Twintig percent kleinere oogst dan vorig jaar verwacht Gemeente Lisse gaat geen goedkoop jaar tegemoet TELEFUNKEN Waardering voor doortastendheid en vaart bij woningbouwproblemen Bouw van nieuwe lagere school en drie gymnastieklokalen Rapport Lissese raadssecties Bietenaanvoer ondervindt weerslag van slechte weersomstandigheden SLOT DEFECT? Kort en bondig Radio Moors ZANDVOORT Oude auto's zondag naar Zandvoort Grote belangstelling voor bejaarden-sociëteit Installatie commandant Zandvoortse brandweer HILLEGOM Winterprogramma hervormde Jeugdraad BENNEBROEK Christen Vrouwenbond Toneelavond „Onder Ons" op 20 oktober Op een na oudste inwoner van Nederland overleden Prinses Irene bezocht het „Huis van plastic" BIETENCAMPAGNE WEER BEGONNEN Twee maanden „slag" Burgerlijke Stand van Hillegom Grote woonark uitgebrand Koningin reikt prijs der Nederlandse letteren uit Rechtsbescherming tegen de Overheid Hevige fabrieksbrand werd spoedig bedwongen Examens ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lisse gaat niet bepaald een goedkoop jaar tegemoet. Uit het investeringsplan, dat in de gemeenteraad van 29 oktober zal worden behandeld, blijkt, dat in verband met de drukte in de bloementijd de aanleg van een verbindingsweg tussen de beide Loosterwegen niet lang meer kan worden uitgesteld. Deze weg zal lopen door de La- «eveense polder. Met andere maatregelen, die rond de Keukenhof zullen moeten wor den getroffen om de parkproblemen aan een afdoende oplossing te helpen, zal een investering van f 150.000 nodig zijn. De Randweg zal geheel worden herbestraat. en men schat dat dit f 100.000 gaat kosten. Ren herbestrating van de Lisbloemstraat, de Grachtweg en een gedeelte van de Tul- penstraat vergt ruim f 60.000. De verbin dingsweg van Nassaustraat naar Heere- weg, die nodig is voor de ontsluiting van het'terrein Blokhuis, komt op f81.000. En voor het overige heeft men nog de verbe tering van het tweede gedeelte van de Sta tionsweg op het programma staan, waar voor f 79.200 is uitgetrokken. Er bestaan plannen van het Nassaupark, dat er jarenlang als een woestijn heeft uit gezien, een park te maken. De kosten hier van bedragen f 55.000. In de snel uitbreidende Maria-parochie is een tweede lagere school noodzakelijk (f225.000), terwijl de bestaande school in deze parochie moet worden uitgebreid, hetgeen een bedrag van f 110.000 beloopt. De sanering van de Stationsweg staat ook voor het a.s. jaar op het investerings- ADVERTENTIE stijl en perfectie sinds 1 9,03 <v '■■-4 De herfstrit van de Nederlandse pioniers- automobielclub van Utrecht naar Zandvoort wordt gehouden op zondag 14 oktober en niet, zoals men uit een gedeelte van een be richt in onze courant van vrijdag kon op maken, op zaterdag. De start van deze rit heeft plaats in Utrecht om tien uur waarna de tocht via, Zuilen, Maarsen, Breukelen, Vreeland, Uit hoorn en De Kwakel naar Kudelstaart leidt waar de finish is van de eerste étappe. Na een verplichte rust van een uur vertrekken de oude wagentjes weer om langs Nieuw- Vennep, Hillegom, Vogelenzang naar Zand voort te rijden. De gehele tocht is 73 kilometer lang. Aan de rit wordt deelgenomen door auto's die verdeeld zijn in drie klassen: A. auto's met een bouwjaar tot en met 1904. B. in auto's met een bouwjaar van 1905 tot en met 1918 en C. auto's met een bouwjaar van 1929 tot en met 1930. De instelling van een sociëteit voor be jaarden blijkt in Zandvoort tot nu toe een groot succes te zijn. Elke middag opnieuw wordt het aantal belangstellenden groter en de oudjes