Assemblée Westeuropese Unie één in zorgen over defensie Oostelijk deel van Indonesië lijdt onder slechte verbindingen fjfr. Beyen in zwanezang): „In wezen treuren we nu over E.V.G. Parkindo werd er reeds de dupe van 19 Dr. Adenauer herschikt zijn regeringsploeg Blank zou Defensie aan Strauss moeten afstaan Engeland beklaagt zich bij UNO over Griekse rol Tories willen doodstraf wegens moord handhaven Watersnood in Nieuw Delhi De vermiste Liftmaster Twee vlotten bij de Spaanse kust gezien Amerikaanse strijdkrachten worden ingekrompen Hongaarse ex-premier Nagy weer in partij opgenomen Tussen Belgrado en Moskou „is niets veranderd" Critiek van Belgische en Britse jurist op Poznan Martino spreekt gematigd over kwestie-Zuid-Tirol Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 8 tot en met 12 oktober Olie op heetgelopen lagers veroorzaakte fel brandje Hongkong rustig, politie hield 460 personen aan Praag wijst Amerikaanse vrouw uit Handelvereniging brengt wijziging in de naam ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 (Van een speciale correspondent) Tegen het einde van een debat over de Europese defensie heeft de Nederlandse demissionaire minister van Buitenlandse Zaken de Assemblée van de Westeuropese [jnie toegesproken. Zo bracht de heer Beyen de laatste uren van zijn ministerieel bestaan door in hetzelfde internationale milieu, dat de afgelopen jaren zozeer zijn belangstelling heeft gehad. Als voorzitter van de Raad van Ministers van de West europese Unie was mr. Beyen aanwezig in (leze vergadering, die een ganse lange dag esproken heeft over de gemeenschappe lijke Europese defensie. Bevredigend ant woord op de ernstige critiek van diverse sprekers kon de minister niet geven. 'De minister schetste in zijn rede de on mogelijkheid om namens het collectief van de Raad op te treden in de Assemblée als verantwoordelijk man. De Westeuropese Unie kent die figuur niet, zomin als de Raad van Europa. In de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal kent men een dergelijke figuur wèl, in de verhouding tussen de gemeenschappelijke vergade ring en de hoge autoriteit. Het leek alsof de Assemblée der Westeuropese Unie het be treurde, niet ook over die mogelijkheid te beschikken, aldus de strekking van mr. Beyens betoog. Was het dan eigenlijk niet verheugend te zien hoe de Assemblée van de Westeuropese Unie streefde naar wijder armslag? En andere conclusie be treurde men het dan eigenlijk niet dat de (Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is bezig in grijpende veranderingen in zijn kabinet aan te brengen, die vermoedelijk dinsdag hun beslag zullen krijgen. Adenauer heeft zijn plannen gisteren in West-Berlijn op een strikt vertrouwelijke bijeenkomst met vooraanstaande figuren uit de coalitie partijen besproken. Naar verluidt zal Theo- dor Blank (C.D.U.) als minister van Defen sie worden opgevolgd door de huidige minister voor Kernenergie, Franz Jozef Strauss (C.S.U.). Diens ministerie, dat nog niet zo lang bestaat, zal vermoedelijk door de minister voor de Posterijen, de chemicus Balcke (C.D.U.) worden overgenomen. Het heet dat de minister van Justitie Neumayer (Vrije Volkspartij) en de minister voor bij zondere aangelegenheden Kraft, die vroe ger een van de leidende figuren in de Vluchtelingenpartij is geweest, maar naar Adenauer's C.D.U. is overgegaan, beiden uit de regering zouden verdwijnen. De tegenwoordige minister voor aangelegen heden van de Bondsraad, Von Merkatz, zou Justitie er bij krijgen. De minister zonder portefeuille Schafer (Vrije Volkspartij) zou Posterijen krijgen. Ministers zonder porte feuille zouden voor goed uit de regering