n béste sigaret 75ct 2>ö siocOveb Van Fa. B. ENGELENBERG Groot Brittannië - pionier in kernenergie uit noodzaak Britse automobielindustrie wordt minder conservatief Eenheidsstreven der Italiaanse socialisten zaait vrees Calder Hall is in gebruik gesteld Londense show toont „modernisering mm KING SIZE mmm Christen-democraten zien zich in hun talrijke baantjes bedreigd Dat is de vraag 3 OFFICIéLE VERKOOP SIKKENSLAKKEN Twee liberale bladen in Zweden verdwijnen Japans-Russisch overleg in Moskou begonnen Koning Paul ontslaat 12 hofdignitarissen Bethlehem Steel maakt de eerste atoomkruiser Scholenbouw in landen der West-Europese Unie Saarlanders verschoond van dienstplicht tot 1960 Huicfgenezing Houdt de winter uit handen en voeten. Russische onderzeeboten in de Middellandse Zee Poolse jeugd eist plaats voor Gomoelka in leiding pONDERDAG 18 OKTOBER 1956 (Van onze correspondent in Londen) SELLA FIELD (Cumberland, Noordwest-Emgeland) Woensdag heeft koningin Elizabeth Calder Hall, de eerste elektrische centrale ter wereld in werking gesteld, die het gewone net van stroom voorziet door middel van uranium in plaats van steen kool, stookolie of waterkracht. Tegenover Calder Hall ligt een grijze boerenwoning, die schuil gaat achter een gloednieuwe hoogspanningsmast. Men heeft daar nog olie- licht. Aanleg van elektrische kabels in vele dorpen, waarover het dradennet geweven is, is te duur. Het proces van atoomsplitsing levert njet rechtstreeks elektriciteit op. De op wekking geschiedt nog steeds door tur bine-generatoren, maar de hitte, die wa ter omzet in de drijfkracht stoom, wordt onttrokken aan de kernreactor in plaats van aan een stoomketel. Groot-Brittan- një heeft een aanzienlijke voorsprong op de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie met de toepassing van atoom-energie voor de licht- en krachtvoorziening. Calder Hall is niet slechts een centrale voor gewone afnemers van energie, want Groot-Brit- tannië vervaardigt ook explosief plutonium voor kernwapens, dat kunstmatig uit ura nium wordt ontwikkeld. Calder Hall is de buurman van het in 1950 geopende pro- duktiecentrum voor plutonium in Wind- scale, waar de hitte die bij het splitsings proces ontstaat verloren gaat. Aangezien de hitte in de reactor beperkt dient te blijven, met het oog op het smeltingspunt van het materiaal, is de stoom van min dere kwaliteit dan in gewone ketels en is de hoeveelheid elektriciteit, die verkregen wordt, geringer dan in de oude centrales. In elk geval betekent de toepassing van atoom-energie winst, omdat een aanmer kelijke hoeveelheid steenkool wordt be spaard. Het is een misvatting, dat de atoomenergie steenkooldelven overbodig zou maken. Zij dient als een welkome aan vulling van de stationaire steenkoolpro- duktie. Engeland is atoom-pionier uit bit tere noodzaak. Later kan ook plutonium als energiebron worden gebruikt. In Dounreay, in het noordelijkste punt je van Schotland, verrijst reeds de verst ontwikkelde experimentele snelwerkende plutonium-reactor. Calder Hall is in vele opzichten een leerschool en een onmisken bare schakel in de lange reeks toekomstige atoomenergiecentrales. Symbolisch Toen koningin Elizabeth even na het middaguur een handle overhaalde, sloot zij daarbij Calder Hall op het hoogspannings net aan en werd aan de stroomvoorziening de geringe, maar symbolische hoeveelheid van tienduizend kwu toegevoegd. Op den duur zal het Calder Hall com plex na de A-centrale die vandaag in werking wordt gesteld zal de B-centrale in het voorjaar worden voltooid, 180.000 kwu leveren. Voordelig De bouw van Calder Hall heeft 160 mil joen gulden gekost en heeft Zy2 jaar ge duurd. Bij de kosten is inbegrepen een bedrag van zeventig miljoen gulden voor het uranium. De kapitaalkosten zijn drie tot vier maal zo groot als voor een steen koolcentrale. De bedrijfskosten zijn veel geringer. Over vijf jaar hoopt men de kos ten per