Opheffing handelingsonbekwaamheid van de vrouw heeft ingrijpende gevolgen DE SAMENZWEERDERS Huishoudkosten voortaan ten laste van inkomens van man èn vrouw MERLIJN EN DE WONDERBESSEN GLATZ' KAPSALONS met melk meer mans Te koop gevraagd J. J. GLATZ ZATERDAG 13 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Maar de man blijft hoofd der echtvereniging Cor Dik exposeert in „Het Huis Van Looy" Twee zangverenigingen in de H.J.M.V. Uitspraken Amsterdams gerechtshof W. Bakker 75 jaar 1906-1956 Werkloosheid daalde in september Mogelijke verbeteringen in spoorwegverkeer met België ^VERVOLGVERHAAL^] v door Friedrich Bruegel J Het plantenleven in de Oostenrijkse alpen Heringa Wathrich Vrije slijter wint kort geding tegen melkfabriek WANNEER OP 1 JANUARI 1957 de wet tot Opheffing van de Handelings onbekwaamheid van de Gehuwde Vrouw in werking treedt, betekent dit het einde van de vermogensrechtelijke afhankelijke positie van de gehuwde vrouw. Volgens het thans geldende stelsel, neergelegd in ons Burgerlijk Wetboek van 1S3S, kan de gehuwde vrouw, evenmin als een minderjarige of een onder curatele gestelde» zelfstandig rechtshandelingen verrichten. Zij heeft hiertoe de bijstand of machtiging van haar echtgenoot nodig. Er bestaan enkele uit zonderingen, maar die zijn slechts incidentele regelingen. Van 1 januari af is de gehuwde vrouw echter handelingsbekwaam. Dat wil dus zeggen, dat zij zelfstandig rechtshandelingen kan verrichten zonder medewerking van haar echtgenoot. Dit geldt zowel voor de vrouw, die op huwelijksvoorwaarden is getrouwd, als voor de vrouw, die in algehele gemeenschap van goederen is gehuwd. Dit laatste lag aanvankelijk niet in de bedoeling, daar men het onjuist achtte dat zowel de man als de vrouw over de goederen van de ge meenschap zou kunnen beschikken geen twee kapiteins op één schip maar vooral op aandrang van de Tweede Kamer is ook voor de in algehele gemeenschap gehuwde vrouw de handelingsonbekwaamheid opgeheven. Van de wijzigingen, die de wet tot Op heffing van de Handelingsonbekwaamheid van de Gehuwde Vrouw brengt, moet nu vooral genoemd worden, dat in het vervolg ieder der echtgenoten verplicht is zijn in komen geheel of gedeeltelijk te bestemmen tot bestrijding van de kosten der huishou ding en dat voorts ieder der echtgenoten geheel aansprakelijk is voor de verbintenis sen van de andere echtgenoot, aangegaan ten behoeve van de gewone gang van de huishouding. Voor een aantal met name genoemde rechtshandelingen is verder bepaald dat de instemming van beide echtgenoten nodig is, ongeacht de huwelijksvorm. Het gaat hier om rechtshandelingen, die het gezins- belang rechtstreeks raken en waarvan men de beslissing niet aan een der echtgenoten wil overlaten. Zo kunnen de echtgenoten, die een gemeenschappelijke huishouding hebben, slechts gezamenlijk op afbetaling kopen, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken. Het elektrische for nuis, dat men op afbetaling wenst te kopen, moet dus door de echtgenoten samen ge kocht worden. Om te beschikken over de woning of de inboedel van de woning, die de echtelieden samen bewonen (of de andere echtgenoot alleen bewoont) heeft de ene echtgenoot de toestemming van de andere nodig. Indien de man bijvoorbeeld hypotheek wil verlenen op het huis, dat hij samen met zijn echtgenote bewoont, heeft hij haar voorafgaande toestemming nodig, zelfs al staat het huis op zijn naam en be hoort het tot zijn privévermogen. Schuldregeling De meest ingrijpende wijziging is aange bracht