Koninklijke onderscheiding voor ondercommandant EAU DE COLOGNES Ondernemende jonge mensen bouwden eigen drijvend huis Woonark in Haarlemse Industriehaven Afscheid bij Bloemendaalse brandweer Kort en bondig 11 Verloofde als betonwerkster Bazaar in wijkgebouw aan Ged. Oudegracht geopend Burgerlijke Stand van Haarlem Te water „De man van Isenheim" in „Nieuw Vredenhof' Triangel Cabaret treedt op in Zand voort Woningbouw te Bloemendaal Repen uit consumptietent gestolen Motorrijder ernstig gewond Aanrijding op Elswoutslaan Kwart eeuw muziekleraar Kort nieuws Twee fitters maken het goed Werken van Cor Dik in „Het Huis Van Looy" Oostenrijkse kinderen in Badhoevedorp Saldo schatkist gestegen met 150 miljoen gulden Dronken bestuurder bracht politieman in gevaar Officier eist anderhalf jaar gevangenisstraf M. Ni j hof f prijs WOENSDAG 10 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De schrijnende woningnood vormt voor vele gezinnen een poel van ellende en ver driet. Met de moed der wanhoop begeven zij zich keer op keer naar het huisvestings bureau en smeken, nee bedelen om een huis. Hun pogingen hebben meestal geen re sultaat en ontgoocheld en verbitterd berusten zij in hun lot. Niet allen echter leggen het hoofd in de schoot, want soms uit deze ontgoocheling zich in openbare manifesta ties van lijdelijk verzet. Een recent voorbeeld hiervan was de Heemst),eedse honger staker. Een Haarlems echtpaar loste het woningprobleem echter op een andere ma nier op. „We bouwen zelf een huis", zeiden zij tegen elkaar en aldus geschiedde. De heer G. J. van Ilam, (lie bij de firma Schipholt aan de Njjverheidsweg in de Waarderpolder werkt, was ongeveer een jaar geleden nog verloofd en stond op het punt om te gaan trouwen. Het grote pro bleem was echter, dat hij nog geen huis had. Lange avonden achtereen besprak hij het vraagstuk met zijn vader. Een oplos sing konden zij echter niet vinden. Al hun vrienden en kennissen liepen zij af om te informeren of zij misschien iemand kenden, die een huis voor hen had en al deze pogingen bleken tevergeefs te zijn. Op een avond zei de verloofde van de heer Van. Ham: „We bouwen zelf een huis; een woonark of iets dergelijks". De vader van de heer Van Ham toonde zich onmid dellijk bereid om mee te helpen met de bouw ervan, en met algemene instemming werd het plan aanvaard. Een bedrijfslei der van de firma Schipholt zegde even eens zijn medewerking toe. En zo kon het gebeuren, dat in de Haar lemse industriehaven op het terrein van de Schipholtfabrieken, de eerste voorbe reidingen werden getroffen voor de bouw van een woonark. De heer Van Ham liep alle sloperijen af en kocht tegen zeer lage prijzen een grote partij hout op. In het hartje van de winter toog het drietal, dat in Amsterdam woonde, in een Opel anno 1934 op weg naar hun geïm proviseerde scheepswerf. Van het hout werd met vereende krachten en ondanks de lage temperatuur ten koste van ontel bare zweetdruppeltjes, een bekisting in elkaar gezet, die als vorm moest, dienen voor het casson. De firma Schipholt stelde een beton'molen beschikbaar en enkele weekeinden achtereen schepte de verloofde van de heer Van Ham een meng sel van grint, zand en cement in de beton molen. Het beton werd in de vorm voor het casson gegoten en na enkele weken was de bak, waar het huis later op zou ko men te drijven, gereed. ADVERTENTIE Ds. G. J. Waardenburg heeft dinsdag avond de bazaar voor de hervormde ge meente te Haarlem, wijk 1, in het wijk gebouw aan de Gedempte Oude Gracht geopend. Hij schetste het belang van deze bazaar. De opbrengst ervan zal er toe moeten bijdragen de financiële balans weer enigszins in evenwicht te brengen; immers de bejaardenzorg en het jeugdwerk bren gen jaarlijks enorme onkosten met zich mee. Ook wil men uit de opbrengst de onderhoudskosten van het gebouw be strijden. Dinsdagmorgen had men de laatste hand