelt kunst echter niet met biografische bijzon derheden in het achterhoofdHilde Wangel is misschien wel de eigenaardig ste figuur in dit stuk. Zij heeft een twee voudige functie, waardoor het overigens niet gemakkelijk valt in haar te geloven: enerzijds belichaamt zij de jongere gene ratie met hooglopende eisen, anderzijds is zij met haar pre-freudiaanse verlangens een zinnebeeldige verschijning, volkomen thuishorend op het terrein der erotiek. Cas Baas heeft als regisseur een belang wekkende, echter voor bestrijding vatbare poging ondernomen om „een werkelijk heid achter de uiterlijke schijn" te sugge reren door het gebruik van „abstracte" decors (muurvlakken en gordijnen). De be lichting was daarmee in overeenstemming. Het witte licht deed mij weldadig aan, al was het te betreuren dat de toneelbeelden niet altijd scherp genoeg uitvielen. Maar ja, hierdoor vierde de symboliek ongehin derd hoogtij, want er was immers geen uiterlijke schijn van iets anders, zodat juist de zwakste zijde van het stuk ging over heersen. De indruk, die men tenslotte van de voorstelling overhield, is dat Ibsen zelf een reddeloze val maakten toen hij boven het naturalisme naar de regionen der tijde- loze symboliek wilde uitklimmen. Met veel waardering aanschouwde men intussen het verdienstelijke, wat ruw aangezette spel van Guus Verstraete in de titelrol, een hoogtepunt vindend (ook dank zij een uit muntende mise-en-scè- e) in het gesprek met Egbert van Paridon als de wel wat jolige dokter. Tine de Vries speelde het neurotische meisje Hilde Wangel lang niet slecht, iets te oppervlakkig misschien al moet men zicji afvragen of het anders en beter zou kunnen. Karin Haage was de op de grote, sterke man verliefde secretaresse, Nell Knoop een uitgebluste echtgenote, soms zo toonloos sprekend dat men haar nauwe- Guus Verstraete in de titelrol van „Bouw meester Solness" van Ibsen met Tine de Vries als Hilde Wangel. wellicht, maar kennelijk in volledige over eenstemming met de opzet van deze ver toning. In kleine rollen zag men Wim van den Heuvel en Jan Grefe, voor wier krampachtigheid men Ibsen aansprakelijk moet stellen. H. P. D. van Ginkel ontwierp de sobere aankleding. Van wie de niet erg mooie vertaling is werd niet in het pro gramma vermeld. DAVID KONING Dat „aantrekkelijk zijn en blijven" voor de doorsnee-vrouw, geen gemakkelijke op gave is, heeft mevrouw Ina van der Beugel dinsdagmiddag naar aanleiding van het boek van Anita Colby, dat deze titel draagt, uiteen gezet. Mevrouw Van der Beugel heeft dit boek, waarvan de oorspronkelijke titel luidt: „Anita Colby's beauty book" vertaald en zij heeft er op kostelijke wijze over verteld tijdens de eerste bijeenkomst in dit seizoen van de Nederlandse Vereni ging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem in de tuinzaal van het gemeentelijke Con certgebouw. De presidente, mevrouw A. Hamaker- Willink, heette o.a. welkom de nieuwe diri- gente van het Huisvrouwenkoor, mej. W van Eldik, die de taak van mej. C. Igesz heeft overgenomen en die met het koor deze middag feestelijk heeft ingeleid met het zingen van enige liederen, waarvan de pianobegeleiding bij mevrouw T. Mondri- aan-Ligthart in goede handen was. Mevrouw Hamaker herinnerde er aan dat de afdeling binnenkort haar veertig jarig bestaan hoopt te vieren; het is de wens van het bestuur dat zoveel mogelijk