Sprenger doet het anders Voorstel ontheffing uit functie bestuursleden Vondelkwartier Haarlems Speeltuin Verbond Kort en bondig DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Burgerlijke Stand van Haarlem HEEMSTEDE Vijftiende Haarlemse open tafelronde Afsluiten telefoon in Haarlem-Noord KAB, Bloemendaal, ontying propagandawimpel Cross-country van „Fit" bij duinmanege Tentoonstelling UNESCO- centrum Nederland Ernstig ongeluk op weg AmsterdamHaarlem Examens De vogeltrek Weer te slecht weer voor flinke trek remnerpoek R.k. middenstanders vergaderen IISSE Vreemdelingenverkeer hield jaarvergadering Burgerlijke Stand van Haarlemmerliede Wegens diefstal acht maanden geëist Aankoop van gronden voor uitbreiding ZANDVOORT Plannen tot subsidiëring godsdienstonderwijs Prijzen voor verkoop grond vastgesteld Gemeentebegroting Zandvoort DARMSTOORNISSEN ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Tweede r.-k. I.o. school in Zandvoort Gemeenschappelijke rege ling met Volkskredietbank Het wil nog niet vlotien met de samen werking tussen het Haarlems Speeltuin Verbond en de speeltuinvereniging ..Het Vondel kwartier" uit Oud-Schoten. Zoals bekend is, was „Het Vondelkwartier" in dertijd met nog enkele grote speeltuin verenigingen, zoals „Het Oosterkwartier", „Weltevreden" en „D.V.S." gekant tegen een aansluiting bij het Haarlems Speeltuin Verbond in zijn huidige organisatievorm. Tijdens een buitengewone ledenvergade ring van „Het Vondelkwartier" in decem ber 1954 werd besloten lot aansluiting bij het verbond. Hiertoe was echter een wijzi ging in de statuten van „Het Vondelkwar tier" noodzakelijk, aangezien deze vereni ging als rechtspersoon met koninklijk goedgekeurde statuten als zodanig niet tot het verbond kon toetreden. Het bestuur van „Het Vondelkwartier" en ook een groot deel van haar leden was en is van mening dat de op deze vergadering genomen be sluiten om verschillende redenen niet rechtsgeldig zijn, wat naderhand ook van juridische zijde is bevestigd. De koninklijke goedkeuring op de statutenwijzigingen van „Het Vondelkwartier" heeft dan ook niet plaats gevonden, zodat deze vereniging in rechte nog steeds een zelfstandige vereni ging is. Het bijzondere is nu, dat het be stuur van „Het Vondelkwartier", doordat de statuten van het Haarlems Speeltuin Verbond op verschillende punten met die van „Het Vondelkwarlier" in strijd zijn, zijn eigen statuten en reglement niet volle dig kon navolgen, .hetgeen herhaalde malen onder de leden tot critiek aanleiding gaf. Een en ander heeft uiteraard diverse ke ren verschil van mening opgeleverd tus sen het verbond en het bestuur van „Het Vondelkwartier". Dit heeft zelfs ertoe ge leid dat het dagelijks bestuur van het ver bond in de eerstvolgende vergadering van het verbondsbestuur een voorstel zal indie nen om acht met name genoemde bestuurs leden van „Het Vondelkwartier" van hun functie te ontheffen. Het bestuur van „Het Vondelkwartier" wil thans in een op vrijdag te houden bui tengewone ledenvergadering het oordeel ■ADVERTENTIE Voor de BETERE brand- en andere polissen, ingesteld op de belangen van het bedrijfsleven: Wilhelminastr. 15 - telef. 1-3-8-G-8 Gevestigd sedert 1919 HAARLEM, 17 oktober 1956 ONDERTROUWD: 17 old., W. Bijl en G. M. 0. Kenter: J. A. Sneek en E. F. J. Gouwel- euw; H. Soen en Roelandse; J. Bekooij en 1. Terpstra; J. de Valk en C. G. Kool: J. W. F, Schoon en W. C. I. Rodenburg: H. Zweeg- man en E. C. G. Klut; Th. C. van der Putten en A. F. Nietzman; A. Kruijswijk en C. Cör- vers; H. J. M. Snoeks en C. M. van Brero; S. E. J. Selhorst en M. E. de Vetten; P. A. Ottolander en A. van Veldhuijsen; H. A. Moors en G. Brussel; A .E. Duys en M. J. Hartog; J. D. Bakker en J. Kort; J. H. Bijs ter en S. Jaspers; C. van der Kuijl en A. Vreeken. GEHUWD: 17 okt., A. A. van Wees en M. M. Willemse; P. Hoogland en H. Gerrits; L. H. de Prie en M. Th. Brocke; B. J. van dei- Velden en H. A. M. Moolenaar; G. J. A, Vis ser en J L. M. Huijbens: K. J. IJstra en G. Langneberg; C. C. van Nieuwland en C. M. Loerakker; C. van Dansik en G. Mostert; H. C. A. Draijer en M. J. Heesen: J. de Jong en