kwu gelijk te maken aan die van de normale centrales en in de toekomst zelfs goedkoper. Over tien jaar zal naar alle waarschijnlijkheid de energie-produk- tie met behulp van atoomreactors dubbel zo groot zijn als twee jaar geleden werd aangenomen. In 1975 hoopt men zestig miljoen kwu elektriciteit door middel van atoom-reac tors te produceren. Een emmer uranium kan dezelfde hoeveelheid energie opleve ren als 150.000 ton steenkool. Acht emmers uranium vertegenwoordigen aan energie de jaarlijkse produktie van de grootste Britse kolenmijn. Men hoopt er in te sla gen een reactor te bouwen, waarin een ton uranium het werk kan doen van een miljoen ton steenkool en die dertig maal meer zal presteren dan zijn voorgangers. Liidien plutonium als brandstof wordt ge bruikt, dan zal bij het splitsingsproces de warmte-energie van een gram plutonium gelijk staan aan die van drie ton steenkool. De atoomgeleerden hopen eenmaal water te kunnen gebruiken als grondstof voor atoomreactie, in welk geval de wereld over een onuitputtelijke krachtbron zou beschikken. Lek Volgens United Press hebben Britse atoomgeleerden onthuld dat er een lek is ontdekt in de koeler van een der uranium- zuilen waardoor dagelijks een ton gevaar lijk kooldioxide ontsnapt. De atoomgeleer de Henry Gethin Davey, die de plannen voor de centrale heeft uitgewerkt en er thans het toezicht op heeft, vertelde dat het lek nog niet is opgespoord. ADVERTENTIE Poolstraat59 - Haarlem - Tel. 15232 VERFSPUITEN MASKERS Overgenomen door vakbondscongres dat een van beide opheft STOCKHOLM (Un. Press) Het conser vatieve ochtendblad „Sevenska Dagbladet" deelt mede, dat het Zweedse vakbonds congres besloten heeft de verschijning van het avondblad „Aftontidningen" op 1 no vember stop te zetten. De voorzitter van het congres, Axel Strand, weigerde die datum te bevestigen, maar gaf toe, dat Aftontidningen" binnenkort zou ophouden te verschijnen. Het vakbondscongres heeft een contract getekend met Torsten Kreuger voor de aankoop van zijn twee dagbladen, het ochtendblad „Stockholms-Tidningen" en het avondblad „Aftonbladet", dat al vijf tien jaar verschijnt. Beide bladen waren totnutoe liberaal, maar zullen socialistisch worden, zodra zij door het vakbondscon gres zullen zijn overgenomen. MOSKOU (Reuter) Bij de Japans- Russische onderhandelingen te Moskou is op voorstel van premier Boelganin een ge meenschappelijke subcommissie gevormd welke de normalisering der betrekkingen tussen beide landen moet voorbereiden. Boelganin diende voorts het ontwerp van oen overeenkomst over handel en scheep vaart in. De onderhandelingen verlopen in oen hartelijke sfeer. De Japanse delegatie wordt geleid door premier Hatojama. Boel ganin heeft tegenover verslaggevers ver klaard, dat de Sovjet-Unie geen veto zal uitspreken tegen Japans toetreding tot de UNO, „maar wij kunnen er niet voor ver antwoordelijk worden gesteld als iemand anders het wel doet," zo zei hij. De Sovjet-Unie heeft in december van het vorige jaar de toetreding van Japan tot de Verenigde Naties door een veto be let, nadat nationalistisch China de toe treding van de Mongoolse volksrepubliek met een veto had getroffen. ATHENE (Reuter) Koning Paul van Griekenland heeft als maatregel tot bezui niging opdracht gegeven tot sluiting van het Paleis te Athene. Naar verluidt, zal het koninklijk gezin een woning met twee verdiepingen in de Atheense voorstad Psy- chiko betrekken. Volgens een bekendma king van het hof heeft de koning ook ge last het aantal hofdignitarissen van 22 tot tien te verminderen. Deze maatregelen staan in verband rnet de weigering van de koning een verhoging van 400.000 gulden van zijn inkomen, die vorige week door een parlementscommissie werd goedgekeurd, te aanvaarden. De koning maakte bezwaar tegen de openbare behandeling van deze aangelegenheid. Op instigatie van linkse en uiterst rechtse oppositie is in de pers een campagne ge voerd waarbij de regering verweten werd „de persoonlijke invloed van zekere hof dignitarissen in politieke aangelegenheden te gebruiken". Ook is critiek geleverd op de twee boottochten, waarbij de koning als gastheer van leden van koninklijke huizen is opgetreden. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse marine heeft de Bethlehem Steel Company opdracht gegeven een aanvang te maken met de bouw van een atoomkruiser, in hoofdzaak bewapend met geleide pro jectielen. Al eerder dit jaar heeft de ma rine het Congres medegedeeld dat zulk een kruiser ongeveer 87.500.000 dollar zal kos ten. Het schip zal een lengte hebben van ongeveer 220 meter en een waterverplaat sing van 14.000 ton. 9i Van een speciale verslaggever) LONDEN. Engelands minister-president sir Anthony Eden, heeft in het Londense Earls Court de 41ste internationale auto mobieltentoonstelling geopend, een exposi tie, die eerder een fraai kijkspel is dan een massale introductie van nieuwe typen en nieuwe uitvoeringen. De Britse modellen zijn deels echter begiftigd met minder es prit en minder uiterlijke charme en men mag wel zeggen lieftalligheid dan hun Franse, Duitse en Italiaanse zusters, deels ook met minder op show en uiter lijk vertoon ingestelde robuustheid van de Amerikaanse auto's. En dan: op de Parijse automobielexpositie van begin dezer maand lieten zich reeds nagenoeg alle sterren en sterretjes bewonderen, zodat het feitelijke nieuws op deze Londense auto-show slechts gering van omvang is. Sterker nog: in Parijs gaven bijvoorbeeld Amerikaanse wagens acte de présence die hier in Londen schitteren door afwezig heid. Maar toch is de expositie van Earls Count van belang, en wel omdat de Britse Automobielfabrikanten en bloc duidelijk blijk geven het aloude conservatisme langzaam maar zeker de rug toe te draai en. Er zijn talloze voorbeelden van groter en kleiner kaliber te geven, die er allen op duiden, dat een verandering plaats vindt in het beleid der Britse automobiel fabrieken. Dat is in eerste instantie voor de Britten zelf het grote belang van deze expositie. Haar positie op de in ternationale automobiel markt, die nu niet bepaald uitmunt door krachtig optreden, zal er slechts door verbeteren en daar van kan men ook in ons land mede pro fiteren. Niet alleen dat de Britse wagens deels een Europeser en deels een Ameri- kaanser uiterlijk kregen., maar ook omdat inwendig veranderingen werden doorge voerd. Tekenend in dit verband is bijvoor beeld dat Jaguar zojuist aangekondigd heeft, dat zij in navolging dus van Mer cedes Benz het racen er aan zal geven, omdat haar technici achter zijn geraakt door de tijd- en energieverslindende aan dacht, die zij moesten reserveren voor het race-werk. Met dit al: de Britse automobielindustrie is zoals gezegd in beweging gekomen en dat is verreweg het belangrijkste expo nent van deze 41ste Britse motorshow, te meer omdat vele Amerikanen zoals Mer cury en Lincoln in onze voor een belang rijk deel op eenvoud ingestelde ogen, te Amerikaans geworden zijn: te breed, te zwaar, te lang en te rijk versierd met fan tasie-bumpers, overdadige en te zware grilles en te veel decoraties op de flanken. Het streven naar simpele vormgeving dringt daarentegen ook weer door bij de Amerikanen, doch een Buick Centurion in vrij futuristische lijnen met een televi sie-schermpje op het dash-board, dat het volgend verkeer toont (de camera be vindt zich dus achterin) is nu weer juist iets te mooi om voor de meesten accep tabel te zijn. De directeur-generaal van het Onderwijs mr. J. G. M. Broekman, heeft in het Bouw centrum te Rotterdam een tentoonstelling geopend, die een maand zal duren en die een indruk zal geven van de scholenbouw in de zeven bij de Westeuropese unie aan- geloten landen. De expositie is ingericht ter gelegenheid van een cursus op het ge bied van scholenbouw, die deels in ons land, deels in België wordt