Draadkunstenaars balanceerden boven het polderland Cor Dik exposeert in Huis van Looy VIOOLAVOND TE HEEMSTEDE Zestienjarige Karin Kion voor het eerst in ons land opgetreden EEN MAALTIJD ZONDER VLEES IS ALS EEN ZOMER ZONDER ZON! Hoe 't ook zij Nassaulaan laatste werk dat dit jaar gereed komt Padvindersleiders hielden bezinningsweekeinde Na aanrijding reed automobilist door Brandweer rukte vanmorgen twee keer uit Vlam in de slang Inbraak in Rijnegompark te Aerdenhout I.K.O.R.-uitzendingen uit Haarlemse kerk Toonkunstmuziekschool huldigde vioolleraar Amerikaanse jazzmusici in Haarlem HPC-revue groot succes Plantsoen opgeruimd Motorriider gewond op Rijksstraatweg Haarlemse Water vrienden wonnen driekamp Speeltuinen Oud-Schoten beginnen winterwerk „Vriendenkring" speelde in kader van „Haechespel" Levensbeschouwing van een niet-religieus humanist Prijswerktentoonstelling bij Conrad-Stork Burgerlijke Stand van Haarlem „Brederodeduin" kreeg televisietoestel Mulier-veldloop van „Suomi" voor Borst HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 15 OKTOBER 1956 ZELDEN HEEFT HET draadkunstenaarsgezelschap Kion twee opeenvolgende shows gegeven, die zo geheel verschillend van karakter waren als thans het geval is geweest. Hun voorlaatste optreden geschiedde namelijk voor vijftigduizend toe schouwers in één van de voornaamste Engelse vermaakcentra. Hierop volgde de voorstelling, die zaterdag in Bob Kions geboortedorp Vijfhuizen werd gegeven, boven de groene weiden van het Haarlemmermeerse polderland. ADVERTENTIE VIm hoort erbij Publikitie vin d« verenigde slagers In Haarlem en ometreken H Asfaltering in Haarlem Ook asfaltering belangrijke straten in I) elftwij k Naar wij vernemen zullen de asfalle- ringswerkzaamheden in Delftwijk en in de Nassaulaan de laatste zijn welke dit jaar nog door het bedrijf van Openbare Werken te Haarlem kunnen worden uitgevoerd- In Delftwijk is men op het ogenblik reeds bezig met de asfaltering van de Ge neraal Spoorlaan. De fundering daarvoor is juist gereed gekomen. Daarna volgt de Jan Gijzenkade en de Arthur van Schen- delkade tussen Rijksstraatweg en Delftlaan. Men is aan de Nassaulaan reeds begon nen met de voorbereiding van de asfalte ring. Er wordt thans zand afgegraven voor het leggen van de fundering. Zoals wij reeds eerder schreven krijgt de Nassaulaaneen rijbaan van twaalf me ter breedte in het midden met trottoirs en parkeerhavens aan beide zijden. De vol tooiing van deze wei'kzaamheden is niet voor het einde van de volgende maand te verwachten en dan moet het weer nog meewerken. Een groter programma kan de afdeling bestratingen van het bedrijf van Openbare Werken met het oog op het beschikbare personeel niet uitvoeren. De asfaltering van de Timorstraat komt dan ook pas in 1957 aan de beurt. In het „Naaldenveld" aan de Zuidlaan te Aerdenhout is gedurende dit weekeinde de eerste bijeenkomst van dit seizoen gehou den var de leidsters en leiders van het district Haarlem van de vereniging „De Ne derlandse Padvinders". De bijeenkomst werd zaterdagmiddag ge opend en zondagmiddag om vier uur gesloten door de districtscommissaris van Haarlem, ir. J. Pool. De hoofdkwartiercommissaris voor de training, oubaas B. M. van Griet- huysen heeft een inleiding gehouden. Zondagmorgen heeft de heer F. Braaksma, een der a-sisten t-districtscommissarissen van Haarlem, een aandacht geleid. Voorts was het weekeinde onder andere gewijd aan sport en spel. In de Gierstraat te Haarlem is zondag avond om zeven uur een scooter, nadat deze door een achterop komende auto was aan gereden, tegen een fiets gebotst, waardoor •een wielrijder schaafwonden aan armen en benen heeft opgelopen. De bestuurder van de auto heeft wel omgekeken, maar is daarna in snelle vaart doorgereden. Ge tuigen van het ongeval wordt verzocht zich in verbinding met de verkeerspolitie te stellen. De Haarlemse brandweer is vanmorgen twee keer in actie gekomen na brandmel dingen in de Besoekistraat en de Brou wersstraat. Om tien minuten voor halfne- gen werd gemeld, dat het brandde in een schuur achter een woning aan de Besoeki straat in Haarlem-Noord. Toen de brand weer aldaar arriveerde was het vuur reeds geblust. Een kind