A. van Deeler; G. L. Picavet en A. M. Oud; M. Tol en M. Th. C. van Zonneveld; W. Hor- tensius en C. M. Keijer; H. J. Aartsen en P. Quist. BEVALLEN van een zoon: 15 okt.. A. van Lieshoutvan Schooien; 16 okt., S. C. Swin- kcls—Cobelens; K. M. Mollemade Goede: J. G. SteenkamerHoogenes; 17 okt., A. Zwart—Alting. BEVALLEN van een dochter: 16 okt.. P. VoulonHovingh; A. J. de VriesHoffland; B. J. van Esvan Rijn; A. M. van Excel Klooster; T. F. N. Woud—Wessels. OVERLEDEN: 15 okt.. M. M. Prinsen— Bentlag, 51 j.. Allard Piersonstraat;' 16 okt., C. J. BoerkoM, 69 j.. Brouwersstraat: C. D. zur Muhlen, 82 j.. Maerten van Heemskerk straat; A. J. van der Ploeg, 63 j., Zuidpolder straat; M. T. Vriend—Fiseier, 76 j., Kenne- me-rplein; M. Hommersen—de la Rambelje, 30 j„ Rembangstraat. ONDERTROUWD: J. Frijn en M. van den Berg; J. G. Smits en M. Dorenbos: E. Kik kert en L. Wessels; P. M. Westerveld en W.' C. M. van der Aar. GETROUWD: K. Bakker en M. A. Duijser; B. M. .1. van Vlijmen en J. E. M. Grapper- haus; G C. W. ter Braake en A. J. Zijta. GEBOREN: Michaël Joseph Johannes, z. van M. Martin en Th. Schamp; Cornelis Cas par, z. van C. Juffermans en C Born; Inge Bente, d. van J. K. Leutscher en E. Lelh; Pieter Kornel'is, z. van K. J. de Vries en A. H. Doots; Anna Wilhelmina Maria. d. van L. J. Leuven en E. M. Meijer; .Josephus Con stant Balthazar, z. van J. C. B. Hüner en R. Visser. OVERLEDEN: P. Bruins. 87 j.: Wed. M. A. Blesgraafvan Kesteren. 81 j.; B. J. M. van Well, 87 j.; Wed. M. Schild—Daane, 87 j.; C. A. O. Soeteman, 58 j. BLOEMENDAAL GEBOORTEN: J. R. M. Korte—Hoksber- gen, z.; P. M. Mertens—Priesman, z.; A. K. JongergouwMeisch, d. ONDERTROUWD: A. M. Vink en G. A. M. van Roode. GEHUWD: F. Th. Everard en M. J. Wid- dershoven; A. H. Melis en I. Mehrengs; G. II. Delissen en N. M. de Visser; W. J. Segers en C. M. Kneib; J. S. Uitendaal en A. H.-van Haaster. OVERLEDEN: L. Serné, 59 jaar. van de leden over het tot nu toe gevoerde en in de toekomst te voeren bestuursbeleid vernemen met betrekking tot de verhou ding Haarlems Speeltuin Verbond„Het Vondelkwartier". De Open religieuse gemeenschap zal op zaterdag 20 oktober en zondag 21 oktober in café-restaurant Brinkmann te Haarlem haar vijftiende open tafelronde houden. Zaterdag om twee uur zal de ontvangst plaats hebben. Na het openingswoord van de voorzitter zal mr. A. C. Henny een le zing' houden, getiteld: „Ik-inflatie en ik- deflatie". Des avonds zal ds. R. Boeke iets vertellen over „Isolement". Zondagochtend om tien uur wordt het programma voort gezet met een lezing van professor dr. B. C. J. Lievegoed, waarin hij een uiteenzet ting zal geven van de „Diagnose en thera pie". Om een uur is er voor de deelnemers aan deze tafelronde een gemeenschappe lijke maaltijd. Des middags zal ir. H. W. Dunnewolt een inleiding houden over „Vrijheid en gemeenschap". I-Iet algemene onderwerp van deze ta felronde zal zijn: „Ik als gevangene van de maatschappij". Hierbij zal de geestelij ke vervlakking én de onderlinge vervreem ding tussen de culturele en economische levensgebieden naar voren worden ge bracht en het isolement van de moderne mens worden behandeld. Leggen van kabels voor nieuwe centrale Winkeliers uit Haarlem-Noord, die we gens de aanleg van kabels tijdelijk afge sloten worden van een telefoonaansluiting, verzoeken ons mee te delen, dat de afslui ting in het algemeen van korte duur is. Het is niet mogelijk het publiek tijdig op de hoogte te stellen van de afsluiting, aan gezien de mededeling, meestal kort te voren bekend is. Van de zijde der directie van het tele- fo.ondistrict Haarlem vernamen'wij, dat er naar .gestreefd wordt de afsluiting zoveel mogelijk te beperken. Speciale maatregelen worden getroffen voor die abonné's, die de telefoon niet kunnen missen. In het alge meen wordt bericht, dat een afsluiting de gehele dag kan duren, maar in de praktijk is gebleken, dat de telefoon voor korte tijd niet te gebruiken was. De werkzaamheden zijn nodig voor de aanleg van nieuwe kabels, die later in ver binding komen met de nieuwe centrale nabij het station Bloemendaal. Deze cen trale is bestemd voor de