Tien doden en vele gewonden bij verkeersongelukken OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT C4'"M0RRIS"£C«X India oppert een plan om het Suezconflict op te lossen HET WEER: Nog regen Verklaring van mevrouw Bouman wekt opschudding in Djakarta Droeve balans van 17 oktober 1956: Londen en Parijs verwachten met spoed voorstellen van Egyptische zijde Journalist, die haar tegen volkswoede beschermde, valt haar nu fel aan Suède Damesjasjes in kleuren 98.50 Heemstedenaar voor zijn huis aangereden Prins Bernhard terug uit Tanganyika ,Elke dag Het woord is aan President van Liberia woensdag bij K.N.H.S. Nobelprijs 1956 voor drie hartspecialisten Koningin Juliana wellicht naar Sicilië Onderzoek naar publikaties in Engels zondagsblad Geruchten over wijzigingen in het Britse kabinet Mollet zal debat afsluiten met vertrouwenskwestie Honoris eauisa 71e JAARGANG No 86 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 239 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Ondanks alle propaganda en ondanks alle goede voornemens, die on£ het overgrote deel van de weggebruikers hebben bezield, is het resultaat van de zeventiende oktober, de „Veilig Verkeer-dag", bedroevend geweest. Tien mensen verloren bij verkeersongevallen het leven, acht werden zeer ernstig gewond en enige tientallen liepen lichte kwetsuren op. Uit een vergelijking met de cijfers van de Veilig Verkeer-dag van vorig jaar blijkt helaas dat geen vooruitgang is geboekt, eerder een verontrustende achter uitgang. Verleden jaar gebeurden er op 17 oktober drie ernstige verkeers ongelukken, waarbij vijf mensen om het leven kwamen en twee ernstig werden gewond. Doordat zij plotseling zonder op het ver keer te letten de weg wilden oversteken kwamen gisteren drie volwassenen en twee kinderen om het leven. De 70-jarige weduwe Emans werd op de weg tussen Groenlo en Winterswijk aan gereden door een bus. Toen zij uit school kwamen zijn het 6-jarige meisje Schuilen- burg te Nijverdal door een bestelauto en het 7-jarige meisje Geerts uit Hilvaren- beek door een militaire jeep aangereden. In Den Haag werd een dame bij het over steken door een tram aangereden en ge dood. Op de weg van Vlagtwedde naar Ter Apel werd de 39-jarige landarbeider P. Groenewold uit Rijsdam, die met een paard de weg overstak, door een vracht auto met aanhangwagen aangereden en gedood. Drie motorrijders zijn bij botsingen om gekomen. Gisteravond half acht reed de 24-jarige G. B. in Doetinchem tegen een onverlichte kraanwagen. Hij was op slag dood. Later op de avond botste de motor rijder A. van der Z. uit Wanrooy bij Mill tegen een bromfietser, die een paard mee voerde. De motorrijder kwam om het le ven. Zijn verloofde, die op de duo zat, en de bromfietser werden zeer ernstig ge wond. Te Oosterland is gisteravond om halfelf de heer J. C. K. uit Rosmalen om het leven gekomen, toen hij met zijn motorfiets tegen ADVERTENTIE BARTEllOfthSU HAARLEM UI. 1 ^43.9 EERD. BOLS J R. 48 ADAM TEL 71716Z een personenauto botste. De beide inzit tenden van de personenauto werden ge wond. In Amersfoort werd de 55-jarige brom fietser J. E. van den H. bij het plotseling oversteken te Amersfoort door een bestel auto aangereden en gedood. In Oudenbosch wilde gisteravond om kwart over tien de 18-jarige autobestuur der D. Dekkers de onbewaakte overweg passeren, juist op het moment, dat de snel trein Amsterdam-Parijs naderde. De auto kwam onder de trein en werd geheel ver nield. De jongeman kwam om het leven. Bij een auto-ongeval in Delft zijn drie kloosterzusters ernstig gewond. Omstreeks Toestand van het slachtoffer zorgwekkend Woensdagavond om ongeveer tien minu ten over half zeven heeft zich op de Zand- voortse laan in Heemstede een ernstig ver keersongeluk voorgedaan. De 45-jarige heer W. K. Wierda was even naar zijn aan de overzijde van zijn woning geparkeerde auto gelopen om er iets uit te halen. Toen hij terugkeerde, werd hij bij het oversteken van de straat door een uit Aerdenhout komende auto aangereden en