gehouden en waaraan zal worden deelgenomen door bouwkundigen en onderwijsautoriteiten uit West-Duitsland, Frankrijk, Engeland, Lu xemburg, Italië, België en Nederland. De bedoeling is enerzijds te tonen welke eisen, zowel architectonisch als pedago gisch, aan de scholen in België en Neder land worden gesteld, en anderzijds te laten zieri wat in de praktijk in beide landen sinds 1946 reeds tot stand is gekomen. Tij dens de cursus worden de pedagogische, de bouwtechnische en de economische aspec ten van de scholenbouw behandeld. De cursisten zullen' tal van scholen in het land bezichtigen. Zij gaan op 20 oktober naar België, eveneens voor het bezichtigen van scholen. ADVERTENTIE j. mm. mmm mêMÊÈÊ m V (Van onze correspondent in Rome) Hoewel men niet mag verwachten, dat de besprekingen tussen Nenni-socialisten en sociaal-democraten binnen enkele weken of maanden tot algehele overeenstemming zullen leiden, gaan toch de onderhande lingen voort in een veel sneller tempo dan verondersteld was. Natuurlijk moeten er veel tegenstanden worden overwonnen. De communisten zien de toenadering met vrees en Verbittering. Zij voelen dat zij op de duur geïsoleerd zullen blijven en dat zij nu al gestadig terrein verliezen. De meest korlzichtigen onder de christen-democra ten zijn tegen een sterke democratisch- socialistische partij gekant, omdat zij die niet zullen kunnen behandelen, zoals zij nu het kleine partijtje van Saragat doen, en dus door die nieuwe partij veel invloed zullen verliezen. De christen-democraten hebben reeds jarenlang alle posten in het gehele land in handen en vaak zijn die posten niet door de bekwaamste personen bezet, maar door vriendjes van vriendjes volgens het voor die partij kenmerkende systeem. En er zijn helaas heel wat chris ten-democraten, die het belangrijker vin den, dat al hun vriendjes een vet postje bezet houden dan dat de wankele democra tie een breder basis krijgt. Leden van het ballet van het Moskouse Bolsjoi Theater zijn woensdag op bezoek geweest bij „Alderman" Sir Cuthbert Ackroyd, burgemeester van Londen. De foto toont de burgemeester, omhangen met een indrukwekkende ambtsketen, temidden van zijn charmant bezoek. Het Bolsjoi-Ballet heeft zijn bezoek aan Londen met enkele voorstellingen verlengd. Dat alle rechtse en uiterst rechtse partij en, die met loze woorden het communisme bestrijden, in werkelijkheid niets meer duchten dan de democratie, die zich op de duur zal keren tegen de sociale misstanden en de monopolies, is duidelijk. Om tussen zoveel klippen en ondiepten door een rechte koers te zeilen, is niet een voudig. Daar komt nog bij dat zelfs in het partijbestuur der beide betrokken partijen niet allen geestdriftig zijn over de samen smelting. Al die moeilijkheden zijn voor een ogenblik zelfs een politicus als Nenni te veel geworden en hij heeft niet begrepen, dat al zijn tegenstanders onmiddellijk mis bruik zouden maken van het bericht, dat hij en Togliatti een bespreking hebben ge voerd over de toekomstige verhouding tus sen de socialistische en de communistische partij. Daarbij was overeengekomen, dat de beide partijbesturen met elkaar overleg zouden plegen inzake aangelegenheden, die de gehele arbeidersklasse aangaan. Nenni was naar hij later bekende een beetje verbaasd, dat Togliatti die over eenkomst zo grif ondertekende. Zij hield immers in, dat het oude verdrag van „ge zamenlijke actie" tussen communisten en socialisten (waarbij voorzien was in voort durend overleg tussen beide partijen) thans morsdood is. Maar Togliatti was deze keer de slimste: hij had de felle reactie van de sociaal-democraten voorzien. Ononderbroken studie Nenni heeft onmiddellijk en met grote handigheid gereageerd. In een artikel in de „Avanti" zette hij uiteen hoe de vork in de steel zit. Twee dagen later werd besloten een permanente commissie te vormen van socialisten en sociaal-democraten om zon der verwijl