in de bepalingen die betrekking hébben op de algehele gemeenschap van goederen, welke huwelijksvorm, ook vol gens de nieuwe wet, van rechtswege bij het huwelijk aanvangt,'tenzij bij huwelijks voorwaarden een andere vorm overeenge komen is. Verhaalbaarheid Volgens het nu nog geldende stelsel is de man heer en meester. Hij kan zelfstandig beschikken over de goederen van de ge meenschap en deze voor zijn schulden ver binden. Van dezelfde handelingen van zijn echtgenote, zonder zijn toestemming ver richt, kan hij echter de vernietiging vor deren, behoudens in de incidentele gevallen, dat de wet de vrouw zelfstandig handelen toestaat. Dit stelsel zal nu vervallen, en volgens de nieuwe wet zijn de schulden van ieder der echtgenoten, van de man zowel als van de vrouw, op alle goederen van de gemeenschap verhaalbaar. Sluit de vrouw bijvoorbeeld op haar naam een levensver zekering, zonder medeweten van de man, dan komt de premie daarvan in beginsel toch ten laste van de gemeenschap. De vrouw kan dus zelfstandig rechtsgeldige verbintenissen aangaan, waardoor de ge meenschap gebonden wordt. Beschikkingsbevoegheid De beschikkingsbevoegdheid van de goe deren van de gemeenschap komt ook niet langer bij uitsluiting aan de man toe, maar aan de echtgenoot, van wiens zijde zij in de gemeenschap zijn gevallen. De levens verzekering met de daaruit voortvloeiende rechten, die de vrouw in bovenstaand voor beeld sloot, valt van haar zijde in de ge meenschap en zij is dus bevoegd hierover te beschikken, en niet de man. Het feit dat de premie uit de gemeenschap wordt vol daan, maakt hem niet medebevoegd. Men bedenke hierbij wel, dat het alleen om de beschikkingsbevoegdheid gaat van de goederen van de gemeenschap en niet over de eigendom daarvan. Alle goederen zijn gemeenschappelijk en dus gezamenlijk eigendom van beide echtgenoten, maar de echtgenoot van wiens zijde de zaak in de gemeenschap valt, is bevoegd hierover te beschikken. Omdat het voor een buitenstaander vaak niet doenlijk is vast te stellen, wie van de echtgenoten over een bepaalde zaak mag beschikken, is bepaald dat een buitenstaan der (de juristen spreken van een derde) de echtgenoot, die een roerende zaak of een toonderpapier onder zich heeft, bevoegd mag achten daarover te beschikken, uiter aard tenzij hem kenbaar is, dat deze echt genoot hiertoe niet bevoegd was. De regeling van de beschikkingsbevoegd heid, die wij hierboven weergaven, is niet dwingend voorgeschreven, dat wil zeggen de echtgenoten mogen bij huwelijksvoor waarden of anderszins een andere regeling treffen. Ingeval van lange afwezigheid van de man kan hij zijn echtgenote volmacht geven tijdens zijn afwezigheid over alle goederen van de gemeenschap te beschik ken, ongeacht van wiens zijde zij in de ge meenschap zijn gevallen. Buitensporigheid Nu beide echtgenoten onafhankelijk van elkaar de gemeenschap kunnen binden, be staat de mogelijkheid dat één van beiden door het aangaan van buitensporige ver plichtingen ten laste van de gemeenschap de ander ernstig dupeert. In een zodanig geval kan die andere echtgenoot de ophef fing van de gemeenschap vorderen en des gewenst afstand van de gemeenschap doen. Hij is dan niet langer aansprakelijk voor de schulden, door de andere echtge noot gemaakt. Tot nu toe had alleen de vrouw deze rechten. Verder kan thans, na dat een der echtgenoten reeds afstand van de gemeenschap heeft gedaan, de andere dit ook nog doen. Iluwelijksvoorivaarden Voor de vrouw, die op huwelijksvoor waarden is gehuwd, betekent