gelegd aan de vele fraaie kramen, waar des avonds vele mooie en praktische voor werpen werden verkocht. De kramen stel len oude herenhuizen voor met antieke geveltjes. De twee dameskransjes en de propagandacommissie hebben een groot gedeelte van hun vrije tijd moeten op offeren voordat alles in kannen en kruiken was. Hun moeite is echter niet tevergeefs geweest, want het resultaat, dat zij ermee bereikt hebben overtreft alle verwach tingen. Een wonderboom, een rad van avontuur, een grabbelton en nog vele an dere zaken completeren de attracties. Voor een dubbeltje kan men een met de hand gebouwde poppenkermis bewonderen en een tot in de finesses nagebootste Grote Kerk, die in het licht van vele miniatuur schijnwerpers baadt. De belangstelling op deze avond was vrij groot. Vandaag zal de trekking van de grote verloting plaats vinden. HAARLEM, 9 oktober 1956 ONDERTROUWD: 9 okt., A. Swagerman en D. A. Glijn; M. J. Schoort en Th. A. C. Koelemij. GEHUWD: 9 okt., J. Baas en E. Hos. BEVALLEN van een. zoon: 7 okt. E. Nieu- wendijk—Borman; 3 okt.. H. E. M. Dinge- mans—Bosch; 9 okt., A. Chr. van der Putten —Hoek; E. BergsmaGerrits. BEVALLEN van een dochter: 9 okt., J. Gras—Watzema: M. M. Huijben—van Toor; E. HulstLigtenstein; 9 okt., G. van Leeu wen—de Jong; W. M. Hackfoort—van der Ende. OVERLEDEN: 6 okt., G. J. Draaijers— Nijssen, 81 j„ Twijnderslaan; 7 okt., J. M. H. Voskuijl, 64 j„ Jan van Galenstraat; J. M. Overeemvan der Stouwe, 69 j.. Batavieren- plantsoen; 8 okt., P. Langereis, 83 j., 2e Theemsstraat. De laatste spijkers en de laatste hamer slagen. De woonark nadert haar voltooiing. Om het hout te sparen hadden zij tus sen de bel 'sting en het beton een laag papier aangebracht. Het hout kon nu nog worden gebruikt voor de bouw van het huis. De tewaterlating geschiedde met behulp van een drijvende bok van Figee. Met spanning keken de „aannemers" naar het voortbrengsel van hun rusteloze arbeid, dat hoog boven hen in de lucht aan de takels hing. Eindelijk was het dan zover: het zestien ton wegende gevaarte raakte voor het eerst het water en. bleef drij ven. De enthousiaste bouwers slaakten een zucht van opluchting. Het casson voldeed aan alle eisen. Hierna kon eindelijk een begin worden gemaakt met de bouw van het uiteindelij ke huis. In hun oude autootje, beladen met deuren, ramen en gereedschap reden zij dus maar weer van Amsterdam naar het Spaarne. Soms weigerde de motor en dan moest de „brik", onder grote hilariteit van de voorbijgangers, worden aangeduwd. Op 28 mei was de grote dag eindelijk aangebroken. Het drijvende huis was ge reed. Op diezelfde dag zijn de twee onder nemende jonge mensen in het huwelijk getreden en hebben als bruidspaar de wo ning ingewijd. Dat de heer Van Ham de woonark naar zijn vrouw genoemd heeft is niet zo ver wonderlijk. Tenslotte heeft zij de door slag gegeven tot de bouw ervan! Als onderdeel van het Bijzonder Kerke- werk van de Hervormde Gemeente in Heemstede wordt donderdag 11 oktober in de kapel „Nieuw Vredenhof" aan de Johan van Oldebarneveldtlaan een lezing gehou den door ds. F. R. A. Henkels. Het onder werp voor deze avond is „De Man van Isenheim", de evangelieprediking van de altaarpanelen van Matthias Grünewald. Deze causerie wordt toegelicht met kleur- opnamen beschikbaar gesteld door de directie der stedelijke musea in Colmar in de Elzas en met muzikale illustratie van fragmenten uit Paul Hindemith's „Mathis der Maler". Bedwelmd door gas Op donderdag 18 oktober zal onder auspiciën van de culturele kring ,,'t Helm" -in Zandvoort het Triangel Cabaret, be staande uit Wim lbo, Hetty Blok en Sophie Stein, aan de vleugel begeleid door Cor Lemaire, optreden in het. Theater Mono- pole in Zandvoort. Het cabaret trad enige jaren geleden op voor de radio op zondag ochtend eens in de twee weken. Op ver zoek van de culturele kring ,,'t Helm" heeft Wim lbo zijn cabaret