enige meters op de motorkap meege sleept, voor hij ernstig gewond op het weg dek bleef liggen. Met een schedelbasisfractuur en ver moedelijk een gebroken been is het slachtoffer naar het St. Elisabeth's gast huis in Haarlem vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Er waren geen getuigen van het ongeluk, zodat ook niet vaststaat of de heer Wierda van het trottoir of van de linkerzijde van zijn auto af de weg is overgestoken. De automobilist zag hem pas op het laat ste ogenblik plotseling oversteken. Prins Bernhard is gistermiddag van zijn verblijf in Tanganyika teruggekeerd. Zijn vliegtuig is om 12.10 uur op Soesterberg geland. De prins heeft zich daarna naar 's-Gra- venhage begeven waar hij deelnam aan de rijtoer ter gelegenheid van het bezoek van de president van Liberia (waarvan men elders in dit nummer een verslag vindt). De Prins kon wegens een lichte beenont steking het officiële vertrek van president Tubman hedenmorgen in Amsterdam, niet bijwonen. Hij nam afscheid van de heer en mevrouw Tubman tijdens de informele thee, die de Koningin vanmiddag in paleis Soestdijk aan haar gasten aanbood. De Prins was vanmiddag ook aanwezig bij de ontvangst ten paleize van mevrouw Bou- man, de verdedigster in de tegen Nederlan ders gevoerde processen in Indonesië. negen uur botste een personenauto op de nieuwe rijksweg van Delft naar Rotter dam tegen een vrachtauto. Drie klooster zusters, de moeder-overste van het kloos ter te Pijnacker en twee kloosterzusters werden hierbij ernstig gewond. Zij werden naar het St. Hippolytusziekenhuis te Delft overgebracht. Voor het leven van de moe der-overste wordt gevreesd. De chauffeur van de auto, die met de twee zusters de moeder-overste van het station had ge haald, werd licht gewond. De minister van Verkeer en Waterstaat, mr, J. Algera, heeft hedenmorgen na het nieuws van acht'uur een radiotoespraak gehouden over verkeersveiligheid. „Deze verkeersveiligheid is in de eerste plaats een zaak van goede menselijke vei-houdin- gen", zei de minister, „een waarheid die in theorie ongetwijfeld door alle Nederlan ders wordt erkend, maar helaas in de praktijk door velen dagelijks wordt ge loochend. Met die éne dag van gisteren bereiken wij niet datgene, dat het Ver bond voor Veilig Verkeer en iedereen zich voor ogen stelt: verkeersveiligheid van dag tot dag. Deze kan slechts dan worden bereikt als iedereen zich dagelijks voor neemt het recht op veiligheid voor iedereen volledig te eerbiedigen en zich daarbij vrij willig stelt onder het morele gebod: Maak van élke dag een veilig verkeer-dag". Bentham: De beste regeringsvorm voor een land is die, waaraan het gewend geraakt is. i wMÊm Dit bleef over van de auto die dinsdagavond bij Bergum in Friesland tegen een onverlichte stilstaande oplegger botste en in brand vloog. De inzittenden, vier jongemannen, kwamen om het leven. Naar wij vernemen zal president William V. S. Tubman van Liberia woensdag een officieus bezoek aan IJmuiden brengen, waartoe hij omstreeks negen uur in de och tend bij de Hoogovens wordt verwacht. Na een excursie over het bedrijf zal de heer Tubman een lunch worden aangeboden in hotel „Duin en Kruidberg" te Santpoort door de „Liberian Mining Company". NEW YORK (Reuter/U.P.) De grote mogendheden en Egypte hebben een plan van India ontvangen voor een oplossing van de Suezkwestie. gebaseerd op „samen werking" tussen Egypte en gebruikers van het Suezkanaal. Naar verluidt is het plan ontworpen ter uitvoering van de gedach ten, die India op de eerste Londense confe rentie over de Suezkwestie heeft ontwik keld. De Indiase minister zonder porte- VERWACHTING, medegedeeld door het K.NM.I. in De Bilt, geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen of motregen, later opkla ringen. Matige of krachtige zuidwes telijke wind, ruimend naar west. De zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. 