leden aan het feestdiner zullen deelnemen. De schrijfster Ina van der Beugel zeide dat men het boek van Anita Colby niet aldus benaderen moet: „aantrekkelijk zijn en blijven", dat is onzin. Anderzijds moet men ook niet alles van dit boek verwach ten, want dan wordt het beslist een des illusie. Mevrouw Van der Beugel zeide, dat Anita Colby in Amerika een beroemdheid is op het gebied van schoonheidskunde. Zij heeft o.a. in Hollywood gewerkt, is man nequin en fotomodel geweest en heeft haar ondervindingen opgetekend in een uiterst leesbaar boek, dat vooral in Engeland en ook in Frankrijk een groot succes is ge worden. Ook in Amerika heeft Anita Colby met haar boek een grote groep van vrou wen bereikt. Iedere vrouw geeft om haar uiterlijk, was de overtuiging van mevrouw Van der Beugel en ook bij de werkende vrouw kunnen uiterlijke verzorging en in tellect goed samengaan. In dit verband las zij een artikel voor dat zij indertijd schreef onder de titel „Ik zou zo graag een juf frouw uit „Vogue" willen zijn", waarmede spreekster de lachers op haar hand had. Het is Anita Colby's overtuiging dat de verstandige vrouw in staat is zich psy chisch en fysiek te verfrissen. Ook de Ne derlandse vrouw, die toch wel gevoel voor kleur en lijn heeft, moet niet afwerend tegenover de nieuwe mode staan. Wjj zijn toch ook gewend geraakt aan de revolutie I van het korte haar, de gekleurde brilmon turen, de new look enz. Anita Colby schudt ons op dit gebied wakker in haar boek en de aantrekkelijkheid ervan is dat zij daar voor geen dure, onbereikbare middelen en dure preparaten gebruikt. Zij geeft toe dat de innerlijke gesteldheid van de vrouw het schone, boeiende aan het gelaat geeft. Of een vrouw plezier in haar leven heelt of dat zij door leed gelouterd is, kan men op haar gezicht aflezen. Het komt erop aan of men tevreden is met zijn lot en men de dingen kan leren zien, waar men dankbaar voor moet zijn. Daarbij gaat het niet om crèmes en poederdozen. Naar aan leiding daarvan las mevrouw Van der Beu gel een artikel van haar hand voor onder de titel „Waarom ik geen pin-up girl ben geworden" uit haar bundel „Een snufje van dat". Anita Colby behandelt in haar boek al lerlei schoonheidsmiddelen, de huid- en haarverzorging, de make-up, de haardracht. Zij wijst erop dat ook de stem en de dictie van belang zijn, kortom de schrijfster neemt de vrouw van top tot teen onder handen. Iedere leeftijd heeft haar charme, zegt zij. Voor mevrouw Van der Beugel was deze uitspraak aanleiding haar artikel voor te lezen „Wat heerlijk om niet meer jong te zijn". Geboeid ergens naar kliste ren is bijna niet meer van deze tijd. Het is evenzeer een kunst een goede gast als een goede gastvrouw te zijn. Anita Colby be schrijft dit alles in haar boek. Het is moei lijk aantrekkelijk te zijn. Het is nog moei lijker het te blijven, aldus besloot Ina van der Beugel haar voordracht. Zoals wij reeds hebben gemeld wordt op maandag 22 oktober in Haarlem een grote tentoonstelling geopend, welke gewijd is aan de schakeringen in het buitengewoon lager onderwijs. De officiële opening vindt 's morgens plaats in de ridderzaal van het Stadhuis, waar dë Rijksinspecteur voor het buitengewoon lager onderwijs, de heer N. IJ. Vlietstra een inleiding zal houden over de betekenis daarvau. De expositie wordt gehouden in de Vleeshal en opgebouwd onder de techni