Kerkdiensten Overleg over offerte voor bouw van 320 huizen in Delftwijk Monumentenzorg Optimistische verwachtingen bij Provinciale Wederopbouw Verbeteringen in raadhuis te Bloemendaal Leo Staal jubileert Avondmuziek in Grote Kerk Negerproblemen en Mau- Mau in Brits Oost-Afrika Zwemfeest van de Watervrienden Mannenkwartet ,,Elga" viert eerste lustrum Burgerlijke Stand van Haarlem Auto tegen lichtmast op Kennemerbrug Reuzenvis in Grote Houtstraat Medische verzorging tijdens het weekeinde ...hoogachtend ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT PER 1 NOVEMBER treedt, zoals wij hebben meegedeeld, de heer F. Corneille Jansen in dienst van de gemeente Haarlem als ambtenaar belast met de monumenten zorg, welke een afdeling van het bedrijf van Openbare Werken zal gaan vormen. Bovendien heeft enige tijd geleden in de vakbladen een sollicitatie-oproep gestaan voor de functie van bouwkundig tekenaar met ervaring in restauratiewerk. Daarmee is de in Haarlem vrijwel immer sluimerend gebleven, actieve en georgani seerde monumentenzorg na een langdurige periode van ontwaken thans gereed om aan de slag te gaan. Laat, maar in vele gevallen gelukkig nog niet te laat. Dat het uur U geslagen had kwam zeer duidelijk tot uitdrukking in de door de secretaris van de Schoonheidscommissie aangevulde rijks monumentenlijst. Tussen 1920 en 1954 im mers verdwenen niet minder dan negentig uiteen oogpunt van historie en stadsschoon waardevolle gevels uit het straatbeeld, on danks de omstandigheid, dat zij „be schermd" waren. En in de meeste gevallen stonden de bouwsels welke ervoor in de plaats traden ver achter bij hetgeen ver dween. De secretaris van de Schoonheids commissie heeft bij de uitvoering van de door B. en W. hem opgedragen taak de ver ouderde rijksmonumentenlijst dan ook op de hoogte van de tijd gebracht door te schrappen wat verloren was gegaan, maar ook door toe te voegen wat in het licht van de huidige situatie meer dan vroeger voor behoud in aanmerking komt. Hij heeft daarbij inzonderheid ook gelet op het be lang dat een gevel kan hebben voor het straatbeeld in het algemeen. Niet de gevel op zichzelf is dan zo waardevol dat hij speciale aandacht verdient,, maar hij ver vult een bepaalde functie ten opzichte van andere, wel uitzonderlijk schone gevels. Naar deze maatstaven kon de secretaris van de Schoonheidscommissie nog twee honderd panden aan de lijst toevoegen. Het document werd in het voorjaar van 1954 aan Burgemeester en Wethouders toege zonden en wij hebben bij die gelegenheid reeds grote aandacht aan deze nauwgezette inventarisatie, waarin men de liefde van de auteur voor zijn stad bespeurt, geschonken. Ongetwijfeld zal hier en daar de vraag gerezen zijn of het niet mogelijk zou zijn geweest de secretaris van de Schoonheids commissie tevens te belasten met de monu mentenzorg. Dat dit niet is geschied, zo is ons gebleken, spruit zeker niet voort uit gebrek aan waardering voor hetgeen door deze ambtenaar op dit terrein is verricht. Een complex van factoren heeft echter ook hier, zoals dat zo vaak het geval is, het be leid bepaald. Een der overwegingen is eenter ongetwijfeld geweest, dat de func ties van secretaris van de Schoonheidscom missie en ambtenaar belast met de monu mentenzorg moeilijk verenigbaar zijn. De eerste immers wordt volledig opge ëist door nieuwbouwplannen, leeft daar door altijd in het heden en, indien hij zijn taak met vooruitstrevendheid vervult, vooral ook in de toekomst. Deze veelom- vatende functie combineren met de con servering, de restauratie en de nimmer af latende zorg voor het bestaande, is meer dan één mens zou kunnen verrichten, zon der schade te berokkenen aan één van beide werkzaamheden. De omstandigheid dat de nieuwe directeur van het bedrijf van Openbare Werken een bijzondere inte resse aan de dag legt voor de vraagstukken welke samenhangen met het behoud van het stadsschoon heeft de beslissing van Burgemeester en Wethouders evenzeer be vorderd als het feit, dat de secretaris van de Schoonheidscommissie een zeer speciale positie in de ambtelijke verhoudingen eigen is. Hij ressorteert namelijk niet onder enig bedrijf of diensttak, maar staat recht streeks onder de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting. Intussen kan geconstateerd worden, dat de ambtenaar die straks in functie treedt reeds dadelijk een basis vindt om op voort te bouwen in