19 oktober Zon op 7.14 uur, onder 17.40 uur. Maan op 17.15 uur, onder 6.57 uur. Maanstanden 19 oktober 18.24 uur: volle maan 26 oktober 19.02 uur: laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 18 oktober Hoog water: 2.40 en 14.58 uur. Laag water: 10.38 en 22.52 uur. Vrijdag 19 oktober Hoog water: 3.13 en 15.30 uur. Laag water: 11.13 en 23.31 uur. REGENACHTIG gebied tussen IJsland en Sohotland orkaan- van Spitsbergen. Het front van de depressie drong woensdagavond, vergezeld van regen, tot de zuidelijke provincies door en kwam daar tot stilstand. In de noordelijke provin cies klaarde de lucht daarna op en daalden de temperaturen plaatselijk tot vijf graden. Ten westen van Ierland ontwikkelde zich intussen een nieuwe storing die donderdag ochtend de zuidkust van Ierland bereikte. Qen Helder De storing gaat vergezeld van een brede ypenburg regenzone die ook in ons land langdurige rnj--;nc,pn regen veroorzaakt. Verwacht wordt dat de De Bilt DIT NUMMER BESTAAT UIT Eindhoven xxx>ccccccccca storing vrijdag Denemarken bereikt. Aan- gezien bij de Azoren een volgende storing in de noordoostbaan van de depressies terecht komt blijft het front nog enige tijd in onze omgeving. In het temperatuurverloop komt over het algemeen weinig verandering. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) 00 c c S <26 c/ï C Weerstoestand buitenland wind richt maxi temp giste SE I.S Stockholm zwaar bew. O 16 11 Kopenhagen mist wzw 15 1 Aberdeen zwaar bew. zw 13 5 Londen regen ZO 14 3 Amsterdam motregen z 15 4 Luxemburg geheel bew. zw 15 3 Parijs regen zw 17 4 Bordeaux mxst zw 21 0 Grenoble mist windst. 21 0 Nice licht bew. windst. 21 0 Berlijn regen zzw 16 1 Frankfort regen zzw 16 4 München geheel bew. zzw 18 0 Zürich mist zo 17 0 Genève mist windst. 12 0 Locarno zwaar bew. windst. Wenen mist windct. 15 0 Innsbruck geheel bew. w 18 0 Rome nevel windst. 23 0 Mallorca licht be.w. n 24 0 ZESTIEN PAGINA'S Weerstoestand binnenland (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) zwaar bew. z 9 6 iichte regen zzo 11 6 regen zzw 14 7 mist zzo 5 3 motregen z 11 4 lichte regen z 11 5 motregen zzw 13 4 13 6 Vlv. Z.-Limb. lichte regen z Hevige regenval en een kille wind hebben de derde dag van het staatsie- bezoek uit Liberia gisteren voor een groot deel van zijn luister beroofd. Onder een grote paraplu verlaten mevrouw Tubman en prins Bernhard het Huis ten Bosch in Den Haag voor de rijtoer door de residentie, die van wege het slechte weer in gesloten auto's gemaakt werd. Toch waren er nog duizenden Hagenaars langs de route samengestroomd om de president en mevrouw Tubman, Koningin Juliana, Prinses Beatrix en Prins Bernhard toe te juichen. STOCKHOLM (United Press) Drie vooraanstaande hartspecialisten, de pro fessoren André F. Coumand en Dickinson W. Richai-ds, beiden van de Columbia-uni- versiteit te New York, en dr. Werner Th. O. Forssman, uit Bad Kreuznach in West- Duitsland, is gemeenschappelijk de Nobel- prijs-1956 voor medicijnen (200.122,92 kro nen) verleend wegens hun ontdekkingen betreffende hartcatherisatie en pathologi sche veranderingen in de bloedsomloop. Het besluit werd genomen door de pro fessorale staf van het koninklijk Caroli- nisch chirurgisch-medisch instituut, dat de winnaars heeft uitgenodigd op 10 decem ber in Stockholm de prijs in ontvangst te nemen uit handen van koning Gustaaf Adolf. Tijdens een recent congres over cardiolo gie, werden hartziekten „de ernstigste plaag voor de mensheid in de twintigste eeuw" genoemd. Er werd gezegd, dat hart catherisatie nieuwe hoop gegeven heeft aan miljoenen mensen die aan hartziekten lijden. Prof. Dickinson is zestig jaar. Prof. Cournand 61 jaar. Hij is in Frankrijk ge boren. Dr. Forssman is 52 jaar. feuille, Krisjna Menon, heeft het ontwerp in New York overhandigd aan de ministers van Buitenlandse Zaken die het debat in de Veiligheidsraad bijwoonden. Indiase functionarissen in New York wei gerden commentaar te leveren. Of met „ge bruikers van het kanaal" de nieuw opge richte gebruikersvereniging wordt bedoeld dan wel een oi-ganisatie op bredere basis, die ook andere gebruikers van het kanaal