.Panda en de Meester*ma ier J MEUBELEN "CocW ió Uet zo r r Voldoende ruimte in Kennemerland voor begraafplaatsen WIJNHANDEL „DE ZYLPOORT" De radio geeft vrijdag Voor slechts enkele guldens per week HAARLEMSE KLEDING CENTRALE J Wereldnieuws Nieuwe weg van Delft naar Den Haag De synodale oproep inzake Nieuw-Guinea Commissie zal rapporteren over de reacties Vandaag komen honderd Virginians naar ons land Kerkelijk Nieuws Twee premières van de Haagse Comedie Vechtpartij met fatale gevolgen Machinist uit Bussum van rechtsvervolging ontslagen Hond tegen mens -J DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 ADVERTENTIE Blijkens de toelichting op het ontwerp- streekplan Zuid-Ken nemer 1 and is voorals nog de oppervlakte van ongeveer 82 ha aan streek-begraafplaatsen voldoende. Er zijn in de raming veel onzekere factoren, terwijl in de langgestrekte agglomeratie ook de afstanden een rol spelen. Daarom is in het ontwerp de mogelijkheid openge laten bij gemeentelijk plan ook andere ter reinen binnen dezelfde gx-oene gordels, waarin grote bossen, buitenplaatsen, bij zondere bebouwingen en ruimten voor dagelijkse ontspanning opgenomen zijn, voor begraafplaatsen te bestemmen. Enige bestaande, ontworpen en te ont werpen nieuwe begraafplaatsen, waarvan ligging en landschappelijk aanzien redenen zijn deze tot natuurruimten te rekenen, hebben in dezelfde natuurruimten een plaats gevonden of zullen deze kunnen vindfen. 1 ADVERTENTIE weoooooooöoeooooooowoe» 9 9 Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 47—51 g Telefoon 10717 9 9 Haarlem LAIS per fles ƒ2.85 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 17.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische ka lender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Pla ten. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Platen. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.30 Idem. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest en solist. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Boekbespreking. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursberichten. 17.45 Lichte muziek. 18.05 Idem. 18.30 Vragenbeantwoording. 18.45 Piano. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Rubriek: Verklaring en toelichting. Credietverlening aan midden- en kleinbe drijf, een uitzending over middenstandsvoor lichting, waarin opgenomen een vraagge sprek met een directielid van de Nederlandse Middenstandbank. 19.20 Regeringsuitzending: Emigratierubriek: Het emigratiepraatje. 19.30 Verzoekprogramma voor de militairen. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Amateursuitzending. 21.10 Beproeving van de nacht, hoorspel. 22.15 Operaconcert. 2.40 Ouder worden en oud zijn, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Nieuwe platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Orgel. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.45 Wat doe je voor de kost. 12.00 Theaterorkest. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Pianorecital. 14.30 Lite rair programma. 14.50 Bonte Dinsdagavond- trein. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale causerie. 17.00 Voor d'é jeugd. 17.30 Promenade-orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte muziek. 18.50 Met de deur in huis, causerie. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Ons adres, causerie. 19.50 Berichten. 19.55 Wij komen weer, berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Op het eerste gezicht, causerie. 20.10 Vierhandige pianomuziek. 20.30 10 jaar Ned.-Belg. Cultureel accoord, causerie. 20.40 Het onderwijs nu, causerie. 21.00 Lichte mu ziek. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Zor om de mens. cau serie. 