had met lucifers gespeeld en een kleine hoeveelheid stro was in brand geraakt. Om kwart over negen werd de brand weer verzocht te komen naar de Brouwers straat 3, waar een fabriek voor elektrische apparaten gevestigd is. Aan de achterzijde was brand uitgebroken in een afzuigkast. Met één straal heeft de brandweer het vuur geblust. Vanmorgen omstreeks elf uur is in de garage Voorham aan de Camplaan in Heemstede de vlam van een lasapparaat in de slang" van de daarbij behorende fles met acyteleengas geslagen. Er ontstond een ontploffing in de gloeiend geworden l'les. De brandweer was er echter met haar schuimblusmateriaal direct bij, zodat de schade tot wat geschroeid houtwerk be perkt bleef. Zondagavond is tijdens afwezigheid van de bewoners in een woning in het Rijne- gompark te Aerdenhout ingebroken. Bij thuiskomst omstreeks halftien werd de in braak ontdekt. Door het forceren van een raampje aan de zijkant van het huis had men zich toegang tot de woning verschaft. Kasten en laden waren doorzocht; een be drag van f 80 en een aantal sieraden van oud-goud worden vermist. Het I.K.O.R. (Interkerkelijk overleg in zake radio-aangelegenheden) heeft een aantal vaste kerken aangewezen, van waar uit in het vervolg de radiodiensten worden verzorgd. Voor de Remonstrants-gerefor meerde diensten heeft de leiding van het I.K.O.R. het oog laten vallen op de Remon strants-gereformeerde kerk aan de Oranje- kade te Haarlem. De kerkeraad heeft be sloten bij wijze van proef het kerkgebouw- een a twee jaar voor de radio-uitzendingen beschikbaar te stellen. Vermoedelijk zal ieder kwartaal een remonstrantse radiodienst vanuit deze kerk worden uitgezonden. Voor het eerst gebeurt dit op 25 november. Ds. dr. J. W. Herfst, remonstrants predikante te Haarlem, zal dan voorgaan. Ook ds. J. W. Wery, even eens remonstrants predikant te Haarlem, zal geregeld deze radiodiensten leiden. Twee andere predikanten, die in de remon strantse uitzendingen van het I.K.O.R. zul len voorgaan, zullen nog worden aange wezen. Zaterdag heeft in de Toonkunstmuziek school de huldiging plaats gehad van de heer Fr. Althuizen, die vijfentwintig jaar aan de Haarlemse Toonkunstmuziekschool verbonden is als leraar in het vioolspel. De heer Althuizen werd toegesproken door de voorzitter van de Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst, afdeling Haar lem, de heer J. K. Tadema, en door de heer J. P. Vincent, directeur van de mu ziekschool. De jubilaris, die nogal Frans georiënteerd is, ontving twee Franse uit gaven. Voorts werden hem een mand met vruchten en bloemstukken aangebo den. Zijn leerlingen hebben bij deze hul diging eveneens van hun waardering voor de leermeester blijk gegeven. Zaterdagavond 3 november zal in het Gemeentelijk Concertgebouw in Haarlem een jazzconcert worden gegeven, dat wordt verzorgd door Amerikaanse musici. Tot nu toe werden dergelijke concerten alleen ge geven in Amsterdam en Den Haag. Aange zien op 3 november in Den Haag geen zaal vrij is, zal een uitvoering, die voor Den Haag bestemd was, in Haarlem worden ge geven. Haarlem kan door deze omstandig heid profiteren van de korte Europese tournee van „Morris Levy's Birdland '56 show". Als voornaamste attractie zal dan optreden het „Modern Jazz Quartet" met Milt Jackson (vibrafoon), John Lewis (piano), Percy Heath (bas) en Connie Kay (drums). Voorts treden op de trompetist Miles Davis, de tenorsaxofonist Lester Young, de pianist Bud Powell en het Franse trio René Urtreger. De feestelijkheden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de Heemsteedse 7,wem- en poloclub „H.P.C." werden zater dagavond voortgezet in het verversingshuis van het wandelbos „Groenendaal", waar door een groep eigen leden de „H.P.C.