de opheffing van de handelingsonbekwaamheid, dat zij in het vervolg zelfstandig haar eigen vermo gen kan besturen, dus zonder bijstand of machtiging van haar echtgenoot. Een ver dere wijziging is in dit verband nog, dat de huwelijksvoorwaarden niet alleen voor het huwelijk, maar in het vervolg ook staande het huwelijk gemaakt kunnen worden en de vóór het huwelijk gemaakte huwelijks voorwaarden staande het huwelijk gewij zigd kunnen worden. Hierdoor moet echter aan de volgende vereisten zijn voldaan: het huwelijk moet tenminste drie jaar bestaan en de goedkeuring van de rechtbank moét verkregen zijn. Deze goedkeuring wordt geweigerd indien een redelijke grond voor het maken of wijzigen der voorwaarden staande het huwelijk ontbreekt of indien er gevaar voor benadeling van de schuld eisers bestaat. Ten aanzien van de huwelijken, welke voor de inwerkingtreding van de wet tot opheffing van de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw gesloten zijn, is be paald dat de rechten van de echtelieden worden geregeld door de nieuwe wet, ech ter alleen voor de komende tijd, dus van 1 januari 1957 af. Voor belangstellenden zij tenslotte nog vermeld, dat op aandrang van de Tweede Kamer in de wet de bepaling is gehand haafd dat de man het hoofd der echtver eniging is „LANDSCHAPSSCHILDERKUNST" NU IN GRONINGEN De commissaris der Koningin in Gronin gen mr. A. Offerhaus heeft donderdag in hef Provinciehuis in Groningen een expo sitie geopend van schilderijen van gewes telijke landschapsschilderkunst, die geor ganiseerd is door het nationaal overleg voor gewestelijke cultuur. Deze tentoon stelling is begonnen in Alkmaar en daarna in Leeuwarden geëxposeerd. De werken, die van Groningse zijde werden ingezon den, zijn van J. Altink, J. Dijkstra, J. van der Zee, A. Kuipers en E. Kleinma. Opening verricht door J. W. Possen Vrijdagavond heeft in het museum „Het Huis Van Looy" de opening plaats gehad van een expositie, die geheel gewijd is aan werken van de schilder-tekenaar Cor Dik en te bezichtigen zal zijn van heden tot en met 4 november. In de gangen, in de zalen beneden en in het kleine zaaltje bo ven hangen schilderijen en tekeningen., die alle perioden vertegenwoordigen, welke Cor Dik heeft doorgemaakt. Het kleine zaaltje boven bevat alleen zelfportretten van de kunstenaar. De opening werd ver richt door de heer J. W. Fossen., leraar aan de Rijkskweekschool in Haarlem. „Dik heeft mij verzocht de opening te verrich ten", aldus de heer Fossen, „want hij vindt, dat schilders altijd zulke eigenwij ze dingen zeggen". De heer Fossen citeer de direct hierop Cor Dik, die hem eens had gezegd: „Kunst bestaat niet, die ontstaat". Met dit aforisme wilde de heer Fossen te vens aanduiden welk type kunstenaar Dik is. „In het werk, dat hier wordt geëxpo seerd, vindt men de kunstenaar, die zich nooit heeft willen laten verleiden door vlotte charme of prikkelende agressiviteit, maar altijd consciëntieus heeft geprobeerd iets te onthullen van het menselijk lot, zo intens, dat men van sommige portretten kan zeggen, dat zij pijnlijk onthullend zijn voor de geportretteerde. Zijn zelfportret ten kunnen de gedachte wekken aan een introverte houding, omdat Dik steeds zijn eigen persoonlijkheid heeft willen objec tiveren als hij trachtte het algemeen men selijke te treffen". De heer Fossen las de vertaling van een gedicht van de Frans man Jacques Prévert, waarvan hij de strekking als symbolisch beschouwde voor de werkwijze van Dik: gespannen het mo ment afwachten