de gemeentelijke monumen tenlijst. Aan de hand daarvan zal hij zijn activiteit kunnen ontplooien, welke voor een niet gering deel zal bestaan uit het leggen van contacten met particuliere be zitters van waardevolle gebouwen, teneinde een samenwerking te kweken tussen ge meentebestuur en burgerij in het belang van het Haarlemse straatbeeld. Daartoe is het echter allereerst noodzakelijk dat ook de gemeentelijke Monumentenverordening tot stand komt, welke reeds geruime tijd geleden in uitzicht is gesteld. Monumen tenlijst en -verordening tezamen zullen onmisbaar zijn in de wapenrusting van de toekomstige afdeling van het bedrijf van Openbare Werken. ADVERTENTIE Daar de raadzaal in het raadhuis te Bloe mendaal met de thans aanwezige apparatuur voor de centrale verwarming bij strenge vorst niet voldoende kan worden verwarmd, is het noodzakelijk het aantal radiatoren in dit vertrek met één uit te breiden. Verder is het wenselijk gebleken ten opzichte van de situering in de inrichting van de bodekamer en de wachtkamer enige wijziging aan te brengen waarin kan worden voorzien dooi de bodekamer te verplaatsen naar de tegen woordige wachtkamer te verplaatsen naar de huidige bodekamer. Ook dient de verlichting in het kantoor van de gemeenteontvanger te worden verbeterd. De kosten van de voor zieningen worden geraamd op f 1.675. B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeente raad voor dit bedrag ter beschikking te stellen. Op maandag 15 oktober hoopt de heer Leo Staal te Overveen. redacteur van „Het Vrije Volk" te Amsterdam zijn zilveren jubileum bij genoemd blad te vieren. De heer Staal, die gedurende zestien jaren, van 1931 tot 1947 belast waar met de leiding van de Haar lemse redactie van „Het Vrije Volk", is een bekende figuur in sportkringen, want ge durende vijfentwintig jaar is hij sportver slaggever. Aan de avondmuziek op zondagavond 14 oktober in de Grote Kerk te Haarlem werken mee Tony Joanus-Rebel (alt), Wim Meybaum (altblokfluit) en Klaas Bolt (or- cel) Uitgevoerd zullen worden „Bringet her dem Herren" van Heinrich Schütz, Sonate V voor blokfluit van J. B. Loeillet en „Leget euch dem Heiland unter", aria voor alt en obligaat-fluit van J. S. Bach. Tijdens een korte kerkdienst, die geleid wordt door ds. Joh. Bronsgeest, zal uitge voerd worden de aria voor alt en fluit „Die Obrigkeit ist Gottes Gabe" van J. S. Bach. Na afloop speelt Klaas Bolt op het orgel prelude, fuga en chaconne in C. van Dietrich Suxtehude. Naar wij vernemen is thans de offerte voor de bouw van 320 arbeiderswoningen in het noordelijk deel van Delftwijk (192 voor „Patrimonium" en 128 voor „Zorg vliet") bij het gemeentebestuur van Haar lem binnengekomen. Zoals wij reeds enige keren hebben geschreven, gaat het hier om een oorspronkelijk systeembouwplan, dat echter de rijkscurveprijs niet heeft kunnen halen. Daarom werd het door de architect omgewerkt voor uitvoering in traditionele bouw. Wij herinneren er aan, dat in de onlangs verschenen nota van B. en W. aan de raad over de woningbouw vermeld werd, dat men bij de rijkswederopbouwinstanties ge matigd optimistisch was wat het aan de toegestane prijs komen betreft bij het op nieuw aanbesteden van de 320 woningen in traditjonele bouw, terwijl B. en W. daarentegen gematigd pessimistisch waren. Op dit moment schijnt de balans toch naar de zijde van het inzicht van weder opbouw door te slaan. Van de zijde van de provinciale directie vernamen wij name lijk, dat er gegronde hoop bestaat, dat men met de betrokken aannemer tot een gun stig resultaat komt. Er zouden in dat geval ook geen bezuinigingen in het ontwerp aangebracht behoeven te worden. Deze optimistische verwachting schijnt mede gegrondvest te zijn op de overwe ging, dat men in Den Haag geneigd is voor Haarlem, wat de curveprijs betreft, dezelfde maatstaven aan te leggen als voor Amsterdam. Tenslotte willen wij er nog op wijzen, dat wanneer het optimisme van wederop bouw gerechtvaardigd blijkt het even tueel nog dit jaar slagen van deze plannen en enkele nog in voorbereiding zijnde an dere plannen toch zal betekenen, dat in A. Schneider voor B.A.Bover: Er bestond vrijdagavond grote belang stelling voor de eex-ste bijeenkomst in het seizoen 1956-1957 van „Buurtbelang Aer- denhoutBentveld", die in café-restaurant „Boekenrode" te Aerdenhout werd gehou den. De voorzitter sprak een kort welkomst woord en bracht nog eens