-revue" voor het voetlicht werd gebracht. Deze revue, die uiteraard de historie van de jubilerende ver eniging tot onderwerp had, was geschreven door mevrouw K. van der Linde, die een ori ginele vorm gevonden had om deze clubge schiedenis in een aantal amusante taferelen onder te brengen. De revue begon namelijk als een normale bestuursvergadering, waar bij de heer C. A. Schipper zijn functie als voorzitter begon met het traditionele wel komstwoord. Vervolgens werd met algemene instemming der aanwezigen de heer A. J. B. van Huissteden tot erelid benoemd. Na deze kwasi-officiele inleiding werd de vergadering bezocht door een gedecideerde dame. die zich aandiende als „Persmuskiet" en onversaagd begon met het interviewen van de verschillende aanwezigen. Door haar wijze van vragen werd de gehele historie van „H.P.C." nog eens in de herinnering terugge roepen, waarbij het uiteraard niet aan de nodige amusante intermezzi ontbroken heeft. Een originele terugblik ongetwijfeld, die dan ook in de volle zaal een uitbundig succes verwierf. Na afloop ontving mevrouw Van der Linde de haar toekomende hulde bij monde van de heer Schipper, die na een har telijk woord van dank te hebben gesproken, haar namens „HP.C." ter herinnering aan deze geslaagde avond een fraai bloemstuk en een schilderij overhandigde. Het plantsoen op de vluchtheuvel op de Grote Markt te Haarlem heeft voor dit jaar weer zijn diensten gedaan. In het voor jaar is het aangelegd en het heeft de aan dacht getrokken van velen, speciaal van toeristen. De tijd is thans genaderd om de bloemen en de aarde op te ruimen. Voor lopig weer tot het komende voorjaar. Het publiek was echter niet minder enthousiast dan in het buitenland. Vijfhui- zenaars hebben nu eenmaal de eigenschap „j. zjj wanneer er in het dorp iets „te dóen is" spoedig in een feeststemming zijn. Daarom was reeds lang vóór het aan- vangsuur van de show de anders zo stille Kromme Spieringweg vol van het geroeze moes der gezellige drukte. Auto's en fiet sen laveerden langzaam tussen de drommen wandelaars naar het terrein naast het coortveld van D.S.O., waar de in deze omgeving unieke voorstelling werd ge geven. De stemming werd nog verhoogd, toen Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excel sior" met vrolijke marsmuziek het terrein opmarch eer de Bob Kion had, naast het verzamelen van seld voor het Nationale Fonds ter bestrij ding van de kinderverlamming, het doel om door deze voorstelling zijn dorpsgenoten ('hij woont thans weer in Vijfhuizen) ken nis te laten maken met zijn werk. In beide opzichten is hij volledig geslaagd: de hele bevolking was uitgelopen om de show te «aan zien. Bovendien waren er vele hon derden toeschouwers van buiten het dorp, waaronder verscheidene doktoren uit de Haarlemse ziekenhuizen, terwijl ook mr. 0. C. van der "Willigen, burgemeester van Haarlemmermeer, de voorstelling bij woonde. Om even over vier zweeg de muziek. Terwijl de artiesten langs de touwladders omhoog klommen naar het plateau op de palen, waartussen boven het vangnet de kabel was gespannen, opende de heer Th. van der Putten de voorstelling namens de sportvereniging D.S.O., die als organisa trice optrad. Spreker bracht in herinnering, dat zoveel onherstelbaar leed door de kin derverlamming teweeg wordt gebracht en dat aller hulp gewenst is voor de be strijding. Stoere loeren Onder grote stilte volgden de toeschou wers vervolgens op het grastapijt de toeren, die vijfentwintig meter boven hen tegen de blauwe lucht wérden verricht. Het eerste deel van het programma werd uitgevoerd door de heer Bob Kion, zijn vrouw Irmgard, hun dochter Karin en hun medewerker Frits. Van twee kanten liepen Irmgard en Karin elkaar op de dunne draad tegemoet, maakten een diepe buiging en gingen op het koord liggen. Deze opening was de inleiding op de vertoning van de verschillende wijzen, waarop de artiesten over de draad van de ene paal naar de andere gingen. Karin deed dit, langzaam lopend in een hoepel; Frits wandelde naar de over kant op een paar originele gele boeren- klompen, om terug te keren in een zak, die hem van top tot teen bedekte en alleen de armen met de lange balan ceerstok vrijliet. Hierna werd een metalen stoel op de draad geplaatst, waarop Frits een kopstandje maakte, waarna Irmgard met uitgespreide ar men op de zitting ging staan. Bij het publiek, dat in gespannen aan dacht toekeek, veroorzaakten deze toeren geen gevoel van griezeling, maar veeleer een grote bewondering voor de kunst van lichaams- en evenwichtsbeheersing der artiesten. Het programma vóór de pauze werd besloten met twee fietsnummers. Bob Kion fietste over de draad vanaf