abonné's uit Bloe mendaal en Haarlem-Noord en het is nood zakelijk voorzieningen te treffen. De abonné's kunnen' pas kort te voren ge waarschuwd worden van de tijdelijke af sluiting, omdat bij de werkzaamheden samengewerkt moet worden met de ge meente, die ook maatregelen moet treffen voor het personeel. Vroeger was het mogelijk werkzaam heden. zoals thans geschiedt, des nachts te verrichten. Wegens tekort aan personeel is dat niet meer mogelijk en daarom wordt uitsluitend overdag gewerkt. De aanleg van kabels in Haarlem-Noord vordert reeds en de directie hoopt, dat het afsluiten spoedig tot het verleden zal behoren. Naar aanleiding van het succes van de ledenwerfactie van de katholieke arbeiders beweging afdeling Bloemendaal. waardoor het ledental van 127 tot 192 is gestegen, heeft woensdagavond in de vroegere r.k. pastorie aan de Bloemendaalseweg te Bloemendaal de heer A. van der Veldt, hoofdbestuurder van de KAB te Haarlem, aan de Bloemën- daalse afdeling een wimpel uitgereikt. De heer Van der Veldt herinnerde aan de be tekenis van de KAB voor de mens. Het is haar taak de mens niet alleen materieel, maar ook geestelijk op een hoger plan te brengen. De voorzitter, de heer W. Wesse- link, bracht de dank van bestuur en de leden over voor het verkrijgen van de propaganda wimpel. Op deze avond werden nog vijf nieuwe leden geworven en de voorzitter deelde mede dat het ledental to Bloemen daal nu ongeveer tweehonderd bedraagt. Er werd ook een collecte voor het vaan del gehouden. Na de pauze werden films vertoond: eerst een propagandafilmpje van de KAB en vervolgens ..Roman Holiday" (Een vakantiedag in Rome) met Audrey Hepburn en Gregory Peck in de hoofdrollen waarvan het talrijk publiek ten zeerste heeft genoten. Op zondag 11 november hoopt de afdeling Bloemendaal der KAB haar. tienjarig be staan :te vieren. Des morgens zal er een mis worden opgedragen in de r.k. kerk. waarbij tevens het vaandel ingezegend zal worden. Van twaalf tot één uur zal het be stuur recipiëren in het gebouw van de oude r.k. pastorie. Des middags is er een kinder feest in restaurant „Vreeburg" en des avonds een feestelijke bijeenkomst. Ondanks het slechte weer waren er woens dagmiddag een groot aantal jeugdige ama zonen en ruiters bij de Duinmanège in Zandvoort. waar de Haarlemse afdeling van de jeugdrijvereniging „Fit" haar seizoen opende met een cross-country voor gevor derden en minder-gevorderden. De cross-country, die was uitgezet op het terrein achter de Duinmanège, bevatte vele natuurlijke en gebouwde hindernissen. De prestaties waren, het slechte weer in aan merking genomen, alleszins redelijk. Evenwel bleek dat er vooral bij de min der-gevórderden nog te veel zijn, die niet geconcentreerd genoeg de cross-country lopen. Dit had tot gevolg, dat er in deze categorie acht gedisqualificeerd moesten worden, wegens het rijden van een fout in het parcours. Bij de gevorderden veroverde Monique van Tetering met slechts enkele seconden voor sprong op nummer twee, Elizabeth Mooy, het oranje lint. Bij de minder-gevorderden legde Cocky van Duyvenbode beslag op de eerste plaats. De gedetailleerde uitslagen waren: Gevorderden: 1. mej. M. v. Tetering, Cleo patra 2.331 2. mej. E. Mooy. Aubergin 2.37; 3. mej. I. Baay, Philip 2.40. Minder-gevorderden: 1. C. v, Duyvenbode. Virginia 2.18; 2. mej. M. Max. Galloping Ma jor 3.21; 3. mej. E. Sodderland, Trank 3.30. HAARLEM EN OMGEVING Toneelavond. De r.-k. toneelvereniging „Heemsteeds Amateur Toneel" houdt dinsdag 23 oktober in het Minervatheater te Heem stede haar eerste toneelavond van dit sei zoen. De bekende klucht van Brandon en Thomas ,,De tante van Charley", in de Ne derlandse bewerking van Rosita Peters zal worden opgevoerd. De regie is van de heer J. J. Schelvis. Voordracht. Onder auspiciën van de Heemsteedxe Kunstkring zal de bekende- voordrachtkunstenares Charlotte Kohier woensdag 24 oktober in het Minervatheater optreden. Zij zal de novelle „Het Bal" van Irene Nimerovsky voordragen. „Het straatje". De Heemsteedse toneel vereniging „Nut en Genoegen" opent haar winterseizoen met drie voorstellingen van „Het