Tekort van f 189 miljoen op de betalingsbalans Leider van Nieuw-Guinea expeditie neemt duizend liter alcohol mee Consumptie en investeringen stegen sterker dan de produktie WOLLANA Vele gegadigden meldden zich voor het avontuur bij dr. Brongersma Matige trek bij vrij sterke westenwind ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Over eerste helft van dit jaar: Expeditieplan van prof. F. A. Vening Meinesz Dr. Brongersma werd te Bloemendaal geboren «r Detachement van Suriname- Compagnie naar de West 'weden prolongeert coalitie van boeren en socialisten Kerkelijk Nieuws „De Hoop" bracht elf patiënten aan wal Bejaarde dame overleden door kolendampvergiftiging Vorig jaar waren er 56000 arbeidskrachten tekort Meer dan 73000 mensen boven de 40 konden worden geplaatst Negende lustrum van de Delftse leden der S.S.R. De Nederlandse eierexport is de grootste ter wereld Karkas van vrachtwagen langs de spoorlijn De vogeltrek Landhuishoudkundig congres in Utrecht Stoffelijk overschot van Dirk Goster begraven De minister van Financiën ad interim heeft aan de Tweede Kamer een nota inzake de betalingsbalans over het eerste halfjaar 1956 aangeboden. Daaruit blijkt, dat het lopende betalingsverkeer van Nederland met het buitenland in de eerste helft van 1956 voor ons land een tekort heeft opgeleverd van f 168 miljoen. De achteruitgang in vergelijking tot de eerste helft van verleden jaar bedraagt f 252 miljoen. Deze achteruitgang was voor f 189 miljoen toe te schrijven aan een toe neming van het tekort uit hoofde van het goederenverkeer. De uitvoerontvangsten gaven een stijging te zien van f 575 miljoen. De invoeruitgaven stegen echter met 764 miljoen. Ook relatitef stegen de invoeruitgaven sterker (met 14 pet) dan de uitvoerontvangsten (13 pet). Het totale dienstensaldo vertoonde eveneens een achter uitgang, namelijk van f 63 miljoen. Het resultaat van de lopende rekening wijst erop, dat de binnenlandse bestedingen sterker zijn gestegen dan de binnenlandse pro duktie. Deze ontwikkeling moet volgens de nota worden toegeschreven aan het feit, dat de stijging van de particuliere consumptie en die van de investeringen in vaste activa de stijging der binnenlandse produktie overtroffen. De minister zegt in de nota dat hoewel het tekort op zichzelf beschouwd nog niet zeer ernstig is (slechts ruim 1 pet van de (otale omzetten op lopende rekening) dit tekort niettemin een voortzetting betekent van de sedert 1952 optredende tendens. Op merkelijk is hierbij vooral de daling, welke valt te constateren bij een vergelijking van het resultaat over de eerste helft van 1956 met de tweede helft van 1955. Hierin is namelijk een verschil in ongunstige zin gelegen met de ervaringen van de afge lopen jaren, toen het resultaat over een eerste halfjaar doorgaans ongeveer gelijk was aan het resultaat over het daaraan voorafgaande semester. Van bepaalde ongunstige factoren van bijzondere aard is niets gebleken, zodat de minister dan ook meent tot de conclusie te moeten komen, dat de omslag van de lopende rekening in de betalingsbalans ge heel valt toe te schrijven aan binnen landse factoren. Daarbij heeft vooral de stijging van de particuliere consumptie en van de investeringen in vaste activa een rol gespeeld. Deviezenreserve daalde Na de beschouwing omtrent de lopende rekening wijdt de nota aandacht aan de kapitaalrekening. Deze blijkt in de eerste helft van 1956 een tekort te hebben opge leverd van f 257 miljoen. Van dit tekort valt f 175 miljoen toe te schrijven aan de particuliere sfeer en f 82 miljoen aan de overheidssfeer. Het tekort in de particu liere sfeer is geheel veroorzaakt door kre dietverlening op korte termijn. Het totaal van het kapitaalverkeer op lange termijn leverde daarentegen een klein overschot op. Opvallend is, dat de verkoop van