Litteraire aardrijkskunde Internationale Filmfestivals Noordelijkste volk van Europa sluit zich aaneen Scandium-46 Voor sneller verkeer in Amerika ^^Bneven aan de redactie Lappen leven verspreid over drie Scandinavische landen 17 Twee doden in het verkeer ER ZIJN VEEL TE VEEL NQC-hoofdprijs viel in Deventer Spannende partii tussen Keres en Golombek Nieuwe stadscentra in Stockholm en Gothenburg Stalins drie kinderen in de Sovjet-Unie verdwenen Weer verder met speer werpen „nieuwe stijl" Bokser doodgeslagen Ercole Baldini amateur Rosier gaat iets vooruit Sport in 't kort ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE LITTERAIRE GEOGRAFIE is een in de twintigste eeuw tamelijk druk beoefend genre, dat waarschijnlijk is voortgekomen uit de dichterlijke plaatsbeschrijvingen die in de zeventiende eeuw opgeld deden. Toch is de betekenis eiwan sterk veranderd. Zong de poëet in de gouden eeuw de lof van stand of gewest, zijn tegenwoordige opvolgers zoeken de samenhang tussen eigen stemming en karakter en de in dicht of ondicht beschreven gebieden. De geval len, dat de geest van een boek te vereen zelvigen valt met die van een stad, zijn be trekkelijk zeldzaam. Het frappantste voor beeld daarvan vormt wellicht Eline Vere, dat dan ook als ondertitel „Een Haagse roman" wordt genoemd. En de plaats van handeling van Van Schendels „Een Hol lands drama" kan niet anders dan Haar lem zijn: de geest van de stad spreekt er. naar onze smaak, sterker dan bijvoorbeeld in Van Looy's „Jaapje" of in Hildebranas „Camera Obscura". Wanneer men de zoge naamde „couleur locale" van sommige ro mans gaat analyse ren, blijkt het type rende plaatselijke ele ment vaak nogal een zijdig van aard: de schrijver heeft één enkel opvallend facet als opdruk voor het geheel gehanteerd. Wanneer dat bijzonder virtuoos geschiedt zoals bijvoorbeeld door Bordewijk in „Verbrande erven" (Schiedam) cn in „Het Eiberschild" (Den Haag) behoeft dat nog niet eens een bezwaar te zijn. De jongste mode is nu om de geest en de karakteristiek van sleden en landschappen te gaan ontleden, waarbij men dan liefst zijn toevlucht neemt tot de auteurs en an dere kunstenaars, die uit het behandelde gebied afkomstig zijn of er lang genoeg ge woond hebben om als deskundigen" te gelden. Het is wel duidelijk, dat deze me thode verwant is aan de overal herlevende zin voor het regionalisme. Toch is er een verschil: het regionalisme wil vooral een artistieke verantwoording afleggen jegens destreek zelf. De huidige litteraire geogra fie, zoals die onder meer tot uiting komt in de bijzondere aflevering ..Ge°st van Utrecht" van hef tijdsebrVf Mra-'''»' K° doelt vooral een rechtvaardiging te zijn je gens de buitenwereld. Het gevaar van dergelijke bloemlezingen is natuurlijk vooral, dat zij tot een parad van plaatselijke beroemdheden verworden. Daaraan is ook dit nummer van „Maat staf" niet geheel ontkomen, want de kwali teit rechtvaardigt zeker niet de opneming van de bijdragen van Clara Lennart en dr. P- H. Ritter jr. De ijdeltuiterige bisbilles welke zich tussen Jacob Geel en. Nicolaas Beets hebben afgespeeld, door de attentie an dr. H. E. van Gelder ten onrechte aan de vergetelheid ontrukt, werden blijkbaar s'leen maar opgenomen omdat Beets zo lang in Utrecht heeft gewoond. Gelukkig dat daar nog wel iets substantieels tegen over staat. Daarbij hebben we niet in de eerste plaats het oog op de poëtische bij dragen, die voor een deel vervaardigd zijn op het na 1945 in zwang geraakte patroon van in orakeltaal gevatte beelden en ver gelijkingen, hetgeen nog niet wil zeggen dat het allemaal slechte verzen zijn. Maar Gabriel Smits inleidende verantwoording „Geest van Utrecht" geeft inderdaad in kort bestek een nauwgezette en trefzekere omlijning van de