alle kwesties, die samenhangen met de verzoening te onderzoeken. Wat dus tot nu toe slechts een incidentele ontmoe ting was tussen de beide partijsecretarissen Nenni en Matteotti (de jonge Matteotti is een oneindig bedachtzamer man dan Sa ragat) wordt thans een ononderbroken stu die, zodat de verschillen veel sneller kun nen worden opgelost. Saragat heeft erop gewezen dat ook de nieuwe, veel lossere band tussen Nenni en Togliatti verbroken moet worden, wil men het werkelijk eens worden. En Nenni heeft geantwoord dat het partijcongres in janu ari nieuwe richtlijnen voor de politiek der socialistische partij zal uitstippelen en na tuurlijk terdege aandacht zal wijden aan de betrekkingen met andere partijen, dus ook met de communistische. Dit partijcon gres, zo voorspelt Nenni, zal van groter belang worden dan enig ander door zijn partij na de oorlog gehouden congres en de sociaal-democraten zullen tevreden zijn over de resultaten. Kennelijk is het doel van Nenni en terecht een zo groot mogelijk deel van de arbeidersklasse te verenigen onder de nieuwe democratisch-socialistische vaan. Een ouderwets plaatje in een ouderwets tijdschrift heeft mij in een zeer eenvoudig en onopgesmukt beeld uit de doeken gedaan hoe essentieel en van alle tijden de fout der rassendiscriminatie is. Discus siërend over het probleem der Afrikaanse apartheid en de Amerikaanse rassenscheiding, kan men immers verzeilen in een warnet van argumenten en tegenargumenten, die kun nen leiden tot een vervaging van het begrip en een twijfel aan principes. Dit simpele, grappige plaatje maakt alle discussie overbodig. En wel zeer merkwaardig is daarbij de verrassende ontdekking, dat rassendiscriminatie in fei te niet eens met huidskleur of ras te maken heeft. Op de afbeelding ziet men een sjees van goeden huize, met een hautaine schimmel ervoor, geparkeerd voor het nederige stulpje van een ar me daglonersfamilie. In het rijtuig zit de spreekwoordelij ke adellijke dame, die zojuist in overstelpende liefderijkheid de schamele haard des dag loners heeft betreden en daar met volle hand noodzakelijke levensmiddelen en blinkende geldstukken heeft achtergela ten. De bezochte familie, met magere kinderen op de arm en aan de rok der moeder, doet de weldoenster uitgeleide en de kromgewerkte, hologige va der zegt bij het afscheid, over vloeiend van dankbaarheid: „In de hemel zullen wij el kander ontmoeten". Tot zover is het een liefe lijk, eigentijds tafereel. Doch nu komt de humor, die ge heimzinnige engel aller tijden, om de hoek kijken en hij laat de adellijke dame in vreselijke ontsteltenis uitroepen: „In de hemel? Lieve help, alles liever dan dat! James, in galop naar huis!" De adellijke dame zou het vreselijk vinden, deze proleta riërs in de hemel te ontmoeten en zich met hen op voet van gelijkheid te moeten onder houden met hen aan één tafel te moeten zitten en zich in niets meer te kunnen on derscheiden van dit grauw, dat haar op aarde altijd zo onderdanig de gelegenheid heeft gegeven, haar ijdel ver langen naar weldoen te bevre digen en zichzelf het mateloos plezierig gevoel van superio riteit te schenken. In deze kleine grap is met onfeilbare ironie de méns ge schilderd, zoals hij eens in de sjees reed en nu in de auto rijdt. De jnens, die door de voortgang van de techniek en de ontwikkeling van de maat schappelijke verhoudingen heen zijn eigendommelijke domheden zorgvuldig heeft bewaard en gekoesterd, om ze uit te stallen naar de eisen des tijds. Uit een koortsig ver langen tot eigen verheerlij king, niet eens tegenover an deren, doch tegenover zichzelf, is hij bereid de armen te ge denken, de hongerigen te spij zen, de dorstigen te laven. Hij is bereid de zwarte een be hoorlijke levenskans te geven, hem te plaatsen in een so ciaal verzekerde situatie doch niet om in hem de mens te zien, die zich slechts door uiterlijkheden van hem onderscheidt en in