Nederlandse effecten naar het buitenland in de eerste helft van 1956 aangezienlijk geringer was dan in 1955. Daartegenover stond, dat in 1956 geen buitenlandse emissies op de Nederlandse kapitaalmarkt werden toegelaten, terwijl de verkoop van buitenlandse effecten een stijging te zien gaf. Het totaal van het resultaat op lopende rekening en dat van de kapitaalrekening heeft geleid tot een afneming van de de viezenreserves in de eerste helft van 1956 van f 425 miljoen, waarvan f 357 miljoen (en laste kwam van de reserves van de Nederlandsche Bank. De deviezenvoor raden van deviezenbanken liepen terug met f 68 miljoen. De nota bespreekt, vervolgens nader de invloed van de verlening van kredieten op korte termijn aan het buitenland. De verschillende vormen van korte krediet verlening tezamen blijken volgens de nota in de eerste helft van 1956 een aanzienlijk kleinere belasting voor de Nederlandse betalingsbalans te hebben betekend dan in de beide halve jaren van 1955. Het to taal dezer kredietverlening bedroeg in de drie halve jaren achtereenvolgens f 225 miljoen, f 436 miljoen en f 90 miljoen. De minister concludeert dan ook, dat, hoewel een teruggang met f 357 miljoen van de goud- en deviezenreserves van de Neder landsche Bank op zichzelf wellicht nog niet als zeer ernstig zou kunnen worden aan gemerkt, de situatie aanzienlijk ongun stiger is dan in 1955, toen per saldo de reserves van de Nederlandsche Bank on geveer gelijk bleven. Dit geldt temeer, in dien men i-ekening houdt met de ontwik keling van het totaal der korte krediet verlening. Daarbij komt dat ook reeds bij gelijkblijvende reserves een achteruitgang ^ou zijn opgetreden in verhouding tot het 'otale lopende verkeer met het buitenland Reeds daarom zou dus eerder een stijging van de deviezenvoorraden gewenst zijn geweest, terwijl bovendien in de huidige periode van hoogconjunctuur een extra reservevorming zou dienen plaats te vin den met het oog op een mogelijke terug gang van de conjunctuur. Een en ander maakt het volgens de bewindsman dringend gewenst, dat het te kort op lopende rekening weer spoedig een einde neemt en zelfs omslaat in een zeker overschot. Dit laatste is zowel noodzake- hcidsschuld). Het zal dan ook noodzake lijk zijn, dat voorlopig de stijging der bin nenlandse bestedingen achterblijft by dat der nationale produktie. De valutaire samenstelling van de be talingsbalans overziende komt de minister tot de conclusie, dat deze zich wederom in ongunstige zin heeft ontwikkeld. Het lopende tekort in de convertible sector is relatief sterk toegenomen, zodat een af neming juist van de goudvoorraad en het convertibele bestanddeel der deviezen reserves dreigt. De ontwikkeling van de samenstelling der deviezenreserves in het derde kwartaal van 1956 bevestigt dit. Herstel van de volledige convertibiliteit der valuta's blijft dan ook volgens de nota voor Nederland ten zeerste gewenst. ADVERTENTIE Wat U met de ELNA naaimachine kunt bereiken, grenst aan het on gelooflijke. Laat U deze machine eens bij U thuis demonstreren. vikv*'" Alleenverkoop: Tempeliersstraat 64, Haarlem Telefoon 21164 Op 17 oktober zal Koningin Elizabeth van Groot-Brittannïè 's werelds eerste volledige atoomkrachtcentrale te Calder Hall in Cumberland (Engeland), in gebruik stellen. De bovenste foto geeft een overzicht van het terrein van de centrale. Rechts zijn de koeltorens „Calder B", het tweede deel van het project, in aanbouw. Op de achtergrond zijn de pijpen en hallen van de plutoniumfabriek zichtbaar. De onderste foto geeft een kijkje in de turbinehal van waaruit een aantal machines wordt bediend. Aan een bureau, overladen met paperassen, foto's en kaarten van Nederlands Nieuw-Guinea heeft dr. L. D. Brongersma ons in zijn werkkamer in het Rijksmu seum van Natuurlijke Historie te