HVS versloeg Die Raeckse na spannende sets met 3-1 DE SAMENZWEERDERS Nieuw Nederlands record van Kuenen op de 10.000 m. V MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Voortreffelijk kunstzwemmen van Amerikaanse meisjes r HOOGTEZON Ledengroei van het Koninklijk Gymnastiek Verbond hield aan NAAIMACHINES Jv De volleybalcompetitie Vesmia bewees plaats in eerste klasse waard te zijn en versloeg Blinkert Ook aantal verenigingen nam toe OP DOORWEEKTE SINTELBAAN H. 3. M AERTENS N.V Frans voetbalelftal tegen de Russen Het weer en de Olympische Spelen in Melbourne C Tafeltennisteams voor afdelingsontmoeting De Duitse hockeyploeg toch naar Melbourne Piet Kraak zondag weel bij Elinkwijk in doel Het Aliechin herdenkings schaaktoernooi Nieuwe doelverdediger voor IJHC „Den Haag" Chiron trekt zich terug uit wedstrijdsport De zesdaagse in Berlijn A VERVOLGVERHAAL door Friedrieh Bruegelj Om de Europese beker Agenda voor Haarlem DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 Ondanks de slechte weersomstandighe den is de Nederlander Frans Kuenen er gisteravond in Brussel in geslaagd liet Ne derlandse record op de 10.000 meter te verbeteren. Voor de eerste maal is nu ook een Nederlandse atleet binnen de 30 mi- nutengrens gekomen, want Kuenen won de race in 29 min. 47.2 sec. Jammer was het dat Kuenen deze nationale recordver- betcring pas in de tweede helft van okto ber maakte, want de sluitingsdatum voor de inschrijving der nummers voor de Olympische Spelen was door het IOC ge steld op 10 oktober. Op dat moment was cr voor het Nederlandse Olympische Co mité geen aanleiding om voor de 10 km in te schrijven, daar er nog .geen atleet aan de eis van het NOC had voldaan. En bovendien zou Kuenen met deze tijd van 29 min. 47,2 sec, nog niet geheel aan de eis van het NOC hebben voldaan. De Ii- miettijd was nl. gesteld op 29 min. 40 sec. Kuenen nam in de wedstrijd in Brussel na de start de leiding op de doorweekte baan en behield deze 12 ronden lang. Daar na kwam de Brit Knight naar voren en in de volgende kilometer nam deze zelfs een voorsprong, van ongeveer 20 meter. Daar na volgden Herman, Vandendriessche, De- pauw, Kuenen, Muller en Van Laere. Over 5000 meter werd voor Knight een lijd genoteerd van 14 min. 42,5 sec. Inmid dels hadden Van Laere en Muller reeds moeten lossen in het groepje achtervolgers terwijl Depauw na 7 kilometer terugviel. De tijd over 8 km bedroeg 23 min, 52,6 sec. Toen lanceerde Kuenen een tegenaan val en zette alleen de achtervolging op de leider in. Drie ronden voor het einde pas seerde hij zijn Britse tegenstander. In een fel gevecht probeerde de Belg Herman nog de tweede plaats te veroveren op Knight, maai* het mislukte. Kuenen won de race zonder verdere tegenstand. Toen hij over de eindstreep ging hadden de klokjes voor hem de nieuwe Nederlandse recordtijd afgedrukt van 29 min. 47,2 sec. Het officiële record stond reeds op zijn naam met 30 min, 30,9 sec. sedert 27 juni van dit jaar. Op 9 september echter had Roovers eveneens te Rotterdam daar weer enkele seconden van af gehaald door een tijd te noteren van 30 min. 21,4 sec., doch deze prestatie is nog niet door de KNAU erkend en zal waarschijnlijk ook niet worden erkend. De uitslag luidde: 1. Kuenen (Ned.) 29 min, 47,2 sec., 2. Knight (GB) 29 min. 57,8 sec., 3. Herman (België) 30 min. 0.4 sec (nieuw Belgisch record), 4. VandenDriessche (België) 30 min. 16,4 sec. Kamerbeek Eef Kamerbeek kwam bij het speerwer pen tot 61,76 meter, waarmede hij de vijf de plaats bezette. Winnaar werd de Pool Radziwonowicz met 71,34 meter, terwijl de Fransman in de nieuwe „spaanse stijl" de speer 67,51 meter ver wierp