omvat, is niet bekend. Meegedeeld is dat een raadgevende commissie van zestien landen (waaronder Groot-Brittannié. Frankrijk, de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie, India, Japan en Egypte) voor „overleg gn verbinding" tussen de gebrui kers en het Egyptische kanaalbestuur zui len zorgdragen. Het plan zou ook voorzien in tussenkomst van de UNO in geval van meningsverschillen over disci'iminatie bij de doorvaart of de hoogte van de tol. Voorts zou het plan voorstellen behelzen om het tolgebied te handhaven op het ni veau, vastgelegd in de laatste overeen komst tussen de oude kanaalmaatschappij en de Egyptische regering, en voorstellen voor verbeteringen van het kanaal. Op 27 en 28 oktober zal de Egyptisch- Brits-Franse conferentie over Suez in Genève beginnen, zo verluidt in Parijs. Vol gens Britse functionarissen in Londen zul len de ondex-handelingen niet worden her vat tenzij Egypte concrete vooi'stellen aan biedt. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn echter niet van plan voor onbepaalde tijd op een nieuw aanbod te wachten. De Brit se minister van Buitenlandse Zaken Sel- wyn Lloyd heeft gezegd dat „de tijd dringt". De Fi'anse ambassadeur te Washington Hervé Alphand, heeft verklaard dat „wan neer Nasser het Suezkanaal zou blokkeren het niet onmogelijk is dat wij alsnog onze toevlucht tot wapengeweld moeten ne men". Frankrijk is er in principe voor om ook Israëlische schepen door het Suez kanaal te laten varen, aldus Alphand. Naar wij vernemen bestaat de mogelijk heid, dat de Koningin zich dit weekeinde voor een korte vakantie naar Sicilië zal begeven. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Naar wij van welingelichte zijde ver nemen, wordt op last van de minister president een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden, welke hebben geleid tot de recente publikaties in een Engels zon dagsblad over de kwestie-Soestdijk. Het zou niet in de bedoeling liggen de ï-esultaten van dit onderzoek openbaar te maken. Slechts de ministerraad zou hier over worden ingelicht. Een rijksrechercheur zal met het onder zoek worden belast. LONDEN (A.F.P.) In Londense poli tieke kringen doen hardnekkige geruchten de ronde over komende wijzigingen in het Britse kabinet. De minister van Defensie, Sir Walter Monckton, zou .worden vervan gen door de minister van Oorlog, Anthony Head, die dan lid van het kernkabinet zou wox-den. Sir Walter, die reeds geruime tijd geleden de wens heeft geuit ontheven te worden van de taak een belangrijk minis terie te leiden, zou minister zonder porte feuille worden. In diplomatieke kringen vexmeemt Uni ted Press dat Londen van plan was geweest geweld te gebruiken in de eei-ste dagen van de Suez-crisis, doch dat er niet voldoende troepen, schepen en vliegtuigen paraat wa ren om toe te slaan. Toen werd maar tot een diplomatiek offensief besloten. PARIJS, (UP/AFP) Het Franse ka binet is met premier Mollet ovei'eenge- komen aan het eind van de debatten in de Nationale Vergadering de vertrouwens kwestie te stellen. De MRP (r.-k.) heeft er bij monde van Pierre-Henri Teitgen op aangedrongen onmiddellijk geheime onder handelingen met de Algerijnse bevolking te openen voornamelijk met vertegenwoor digers van het niet-rebellerende gedeelte van de bevolking. De onafhankelijke af gevaardigde Pierre-André Made betoogde dat de Algerijnse opstand van Cairo uit en in samenwerking met de Arabische Liga wordt geleid. Made beweerde dat de wa pensmokkelarij en hulp aan de opstande lingen geleid werden door de ex-SS-er Otto Skorzeny. DJAKARTA, (ANP) De verklaring van mevrouw Bouman afgelegd op een persconferentie in Den Haag, dat rechter Rochjani, de president van het Indonesi sche hooggerechtshof en de px-ocureur-ge- neraal overtuigd zijn van de onschuld van de Nederlander Schmidt, heeft in Djakarta grote opschudding verwekt. De procureur- generaal, mr. Upi-apto heeft gisteren reeds met grote nadruk verklaard, dat deze ver klaring in strijd is met de waarheid. De voormalige officier van Justitie in de zaak Schmidt, Sunai-jo, heeft ontkend, dat hij getuigen heeft beïnvloed of getuigen verklaringen heeft gefabriceei-d in de pro cessen tegen Jungschlager en Schmidt, zo als door mevrouw Bouman is verklaard. Sunarjo zeide dat het geen enkel nut zou hebben gehad valse geuigenverklaringen in de zaken te betrekken. De vervolging van beide Nederlandei-s was gebaseerd op bewijsmateriaal en op de overtuiging dat de feiten zoals medegedeeld door de ge tuigen juist wai-en, aldus Sunarjo. 