sche en artistieke leiding van de heer L. Tollenaar. Zij zal niet minder dan veer tien vormen van het b.l.o. in verscheidene stands in beeld brengen, waarbij gebruik zal worden gemaakt van foto's en grafie ken, tekeningen en modellen en ook van taperecorders voor de eventueel noodza kelijke toelichtingen. Tot de geëxposeerde onderwijsvormen behoren het onderwijs aan moeilijk en zeer moeilijk lerende kinderen, de scholen voor moeilijk opvoedbaren en voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, de opleidingsmogelijkheden (thans nog voor het grootste deel alleen buiten Haarlem te vinden) voor spraakgebrekkige kinderen, eleptici, hardhorende en dove kinderen en andere minder validen. De gemeentelijke geneeskundige en ge zondheidsdienst is uiteraard ook aanwezig om de arbeid van zijn jeugdpsychologische en jeugdpsychiatrische bureaus onder de aandacht te brengen. De tentoonstelling korht op een zeer breed vlak van samenwerking tot stand. Niet al leen hebben de omliggende gemeenten als Velsen, Bloemendaal, Heemstede, Bever wijk, Heemskerk en Zandvoort financiële steun toegezegd, maar er bestaat ook een vruchtbaar samengaan van openbaar en confessioneel onderwijs, teneinde het ge meenschappelijke doel: een zo goed moge lijke voorlichting over het b.l.o. te berei ken. De tentoonstelling is in de eerste plaats voor de leerkrachten van het kleuter- en lager onderwijs bedoeld, opdat zij een in zicht krijgen in de vele mogelijkheden wel ke het buitengewoon lager onderwijs biedt voor die kinderen die enige moeilijkheden ondervinden bij het volgen van het onder wijs op de gewone lagere scholen. Daar naast is de tentoonstelling ook interessant voor anderen die met het onderwijs te ma- lijks kon verstaan, te oud en spookachtig ken hebben, zoals organisaties van ouders en andere belangstellenden en ook voor ouders individueel. In principe is de tentoonstelling tot en met 3 november in de ochtend- en de mid daguren geopend voor onderwijzeressen en onderwijzers en in de avond van zeven tot tien uur ook voor andere bezoekers. Om nog extra de aandacht te vestigen op deze gebeurtenis wordt een B.L.O.-krant verspreid, waarin de reeds genoemde rijks inspecteur, de wethouder van onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, dr. L. J. Petersma, de gemeentelijke jeugdpsychiater, en anderen een beschrijving van doel, betekenis en in deling van de tentoonstelling geven. Het Amerikaanse negerkoor „The fisk jubilee singers" onder leiding van John W. Work zal met medewerking van Anne G. Kennedy, piano, op maandag 15 oktober een concert in Diligentia in Den Haag ge ven. Dit, uit zeventien medewerkenden bestaande, gemengde negerkoor, vertrok eind september uit de Verenigde Staten voor een „g "will-reis" door Europa. Het zal meer dan zestig concerten in Enge land, Frankrijk, Nederland, Spanje, Portu gal en Ital'ë geven. Het ensemble, dat ge-* vormd v d door een aantal arme neger- studenten van de Amerikaanse „Fisk-uni- versity", debuteerde in Cincinnati en ver kreeg sindsdien bekendheid. Het program ma in Diligentia zal hoofdzakelijk uit ne- Op 2 november zal in de onderafdeling Hoofddorp van het Nederlandse Rode Kruis weer een bloedafname-avond worden ge houden,welke plaats heeft in de Ambachts school te Hoofddorp. Dankzij de medewerking van de pad- vindersgroep „De Meervogels" is een spe ciale actie