zijn diepste wezen een even waardig deel van het universum is. Dit is het, wat de rassen discriminatie in feite onvoor waardelijk tot de verwerpe lijkheden doet behoren. De adellijke dame in de sjees en de blanke boer in Afrika leven in hetzelfde mis verstand. Hun houding tegen over de wereld heeft niets van doen met liefdeloosheid of gebrek aan humaniteit. Zij willen hun medemensen gaar ne in de goede gaven des le vens doen delen en zij zijn be reid zich daarvoor in te span nen. Zij willen gaarne met James een dagje uit rijden gaan langs de hutten of in hun Cadillac door weer en wind een tocht langs de nego rijen maken. Zij willen hun van eigen geld desnoods wat wegschenken en hun afgedra gen kleren zonder spijt af staan. Zij zullen de dokter be talen voor de zieke kinderen en maatregelen nemen dat de te verwachten nieuwkomer in een proper wiegje kan liggen. Maar zij willen niet met deze lieden in één hemel zijn. Zij kunnen slechts leven, nu en in de hemel, bij de gratie van het anders-zijn-dan-ande- ren, zoals een bloeddruppel zich handhaaft in een glas hel der water door rood te zijn. Zij vrezen niets ter wereld - of in de hemel - méér dan op te gaan in de massa der gelijk heid, zich door niets meer te kunnen onderscheiden van de rest en dus zichzelf niet meer te zien. In wezen is het de doodsangst van het IK, dat siddert van ontsteltenis bij de gedachte, dat het ooit zou kunnen smelten, als een ge woon mens tussen gewone mensen, tot een onzichtbaar deel van datgene wat men mensheid noemt. „IKen daaromheen een ganse schepping, draaiend om mijn as, knielend aan mijn voeten, de hand opheffend naar mijn mildheid, eer bren gend aan mijn grootheid. Ont roerd door dankbaarheid ge denk IK degenen, die voort gaan mij in stand te houden door zich deemoedig te onder scheiden van mij - door zwart te zijn van huid, door arm te zijn, door knecht te zijn, door in goedkopere auto's te rijden, door minder loon te ontvangen en confectiekleren te dragen. Door als massa te luisteren rondom het podium waarop IK sta. Door mijn goedheid te ontvangen en mijn stem te beluisteren. Door mij te be strijden en te vervolgen, des noods. IK dank hen, die niet hetzelfde zijn als IK, omdat zij het scherm vormen waarop ik mijn martiale gestalte als een imponerende schaduw kan projecteren, zodat ik mijn le ven lang kan zien dat IK er ben". De adellijke dame rijdt in haar calèche, de Afrikaanse boer in zijn Cadillac, de Ame rikaanse planter in zijn Ford langs de rijen der Anderen. Zij hebben de Anderen lief, zo lang deze Anderen anders wil len blijven. Zij zouden hun al les willen geven, om hen te bewegen tot een blijvend vrij willig onderscheid. Zij haten de Anderen niet. Zij willen al les voor hen doen. En zij verwachten dat de Anderen ook in de hemel hun eigen plaats zullen kennen en zo bereidwillig zullen zijn in alle eeuwigheid in koor te blij ven herhalen: „Wij zijn anders dan Gij, en Gij zijt beter". Aldus lijkt mij dat nog slechts één vraag overblijft: „Zal de Hemel bereid zijn tot mede werking?" J. L. Bevolking is er nog niet rijp voor (Van onze correspondent in Bonn) De bevolking van het Saargebied heeft de wens te kennen gegeven bij de Westduitse bondsrepubliek te worden aangesloten, maar de jonge mannelijke bewoners van die streek voelen er niet veel voor alle gevolgen daar van te aanvaarden en soldaat te worden. Dit heeft de leider van de democratische par tij in het Saargebied, dr. Schneider, in Bonn verteld. Volgens hem is ongeveer zeventig percent van de bewoners van het Saargebied tegen de algemene militaire dienstplicht. Het Saargebied wordt op 1 januari 1957, po litiek bij West-Duitsland gevoegd, maar men wil dan niet meteen ontevredenheid ver wekken. Men is van plan de weerbare man nen en jongelingen in het Saargebied pas na 1 januari 1960 onder de wapens te roepen. Voor het Saargebied wordt de zelfde uitzon dering gemaakt als