straatje", een nieuw toneelspel in vier bedrijven van Hans Nesna'. De eerste twee opvoeringen worden zaterdag 27 oktober en zaterdag 3 november gegeven in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhelmina- plein. De derde opvoering wordt gehouden op zaterdag 10 november in het wijkgebouw „De Princehof' aan de Glip. De regie is in handen van de heer L. Beek. C broken heen. De 15-jarige HBS-leer- ling Simon V. uit Haarlem is gisteren op een sportveld aan de Kleverlaan zodanig ge vallen. dat hij met een gebroken rechter- onderbeen naar het Grote Gasthuis moest worden vervoerd. Geen voorrang verleend. Een 38-jarige hoofdmonteur uit Haarlem verleende gister middag geen voorrang aan een 65-jarige bromfietser, waardoor op de hoek van de Jansstraat en de Korte Jansstraat een aan rijding ontstond. De hoofdmonteur, die op een fiets reed. kwam te vallen en moest met een gebroken been naar de Deo worden vervoerd. Haarlemse rechtbank. Voor de Haarlem se rechtbank stond vanmorgen een 25-jarige koperslager terecht tegen wie een half jaar gevangenisstraf geëist werd omdat hij een bromfiets die van diefstal afkomstig was verkocht zou hebben. De verdachte voerde als verdediging aan dat hij de bromfiets geruild had tegen een auto en ook de verde diger,, mr. M. D. Proper, legde daar de na druk or. Pleiter vroeg vrijspraak dan wel ontslag van rechtsvervolging. On 1 november zal de rechtbank uitspi-aak doen. In de Vishal Gedurende enkele dagen kunnen Haar lemmers een indruk krijgen van het werk der Verenigde Naties en diverse onderde len dank zij een tentoonstelling die in de Vishal aan de Grote Markt is ingericht Dit is geschied door de Nederlandse afde ling van de UNESCO. In scholen en gebou wen in andere delen van het land is de tentoonstelling reeds geweest en de be langstelling er voor was bijzonder groot. Op scholen werden leerlingen in het werk der tentoonstelling betrokken, o.m. bij het inrichten en het geven van inlichtingen; gebleken is, dat de animo groot was. In Haarlem worden niet alleen scholieren verwacht maar ook ouderen; daarom is de expositie eveneens in de avonduren open gesteld. Bijzondere aandacht vraagt de tentoon stelling voor de rechten van de mens, voor de nood in de onontwikkelde gebieden, alsmede voor de organisaties voor voedsel en landbouw (FAO), onderwijs, weten schap en cultuur (WHO) en de arbeid (ILO). De afdeling „rechten van de mens" bevat een aantal interessante tekeningen van kinderen tussen zes en veertien jaar uit vele landen van de wereld. Daaruit blijkt, dat de jeugd zich op gelijke wijze uit. Hun prestaties zijn verschillend, maar wel treffend. Getoond wordt in de rubriek „nood in de onontwikkelde gebieden", dat er in ve'e delen van de wereld ondervoede mensen wonen, dat er nog veel gedaan moet wor den op het gebied van de volksgezondheid en dat er een hoog percentage analfabeten is. Getracht wordt de opbrengst van het land te verhogen, de volksgezondheid te verbeteren en het onderwijs op peil m brengen. De werkzaamheden op deze ge bieden zijn uitgebreid, maar uit alle delen der wereld trekken deskundigen en studen ten naar elders om mee te werken aan het verkrijgen van welvaart. Tekeningen, gra fieken en foto's laten zien wat er op aller lei gebied verricht wordt. Bijzondere aan dacht heeft de technische hulp en belang wekkend voor cle Nederlanders is het te zien op welke wijze geholpen wordt in Pa kistan, waar waterstaatdeskundigen aan het werk zijn. De tentoonstelling is tot en met 24 okto ber geopend. R echt bank sprak Haarlem nier vrij De rechtbank te Amsterdam heeft een achtenvijftigjarige vertegenwoordiger uit Haarlem, de enig overlevende direct be trokkene bij een ernstig verkeersongeval op de weg AmsterdamHaarlem in de ge meente Amsterdam op 26 april j.1., vrij gesproken. In de tenlastelegging werd ge sproken van roekeloos rijden en onoordeel kundig remmen door de verdachte, waar door hij met zijn auto dwars op de weg was geraakt, in botsing kwam met een motorrijder en tenslotte was aangereden door een tweede personenauto. De motor rijder en een inzittende van de tweede auto waren om het leven