op touw gezet om hiervoor propaganda te maken. In de loop van deze week zijn in het dorpsgedeelte en zuid oosten van de Hoofdvaart folders en invul- biljetten verspreid, die zaterdag zullen worden opgehaald. Volgende week zal de andere helft van het dorp op deze wijze worden bewerkt. In de gehouden vergadering van het Zandvoortse school-Sint Nicolaas-comité deelde de voorzitter, de heer A. Mabelis jr. mede, dat de voorbereidingen voor een school-Sint Nicolaasfeest in Zandvoort dit jaar zeer moeilijk zijn. De heer A. J. van der Waals, noch de heer J. Ramkema, aan welke heren men vorig jaar zulk een grote steun had, bleken namelijk bereid, dit jaar de regie op zich te willen nemen van een door de Zandvoortse leerkrachten te spe len stuk, terwijl zij evenmin wilden mee spelen. De heer Mabelis kwam tot de con clusie, dat, tenzij er alsnog uit de vergade ring iemand naar voren kwam, die een oplossing aan de hand kon doen om in deze leemten te voorzien, men een andere rich ting zou moeten gaan inslaan. Uit de discussie bleek, dat vrijwel unaniem bij de leerkrachten de wens leef de, tóch zelf voor de schooljeugd een to neelstuk op te voeren. De heer Munnik verklaarde zich hierop bereid, voor de voorbereiding te zorgen, hetgeen door de aanwezigen dankbaar werd geaccepteerd. Jaarverslagen van secretaris en penning meester, alsmede het rapport van de kas- commissie werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing bleek, dat de heer Mabelis zich om gezondheidsredenen niet meer herkiesbaar kon stellen, waarop het bestuur als volgt werd samengesteld: voorzitter de heer J. Ramkema, secreta resse zuster Euphronia, penningmeester de heer S. Rijper. Het door de heer Berendse geschreven stuk: „Het verraad" zal op maandag 3 december door de onderwijzerstoneelgroep in theater Monopole te Zandvoort worden opgevoerd. Dinsdagavond hield de afdeling Benne- broek en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering in „Oud Berg en Dal" onder leiding van de heer J. Bijl van Duivenbode. Bij de behan deling van de beschrijvingsbrief werden bezwaren geopperd tegen de door het hoofdbestuur voorgestelde wijziging van contributieheffing. Aan de afgevaardigden de heren W. D. ter Hark en M. Vooges werd verzocht deze aangelegenheid ter sprake te brengen. Deze jaarvergadering wordt op 7 november gehouden te Amster dam in het Instituut voor de Tropen. Dan zal tevens een jubileum-orchideeënfen- toonstelling worden gehouden. Uitvoerig werd het winterprogramma besproken. De avond werd besloten met een bespreking van tal van planten en bloemen, waarbij de heer Ter Hark wederom voor een grote verscheidenheid had gezorgd. Christen Vrouwenbond De afdeling Bennebroek van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt op donderdag 11 oktober haar maandelijkse bijeenkomst in „Rehoboth". Mejuffrouw L. v. Klinken uit Den Haag houdt een praatje over Aruba. ONDERTROUWD: G. S. Bakker en J. M. Hulsbosch; R. W. F. Bijl en K. W. Krauweel. GEBOREN: Petrus Adrianus Dick, z. van P. C. A. Vriends en A. v. Eijden. OVERLEDEN: Q. Karreman, v., 37 j., ongeh.; M. C. Teel, v., 55 j., echtgen. van D. Nierop. De Lissese VW stuurt een vaste koers. En het mag dan zo zijn, dat men graag een wat ruimere financiële armslag zou hebben, over het afgelopen jaar is men stellig niet ontevreden. De meeste acties, die de Lissese WV op touw