de ene paal, stopte in het midden, reed achteruit terug om dan met een flinke snelheid naar de andere paal te peddelen. Eigenlijk, zo vertelde hij later, had dit nummer nog moeten worden uitgebreid. Het was name- Het zestienjarige meisje Karin Kion tijdens haar toeren in actie. lijk de bedoeling, dat hij eveneens met Frits op zijn schouders deze fietstocht zou maken, doch hij achtte dit wegens de wind, die op de vlakte tamelijk straf was, niet verantwoord. Hierna liepen Irmgard en Bob, die een stang over de schouders droe gen, waarop Frits op de fiets troonde, van paal tot paal. Karins Nederlandse première Het was Karin Kion, de zestienjarige dochter van het echtpaar, in verband met haar jeugdige leeftijd nog niet eerder toe gestaan in Nederland op te treden. Vijf huizen had hiervan dus de primeur. Op de dertig meter hoge mast zag het publiek, hoe het charmante meisje met gracieuze be wegingen haar acrobatische toeren ver richtte. Het was dan ook geen wonder, dat de grootste ovatie haar ten deel viel. Het slotnummer werd verzorgd door Irmgard. Terwijl zij zich met de tanden vastklemde aan een strip, scheerde zij met uitgestrekte armen in een snelle glijvlucht langs een honderd meter lange draad uit de hoge mast omlaag naar de begane grond. Toen tot slot aan de artiesten geschen ken waren aangeboden, complimenteerde burgemeester Van der Willigen hen met hun succes in hun bij het terrein opgestelde caravan. Door de Nederlandse Culturele Sport bond werd zondagmiddag in het Sport- fondsenbad in Haarlem een driekamp ge houden tussen de Watervrienden uit Gro ningen, Arnhem en Haarlem. De belangrijkste prestatie werd geleverd door de eerste herenplocg van de Haar lemse Watervrienden op het nummer 3 x 100 meter wisselslagestafette, die in de tjjd van 3.51.1 min. werd gezwommen. Tot 5 november wordt in „het Huis Van Looy" te Haarlem werk van de schilder Cor Dik geëxposeerd. Het bovenzaaltje werd geheel gevuld met zelfportretten, die Diks schilderkunstige ontwikkeling aan ons duidelijk maken. Veronderstel niet dat Dik meer met zich zelf bezig is dan andere schilders. Hij was zichzelf het goedkoopste en het geduldigste model. Vooral dat ge duld had en heeft hij nodig. Diks loopbaan is vermoedelijk geen ge makkelijke geweest. Toen hij besloot schil der te worden, zal hij gelijk zovelen zich niet geheel gerealiseerd hebben wat hij begon. De jonge beginner heeft blijkbaar behoefte tot communicatie met anderen en kiest zich een vorm daartoe die hem vaag de meest geschikte lijkt. Maar wat hij nu eigenlijk te zeggen heeft, wat in zijn zeg gen van persoonlijke aard en daarmee van enig belang is, staat hem maar al te vaak weinig duidelijk voor de geest. We weten zelfs van lieden, die rond hun veertigste een ander medium kozen. Zo werd de niet zo belangrijke schilder Maillot pas latei- beeldhouwer en wat voor één is hij geworden! Dat er iets gezegd moet worden, dat boven het plaatje uitkomt, was Dik in den beginne wel duidelijk. Hij zag dat bij an deren, wier werk hem verleidde ook schil der te worden. In de dagen van zijn begin gold het werk van Toorop en van Konij nenburg: de beginner, die nog niet schil derkunstig denkt, ziet bij het werk van deze figuren tenminste duidelijk iets, dat boven de simpele weergeving van de na tuur uitkomt. Later leert hij dat men zon der verhaaltje in de beeldende kunst toch iets zeggen kan. Dik maakt kennis met het expressionisme en ziet dat de vertekening van het door de natuur gegevene ons iets kan doen. Dik is echter naar wezen niet zozeer een expressionist. Zijn aard is veel meer gericht op bezonkenheid dan dat deze hem drijft tot heftig uiten. Wel blijft er een verlangen bestaan tot het nadruk leggen op sommige gevoelens. Dik kan zich niet los maken van hetgeen om hem heen gebeurt. En daar dit ons niet tot nadenken alléén maar soms zo sterk tot protest drijft, zal hij ook daarvan getuigen. In dat getuigen komt hij tot een andere vorm van uitdruk ken dan wanneer hij een geranium in inte rieur schildert, gevoelig het fibreren van het licht registrerend. Dik beleeft iets aan de ruimte tussen en rond de dingen. In een groot interieur wist hij daarvan op prach tige wijze getuigenis