gekomen. De ver tegenwoordiger had een zware hersen schudding opgelopen, en deelde de recht bank mee zich niets meer van het ongeluk te kunnen herinneren. Omdat, niet kon worden vastgesteld op welk weggedeelte de motorrijder zich had bevonden sprak de rechtbank de vertegen woordiger vrij. Op grond van dg verklarin gen van getuige-deskundigen. dat motor en auto op het door de auto bereden rech ter weggedeelte met elkaar in frontale botsing waren gekomen had de verdediger, die daarom zijn cliënt niet schuldig achtte, tot vrijsprak geconcludeerd. De officier van Justitie had een boete van duizend gulden en een voorwaardelij ke gevangenisstraf van een maand geëist. Utrecht. De heer Robert E. Habel uit Ithaca (V.S.l is gepromoveerd tot doctor in de diergeneeskunde. Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht Th. J. Koster, Utrecht; P. H. Gerritsen, Amsterdam; voor het doctoraal examen vee artsenijkunde F. M. Willems, Eede: C. Ruygh, Apeldoorn: .1. E. Gajentann. Amsterdam; J. G. L. Pape, Noordwolde; W. R. J. Rasenbcrg, Wagenweg: mej. J. S. Hooghiemstra, Bill- hoven, R. T. Haalstra, Grijpskerk. De post aan het Kennemerduinmeer tel de gisteren iets meer vogels dan de post aan de zeereep. De oorzaak hiervan zal wel zijn, dat de vogels wat meer in het binnenduin vlogen, in dé luwte van de buitenste duinenrij. Van half zeven tot tien uur telde men er vierhonderdvijftig spreeuwen, vierenveertig vinken, drie veld leeuweriken, vier graspiepers en twee witte kwikstaarten. In het meertje zwommen behalve de twee brilduikers en de winter talingen, die er al enige tijd zitten, een paar kuifeend- jes, vier tafeleen den en twee slob eenden. Van de tafel- en slobeen den is ongetwijfeld in de afgelopen dagen ook trek geweest, want er werden dit najaar nog niet eerder tafel eenden in het meertje gezien. De slobeenden, die al eerder in het meertje waren, zijn weer doorgetrokken, zodat er van deze soort ook geregeld ver plaatsingen zijn. Van de trek van de een den ziet men in het algemeen niet veel tot men ze plotseling in de meren en plassen ziet rondzwemmen. In het binnenduin trok gisteren nog een troep van veertien Vlaam se gaaien zuidwaarts. Vanmorgen was het windstil met donker weer en af en toe regen. Er was zo goed als geen trek. Enkele spreeuwen en graspiepers vlogen wel langs. Om acht uur kwamen twee blauwe reigers overvliegen. In de vlier bosjes bij de post vlogen vinken heen en weer en ook hoorde men een troepje pimpel mezen. Over het middenduin bij hqt duin meertje vlogen .enkele troepen spreeuwen en vinken in snelle vaart voorbij. De vin ken bereiken een snelheid van veertig tot vijftig kilometer, de spreeuwen halen de zeventig tot vijfenzeventig kilometer per uur wel. In het binnenduin houden zich vrij veel vinken op. Het valt op, dat er dit jaar maar weinig kepen tussen de vinken meevliegen. De r.k. middenstandsvereniging „St Jozef" hield woensdagavond in „De Geleerde Man" te Bennebroek haar eerste bijeenkomst in het nieuwe seizoen. Velen gaven blijk van hun belangstelling. De voorzitter van „St. Jozef", de heer F. J. v. Veen, heette in het bijzonder de nieuwe geestelijke adviseur, pastoor A. M. Kok, welkom, vervolgens gaf hij een overzicht over de samenstelling van de vereniging en sprak hij de wens uit. dat de vereniging een periode van grote bloei tegemoet zal gaan. I-Iij vestigde de nadruk op het belang van de komende sociale zondag, welke op 11 no vember wordt gehouden in het tehuis van de Eerwaarde Zusters aan de Bekslaan te Vogelenzang. Een mis in de kapel van het tehuis, een gemeenschappelijk ontbijt en een toespraak van pater Rembertus vormen de hoogtepunten van deze dag, die wordt be sloten met een kort lof. De voorzitter deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, meerdere van deze avonden te houden teneinde het contact tussen de leden te verstevigen. De heer F. Out uit Hillegom vertoonde enige interessante films, onder andere over de ontwikkeling van de auto- en vliegtuig industrie. Vervolgens werd een gooi- en smijtfilm van Stan Laurel en Oliver Hardy vertoond. In de pauze sprak pastoor Kok een woord