en de twee de plaats veroverde. Het polsstokhoogspringen was voor de Duitser Preussger met 4.30 meter. Tweede was Sillon (Frankrijk) met 4.25 meter. Hermann (Duitsland) versloeg op de 1500 meter Jose Barthel. In 3 min. 45,2 sec. ging de Duitser het eerst door de finish. Bar thel volgde op de tweede plaats met 3 min. 47 sec. op de 5000 meter zegevierde Zimny (Polen) in 13 min. 58,6 sec., gevolgd door Leenaerts (België) met 14 min. 39,2 sec. Persoonlijk record Eef Kamerbeek verbeterde bij het dis cuswerpen zijn persoonlijke record. Hij wierp de schijf 40.90 meter ver, terwijl zijn beste prestath tot nu toe 40.85 meter was geweest. Op de 110 meter horden eindigde onze tienkamper op de vierde plaats met 15,2 sec., achter de Britse specialist Hil- dreth, die met 14.5 sec. als eerste over de eindstreep ging, gevolgd door Joehnemark (Zweden) en Depauw (België). De Nederlander Blankenstein was op de 800 meter, minder gelukkig. Nadat hij in de eerste ronde de leiding had gehad, pas seerden vrijwel al zijn tegenstanders hem op het laatste gedeelte, zodat hij als tiende eindigde. Winnaar werd Klaus Richtzen- heim (Oost-Duitsland) in 1 min. 48.9 sec. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Het Franse voetbalelftal, dat zondag 21 oktober in het stadion van Colombes tegen de vertegenwoordigende ploeg van Rusland aantreedt, is als volgt samengesteld: Doel: Remetter (Sochaux); achter: Kaelbel (Monaco) en Marche (Racing Parijs); mid den: Scotti (Marseille), Jonquet (Reims) en Marcel (Marseille); voor: Grillet (Racing Parijs) Meklouf (St. Etienne), Sisowski Parijs), Piantoni (Nancy) en Vincent (Reims). Reserves: Colonna (Nice), Louis (Lens) en Fontaine (Reims). De ploeg, die 7 oktober j.l. met 1—2 van Hongarije verloor, is dus slechts op één plaats gewijzigd: in de voorhoede is Fon taine vervangen door Mekloufi, de rechts binnen van St. Etienne, die met Rijvers tot de uitblinkers van zijn club behoort. Meteorologische deskundigen hebben be kend gemaakt, dat het weer tijdens de Olym pische Spelen in Melbourne niet van dien aard zal zijn om de bestaande wereldrecords te verbeteren. Wel is er een kleine kans, dat er tijdens de wedstrijden hittegolven' zullen ziJn- t Deze voorspellingen zijn samengevat in een bundel genaamd „het weer en de Olym pische Spelen" en is uitgegeven door het meteorologisch instituut van Canberra. Een ander boekje, gebaseerd op weten schappelijke analyses van in vroeger jaren geregistreerde gegevens, geeft van dag tot dag het te verwachten weer in, de periode van de Olympische Spelen. ADVERTENTIE MODERNE OPNAMEN Tel. 11178 L. Veerstr. 11-13 OOK VOOR MODEWERK De keuzecommissie heeft de volgende tafeltennisteams samengesteld voor de af delingsontmoeting Kennemerland—Noord hollands Noorderkwartier, die zondag wordt gehouden: overg.kl.: J. v. d. Dries (HBC), Th. Blom (GTTC), K. Schoof (Togido), le kl.: H. Eijking (Rapidity). F. de Loor (Ho- tac), H. Netz (Togido): 2e kl.: F. Deus (VGZ) P. Blom (GTTC), Th. Hart (Togido); 3e kl.: B. Chabot (Heemstede). A. Winder (Rapidity), J. Langenberg (TOG). Dames le team A. Lahey (Johez). N. Simon (Togido), C. Schuyt (Rapidity); 2e team: N. Wolters en N. Vermeulen (Togido), Tr. Vasen (TOG). Jeugd: G. Pliester (HBC), G. Boot en B. v. Eijk (Togido). De wedstrijden beginnen om twaalf uur in het tafeltennishuis Guus Wolters in de Jansstraat te Haarlem; de 2de, 3de, 4de klas- sers en het dames 2de team beginnen om twaalf uur; de overige om half drie. V-n 22 tot en met 27 oktober zullen te Keule- 17 Duitse hockeyspelers worden ge traind ter voorbereiding van de Olympische Spelen. Dit zal' gebeuren onder leiding van