eigenschappen van een stad, welke in het algemeen niet „popu lair" is geworden bij de overige Nederlan ders, gelijk Rotterdam en Amsterdam dat wel zijn. En wanneer men de herinneringen na gaat welke in dit deeltje zijn opgenomen van en aan Marsman in een alleraax-- digst artikeltje van Wouter Paap dan vond de Domstad ook in de ogen van haar eigen inwoners niet veel genade. Men be hoeft het daarbij nog niet zo bont te maken als A. I. van Deinse in zijn stukje „Utrecht se particulariteiten". Of eigenlijk maakt hij het helemaal niet zo bont, want de ridicule feilen, welke hij Utrecht aanwrijft, zijn niet typerend voor die stad alleen, maar treft men overal ter wereld aan. De herinnerin gen die de journalist C. A. Schilp ophaalt (onder meer aan W. Graadt van Roggen cn Erich Wichman) en vooral die van dr. Ba rend de Goede aan C.C.S. Crone (waarin een ontroerend gedicht van Jan Engel man) en van Annie Salomons aan profes sor dr.-W. Vogelsang brengen de geest van Utrecht een stuk dichter tot de lezer, even als het belletristisch proza dat Jaap Ro- mijn demonstreet in een fragment uit de novelle „Mijn huizen". Ook het korte ver haal van Sonja Witstein munt uit door rake zeggingskracht en doeltreffend beel- aend vermogen. Doch als we helemaal eerlijk mogen zijn en waarom zouden we niet? dan moe ten we bekennen, dat de enige bijdrage welke ons werkelijk verkwikt heeft door zijn originaliteit, zijn speelse geestigheid, zijn volslagen gebrek aan zwaarwichtig heid, wordt gevormd door Simon Vest- dijks topografische inventaris van Doorn, het „bedonderde dorp" waar hij zelf woont. Het is wel zijn sublieme grollerij welke ons er van bewust maakte, dat de serieuze „Geest van Utrecht" meer algemeen Ne derlands is dan de samenstellers van dit ..Maatstaf'-nummer zich wellicht hebben gerealiseerd en dat er in onze samenle ving helaas een schreeuwend gebrek be staat aan door hun eruditie tot luchthartig heid in staat zijnde geesten als die van de Doornse schrijver. TON DE LEEUW SCHRIJFT MUZIEK VOOR FILM OVER REMBRANDT De Utrechtse componist Ton de Leeuw za in opdracht van de regering de muziek voor de film Rembrandt schrijven. Dit werd medegedeeld op het huldigingsconcert, dat hem vrijdagavond in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht is aange boden naar aanleiding van de door hem ge wonnen Prix d'Italia voor zijn radiofonisch oratorium „Job". Zijn bekroond oratorium is hier uitgevoerd. Woningen. Het lijkt erop dat de ge meente Haarlem op het ogenblik bezig is woningen te verzamelen. Eerst kocht men een mooi, duur huis, dat echter geruime tijd leeg bleef staan en dat intussen gron dig gesloopt is. Waarom heeft de gemeente er nu weer een huis bij gekocht? Een burger die huizen van zijn eigen geld koopt mag daarentegen geen huizen kopen en leeg laten staan. W.B.S. In Alblasserdam is op de Rivierdijk langs de Noord de 16-jarige C. M. B., leer ling van de Christelijke Kweekschool, ter wijl hij met een vriend op de dijk reed, door een trailer met aanhangwagen aange reden. De jongen viel en kreeg het achter wiel over zijn rug. Hij was terstond dood. Op de Amersfoortse weg onder Apel doorn is de 26-jarige motorrijder T. Mijnen uit Assendelft nabij de echoput met, volle snelheid op een aan de kant van de weg geparkeerde vrachtauto gereden. Hij was op slag dood. LONDEN/MOSKOU (United Press) -- Weinig Russen wisten dat Stalin drie kin deren had, en nog minder Russen weten wat er van hen geworden is. De bekendste is of was zijn zoon Vassily die, voor dat hij spoorloos verdween, commandant was van de luchtstrijdkrachten in het dis trict Moskou. Volgens geruchten is hij naar Siberië verbannen, om het leven gebracht, of opgesloten in een ondergrondse cel van het Kremlin. Stalin's dochter Svetlana en de