22 50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 -24 00 Platen. vr T?vxqTK O7 P R O.) 20 00 Gesprok aan de schrijftef"1!. 20.08 In- erview 20.28 De mooiste ogen van de we- eld, spel. BRUSSEL, 321 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten 13.00 Nieuws. 13.10 P-laten. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.45 Platen. 18.20 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Orkestconcert. (20.45 21.00 Kunstkaleidoscoop). 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. Voor de nieuwe dienen daarbij tegen elkaar te worden afgewogen de voordelen van lagere aanlegkosten en geen of minder behoefte aan zand voor ophoging, de be tekenis van de natuurruimten voor de recreatie en de natuurwetenschap, de be langen van de waterwinning, het streven om het agrarisch gebied zo min mogelijk te verkleinen en de wenselijkheid van een goede bereikbaarheid van de woonwijken uit. Dit zal er toe leiden, aldus de toelichting, dat slechts daar terreinen voor nieuwe be graafplaatsen worden bestemd, waar dit mogelijk blijkt met behoud van een mooi landschap, zonder opoffering van voor de natuurwetenschap of voor de recreatie bij zonder waardevolle terreinen en zonder bezwaar voor de waterwinning, bijvoor beeld achter en op de beboste hoge duinen bewesten het meertje van Caprera te Bloe- mendaal en nabij de bestaande algemene begraafplaats Westerveld. De bestaande streekbegraafplaatsen in Haarlem en omgeving hebben een opper vlakte van ongeveer 82 ha, waarvan'39 ha in Haarlem; 12 in Bloemendaal en Voge lenzang: 8 in Heemstede; 1 in Bennebroek; 4,5 in Zandvoort en 21,5 in Velsen en de algemene begraafplaatsen 24 ha, waarvan 6 te Overveen en 18 te Westerveld. Wat de toekomst betreft, wordt opge merkt, dat de gemeenten echter uiteraard aan de hand van de in de loop der jaren veranderde samenstelling van de bevolking, wat leeftijden, welstand, opvattingen enzo voort betreft, wegens de hier en daar ge bleken groeiende neiging tot eigen graven, geregeld na moeten gaan, of de gedachte oppervlakte inderdaad voldoende is. Woensdagmiddag is een gedeelte openge steld van de nieuwe provinciale weg die Den Haag met Rotterdam-West zal ver binden. Het betreft het gedeelte van de Kleiweg onder Rijswijk en de Ruys de Beerenbroeckstraat in Delft. Hiermee is een directe verbinding tot stand gekomen tussen de nieuwe stadswijk in liet westen van Delft en Den Haag-West waardoor de drukke rijksweg Rotterdam-Delft-Den Haag enigszins ontlast wordt. LEERLINGE VAN' HET AMSTERDAMS CONSERVATORIUM NAAR WENEN De drieëntwintigjarige Apeldoornse so praan Antoinette Tiemessen, leerlinge van de opera-klasse van het Amsterdamse Conservatorium, is door de Oostenrijkse regering uitgenodigd gedurende een jaar op kosten van deze regering te komen stu deren aan de Hogeschool voor Muziek in Wenen Zij heeft deze uitnodiging aange nomen en zal eind oktober naar Wenen vertrekken. Antoinette Tiemessen werd in juli van dit jaar door het Amsterdams Conservatorium afgevaardigd naar het festival van Bayreuth waar haar zang in druk heeft gemaakt op regisseur Heinrich Altmann. Op dit festival waren afgevaar digden van diverse conservatoria aan wezig. De Generale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk heeft een commissie be noemd, die zal moeten rapporteren over de ingekomen stukken naar aanleiding van de oproep tot bezinning inzake Nieuw-Guinea. Deze commissie bestaat uit ds. G. de Ru, voorzitter; ds J. Vink, secretaris; C. Kley- wegt, W. J. Royaards, ds. A. A. Koolhaas en ds. C. M. Luteyn. Uit de Raad voor de Zending zullen als adviseurs worden toe gevoegd mr. S. C. graaf van Randwijck en dr. C. L. van Doorn. Ook