weer doen op leven. Als gast zal optreden Jules de Corte. Het bouwbedrijf Van der Schaar uit Hilversum is begonnen met de bouw van de flatwoningen, die op de hoek van de Kle verlaan en de Korte Kleverlaan zullen verrijzen. Binnenkort kan begonnen worden aan de bouw van de vierentwintig woningen aan de Noordlaan te Bloemendaal. Het ministe rie van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft meegedeeld, dat zij geen bezwaar heeft tegen de gunning aan de aannemer J. F. Meegdes te Overveen. Dinsdag werd ontdekt, dat was ingebroken in de consumptietent van de voetbalver eniging „Haarlem" aan de Planetenlaan. De inbraak is na zondag gepleegd en men heeft zich toegang verschaft door het ver wijderen van scharnierpennen, waardoor een raam kon worden weggedrukt. Ver mist werden acht a negen dozen van ieder negentig repen en zeven a acht dozen met 36 repen per doos. Het vermiste heeft een waarde van ongeveer f 150. Ook in de kiosk van de Haarlemse lawntennisclub aan de Spanjaardslaan werd getracht in te breken, maar vermoedelijk is de dader na het ver nielen van een ruit gestoord. Er wordt ten minste niets vermist. Dinsdagavond om half elf is op de Twijnderslaan te Haarlem een motorrijder, wonende in de Siriusstraat te Haarlem, ernstig gewond geraakt, doordat een breuk ontstond in verbinding van frame en bal- boofd van de motor. De man kwam te val len en liep een hoofdwond en een zware hersenschudding op. Hij is naar het St. Elisabethsgasthuis overgebracht. Hedenmorgen cm halfnegen reed een dertigjarige bromfietser uit Aerdenhout op het fietspad van de Elswoutslaan in de richting Overveen. Uit de tegenovergestelde richting naderde een fietser en bij het pas seren haakte een uitsteeksel van de brom fiets in de jas van de fietser. Beiden vie len. De bromfietser werd daarbij aan zijn hoofd en handen gewond en kreeg een hersenschudding. Hij werd naar het Marine Hospitaal te Overveen overgebracht. Na aldaar te zijn behandeld kon hij per zie kenauto naar zijn woning worden ver voerd. De fietser had schade aan zijn jas. Zaterdag herdenkt de heer Fr. Althuizen de dag, dat hij 25 jaar geleden als lesraar in het vioolspel aan de Haarlemse Toon kunstmuziekschool werd verbonden. Voor vrienden, leerlingen en oud-leerlingen be staat er die dag 's middag om kwart over vier gelegenheid hem in de Toonkunst- muziekschool met dit jubileum te compli menteren. ADVERTENTIE De koninklijke maatschappij voor tuin bouw en plantkunde zal op donderdag 11 oktober om acht uur in het Krelagehuis te Haarlem een vergadering houden. De heer J. Bakker zal iets vertellen over het onder werp getiteld: „Plantenleven in de Oosten rijkse Alpen". De lezing zal worden toege licht met kleurendia's. De twee gasfitters van het gemeentelijk energiebedrijf te Haarlem, die dinsdag morgen tijdens het werken aan een gaslei ding in een woning aan de Floresstraat in Haarlem-Noord door de gasstroom waren bedwelmd en naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo waren overgebracht, ver keren in een zeer redelijke toestand. Beide fitters een 63-jarige en 24-jarige man waren onwel geworden en buiten kennis geraakt. Nadat zij met behulp van een zuurstofapparaat weer tot bewustzijn wa ren gebracht, moesten zij naar het zieken huis worden vervoerd. In hun gezondheids toestand is sinds gisteren een opmerkelijke verbetering ingetreden. In het museum „Het Huis Van Looy" in Haarlem zal van 13 oktober tot en met 4 november een tentoonstelling te bezich tigen zijn van werken van de schilder Cor Dik. De opening van de expositie zal ge schieden door de heer J W. Fossen vrijdag 12 oktober, 's avonds om acht uur. De expo sitie zal dagelijks geopend zijn van 10 12.30 uur en 's zondags van 1417 uur. TONEELWEDSTRIJD IN MEDEMBLIK De toneelvereniging „Heemstede-West" zal zondag 28 oktober uitkomen in een toneelwedstrijd te Medemblik, welke door