zoon die Stalin van zijn eerste vrouw had, Jakov Jasja Jakobe, zouden naar Siberië gezonden zijn. Jasja trouwde en ging ver van Moskou wonen, maar Stalin verbande hem naar het eiland Salovetsky in de Witte Zee. Gedurende de oorlog werd Jasja, die majoor was bij de artillerie door de Duitsers bij Smolensk gevangen geno men, keerde na de oorlog naar Rusland terug, en werd weer verbannen. Later zou Kroesjtsjef hem en zijn vrouw naar Si berië hebben gezonden. Een westelijke waarnemer heeft meer dan tien jaar dichtbij generaal Vassily Stalin in Moskou gewoond, tien minuten lopen van het Kremlin. Het huis werd be waakt door soldaten en rechercheurs tot de herfst van 1952, toen het gerucht ging dat Vassily niet meer in Moskou verbleef. Dat was de eerste aanwijzing dat Vassily, reeds zes maanden voor Stalins dood in moeilijkheden was geraakt. De tweede op vallende aanwijzing was dat de censor in november 1952 uit een bericht de vermel ding „generaal Vassily Stalin" als hoofd van de luchtstrijdkrachten in het district Moskou doorschrapte. Vassily en Svetlana werden het laatst gezien bij de begrafenis van hun vader op 8 maart 1953. ABIGONE" OP TOURNEE VOOR DE BESTRIJDING KINDERVERLAMMING Het Wagenings studententoneel „Abigone" zal een voorstelling geven ten bate van het nationaal fonds voor de bestrijding van de kinderverlamming. Opgevoerd zal worden de romance „Santa Cruz" van de Zwitserse auteur Max Frisch. De opvoering wordt ge geven op vrijdag 26 oktober in de schouw burg „Junushoff" in Wageningen en staat onder regie van Jaap Engelberts. Prinses Beatrix, beschermvrouwe van het nationaal fonds, heeft blijk doen geven van haar in stemming met het genomen initiatief en haar beste wensen voor de opvoering ge zonden. De grote medewerking, die aller wegen werd ondervonden, en de belangstel ling die ook in andere plaatsen werd be toond, hebben de senaat van de Wageningse studentenvereniging doen besluiten, in sa menwerking met „Abigone" en haar regis seur, een toernee te organiseren. De voorbe reidingen voor deze toernee zullen nog enige tijd in beslag nemen. NICOLE LOUVIER IN DEN HAAG Aan het Franse cabaretprogramma, dat maandag in Den Haag zal worden gegeven door „Les trois Baudets", zal ook de Franse chansonnière Nicole Louvier uit Parijs deel nemen. VERGADERING VAN FEDERATIE BEELDENDE KUNSTENAARS Op de in Amsterdam gehouden algemene vergadering der Nederlandse federatie van beeldende kunstenaarsverenigingen is vrij dag tot voorzitter gekozen de heer E. Warf- femius in Rotterdam. In het bestuur werden voort gekozen: Is. Naarden, Bussum, tweede voorz., mejuffrouw Antoinette Brouwer, Den Haag secretaresse. J. Hubertus, Geertruiden- berg, tweede secretaris, E. van Es, Rotter dam, penningmeester, en tot leden C. Prins, Bussum, F. Souwer, Haarlem, G. A. A. de Voogd, De Bilt en G. P. de Vries, Amsterdam. HET internationaal filmfestivalseizoen is, na de Venetiaanse Mostra Internazio- nale d'Arte Cinematografica, gesloten eu dus kan men thans de balans opmaken. Als men dat doet, moet men in de eerste plaats constateren, dat er tegenwoordig veel te veel internationale flimfestivals zijn. Niettemin zijn deze instellingen van grote artistieke en eveneens van grote zakelijke betekenis. Voor de oorlog was er één internatio naal filmfestival, namelijk dat te Venetië, dat aanvankelijk om de twee jaar werd gehouden (het maakt deel uit van de „Biënnale" en dat betekent „tweejaar lijkse"). Later ging men dat elk jaar or ganiseren. Na de oorlog kwam er ook te Cannes jaarlijks een festival en daarop volgde nog een reeks andere plaatsen. Dit jaar voor het eerst heeft de internationale organisatie van de filmproducenten naast de festivals te Cannes en Venetië ook die te (West-)Berlijn en te Karlovy Vary (Karlsbad) erkend als zogenaamde A-fes tivals, die prijzen mogen toekennen aan de beste der vertoonde films. Buiten die A-groep bestaan er echter ook nog ver scheidene internationale filmfestivals, die géén erkenning verwierven, maar die niet temin telkens opnieuw worden georgani seerd en dikwijls met zeer grote deel neming. Zo organiseert men, meestal jaar lijks, dergelijke evenementen te Edinburgh, Cork, Locarno, Punta de l'Este en St. Se bastian. Als u dan nog weet, dat Holly wood plannen heeft voor een jaarlijks fes tival, dat men er te Brussel voor 1957 ernstig over prakkiseert, dat bij het voor gaande nog geen rekening is gehouden met „filmweken" als die te Arnhem, Vichy, Knokke enzovoorts, dan zult u met mij eens zijn, dat de markt wat overvoerd raakt. HET FESTIVAL te Cannes, van de vier grote het eerste in het seizoen, gaf dit jaar een toeneming te zien in het aantal deel nemende landen. Artistiek gesproken hand haaft het zich vrijwel op hetzelfde peil en in commercieel opzicht neemt het steeds in betekenis toe. Men heeft ditmaal voor miljoenen zaken gedaan, dat wil zeggen films verhandeld. De festivals, waar pro ducenten en importeurs elkaar ontmoeten, zijn namelijk prachtige gelegenheden om zaken te doen. Het festival te Berlijn krijgt steeds meer betekenis m zakelijk en in artistiek op zicht vermoedelijk zal het op den duur het eerste festival van West-Europa wor den. Hoewel de landen van het oostelijk blok er (nog?) niet aan deelnemen ze worden er nadrukkelijk niet uitgenodigd was het aantal deelnemende filmprodu- cerende landen er nu reeds even hoog als te Cannes: Vierendertig! Berlijn is nog al tijd een wereldstad, ondanks de door de oorlog geslagen wonden en ondanks de tweedeling. Het filmbedrijf groeit er snel en de internationale filmwereld trekt e*" graag naar toe. Karlovy Vary heeft evenals West-Berlin een speciaal karakter. Te Berlijn legt men in het festival de nadruk op de verbonden heid die men in deze stad voelt met het westelijk democratisch werelddeel, te Kar lovy Vary staat het festival in het teken van de strijd *roor de vrede en tegen woordig ooV in dat van de co-existentie Er nemen aan het festival te Karlovy Vary meer landen uit oost en west (zelfs de Verenigde Staten zijn er steeds vertegen woordigd) deel rlsn aan enig ander festival Voor het westelijk cinematografisch ge bied is het van zeer groot belang, dat hier vooral de oosteliike markt wordt ontslo ten. Dit iaar hebben vele westelijke flinv producenten verscheidene hunner films verkocht aan het oostelijk blok. dat bi* deze aankopen veelal als een eenheid op treedt. VENETIë tenslotte heeft een speciaal karakter: een ,,society"-gebeurtenis voor Italië van de eerste orde. Het is bijvoor beeld kenmerkend voor het verschil met Berlijn drt, terwijl de gemiddelde levens standaard in Italië stellig niet hoger ligt dan in Duitsland, de bioscoopplaatsen voor een festivalvoorstelling te Berlijn slechts In het hoge noorden van ons werelddeel leeft, verdeeld over drie landen, het merkwaardige volk der Lappen. Hun uiterlijk wijst er op dat zij van Mongoolse stam zijn. Ongeveer driedui zend jaar geleden kwamen zij via de schier eilanden Kanin en Kola naar Finland en ves tigden zich in het zuiden en midden van dat land. Zij slaagden er in, het rendier tot „huisdier" te maken, nadat zij ongeveer duizend jaar in Fin land hadden gewoond. Ongeveer te zelfrier tijd, dus bij het begin onzer jaartelling, kwamen over zee uit Estland de Fin nen naar Finland. Zij waren sterker dan de Lap pen en dwongen dezen zich terug te trekken naar het noorden. Dit gebeurde niet in snel tempo, want nog in de zestiende eeuw woonden er veel Lappen in midden-Finland en tot in de zeventiende eeuw handhaafden zij zich in de wildernissen van