dr. M. Boon, ge deputeerde bij de overheid, zal als advi seur optreden. De commissie zal rapporteren over wat in de klassikale vergaderingen is gezegd en in de kerkelijke pers is geschreven. Ook met de individuele reacties zal reke ning worden gehouden. De synode heeft de commissie verzocht zich ook met het Comité van Bezwaarden in verbinding te stellen.. ADVERTENTIE Mantels Mantelkostuums Jerseypakjes Japonnen Regenmantels Damespantalons Jacks Kostuums Demies Sportcolberts Pantalons Regenjassen DE SPECIAALZAAK voor DAMES- en HERENKLEDING op TERMIJN Jansstraat 63 - Haarlem Kerkstraat - Beverwijk Een delegatie uit de Amerikaanse staat Virginia, bestaande uit meer dan honderd vooraanstaande inwoners van deze staat, zal hedenavond op Schiphol aankomen om onder leiding van gouverneur en mevrouw Thomas B. Stanley een kort bezoek aan Nederland te brengen. Het verblijf hier te lande is een onderdeel van de „Virginia 350th Anniversary Tour", waarmee de Virginians belangstelling willen wekken voor het „Jamestown Festival", dat vol gend jaar naar aanleiding van het 350-jarig bestaan van Jamestown in Virginia zal worden gehouden. De Europese reis, gedurende welke de Virginians de geboortelanden van de mees te hunner voorouders zullen bezoeken, is op 29 september begonnen. Met het voor dit doel gecharterde ms. „Noordam" ver trok men uit Hampton Roads in Vii'ginia naar Southampton, waar men op 8 oktober arriveerde. Van 9 tot 12 oktober verbleef men in Londen, waarna men via Liverpool naar Edinburgh in Schotland vertrok. Met drie vliegtuigen vertrekt het gezelschap hedenavond naar Schiphol,waar de toe stellen tussen 8 en 9 uur worden verwacht Voor morgen staat een tocht door de Amsterdamse grachten en een ontvangst door de burgemeester van Amsterdam op het programma. Vervolgens vertrekken de Virginians naar Baarn en Soestdijk, waar Koningin Juliana om 3 uur 's middags twaalf vertegenwoordigers, onder wie gou verneur en mevrouw Stanley in audiëntie zal ontvangen. De terugreis naar Amster dam zal via Spakenburg worden gemaakt. Zaterdag zal eerst een bustocht door Amsterdam worden gemaakt, waarna men via de bloemenveiling van Aalsmeer naar Hillegom gaat. Daar zal de burgemeester de Virginians ontvangen. Via Den Haag en Rotterdam vertrekt men per bus naar Bel gië, waar de groep tot 24 oktober zal ver blijven. Na een bezoek van vier dagen aan Parijs gaan de Virginians op 29 oktober te Le Havre aan boord van het s.s. „America", dat hen naar New York zal brengen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leusden D. Bouwman te Kat wijk aan Zee. Beroepen door de generale sv- node tot pred. voor buitengewone werk zaamheden (legerpred.) G. J. Droppers, laatstelijk vicaris te Didam, die dit beroep ook aannam. Beroepen te Leimuiden D. H. Gijsbers, kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Berkhout J. Bosch te Hoogkarspel. naar Barger-Oosterveen (2de pred. pl.) (wijk Zwartemeer) D. A. Cazemir, vicaris te Zwar- temeer. Geref. Kerken Bedankt voor Ens (N.OP.) J. van Tuinen te Schettens. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Buitenpost H. van Ommen, kand. te Baarn. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Viancn N. de Jong te Katwijk aan Zee. Doopsgez. Broederschap Beroepen te Oldeboorn A. Veldstra te Hallum (Fr.). Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelburg W. Hage te Nunspeet. De Haagsche Comedie deelt het volgende over haar plannen mee. Op zaterdag 10 november zal in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, als onderdeel van de Haagse Kunstmaand, de première worden gegeven van Berenvel" (Peau d'ours) van Paul Willems. Regie: Joris Diels. Ida Wasserman, Do van Stek, Mimi Kok, Johan Valk, Max Croiset, Joris Diels, Luc Lutz, Coen Flink, Broes Hartman en Bas ten Batenbux-g zijn de medewerkenden aan dit spel, waarvoor Randi Doorman het decor en de kostuums ontwerpt en Jur- riaan Andriessen de muziek componeert. Op zaterdag 24 november volgt dan de première van „The house by the lake" van Hugh Mills onder regie van Jan Retèl, in de volgende bezetting: Myra Ward, Paul Steenbergen, Enny Meunier, Gijsbert Ter- steeg,' Marie Meunier, Jan van der Linden, Annie Leenders, Fiet Dekker en Frans Vorstman. De vertaling is van Alfred Plei ter, liet decor wordt ontworpen door Hep van Delft. Op nieuwjaarsdag geeft het ge zelschap „Driekoningenavond" van Wil liam Shakespeare, in de vertaling van G. Messelaar. Regie: Cees Laseur. Decors en kostuums: Harry Wich. De nieuwjaars wens 1957 zal geschreven worden door Luc Lutz. De rechtbank te Amsterdam heeft de 25- jarige draglinemachinist J. H. uit Bussum, aan wie zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbende, ten laste was gelegd, ontslagen van rechtsvervolging. Er was an derhalf jaar gevangenisstraf tegen hem ge- eist. Een overbuurman van H., de 32-jarige B. D., wond zich al jarenlang op over jon gens, die voetbalden in een steegje tussen twee huizen in de Floralialaan te Bus mus. 17 April werd er 's avonds weer in het steegje gevoetbald. De heer D. was met een zaag in zijn hand zijn huis uitgekomen. De draglinemachnist, die dit zag, greep een stok en ging eveneens de straat op om het voor de kinderen op te nemen. Er ontstond een vechtpartij waarbij de heer D. de zaag uit de hand werd geslagen, nadat H. daar van een snee in zijn pink had opgelopen. De heer D. viel op de grond en H. had hem toen een harde slag met de stok, waarin platgeslagen spijkers zaten, op het hoofd gegeven. Enkele uren later was de heer D. overleden. De rechtbank achtte het feit wel bewe zen, maar overwoog dat de draglinema chinist, zijn overbuurman en diens op treden kennende, terecht met de stok op hem was afgegaan om hem daarmede van de kinderen af te houden. Bij de schermut seling was de heer D. met een zaag op hem afgekomen en moest hij zich verdedigen. Ten aanzien van de fatale slag op het hoofd ,werd ovei-wogen, dat deze een gevolg was geweest van de hevige gemoedsaandoening waaraan de machinist ten prooi was. De raadsman, mr. M. M. G. Th. de Kort, had ontsljag van rechtsvervolging gepleit op grond van noodweer en noodweer-éxees. ADVERTENTIE 9 9 woningtextiel een ongekend grote sortering WONINGINRICHTING BEVERWIJK Geopend-.e-12.30 en n-iouur. Dinsd.tol nu! Ongewoon. Volgens het Zweedse leger be vinden zich de laatste tijd ongewoon veel radio-actieve deeltjes in de atmos feer boven Zweden. Men wijdt deze verhoogde radio-activiteit, die even groot is als tijdens de waterstofbomproeven van begin van dit jaar, aan het feit dat in hogere luchtlagen radio-actieve deel tjes blijven zweven, die later de aarde bereiken. 17 oktober. Een ernstig verkeersongeval heeft op 17 oktober in de Westduitse stad Essen drie doden en 19 gewonden geëist. Bij het inhalen van een perso nenauto kwam een zware vrachtwagen in botsing met een tram die gedeelte lijk werd opengereten. Daarbij vonden twee meisjes en een vrouw de dood. De brandweer moest de slachtoffers met snijbranders uit de tram bevrijden. Vergaan. De Spaanse vissersboot Mardo- mingo-a is in een storm voor de Ierse kust vergaan, zonder dat het zusterschip Mardomingo-b iets kon doen om de twaalf opvarenden te redden. Opgespoord. De bemanning van een Cana dees transportvliegtuig heeft in het oerwoudgebied binnen de poolcirkel twee mannen en een vrouw gesigna leerd, die sedert 28 september met twee vliegtuigen verdwenen