de toneelvereniging „Hierna Beter" wordt gehouden. Opgevoerd wordt „De heksen van Malta" van Wim Bischot. Dit stuk werd onlangs bekroond na een door het toneelfonds „Maestro" uitgeschreven prijs vraag. De regie is van de heer Theo Dam- miaans. In de gemeente Haarlemmermeer zijn dinsdag dertig kinderen uit Oostenrijk aangekomen die gedurende drie maanden bij pleeggezinnen zullen vertoeven. Zij be horen tot een transport van honderdelf kinderen van in Oostenrijk woonachtige vluchtelingengezinnen. De leiding berust bij het r.k. Huisvestingscomité uit 's Her togenbosch, dat zich van 1918 af met kin deruitzending belast. De kinderen voor Haarlemmermeer zullen onderdak vinden in Badhoevedorp. De jaarvergadering van de Vereniging vrijwillige brandweer „Bloemendaal", die dinsdagavond in café-restaurant „Roozen- daal" te Overveen gehouden werd, is on derbroken geweest voor het afscheid en de huldiging van de ondercommandant, de heer P. Houtgraaf, die tijdens deze ver gadering tevens als voorzitter aftrad. Bur gemeester dr. D. II. Peereboom Voller deel de mede, dat de Koningin de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau had toegekend aan de heer P. Houtgraaf. De burgemeester zeide dat er op deze dag enerzijds reden tot vreugde was, an derzijds tot droefenis, omdat een afscheid altijd weemoedig stemt. Hij had grote be wondering voor het werk van de vrijwil lige brandweer in zijn gemeente. Dat voor zitter P. Houtgraaf zowel in zijn bedrijf als bij de brandweer „Baas Piet" wordt ge noemd, geeft de goede stemming en de kameraadschappelijke band weer die er in dit korps heerst. De heer Houtgraaf heeft een belangrijke staat van dienst, aldus de burgemeester; hij heeft de tijd nog gekend dat het in Bloemendaal nog goed branden wilde! Met de moderne middelen en de preventieve maatregelen is dat anders ge worden. De 'gemeente Bloemendaal is er trots op en er dankbaar voor dat een grote groep mannen, ruim zestig man, steeds bereid is uit te rukken als er gevaar dreigt. Ook de heer J. Zeepvat, ondercömman- dant van het rayon Overveen en secretaris van de staf nam afscheid wegens zijn vertrek naar Zandvoort, waar hij de vrij willige brandweer ook zal dienen. De heer Zeepvat heeft een kortere staat van dienst, zeide de burgemeester, maar hij is snel in rang opgeklommen. Hij wenste de heer Zeepvat in zijn verder leven veel. succes toe en hoopte dat hij steeds met genoegen aan de jaren aan de Bloemendaalse brand weer verbonden zal terugdenken. „Wij hebben in Bloemendaal een zeer goed geoutilleerde brandweer en de woor den die ik tot u beiden heb gericht zijn welgemeend, want wij zijn mensen, die be reid zijn zich vrijwillig in te zetten zeer dankbaar. Wij hebben bewondering voor hun verantwoordelijkheidsgevoel, hun bur gerzin en voor de 'wijze waarop zij al die jaren leiding hebben gegeven", zeide dr. Peereboom Voller. „De voorzitter heeft tijdens zijn lange staat van dienst veel opbouwend werk verricht en een sfeer van bereidwilligheid bereid. Hij he'eft dit werk lief gehad en vele jaren de voorzitters hamer gehanteerd. De heer Houtgraaf heeft voor de opbouw van het brandweerkorps en voor het verenigingsleven daarvan enorm veel gedaan. Daarom verheugde het spreker te kunnen mededelen dat het de Koningin behaagd heeft de heer Houtgraaf voor dit werk de eremedaille in zilver ver bonden aan de orde van Oranje Nassau toe te kennen. De heer IJ. E. Dijkstra, commandant van de vrijwillige brandweer te Bloemendaal, had er behoefte aan de woorden van de burgemeester nog eens te onderstrepen. Bij zijn komst in de gemeente, was het Bloe mendaalse korps hem onbekend. Er werd hem gezegd dat de brandweerlieden er wel niet erg op gesteld zouden zijn een ambte naar tot commandant te krijgen. Deze taak is dank zij de tact van de heer Houtgraaf nogal meegevallen. Hij heeft sprekers taak aanzienlijk verlicht en