Savo. De strijd tussen de Fin nen en Lappen om de jachtgronden en viswateren duurde vele eeuwen. Thans treft men in Finland nog slechts in het hoge noorden Lappen aan, en wel in de districten Enontekiö, Inari cn Utsjoki. Onder de druk der Finnen vestigde zich voorts een aantal Lappen in gebieden, d-ie thans tot (het noorden van) Noorwegen en Zweden be horen. Tegenwoordig belijden vrijwel alle Scan dinavische Lappen de christelijke godsdienst. De eerste bekeringen dateren uit de veertiende eeuw, maar pas omstreeks 1650 gingen zij en mass? tot het Christendom over. Het zielental der Lappen is niet groot. Meer dan enige duizenden bedraagt het niet. Niettemin zijn zij trots op hun nationali teit. Zij houden vast aan hun oeroude ge bruiken. Gemengde huwelijken zien zij on gaarne. Ook thans nog weigert een Lap in de regel een Finse vrouw te trouwen. Zij leven van de jacht, de visvangst en (voor het grootste deel) van de rendierteelt. Er zijn onder hen „rendier-vorsten", die kud den van 2500 stuks bezitten. "'oewel er nog een aantal Lappen is, dat als echte nomaden leeft, zoals hun voor ouders duizenden jaren geleden, zijn de meesten honkvaster dan vroeger. Wel hou den zij vast aan hun kleurige kledij, al ziet men hen hier en daar reeds Europese kle ren dragen. Voi 1 na de laatste oorlog is er een nationale opleving onder de Lappen gaande. Hun belangstelling voor de eigen cultuur neemt toe. Zij bezinnen zich op de economische en sociale belangen van hun volk. De Noorse Lappen kregen vorig jaar een eigen krant! De nationale opleving heeft dezer dagen tijdens een conferentie van Lappen uit Finland, Noorwegen en Zweden (in het Noorse Lappencentrum Karasjok) geleid tot de oprichting van een „Raad der Scan dinavische Lappen", die tot taak heeft de gezamenlijke sociale, economische en cul turele problemen te bestuderen en de be langen van alle Scandinavische Lappen te behartigen. er culturele, economische en sociale aaneensluiting wordt door sommige ken ners van Noord-Europa gezien als een eer ste stap op de weg naar de vestiging van een Lappengemeenschap, misschien zelfs van een zelfstandige staat. enkele marken kosten, maar die in het Venetiaanse Palazzo del Cinema achttien guldenDe nieuwe leiding te Venetië intussen heeft ernaar gestreefd deze mani festatie te reorganiseren in de richting van een festival voor de werkelijk artistiek vol komen verantwoorde film door een strenge voorselectie en zich daardoor te onder scheiden van de andere festivals, die vrij wel alles accepteren. Het is duidelijk, dat vier „erkende" cn een nog groter aantal niet-erkende festi vals van het goede te veel is. Jarenlang hebben de filmproducenten gepoogd het aantal terug te dringen, vermoedelijk uit vrees, dat het artistieke aanzien van de film geschaad zou worden door het feit dat er voor zoveel festivals niet voldoende grote filmwerken zijn. Het producenten- verbond heeft deze strijd echter verloren. Regeringen, gemeentebesturen, toeristische organisaties hechten teveel aan het festi val in eigen streek, dat immers van grote tooristisch-propagandistische betekenis is. geen der filmfeesten wilde dus verdwijnen Inmiddels waren al die festivals uitge groeid tot grote internationale filmmark- ten. hetgeen de producenten natuurlijk niet onwelkom zal zijn geweest, zodat ze hun verzet opgaven. Nu poogt men nog slechts te coördineren, te zorgen dat geen festi vals wat de tijd betreft samenvallen. Men streeft er voorts naar, elk festival een eigen karakter te geven. Er is reeds over gesproken, dat het ene bijvoorbeeld uitslui tend kleurenfilms zou vertonen, het an dere uitsluitend komische films, een derde alleen detectivefilms, maar dit is natuur lijk grauwe theorie, waarin geen der festi valorganisatoren zelf werkelijk