waren. Er zijn levensmiddelen afgeworpen. Het vierde lid van de verloren gewaande groep, was te voet bij de mijnen van Ray Rock, ter hoogte van het Sherman- meer, aangekomen. Defensie. Een comité van initiatiefnemers heeft op de Zwitserse bondskanselarij een petitionnement gedeponeerd, waarin verlaging van de defensie-uitgaven tot een jaarlijks bedrag van een half mil jard Zwitserse frans wordt gevraagd. In een tweede petitionnement wordt een amendement op de grondwet voorge steld, waarbij tenminste een tiende van het bedrag dat aan de defensie wordt gespendeerd, beschikbaar komt voor so ciale en culturele aangelegenheden. Volgens de grondwet moet er een refe rendum worden gehouden, zodra meer dan vijftigduizend burgers het wensen. Druk. De Oostduitsche minister van Justi tie, Hilde Benjamin, heeft toegegeven, dat er gevallen geweest zijn van „fy sieke druk" op gevangenen, doch de schuldigen waren steeds streng gestraft. De minister sprak zich uit voor handha ving van de doodstraf in Oost-Duitsland totdat Duitsland herenigd zou zijn. Zij ontkende, dat in Oost-Duitsland ooit iemand ten onrechte was veroordeeld wegens zijn politieke overtuiging. Waarnemers. Tsjechoslowakije en Po len hebben de uitnodiging tot het zen den van waarnemers voor de Ameri kaanse verkiezingscampagne afgeslagen. De Sovjet-Unie en Roemenië hebben haar aangenomen. Hongarije heeft nog niet geantwoord., Ratelslang. De Amerikaanse marine heeft haar vliegtuigen in het gebied van de Middellandse Zee en het westelijk deel van de Stille Oceaan uitgerust met een nieuwe, geleide raket, die vijandelijke vliegtuigen kan vernietigen welke hoger dan 15.000 meter vliegen. De su personische raket draagt de naam Side winder (de gevaarlijke woestijn-ratei- slang). Minder Als gevolg van het slechte weer, strenge vorst in februari en een natte, koude zomer, is de Franse wijnoogst van dit jaar niet alleen kleiner dan in voor gaande jaren, doch ook de kwaliteit is minder. De opbrengst van dit jaar wordt geraamd op 5.5 miljard liter. Blindvlieger. Ex-koning Michael van Roe menië is benoemd tot directeur van een school voor vliegers die binnenkort in Genève zal worden geopend. De school is gesticht door een Amerikaanse fa briek van apparaten voor blindvliegen. Overkant. De veerboot die de dienst onder houdt tussen de Joegoslavische plaatsen Dubrovnik en Cattaro, is in de Ita liaanse havenstad Bari, aan de andere kant van de Adriatische Zee, aangeko men. Zes jonge arbeiders, hadden de bemanning gedwongen koers te zetten naar Italië, waar zij politiek asiel wil den vragen. Reparatie. Het mausoleum van wijlen pre sident Gottwald van Tsjechoslowakije in Praag is „tot nader order" gesloten wegens „repax-aties". Wereldbelang. India heeft in een memo randum aaxx de UNO voorgesteld dat alle laxxden zich zullen verplichten het zuidpoolgebied „vrij te houden van de internationale spanningen" en het ge bied „louter voor vreedzame doeleinden zullen gebiniken". Volgens India heeft antarctica strategisch, weerkundig en geofysisch betekenis voor de hele we reld. TOEN DE ontdekkingsreiziger Marco Polo op het eind van de 13de eeuw uit China was teruggekeerd, maakte hij mel ding van een Tibethaanse dog „zo groot als een ezel". Dat klonk lichtelijk over dreven en men was dan ook zo vrij deze daar in 55 v. Chr. kwamen; ten tweede omdat het tot 1S35 heeft geduurd, éér de georganiseerde gevechten tussen mastiffs en stieren of beren bij de wet werden ver boden; ten derde omdat bekend is, dat Hendrik VIII van Engeland 400 voor de afmetingen - evenals allerlei andere feiten, oorlog afgerichte mastiffs ten geschenke die Polo had teboekgesteld - met de nodige gaf aan Karei V, die bij de verovering van reserves te laten voor wat In de loop der tijden zijn veel van Marco Polo's verha len juist gebleken en wij noe men hem dan ook geen op schepper, zoals zijn tijdgenoten deden, maar hebben hem ge rangschikt onder de belang rijke mensen, wier mededelin- V. gen aandacht verdienen. 