1-Iet Nederlandse ochtendblad de „Nieuws gier" uit heden ernstige critiek op me vrouw Bouman naar aanleiding van haar verkaringen. In een hoofdartikel, geschre ven door de heer Mooyman, die de vorige maand mevrouw Bouman zo moedig te hulp kwam toen een opgewonden menigte haar belaagde, wordt gezegd: „Wat be zielde haar te verklaren, dat rechter Roch jani en de andere autoriteiten „er van overtuigd zijn" dat Schmidt onschuldig is?" Het blad acht het zeer onwaarschijnlijk, dat deze autoriteiten de verdediging heb ben medegedeeld dat naar hun mening de beklaagde niet schuldig is. Verondei'stel dat zij deze mening hadden, dan zouden zij de officier van Justitie duidelijk hebben ge maakt, dat zij geen grote waarde aan zijn bewijsvoering hechtten. „En waarom heeft mevrouw Bouman dit niet in de rechtszaal verklaard tijdens de zittingen, indien zij dit wist. Waarom heeft zij de procureur- generaal en de president van het gerechts hof niet gevraagd in de rechtszaal te ge tuigen?" „Kan het zijn", aldus de Nieuwsgier, „dat mevrouw Bouman dacht Schmidt een dienst met deze verklai'ing te bewijzen? Natuurlijk niet", beantwooi'dt het deze vraag. „Leugenachtig" Het blad vervolgt: „Door het afleggen van deze verklaring heeft zij de indruk ge geven dat zij onbetrouwbaar is, orn niet te zeggen leugenachtig". Het voegt hier aan toe, dat de verklaring slechts dienstig is voor het Nederlandse sensationele blad De Telegraaf en een groep van politieke op hitsers in Indonesië." In de aanhef van het artikel, waarin de „Nieuwsgier" deze critiek uit wordt ge zegd: „het zal niet nodig zijn onze achting te betuigen voor mevrouw Bouman, die als vrouw de zeer zware taak heeft vervuld van de verdediging van Jungschlager en Schmidt. De dappere verdedigster van de heren Jungschlager en Schmidt, mevrouw Mieke Bouman, heeft deze week in duidelijke termen gewezen op de achtergrond van de Indonesische actie tegen de gearresteerde Nederlanders. „De achtergrond was het heimwee naar de tijd van revolutie, toen er grote eenheid en opofferingsgezindheid (in Indonesië) bestond," zei zij. Het voor opgezette doel van de actie was volgens haar, die eenheid nieuw leven in te blazen door de anti-Nederlandse gevoelens aan le wakkeren. Het is wel triest, dat een zo jonge natie als Indonesië naar kunstmatige middelen moet grijpen om de nationale eenheid „nieuw leven" in te blazen nog geen zeven jaar na de soevereiniteitsoverdracht. Men zou hieruit afleiden dat die nationale eenheid dan bij de geboorte niet bepaald kerngezond kan zijn geweest. Zo mogelijk nog triester is het, dat men bij het zoeken naar zulk een instrument voor kunstmatige ademhaling zijn toevlucht heeft genomen tot het aloude middel: het aanwakkeren van de haat tegen een (vroegere) over heerser. Dat er voor die haat eigenlijk geen reden meer is, aangezien er aan de over heersing intussen een einde is gekomen, mag niet hinderen. Er is nog altijd wel genoeg oud zeer, waarvan een demagoog gebruik kan maken. Als men een stok heeft om mee te slaan, kan men altijd wel een hond vinden. Gezien tegen deze achtergrond kunnen de processen Jungschlager en Schmidt niet anders worden beschouwd dan als Don Cuichot-achtige gevechten van de Indone sische regering tegen de schim van het voorbije Nederlandse gezag. Dat de Neder landers, die individueel het slachtoffer worden van deze groteske strijd, onschul dig waren aan het hun ten laste gelegde, zal die regering daarbij weinig interesseren. „Ze zullen in 't