blijken deze instelling bijzon der te waarderen. Reeds enkele malen moest, daar de beschikbaar gestelde zaal in restaurant Zomerlust te klein bleek, van de grote toneelzaal worden gebruik gemaakt. De diverse attracties, die wor den geboden, blijken zeer in de smaak te vallen. Woensdagmiddag zal de heer L. van der Mije uit Zandvoort een aantal van door hem in het buitenland vervaardigde kleurendia's komen vertonen en deze van commentaar voorzien. Vrijdagavond werd in het gebouw van het gemeentelijk gasbedrijf aan de Tolweg te Zandvoort de heer J. Zeepvat officieel als nieuwe commandant van de Zandvoortse vrijwillige brandweer geïnstalleerd. Behalve het voltallige korps van de brandweer waren aanwezig de burgemeester van Zandvoort,- mr. H. M. van Fenema, de gemeentesecreta ris, de heer W. M. B. Bosman en de wethou der van Publieke Werken, de heer W. van der Werff. De burgemeester sprak de nieuwe commandant toe, waarbij hij de hoop uit sprak, dat de heer Zeepvat zijn nieuwe func tie met genoegen zou aanvaarden en waarbij hij wees op het grote belang van een goede brandweer. De heer Zeepvat beantwoordde de rede van de burgemeester en zette de door hem te volgen werkwijze uiteen ook al in verband met de nieuwe mistblusser, die in de loop van de vorige week aangekomen is. Ook wees de nieuwe commandant nog op de wenselijkheid van een uitbreiding van de bedrijfsruimte voor de Zandvoortse brand weer. Na dit officiële gedeelte van de installatie bleef het gezelschap nog geruime tijd gezel lig bijeen. De Hervormde Jeugdraad te Hillegom heeft zijn winterprogramma vastgesteld. Op 25 oktober wordt gestart met een filmavond. Ditmaal zal er een gezonde lachfilm ver kond worden en wel de Engelse kleuren film „Veilig, vlug, voordelig". Woensdag 9 januari wordt er weer een contactavond belegd onder het motto: „Voor en door de leugd". Voor februari is een filmavond in voorbereiding, terwijl in maart de jeugd- braderie wordt gehouden. Evangelisatiedienst Woensdagavond zal in het jeugdgebouw Weltevreden te Hillegom een evangelisatie samenkomst belegd worden voor alle gezind ten. Als spreker zal optreden de heer Nie- meijer uit Alphen aan de Rijn. programma. De kosten worden geschat op f 150.000. De ontsluiting van het terrein Blokhuis heeft tot gevolg, dat ook het stamriool zal moeten worden doorgetrok ken, hetgeen f 68.400 zal vragen. Dan rest voor volgend jaar nog de bouw van drie gymnastieklokalen een bij de r.k. school in de Maria-parochie, een bij de neder- lands hexwormde school en een bij de r.k. school aan de Achterweg die elk een ton zullen kosten. De bouw van een zwembad is naar 1958 verschoven. De plannen, die zo langzamer hand al 25 jaar oud zijn, strandden enkele maanden geleden opnieuw, toen de provin ciale autoriteiten de plaats (in het bos van kasteel Keukenhof) afkeurden. De kosten schat men op f 350.000. De bouw van een definitieve rioolwaterzuiveringsinstallatie, die acht ton moet kosten, is van 1959 op 1958 gebracht. Vermoedelijk, omdat men met de woningbouw de bassins van de voorlopige zuiveringsinstallatie beden kelijk dicht is genaderd. In 1958 willen B. en W. ook een gedeelte van Vreewijk doen saneren (f 50.000) en een gymnastieklokaal in de Engelenbuurt bouwen voor f 100.000. Buurtvereniging „Wilhelmina" in Lisse vergaderde Het ledenaantal van de buurtvereniging Wilhelmina in Lisse neemt voortdurend toe. Men is de 200 al gepasseerd, maar men trof donderdagavond nauwelijks 25 percent daarvan in „De Taveerne", toen daar de jaarvergadering werd gehouden. De voorzitter, de heer J. v. d. Slot, zag hierin een bewijs, dat men zich met de huidige gang van zaken best kan verenigen, maar hij vond die matige belangstelling toch ook niet verheugend. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Korsuize, vermeldde alles wat de buurt vereniging het afgelopen jaar heeft ver richt: van het organiseren van een feest avond tot het leggen van een krans bij het herdenkingsmonument toe. De heer Kor suize kon zelf wegens ziekte niet aanwezig zijn en daar de tweede secretaris, de heer Knook, ook verhinderd was, fungeerde de tweede voorzitter, de heer M. Schrama als „voorlezer". De penningmeester kon een batig saldo melden van 169,29, zodat de buurtvereni ging, die ook nog 'n banksaldo van 706,94 heeft, financieel gezond is. Tot leden van de kascommissie werden vervolgens be noemd de heren J. Faas en J. Westerink. De aftredende bestuursleden, de heren J. v. d. Slot, J. Zandcloet en J. Knook wer den herkozen. Bij de rondvraag opperde de heer Schra ma het voorstel om jaarvergadering en feestavond in het vervolg te combineren. Dan zou men stellig meer leden op de ver gadering hebben. De voorzitter kon over dit voorstel niet enthousiast zijn. Het wordt op de feestavonden altijd laat genoeg en de burgemeester geeft geen langere nacht- permissie dan tot twee uur. Hiermee had men het officiële gedeelte van de avond gehad. De maandelijkse bijeenkomst der afdeling Bennebroek van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond, die donderdagavond in „Re- hoboth" werd gehouden, kenmerkte zich opnieuw door een flinke opkomst. De presi dente, mevrouw Van der Hoop van Slochte- ren, liet eerst Gezang 207 zingen en las voor uit Prediker II, waarna zij een aantal nieu we leden en de spreekster van deze avond, mej. L. Vinken, begroette. Tot tweede secretaresse verd bij acclamatie mevrouw Westbroek gekozen. Medegedeeld werd dat in samenwerking met de r.k. Vrouwenbewe ging op 30 oktober een propagandabijeen- komst in het r.k. Verenigingsgebouw zal worden gehouden. De volgende vergadering is bepaald op vrijdag 9 november. Mejuffrouw L. Vinken sprak over het eiland Aruba, waar 65 verschillende men senrassen naas'. elkaar leven: zij doen dat op een zeer luchtige en vooral feestelijke wijze. Men houdt in Aruba van feestvieren. De Spaanse invloed is op de zeden goed merk baar. Het eiland beleeft nog steeds een grote periode van bloei dank zij de olieraffinade rijen, al wordt het nu wel wat minder. De Arubanen zijn zeer intelligent en hebben een speciale taaiknobbel; het is helemaal niet vreemd om kinderen vloeiend Spaans, Engels en Nederlands te horen praten. Ook neemt de zang een zeer grote plaats in en het brengen van nachtelijke serenades is er iets heel gewoons. Spreekster vertelde over de zeden en ge woonten van de bewoners op dit mooie eiland, waar alleen steeds een krachtige passaatwind waait, die echter vaak ook veel koelte brengt. Na de pauze vertoonde de spreekster een groot aantal beelden uit Aruba. De opvoering van „Een schip vaart uit" door de toneelvereniging „Onder Ons" in zaal „Oud Berg en Dal" te Bennebroek zal niet worden gehouden op zaterdag 27 maar op zaterdag 20 oktober. De op een na oudste inwoner van Neder land, de heer P. van Stuyvenberg, is in de ouderdom van 104 jaar te Bussum overleden. De heer Van Stuyvenberg, die in Kesteren werd geboren, heeft daar tot zijn negentigste jaar gewoond. Hij is altijd goed gezond ge weest, maar sinds enige weken was hij bed legerig. De laatste veertien jaar was de heer Van