gelooft. De festivalleiders zijn dit iaar allen te Venetië bijeengeweest, er is uitvoerig gesproken en gezellig vergaderd, doch het enige po sitieve besluit was. dat men binnenkort te Parijs onnieuw bijeen zal komen. U ZULT nu misschien vragen, of dat festivalgedoe bij een dergelijke ontwikke ling nog wel zin heeft. Dat is stellig weJ het geval. Dankzij de internationale film festivals bijvoorbeeld kent men in West- Europa de cinematografie van Japan en India, die voor het oosten van zulk een grote 'betekenis zijn (deze landen behoren tot de grootste filmproducenten ter we reld!) en die het voor het westen vermoe delijk kunnen en zullen worden. Door de filmfestivals heeft zich de Italiaanse film in de gehele wereld een plaats veroverd „Fietsendieven" bijvoorbeeld deed het in Italië zelf helemaal niet, doch vond zijn weg naar het westen dankzij het festival ce Knokke en kon na die successen opnieuw en toen met succes in eigen land in ver toning komen. Om dichter bij huis te blij ven: zonder internationale filmfestivals zou de Nederlandse documentaire filmkunst over onze -renzen nauwelijks bekend zijn geweest, nu heeft zij een wereldnaam. Daarom vervullen de festivals, hoewel ei teveel van zijn. toch een heel belangrijke functie in de regionen der cinematografie een functie die ze ook van grote artistieke betekenis doet ziin. zelfs als niet alle ver toonde films van hoge kwaliteit blijken. JAN KOOMEN De winnaar van de extra-premie van de NOC-loterij (een reis naar Melbourne voor twee personen tot een waarde van f 12.500) is thans bekend. Het is de heer H. J. Hus- selman uit Deventer, die woensdag om drie uur bezoek zal krijgen van het hoofd van de afdeling fondsverwerving van het NOC, de heer P. W. Tavenier. die hem de prijs zal thuisbezorgen. De winnaar zal geen gebruik maken van de reis naar Mel bourne. Hem zal f 12.500 in goederen wor den uitgereikt. Wereldrecord in gevaar De Spaanse atleet Felix Erausquin heeft te Zalla in Spanje in zijn „nieuwe stijl" speerwerpen een worp gedaan van*83.40 me ter. en daarmee het Spaanse record officieus verbeterd. Het officiële wereldrecord staat met 83,56 meter op naam van de Fin Nik- kinen. De Pool Sidlo heeft evenwel al een afstand van 83.66 meter gehaald. Deze laat ste prestatie is echter nog niet als wereld record erkend. De worp van Erausquin ligt tevens boven het officiële Europese record van Sidlo (80.15 meter). Nikkinen kwam tot 83,56 n Sidlo tot 83,66 meter. Ook deze prestaties wachten nog op officiële erkening als Euro pese records. Een andere Spaanse atleet, Jose Luis Celaya heeft, eveneens in de „nieuwe stijl", in Zalla een afstand van 74,38 bereikt. Aljechin-schaaktoernooi In Moskou zijn vrydagavond de partijen van de derde ronde van het Aljechin-her- denkingstoernooi gespeeld. Keres won na snannende strijd met wit van Golombek. die de Caro-Kann-verdediging toenasfe. Botwin- nik koos een oude variant van de Puv Lopez- ooeninc tegen CiocaRea, brak door op de vleugel en won in 36 zetten. Do nnrfii Gli- coricPachmann werd remise In zetten. Padevsky won met zwart van Sliwa. De partij Taimanov—Nojdorf, waarin de Rus de Engelse opening koos. bracht een strijd vol opwindende verwikkelingen bij een konings-Indische verdediging. Taima nov won twee pionnen, waarna de Argentijn het opgaf. Smyslov won met zwart in 19 zetten van Uhlamann en Unzicker (wit) dwong Szabo een remise af door een toren offer toen hij in grote moeilijkheden ver keerde. De partij Stahlberg—Bronstein werd in ongeveer gelijke stelling afge broken. Na drie ronden leidt Taimanov met 3 pun ten; tweede is Botwinnik met 2Vi pnt. daar na volger Gligoric, Smyslov, Pachmann en Szabo met 2 pnt. Clifton Thompson, een 24-jarige bokser uit fort Carson (Colorado) is gisteren in het