dr. Nack en trainer Hanne Scherbarth. Na deze training zullen 15 spelers aangewezen worden om de reis naar Melbourne mee te maken. De 17 spelers zijn: Luecker, Dieser, Ulerich, Hans Juergen Dollheiser, Bren- necke, Delmes, Ferstl, Hugo Dollheiser, Radzikmwski, Reuff, Wolfgang Nonn, Rosen- baum, Budinger, Helmut Nonn, Nikodem, Plass en Dreyer. Voor de competitiewedstrijd Elinkwijk DOS voor zondag heeft de vereniging Elink wijk een beroep moeten doen op haar oude keeper Piet Kraak, omdat Van der Schilden, die voor herhaling in militaire dienst is, geen vrijstelling heeft kunnen krijgen. Piet Kraak zal dus weer voor een wedstrijd bij Elinkwijk het doel gaan verdedigen. In Moskou is het Aljechin herdenkings- toernooi voortgezet met het spelen van de partijen uit de zesde ronde. De resultaten waren: SzaboSmyslov 01: CiocalteaGolombek afgebroken; Pachman Keres afgebroken; BronsteinUhlman af gebroken; Padevsky—Botwinnik 0—1; Naj- dorfGligoric liUnzickei Siahlberg 1—0; Taimanov—Sliwa afgebroken. HVS en Die Raeckse hebben aan de voor avond van een zwaar hoofdklasse program ma een nuttige oefenwedstrijd gespeeld. HVS heeft deze wedstrijd, die in scorever loop een bijzonder spannend karakter had door een sterkere aanval met gering verschil kunnen winnen. Velox heeft van de reserves van HVS maar weinig tegenstand onder vonden. Setstanden: 15-5, 15-6, 15-6 en 15-3. HVS 2, verleden jaar nog kampioen in de eerste klasse, moet het dit jaar zonder een aantal goede spelers stellen. Zo moeten Van Kampen en Doves door een contract als semi-professional bij de voetbalvereniging EDO het volleybal opgeven. AVC deed het tegen Rapditas weer uit stekend. Met 3-1 werden de zwart-witten geklopt. Vesmia bewees een plaats in de eerste klasse waard te zijn en overwon De Blinkert met 3-1. Het eerste team van Die Raeckse gaf het reserveteam een lesje en won gedecideerd met 15-4. 15-3, 15-6 en 15-6. Er bestaat een redelijke kans dat het eerste team van Die Raeckse nog nimmer ont troond als afdelings-kampioen nog dit seizoen een plaats zal vinden in de proef- hoofdklasse voor dames die dit seizoen op initiatief van enkele vooraanstaande Haagse en Amsterdamse verenigingen gespeeld wordt. HVS nam tegen Die Raeckse het initiatief in de aanval en via 5-2, 6-4, 8-6 en 10-6 werd een ruime voorsprong genomen: 13-7. Die Raeckse gaf echter de set nog niet gewonnen en Jac. Moolenaar c.s. slaagden er in de stand weer in evenwicht te brengen: 14-14. Met veel moeite (16-14) won HVS toch uit eindelijk deze game. Voor men aan de tweede set begon wis selden beide ploegen spelers en we ver onderstellen dat de samenstelling van Die Raeckse-ploeg nog wel enige moeilijkheden zal opwerpen. HVS beschikt momenteel over weinig capabele reserves voor het eerste team. In de tweede set gingen de partijen gelijk op: 13-13. Maar ook toen verging het Die Raeckse als in de eerste set en wonnen de HVS'ers met twee punten verschil: 15-13. Ook de overige sets kenmerkten zich door het zelfde gelijkopgaande scoreverloop. In de derde set bleven de partijen bij elkaar tot 10-10 waarna onder bijval van het pu bliek Die Raeckse de set met 15-12 won. De laatste set ging zelfs tot 13-13 gelijk op. waarna HVS met 15-13 de strijd in zijn voor deel besliste. Dames AVC heeft het tegen Rapiditas weer goed gedaan en de jeugdige ploeg liet vaak aar dig spel zien maar onderscheidde zich van haar tegenstandster toch hoofdzakelijk in beweeglijkheid. In de eerste set had Rapidi tas de zege voor het grijpen (13-8), maar door enkele foutjes kwam AVC gelijk met de Rapidianen en wist in een goed gespeeld slot nog de zege uit het vuur te slepen: 15-13. In