hoopte dat allen de heer Houtgraaf nog dikwijls in de kringen der brandweer zullen zien. „Na de bevrijding is de heer Zeepvat bij het brandweerkorps gekomen, waar hij snel in rang is -opgeklommen," vervolgde de heer Dijkstra. Vooral bij de opleiding der brandweermannen heeft hij zich bij zonder onderscheiden en heeft hij zijn sporen verdiend. Ook als secretaris van de staf heeft hij veel werk verricht. Het spijt de heer Dijkstra daarom zeer dat hij ver trekt. De heer N. van Beem betrok ook me vrouw H. M. Houtgraaf-Godthelp in de hulde, haar man betoond, en bood een bos fraaie bloemen aan namens alle leden van de Bloemendaalse brandweer. De heer Houtgraaf ontving namens de vereniging een vulpen en de heer Zeepvat een gravure van „Elswout". De heer A. J. van Schoo ien Jr. bood als lid van de ploeg Overveen een brandweerpet met kapstok van suiker goed aan. De scheidende voorzitter dankte in de allereerste plaats de Koningin voor de hem toegekende onderscheiding en tevens haar adviseurs in deze. Hij dankte de burge meester voor de vele goede woorden over dé Bloemendaalse brandweer. De heer Houtgraaf zeide bij de brandweer vele prettige ogenblikken te hebben 'beleefd en hij hoopte altijd „Baas Piet" te kunnen blijven. Dit korps is uniek in Nederland, omdat alle leden onbetaalde krachten zijn. Daar was de heer Houtgraaf als onder commandant en voorzitter bijzonder trots op. Met de heer Dijkstra had hij steeds op de meest welwillende wijze samengewerkt. De heer Zeepvat dankte de burgemeester voor de waarderende woorden tot hem en het brandweerkorps gericht. „Mijn hobby is de opleiding," aldus de heer Zeepvat, „en er zal in de toekomst nog veel van ons geëist worden." Hij hoopte, dat de goede banden ook in de toekomst behouden zou den blijven. Niemve voorzitter In de jaarvergadering van de vrijwillige brandweer te Bloemendaal is in dé plaats van de heer P. Houtgraaf de heer. N, van Beem tot voorzitter der vereniging be noemd. De heer H. J. Scholte legde zijn functie als penningmeester neer. De heren J. van Gelderen en J. M. Bartelsman, bei den uit Overveen, die aan de beurt van aftreden waren, werden herkozen. Tot nieuwe leden van hef bestuur werden ge kozen de heren C. A. Schrijvers uit Voge lenzang en D. R. Houtgraaf uit Bloemen daal. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: N. van Beem, voorzitter; J. M. Bartels man, secretaris; J. van Gelderen, D. R Houtgraaf en C. A. Schrijvers, leden. De oud-voorzitter de heer P. Houtgraaf werd in deze vergadering tot erelid benoemd. Het aantal brandmeldingen in de ge meente Bloemendaal bedroeg in 1955 zes enveertig tegenover negenendertig in 1954 te weten: drie uitslaande branden, twaalf binnenbranden, zestien duin- of bosbran den, twee schoorsteenbranden, een auto- brand, vijfmaal hulpverlening anders dan voor brand en zeven keer loos alarm. Er werden tal van lezingen en onderlinge wedstrijden gehouden. Hulde wordt in het verslag gebracht aan de heren Dijkstra en Zeepvat voor hun arbeid ten behoeve van het aanschaffen van de nieuwe nevelspuit Een van de wensen die nog op het; pro gramma staan, is het aanschaffen van een mobilofooninstallatie. Vele besprekingen zijn er al gevoerd over de verbetering van het alarmeringssysteem. Het verslag maakt ook nog melding van de goede samenwer king tussen de politie, de rijksbrandweer- inspectie en de andere officiële instanties De weekstaat van de Nederlandsche Bank per 8 oktober bevat enkele belang rijke mutaties. Zo is de chartale geldhoe- veelheid reeds met 89 miljoen gedaald tot 3962 miljoen, waarmede een groot gedeelte van de ultimo-uitzetting is inge haald. Voorts is de post wissels in disconto met het vrij aanzienlijke bedrag van 82 miljoen gestegen tot 157 miljoen. Ook is er van de post andere saldo's aan de credit zijde een bedrag van 46 miljoen over geboekt. Deze drie mutaties tezamen ma ken een