dank aan de leden voor het projectiescherm dat het be stuur ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig bestaan van hen mocht ontvangen en dat op deze avond een waardevolle aanwinst bleek te zijn. Daarna was het woord aan de heer A. Schneider uit Badhoevedorp, die een inte ressante causerie hield over Kenya, Oegan da en Tanganyika in Brits-Oost-Afrika, een land met een uitgestrektheid van zeven en een half maal Groot-Brittannië. De lezing werd geïllustreerd met zwart-wit- plaatjes en zeer fraaie kleuren-dia's. Met behulp van een pick-up werd de typische negermuziek ten gehore gebracht. De heer Schneider, die zelf van 1950 tot en met 1953 in dit merkwaardige land vertoefde, had zoveel ervaringen opgedaan, dat de avond te kort bleek om alle facetten van het leven van de negerbevolking te be lichten. Spreker vertelde een en ander over de oude beschaving van het land, de komst van ontdekkingsreizigers, over de bevolking met haar gaandeweg losser wor dend stamverband, de gesloten huishou ding, het ontbreken van een' individueel be staan van de neger en diens primitieve leven, rituele dansen en bijgeloof en niet te vergeten over de invloed van de westerse techniek en de Europese cultuur, die ook deze negerbevolking heeft ondergaan. Na de pauze ging de heer Schneider wat uitvoeriger in op de geheimzinnige actie van de „Mau-Mau" onder de stam der Kioejoe's met een miljoen zielen. De leider van de Mau-Mau, Jomo Kenyatta begon zijn agitatie aanvankelijk met het be ïnvloeden van de jonge inlanders, later gebruikte hij het wapen van de intimidatie. Tenslotte werd de beweging met mede werking van de negers te niet gedaan. Met een warm applaus werd de heer Schneider voor zijn lezing beloond. Onder auspiciën van de Nederlandse Cul turele Sportbond ontvangt de Haarlemse Zwemvereniging „De Watervrienden" de Watervrienden uit Groningen en Arnhem voor een driekamp op alle mogelijke zwem- nummers zondagmiddag om 2 uur in het sportfondsenbad. Na de opening zal eerst weer door een 100-tal kinderen worden afgezwommen voor de diploma's A en B. Het figuurzwemmen zal deze maal gedemonstreerd worden door Groningen. Er zullen drie korte polowed strijden worden gehouden in een „bliksem- toernooi". Voor de driekamp tellen de nummers 8x33 m. vrije slag gemengd, de sleepestafette, popduiken. hindex'niszwemmen voor boven de 30-jarigen, 3x100 m. Een demonstratie springen en een gemenschappelijke oefe ning besluiten het zwemfeest. Een begroetingsavond gaat de zwemdag vooraf. Het dubbel-mannenkwartet ,.Elga" geeft dinsdagavond 16 oktober in het gebouw H.J.M.V. te Haarlem ter gelegenheid van het eerste lustrum van dit kwartet een jubi leumconcert met medewerking van de boe- renkapel „De Hooimijters". De leiding voor dit concert is in handen van de heer W. A. v. d. Bijl. Het programma vermeldt onder meer werken van Beethoven, Mendelssohn en Brahms. HAARLEM, 12 oktober 1956 BEVALLEN van een zoon: 11 okt., H. K. Visser—Beurskens; D. JansenSnellink: 12 okt., L. A. van OphemVlaar; M. M. Tim mermanRang; M. Bornde Zwart. BEVALLEN van een dochter: 11 okt., M. A. VeenboerApswoude; J. Hoekman Blaauwbroek; G. Landzaatde Klerk; 12 okt., J. G. ter Averst. OVERLEDEN: 10 okt., A. Touw, 60 j„ Maerten van Heemskerkstraat; D. H. Jibben, 75 j., Gasthuisvest; L. J. M. Defize, 58 j., Maerten van Heemskerkstraat; N. Keur Koper, 73 j., Gasthuisvest; 11 okt., J. H. Cats, 58 j., Timorstraat; A. P. van Egmond, 74 j., Ovei'tonstraat. 1956 niet veel meer aan de uitvoering zal kunnen worden gedaan. Met andere woor den de bouw zal pas in 1957 op gang komen en de gemeente zal met de woningwetbouw een jaar achterop zijn geraakt. Dit houdt bovendien in, dat het gemeentelijk bureau voor huisvesting straks een jaar lang niet over nieuwe arbeiderswoningen zal kunnen beschikken. Tot deze conclusie komen B. en W. ook in hun woningbouwnota. In de afgelopen nacht om halfdrie is een auto, bestuurd door een dertigjarige Haar lemse monteur, op de Kennemerbrug te Haarlem togen een lichtmast gereden. De bestuurder is met een hersenschudding en snij wonden aan een zijner benen naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overge bracht, waar hij ter verpleging is opgeno men. De oorzaak van het ongeval kon nog niet wox'den vastgesteld, daar de gewonde zich niets kan herinneren. De voorzijde van de auto is beschadigd en de lichtmast verbogen. xcccccccocc