de tweede set kon Rapiditas na een ge lijk opgaande strijd na 8-8 een voorsprong nemen (12-9 en 14-11), maar het kostte niet temin nog veel moeite om te winnen: 15-13. In de derde set liep AVC uit tot 12-2, maar de Rapidianen met aanvoerster Kitty Hoevens aan het hoofd liepen gestadig in en twee time-outs aan AVC-zijde konden niet verhinderen dat Rapiditas tot 14-12 op haalde. Maar net won AVC deze set: 15-12. Ook in de laatste set stelde AVC Rapiditas weer voor een grote achterstand: 7-1. Mevr. Hoevens kon van deze achterstand aan serve nog iets afknabbelen (7-4), maar AVC, die in Ria de Vilder een goed aanvalster bezat, besliste na 10-6 en 12-10 met 15-10 de wed strijd. Vesmia won Het sterke serveren van Vesmia stelde De Blinkert de eerste sets voor problemen en met 15-9 en 15-6 werden dit ruime over winningen voor de ex-scholieren van Sancta Maria. De derde set werd winst voor de Bloemendaalse dames, waarbij mevr. Daan door haar goede spel opviel: 15-12. De laatste set ging aanvankelijk gelijk op (4-4), maar eindigde weer in winst voor Vesmia: 15-12. De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: HVS-Die Raeckse 3-1: HVS 2- Velox 0-4; WSH 2-AW 2-2, Die Raeckse 3- Gios 2-2; Eclecta 2-Boru 2-2; Sizo-HVS 3 4-0: Blinkerl-PSCB 0-4; Boru 2-WIK 3 1-3. Dames: Die Raeckse-Die Raeckse 2 4-0; Rapiditas-AVC 1-3; Blinkert-Vesmia 1-3; Eclecta 4-Boru 0-3; AVC 2-Sizo 2 2-2; Die Raeckse 4-OSS 0-3: PSVH-Gios 2 4-0: HVS 2-Blinkert 2 3-0; DSS-WSH 0-4; Eclecta- Santpoort 3-1; Eclecta 3-SSO 2 2-2. Het bestuur van de ijshockeyclub Den Haag is erin geslaagd voor het komend sei zoen een nieuwe doelverdediger te contrac teren. Nadat bekend was, dat Jack Lyndon niet beschikbaar was, heeft het bestuur zich in verbinding gesteld met de in Amerika verblijvende Canadese goalie Gerald Schultz. Schultz, die enkele jaren met succes het doel van club North Dakota heeft verdedigd, heeft zich bereid verklaard het komend sei zoen voor IJI-IC (Den Haag) te komen, spelen. Na de Rally van Monte Carlo, die in januari 1957 wordt gehouden, zal de beken de Franse coureur Louis Chiron zich uit de wedstrijdsport terugtrekken, zo heeft hij in Parijs verklaard. Hij vervult hiermee de wens van -zijn vrouw. Chiron zei „mijn vrouw en ik waren diep geschokt toen wij van de ongelukken op 'het circuit van Monthlery, waarbij Musy het leven verloor en Rosier zwaar werd ge wond, vernamen. Ik zal haar wens vervullen en na de rally niet meer aan wedstrijden deelnemen". /A [N/N r Ty] A JP 1 1 My 7 9 Merlijn was erg onder de indruk van alles, wat hij zojuist over de draak gehoord had. Hij zal op een bank voor een huis en dacht er over na. En toentoen kreeg hij opeens een idee „Die bessen!", mompelde hij. „Die loverbessenzou. ik daarmee niet iets kunnen doen? Als het waar is, wat er in dat boek staat, moeten ze veel macht hebben!" Tjazo stond het ook in het boek, dat de oude vrouw hem gegeven had. Zou het werkelijk zo zijn? Toen stond Merlijn op. „Ik ga 'het proberen!", zei hij. 27-28 Enige honderden toeschouwers hebben gisteravond op de tribunes van het Sport- fondsenbad-oost in Amsterdam tenvolle ge noten van het eerste optreden van de Ameri kaanse kunstzwemkampioenen. Het werd een avond diè bovendien een zeer goede vergelijking mogelijk maakte met het pres tatiepeil, dat in Nederland is bereikt bij het kunstzwemmen door de verenigingen De Meeuwen en ZAR. Uiteraard viel deze ver gelijking in het voordeel van de Amerikaan se meisjes uit, doch een hemelsbreed ver schil was er zeker niet, ondanks liet feit dat het kunstzwemmen in Nederland nog niet zo heel lang wordt beoefend en dat in Amerika ongetwijfeld het