waarop de kunst zich in de kunstenaar manifesteert. „Zijn kunst kan de indruk wekken niet geheel oorspronke lijk te zijn, maar ze is volkomen oprecht", aldus de heer Fossen. De geëxposeerde werken werden door particulieren en door het Stedelijk Museum in Amsterdam in bruikleen gegeven. Met werk van Haarlemse componisten Maandag 22 oktober wordt een concert gegeven in de H.J.M.V. in de Lange Mar- garethastraat te Haarlem, door de zangver eniging „Ons Genoegen", met medewer king van de liedertafel „Zang en Vriend schap" uit Hilversum. Dit concert zal een bijzonder karakter dragen, daar het voor de pauze geheel gewijd is aan Haarlemse componisten. Het geheel staat onder lei ding van Jan Hensen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft het vonnis van de Haarlemse rechtbank beves tigd, waarbij een administrateur uit Haar lem veroordeeld is tot een gevangenisstraf van drie weken terzake het vals invullen van een belastingbiljet voor een ander, wiens boeken hij bijhield. Een Haarlemse koopman, verdacht van opzet-heling van een bandrecorder die in Bloemendaal gestolen was, werd door het hof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden voorwaardelijk en een geldboete van f 100, subsidiair 20 dagen hechtenis. In april had de Haarlemse rechtbank hem een straf opgelegd van vier maanden, waartegen de koopman in be roep was gegaan. ADVERTENTIE Oude mahonie tafels, stoelen, theestoven, leunstoelen, canapé's, mog. beschadigd zijn. Ook wormgaatjes geen bezwaar. Brieven onder no. 3795, aan het bur. v. d. bl. Zondag hoopt de heer W. Bakker, direc teur van het Rembrandt-theater aan de Grote Markt te Haarlem, zijn vijfenzeven tigste verjaardag te vieren. Bijna negenen twintig jaar heeft hij de leiding van de bioscoop. Vroeger was op de Grote Markt gedurende vele jaren de bioscoop „De Kroon" gevestigd, die in 1927 in andere handen kwam. De heer Bakker werd tot directeur beiioemd en met voortvarend heid heeft hij het theater geleid. In Haar lem en omgeving heeft de bioscoop een goede naam dank zij de arbeid van de bij na vijfenzeventigjarige. In november 1952 vierde de heer Bakker zijn zilveren directeursjubileum; dit ging gepaard met de viering van het vijfentwin tigjarig bestaan van het Rembrandttheater. De heer Bakker is in vele kringen een geziene figuur en door zijn arbeid en zijn persoon heeft hij zich vele vrienden ver worven. Het kwam uit, zoals het in dat oude boekje stond: op de aangewezen plek, midden in het dichte bos, vond Merlijn na lang zoeken een aantal vreemde plantjes, waar aan vuurrode bessen groeiden. Zouden dat werkelijk de toverbessen zijn? Het moest wel, want ze groeiden nergens anders in het bos; en Merlijn had die grote, glan zende bessen nog nooit ergens gezien! Hij plv.kte er wat van de planten af en keek naar de bessen op zijn hand. „Zouden die nou écht de tovermacht hebben, zoals in dit boekje staat?", vroeg hij zich af. „Daar ben ik echt benieuwd naar!" 19-20 ADVERTENTIE TWEE GENERATIES Met grote voldoening geven wij U kennis ven het feit, dat onze zaak a.s. maandag 15 oktober 50 jaar zal bestaan. Voor deze gelegenheid nodigen wij U uit tot een bezoek. Onze Dames- en Herensalons zijn geheel gemoderni seerd en uitgerust met de allernieuwste apparaten. Een rustige sfeer in pasteltinten is bijzonder geslaagd. Als jubileum-reklame de gehele maand oktober onze Permanent van f 10.voor f 8.50. Permanent Tiède en Cold-Wave van 12.50 voor 10. OUDE GROENMARKT 24 (t o Kosterij Gr. Kerk). Tel. 10412 In september daalde