verdwijnen. De minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano (C.D.U.) zal het vice-kanselier- schap krijgen, wanneer Blücher (Vrije Volkspartij), het ontslag dat hij gevraagd heeft, krijgt. Cyprus kwestie NEW York (United Press) Enge land heef de rol, die Griekenland speelt in het conflict tussen de Grieks-Cyprioti sche Jjevolking en het Engelse gezag, aan de Affcemblée van de UNO voorgelegd. De Engelse delegatie bij de UNO heeft formeel verzocht, op de agenda der As semblée het punt ..steun door Griekenland aan het terrorisme op Cyprus" te plaatsen. Griekenland heeft eerder reeds een de batder UNO over Cyprus gevraagd, en we! betreffende twee aspecten: ten eerste al gemeen in het kader der „mensenrechten", ten tweede speciaal in verband met de Cy prische eis van zelfbeschikking en een unie met Griekenland. De Engelse stap liikt duidelijk een „tegenzet" daartegen te zijn. De Engelse autoriteiten hebben een vliegverbod boven het eiland Cyprus uit gevaardigd. Slechts enkele corridors zijn daarvan uitgezondei-d. Deze maatregel is genomen om een controle op de luchtvaart boven het eiland te vergemakkelijken. LLANDUDNO, (Reuter) De 1200 af gevaardigden op het jaarcongres van de Britse conservatieve partij te Llandudno in Wales hebben zich met een grote meer derheid uitgesproken voor handhaving van de doodstraf wegens moord. Tijdens het debat ging het warm toe. Een voorstander van afschaffing van de doodstraf werd zo hevig aangevallen, dat de voorzitter de af gevaardigden tot de orde moest roepen. De minister van Financiën, Macmillan, zei in een verslag over de economische toe stand van het land, dat Groot-Brittannië, op de Verenigde Staten na, het rijkste land van de wereld is. Hij verklaarde, dat Groot- Brittannië zich misschien bij de voorgestel de Europese douane-unie zal kunnen aan sluiten door de vorming van „een gebied van gedeeltelijke vrijhandel". De minister van Arbeid, MacLeod, deelde mee, dat de regering werkt aan een „arbeidershand vest", dat de arbeidsverhouding beoogt te regelen. NIEUW DELHI (Reuter/U.P.) Onge veer 200.000 inwoners van het oude en het Nieuw Delhi zijn er op voorbereid, dat dj wellicht hun woningen zullen moeten verlaten wegens een sterke was van de rivier de Joemna. Men verwacht, dat het Peil vanavond twee meter zal stijgen bo ven het niveau, dat als gevaarlijk wordt beschouwd. De burgerlijke autoriteiten hebben het leger verzocht de wacht te be trekken aan de oevers van de rivier. Acht dorpen staan blank en 3000 mensen zijn naar hoger terrein geëvacueerd. In 1924 werden grote delen van de stad over stroomd. ff Europese defensiegemeenschap geen wer kelijkheid was geworden? Inplaats daarvan had men nu de niet supranationale West- eurpese Unie. Elke minister in de Raad der Westeuropese Unie is slechts verantwoor ding schuldig aan zijn eigen parlement en niet aan de gemeenschappelijke Assemblée. Zo bleven dus veel vragen uit de Assem blée onbeantwoord, hetgeen niet wegnam dat de Assemblée haar debat over de defen sieaangelegenheden tot een goed einde wist te brengen. Niet in het minst dank zij de kundige wijze waarop het onderwerp was voorbereid door de Nederlander Fens. De conclusies, waartoe hij kwam en die bij de Assemblée namens de defensiecommissie presenteerde, waren de volgende: Een beslissing over de aard der reorga- nisatie^ der westelijke strijdkrachten (ge zien het toegenomen belang van kernwa pens) dient in de naaste toekomst te wor den genomen. Geen lid van de Westeuropese Unie mag op die beslissing vooruitlopen. Er dienen voldoende „gewone" strijd krachten te worden aangehouden om alle eventualiteiten het hoofd te kunnen