zette, slaagden en zowel in financieel als organisatorisch or~icht valt een gezonde ontwikkeling waar te nemen, zo schrijft men in het jaarverslag. Lisse krijgt in de bollenmaanden tiendui zenden bezoekers per week binnen zijn grenzen. Hoe al deze mensen op te vangen; ze een pretige indruk van Lisse te geven en ze laten vertrekken met het plan er nóg eens terug te komen, dat lijkt eenvoudiger dan het is. Het secretariaat had het afgelopen jaar zeer veel werk te verzetten. Ontvangen werden 600 schriftelijke ver zoeken om inlichtingen en het secretariaat zond 1700 brieven en circulaires uit. In sa menwerking met de andere VVV's in de bollenstreek werd een folder in vier kleuren in een oplage van 200.000 exemplaren ver stuurd. De bezoekers toonden veel belang stelling voor de VVV-wegwijzer voor de Horeca-bedrijven. Toen het corso door het abnormaal koude weer uitgesteld moest worden, kreeg men er een massa werk bij. daar het toen brieven en telefoontjes regende. De mozaïekwedstrij den genoten niet die deelneming, die men had verwacht, daarentegen was het kindercorso een succes als nooit tevoren. Voor de televisie werd hierover een repor tage uitgezonden. Onder het motto „Bloemen maken vrien den" werd een bloemen-uitdeel-actie op touw gezet. De VVV trok enkele charmante jongedames aan, die bereid waren op de top dagen boeketjes bolbloemen aan de bezoe kers te overhandigen. In vier week-ends werden 8500 toefjes narcissen cadeau ge geven. De bloemen werden gratis ter be schikking gesteld door enkele kwekers in de bollenstreek. Voor de gevelversiering bestond dit jaar meer animo dan in 1955. De toeven voldeden beter dan de tot nu toe gebezigde slingers, maar de toeven had men zwaarder en voller willen zien. Het jaarverslag besluit met woorden van dank aan allen, die in de een of andere vorm medewerking verleenden. De jaarvergadering der Lissese VVV wordt gehouden op woensdag 17 oktober in „De Nachtegaal". Na het officiële gedeelte zal het ensemble „De witte Kraaien" optreden met medewerking van Hans Pauieter en Joop Boeree. UITVOERING DOOR „DE LOFSTEM" Velen woonden dinsdagavond de uitvoe ring van de christelijke zangvereniging „De Lofstem" in Lisse in de kerk aan de Tul penstraat bij. Het koor zong gaaf en deze uitvoering getuigde van ernstige studie. De erevoorzitter, ds. L. Kieboom, opende deze avond met een kort woord, waarna het koor het „Bede" van J. S. Bach op knappe wijze vertolkte, evenals het >,Geef Gij ons vrede" van F. Mendelssohn. Tot de beste prestaties kwam het koor in „Morgenzang" van J. Hovy en „Het daget in het oosten" van J. N. Bosch. Maandag uitspraak Schmidt Naar De Volkskrant bericht, heeft mr. L. Lips te Bandung van de Nederlandse regering het verzoek ontvangen om als raadsman op te treden in het resterende deel van de zaak-Schmidt, waarin aan staande maandag uitspraak gedaan zal worden, en voor de overige Nederlandse arrestanten. Mr. Lips is 32 jaar en heeft gestudeerd in Genua. Naar De Volkskrant voorts weet te melden treedt hij voor het eerst op in het proces dat op 22 oktober begint tegen de 31-jarige Nederlandse chauffeur H. de Braai, die in 1954 werd gearresteerd. Alamak, 8 v. Santos n. Montevideo. Aldabi, pass. 8 St. Paulsrock n. Las Palmas. Amsteldiep, 8 v. Hampton Roads n. Nederland. Almkerk, 9 te Amsterdam. Astrid Naess, pass. 9 Kp. Vincent n. Gothenburg. Alphard, 