beste wordt ge presteerd dat er op het ogenblik bereikt kan worden. Wat naast de perfecte techniek bij het optreden van de Amerikaanse kunstzwem kampioenen opviel was de „smile", die tij dens het zwemmen geen moment op de ge zichtjes van de lieftallige meisjes verflauw de. Als volmaakte artiesten gedroegen zich deze amateurs, die in hun tak van sport een zeer hoge trede hebben bereikt. Maar dat kan ook niet anders als men van de leidster, mevrouw Normo J. Olsen, de moeder van de Olympische schoonspring- kampioene Zoe Ann Olsen. hoort dat deze meisjes, voordat zij in de ploeg worden op genomen, tenminste twee jaar lang twee uur per dag elk onderdeel tot in den treure heb ben doorgenomen DE WIT. De Nederlanders Gerard de Wit en zijn partner de amateur E. J. Deen zijn uitgeschakeld in de eerste ronde van het 1 Gleneagles-Saxone golftoernooi, dat dinsdag te Gleneagles Perthshire is begonnen. Zij werden door het Britse paar S. P. Morrison (amateur) en T. B. Haliburton (prof) met 5 en 3 verslagen. ENGELAND—FRANKRIJK. De voet balwedstrijd tussen de elftallen van Engeland en Frankrijk (spelers tot 23 jaar) is geëin digd in een gelijk spel: 0—0. Mevrouw Olsen streeft er naar het kunst zwemmen opgenomen te krijgen in het pro gramma van de Olympische Spelen in 1960 en mocht zij slagen dan lijdt het geen twij fel, of haar pupillen zullen het eerste goud veroveren, zowel in het groepszwemmen als in de solonummers. Vóór het optreden van de Amerikaanse kunstzwemkampioenc Joanne Royer Maury voerde onaangekondigd in het program ma Hettie Balkenende haar „Silver Dream" op. Hettie mocht nog zo haar best doen, toen de Amerikaanse voor haar solo nummer in het water kwam, bleek het ver schil groot. In „Jazz 1956" leefde Joanne Maury zich geheel uit, bracht de kenners in vervoering met een perfecte stijl en mocht bij het einde een applaus in ontvangst ne men dat minuten lang aanhield. Volmaakt samenspel en een tot grote hoog te opgevoerde techniek toonde ook de kunst- zwemgroep van de Athens Athletic Club uit Oakland (Californië), acht meisjes die het Amerikaanse kampioensteam vormen en die bij de laatste Panamerikaanse Spelen even eens de titel behaalden. Zij brachten hun show niet alleen in het water, maar ook- op de kant in „I've Got Rhytm". „Tennessee Wig Walk" en „Dance of the eagles". Ongekend peil De Amerikaanse schoonspringers Fletcher Gilders en Ron Smith waren net niet goed genoeg om opgenomen te worden in de Amerikaanse Olympische ploeg, hetgeen wil zeggen dat hun prestaties voor Europa op een ongekend peil staan. Het daverende ap plaus, dat dit geestige tweetal bij zijn spron gen en komische optreden kreeg, bewees hoezeer het publiek dit optreden waar deerde. Voor en na het optreden van de Ameri kaanse leermeesteressen toonden de kunst- zwemgroepen van de ZAR en De Meeuwen, hoever men in Nederland thans in deze tak van sport gevorderd is. Het werd duidelijk dat er nog een'grote achterstand in te halen is, al mag het peil, dat de meisjes in zo korte tijd bereikt hebben, verheugend genoemd worden. De Amerikaanse gasten zullen de komende dagen nog optreden in Rotterdam, Groningen en Den Haag en vertrekken 23 oktober naar Zwitserland. Woensdag is in Venlo de international- voetballer en tegenwoordige speler van Willem II, Coy Koopal, in het huwelijk getreden met mej. Trees Raymann. Het jonge echtpaar bij het verlaten van de kerk in Venlo. Woensdagavond, de voorlaatste avond van de zesdaagse te Berlijn, luidde de stand: 1. ZiegeTerruzzi (Duits./It.) 371 punten; 2. NielsenKlamèr (Den.) 274 punten; 3. Van SteenbergenSevereyns (Belg.) 219 punten; 4. Bintner—Scholl (Duitsl.) 