34. Waardig schreed Plutanus langs dedoen?", vroeg Plutanus, „waarom ver- muur omlaag. Deze ongewone manier van stoort ge mijn innerlijke overpeinzingen? lopen verbaasde Joris wel enigszins, maar Ik zoek afzondering, want ik ben Pluta- hij liet dit niet merken. „Ei, ei", dacht hij. „deze belangwekkende grijsaard blijkt in derdaad over bijzondere gaven te beschik ken. Het zal niet moeilijk zijn, om. deze gaven op een voordelige manier aan te wenden, doch dan moet ik eerst zijn ver trouwen winnen". „Wal komt ge hier nus, wachter van de innerlijke wereld". „Dat weet ik, meneer Plutanus", ant- 1voordde Panda, „maar Joris wilde Verder kwam hij niet, want Joris duwde hem terzijde. „Stil manneke", zei hij, „be heers uw uiterlijk gebabbel". En, zich tot Plutanus wendend, vervolgde hij: „Ik ben gekomen, om uw stappen te leiden door deze verwarde uiterlijke wereld, want ik ben Goedbloed, gids van innerlijke toeris ten. Dus wacht een wijle, opdat ik mij be- zinne op een passend reisplan". Na dit toespraakje ging hij m,et enige moeite op zijn hoofd staan. Panda keek verbaasd toe. Waarom praat hij opeens zo raar?", dacht hij. „En xoaarom gaat hij op zijn hoofd staan??" Zoals uit een Chinees geschrift van 1121 v. Chr. is gebleken, bestonden in de oud heid reeds Tibethaanse doggen in China. Of ze nu precies zo groot waren als een ezel, zal van de afmeting van de ezel heb ben afgehanden. In ieder geval waren er in de oudheid reeds zeer grote doggen, wat blijkt uit een oud-Babylonisch relief van 2200 v. Chr., waarop een dog van for midabele afmeting staat afgebeeld. Veel kleiner dan een ezel(tje) is dat dier in derdaad niet. Maar, waar we op xoilden neerkomen de mens heeft altijd alle mogelijke midde len aangegrepen om zijn medemens onaan genaam te zijn en zo hebben de Kl.ein- Aziatische volken, zowel als Grieken en Romeinen de opvallend strijdlustige eigen schappen van de dog uitgebuit door de dieren als vechthonden in de oorlog te ge bruiken. Of de bewoners van Engeland dat eveneens gedaan hebben, valt niet met zekerheid te zeggen, doch we zijn geneigd dit zonder bewijs aan te nemen, ten eerste omdat de mastiff reeds als huisdier in Engeland bekend was toen de R.omeinen ij waren. Zuid-Amerika een dankbaar gebruik van deze dieren liet maken. In een land, waar het gebruik van honden tegen mensen zó diep geworteld is als in Engeland, mogen we de diep gang van de wortel best tot de eerste eeuw v. Chr. ver leggen (zij het dan voor eigen rekening). De Engelsen waren bij de mensenjacht overigens niet uitsluitend van de doggen afhankelijk, want ook de bloedhonden (een in groter formaat gefokte vorm van de brakken) zijn kwade rakkers, hetgeen ze bewezen hebben o.m. bij de opstanden op Jamaica, waar zij op de mensen werden afgestuurd. In dit opzicht schijnen ook de Russen zich niet onbetuigd te hebben gelaten door het gebruik van de barzol, die van de Afghaanse windhond schijnt af te stammen. De barzoi werd vooral in de Zuid-Russi sche steppen gefokt en mocht aanvanke- liik uitsluitend eigendom zijn van de Rus sische grootvorsten, die hun weggelopen lijfeigenen aldus door middel van een op windende jacht konden laten opsporen en desgewenst gfmaken. Laten we hier van maar liever afstap pen en eens zien, welke hondenrassen in de grijze oudheid reeds bekend waren. Daarover morgen. II. Têtïllon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2