9 v. Hamburg n. Pepel. Antonia, 10 te Pladju. Abbekerk, 9 v. Shanghai n. Takinbar. Agamemnon, 9 te New York v. Baltimore. Alkaid, 9 te Rosario v. Buenos Aires. Astrid Naess, pass. 9 Kp. Vincent n. Gothenburg. Amstelbrug, 9 900 m. z.o. Monrovia n. Dakar. Amstelmeer, 8 540 m. w. Palma Kan. eil. naar Curagao. Arendsdijk, 8 770 m. w.z.w. Landsend n. Antw. Alblasserdijk, 8 420 m. o.n.o. Berm. n. Le Havre. Amstelslot, pass. 8 Belle Isle n. Europa. Alnati, 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Ariadnè, 8 90 m. o. Rhodes n. Kalamata. Alioth, 10 te Antwerpen. Ampenan, 10 te Suez. Amstelland, 10 te Hamburg. Alderamin, 9 v. Rotterdam n. Calcutta. Anker, 9 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Bloemendael, 9 te Trinidad. Bali, pass. 9 Ouessant n. Amsterdam. Bengalen. 9 v. Singapore n. Pt. Swettenham. Baud, 9 te Surabaja. Bussum, pass. 8 Flores Az. n. Caribbeanzee. Britsum, 8 600 m. o. Bermuda n. Key West. Beninkust. 10 te Abidjan. Boskoop, 8 500 m. n.o. St. Maarten n. Antw. Baarn, 10 te Rotterdam. Caltex Pernis. 9 te Rotterdam. Caltex Rotterdam, pass. 9 Kp. Vilano n. P. Said. Callisto, 11 te Philadelphia verw. Camerounkust, 8 190 m. z.o. Kp. St. Vincent n. Amsterdam. Caltex Delft, 9 op rede Bahrein. Drente. 11 te Padang verw. Duivendijk, 9 v. Newport M. n. Antwerpen. Doris, 10 te Port Au Prince v. New York. Delft, 9 te Hamburg v. Bremen. Diemerdijk, 8 80 m. n. Pto Rico n. Cristobal Delfshaven, 10 v. Rotterdam n. Narvik. Etrema, 9 te Vlaardingen. Eendracht, pass. 10 Kp. Finisterre n. Rostock. Esso Den Haag, pass. 10 Kp. Finisterre n. Antw. Felipes, pass. 9 Str. Soenda n. Pladju. Friesland KRL, pass. 8 Algiers n. Holtenau. Groote Beer, pass. 9 Scillys n. Rotterdam. Gooiland, 8 v, Rio de Janeiro n. Vitoria. Gaasterland, 10 te Gibraltar. Hoogkerk, 9 v. Singapore te Pt. Swettenham. Houtman, 10 v. Hongkong n. Bangkok. Hydra, 9 te New York. Hera, 8 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Hydra, 8 v. Baltimore n. New York. Hermes, 9 v. Hamburg n. Bremen. Uos, 8 te Amsterdam. Isis, 9 te Santiago verw v. Caracol. Japara KRL, pass. 9 Landsend n. Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt, 8 420 m. z. Las Pal mas n. Amsterdam. Jason, 9 te Aruba v. New York. Joseph Freeing, 8 360 m. n. L. Palm. n. L. Palm. Kota Agoeng, 9 te Londen. Kara, 9 v. Balikpapan n. Singapore. Kota Inten, 10 rede Donggala. Karimata, 8 250 m. o. Ceylon n. Aden. Kota Agoeng, 9 te Londen. Katelysia, 9 250 m. o.n.o. Aden n. Mena. Kermïa, 9 v. Rouen n. Rotterdam. Koningswaard. 9 te Singapore v. Balikpapan. Kenia, 8 dw. Riogrande Do Sul n. Curagao. Kermia, 10 te Rotterdam. Kryptos, 10 te Sundsvall. Kylix, 9 te Isle of Grain. Laagkerk. 7 te Dubai. Laertes, 9 te Liverpool. Lekhaven, 10 te Horta verw. v. Hamburg. Leersum. 9 te Bremen. Larenberg, 8 560 m. o. Bermudas n. Antwerpen. Luna, 8 v. Limasol n. Catania. Laurenskerk, 9 v. Bremen n. Marseille. Leopoldskerk, 9 v. Marseille n. Genua. Lindekerk, 10 te Amsterdam. Lissekerk, 10 te Rotterdam. Lombok, 10 te Lorenco Marques. Lohis Lants, pass. 9 Ouessant n. Las Palmas er» Monrovia. Merwede, 7 v. Accra n. Cotonu. Mataram. pass. 9 Suez n. Port Said. Molenkerk, 9 te Calcutta verw. Mijdrecht. 8 780 m. n.o. St. Maarten n. Landsend. Marisa. pass. 8 Kp. Bon n. Istanbul. Marpessa, 8 660 m. o.n.o. Martinique n. Curagao. Modjokerto, 300 m. z.o. Halifax n. Beyrouth. Maashaven, 10 te Las Palmas. Maaslloyd, 9 v. Antwerpen n. Marseille. Maureen, 10 te Philadelphia. Meliskerk, 9 te Antwerpen. Noordam. 