het aantal werkloze mannen van 17.845 tot 16.640, terwijl de bezetting van de aanvullende werken te rugliep van 5883 tot 1562, zodat de totale geregistreerde arbeidsreserve van 23.728 met 5526 afnam tot 18.202. Het laagste septembercijfer was tot dus ver dat van 1948: 24.152. Het lage werk loosheidspeil is kenmerkend voor de aan houdende uitbreidingen in de industrie. De belangrijkste oorzaak van het lage peil der werkloosheid was echter de op eenhoping van werkzaamheden in de land bouw door het slechte weer: de achter stand in de graanoogst moest worden inge haald, de aardappeloogst kwam in volle gang. Voorts werd hier en daar een begin gemaakt met de bietencampagne. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde van 1360 tot 1078, metaalarbeiders van 1841 tot 987, landarbeiders van 921 tot 364 en losse arbeiders van 1283 tot 921. De werkloosheid van hotelpersoneel nam toe van 324 tot 889 en van het transport- personeel van 665 tot 722. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 76.252 tot 76.000. ADVERTENTIE Pifblleti* Zvlv«tbvr«e». G»o»e«hog« NEEM PER MAN DRIEKWART KAN ©6 Internationale spoorwegconferentie te Lissabon zal hierover beslissen Op de internationale spoorwegconferen tie, die eerstdaags in Lissabon zal worden gehouden, zullen een aantal vraagstukken besproken worden, waarbij de internatio nale spoorwegverbindingen (uiteraard) een belangrijke rol zullen spelen. Zo zal tijdens deze internationale con ferentie onder meer beslist worden welke verbeteringen in het Nederland-België ver keer zuilen kunnen worden aangebracht als in de ioop van het volgend jaar de elektrische exploitatie in het spoorwegver keer Roosendaal-Antwerpen zal worden toegepast. Men hoopt, dat met de invoe ring van de zomerdienstregeling 1957 de reisduur van de internationale treinen Amsterdam C.S.Parijs-Noord met drie kwartier bekort zal kunnen worden. Deze reisduurverkorting zou kunnen ontslaan door een besparing van ongeveer een kwartier op het traject Roosendaal-Brus- sel. mogelijk geworden door de elektrifi catie van het baanvak Roosendaal-Antwer pen en het doen geschieden van de passen- controle in de treinen op dit traject. Ver der zou het mogelijk zijn een half uur tijd te winnen op het traject Brussel-Parijs, wanneer men ertoe overgaat de internatio nale D-treinen in plaats van door Franse stoomlocomotieven door twee Belgische die sellocomotieven te laten trekken, welke laatste een groter gezamenlijk vermogen zullen kunnen ontwikkelen. Of deze verbeteringen reeds met de in voering van de zomerdienstregeling van 1957 kunnen worden ingevoerd, hangt af van de resultaten van de conferentie in Lissabon, waar de spoorwegautoriteiten van tal van Europese landen met deze en dergelijke problemen zullen worden gecon fronteerd. Tijdens een goed bezochte bijeenkomst van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde voor Haarlem en omstreken, donderdagavond onder voorzit terschap van mr. J. J. Hage gehouden in het Krelagehuis te Haarlem, heeft de heer J. Bakker, hoofd-assistent van de tuin- bouwvoorlichtingsdienst in Aalsmeer, een interessante lezing gehouden over de flora in de Oostenrijkse Alpen, meer in het bij zonder van het „Tessincr Fenster". Dit botanische reisverhaal werd toege licht met een groot aantal door de inleider zelf opgenomen kleurendia's. Onder „Tessiner Fenster" wordt verstaan de smalle alpenstrook die in botanisch op zicht typisch tweeledig is, namelijk ge deeltelijk kalkarm en kalkrijk. De keten vormt de