van dank voor de vriendelijke ontvangst. Hij sprak de wens uit. dat gedurende zijn advi seurschap de vereniging zal uitgroeien. De Lissese VVV vierde donderdagavond in „De Nachtegaal" het eerste lustrum. Vijf jaar geleden werd de Lissese Vereniging voor Vreemdelingenverkeer op initiatief van de burgemeester opgericht en hoewel men aanvankelijk op veel wanbegrip stuitte, gaan meer en meer zakenmensen en particu lieren het belang van de vereniging ook voor Lisse inzien. Dat komt onder meer tot uit drukking in het vrijwillig verhogen van de bijdragen. De voorzitter, de heer F. J. M. Pinxter, zeide in zijn openingswoord het prettig te vinden veel leden te mogen verwelkomen. Dat de burgemeester ook blijk gaf van zijn belangstelling verheugde hem. In deze be langstelling zag hij een bewijs van de band die er tussen bestuur en leden bestaat en het bestuur had gemeend die band nog te moe ten verstevigen door aan allen een anjer corsage te laten uitreiken door de groep bloemenmeisjes, die dit voorjaar vele hon derden boeketjes narcissen op de topdagen aan de vreemdelingen heeft "uitgereikt. Bij het punt eerste lustrum gekomen zei de heer Pinxter. dat men graag nog meer leden zou willen hebben en hij wekte allen op in eigen kring propagandist te zijn. De 21ste novem ber houdt de VVV Lfs'se een propaganda filmavond. De heer W. Verkerk, lichtte als secretaris het jaarverslag toe en vond het bemoedigend dat verschillende Lissese bedrijven uit eigen beweging meer financiële steun hebben aan geboden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren C. Gehrels. A. Geljon P. v. d. Leede en W. van Ruiten met algemene stemmen herkozen. Burgemeester mr. Th. M. J. de Graa* wenste de VW geluk met het vijfjarig bestaan. Dat het bedrijfsleven steeds meer steun gaat toezeggen is een bewijs van het bestaans recht. „Voor mij", aldus spreker „is het nooit een vraag geweest of Lisse een VVV nodig had of niet. Lisse als centrum van de bollenstreek is vooral door de Keukenhof een zeer belangrijke plaats in het nationale en internationale toerisme gaan innemen". Voor de rondvraag was geen belangstel ling en nadat de bloemenmeisjes aan de ver gadering waren voorgesteld, ging de gong voor de eerste pauze en toen die achter de rug was, traden Hansje Palliter en haar Witte Kraaien" voor het voetlicht, die met de conferencier Joop Boeree de bezoekers bijzonder hebben vermaakt. Een steeple chase-met-foto en een gezellig samenzijn be sloten deze feestelijke jaarvergadering. GEBOREN: Julia Helena Maria, d. van H. L. van Loenen en A J. Hoogeveen; Simon Johannes, z. van J. N. van Geldorp en C. M. C. van der Aar. ONDERTROUWD: H. Steenbergen en M. H. A. v. Heijningen; A. C. Kelder en A. J. Heeren. GETROUWD: J. C. Th, Dijkzeul en M. C. Engele: A. W. Iiazeleger en E. Th. Tabak. OVERLEDEN: W. de Boer, 49 jaar; J. N. Scholten, 41 jaar. Voor de Haarlemse rechtbank, gepresi deerd door mr. N. Reeling Brouwer, stond vanmorgen een 22-jarige chemisch techni cus terecht die ervan verdacht werd in Haarlem op een chemisch-technisch advies bureau uit de zakken van zijn collega's geld tot een bedrag van 140 gestolen te hebben. De Haarlemse recherche had de verdachte, die voor de rechtbank alles toe gaf. betrapt door gebruik te maken van gekleurd poeder dat aan de handen van de technicus bleef zitten. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, eiste een gevange nisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Blom, bepleitte cle mentie. De rechtbank zal uitspraak doen op 1 november. ANNE CRAWFORD OVERLEDEN LONDEN (U.P.) In een Londense ver pleeginrichting is gisteren de toneel- en filmspeelster Anne Crawford overleden. Zij was 33 jaar. In 1944-'45 werd Anne Crawford uitver kozen tot de beste actrice. Raad Hillegom Verkoop grond aan Nederlands 11 ervormd bejaardencentrum Woensdag kwam de gemeenteraad van Hillegom in spoedzitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester jhr. mr. dr O. F. H. A. van Nispen tot Pannerden. Besloten werd aan Je stichting Bejaar denzorg van de Nederlands Hervormde gemeente een stuk grond te verkopen, dat gelegen is achter