Leiden ontvangen en met enthousiasme interes sante bijzonderheden verteld over de Nederlandse wetenschappelijke expeditie die op 1 januari 1958 naar de binnenlanden van Nieuw-Guinea zal vertrekken, mits het daarvoor benodigde bedrag van acht ton, waarvan reeds één ton aanwezig is, bij elkaar komt. Beide leiders van de expeditie, te weten dr. Brongersma voor de al gemene leiding en kapitein luitenant-ter-zee-vlieger G. F. Venema voor de techni sche zaken, waren juist van een reis van ruim drie weken ner vliegtuig uit Nieuw- Guinea teruggekeerd. Reeds is op twaalfhonderd meter hoogte in de Sibil-vallei een geschikte plaats uitgezocht voor een landingsplaats. De bevoorrading van het basis kamp, dat men daar zal vestigen, gebeurt namelijk met vliegtuigen. „Is het initiatief voor deze belangrijke expeditie van u uitgegaan?" vroegen wij. „Neen", was het antwoord, ..het plan is van professor F. A. Vening Meinesz van de „Nederlandse Maatschappij voor Na tuurwetenschappelijk Onderzoek in Oost en West-Indië", kortweg de Treuib-maat- schappij geheten. Daarna werd er een com missie van voorbereiding benoemd en toen die vastere vorm had aangenomen werd er contact opgenomen met het Ko ninklijk Nederlands Aardrijkskundig Ge nootschap; uit dit contact is in mei 1956 de „Stichting expeditie Nederlands- Nieuw-Guinea" in het leven geroepen on der voorzitterschap van prof. dr. H. J. Lam". „Hebben er zich al veel gegadigden voor deze expeditie aangemeld?" „Oh ja, iedereen wil wel eens een der gelijk avontuur beleven en allerlei mensen in leeftijd variërend van vijftien tot ne genenvijftig jaar zouden wel graag mee willen gaan. Ook een jongen van vijftien jaar uit Haarlem behoort daartoe. Vrou wen mogen echter van deze expeditie geen deel uitmaken. De wetenschappelijke staf moet nog geheel en al geformeerd worden en zal uit ongeveer tien personen bestaan, met tien hulpkrachten voor het verzame len, villen en prepareren van de dieren". Voor het prepareren daarvan wil dr. Bron gersma duizend liter alcohol meenemen. Goud zoeken Op 1 januari 1958 hoopt men dan de ex peditie, die zeker zes maanden zal duren in het veld te hebben en die zich over een oppervlakte van 2400 vierkante kilometer zal bezighouden met een wetenschappelijk onderzoek naar de fauna en de bevolking in dit gebied en die tevens een geologisch onderzoek zal instellen naar de bodemge steldheid. Speciaal wil men nagaan waar 8 De leider van de op 1 januari 1958 op Nederlands Nieuw Guinea in het veld te brengen expeditie, dr. L. D. Brongersma, is een zoon van de eer- tyds zo bekende Bloemendaal.se arts S. H B.-i-i'iprsma, thans woonachtig in - p Santpoort. Dr. L. 1 Brongersma werd op 17 mei 1907 in Bloemendaal gebo- ren en heeft tol 1934 in deze ge- 8 meente gewoond. - M --"7 Hij bezocht aldaar v.. cWr de lagere school 'ijk met het oog op een versterking van de het stroomgoud vandaan komt dat in de ?nud- en deviezenreserves als ter finan ciering van de door ons land essentiële kapitaalexport (o.a. aflossing van over- Met de „Cottica" van de K.N.S.M. is vrij dagmiddag het le detachement van de 3e Surinamecompagnie 1956 uit Amsterdam naar de West vertrokken. Het detachement. 13 militairen van de Koninklijke Landmacht waarbij twee officieren, staat onder comman do van kapitein T. Roorda uit Achterkars pelen. In de inschepingsloods werd hel detache ment namens de minister van Oorlog en de Chef van de Generale Staf toegesproken door [Ie garnizoenscommandant van Amsterdam, kolonel J. J. C. baron Taets van Amerongen. •Iet trompetterkorps van de genie uit Den Bosch speelde tijdens de inscheping. Tien jaar Erlander STOCKHOLM (AFP) De sociaal-demo- atische- en de boerenpartij in Zweden, 'ie bij de verkiezingen op 6 september de meerderheid behaalden, nebben besloten ;>un coalitie voort te