bieden. West-Duitslands bijdrage aan de Europese verdediging dient zo spoedig mogelijk effectief te worden. De Assemblée schaarde zich in grote meerderheid achter deze con clusies, die als aanbevelingen ter kennis worden gebracht van de Raad van Minis ters. De heer Fens gispte het besluit van West-Duitsland om de dienstplicht op twaalf maanden te stellen. Hij hoopte, dat andere landen dat voorbeeld niet zouden volgen. Weinig ingenomen toonde de heer Fens zich met de bijzondere critiek van zijn landgenoot, de heer Goedhart, die de Assemblée had vergeleken met een klaag muur, die niet eens een echo oproept. Het ANP voegt hieraan toe, dat de Duitse socialist Erler waarschuwde tegen de nei ging om het tempo der Duitse bewapening hoger te willen opvoeren. Niemand kon er volgens hem mee gediend zijn, indien divi sies zouden worden opgebouwd, die al met een verouderd zouden blijken. Ook was het volgens hem gevaarlijk van Duitsland te eisen, dat het de dienstplicht zou invoeren. Daardoor zou de Duitse sympathie voor de Westeuropese Unie kunnen worden aange tast. Men moest bedenken, dat Duitsland nog verdeeld was en dat zijn bevolking daarom de dienstplicht een gevaarlijk ex periment kon achten. Tegen deze opmerkingen trad de heer Goedhart in het geweer. Hij achtte het betrekken van de Duitse verdeling in de discussie onjuist. Daarmee zette men vol gens hem de dingen op hun kop. Het mocht niet gebeuren, dat één land er bij de defen sie-inspanning beter zou afkomen dan de andere. Ook een andere Duitser, de christelijke dr. Lenz, achtte de opmerkingen van de heer Erler onjuist. Hij vroeg echter van de Assemblée in te zien, dat de verdeling van Duitsland de psychologische bezwaren tegen de dienstplicht versterkt. Deze spre ker repte, evenals de jneeste anderen, van de algemene ongerustheid, die over de ont wikkeling der defensie in Europa bestaat. De in stilte aangehoorde uiteenzetting van minister Beyen werd met warm ap plaus begroet. Zijn loopbaan is er een met een internationaal stempel geweest. Hij begon zijn ministerschap toen de Europese gemeenschap voor kolen en staal op gang kwam. Twee jaar later werd het ontwerp voor de Europese defensiegemeenschap ver worpen en nu, opnieuw twee jaar later heeft hij afscheid genomen in de assemblee van de W.E.U., als periodiek voorzitter van de raad van ministers dier organisatie. Zijn optreden is zeker van betekenis geweest. LONDEN (Reuter) Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse lucht macht is bij de noordwestelijke kust van Spanje uit de lucht een vlot waargeno men. Er zou zich een man op bevinden. Men denkt, dat het vlot afkomstig is van het Amerikaanse militaire vliegtuig van het type „Liftmaster" dat sinds woensdag wordt vermist. Het was op weg van En geland naar de Azoren. Later werd ook een tweede vlot gezien, op 32 km noord oostelijk van het eerste. Of het overle venden aan boord heeft is nog niet bekend. United Press meldde, dat twee zwakke radioseinen in de afgelopen nacht zijn op gevangen door schepen in het gebied, waar het Amerikaanse militaire vliegtuig werd vermist. Deze seinen kunnen afkom stig zijn van radiozendertjes, die met de hand bediend kunnen worden. Zulke zen dertjes zaten ook in de nooduitrusting van het vermiste vliegtuig. De seinen zijn opgevangen door het Duit se schip „Werrtal" en door het Britse schip „London Banker". Hoewel tientallen vliegtuigen de afgelopen dagen de zee reeds hebben afgezocht, is het best moge lijk dat zij de kleine vlotten met overle venden niet gezien hebben. Het vliegtuig had vier vlotten aan boord. Hedenochtend zouden bijna 100 vliegtuigen van vier lan den de lucht in gaan om te zoeken. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Defensie Char les E. Wilson heeft verklaard, dat de man kracht van de Amerikaanse strijdkrachten volgend jaar met honderdduizend man of meer zal worden verminderd. Hij voegde hier evenwel aan toe, dat de defensie-uit gaven voor het volgende jaar met meer dan twee miljard dollars zullen kunnen stijgen. Wilson zei dat. een beslissing hier omtrent tegen 15 december genomen dient te worden. De volledige militaire plannen van de regering voor het fiscale jaar 1958, dat op 1 juli aanvangt, zullen bekend worden wanneer de Amerikaanse president zijn begroting in januari aan het Congres voor legt. Wilson noemde de democratische voor stellen tot opheffing van de dienstplicht zodra dit met de nationale veiligheid ver enigbaar zou zijn „onverantwoordelijk". Hij zei dat het onmogelijk zou zijn de helft van de huidige strijdmacht op de been te houden zonder de dienstplicht. De huidige sterkte der strijdkrachten bedraagt 2.800.000 man. De voormalige filmactrice, Grace Kelly, thans prinses Gracia van Monaco, brengt met haar echtgenoot prins Rainier, een privé-bezoek aan de Verenigde Staten. Donderdag was het prinselijk paar de gast van president Eisenhower op het „Witte Huis" te Washington. Op de foto ziet men de prins en de prinses tijdens een onderhoud met de president. BOEDAPEST (Reuter/DPA/UP) De vroegere Hongaarse minister-president Im- re Nagy is weer in de communistische par tij van Hongarije opgenomen, aldus is van Hongaarse zijde te Oost-Berlijn vernomen. Zijn eerherstel zal vandaag in de Hongaar se pers bekend worden gemaakt. Nagy werd in 1955 wegens afwijkingen van de partijlijn uit al zijn functies ontslagen en later uit de communistische partij gezet. Zijn politiek was gericht op uitbreiding van de produktie van consumptiegoederen ten koste van de zware industrie. De voormalige minister van Defensie Mihaly Farkas, aan wie in juli zijn gene- raalsrang en zijn functies in de communis tische partij waren ontnomen, is gearres teerd op beschuldiging van „schending van het socialistische recht", aldus bericht het Hongaarse persbureau MTI. Radio-Boeda- pest heeft eerder meegedeeld, dat vier voormalige officieren van de staatsveilig heidsdienst, onder wie Farkas' zoon Vladi mir, binnenkort terecht zullen staan op dezelfde beschuldiging. Mihaly Farkas is ook partijsecretaris ge weest. De twee vroegere Hongaarse staatspre sidenten Zoltan Tildy en Arpad Szakasits die onlangs werden gerehabiliteerd, zullen leidende functies in het „volksfront" krij gen. Alle rechters die een rol gespeeld hebben bij de vroegere propagandaproces- sen tegen personen, die na de „de-stalini- satie" gerehabiliteerd zijn, zijn uit hun ambt verwijderd. De minister van Justitie Molnar heeft tijdens een persconferentie toegezegd, dat voortaan alle politieke processen onder het toezicht van het «ministerie van Justitie zullen staan ter voorkoming van wetsmis- bruik. Tito prijst Italiaanse broeders en moedigt de Hongaren aan BELGRADO (Reuter/AFP) Een woordvoerder van het Joegoslavische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat er door de besprekingen tussen Tito en Kroesjtsjev niets is veranderd en niets kon veranderen in de bekende oriën tering van de buitenlandse politiek, name lijk actieve coëxistentie. De beginselen waarop de betrekkingen met de Sovjet- Unie berusten, zijn eveneens gelijk ge bleven. Volgens het semi-officiële persbureau „Joegopress" levert de Italiaanse partij als enige onder de communistische partijen in West-Europa een concrete bijdrage tot het vestigen van betrekkingen in de interna tionale arbeidersbeweging