ziekenhuis overleden nadat hij donderdag avond in de tweede ronde van een wedstrijd voor amateurs door Oris Tenorio bewuste loos was geslagen. Thompson, die niet bij kennis was geko men, werd volgens de scheidsrechter Don Perko in de maag getroffen. Perko verklaart dat Thompson toen hij viel nog een slag te incasseren kreeg. In Californië is onlangs atoomenergie gebruikt in de strijd tegen de vervuiling van de kust van de Stille Oceaan. De nieu we methode werd ontwikkeld door inge nieurs van de stad Los Angeles, die aan uitbreidingsplannen werken van de bestaan de stedelijke, riolering. De afvoer van het water uit een nieuwe rioolwater-zuiverings installatie zal plaats vinden door middel van een buisleiding, die niet ver van het mooie, veel bezochte strand van Santa Monica in de Oceaan uitmondt. De inge nieurs stonden nu voor de moeilijkheid te bepalen hoe lang de onder het zeewater lopende pijpleiding moest zijn, teneinde er zeker van te kunnen zijn dat er geen bac teriën weer naar het strand teruggespoctd zullen worden. Daartoe werd gebruik ge maakt van het radio-actieve scandium-46. waarvan de aanwezigheid kan worden vastgesteld en dat onschadelijk is voor mensen en vissen. Het werd gemengd met water uit de zuiveringsinstallatie en in zee uitgestort in een gebied van ongeveer vijf enzeventig vierkante kilometer oppervlak in een hoeveelheid, die ongeveer in over eenstemming is met de te verwachten af voer uit de installatie. Met een speciaal daartoe uitgerust schip werd gedurende zesendertig uur dit gebied doorkruist ten einde de verspreiding van het radio-actieve afvalwater te kunnen opmeten. Hierdoor kwamen de ingenieurs te weten waar ze het best de afvoerleiding kunnen doen uit monden. Dank zij dit uiterst moderne ex periment kon niet alleen een groot stuk pijpleiding en de kosten om deze aan te brengen worden gespaard, maar werd tege lijk de zekerheid verkregen dat het zes water dat het strand van Santa Monica oe- spoelt even zuiver blijft als nu het geval is. In Zweden gelooft men er niet aan, dat de vette jaren voorbij zijn. Zweden had in 1950 één auto op de 25 inwoners, thans één op de tien en in 1965 zal dat één op de vijf zijn. Dit feit houdt de stedebouwers en plannenmakers bezig. En men heeft derhalve een commissie aan het werk ge zet, die zich met het auto-probleem voor 1965 heeft beziggehouden. Zij is tot zeer interessante conclusies gekomen. Om te beginnen mogen wij wel vaststel len dat men zich in Stockholm en ook in Gothenburg niets in de geest van hoofd commissaris Kaasjagervoorneemt. Het tijd perk dat kanalen en meren werden droog gelegd om in de city meer plaats te krijgen is daar al lang voorbij. Daarentegen houdt men meer van het Rotterdamse voorbeeld en zegt men: maak een geheel nieuw cen trum. Rotterdam werd door het bombar dement van 1940 daartoe genoodzaakt, maar Stockholm voelt echt behoefte aan een nieuw hart, breekt af en bouwt op en zorgt meteen voor een nieuwe slagader, de ondergrondse, die over een jaar of tien geheel klaar zal zijn. Bij al dit werk is nu slechts „op het gevoel af" rekening gehouden met het automobilisme. De commissie meent ech ter dat het aantal parkeerplaatsen moet worden berekend volgens de volgende for mule: één P-plaats voor iedere villa of huis van één verdieping. Bij flatgebouwen één P-plaats op iedere 150 vierkante me ter. Bij kantoorruimte en zaken reeds één P-plaats per 100 vierkante meter. Indus trieën moeten met één P-plaats per 200 vierkante meter of per acht werkkrachten rekenen. Hotels dienen één P-plaats per 4 tot 8 kamers te hebben, terwijl restaurants 8 tot 12 zitplaatsen als norm kunnen ne men. Ziekenhuizen tenslotte behoren voor een P-plaats per vijf bedden te zorgen ter wijl scholen met een P-plaats per klas kunnen