zetten. Bijgevolg blijft het kabinet van de socialist Tage Erlander, die dezer dagen tien jaar achtereen premier was, ongewijzigd in functie. Digoelrivier wordt gevonden. „Dat goud- zoeken is iets dat sterk tot de verbeelding van de mens spreekt", zegt dr. Brongers ma lachend, „dat is waarschijnlijk een van de redenen waarom er zoveel mensen met deze expeditie mee willen". Ii ij dragen De beide leiders zullen in november 1957 al per vliegtuig vertrekken en begin december in Nieuw-Guinea aankomen. De expeditie gaat naar een nog onbekend ge bied in het Sterrengebergte in het oosten van Nederlands Nieuw-Guinea, dichtbij de Australische grens. Het benodigde kapi taal daarvoor zal bij elkaar gebracht wor den door de beide stichters, door subsidies van rijk en gouvernement en bijdragen uit het bedrijfsleven. Uit dit laatste werd al een belangrijke toezegging gedaan. Aan gezien deze expeditie een landsbelang is, kan ook het Nederlandse volk hiervoor zijn bijdrage leveren en dr. Brongersma vertelde dat er reeds zeer veel kleine be dragen, variërend tussen f 1 en f 25 waren binnengekomen, waarvoor de stichting zeer dankbaar is. Het postgironummer is 47800. De 1000 liter Dr. Brongersma, die reeds in 1952 zesen- halve maand en in 1954 zevenenhalve maand en onlangs drie weken in Nieuw- Guinea is geweest voor wetenschappelijk onderzoek, verheugt zich over zijn nieuwe taak. Nieuw-Guinea is door zijn curieuze dierenwereld en door de grote verschillen van de heer IJzer man en daarna de tweede vijfjarige H.B.S., toen nog aan het Prinsen 3olwerk te Haar- 'em. Hij studeerde nologie in Am sterdam en promo veerde aldaar in 1931. In 1932 volgde zijn benoeming aan 3 het Rijksmuseum van Natuurlijke His- torie te Leiden waarvan hij thans on derdirecteur is. In 1938 werd hij privaat docent en op 11 mei 1954 aanvaardde hij het ambt van lector in de systema- o tische dierkunde aan de Rijksuniversi- 8 teit te Leiden met een openbare les over „Zoölogisch onderzoek in Niemv Gui nea". Sedert 1952 is dr. Brongersma lid '6 van de Koninklijke Academie van We- 8 tenschappen. •£O0OCOCOCXX>OOOOOQ(XXXOOOOOOOOODCOOOOOOCOOOOOOOOCOC©CCC< die er zich in klimaat en terrein voordoen een ideaal terrein voor zoölogisch onder zoek. Vol bewondering is dr. Brongersma voor vroegere ontdekkers, die de moed hebben gehad deze gebieden te voet te doorkruisen. Er bestond toen nog niet de gelegenheid in verschillende richtingen over het eiland heen te vliegen. Voor de aan- en afvoer was men toentertijd op dragers aangewezen en daarom moest de uitrusting van de zoöloog, die zeer om vangrijk en zwaar pleegt te zijn, uiteraard beperkt blijven. Nu kan men daarvoor van helikopters gebruik maken. Vroeger zou er geen sprake van geweest kunnen zijn dui zend liter alcohol mede te nemen! Ned. Herv. Kerk Beroepen te Otterlo: M. Ottevanger te Leiden. Bedankt voor IJsselmuiden: J. H. Cirkel te Woudenberg. Gcref. kerken Aangenomen naar Sibculo: P. v. d. Veen kand. te Ede, die bed. voor Monnickendam en voor Molenaarsgraaf-Brandwijk. Twee tal te Scheveningen (vac. J. G. Feenstra): H. Heule te Deventer en H. Sweepe te Leiderdorp. Aangenomen naar Amsterdam- West (vac. J B. v. d: Sijs): E. de Vries te Delft; naar Beilen: G. F. Hajer te Leiden. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Soestdijk: P. de Smit te Middelharnis. Geref. ueenten Beroepen te H. I. Ambacht, .dienen en te Ridderkerk; P. van der Bijl, laatstelijk Chr. Geref. predikant te Leerdam; te Bar- neveld: W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteravond onverwachts de Scheveningse haven binnengelopen, om elf patiënten aan wal te brengen. Met twee ambulanceauto's cn twee personenwagens voor de zittende patiënten zijn de zieken en gewonden van boord gehaald. Het is nog nimmer voorgekomen, dat „De Hoop" in zo korte tijd zoveel patiënten in het hospitaal moest opnemen. Vorige week zaterdag was het hospitaal-kerk- schio naar zee vertrokken en al maandag werden drie patiënten van loggers over genomen. Dinsdag volgden nog drie pa tiënten en gisteren eveneens drie. Toen gistermorgen een gewonde matroos van de Sch. 66 aan boord werd genomen, waren alle bedden van het hospitaal-kerkschip bezet en was kapitein W. F. Rog uit Sche veningen, genoodzaakt naar de Scheve ningse haven op te stomen. Daar stonden al twee ambulance-wagens en twee personenauto's voor het zieken- vervoer te wachten od de aankomst van het schip. In korte tijd wëhden >fiën pa tiënten van boord gehaald en naar het ziekenhuis of de eigen woning vervoerd. Drie patiënten werden liggende op een brancard per ambulance-wagen vervoerd, zeven patiënten werden per personenwa gen van de G.G.D. naar huis gebracht. De elfde patiënt, een matroos van een Duitse drijfnetlogger. bleef aan boord, in afwach ting van ziin vertrek naar Duitsland. De drie liggende patiënten waren ma- froos Pronk van de Sch. 66. die gistermor gen bij een val in het ruim een ernstige snijwond over het gezicht had gekregen, de 14-jarige afhouwer Brand van de Sch. 229. die een been had gebroken, en de Scheveningse matroos Plugge van de VI. 206 met een inwendige ziekte. Een jeugdige opvarende van de VI. 56 kreeg met een val met een kan hete koffie ernstige brandwonden aan het gezicht. „De Hoop" zal vandaag weer naar zee vertrekken. De 82-jarige mevrouw de wed. F. A. Seij- bel-Mol te Apeldoorn is in het Juliana- ziekenhuis, waar zij was opgenomen we gens kolendampvergiftiging, overleden. Een slagersknecht had op zijn bellen aan haar woning geen gehoor gekregen. Nadat hij de deur geopend had kwam hem een sterke kolendamplucht tegemoet. In de woonkamer vond hij de bejaarde dame. die in een stoel bij de haard zat. Een gewaarschuwde dokter achtte over brenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Kort na aankomst is zij overleden. De vrouw was 's morgens uit het ziekenhuis ontslagen nadat zij hier enige maanden was verpleegd. En zijn in 1955 in ons land 63 stakin gen geweest, waarbij 21.190 arbeiders wa ren betrokken. Het aantal verloren gega- ne arbeidsdagen bedroeg 0.018 percent van het totale aantal voor de produktie be schikbare aantal, zo heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid aan de Tweede Kamer medegedeeld. De arbeiders- voorziening levert nog steeds moeilijkhe den op, maar volgens de minister zou het toch niet juist zijn daarom de emigratie af te remmen. Het tekort aan arbeidskrach ten bedroeg vorig jaar gemiddeld 56.000. Hiermee hangt samen, dat oudere arbeids krachten ook gemakkelijk konden worden geplaatst. In 1955 werden totaal 73.300 ar beidskrachten boven de 40 jaar geplaatst' (34 percent van het aantal door de arbeids bureaus tot stand gebrachte plaatsingen), waarvan er 38.500 zelfs ouder dan 50 jaar waren. Het aantal in Nederland tewerkgestelde buitenlandse arbeidskrachten was in 1955 totaal 39.869, waarvan 13.092 Belgen en 11.566 Duitsers. Op 31 decmber 1955 wa ren in Nederland 3523 Duitse grensarbei ders werkzaam. Bij een onderzoek naar overtredingen van het verbod van bedrijfsarbeid voor 14-jarige meisjes werden ongeveer 400 overtredingen geconstateerd. Voor de viering van het negende lustrum van de afdeling Delft van Societas Studio- sorum Reformatorum in de week van 22-27 oktober, zal onder meer een toneelvoor stelling worden gegeven van „Rome n'est plus dans Rome" (Rome is niet meer in Rome) onder regie van mevrouw Jos van Loon. De tentoonstelling „Schilderkunst en techniek", waarover wij vandaag in Erbij berichten, wordt op 20 oktober geopend door prof. mr. A. C. Josephus Jitta. Het lustrum zal worden geopend met een bij eenkomst in de aula van de technische