bedrag uit van 217 miljoen. Er zijn in de afgelopen week waarschijn lijk weer aanzienlijke belastingbetalingen geweest, want het saldo van de schatkist is met niet minder dan 150 miljoen ge stegen tot 452 miljoen. Voorts hebben de banken op de voorschotten, waarover 3K percent rente aan de Centrale Bank moet worden vergoéd, 49 miljoen afgelost, waardoor de desbetreffende post thans nog 251 miljoen bedraagt. De handelsbanken konden voorts hun eigen positie licht ver beteren, waardoor hun gezamenlijk tegoed thans 435 miljoen beloopt tegen 420 miljoen de vorige week. Op de geldmarkt blijft de situatie intus sen uitermate krap en is geen daggeld te verkrijgen. Of de komende driemaande lijkse betalingen van het rijk aan de ge meenten, waarmede meer dan ƒ250 miljoen is gemoeid, enige verlichting zullen bren gen, wordt betwijfeld. De netto deviezenreserve heeft in de af gelopen week een kleine daling ondergaan, met 5 miljoen tot 979 miljoen. De goud voorraad bleef wederom onveranderd op 3229. Het percentage goud en deviezen, dat de liquide verplichtingen van de Cen trale Bank dekt, is met een half percent achteruitgelopen tot 66.31. Uit dit Huis stammen ook de beide charmante zusters van voorname afkomst, Tosca- en Mascota Eau de Cologne. Beide hebben de echte 4711 Eau de Cologne als basis, waarmee de Vrouw over de gehele wereld zich zo gaarne verkwikt en verfrist. f1.151 Altijd lente-fris f 1.60-f22.75 Pittig en opwekkend f 2.40-f 14.25 A 56/ ICS Anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek en drie jaar ontzegging van de rijbe voegdheid is voor de verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 28-jarige koopman T. II. uit Rotterdam, aan wie ten laste was gelegd, dat hij op 13 september onder invloed van sterke drank te Rotterdam een auto had be stuurd. Hij zou drie maal geprobeerd heb ben een agent van politie, die hem tot stilstand wilde brengen, van het leven te beroven. Na twinhg biertjes en tien glaasjes bes senjenever gedronken te hebben was hij gaan rijden en al spoedig veroorzaakte hij op het Marconiplein een aanrijding. Een agent van politie van de motorbrigade, die langs kwam. werd gewaarschuwd en deze zette een achtervolging in. Ondertussen had H. ook nog een ziekenwagen ge schampt. De agent maande hem tot stop pen, maar H. gaf daaraan geen gevolg, integendeel, hij probeerde hem van zich af te schudden door nu eens heel langzaam te gaan rijden, dan weer links van of voor hem te schieten, en te proberen hem klem te rijden. Toen I-I. tenslotte zijn dolle rit toch moest staken zou hij tegen de agent hebben geroepen „Wacht even, ik kom er uit en ik za^ je dood schoppen". De officier begon zijn requisitoir met een woord van waardering voor het optre den van de agent. „De politie in een grote stad verkeert vaak in levensgevaar bij de uitoefening van haar beroep". Het is te verwonderen, dat H., zoals het geval was bij een dergelijke dolle rit in de Veene- straat in Den Haag, geen Slachtoffers ge maakt heeft. De verdediger, mr. W. Noor- dijk. vroeg een lichtere straf. H. had, zo als hij zei, niet de bedoeling gehad de agent tegen te werken. Hij had in zijn dronkenschap niet geweten wat hij deed. De rechtbank doet uitspraak over veertien dagen. Op 26 januari 1957 zal zo deelt het Prins Bernhardfonds mede de in 1953 in gestelde M. Nijhoffprijs „voor die vertalin gen van poëzie, dramatisch werk of ver halend en beschouwend proza, die zich door hun letterkundige waarde onderscheiden" worden uitgereikt. Deze prijs van tweeduizend gulden wordt jaarlijks toegekend, beurtelings voor een vertaling uit een vreemde aal in het Neder lands en een vertaling uit het Nederlands in een andere taal. In 1956 werd de Amerikaan James S. Holmes onderscheiden. In 1957 zal een Nederlandse letterkundige in aanmer king komen. De jury bestaat uit de heren Antoon Coo- len, Bert