Stuyvenberg inwoner van Bussum. Van de 133.417 bezoekers van de dames- beurs hebben de meesten het „Huis van plas tic" van de Franse Staatsmijnen gezien. Velen zijn echter te laat gekomen en teleur gesteld. Tot de teleurgestelden behoorde ook Prinses Irene, die maandagmiddag naar Houtrust zou komen met haar klassegenoten. Zij werd ziek en intussen werd de Dames- beurs gesloten. De directeur van de Damesbeurs, de heer H. Flaumenhaft, besloot, hoewel de tentoon stelling thans in het teken van de afbraak staat, het huis nog niet te doen afbreken. Vrijdagmiddag is Prinses Irene met haar klassegenoten naar Den Haag gekomen, en heeft met haar vriendinnen enige tijd in het huis van plastic vertoefd. TIJDENS DE GEHOUDEN sectievergaderingen hebben de Lissese gemeente raadsleden bijzonder veel waardering getoond voor de doortastendheid en de vaart, die B. en W. aan de dag hebben gelegd op het gebied van de woningbouw. Dat de plannen uitsluitend werden gericht op de bouw van woningwetwoningen achtten de leden juist. Toch hadden zij graag gezien, dat niet alles aan één woningbouw vereniging (Volksbelang) was toegewezen, maar dat ook „Gezinsbelang", de woning bouwvereniging uit de Engelenbuurt, er een deel van had gekregen. Gevraagd werd of de sanering van de Stationsweg, die voor volgend jaar op het investerings programma is gezet, ook inderdaad zal kunnen plaats hebben. Wat dit laatste betreft, antwoordden B. en W., dat dit ten nauwste verband houdt met het in voorbereiding zjjnde saneringsplan, waarvan de vorderingen zeer traag verlopen. Te meer, daar voor krotopruiming geen extra contingenten meer worden gegeven. Een garantie, dat de Stationsweg inderdaad gesaneerd zal worden in 1957, kunnen B. en W. dan ook niet geven. Dat „Gezinsbelang" geen woningen kreeg toegewezen, lag aan het feit, dat deze woningbouwvereniging uitsluitend in De Engel bouwt en de ontwikkeling nu eenmaal in het centrum ligt. Bovendien is de architect van „Gezinsbelang" er niet in geslaagd voor het bouwplan van 17 huizen een voor het Rjjk aanvaardbare aannemingsprüs te bereiken. De critiek, die enkele leden hadden op het geprojecteerde kerkhof in „Meer en Duin", kan naar de mening van het college beter ter sprake komen bij de behandeling van dat partieel uitbreidingsplan. Vele leden wezen er op, dat de steeds verder gaande woningbouw en het vestigen van bedrijven (al gaat dat laatste door de huidige spanning niet in een snel tempo) voor de gemeente verschillende voorzienin- Vanmorgen om zeven uur is in de suikerfabriek Holland te Halfweg de jaarlijkse bietencampagne begonnen. De laatste dagen reeds vielen de eerste tekenen van een koortsachtige activiteit in en rondom de fabriek waar te nemen. De eerste volgeladen vrachtwagens en tractors met aan hangers reden aan en de schepen met hoge bietenruggen meerden aan de kade. Op die kade lagen de bieten reeds hoog opgetast en grote grijp- kranen hapten in de voorraad van de schepen, als gretige kindermonden in zoete fondant. De campagne begint dit jaar laat. Vorig jaar startte de fabriek al op 1 oktober en ditmaal dus twaalf dagen later. Door de slechte weersomstandigheden kon het pro- dukt niet snel genoeg rijpen en het is ook te verwachten, dat de oogst beduidend kleiner zal zijn dan voorgaande jaren. De leiding van de suikerfabriek schat, dat de aanvoer ditmaal twintig percent beneden die van vorig jaar blijft. In 1955 brachten auto's en schepen 176 miljoen kilogram bieten binnen, en thans wordt de aanvoer op 140 a 150 miljoen kg geschat. Er zal dus