af te leggen. In een aquarel van een Italiaans straatje, geen kwade studie overigens, ervaren we daar entegen maar weinig van een persoonlijk voelen. Het was hem nog te vreemd daar, al blijkt hij volgens een schilderij, dat ik onlangs bij Arti zag, te verlangen naar een meer heldere kleur, die hem goed kan liggen. Hoewel Diks werk zich dan toch betrek kelijk spoedig als iets van persoonlijke aard onderscheidde door de kleur, het at mosferische, eenvoudige grote vormen, is dat wat ons in het hart grijpt van soms zo subtiele aard, dat het ook Dik uit de han den glipt of hem er naast, in een leegte doet tasten. Men kan echter niet zeggen dat Dik" zich niet de voorwaarden schiep omdat te realiseren, wat hij meer of min der duidelijk meent te zien. Bekijk maar eens zo'n jongensportretje, dat hij „Koos Kaper" noemde en dat naar kwaliteit zo dicht staat bij het werk van degene wiens naam gedragen wordt door het huis waarin Diks werk te gast is. Waar 't Dik gaat om de mens te schilderen in zo sterke samenhang met het licht en de ruimte, zoals hij die ondergaat, verwaarloost hij wel eens die mens. Toch is hij in staat een portret te schilderen. Zonder de geportretteerde te kennen, voelt men vaak dat zo'n schilderij moet lijken. Dik moet voorts een goede aquarellist zijn, al vertoont hij maar weinig werk in waterverf. Zijn gewassen tekeningen wij zen voldoende op zijn mogelijke kwalitei ten als zodanig. Zeer fraai zijn tenslotte enkele stadsgezichten. In één ervan komt hij zo boven het „gevalletje" uit, dat dit werk naar de abstractie neigt. Abstractie is echter nooit zijn opzet. Men zou bijna zeggen dat hij daartoe te zeer vervuld van respect is. Bob Buys D.V.S. heeft nog te kampen met ruimtegebrek Met de lange winteravonden voor de deur hebben de speeltuinverenigingen in Oud-Schoten, „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg en „Door Vrede Saam- gebracht" aan de Vondelweg, hun winter- clubwerkprogramma's samengesteld ten einde straks weer aan honderden kinderen avonden van prettige ontspanning en nut tige bezigheid te bezorgen. Van deze ver enigingen verkeert „Het Vondelkwartier" in de gunstigste positie omdat zij, behalve over een goede kern van leidsters en lei ders, over meer ruimte beschikt om de vele clubjes onder te brengen. DVS is na melijk nog steeds aangewezen op een klas lokaal van de noodschool aan de Clovis- straat, hoewel de kans groot is dat zij dit jaar nog haar eigen clubhuis zal kunnen betrekken, waarmede deze speeltuinver eniging pas goed haar clubwerk zal kunnen ontplooien. Bij „Het Vondelkwartier" kunnen de kinderen aan een van de volgende clubjes deelnemen: ballet, handwerken, pitriet- werk, cartonnagewerk, tekenen en schil deren, patroontekenen, operette en zang, schaken en dammen, boetseren, fröbelen, postzegelruilclub, metaalbewerking, fi guurzagen, gymnastiek, tafeltennis. Voorts ligt het in de bedoeling op zaterdagmid dagen een „instuif" te houden, waarbij de kinderen zich kunnen bezighouden met lezen, sjoelen en diverse gezelschapsspelen. Bij DVS zijn de mogelijkheden uiteraard niet zo talrijk. De kinderen hebben hiel de keuze uit handwerken, pitrietwerk en leerbewerking. Het mondorgelclubje van DVS is uitgegroeid tot een afdeling met bijna vijftig leden, wel een bewijs dat er „muziek" in zit. In gebouw Sint Bavo is zaterdagavond de toneelgroep „Vriendenkring" voor het voet- Licht" getreden met het spel van J. W. van der Heiden en Henk Bakker „Het melk koetje". De opvoering, onder regie van Henk Bakker, viel onder de reglementen van de Haechespelen, hetgeen betekent dat Vriendenkring met haar voorstelling dingt naar deelneming in het Landjuweel ter ge legenheid van de Pieter Langendijk-her- denking. Dat ontslaat ons van de verplich ting de opvoering te beoordelen, zijnde dit een beïnvloeding van de jury. Wij volstaan dus met het feit dezer voorstelling te me moreren. De Duitse componist Friedrich Wilhelm Rust is als zovele andere kunstenaars uil het verleden ten offer gevallen aan de on verbiddelijke, niemand ontziende selectie van de tijd. Wie kent in onze dagen nog de componist, violist, pianist en zanger Rust, die toch in de achttiende eeuw een gevierd