volstaan. De bedoeling is deze studie als basis voor de gehele nieuwbouw in Zweden te laten gelden. Het bestuur van het Internationaal Olympisch Comité heeft nota genomen van een verklaring van het Italiaans Olympisch Comité, dat de Italiaanse wielrenner Ercole Baldini. die onlangs het werelduurrecord verbeterde, als amateur beschouwt. Deze verklaring werd afgelegd naar aan leiding van persberichten, volgens welke Baldini een geldelijke beloning in het voor uitzicht was gesteld, wanneer zijn record poging zou slagen en verder dat hij van plan was, na de Spelen in Melbourne, be roepsrenner te worden. Omtrent het overgaan van het Saarland- se Olympisch Comité in het Duitse, heeft het I.O.C.-bestuur er de aandacht op ge vestigd, dat de aansluiting van Saarland bij VVest-Duitsland pas op 1 januari 1957 in gaat. Het bestuur waarschuwde er voor, dat in Melbourne alleen deelnemers uit Saarland zullen worden toegelaten, die Duitser van geboefte zijn. De toestand van de Franse coureur Louis Rosier, die jl. zondag een schedelbasisbles- sure opliep op het circuit van Montlhery, gaat iets vooruit. Rosier is nog steeds bui ten kennis, maar er zijn tekenen die er op wijzen dat hij langzaam het bewustzijn kan terug krijgen. De artsen bewaren overigens nog de grootste reserve. DISTRICTS WEDSTRIJDEN K.N.G.V. Zondag 14 oktober worden in Groningen, Enschedé. Den Haag en Amsf rdam de dis trictswedstrijden gehouden van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Dit zijn niet alleen districtskampioenschap pen, doch ook selectiewedstrijden voor de persoonlijke kampioenschappen van Ne derland. AFGELAST. Door onverwachte organi satorische moeilijkheden is de zaaluitvoe ring van de Kennemer Turnkring, die was vastgesteld op zaterdag 13 oktober, afgelast. SPANJE VERSLOEG SAARLAND. Een hockeywedstrijd tussen de herenteams van Spanje en Saarland, in Bilbao gespeeld, is geëindigd in een 21 zege voor de Spanjaar den, die bij de rust met 1—0 leidden. LOUIS ROSIER. De Franse coureur Louis Rosier, die j.l. zondag op het circuit van Montlhery een schedelblessure opliep, is pas vrijdag weer tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand gaat langzaam vooruit, maar de patiënt is nog bijzonder zwak. nnooooooooooa WEEKABONNEMENTEN IN het hart van de zakenwijk, van Houston in de Verenigde Staten is een parkeer- garage gebouwd van gewapend beton waarvan het dak als platform is ingericht. Helikopters kunnen er landen en stijgen. Bijzonder aan deze garage zijn de wanden. Deze zijn samengesteld uit lange stroken glanzend en donker aluminiumdie elkaar gedeeltelijk bedekken. Dankzij deze con structie dringt gedempt licht naar binnen en kan lucht vrij in en uit stromenmaar worden regendirect zonlicht en hitte buiten gehouden. Het gebouw bestaat uit zeven verdiepingener kunnen drieduizend auto's in worden opgeborgen. Deze zouden anders een rij van vijftien kilometer lengte vormen. De verdiepingen worden bereikt over spiraalvormige opritten. SEDERT enige maanden rijden op het traject Chicago-Los Angeles in de Vere nigde Staten - een traject van vijfendertig honderd kilometer - treinenwaarvan de wagens twee verdiepingen hebben. Deze treinstellen - een vervolmaking van een reeds bekendveel lager type van lichter gewicht - werden speciaal ontworpen voor het vervoer op lange afstanden. In een luie stoel kan men rustig het landschap bekijken en men heeft geen hinder van het lawaaidat de wielen veroorzaken. H. Badman (VvrKort weergegeven) NOORDELIJKE^ IJSZEE KOLA LAPLAND Zweden Trekrichting ESTLAND %^/an dc Lappen SOWJET-UN/E (Van onze correspondent in Stockholm) dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE COOGCXXXXXXXXXXXJOUUUCUUlJWJUUUUUUUUUOU

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19