119 punten. Op één ronde: 5. DerksenVan Vliet (Neder land) 173 punten; 6. ArnoldBugdahl (Austr./Duitsl.) 169 punten; 7.. Junkermann Reinecke (Duitsl.) 169 punten; 8. Roth Bucher (Zwits.) 162 punten; 9. Petry Schuermann (Duitsl.) 153 punten. De overige koppels hadden twee of meer ronden achter stand. De Amerikaanse kampioene kunst zwemmen 1956 Joanne Royer Maury, na haar voortreffelijke prestatie gister avond in het Sportfondsenbad-Oost in Amsterdam. In een boekwerkje van ruim zestig pa gina's heeft het bestuur van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond verslag gedaan over het jaar 1955-1956. Dit verslag maakt onder meer melding van de uitbrei ding der verschillende activiteiten; mede mogelijk geworden door een rijkssubsidie, waardoor vooral aan het jeugdwerk en aan het cursuswezen meer aandacht geschonken kon worden Het aantal aangesloten vereni gingen steeg met negen, mede door het toe treden van verenigingen uit z,w.-Groningen. n.w.-Drenthe, welke verenigingen tezamen de nieuwe turnkring Westerkwartier-Noor- derveld vormen. Aan het einde van het jaar stonden 665 verenigingen ingeschreven met 160.579 leden, dat is 6537 leden meer dan verleden jaar. De uitbreiding van de activiteiten van hét Verbond ging op de duur zoveel tijd vergen van de bestuursleden, dat voor meerdere technische en organisatorische onderdelen afzonderlijke commissies samengesteld moe ten worden. k. CC Hij kon niet begrijpen hoe een man. wiens roeping het was orri zijn leven te wijden aan de eeuwige wetten van de taal, enig enthousiasme had weten op te brengen voor zo iets vluchtigs als politiek. En dan zijn eigen positie: zij hadden het voor hem moeilijk gemaakt om een bekend filoloog te blijven en niets meer dan dat! Kubrna's gedachten gingen een geheel andere rich ting uit. Hij wilde een vinger in de pap van de univer siteit hebben. Zijn lectoraat was slechts een begin. Hij wilde een professoraat krijgen. Kratochvil had men, alhoewel hij de pensioengerechtigde leeftijd reeds be reikt had, in functie gelaten. Hij was een monument op zichzelf; om hem zweefde het aureool van een ver- ieden, dat tegenwoordig geen betekenis meer had. Maar die oude, afgeleefde man had het gewaagd de vertegen woordiger van de nieuwe staat met een academisch snobbisme te behandelen! Kubrna lachte, maar hij was woedend. Formanek moest zijn collega van het Ministerie van- Onderwijs laten wachten. Hij had nog het hoofd van één der afdelingen van het Vakverbond bij zich op be zoek, met wie hij besprak hoe zij het beste Helena kon den gebruiken bij het onderzoek tegen haar broer en Jan Horak. In de ochtenduren, toen men op het bureau van het hoofdbestuur van de Federatie van Vakbonden het communiqué bestudeerd had, had men Svec ge vraagd of het toelaatbaar was dat men een vertaalster in dienst had, legen wiens broer zulke ernstige beschul digingen waren ingebracht. Svec had toen geantwoord dat men de zaak maar met dr. Formanek moest be spreken. Formanek liet met geen woord of gebaar tegenove Prochazka, een nog jonge ambtenaar van de Federate van Vakverenigingen, blijken, dat hij van het bestaar van een zuster van Jablonsky afwist. Hij liet hem rustij uitspreken, omdat hij zorgvuldig na wilde gaan ol Prochazka de delicate taak opgedragen zou kunnen worden om Helena te bewegen haar broer en Jan Horak tot een bekentenis over te halen. I-Iaar medewerking met betrekking tot Horak is hel belangrijkste, overwoog Formanek; voor het geval van Jablonsky kan ik rekenen op Kratochvil en Kubrna. Moet ik Prochazka duidelijk maken, dat hij Helena er van op de hoogte moet brengen, dat haar verdere tewerkstelling bij het