Drie dagen geleden heeft een trawler bij de Doggersbank een zeldzaam voor- komende vis gevangen: een Apikal. i Deze vis komt voornamelijk voor in het noordelijke gedeelte van de Noordzee, behoort tot de familie haai en is een van de grootste vijanden van de haring. Het „beestje" weegt driehonderd pond o en is drieënhalve meter lang. Een vishandel aan de Grote Houtstraat te Haarlem heeft het lieve dier eerst een 0 grondige wasbeurt gegeven in een sopje van een bekend wasmiddel, om het dier 5 te verzekeren van een mooie glanzende huid. Vervolgens werd het uitgestald in de etalage tot leringe ende vermaak van de voorbijgangers, die allerlei bijzonder- f heden over de vis wilden weten. Maan- S dag gaat het dier naar een vismeel- fabriek waar het zal worden verwerkt 1 tot kippevoer. Het is namelijk niet ge- 3 schikt voor de menselijke consumptie, O >CODCOCODO>COCOODCCOC>CCCOCOa>CCODC>COC<XX>DCCOCODCOCC<XX>CC HAARLEM Artsen: Men raadplege, uitsluitend telefo nisch, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: Jac. Hagedoorn, Heemsteed- se Dreef 11, Heemstede, telefoon 35521; J. P. Westerman, Leidsevaart 76, Haar lem, telefoon 12111. Apotheken: Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals-apotheek, Frans Halsplein 1, tele foon 11180. HEEMSTEDE Artsen: R. J. P. Muller, Raadhuisplein 6, telefoon 36550 en P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 39903. Wijkverpleging: Zr., L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (en in de week van 15 tot en met 20 oktober des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320. BLOEMENDAAL: Artsen: Dx\ H. D. G. A. Immink, Bloe- mendaalseweg 126, Bloemendaal, tel. 23449; Overveen: dr. W. D. van Olden- boi-gh, Bloemendaalseweg 223, Overveen, tel. 22884; Aerdenhout: dr. J. Reurink, Aerdenhoutsduinweg 8, Aerdenhout, tel. 26035. Wijkverpleegsters: zuster J. J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjeliei'enlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zullen tot en met zaterdag 20 oktober voor spoedeisende gevallen ge opend zijn: de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. 22181; Apotheek de Wilde, Broekberger- laan 42, Santpoort,-Dorp, tel. 025608284 en Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. ZANDVOORT Artsen: P. Vijlbrief, Hogeweg 43, tel. 3355. Wijkverpleging: Zr. A. Langeveld, Gast huishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: Zr. G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Apotheken: De Zeestraat-apotheek, M. J. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Zondag 14 oktober de ge hele dag geopend en in de week van 15 t/m 20 oktober óók des avonds na 7 uur. Echter uitsluitend voor dokters-recepten en spoedgevallen. BENNEBROEK Artsen: G. Manschot, Rijksstraatweg 34, telefoon 430. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dokter Nanninga, tel. 6220. Nieuw Vennep: dokter Van der Weg, te lefoon 280. Badhoevcdorp: dokter Sabel, telef. 2377. HILLEGOM: Dr. Van der Kaaden, Hoofdstraat 14, telefoon 5114. ADVERTENTIE ADVERTENTIE it „Grote manoeuvres" (Luxor) De jongste film van de Franse cinéast René Clair onderscheidt zich in drie opzichten van zijn vorige werken: de toepassing van een kleurenprocédé, het ontbi-eken van een „gelukkig slot", maar vooral de inten sievere psychologische verantwoording van zijn sujetten en hun handelingen. Het kleurenprocédé behoort tot de beste dat wij ooit geprojecteerd zagen en is .ook functioneel gefundeex-d door het onderwerp en de sfeer van de film. Wat het ontbreken van een „happy ending" aangaat: Clair heeft van zijn spreekwoordelijk optimisme niet geheel afstand kunnen doen: ook na de breuk met de luitenant De la Verne (Gérard Philipe) kan Marie-Louise de la Rivière (Michèle Morgan) zich niet weer houden hem tei'sluiks na te ogen wanneer hij met zijn dragonders onder feestelijk klaroengeschal het benauwde garnizoens stadje vei'laat om deel te nemen aan de in spanning verbeide manoeuvres. Het draai boek is een vooi-beeld van zuivere roman tiek en klassieke eenvoud. In de handen van een minder groot kunstenaar zou het een zoete di-aak zijn geworden, zoals er in de filmindusti'ie dertien in een dozijn gaan. Voor Clair was het scenai'io deze keer niet alleen een aanleiding om te spelen met zijn fijn gevoel voor nuances en om zijn su blieme humor bot te vieren: hij verdiepte zich in de karakters van de beide