aanmerkelijk minder suiker kunnen worden geproduceerd: naar raming wordt dit jaar twintig miljoen kilogram suiker afgeleverd die in kwaliteit zeker met de zogenaamde rietsuiker kan eve naren. Het suikergehalte is niet hoger dan verleden jaar. Bij de Halfwegse fabriek neemt men aan de hand van reeds ge nomen proeven aan, dat het gehalte on geveer gelijk is. Andere verwachtingen voorspellen een mindere kwaliteit van wege de slechte weersomstandigheden. De grootte van het gehalte is zeer belangrijk, omdat mede aan de hand hiervan de prijs wordt betaald, waarbij ook de tarra (aan klevende klei) van belang is. Van elk schip en iedere wagen, waarmee bieten worden aangevoerd, worden monsters getrokken, aan de hand waarvan gehalte en tarra wor den bepaald. De bieten„slag" zal ongeveer twee maanden duren en het is de verwach ting, dat de campagne vlak voor de Kerstdagen zal zijn beëindigd. Deze seizoendrukte betekent voor de suiker fabriek werken op topcapaciteit. De ge hele dag zullen auto's aan- en afrijden. Op de reeds drukke weg zal zich op sommige tijden een lange file auto's opstellen en elke dag zal de verkeers politie de drukte voor de fabriek moe ten regelen. De gehele dag door zullen beladen schepen aan de kade meren en zelfs 's nachts zullen boten binnen stomen, die dan uiteraard onmiddellijk worden gelost. Er is weinig verschil in grootte van de totale hoeveelheden, die per boot of as worden aangebracht. Bij regenachtig weer zullen de polder wegen rond Halfweg dikwijls gevaarlijk glad zijn door de glibberige klei, die de bie ten verliezen. Maar niet alleen rond Half weg is de activiteit op de suikerfabriek gericht. Uit de Haarlemmermeer en de IJpolders worden de bieten ter verwerking binnengebracht,doch ook uit de gehele pro vincie Noordholland en zelfs uit de Noord oostpolder. Vrijdagmiddag nog stonden bij de por tierskamer de seizoenarbeiders te wachten, die zich voor plaatsing tijdens het seizoen aanboden. In augustus is de fabriek al be gonnen met het aantrekken van personeel en ondanks de schaarste op de arbeids markt is men erin geslaagd, de bezetting compleet te krijgen. De vaste personeels sterkte van honderdvijftig man wordt tij dens de zestig a zeventig campagnedagen uitgebreid met vijfhonderd man personeel. Er wordt dag en nacht doorgewerkt, in drie ploegen, zodat de machines in deze periode geen enkel ogenblik stilstaan. Op het terrein van de fabriek worden de suikerbieten tot grote hopen opgetast, zo dat een voorraad ontstaat, waardoor en kele dagen speling tussen aanvoer en ver werking wordt gebracht. Per dag kan de fabriek 2.5 miljoen kilogram bieten ver werken, maar verwacht wordt, dat dit ge tal niet bereikt zal worden. De aanvoer hangt sterk van het weer af en de ver wachtingen zijn wat dit betreft nog niet al te optimistisch. ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIAIIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 GEBOREN: Louise Wilhelmina Annie, d. van L. de Vries en W. v. d. Berg; Diederica, d. van A. Noorlander en J. K. Plomp; Nico- laas Hendrik, z. van F. Janssen en B. Stik- f°ONDERTROUWD: M. J. Hartman en M. A. C. v. Zoen; F. G. v. d. Heisteeg en A. G. y. d. Reep; A. Schopenhauer en A. W. Hellen- doorn. GETROUWD: A. F. I. v. d. Vaart en W. C. E. Lommerse. gen zal vragen, die tot nu toe niet nodig waren. Andere leden vroegen zich af, of het beleid om zo spoedig mogelijk van de heersende woningnood af te geraken, er op is gericht alle woningzoekenden aan een woning te helpen. Zo ja, dan zal men weinig vertrek