9 te Rotterdam. Nestor, 10 te Mobile. Oranjestad. 8 940 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Osiris, 8 450 m. n.o. Flores n. Emden. Ouwerkerk, 9 te Yokohama v. Nagoya. Overijsel, 9 380 m. w. Minikoy n. Aden. Oberon, 10 te Rotterdam. Oldekerk, 10 te Rotterdam. Prins Maurits, 8 v. Detroit n. Sarnia. Prins Willem IV. 8 v. Detroit n. Toledo. Prins Willem van Oranje, 9 v. R'dam n. Antw. Prins Willem George Frederik, 8 v. Le Havre n. Montreal. Perna, 9 v. Singapore n. Balikpapan. Phrontis, 10 te Davao. Prins Willem III, 9 te Chicago. Polydorus, 9 te Belawan v. Aden. P. G. Thulin, 9 te Philadelphia. Peperkust, pass. 9 Kp. Palmas n. Abidjan. Pendrecht, 9 te Nynashamn. P. G. Thulin, 9 v. Philadelphia n. Seven Islands. Prins Casimir, pass. 0 Belle Isle n. Le Havre. Prins Frederik Willem, 9 te Rotterdam. Prins Willem II, 10 te Rotterdam. Roepat, 8 v. Beyrouth n. Port Said. Rondo, pass. 8 Gibraltar n. Port Said. Roggeveen, 9 v. Melbourne n. Fremantle. Ruys, 8 880 m. n.o. Diegogarcia n. Mauritius. Rijndam, 8 540 m. o.n.o. Kp. Race n. Cobh. Rijnkerk. 8 te Hamburg. Rempang, 10 v. Melbourne n. Sydney. Ridderkerk, 10 te Antwerpen. Senegalkust, pass. 8 Kp. Palmas n. Freetown. Sommelsdijk, 9 te Antwerpen. Straat Torres, 8 te Antwerpen. Stad Maassluis, 8 te Narvik. Schelpwijk, 9 v. Banias n. La Spezia. Salatiga, 10 te Belawan. Straat Cook, 10 te Port Sudan. Sambas. 9 te Padangbaar v. Surabaja. Siberoet, 10 te Belawan. Sibli, 9 te Tj. Priok. Stad Vlaardingen, 9 te Narvik v. Rotterdam. Soestdijk. 8 350 m. z.o. Cape Race n. Antwerpen. Statue of Liberty, 8 60 m. w.z.w. St. Vincent n. Philadelphia. Solon. 9 v. La Guaira n. Guanta. Sommelsdijk, 9 te Antwerpen v. New York. Sarpedon. 9 v. Hamburg n. Breinen. Schelpwijk, 9 v. Banias n. Spezia. Schouten, 8 480 m, w. Seychellen n. Seychellen Stad Alkmaar, 9 v. Emden n. Narvik. Stad Haarlem, 8 660 m. n.w. Valentia Ierl. naar Liverpool. Senegalkust, 10 te Freetown. Stentor, 10 v. Amsterdam n. West-Indië. Singkep. 10 te Hamburg. Stad Maassluis, 10 v. Narvik n. Amsterdam. Teiresias, 9 te Fremantle. Thelidomus, 11 te Le Havre verw. Teobaldius, 9 v. Suez n. Fao. Tabian, 9 te Colombo v. Belawan. Tankhaven II, 9 te Sungeigerong v. Belawan. Tjibodas, 9 te Singapore. Triton, 9 te Maracaibo v. Puerto Cabello. Tomini, 8 600 m. o. Bermudas n. Brownsville. Tamo, 11 v. Hamburg n. Bremen. Tero, 10 v. Buenos Aires n. Antwerpen. Tabinta, 9 v. Djeddah n. Suez. Tegelberg. 10 te Santos. Tjimenteng, 8 v Honolulu n. Japan. Trajanus, pass. 9 Azoren n. Berbados. Trompenberg, 9 v. Antwerpen n. Houston. Talisse. 9 v. Amsterdam n. Hamburg. Van Riebeeck. pass. 8 Str. Banka n. Singapore. Waterland, 9 v. St. Vincent n. Buenos Aires. Weltevreden, 8 340 mijl o. Kp. Guardafui naar Belawan. Waal, 8 150 m. z. Kp. Finisterre n. Antwerpen. Westerdam. 10 te Norfolk. Wonorato, 10 te Vancouver. Zuiderkruis. 8 v Willemstad n. Cristobal. Zonnewijk. 8 750 m. n.o. Gouadeloupe n. Balboa Zijpenberg, 9 te IJmuiden verw. SLEEPVAAR Cycloop, 8 320 m. w. Bermudas n. St. Nazaire Gele Zee, 8 v Rotterdam n. Dakar Loire, pass. 8 Suez n. Bluff Poolzce, 8 v. Rotterdam n Mersin. Rode Zee,. 8 v Maassluis «hnreham

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3