B. Baker, dr. J. Hulsker, mr, J. Kalff, mr. E. Straat en drs. H. J. Jonker (secretaris). MAURICE RASKIN NAAR HET MAASTRICHTS CONSERVATORIUM. Tot hoofdleraar viool, ter opleiding van kunstenaars tot de zogenaamde „Prix d'excellence", aan het muziekconservato rium in Maastricht is benoemd de heer Maurice Raskin, thans verbonden aan het Koninklijke Conservatorium in Brussel. Maurice Raskin is een leerkracht van grote allure en een kunstenaar van Euro pese bekendheid. BINNENLAND Autosmokkelarij. De Arnhemse recht bank heeft de 39-jarige vertege"woordiger J. van R. uit Doorwerth veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden onvoor waardelijk. De eis van de officier luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek, waar van vier maanden voorwaardelijk. De ver tegenwoordiger was ten laste gelegd, dat hij in Nederland een viertal in Duitsland ge stolen auto's had verkocht. HAARLEM EN OMGEVING Bazaar. Ds. Waardenburg zal de bazaar in het Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104 te Haarlem ten bate van ziekenverple ging en jeugdwerk hedenavond om kwart over zeven openen. Woensdag blijft de ba zaar open van half drie tot half zes en des avonds van zeven tot elf uur. De prijzen van de verloting kunnen na afloop direkt wor den meegenomen. „Deteclive-Story". „Het Nieuw Neder lands Toneelgezelschap", onder artistieke leiding van Guus Hermus en Frits van Dijk, geeft woensdag 17 oktober in het Minerva theater in Heemstede een opvoering van ..Detective-Story" door Sidney Kingsley. De Nederlandse vertaling is van Louis Borel en de regie van de Belg Edward Deleu. De ongeveer dertig rollen in dit stuk worden onder andere vertolkt door Ellen de Thouars, Andrea Domburg, Guus Hermus, Johan Elsensohn, John Gobau, Frans Vasen, Ro bert Sobels en Maxim Hamel. Beëdigd. De Haarlemse rechtbank heeft als vertaalster in de Engelse taal beëdigd mej. M. W. van der Lende, Dullaertstraat 30 te Haarlem. Kinderfiets gestolen. In de nacht van maandag op dinsdag vervoegde zich een 31- jarige leersnijder zonder vaste woonplaats aan het politiebureau Haai'em-centrum met de mededeling, dat hij een kinderfiets in de Sophiastraat had gestolen. Voorts had hij uit een tweedehands-zaak een colbert en over jas weggenomen. De man heeft het kinder fietsje verkocht op de Haarlemse Boter markt en de overjas te Amsterdam beleend. Het colbert en de overjas konden in beslag worden genomen, maar de politie kon de kinderfiets niet achterhalen. Het is de poli tie nog nbekend aan wie de kinderfiets toe behoorde. De eigenaar wordt daarom ver zocht zich aan het bureau te melden. Aangehouden. De Haarlemse politie heeft een 34-jarige marktkoopman aange houden, die maandag onder invloed een auto zou hebben bestuurd. De man zou dronken vanaf de Gedempte VMdersgracht de Kei zerstraat zijn ingereden, waarbij hij bijna een man zou hebben aangereden. Deze man wordt verzocht zich aan het bureau Smede- straat te melden. De auto en het rijbewijs van de marktkoopman zijn in beslag ge nomen. Uit het water gehaald. Dinsdagavond <nn acht uur is een zeventigjarige Haarlemse steenhouwer, die onder invloed van sterKe drank verkeerde, uit het water van de Oost- vest opgehaald. De man zou eerst ter ont nuchtering worden ingesloten, maar doordat hij water naar binnen had gekregen, is hij ter onderzoek naar het ziekenhuis St. Joan nes de Deo overgebracht. FIRATO. De belangstelling voor de in ternationale radio-tentoonstelling te Am sterdam is bijzonder groot. Er waren 11.000 vakmensen en 9000 kijkers. Aan iedere dui zendste bezoeker van laatstgenoemde groep worden geschenken aangeboden. Hierbij waren dinsdag mevrouw M. van Kalmthout te Hoofddorp (radiotoestel), de heren D. A. Löwenstijn te Heemstede (radiotoestel), J. Hilarius te Overveen (bandrecorder) en A. van Heulen te Heemstede (gramofoon).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7