hoofd figuren op een manier die hij vroeger nimmer heeft getoond. Zijn camera-oog kwam wellicht daardoor wat minder aan zijn trekken dan in vorige films, maar als geheel won „Les grandes manoeuvres" aan innerlijke waarde en werd tot een juweel. Zijn typering van de sfeer in het negen- tiende-eeuwse provinciestadje, waar de enige afleiding van het garnizoen wordt gevormd door de verovering van vrouwen harten en de enigeverstrooiing van de inwoonsters bestaat uit het pleizier zich te laten veroveren, kan tot de hoogste graad van filmkunst worden gerekend. Temidden van al die frivole beslommeringen gaat een jong luitenant ineens werkelijk houden van een vrouw, tot wie de x-elatie aanvan kelijk slechts was bedoeld als de inzet van een weddenschap onder officieren. Maar daar in zo'n klein nest iedei-een altijd allés van iedereen weet, blijft de laatste omstan digheid niet voor de aangebedene verbor gen. Haar wederliefde ten spijt kan zij niet geloven in de ook ovei'igens als kome diant bekend staande officier. Door de karakterisei'ing overtuigt Clair ons van de tragiek van zijn figux-en. En toch: de film is verre van somber of neerslachtig, want het milde, soms fijntjes spottende licht van de regisseur oversti'aalt alles. Men vindt in „Les grandes manoeuvres" de charme, de poëzie, het raffinement uit Claix-'s vroegere films terug. Ook zijn lof van de mannelijke kameraadschap en zijn voorkeur voor de douceur de vivre van de negentiende eeuw. Het gewaad van die tijd kreeg in de décors van Léon Barsacq gestalte en werd met de zoetgevooisde wijzen van George vai Parijs omspeeld. Een film die men niet mag verzuimen, een verkwikking in een woestijn van massaproduktie. J.H.B. „Bloedgeld" (Frans Hals). In deze film speelt.... een schip de hoofdrol; een kleine kanonneerboot waairnee in de twee de wereldoorlog vanuit Engeland büksem- aanvallen werden ondei-nomen op de vijan delijke kust. De toeschouwer maakt de hele geschiedenis van het schip mee en gaat hef onwillekeux'ig zien als een levend wezen met een eigen persoonlijkheid, hoe vreemd dit ook moge klinken. Allengs worden de spelers naar de achtergrond geschoven en gedui-ende twintig minuten is alleen nog maar de kleine kanonneerboot op het doek. Een schip met een eigen ziel, dat meer en meer als een mens handelt, aan humeuren en nukken onderhevig is en protesteert te gen het doel waarvoor het tenslotte wordt gebruikt: als smokkelschip. Tenslotte vindt het een i'oemloos einde in de golven. Een merkwaardige film, die door de span ning en het originele gegeven van begin tot einde boeit ondanks de overduidelijke schildering van slechte menselijke eigen schappen. P.V. „Karavaan" (Roxy). In deze gladde film wisselen hardheid en sentimentaliteit elkaar zo vlug af, dat het niet is bij te houden. Het verhaal is trouwens ook nogal verwax-d. Maar genoeglijk is het, de Cali- fornische tafi-elen te zien in de zeer mooie kleuren van Trucolor. Het verhaal beti'eft mannen en vrouwen die langs het kara- vaanpad van het westen naar het oosten trekken zonder duidelijke redenen. Eigen lijk is er helemaal geen verhaal, maar het is heerlijk plaatjeskijken en er wordt nog geschoten ook. N. „Drie mannen in de sneeuw" (Rem brandt). Het zal deze reprise van Paul Hoffmans uitstekende filmvei'sie van Erich Kastners gelijknamige boek ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Men kan zich nauwelijks een lach indenken die zo aanstekelijk werkt als die van de miljo nair, die eens wil onderzoeken hoe de we reld hem tegemoet zou treden, indien hij niet zoveel pegulanten had. De man dingt onder een schuilnaam mee in een prijs vraag van zijn eigen fabrieksconcern en wint de tweede prijs: een gratis vakantie in de bergen. Hij gunt zijn huisknecht daarbij het voorrecht om een dergelijke vakantie als rijkaard mee te maken. De derde man is de eerste prijswinnaar, een werkloze reclametekenaar. Er is naar het wintersporthotel iets uitgelekt over het voornemen van de miljonair, om zich als een onbemiddeld mens voor te doen en dan wordt natuurlijk prompt de arme reclame tekenaar voor deze verhulde cresus ge houden. Het samentreffen van de drie figuren in de voor elk nogal ongewone omstandig heden en de reacties van de hoteldirectie zijn een voortdurende provocatie van de lachlust. H. B. „Tempel der verleiding" (Cinema Palace). Voor deze cinemascope-kleu- renorgie heeft Hollywood weer eens een greep in de Bijbel gedaan, die zo mogelijk *Uw KIENZLE-w«kknr wordt "oasr maat" voor U gomaakt. In vala vormon mat karda o! zachlo woktonsn en...alUjd do hoogato batrouwbaarhoidl BIJ ALLE GOEDE VAKZAKEN! ZONDAG 14 OKTOBER 1956 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Ds. R. Bijl. 18.30—18.55: Avondmuziek met medewerking van: Tony Jaanus-Rebel, alt, Wim Meijbaum, altblok fluit. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. M. van As- peren. Noorderkerk, Vclserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Vicaris H. W. Doornink. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. Bakenesserkerk, Vrouwe straat. 9.30: Kinderkerk. Ds. Johs. Brons geest. 10.30: Jeugddienst. Ds. D. ter Steege, van Santpoort. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. van Amsterdam. Kapel Sarepta. Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkei-k. Dhr. D. Boer. 10.45: Ds. S. H. J. Voors. Diaconessenhuis, Hazepaters laan. 4.30: Ds. G. H. v. d. Woord, van Spaai'n- dam. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstr. 10.30: Dhr. D. Boer. Oost. Zomerkade 10: Dhr. R. Wijers. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. de Smalen. Centrum, O. Groenmarkt 10: Ds. G. J. Waardenburg. Eglise Wallonne, 10.30 h.: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Deutsche Ev. Kirchengemeinde, Waalse Kerk. 20 Uhr: Pfax-rer P. Stein. Mitt- woch 17 oktober, 20: Bibelstunde, (Ge- meindesaal Waalse Kerk). Christian Science Fix-st Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avond bijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Ge meente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. The Bethel Pen tecostal Temple Inc., Vooi'helmstr. 3, geb. „Beth-El". 3: Evangelisatie samenkomst. Dinsdag 7.30: Bidstond. Br. N. A. Matray. Woensdag 8: Kumpulan Isteri (Zustersamen- komst) Zr. L. J. Weber-Immink, Heemstede. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evangeli satie op Geref. Grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. A. Romein, van Vlaardingen. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7: Dhr. F. H. v. d. Horst, van Leiden. Woensdag 8: Dhr. J. Jansen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Ds. A. W. F. Waarden burg, van de Herdershof", Heerde. Zang door de dames Ann Punt en Annie Verboom uit Amsterdam. 5: Dezelfde. Evangelisatie samenkomst. Zang door de dames Punt en Verboom. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Jaap Polderman. Zatei'dag 7.30: Openluchtsamen komst a. d. Dreef. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegi'aven. Vrije Evang. Gemeente. Parklaan 21, 6.30: Br. A. v. Gent. Broedergemeente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10.30: Ds. E. Graafland, van Zeist. 12: Zondagsschool. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Pi'oponent A. Stein- hart. Donderdag 7.30: Dezelfde. Wees- en Oudeliedenhuis. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. F. W. Rappold. van Alkmaar Verenigde Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. 10.30: Jeugddienst Peuzelaar- steeg 3. Dhr. W. Doi-repaal. 19.30: Ned. Herv. Kerk, Zomerkade. Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. L. Hooi'weg Jr. 5: Ds. G. H. Homans, St. Jansklooster. Zuid-Oosterkerk Richard Holkade 125. 10: Ds. G. H. Homans, 5: Ds. D. J. Roos. Lyceum-Aula, ingang van van nog groter wansmaak getuigt dan haar beruchte voorgansters. Uitgangspunt voor het scenario leverde de gelijkenis van de Verloren Zoon, wiens omzwervingen in „verre, heidense landen" de filmmakex-s alle gelegenheid gaven tot schaamteloos speculeren op de verdrongen complexen van onze tijd. Om het geheel nog wat „aan trekkelijker" te maken, wordt men ver gast op showscènes van slavenmarkten, sluipmoorden, vechtpartijen en priesteres sen der liefde, die liet Bijbelverhaal vol komen scheef trekken. Het ergste is nog, dat. dit alles gepresenteei-d wordt onder het mom van waarachtige eex'bied voor de Schrift. Een onsmakelijke, ergerlijke en oervervelende film. H. C. Politie zonder wapens" (Studio) houdt nog een week stand. Jack Hawkins ver vult de hoofdrol in deze door Charles Fi-ench geregisseerde film. „Love me or leave me" (M i n e r v a) Een dier musicals, waax'bij men zijn ado ratie aan Doris Day kan bewijzen. Een pretentieloos gegeven met veel muziek ge lardeerd een kolfje naar de hand van de liefhebbers