restaurant Treslong te Hillegom, voor de bouw van een bejaar dentehuis. Dit voorstel ontmoette veel in stemming. De heer Stokman (K.V.P.) vroeg of er bij het te bouwen bejaardenhuis nog kleine huisjes bijgebouwd zouden worden. De voorzitter meende dat dit een vraag was, die door de koopster van degrónd zou moeten worden beantwoord: dit was een zaak, die de gemeente principieel niet aanging. Ter voltooiing van de uitbreiding Meer en Dorp 2 werd door de raad een krediet van-f 250.000 beschikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van de grond. Aap de heer Weijers werd een stuk cultuurgrond verkocht in de Haarlemmer meer, evenals aan de Verbrugge. Ruim zesduizend gulden bespaart de ge meente Hillegom, doox-dat het rijk de ver- lichting langs de Rijksweg zal overnemen Hiervoor .wordt geen vergoeding betaald, maar daar staat tegenover, dat de instal latie volkomen afgeschreven was. De andere voorstellen werden zonder discussie aanvaard. Bij de mededelingen kwam nog een grondige herziening van de riolering aan de Stationsweg' ter sprake. Gezien de fi nanciële toestand der gemeente zal hier echter nog niet toe kunnen worden over gegaan. In Zandvoort bestaan plannen het gods dienstonderwijs op de openbare lagere scholen te subsidiëren. B. en W. van Zand voort hebben namelijk de raad voorgesteld, een verordening vast te stellen voor de vergoeding van het onderricht in bijbel kennis, bijbelse geschiedenis, godsdienst geschiedenis en cultuurgeschiedenis van het Christendom. Deze vei-goeding zou vijf gulden per werkelijk gegeven les bedragen. De lessen zullen door tenminste 15 le mingen, of ten minste 75% van het aantal leerlingen van het leerjaar, moeten worden gevolgd. De door B. en W. voorgestelde regeling zou bij aanvaai-ding door de gemeenteraad worden geacht in werking te zijn getreden op 1 septeinber 1956. De kerkelijke gemeenten, kerken en ver enigingen, die voor de subsidie in aanmei-- king wensen te komen zullen een daartoe strekkend verzoek bij B. en W. moeten indienen. De vijf Zandvoortse kerkelijke gemeenten en verenigingen hebben reeds bericht in het algemeen geen bezwaar tegen de ontworpen verordening te heb ben. Ook de commissies voor financiën en onderwijs kunnen zich ermee verenigen. In Haarlem bestaan, zoals wij enige tijd geleden reeds hebben meegedeeld, ook plannen tot invoeren van bijbelkennis op de openbare lagere school. Een voorstel tot subsidiëring hiervan is op het ogenblik bij de raadscommissie voor onderwijs in studie. B. qn W. van Zanavooi't hebben ter inzage gelegd een prijzenkaart voor de verkoop van de bouwterreinen gelegen in het uilbi-ei- dingsplan Zuid. achter de Brederodestraat De vooi-gestelde grondprijzen zijn geba seerd op de kostende prijs van het bouwrijp maken, waartoe in de raadsvergadering van 29 mei j.l. besloten werd. De gemiddelde kostprijs zal f 14.02 per vierkante meter be dragen bij een oppervlakte van 71.300 viei-- kante meter beschikbaar komend bouwter rein. De uitgifteprijzen werden als volgt vastgesteld: grond voor scholenbouw f 4.50 per vierkante meter; midden- en achterter reinen voor kavels dieper dan 30 meter f 7 per vierkante meter: grond voor woning bouw variërend van f 12 tot f 20 per vier kante meter en grond voor flatbouw f 22 per vierkante meter. De totale opbrengst zal dan zijn 1' 1.000.259. dit is iets meer dan de totale kostprijs. Dat de voorgestelde prijzen belangrijk ho ger liggen dan die van de ï-eeds uitgegeven terreinen achter de Dr. C. A. Gerkestraat, is te wijten aan het feit van de ongunstiger ligging der terreinen, waardoor meer zand van elders moest worden aangevoerd, ter wijl circa 3000 kubieke meter puin, het welk op deze terreinen was gestort, moest worden afgevoerd. Bovendien stegen de loon- en matei'iaalprijzen. B. en W. van Zandvoort adviseren de ï-aadsleden, tot vaststelling van deze prijzen over te gaan waarmede de commissies van bijstand reeds akkoord gingen. Do opmerkzame lezer zal begrepen heb ben, dat de kop boven het artikel over de Zandvoortse gemeentebegroting voor 1957 in ons blad van woensdag niet geheel juist is. Het tekort op de gemeentebegroting is namelijk niet achtduizend gulden, zoals in de kop staat vermeld, maar tachtigduizend, hetgeen uit het ai-tikel blijkt. ADVERTENTIE Hier is Uw middel dat veilig en zeker iverkt! helpt snel tegen MAAGSTOORNISSEN (oprispingen, branderigheid, maagzuur) (diarree) slechte SPIJSVERTERING („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct de dokter waarschuwen. Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, goedkeurend te beschikken op het verzoek van het r.-k. parochiaal kerk bestuur van 27 augustus j.l., om een twee de school voor gewoon lager onderwijs te mogen stichten. Deze school zal verrijzen aan de Lijsterstraat, naast de r.-k. kleuter school en bestaan uit zes lokalen, een film- lokaal. een kamer voor het hoofd, een ka mer voor de schoolarts en eeiï gymnastiek lokaal. De bestaande school aan'de Koninginne weg wordt te klein. Dit schoolgebouw om vat negen leslokalen, welke slechts op 36 leerlingen zijn bei-ekend, terwijl momen teel ongeveer 362 leerlingen de school be zoeken. Bovendien neemt het leexdingen- cijfer gestadig toe. De door het bestuur ge koesterde verwachtingen ten aanzien van een verdere groei achten B. en W. in ver band met de steeds toenemende groei van het zielen-aantal en de uitbreiding der .ge meente gegrond. Het bestaande schoolge bouw met enkele lokalen uitbreiden is on mogelijk in vei-band met de situatie ter plaatse. Bovendien moet het onbevredigend worden geacht, dat in de huidige school bij een zo groot leerlingenaantal een gymnas tieklokaal ontbreekt, hetgeen in de praktijk reeds tot vele moeilijkheden aanleiding heeft gegeven. Overwogen zou kunnen worden de nieuwe school uitsluitend toegankelijk te stellen voor jongens en de huidige school uitsluitend voor meisjes. Wat de inwilliging van het besluit be treft, is voor de aanvrage nog de medewer king vereist van de staatssecretaris van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen ter verkrijging van bouw volume'. A ankoop lichtdrukmachine R. en IV. van Zandvoort stellen vaststelling regeling voor B. en W. van Zandvooi-t vragen een kre diet van ƒ3100,voor cle aankoop van een nieuwe lichtdrukmachine ten behoeve van de tekenafdeling van de dienst pu blieke werken. De huidige machine, die in 1949 wfrd aangeschaft, blijkt te zijn ver sleten, terwijl het type als verouderd moet worden beschouwd. Burgemeester en wethouders van Zand voort stellen de raadsleden voor,over te gaan tot het vaststellen van een gemeen schappelijke ï-egeling voor de Volkskrediet bank, waarom door B. enW. van Haarlem in een schrijven van 29 september j.L werd verzocht. Enkele door B. en W. van Zand voort voorgestelde maatregeleix werden door enige buitengemeenten niet aanvaard, hetgeen het college betreurt. De over weging, dat óók Zandvoort belang heeft bij de voortzetting van de kredietvei-strekkin- gen ten behoeve van de Zandvoortse bui'- g'erij, heeft ertoe geleid, dat ondanks deze bovengenoemde teleurstelling het college meent, zijn medewerking aan de totstand koming van deze gemeenschappelijke rege ling te moeten verlenen. Verkoop van grond en aankoop perceel Burgemeester en wethouders van Zand voort stellen de raadsleden voor, over te gaan tot verkoop van enkele percelen grond gelegen aan de Tolweg en de Fazanten straat, waarop door twee Zandvoortse aan nemers en de n.v. Bouwkas Nederlandse gemeenten, respectievelijk vier, vijf en twaalf woonhuizen worden gebouwd. Voorts verzoeken B. en W. de raad, het raadsbesluit in te trekken betreffende ver koop van grond aan een Amsterdamse par ticulier voor de bouw van een woonhuis in Bentveld, welke bouw naar door be- ti-okkene werd bericht geen doorgang zal vinden. Voorgesteld wordt voorts, over te gaan tot aankoop van perceel Duinweg 29, het welk door de eigenaresse, mejuffrouw A. Volhand, te koop wordt aangeboden. Daar het terrein, groot 805 m2, grenst aan het terrein van de in de naaste toekomst af te breken oude bewaarschool, welk terrein reeds gemeente-eigendom is. achten B. en W. deze aankoop van belang en adviseren daartoe te besluiten.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15