op de nieuwe basis. Deze verklaring werd uitgegeven naar aanleiding van het bezoek van een Italiaanse delegatie. „De leiders van de Italiaanse partij besteden, zoals de bespre kingen hebben aangetoond, veel aandacht aan het bestuderen van de wegen, welke naar het socialisme leiden, aan het aan passen van het optreden van de arbeiders klasse aan de concrete omstandigheden van het politieke leven in elk land en aan de studie van de sociaal-economische elemen ten van de socialistische democratie", aldus „Joegopress". Ter gelegenheid van het komende bezoek van een Hongaarse delegatie onder leiding van partijsecretaris Erno Geroe aan Bel grado gaf het persbureau te verstaan, dat het eerherstel van Laszlo Rajk en de zijnen kan bijdragen tot een nuttige uitwisseling van denkbeelden en een onderzoek van de socialistische politiek, vooral nu in Hon garije kennelijk wordt gezocht naar een nieuwe nationale weg bij de opbouw van het socialisme. Griekse ambassadeur weer naar Turkije De Griekse regering heeft haar ambassa deur voor Turkije, die in augustus naar Athene was teruggeroepen, opdracht gege ven naar Turkije terug te keren. Kallerghis was teruggeroepen als protest tegen dief stal van documenten uit de Griekse ambas sade door onbekend gebleven personen. Presidenten van de rechtbanken waren echter onkreukbaar BRUSSEL (Reuter-AFP) Na zijn te rugkeer te Brussel heeft de Belgische jurist en voorzitter van de juridische afdeling van de Belgische liga voor de rechten van de mens, Jules Wolf, die de processen te Poznan heeft bijgewoond, op een perscon ferentie gezegd dat „alle beschuldigden, getuigen en verdedigers tijdens de proces sen „onder de heerschappij van de angst" leefden. Deze vrees werd echter gedeelte lijk opgeheven door de volkomen eerlijk heid van de presidenten der rechtbanken. Ernstig bezwaar moet worden gemaakt tegen de wijze van opstelling der beschul- digingsacten en tegen de nogal willekeu rige keuze van de beklaagden typische jeugdige delinquenten. De Poolse grondwet is geschonden, omdat de debatten niet vol ledig openbaar waren: de aanwezigen moesten een identiteitskaart kunnen tonen. Tenslotte heeft men niet kunnen waar nemen, dat het beginsel de onschuld van de beklaagden bij het begin van het proces aan te nemen,werd toegepast. De Belgische jurist erkende dat de presidenten volstrekt onkreukbaar waren. De Britse waarnemer Elwyn Jones, die indertijd aanklager was in het proces tegen de Duitse oorlogsmisdadigers in Neuren berg, heeft zich in een interview met het Poolse persbureau PAP te Warschau in soortgelijke bewoordingen uitgelaten. Straffen In Poznan zijn vrijdag zes PoQlse jonge mannen veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van anderhalf tot zes jaar we gens diefstal van wapens en aanvallen op politiebureaus tijdens de onlusten van 28 juni. Twee der negen verdachten werden vrijgesproken en één voorwaardelijk ver oordeeld. De openbare aanklager had de verdachten „misdadigers" genoemd en be straffing geëist volgens een uitzonderings wet die als minimum tien jaar gevangenis straf voorschrijft. De rechter zei dat de gebeurtenissen een zeer ingewikkelde on dergrond hadden en dat de drijfveren van de betogers zeer verschillend waren. Zachtheid Het Warschause partijblad „Trybuna Ludu" heeft bericht, dat er in een van Polens grootste gevangenissen voor jonge mensen, in Jawrzno bij Krakau, een op stand is uitgebroken wegens de slechte toe stand in de inrichting. In plaats van zijn toevlucht te nemen tot maatregelen ter onderdrukking van de opstand, gaf de directeur de gevangenen de grootst moge lijke vrijheid, waardoor de opstand verliep en de