man was, die zijn roem ten volle verdien de? Want wat hij als scheppend en uit voerend kunstenaar presteerde ging ver uit boven de middelmaat. Maar zijn muziek had het ondefinieerbare tekort, dat haar verhinderde een kunst voor alle tijden te zijn. Dat het echter toch zin kan hebben muziek van Rust nu en dan tot leven te wekken, werd bewezen op het concert, dat de Belgische violist Pierre d'Archambeau in samenwerking met de pianist Robert Redaelli zondagavond in huize Hesmerg te Heemstede heeft gegeven. Bij deze gelegenheid vertolkte Pierre d'Archambeau een Sonate voor solo-viool van Rust, muziek, waarin nu en dan een rijke gedachte opbloeide als een schone bloem tussen opopvallend gewas. En bo vendien gaf zij een indruk van de ont wikkeling der viooltechniek in de acht tiende eeuw, een ontwikkeling, die de spel- mogelijkheden al aankondigde, die op de concerten van de vioolvirtuozen der ne gentiende eeuw tot verbluffende werke lijkheid zouden worden. Met name kwam die indruk door de variaties op de aria van de sonate. Maar ook de fuga vergde een belangrijk violistisch kunnen, aan welke eis Pierre d'Archambeau in alle op zichten kon voldoen. Wat ik in zijn spel echter meer had willen horen was de verzorging van het constructieve element, de declamatie van de melodie, de zeggingskracht der muziek. De laatstgenoemde vertolkingsfactor zocht de violist waarschijnlijk in het scheppen van sfeer en in emotionele klankexpansies. Althans voor het „Poëme" van Ernest Chausson wat ik toch altijd liever met orkest dan met pianobegeleiding hoor waren dit uitvoeringskenmerken, die de voordracht de belangrijkste waarden ver leenden. Na de pauze brachten de violist en zijn partner het Duo concertant (1932) van Igor Strawinsky ten gehore, een werk waarin het ideaal van het „machinisme" uitge leefd wordt, met uitzondering dan van de afsluitende dithyrambe, die meer muziek bevat. Misschien is er van de cantilene meer te maken dan bij de zeer objectieve interpretatie, die nu tot stand kwam. Het concert, dat begonnen was met een uitvoering van de aantrekkelijke Variaties over een thema van Correlli van Guiseppe Tartini, werd met de vertolking van de Sonate voor viool en piano van César Franck besloten. Met deze melodisch en harmonisch rijke compositie hebben Pierre d'Archambeau en Robert Redaelli hun hoogste troeven uitgespeeld. Weliswaar zou men ten aanzien van de zeer veeleisende klavierpartij een nog wat grotere tech nische vervolmaking hebben willen horen. Maar afgezien hiervan heeft de uitvoering indruk kunnen maken, niet alleen door een warme expressiviteit en door toonvorming, maar ook door een opvallende verzorging van de opbouw, zonder welke Francks prachtige werk een zinloos klankenspel zou worden. Hartelijke waardering van een aandachtig auditorium wérd dé beloning voor deze slotvertolking. P. Zw aam wijk Prof. Mazure sprak voor het Humanistisch Verbond In een openbare bijeenkomst op zondag morgen in een der zalen van restaurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem, sprak prof. dr. ir. J. P. Mazure uit Den Haag voor leden van het Humanistisch Verbond over de levensbeschouwing van een niet-religieus humanist. Prof. Mazure gaf een kort overzicht van hetgeen hij noemde het décor, de wereld beschouwing, waartegen zich het spel, de levensbeschouwing van de mens in deze wereld, afspeelt. Hij schetste de ontwikke ling van de wetenschap, die met behulp van de zogenaamde natuurwetten de chris telijke dogmatische opvattingen gaandeweg doorbroken heeft, maar welke natuurwet ten door het starre vasthouden hiervan ook op hun beurt weer werden aangeval len. In dit beschouwingsbeeld spelen de evolutie en de theorie van het uitdijende heelal ook een rol. Naar sprekers mening behoeft bij dit alles geen plaats te worden ingeruimd voor de veronderstelling van de aanwezigheid van een god of goddelijke schepper. In deze wereld staat de mens, die zich moet afvragen hoe zijn leven en houding behoren te zijn. Deze persoonlijke en col lectieve houding en instelling vormen één der kernpunten van de humanistische levensbeschouwing. Omvang en verschij ningsvormen kunnen daarbij verschillend zijn en zich ontwikkelen of