uit de gemeente naar elders gaan zien en hoe moet Lisse in de toekomst al die mensen blijvend werk bieden. Het bloembollenbedrijf is immers kwetsbaar en het is bovendien de vraag of deze bedrij ven de groeiende aanwas zullen kunnen opvangen. Daarom vroeg men de aandacht van het college voor het aantrekken van indu strieën en men informeerde tevens of de gndere gemeenten in de bollenstreek ook reeds zijn doordrongen van de noodzaak der inter-gemeentelijke samenwerking op dit gebied. B. en W. zijn het er mee eens, dat de bollenstreek meer industrieën moet krij gen. Het college blijft in dit opzicht diligent wanneer aantrekkelijk voorkomende be drijven informeren. De bouw van indu striehallen door de gemeente is reeds ge ruime tijd niet mogelijk en zal dat ook in de naaste toekomst niet zijn. Wat de inter gemeentelijke samenwerking met het oog op het aantrekken van industrieën aangaat wordt men herinnerd aan de nieuwjaars rede van de burgemeester. Jeugdzorg De jeugdzorg is een apart probleem in Lisse. Er zijn bijna geen speelterreinen en vele raadsleden hebben B. en W. dan ook gevraagd of er geen mogelijkheden waren om het speelterrein bij de Koningstraat en het schoolsportterrein bij de ijsbaan eerder aan te leggen dan in 1958, zoals is voorge steld. De terreinen waarop de jeugd nog ver tier kan zoeken, worden hoe langer hoe kleiner en tot overmaat van ramp gaat hel met de aanleg van de speeltuin „Marijke" ook al niet zo vlot. B. en W. menen dat men de genoemde speelterreinen niet eerder dan in 1958 ge reed kan gaan maken en wat de speeltuin „Marijke" betreft, zegt het college dat men voldoende steun heeft toegezegd. Bescherming Bevolking Op de vraag of de Lissese B.B. over vol doende medewerkers beschikt, antwoordt het college ontkennend: voor de groep zelf bescherming moet men wettelijk 150 man hebben en men heeft er maar 126: voor de R.B.-brandweer heeft men 35 inplaats van de vereiste 45 mensen; voor het mobiel geneeskundig team 10 inplaats van 15 en voor de opruim- en reddingsdienst moet men er 15 hebben, terwijl daarvoor geen enkele man ter beschikking is. Voor de gemeentelijke brandweer bestaat voldoende belangstelling. Het college heeft veel waardering voor het werk, dat de manschappen vaak bij nacht en ontij moe ten verrichten. Het korps is zeer modern uitgerust en zal binnen niet al te lange tijd een eigen, naar de eisen des tijds ingerichte kazerne krijgen. Het gebouw van Openbare Werken wordt voor dit doel geheel ver bouwd. terwijl er ook een droogtoren voor het slangenmateriaal bijkomt. Veel waardering heeft het college ook voor het werk van de V.V.V., die met beperkte middelen veel weet te bereiken. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Aloysius Comelis Maria, z. van J. A. Bakker en L. M. Verbruggen; Ni- colaas Jacobus, z. van J. C. Smakman en E. M. Rotteveel: Jacoba Helena Maria, d. van Th. F. van der Vlugt en E. M. H. v. d. Eertwegh. ONDERTROUWD: Warmerdam. G. Lodder en J. M. In de museumweek, die van 8 tot 14 oktober in vele landen wordt gehouden op initiatief van de Unesco, is in het Rijksmuseum voor geologie en mineralogie in Leiden een nieuwe afdeling geopend, gewijd aan de geschiedenis van het leven op aarde. De bovenste foto toont in het nieuwe gedeelte onder meer het skelet van een holenbeer (links) en van de voorloper van de zeekoe. De onderste foto laat de zolder van het museum zien, waar de fossielen en beenderen, die in de loop der tijd bij graaf- en baggerwerk werden aangetroffen, zijn bijeengebracht. De zolder is