hoofdwaterscheiding tussen de stroomgebieden van Rijn en Donau, zodat het water afvloeit naar de Noordzee en naar de Zwarte Zee. De heer Bakker gaf allereerst een be knopt overzicht van de verschillende groei- zones in het gebergte, een opvolging die hier in verticale lijn bijna hetzelfde beeld vertoont als op het normale aardoppervlak in horizontale richting. Zo komen op grote hoogte vrijwel dezelfde planten voor als in de arctische gebieden. Elke zone wordt gekenmerkt door 'n eigen flora; de 1ste gor del, de cultuurzone anders dan die der loof- en naaldwouden, die beneden de boomgrens weer verschillen met die der alpine- en sneeuwzones. Want zelfs in de laatste, hoogste gordel is nog plantenleven, niet alleen van algen, lever- en korstmos sen, maar ook van planten der hogere orde zoals de Gletscher-ranonkel, een soort bo terbloem, die zelfs tot 4000 meter hoogte nog groeit en bloeit. De boomgrens moet men zich tenslotte niet voorstellen als een duidelijk afgesneden lijn, ook de boom- groei verloopt naar boven in gelijdelijk- heid van loof- en naaldhout en dwergstrui ken tot (in de allerkleinste afmetingen) de bergwilg met een stammetje van enkele centimeters, twee blaadjes en één katje. Het „hoogst" aanwezige leven, in ruim telijke zin wel te verstaan, bestaat uit groene algen die in de eeuwige sneeuw groeien bij een temperatuur van min 20 graden; loopt deze temperatuur op dan ster ven ze af. Bij beschadiging scheiden deze groene algen een roodachtige substantie af die bijvoorbeeld bij voetafdrukken in de sneeuw zichtbaar wordt als de bij elke alpe- nist bekende „rote Schnee". De lezing werd door alle aanwezigen met intense belangstelling gevolgd. Rest ons voorts nog te vermelden dat een kleine beoordelingscommissie het hoog ste aantal punten „met lof voor de zeer bijzondere prestatie" toekende aan een drietal Adianthums, de varen bekend on der de naam Venushaar, in de huiskamer gekweekt door de heer Spaargaren. ADVERTENTIE Haariem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Cf Als het inderdaad juist is, dat Antonin Horak en Rybar aangezet heeft om Semal te vermoorden, dan betekent dat, dat Semal met medeweten van de Partij vermoord werd en dat zij slechts instrumenten van de politie zijn geweest, of de Partij, maar dat is tegenwoor dig precies hetzelfde. De Partij is de politie geworden, de politie is Partij geworden. Ja, zo is het. Juist omdat dezelfde gedachten door mijn hoofd speelden, vroeg ik dat over die blaadjes. Als we nu beiden op vrije voeten waren geweest en we had den geweten, wat we nu weten, jij op de universiteit en ik op de bank, en als we er van overtuigd waren geweest, dat ze zich van hun eigen mensen ontdoen, als die geen nut meer hebben, zouden we dan nog steeds menen, dat vlugschriftjes het enige antwoord vormen? Aarzelend zei Jablonsky: Het is.... lastig.... zo plotselingje mening te veranderen. Wat nog kort geleden wit leek, blijkt ineens zwart te zijn. Je moet weten, dat ik, zoals ze dat noemen, een cosmo- politische intellectueel ben en zulke mensen willen altijd op hun gemak de problemen overdenken. Maar denk hu eens aan wat Huss, Comenius, Kant en weet-ik-veel-wie-nog-meer geschreven hebben. En wat staat in de Bijbel? Boeken. Jablonsky onderbrak hem. Ja, ik weet het; dat heb je gisteravond ook gezegd, een zaak op leven en dood. Ik zal je mijn antwoord nu geven, je hebt er om gevraagd. In de oorlog ben ik para chutist geweest. Bij onze training werd ons veel verteld over sabotage en guerilla's. In