verfijnen, zoals eerlijkheid en openheid tegenover zichzelf en anderen. Deze normen hebben zich langs natuurlijke weg ontwikkeld, waarbij spreker een groei in gunstige zin meent te mogen zien, hoewel mogelijkheden tot de gradatie zeker ook aanwezig zijn. Evenals voor spreker het bestaan van een bestie rend opperwezen, een god-figuur, een hypo these is waaraan hij geen behoefte heeft voor een gefundeerde wereld- en zinvolle levensbeschouwing, kan inleider zich even min religieus noemen of voelen in de zin dat hij zich bijvoorbeeld „verbonden" ge voelt met de kosmos. Beleving van goed en kwaad, zin van het leven, zijn op aardse wijze te rangschikken en in te passen in wat spreker tenslotte noemde het grote avontuur van de mens op aarde. Behoefte om door middel van mythe of dogma's het onbekende tastbaar te maken, bestaat voor de niet-religieuse humanist evenmin. Op deze zeer boeiende inleiding volgde een in verband met het gevorderde uur kort gehouden gedachtenwisseling. Een maal per jaar houdt de Werf Conrad en Stork Hijsch n.v. te Haarlem wedstrij den voor haar leerlingen; niet in boksen, voetballen of zwemmen, maarin arbei den. De collega-arbeiders beoordelen de jongens op nauwkeurigheid, vakmanschap eri snelheid. Deze hoedanigheden worden gehonoreerd met een bepaald aantal pun ten, evenals de beoordeling van hun werk stukken, die op een dergelijke wijze met punten worden bedacht. Op zaterdag 20 oktober zal een tentoonstelling van prijs werkstukken worden geopend in de can- tine van Conrad-Stork. Enige personeels leden zullen de machines demonstreren. De uitreiking van de prijzen zal plaats vinden op woensdag 24 oktober des avonds. Maatschappelijk en cultureel werk Hervormde kerk Het breed moderamen van de provinciale kerkvergadering- van Noordholland is over gegaan tot stichting van een commissariaat voor maatschappelijk en cultureel werk. De bedoeling van het commissariaat is alle arbeid, die op diaconaal en maatschappelijk gebied in Noordholland van de Hervormde Kerk uitgaat te coördineren en te stimu leren, de moderne problemen op maat schappelijk terrein te bestuderen en contact te zoeken met de overheid. Dit alles geschiedt in nauwe samenwer king met het landelijke commissariaat. Noordholland treedt daarmee in de rij van die andere provincies, die aan deze kerke lijke arbeid die nieuwe vorm hebben ge geven. gCHMFRPOEK Motor in brand Zaterdagavond om half tien reed een mo torrijder uit Haarlem op de Rijksstraatweg te Bennebroek. toen door een nog onbekende oorzaak de motor plotseling in brand vloog. De brandweer was spoedig ter plaatse, maai de motor werd totaal door het vuur ver nield. De eigenaar was juist van plan zijn motor te laten verzekeren. Een zesendertigjarige timmerman wilde zaterdagavond omstreeks halfacht, nadat hij een café had bezocht, de Rijksstraatweg na bij de Spaarnhovenstraat in Haarlem-Noord oversteken. De zesendertigjarige verkoper R. K. uit Haarlem naderde per motor en raakte de macht over het tuur kwijt toen hij de voetganger zag. De motorrijder viel en is met een lichte hersenschudding naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo over gebracht, waar bij ter verpleging is opgeno men. De timmerman werd niet gewond: de politie heeft hem naar het bureau van poli tie overgebracht. HAARLEM, 13 oktober 1956 ONDERTROUWD: 13 okt., Th. J. L. Grooijmans en E. W. M. Kunkeler; H. de Haan er J. van Alten. GEHUWD: 13 okt., P. de Krijger en C. J. van der Putten; J. Venings en A. E. Smal. BEVALLEN van een zoon: 12 okt., B. M. J. de HaanSchreurs: A. A. H. M. Pijpers Knegtel: 13 okt., C. L. Rew'jk—de Kuijer. BEVALLEN van een dochter: 12 okt., M. A. Sweijen—IJzermans: M. de Bruijn Böhm: C. VerslagersLooijenga; E. W. M. van Delft de Jong: C. W. E. M. Th. Faase Langeneggei OVERLEDEN: 12 okt.. N. S. Hartog, 4 mnd., Karei Doormanlaan. Het moet zaterdagmiddag in de recreatie zaal van het sanatorium „Brederodeduin" aan de Bergweg te Bloemendaal voor de ver tegenwoordigers van de Haarlemse voetbal vereniging D.I.O na de vele werkzaamheden, wel een grote voldoening z\jn geweest, bü de officiële overhandiging van een televisie toestel, de glundere gezichten te zien van de nog