tientallen illegale organisaties onder de politieke gevangenen ophielden te be staan. Het blad vermeldde niet wanneer de opstand was uitgebroken. Naar het Indonesische persbureau P1A uit Djakarta meldt, doet zich thans binnen de kringen van de Parkindo, de protes tants-christelijke partij van Indonesië, een kwestie voor, die grotendeels is toe te schrijven aan de gebrekkige verbindingen met de oostelijke delen van Indonesië. Op aandrang van de parlementsfractie van de Parkindo is bij de indeling van de pas op gerichte, autonome provincie West-lrian het district Maba (dat deel uitmaakt van het eiland Halmaheira - zie kaartje) niet in deze provincie opgenomen, maar blijft het deel uitmaken van de provincie Maluka Selatan (de Molukken, waartoe ook Ambon Buruh en Seram behoren Maar inmiddels heeft zich bij een bezoek van de minister van Binnenlandse Zaken aan deze in oprichting zijnde provincie een delegatie van alle politieke partijen bij hem vervoegd, die de eis stelde dat ook het district Maba in deze provincie zou worden opgenomen. Bij deze delegatie be vonden zich ook vertegenwoordigers van ....de Parkindo. De afdeling van de Par kindo op Halmaheira heeft haar standpunt niet bij het hoofdbestuur in Djakarta kun nen bekend maken als gevolg van verbin dingsmoeilijkheden. Verbindingsmoeilijkheden - zij beheersen de toestand in het versnipperde oostelijke deel van Indonesië. Men moet hier bij niet alleen denken aan de Zuid-Molukken maar vooral aan het noordelijker gelegen Halmaheira met het ten westen daarvan gelegen eilandje Tidore en de omringende archipel, die nu dus op dat ene district Maba na de provincie West-lrian gaan vormen. Eén luchtverbinding Er bestaat geen enkele luchtverbinding met andere delen van Indonesië, op die van Ambon naar Makassar na (ongeveer 800 kilometer) die een keer in de week wordt onderhouden. Het transport per schip van het toekom stige West-lrian naar Java geschiedt via Menado of Ambon. De PTT-verbindingen zijn al even ge brekkig, zowel het postvervoer, als de Oostenrijkers willen beroep op UNO (Van onze correspondent in Wenen) De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Martino heeft in een interview aan een Oostenrijks blad verklaard, dat ook Italië het akkoord van Parijs als geldend beschouwt, maar dat de bevolking van Zuid-Tirol als Italiaanse volksgroep zich tot Rome en niet tot Wenen behoort te wenden om bepaalde doeleinden te berei ken. Volgens Martino heeft Italië de „fun damentele verplichtingen" van het akkoord vervuld. Oostenrijk deelt deze mening niet en heeft daarom een memorandum over handigd, dat Italië in vriendschappelijke geest zal bestuderen. Dit diplomatieke con tact is volgens'Öe' Italiaanse minister de enige weg om de meningsverschillen uit de weg te ruimen. Tenslotte stelde Martino voor, dat de Oostenrijkse pers journalistie ke wapenstilstand inzake Zuid-Tirol zou afkondigen. In Oostenrijk heeft men met voldoening kennis genomen van deze gematigde woor den. Dit neemt niet weg dat zaterdag een grote bijeenkomst op het Weense Raadhuis plein zal worden gehouden, waar vier le den van het parlement over dit vraagstuk zullen spreken. Ook de burgemeester van Wenen zal het woord voeren en met de sprekers van de grote politieke partijen de eis stellen, dat het vraagstuk Zuid-Tirol aan de UNO zal worden voorgelegd. Op de tiende verjaardag van de UNO op 24 oktober zal in de Verenigde Staten de uitgifte beginnen van deze U.N.O.