zo vol, dat de rijksgebouwendienst verdere aanvoer voorlopig heeft verboden. De muren en vloeren van het gebouw gaan onder het enorme gewicht scheuren vertonen. We zien op deze foto de conservator. Hij draagt een opperarmbeen van een mammoet. GEHUWD: Berkel. E. M. Schor en P. J. van Vanmorgen is een grote woonark, gele gen i nde Ringvaart bij de Sloterbrug te Badhoevedorp, praktisch geheel uitge brand. De woonark werd bewoond door een uitvoerder van grondwerken voor een aannemersfirma te Sliedrecht en zijn geizn, bestaande uit vrouw en één kind. Om half zeven werd zijn echtgenote wakker, door dat zij het benauwd kreeg van de rook wolken. Tezelfdertijd heeft een voorbij ganger door hard bonzen op de deur de aandacht van de bewoners getrokken. Via een achterraampje van de slaapkamer konden de bewoners de brandende ark ver laten. De brandweren van Amsterdam en Badhoevedorp ware nspoedig ter plaatse en kregen later versterking van de H:ofd- dorpse brandweer. Men kon echter niet verhinderen, dat de ark bijna geheel uit brandde. De schade wordt geschat op f 25.000 a f 30.000 en wordt door de ver zekering gedekt. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog in het duister. Koningin Juliana zal op 27 oktober in de ridderzaal in Den Haag de prijs der Nederlandse letteren uitreiken.Deze prijs is onlangs ingesteld bij gemeenschappelijke beschikking van de Nederlandse en Bel gische ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De centrale commissie van advies der Anti-Revolutionaire Partij heeft destijds een commissie ingesteld, welke zou rappor teren over het vraagstuk van de rechtsbe scherming tegen de overheid. Deze com missie, bestaande uit mr. J. Verdam, voor zitter, mr. J. van Aartsen, prof. mr. A. M. Donner, mr. A. J. Hagen en mr. S. Wierda, heeft thans haar rapport uitgebracht. Zij concludeert dat de rechtsbescherming tegen de overheid nog veel te wensen laat. Het eerst nodige is naar haar mening, dat er een algemene regeling komt, die geldt voor alle gevallen, waar nog geen behoorlijk beroep op de rechter of op de Kroon is toe gelaten. Bij een dergelijke algemene rege ling moet dan vast staan, dat zij automa tisch van toepassing is op de uitoefening van de huidige bevoegdheden, maar ook op die van de bevoegdheden, welke de wet in de toekomst aan de overheid zal toeken nen. In beginsel stemt de commissie geheel in met de gedachte van de commissie-De Monchy, aan de bestaande vormen van ad ministratieve rechtspraak en administratief beroep niet te raken, maar daarnaast een aanvullende algemene regeling te treffen, welke voor alle gevallen geldt, waar ons recht geen beroep tegen bestuursbeschik kingen kent. Donderdag heeft een felle brand gewoed in een verfmagazijn bij de n.v. Verenigde Blikfabrieken te Krommenie. Bij transport van flessen met verdunningsvloeistof voor de verfbereiding brak een der flessen met een inhoud van veertig liter en er ontstond onmiddellijk brand. De overige flessen sprongen door de hitte uit elkaar en ver oorzaakten met de opgeslagen verf een hevig vuur. Direct begon de bedrijfsbrandweer het vuur te bestrijden en met behulp van de brandweer uit Krommenie gelukte het de brand te localiseren. De nablussing was tegen half vijf nagenoeg geëindigd. Het pand ter grootte van 15 bij 6 meter, gele gen tussen andere fabrieksgebouwen, brandde geheel uit. Alleen de muren staan nog gedeeltelijk overeind. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Het pand en de voorraad waren tegen brand ver zekerd. BINNENLAND Burgemeester. Tot burgemeester der ge meente Utingeradeel is benoemd de heer J. Anker, thans burgemeester der gemeente Schiermonnikoog. De benoeming gaat in op 1 november. Emigratie-cineac. Amsterdam heeft de primeur van een emigratie-cineac. Enkele avonden in de week zullen in verschillende delen van de stad non-stop voorstellingen worden gegeven van films met beelden over de emigratielanden alsmede over de emi- gratiereizen per schip en per vliegtuig. Het initiatief tot dit experiment is genomen door de afdeling Amsterdam van de chris telijke emigratiecentrale. Schapen over de grens. Voor de meer voudige kamer van de arrondissmentsrecht- bank te Assen is uitspraak gedaan in de zaak tegen de Duitser H. H. W. uit Ruhler- twist, die op 26 juni 1956 zeventig schapen over de grens Duitsland-Nederland smok kelde. De uitspraak luidt twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Twee van zijn helpers, G. H. W. te Weite- veen en J. H. L. te Nieuw Schoonebeek, tegen wie twee maanden was geëist werden veroordeeld tot 60 dagen hechtenis waarvan 51 dagen voorwaardelijk. Kamemood uitgebuit. De Haagse politie heeft de 25-jarige mevr. L. I. I. W.—R. aan gehouden. De aangehoudene, die geld nodig had, heeft een kamer aan niet minder dan zeven gegadigden verhuurd. Zij liet de huur ders vooruitbetalen, die bedragen van f30 tot f 100 voor een maand op tafel legden. In totaal wist mevrouw W. zo driehonderd gul den in handen te krijgen. Deurwaarder kreeg klap. De politie heeft de 26-jarige Haagse schilder C. van den B. aangehouden, die een radio in huur koop had gekocht, maar nog geen termijn betaald. Er werd dientengevolge beslag op het toestel gelegd en het zou verkocht wor den. Voor het zover kwam, diende Van den B. de deurwaarder W. J. B. een slag op het gelaat toe. Het glas van de bril van de deur waarder werd vernield en deze kreeg boven dien een snijwond bij het oog. Bedryfsongeluk. Op de werf van „Wil- ton-Fijenoord" te Schiedam is de 34-jarige schilder C. G. Nieuwenhuizen uit Den Haag aan boord van het in nbouw zijnde s.s. „Dinteldijk" van een vier meter hoge stel ling gevallen. Hij kwam met het hoofd op het dek terecht en werd zwaar gewond naar het gemeenteziekenhuis overgebracht. Daar is hij later overleden. HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Haarlem van de Koninklijke vereniging „Oost en West" opent het win terprogramma met een bijeenkomst op woensdag 21 oktober om acht uur in de ge meentelijke Concertzaal te Haarlem. Ds. H. J. Teutscher uit Rotterdam zal dan spreken over een actueel onderwerp: „Papoea's in beweging". Bijzondere samenkomst. Woensdag 17 oktober zal er een bijzondere samenkomst zijn in de Kapel der Hervormde Gemeente aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout, waar ds. Pennings van Axel zal spreken over: „Nieuwere methoden van evangelisa tie door negermuziek", geïllustreerd door grammofoonopnamen van negro-spirituals, gospel-songs en dergelijke. ADVERTENTIE RAPI O van ouds bekend - Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Delft. Technische Hogeschool. Kandidaats examen voor werktuigkundig ingenieur: J. Buis, Zwaag (N.H.); E. A. Hessing, Delft; Liem Tjong Biauw, Delft; E. van Marle, 's Gravenhage; J. T M. Oldenburg. Rijswijk (Z.H.); J. F. W. Sierevogel, Zeist; T. Vegter, Veendam. Kandidaatsexamen voor metaal- kundig ingenieur: H. P. L. Schoenmakers, Beek (Ubbergen); P. F. Sens, Heerlen. Inge nieursexamen voor mijningenieur: A. J. W. Nuijsink, 's Gravenhage.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17