zeer jeugdige patiënten van dit sanato rium tijdens het kinderprogramma. In navolging van de actie „de schoen van Bakhuys" organiseerde de Haarlemse voet balvereniging D.I.O. tijdens wedstrijden van ED.O., Haarlem, R.C.H. en de honkbalver eniging „Schoten" enige collectes om ook het sanatorium „Brederodeduin" aan een televisietoestel te helpen, waarvan deze stichting nog steeds verstoken was. Na weken ijverig werken was het dan za terdag eindelijk zover dat de heer J. Feenstra (ED.O.) namens de organiserende D.I.O. commissie aan de stichting „Sanatorium Brederodeduin" het toestel kon overhandi gen, hetgeen in tegenwoordigheid van enkele genodigden, patiënten en verplegend perso neel plaatsvond De heer Feenstra memoreerde de werk zaamheden van de D.I.O.-leden Schaaf en Herwig en de talrijke qollectrices van de verenigingen E.D.O., R.C.H., D.I.O. en Sport club Haarlem. Spreker merkte op dat het een grote -te leurstelling was dat het sanatorium van Haar lem en naaste omgeving niet in aanmer king was gekomen voor een televisietoestel, doch met des te meer vreugde kon dan nu eindelijk, dank zij de medewerking van de Haarlemse voetbalverenigingen en het sport publiek alsnog het verzuim worden hersteld. De heer Feenstra hoopte dat de patiënten hierdoor dikwijls in de gelegenheid zouden worden gesteld iets van de buitenwereld te bemerken en dat het verplegend personeel na volbrachte dagtaak nog vele prettige uren bij het toestel zou kunnen doorbrengen Na mens de stichting „Brederodeduin" nam de heer O. H. Dijkstra, voorzitter van de ver eniging tot bestrijding van de tuberculose te Haarlem het toestel in ontvangst. Spreker begon te vertellen dat de patiën ten gewend waren steeds van binnen te wor den bekeken doch dat ook de blik naar bui ten" minstens even belangrijk voor deze pa tiënten was. Door samenwerking van enkele Haarlemse voetbalverenigingen en publiek is „Bredero deduin" thans in het bezit van een „kijker" waardoor alle patiënten iets meer van de buitenwereld kunnen zien. Ongetwijfeld zal d't de patiënten de zo noodzakelijke steun cn moed geven en daarom dankte de heer Dijkstra de initiatiefnemers dan ook namens slichting „Brederodeduin". Er waren overigens zwemnummers van allerlei aard en voor iedere leeftijd. Voor de driekamp golden in de puntentelling de nummers 8 x 33 1/3 m vrije slag estafette gemengd, die Haarlem won: de sleepesta- fette 4 x 33 1/3 meter met drenkeling, die Groningen won in 2.57.3 min.; het pop- duiken, dat Haarlem won in 18,2 sec.; het hinderniszwemmen, gewonnen door Arn hem in 35,6 sec. en de 3 x 100 meter wissel slag estafette dames en heren. Een belangrijk onderdeel was ook het afzwemmen voor de A- en B-diploma's. Er slaagden 42 leden voor het A-diploma en 30 voor het B-diploma. De waterpolowedstrijd HaarlemArnhem eindigde in een gelijkspel (twee-twee). Van Groningen verloren de Haarlemmers met vier-één. De dames van de Groningse Watervrien- den demonstreerden onder leiding van me vrouw Ossentjuk op goede wijze het figuurzwemmen. Een gemeenschappelijke oefening van alle Watervrienden besloot deze zwem middag. De uitslagen luidden: 8 x 331/3 meter vrye slag: 1. Haarlem 2.47.4; 2. Groningen 3.05.2; 3. Arnhem 3.05.4. 33 meter schoolslag gemengd: 1. Peters, Haarlem 34.7; 2. F. v. d. Vecht, Haarlem, 35; 3. J. Fiertjes, Arnhem, 35.4. 33 nieter vrije slag dames: 1. A. Cohen, Haarlem, 30.4; 2. Ch. Groenewoud, Haar lem, 31; 3. mevrouw Mus, Haarlem, 31.3; heren: 1. Goet, Groningen, 20.4; 2. T. Ver meer, Haarlem, 22.8; 3. J. v. d. Meeberg 23.1. 3 x 100 meter wisselslag dames: 1. Haar lem, 4.43.2; 2. Groningen 5; 3. Arnhem 5.2.8. Heren: 1. Haarlem 3.51.1; 2. Groningen 4.2.8; 3. Arnhem 4.26.8. Totaal uitslag: 1. Haarlem 1009.4; 2. Groningen 1029.3; 3. Arnhem 1050. De jaarlijkse Mulier-veldloop, die jaar lijks door „Suomi" in Velserbeek wordt gehouden, is voor de derde achtereenvol gende maal gewonnen door J. Borst van Olympus, die de 4500 meter aflegde in 14 min. 57 sec. Tweede werd Vergeer van A.V. '47 (14.59,6), derde Lam van V.I.T. (15.06,-), vierde Keesoom van A.V. '23 (15.10,-) en vijfde Oosterman van „Suomi" (15.15.-).

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9