verleden allicht wel eens iets hebben gedaan dat. volgens de huidige maatstaven, niet door de beugel kon,'' schijnen de Indonesische hoogwaai'dig- heidsbekleders te denken. „En anders moeten ze maar boeten voor andex-e Neder landers, die de dans zijn ontsprongen." Het is heel gemakkelijk zo te redeneren, en zijn geweten op deze manier in slaap te sussen, als men vindt dat er doodvonnissen en vonnissen van levenslange gevangenis straf nodig zijn om de gevoelens van de massa in een bepaalde richting te leiden, respectievelijk om de aandacht van die massa af te leiden van bepaalde toestanden waarop de regering niet zo bar trots kan zijn, „Het doel heiligt de middelen" is geen uitspraak van President Soekarno. Maar hij zou het, gezien zijn uitlatingen over deze zaak, kunnen hebben gezegd. Wij vragen ons af of het bestuurslid van de Academie van Wetenschappen der U.S. S.R., Miti, deze en dergelijke opvattingen van de Indonesische President op het oog had, toen hij enige weken geleden in Mos kou zei, dat de „verklaringen en werken van Soekarno worden gekarakteriseerd door een hoog wetenschappelijk peil en grote kennis van filosofie, geschiedenis en rechtswetenschappen Als men een buitenlands staatshoofd eert op de wijze, waarop Soekarno in de afge lopen vijf maanden in Amerika, Rusland en verscheidene andei-e landen is geëerd, dan bedoelt men daar gewoonlijk mee, hulde te brengen aan het land, vertegen woordigd door dat staatshoofd. Men schijnt in het buitenland dan blijkbaar wel diep onder de indruk te zijn gekomen van de wijze, waarop in 't bizonder de rechts wetenschappen in Indonesië worden toe gepast. Immers, President Soekarno is in die vijf maanden benoemd tot doctor hono ris causa in de rechtswetenschappen door de Columbia-univei'siteit in de Verenigde Staten, de McGill-universiteit in Canada, de Academie van Wetenschappen in de Sovjet-Unie, de Karei-universiteit in Tsjechoslowakije en de universiteit van Belgrado in Joegoslavië. (Misschien zijn er nog wel een paar andere ere-doctox-aten aan onze aandacht ontsnapt, maar aan een boom zo volgeladen....) Uit deze stortvloed van ere-doctoraten, alle in de rechtswetenschappen, kunnen wij geen an dere conclusie trekken dan dat al de ge noemde universiteiten respect en bewon dering hebben willen uitdrukken voor de rechtsopvattingen die in Indonesië, met onverholen instemming van Soekarno, worden gehuldigd. En toegepast op Neder- landers als Jungschlager en Schmidt En wij in Nederland? Wij huldigen der gelijke rechtsopvattingen niet. Hier zal Soekarno niet gauw tot ere-doctor in de rechtswetenschappen worden benoemd. Maar deze passieve houding is onvoldoende om de wereld te doen blijken dat wij om trent het Recht en de rechtspraak andere meningen hebben dan de tegenwoordige Indonesische machtshebbers. En daarom zouden wij willen herinneren aan het voor treffelijke denkbeeld, op deze plaats door wijlen Robert Peereboom in een van zijn laatste hoofdartikelen naar voren gebracht: het denkbeeld dat een van de Nederlandse universiteiten een ere-doctoraat in de rech ten zou aanbieden aan mevrouw Mieke Bouirxan. aan de vrouw, die, zonder de vereiste studie en de vereiste bevoegdheid, er toch in geslaagd is door haar verdedi ging van Jungschlager en Schmidt de hele wereld te tonen, wat de Nederlandse fechts-opvattingen zijn. Namens de Nederlandse regering heeft minister Luns mevrouw Bouman deze week gedankt voor al hetgeen zij voor de Nederlandse arrestanten heeft gedaan. Maar, voegde hij erbij, „met woorden is deze dank niet uit te drukken." Welnu, laat een van de Nederlandse universiteiten dan tot daden overgaan. Wij zijn ervan ovex-tuigd dat het Nederlandse volk en ongetwijfeld ook een groot deel van het buitenland daarop wacht. Simon Koster Onbevoegd. De x-echtbank te Groningen heeft de 45-jarige drogist J. M. uit Leeuwar den wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunst veroordeeld tot vierhonderd gulden boete.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1