hogeschool, waarbij gesproken wordt door prof. dr. H. van Riessen. De toneelafdeling „Bubastis" verzorgt de voorstelling van „Rome is niet meer in Rome". Het bestuur I van de afdeling meent met dit stuk van de i genoemde Franse roomskatholieke filosoof 'n positief christelijke getuigenis te kunnen brengen. Op de tentoonstelling „Schilder- kunst en techniek" zal men ongeveer ze- I ventig werken zien van hedendaagse I kunstenaars, die hun onderwerpen hebben i ontleend aan de techniek. Tot de expo- j serende kunstenaars behoren onder meer i Hierck, Boldingh, .Drayer, Overmans, Ber- I serik, Diederen, Kroes en de schilderes I Jenny Dalenoord. Het slotfeest wordt ge- I geve-1 in het Kurhaus in Scheveningen. Het studentencabai-et, dat bestaat uit leden van 1 de afdeling, zal dan zijn debuut maken. De afdeling Delft van de S.S.R. werd in 1911 i opgericht, nadat reeds in verschillende andere universiteitssteden afdelingen wa- j ren gevestigd. Thans zijn er zeven bij de unie aangesloten. De Nederlandse eierexport bedroeg in 1955 3 miljard 750 miljoen stuks. Dit heeft de heer M. Dings, voorzitter van de Ne derlandse Pluimvee Federatie en van de Coöperatieve Roermondse Eiermijn, mee gedeeld tijdens de jaarvergadering van de CRE in Roermond. Hij voegde daar aan toe dat men in 1956 vermoedelijk de vier miljard zal halen. De totale produktie leverde in 1955 750 miljoen gulden op en in 1956 vermoedelijk 800 miljoen. De ex port, met een vermoedelijke waarde van 450 miljoen gulden, maakt vierentwintig percent uit van de gehele opbrengst uit de veehouderij in Nederland. „De pluimveehouderij is een bedrijfs tak", zo vervolgde de heer Dings, „die niet met open hand behoeft te staan om sub sidies". Nederland staat met zijn export aan de spits van de wereldexport op het gebied van de pluimveehouderij. De Ne derlandse export bedraagt namelijk vier envijftig percent van de wereldexport; die van Denemarken bedraagt vijfentwintig percent. Op de onbewaaku overweg bij Diemen is vrijdag een grote vrachtwagen door een trein geramd. De autobestuurder were uit de auto geslingerd en dat is zijn reddine geweest, want de trein sleurde de wa gen enkele meter: mee, die deieirna ge heel vernield lang de spoorbaan were geslingerd; de moto viel tien meter ver der in een plas. Do bestuurder van de vrachtauto werd aan het hoofd gewond en is in een ziekenhuis opgenomen. Aan de kust stond vanmorgen een vrij sterke westenwind, zodat de trek maar matig was. De spreeuwen vlogen meer over het middenduin. Van kwart voor zeven tot half negen werden genoteerd zevenentwin tig bonte kraaien, een kauw, een sperwer, twee buizerden, kneutjes, slechts zeven graspiepers, twee witte kwikstaarten, zeventien groenlingen, slechts vijftig vin ken en vierhonderdtwintig spreeuwen, die pas na half acht langskwamen. De post kreeg ook nog bezoek van een zwarte rood staart en een rood- borsttapuit. Over zee zag men acht Scandinavische kleine mantel meeuwen. De post aan 't Kennemer- duinmeer meldde matige westen wind. Men telde daar tweehonderd veertig spreeuwen, honderdtwintig vinken, negen graspiepers, tien kneutjes, vier pim pelmezen, een merel, een zanglijster, een bonte kraai, twee Vlaamse gaaien en drie witte kwikstaarten. Donderdag en vrijdag was er eveneens in de kop van Noordhol land nog een sterke trek van veldleeuwe riken na het optrekken van de mist. De waarnemers in Sleeswijk Holstein schreven ons, dat daar ook afgelopen zondag aan de kust weinig trek was door de vrij sterke noordenwind. In het binnenland van Slees- wijk Holstein was daarentegen flinke trek. De vogels vlogen op zestig tot honderd meter hoogte. Deze trek was een voortzet ting van de trekgolf, die zaterdag begon nen was en die bij ons maandag doortrok. Men noteerde daar vinken, veldleeuweri ken, graspiepers, vijftig