voor West-Berlijn, dat nog altijd onder de controle van de gealli eerden staat. Ook de Westberlijners hoeven voorlopig niet in het Westduitse leger te dienen. Het Saarverdrag zal waarschijnlijk op 22 oktober in Parijs ondertekend worden door de ministers van Buitenlandse Zaken Christian Pineau en Heinrich von Brentano. Te zelfder tijd zullen de ministers de over eenkomsten ondertekenen, krachtens welke Frankrijk, West-Duitsland en Luxemburg de Moezel zullen kanaliseren en Fi'ankrijk de aanleg van het Elzas-kanaal evenwijdig aan de Rijn zal staken. De ondertekening zal gebeuren aan het eind van een tweedaagse conferentie van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal waarop de gemeenschappelijke Europese markt en de „Euratom" voor vreedzame toe passing van kernenergie zullen worden be sproken. ADVERTENTIE Huidzuiverheid-Huic' WENEN (Un. Press) Ongeveer twintig Russische onderzeeboten opereren in de Middellandse Zee vanuit pas gereedge komen bases in Albanië, aldus verluidt in Wenen,waar geheime inlichtingen zijn ont vangen van westelijke agenten in Joego slavië. Volgens deze inlichtingen hebben de Russen langs de kust van Albanië zware militaire installaties aangelegd, waaronder onderzeebootbases, vliegvelden en artille rie-batterijen. Sinds juni, aldus de inlichtingen, hebben meer dan drieduizend Russische technici het eiland Sasano, tegenover de hiel van Italië, bij het smalste punt van de Adria- tische Zee, versterkt. De bevolking van de baai van Valona, werd geëvacueerd en nie mand wordt tot het gebied toegelaten. De geheime rapporten vermelden de naam van de Russische commandant: kolonel Obidin. Bij de haven Valona hebben de Russen volgens de inlichtingen veertig stuks lucht doelgeschut opgesteld, twaalf stukken vér- dragend geschut en 24 toestellen van de Russische marine. Voorts leggen de Russen militaire installaties aan in en om de haven van Durazzo en St. Giavanno. In beide plaatsen is onlangs zwaar geschut aange voerd. Tenslotte, aldus de inlichtingen, voorziet Tsjechoslowakije de Albanese strijdkrach ten van alle soorten wapens en militaire uitrusting. Er komen steeds meer schepen met materiaal in Albanië aan, onder andere uit Gdynia en Stettin in Polen. Ook per spoor komt veel materieel aan door Hon garije en Joegoslavië. Op de kisten waarin dit materieel is verpakt, komt steeds de aanduiding voor: porselein en glas. LONDEN (Reuter-UP) Poolse commu nistische jongeren hebben „herbenoeming van Vladyslav Gomoelka in de leiding van de Poolse verenigde arbeiderspartij" ge- eist, aldus meldt radio-Warschau. Deze eis was vervat in een brief van de afdeling Warschau van de Poolse jeugdbond aan het partijbestuur. Morgen zal Gomoelka, de in eer herstel de, eertijds wegens titoïsme veroordeelde, vice-premier een vooraanstaande plaats in de regering of de partij krijgen, zo meldt U.P. Maandag is hij in de partij terugge haald en welkom geheten. Hij is zeven jaar lang persona non grata geweest. Gomoelka is populair, omdat hij binnen de grenzen van het communisme een zekere zelfbe schikking voor zijn land heeft geëist. De boeren achten hem hoog, omdat hij heeft verklaard voordat hij „gezuiverd" werd dat bedrijven met minder dan vijftig werknemers niet genationaliseerd of ge collectiviseerd moeten worden. Men ver wacht dat zijn terugkeer ertoe zal leiden dat het communisme minder doctrinair zal worden gehanteerd. Opgeschort Nadat het derde proces in Poznan zater dag of maandag zal zijn afgesloten, zullen de processen worden opgeschort, vermoe delijk gedurende een week. Volgens de rechtbank zullen de processen na de onder breking worden voortgezet. Ongeveer hon derd personen wachten nog op berechting wegens de ongeregeldheden van 28 juni, waarin 58 personen het leven hebben ge laten. In vele gevallen is het onderzoek nog niet voltooid, aldus de rechtbank.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5