-postzegel, die een beeld geeft van de Algemene Vergadering. De ontwerper is Kurt Plowitz. Vrijdag 12 oktober 1956 Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v 5 okt. Alg Kunstzijde Unie 248'/4 254 249>A Van Berkels Patent 190 191'/» 191s/* Van Gelder Zonen 220 223Vt 220 43/4 344'/t 335 9' A I ed. Kabelfabriek 326 324 3'/2 291 2861/* 38/s 401'A 406'A 4057/s 5 330 330 3/4 Kon. Petroleum 824'/* 8173/4 12 VB 200 197Vi Vs Kon. Nederl. Stoomboot Mij. 179'/! 18UA 1793A »A Nederl. Scheepvaart Unie 172 170'A V 4 342 342 4<A Amsterdam Rubber 76 75Vs 0 H. V. A 99V« 98V« U/8 Ver. Deli Mijen 109®/* 1068/s 48/s 3—3Nederl. '47 91®/8 91 »/32 3% Invest, cert. Nederl. 92,8/ie 92"/S2 8/.« 3% Nederl. 1962/64 9213/i« 9219/S2 3/32 Omzetten (nominaal): Aandelen 6.834.087,- Obligaties 15.919.402, Aandelen 6.779.241,- Obligaties 9.696.978,— In de olieslagerij van J. L. van Nieuwen- huizen, graanhandel en oliefabrieken n.v. aan de Kleine Koppel te Amersfoort, heeft gister avond een felle brand gewoed. De brand ontstond toen een voorman olieslager wat olie wierp op heet gelopen lagers van een wals in de perserij. Een geweldige steekvlam schoot omhoog en zette in een ommezien de olieslagerij in brand. De Amersfoortse brandweer greep krachtig in en kon voorkomen dat het vuur oversloeg op de opslagplaatsen van lijnzaad en olie en aan zich in de nabijheid bevinden de olietanks. Na een uur was men de brand meester. De schade is aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Een aantal machi nes is onklaar geraakt, zodat de produktie is gestagneerd. LORENZO PEROSI OVERLEDEN VATIKAANSTAD. (U.P.) Mgr. Lo renzo Perosi, wereldberoemde componist van kerkmuziek, is vrijdag op drieëntach- tigjarige leeftijd in Vatikaanstad overle den. Perosi was negenenvijftig jaar de lei der van het koor van de Sixtijnse kapel. Hij was een persoonlijk vriend van Paus Pius XII. Reeds enige weken leed mgr Pe rosi aan verlamming. telegraafverbindingen. Deze verbinding loopt via Ambon en het is dan ook niet te verwonderen, dat een telegram uit het noordelijk deel van de Molukken naar Djakarta pas na drie of vier dagen zijn bestemming kan bereiken. Het enige tele graafkantoor in de Noord-Molukken be vindt zich in Ternate, dat ten westen van Halmaheira ligt. De verzending van post stukken neemt tenminste twee weken in beslag. Berichten, die in Djakarta worden ge publiceerd, leest men ongeveer tien dagen later in de Noord-Molukken. omdat de kranten uit Djakarta zeer laat worden ont vangen. De enige haven in de Noord-Molukken, die door schepen uit Djakarta wordt aan gedaan, is Ternate. De verbinding met de hoderden eilanden wordt onderhouden met zeilschepen, motorboten of kleine schepen van de provincie. De bevolking weet dat haar bestaan in hoge mate afhankelijk is van een goed functioneren van de verbindingsdiensten. Reeds enkele malen werd de bevolking van sommige eilandjes door hongeroedeem bedreigd, omdat er geen voedsel naar het gebied kon worden vervoerd. Ook de han del kan niet vlot verlopen, indien er geen verandering in de situatie komt. Voor kinderen vormen de slechte ver bindingen ook een probleem, omdat zij niet naar school kunnen gaan. De eilanden hebben nog niet allemaal een eigen school, zodat veel kinderen naar een eiland moe ten worden vervoerd, dat wel over een school beschikt. Verbetering Met de instelling van de provincie West- lrian zijn de mogelijkheden voor verbete ring en voor de opbouw groter geworden, vooral omdat West-lrian een autonome provincie is. Voor de eerste begroting van de provincie West-lrian voor de resteren de drie maanden van dit jaar heeft de minister van Binnenlandse Zaken een be drag van 5.500.000 rupiah ter beschikking gesteld. Dit geld zal voornamelijk worden aangewend voor de aankoop van motor schepen en voor de bouw van kantoren van de "provincie en woningen