der zeer lichte verstrooiing. De film draait vanavond en mox'genavond. Morgenmiddag zijn Oliver en Hardy in hun kwaliteit van „Brokkenpiloten" aan wezig. Maandag en dinsdag kan men toe ven „In de jungle van Australië". „Ave Maria" (L i d o) De film „Ave Maria" behandelt de geschiedenis van een Finse concertzangeres, wier dochter bij nonnen wordt opgevoed. De zangeres zelf leidt in de Duitse hoofdstad een nachtca baret, waar zij als de verleidelijke Marita zingt. Uiteraard is de dochter van deze ont hutsende omstandigheid onkundig: zij weet niet beter dan dat haar moeder een geviex-de concertzangeres is. Als het meis je verliefd wordt op de zoon van een rijke, alleenstaande fabrikant wordt de zaak op de spits gedreven, doordat de fabrikant door een toeval de door hem vereerde kun stenares in haar nachtkroeg ziet. De moe der offert zich op en trekt naar haar ge boorteland Finland om daar als dienstbode haar leven te slijten. Alles komt echter ge lukkig tegen het einde van de film weer terecht. Het verhaal lijdt aan een overmaat van dramatische stof, en de verfilming krijgt door een teveel aan Duitse sentimentaliteit het kaï-akter van een melodrama. Een feit, waar x-egisseur Alfred Braun niets aan heeft kunnen vei'anderen, evenmin als hij het niet indrukwekkende spel van de eer tijds beroemde Zarah Leander heeft kun nen verbeteren. Wij meenden, dat derge lijke melodrama's nu wei'kelijk uit de tijd waren, maar het schijnt dat de Duitse film kunst ook na de laatste oorlog aan de ken nelijke verlangens naar semtimentale ro mantiek van onze oosterburen wil tege moetkomen. F. D. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Merlenstraat. 9: Ds. D. J. Roos. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. A. Bos. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donder dag 7.30: Ds. v. d. Bijl. Geref. Gemeente, L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. v. d. Ketterij. Baptistenge meente, Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. van Dam. 8.15: Jeugdbijeenk. Dinsdag 16 okt. 8: Bidstond. Oud-Geref. Gemeente in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Ds. Toes. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuis singel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woens dag 9.30: H. Mis. Pinkstergemeente, Nietxwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. W. Malstrom, Arn hem. 7.30: Dhr. P. Klaver, Amsterdam. Ver gadering van Gelovigen. Hasselaersplein 11. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, .Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Aanbiddings- dienst. 8: Evangelisatiedienst. Woensdag 8: Bijbellezing Duvenvoordestraat. 61. Donder dag, Ged. Oude Gracht 47. Evangelisatie diensten v.a. 2125 okt. Speciale diensten met Bill Richardson. Leest de advertenties in H.D. Volle Evangelie Gemeente, Elim- Kapel, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. Dhr. J. Zeegers. 12-13: Zondags school. 7: Opwekkingssamenkomst. Versch. sprekers. Donderdag 3: Gemeentelijke sa menkomst. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Px-ediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedei'e zatei-dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Coi'nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Apostolische Gemeente, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. Ir. H. Bouman, Den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. G. Ph. Scheers. Immanuël- kerk. 10: Dr. H. v. d. Loos, Jeugddienst. 7: Ds. G. H. v. d. Woord, van Spaarndam. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. Voorber. H. Av. 7: Dr. G. Ph. Scheers, Haarlem-N., Jeugdd. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Stichting „Petra", Noor derkapel (einde Minahassastraat) Donder dag 8: Dhr. Th. Dikkes, evongelist te Leiden. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. Klopper singel 5557. 10: Ds. D. C. van Lonkhuyzen 5: Ds. P. de Ruig. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. P. de Ruig. 3.30: Ds. J. A. van Arkel. Noord-Schoterkerk, Spaaxmrijkstraat 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. D. C. van Lonkhuyzen. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 10: Ds. D. H. Biesma. 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraat 4. Zaterdag 7.30: Muziek- en zanguitvoering. Zondag 10: Heiligingssamenkomst. 12: Compagnie. 