het licht, van wat ik daar geleerd heb, zou je vraag echter moeten luiden: Is de tegenwoordige situatie al rijp, zodat wij met sabo tagedaden en moordaanslagen de stemming zó kunnen opvoeren, dat we een guerilla kunnen beginnen in de we tenschap, dat zij zal opgroeien tot een algemene opstand? Maar als die opstand werkelijkheid zou worden en onze roemruchte bevrijder en bondgenoot binnen zou mar cheren om de huidige machthebbers te beschermen.... Wat dan? Vymetal onderbrak Jablonsky. Zelfs dat zou beter zijn dan de situatie van nu. Die verbergt alleen maar het feit, dat de regering een soort zetbaas is voor de werkelijke machthebbers. Sedert München is het een tweede natuur van ons geworden om scherp te luisteren naar wat de mensen daar over ons zeggen. Omdat ze toen steeds gezegd hebben, dat we onze tanden op elkaar moesten klemmen en dat we dóór moesten zetten, zijn we blijven luisteren. Mijn vraag is zuiver theoretisch. Je hebt zélf al gezegd waar om: we zijn nü al veroordeeld. Stel je dus voor, dat je vandaag nog een vrij man zou zijn. Wat had je dan ge kozen? Het pamflet of de revolver? Jablonsky begon te lachen, maar plotseling was hij weer ernstig. De revolver! Of wat nog beter zou zijn: een goede moderne handgranaat. Daar ben ik blij om, zei Vymetal lachend, zelfs al is het maar een hypothetische handgranaat. Toen Durda Jablonsky voor het verhoor kwam halen, zag hij tot zijn niet geringe verbazing twee tevreden glimlachende mensen. Als ze zo tevreden zijn, meende hij, dan kan hun zaak ook niet hopeloos zijn. Ze moeten ergens iets opgevangen hebben, dat hun een hart onder de riem gestoken heeft. Nadat hij Jablonsky weggeleid had, kwam hij terug om met Vymetal een praatje te maken. Hij vond het prettiger met hem alleen te praten, omdat hij zich bij Jablonsky niet op zijn gemak gevoelde. Nu, Lojza, zei Vymetal opgewekt, hoe vind je dat? Ik ben even verlangend om jou te zien als een ver liefde jongen of meisje. Waarvoor heb je die hamer mee genomen? Soms om wat juridisch werk te doen? Juridisch? Ja. Is dat namelijk niet de nieuwe methode? Je geeft me met die hamer een slag op m'n hoofd, opdat ik zal bekennen. Bij de eerste slag beken ik, dat ik mijn verloofde vermoord heb. Maar daarmee is de tegenwoor dige aanklager niet tevreden. Ze willen een bekentenis met een politiek tintje hebben. Na de tweede slag beken ik dus, dat ik de plannen voor onze nieuwste duikboot verkocht heb aan de Amerikaanse Generale Staf. Wat? Weet je wérkelijk niet, dat wij bij de samenvloeiing van de Moldau en de Sazava een duikbootbasis hebben Alles is mogelijk, Franta. Tegenwoordig zijn fabrie ken van paraplu's een topgeheim. Mijn hamer is inder daad iets legaals; het is mijn alibi. Jullie britsen zijn niet in orde, die moet ik repareren Na deze inleiding, die aan moest tonen dat hij in een vrolijke stemming was, vroeg Vymetal de bewaker om de krant aan Jan te geven en een antwoord terug te brengen. Durda sputterde tegen. De gang, waaraan Jans cel lag, werd bewaakt door nieuwe mensen en de oude bewakers durfden zich daar niet te vertonen. Die nieuwen zijn erg eerzuchtig en ze zijn boven dien bang. Ze rapporteren alles. Het is erg lastig om uit te maken of hun eerzucht groter is dan hun angst of niet. En dat is juist het gevaarlijkste. Verder zijn het gewone mensen, precies zoals wij. Tenslotte slaagde Vymetal er echter in aanknopend aan wat Durda zo juist gezegd had hem over te halen om Jan de krant te brengen en met een antwoord terug te komen. Dat heeft me