voor het personeel. Tevens is een begroting opge steld voor het heitel van de vernielde steiger in de haveifl van Ternate. Ook in Tidore zal binnenkort een steiger worden gebouwd. Het ministerie van verbindingen is van plan in de hoofdplaats van West-lrian een zendstation voor de PTT te bouwen, naast het radiostation, dat door het ministerie van voorlichting zal worden opgericht. Op het eiland Halmaheira zal een ander zend station van de PTT komen. Plet vliegveld Djailolo, eveneens op Hal maheira, wordt thans hersteld en binnen kort zal een vliegdienst kunnen worden ingesteld. Er zijn plannen ontworpen voor de aanleg van wegen. In Honkong is officieel bekend gemaakt, dat bij de onlusten van woensdag en dom derdag 26 mensen om het leven zijn ge komen en 176 gewond. Volgens vroegere onbevestigde berchten waren er veel meer slachtoffers gevallen. De rust is vrijdag in het gebied van Kowloon weergekeerd, na dat zich nog slechts enkele incidenten had den voorgedaan. De politie heeft vrijdag 460 mensen aan gehouden bij een razzia in de stadswijk, waar zich 40.000 vluchtelingen uit commu nistisch China gevestigd hebben. Ook zijn enige documenten buit gemaakt. Toen de politie ariveerde, staken sommige vluchte lingen vuurwerk af als waarschuwing aan de anderen, doch na enige waarschuwings schoten van de politie werd het weer rustig. In een regeringsverklaring werd gezegd, dat kort na het begin van de onlusten dui delijk was geworden, dat de activiteit be halve een uiting van veten tussen linkse en rechtse elementen, evenzeer gericht was tegen de Europeanen. Volgens de gouver nementsverklaring werd de actie georga niseerd en aangehitst door geheime bonden, die gebruik gemaakt hebben van de vie ring van een nationale feestdag om de rel letjes aan te stoken. Volgens welingelichte kringen hebben de geheime misdadigers- bonden de onlusten aangezet, hoofdzakelijk met het doel straffeloos te kunnen plunde ren. WENEN (Reuter) Radio-Praag meldt, dat de Tsjechoslowaakse autoriteiten een lid van het personeel van de Amerikaanse ambassade te Praag, Vera Osso, verzocht hebben het land te verlaten. Zij zou in Tsjecho-Slowakije gereisd hebben op ver valste papieren. Zij werd door de veilig heidspolitie in het Tatragebergte gevat. Gisteren maakte het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken be kend, dat verscheidene groepen spionnen van „imperialistische geheime diensten" ontmaskerd waren. In verband met haar tienjarig bestaan heeft de Handelvereniging in Bussum een ledenvergadering gehouden. Door een sta tutenwijziging is de naam veranderd in Nederlandse Handelvereniging, waarmede men de vereniging officieel een landelijk karakter wil geven. De statutenwijziging maakte het tevens mogelijk een bijzondere erevoorzitter te benoemen. De commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft zich bereid ver klaard dit ere-voorzitterschap op zich te nemen. Voor het Handel Festival in 1959, het jaar waarin het tweehonderd jaar ge leden zal zijn, dat de componist stierf, wor den reeds voorbereidingen getroffen. Be sloten werd tot oprichting van een „Vrien denkring van de Nederlandse Handelver eniging", waarvoor een comité van aanbe veling zal worden gevormd uit vooraan staande Nederlanders. Voor dit seizoen is het volgende programma vastgesteld: 8 no vember jubileumuitvoering van de Mes sias in de Grote Kerk in Naarden, in fe bruari een uitvoering van „Samson" in het Concertgebouw te Amsterdam, waaraan medewerking verleent de Engelse tenor Herbert en op de bevrijdingsdag in 1957 in de Grote Kerk in Naarden „Judas Mac- cabaeus".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15