zwaluwen, een aantal buizerden en sterke trek van geel- gorsen. Deze krijgt men echter hier niet langs door hun meer zuidelijk gerichte koers. Bij de aankondiging van de radio reportage van de trekpost hebben wij abusievelijk als tijd opgegeven 20.15 uur. Dit moet zijn tussen 8.15 en 9.45 uur zon dagochtend. Te Utrecht is het tweedaagse landhuis- houdkundig congres gehouden onder voor zitterschap van mr. A. G. A. ridder van Rappard uit Heemstede. Op de eerste dag van het congres heb ben ir. R. van Hees uit Groningen en P. B. de Boer, landbouwer te Stiens inleidingen gehouden over het landbouwbeleid rpet be trekking tot het verloop van kostprijzen en opbrengsten in de landbouw. Van de kostenfactoren vertoont het loon de sterkste stijging. Voor de gezinsbedrij ven heeft dit tot gevolg, dat het gezinsin komen niet zozeer is gedaald als wel dat er een wijziging is opgetreden in de ver houding van winst en aanspraak op loon. Op de grote bedrijven die overwegend met vremde arbeidskrachten werken is de winst en daardoor het inkomen van de landbouwers gedaald. De relatieve inko menspositie in de landbouw is dus achter uitgegaan, aldus ir. Van Hees. De tweede inleider, de heer De Boer, be toogde dat er een toenemend verschil blijkt te ontstaan tussen de nationale kost prijzen enerzijds en het prijspeil op de ex portmarkten anderzijds. In tegenstelling met de crisis der dertiger jaren is vol gens hem de tegenwoordige wanverhou ding niet zozeer ontstaan door een scherpe prijsdaling op de exportmarkten, maar door een sterk gestegen kostprijs. De prijs stijgingen hebben er zijns inziens toe ge leid, dat de gewenste overeenstemming tussen de binnenlandse waarde en de toe genomen hardheid van de gulden op de in ternationale markt verloren is gegaan. In vergelijking met 1940 is volgens de heer De Boer de binnenwaarde van de gulden zelfs met minstens zestig percent vermin derd. Ir. A. Moens en de heer H. van Leeuwen, beiden uit Wageningen, spraken voorts over de modernisering van bedrijfsgebou wen en over de boeren- en landarbeiders woning. Op de begraafplaats „Jaffa" in Delft heeft vrijdagmiddag de teraardebestelling plaats gehad van de maandagmiddag op negenzestig-jarige leeftijd overleden let terkundige dr. Dirk Coster. Voordat de kist en vele bloemstukken in de aula waren binnengedragen speelde de organiste me juffrouw Bep Geevers het „Largo" van Handel. Prof. dr. N. A. Donkersloot sprak als voorzitter van de Vereniging van Let terkundigen en uit naam van het Neder landse P.E.N.-centrum. „Dirk Coster", zo zei hij, „had het leven op zeer bijzondere wijze lief en wel zo, dat ook anderen zich gedrongen voelden zich erin te verdiepen. In zijn werk heeft Dirk Coster zich geken merkt door de aandacht die hij voor het detail had. Hij zag de stad Delft als het middelpunt van het leven. Hij verstond de kunst het nietige te beleven zonder zich er aan te verliezen." Mevrouw Kitty de Josselin de Jong voerde namens het be stuur van het Nederlandse P.E.N.-centrum het woord. Zij noemde Dirk Coster een eerlijk en moedig kunstenaar voor wie zijn vrienden grote genegenheid voelden. De waardering voor zijn persoon en werk zal onder de Nederlandse letterkundigen be houden blijven. Vervolgens is gesproken cloor de schilder Otto B. de Kat uit Over- veen, namens de Haarlemse sociëteit „Teis- terbant" en mr. W. van der Chijs uit Delft. De plechtigheid in de aula werd besloten met „Ases Tot" van Grieg, dat op het orgel werd gespeeld. Het stoffelijk overschot is bijgezet in het familiegraf. Er was een zeer grote belangstelling. OLIVER HARDY HERSTELD HOLLYWOOD (U.P.) De komiek Oliver Hardy is uit het ziekenhuis in Caii- tornië ontslagen waar hij ruim een maand rrelsden is opgenomen na een beroerte.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3