7: Openluchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kaptae F. Dijkstra. Dinsdag 2.15: Ge zinsbond. Woensdag 2 en 3.30: Film. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein, 10: Ds. Oskamp. 19: Ds. A. Dronkex's, Uti'echt. Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. Henkels, Jeugddienst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen. 19: Zangdienst o.l.v. Ds. van Nieuwenhuijzen Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Bx\ C. J. Oostenrijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. E. Frater Smid, Vx'ije Gem., Am sterdam. Doopsgezinde Kring Heemstede, De Olijftak. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Ds. A. de Ruiter, van Zandvoort. 5.30: Ds. L. Hooi-weg Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost, H. Avondmaal. 10.30: Jeugd kapel, 12-15 jaar in De Stal. 10.30: Zondags school in het Tyyo H. van Eegheninstituut, van Lennepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. H. J. Katei\ N.H. Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 5 en 7: H. Avondmaal Geref. Kerk 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. H. Av. BLOEMENDAAL Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. Oogstdienst. 10.30: Ds. R. van der Mast. Oogstdienst. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Mai'anatha. 10.30: Zondagsschool, Kleuterschool Boslaan en Jeugdhuis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha. Ned. Prot. Bond. Potgietex-weg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk, Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet te Bloemendaal. Voorber. H. Av. 3.30 en 7.30: Prof. Dr. J. H. Bavinck, te Amstex'dam. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Th. W. B. G. Grambex'g. 19.1519.45: Orgelspel door de heer Egbert Vos en zang door de sopx-aan Nelly Bii-ma. 19.4520.15: Avond wijding, voorganger Ds. J. E. Di-ost. 10.15: Zondagsschool Julianakwartier, Kon. Wil- helminaschool, Dompvloedslaan. 12-13: Zon en Irene. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. dagsschool Ramplaankwartier, Beatrixsch. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus, voorbei'eiding H. Av. 5: Ds. Brouwer. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. Ki'abbe. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. P. Salvei'da, van Djakax-ta. 7: Ds. Aertzen van Amsterdam. Doopsgezinde Gemeente, 10.30: Ds. Mej. T. v. d. Zwaag, van Oosterend Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. Hoornstra, vooi'bereiding H. Avondmaal. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Boven, H. Av. 6.30: Ds. M. C. Don, dankzegging Abbenes. 9.30: Ds. M. C. Don, H. Av. 6.30: Ds. J. A. van Boven, H. Avondm. en dankzegging. Bethelkapel. 10: Ds. A. Döszelmann, van Amsterdam, vooi'ber. H. Av. 7: Ds. G. A. Alma, van A'dam Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 4.30: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. W. B. A. Smits, Rotterdam. 18.45: Bijzondere kex'kdienst. Ds. D. ter Steege. Van 18.4519: Zangdienst. „De Toorts" 9: Ds. A. G. van Wijk. Alkmaar. Remonstrantse-Doopsgezinde Gemeenten, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 75. 10.30: Mej. Di\ J. W. Hex-fst. Chr. Geref. Kerk. Pniël-kapel, Pastorieweg. 9.30: Ds. J. C. Maris. 4: Ds. D. H. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Ki-oon. Inleiding Ds. Pooi-t. Voorber. H. Av. 7: Ds. J. Poort. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kei'k- plein. 10.30: Ds. C. de Ru. H. Avondmaal. 7: Mej. Ds. W. H. Buijs. van Bentveld. Jeugd dienst. Kapel „Het huis in de duinen". 19.30: Ds. C. de Ru. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 15 10.30: Prof. Dr. J. A. Oosterbaan, van Haar lem. Geref. Kerk. Julianaweg 10: Dr. P. J. Richel, van Heemstede. 17: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdag 3: Samenkomst in pension Dijkhoffz, Brede- rodestraat 43. Spr. dhr. H. Veldkamp, evan gelist te Den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10 en 5: Ds. C. Jongeboer, H. Av. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5: Ds.'K. Schouten Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Leesdiensten Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland H. Avondmaal en Nabetr. Geref. Gem. 10 en 4: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdiensten. Donderdag 7.30: Ds. E. du Marchie van Voorthuyzen, van Leersum.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13