moeite gekost, dacht Franta, toen de bewaker vertrokken was. Als Jan nu maar die hele krant leest en mijn boodschap ontdekt. Ach, natuurlijk leest Jan de krant van a tot z, want niemand leest het Partij-orgaan beter dan juist gevangenen in hun een zame opsluiting. Hij maakte het zich op zijn brits gemakkelijk en her haalde nog eens de boodschap, die hij Jan gestuurd had: „Ik heb juist ontdekt, wat je gedaan heb". Hij zou dat zeker wel begrijpen en hem een antwoordje sturen, of hij het inderdaad gedaan had of niet. Zijn vraag hield verder ook nog in, hoe hij over Antonin dacht. Hij gromde tevreden: Je kon moeilijk nog meer met slechts acht woorden zeggen. Formanek had zich geïnstalleerd in Kubka's kantoor en direct daarna zorgvuldig alle verslagen van de ver horen bestudeerd. Hij voelde zich ongelukkig. Geen won der, dat Kubka geklaagd had over deze zaak! Hoe wil den ze het aanleggen om mensen te veroordelen, zonder dat er bewijzen waren? Svec had voor de belastende do cumenten gezorgd, maar Jablonsky hield met stelligheid vol, dat hij die papieren nog nooit eerder had gezien en dat zij onmogelijk op zijn flat in beslag genomen konden mede-ondertekenaren van het contract. De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. U. W. H. Stheeman, heeft uit spraak gedaan in een principieel kort ge ding tussen een vrije melkslijter uit Am stelveen als eiser en een melkfabriek in de hoofdstad als gedaagde. De melkfabriek werd veroordeeld tot levering van melk aan de vrije slijter en bij in gebreke blij ven daarvan tot betaling van een dwang som van 100 gulden per dag. De fabriek werd voorts veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar verklaard. De slijter had de fabriek gedagvaard daar deze haar mondelinge toezegging tot melklevering in september niet was nage komen, omdat de slijter het basiscontract toen nog niet had getekend. Dit contract is een overeenkomst, die de gesaneerde slijters in Amstelveen met een aantal melk fabrieken hebben aangegaan, waarbij were bepaald, dat de fabrieken alleen zouden leveren aan de leden van de melkslijters- vereniging „Ons aller belang", die zijn toegetreden tot dit basiscontract. De president overwoog in zijn vonnis, dat de fabriek niet de gedane mondelinge toe zegging had betwist en evenmin de later gedane mededeling over de weigering tot levering op grond van het nog niet gete kend zijn van het basiscontract. De presi dent overwoog, dat het verweer der fabrie-i faalde omdat volgens een artikel in dii contract alleen al door tekening daarvan (hetgeen nadien was gebeurd) men toe treedt tot het contract waardoor leverin? mogelijk is. Een ander artikel houdt name lijk een verbod in tot levering aan nie' zijn. Er was geen officiële inventarislijst van de do cumenten, die in beslag genomen waren. Hoe viel dus te bewijzen, dat zij inderdaad op Jablonsky's flat gevonden waren? Als hij niet oppaste, zou hij dezelfde weg als Kubka opgaanalleen in sneller tempo. Kubka zou wel gepensioneerd worden, maar hij, de nog jeugdige dr. Formanek, die al lang lid van de Partij was, zou zonder meer ontslagen worden. (Wordt vervolgd). De achtergrond van dit kort geding de melksanering in Amstelveen, waarove: noch het publiek, noch het gemeentebe stuur tevreden is. Volgens de vrije slijter werd door de gesaneerde collega's hej basiscontract misbruikt om vrije slijters ui' Amstelveen te weren. Bij de uitsprak waren talrijke slijters uit Amstelveen aan wezig.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6