hoofdbestuur van de Federatie van Vakbonden afhankelijk is van haar bereidwillig heid om mede te werken, of zou hij genoeg begrip voor deze zaak hebben, om dit zélf te realiseren? Het was duidelijk, d-at Prochazka intelligent genoeg was. Alsof hij de gedachten van dr. Formanek had gelezen, merkte hij op een gegeven moment glimlachend op„ dat zij de hoeveelheid werk, die Helena geregeld opgedragen werd, zouden kunnen verminderen of zelfs geheel stop zetten. Zij zou aan gedwongen kurmen worden zich aan te melden bij het Arbeidsbureau, dat uiteraard geen betrekking zou kunnen vinden voor de zuster van een vijand van de staat. Prochazka voegde er nog aan toe, dat men haar op het bureau van de Federatie steeds als loyaal had beschouwd en dat hij niet geloofde, dat zij de opvattingen van haar broer deelde. Zou deze gunstige beooi-deling, zo vroeg dr. For manek, u er van weerhouden maatregelen tegen juf- trouw Jablonska te nemen, indien wij dat noodzakelijk zouden achten? De jonge man staarde' Formanek verbaasd aan. Wanneer het Ministerie van Sociale Zaken ons een verzoek doet, worden de merites daarvan onderzocht. Er kunnen tal van motieven mee gemoeid zijn, die wij moe ten nagaan. Wij vragen inlichtingen aan de Partij en aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken, en pas daarna zeggen wij „ja" of „neen". Maar in dit geval weten wij, dat u en de Partij één zijn, zodat wij noch de merites, van wat u zoudt vragen, zullen onderzoeken, noch zullen vij uw motieven nagaan. Wat u verzoekt, zal dus uitge- oerd worden. Het antwoord had dr. Formanek tevreden gesteld. Hi ,-gde vervolgens precies uit, wanneer en op welke wijz et Hoofdbestuur van de Federatie van Vakvereniginge: ruk op Helena moest uitoefenen. Hij beëindigde hierna het onderzoek met Prochazk; .•n ontving Kubrna. Snel werden de zaken afgedaan. Op 15 april de volgende dag dus 's middags om drie uur zou het onderhoud met Jablonsky plaats vinden. Waarom was Kubrna eigenlijk naar hem toe gekomen? vroeg dr. Formanek zich af. Een discreet gevoerd tele foongesprek zou al voldoende zijn geweest. Soms omdat Kubrna aan wilde tonen, hoe groot zijn respect voor het Ministerie van Binnenlandse Zaken was? Of wilde hij minder gunstige dingen over Kratochvil zeggen? Natuur lijk, dat moet het zijn. Alsof zij niet op de hoogte waren! Alsof er niet ook in de Sovjet-Unie overal kenners van de Slavische talen, historici en experts van de oudheid belangrijke posten bekleedden, omdat dit een goede in druk maakte en omdat zij volkomen argeloos waren! Kubrna meent_ ongetwijfeld, dat hij alles'weet, over woog Formanek, maar het is met zijn kennis nog maar droevig gesteld. We zullen hem nog heel wat moeten leren. Vervolgens begon hij weer over Helena na'te denken. Waarschijnlijk zou het wel niet nodig zijn om de hulp van de Federatie van Vakbonden in te roepen. Zij zou wel op eigen initiatief handelen. Hij had haar zelf inge licht over de mogelijkheid om in contact te komen met haar broer en met Horak. Ze was verstandig genoeg en zou zulk een gelegenheid zeker uitbuiten! Formanek was tevreden. Sedert hij de dossiers van Kubka overgenomen had, was hij al een heel eind gevor derd. Hij sorteerde de stukken, die op zijn bureau'lagen. De vertrouwelijke documenten moesten in de safe opge borgen worden. Koseks verzoek om toegelaten te worden tot de gearresteerde leden van Organisatie no. 5, zodat hij zijn verdediging zou kunnen voorbereiden, kwam hem hierbij weer onder ogen. Op een of andere manier moest hij hem duidelijk zien te maken, dat tegenwoor dig het tempo van het vooronderzoek aanzienlijk versneld was, dat men niet meer door formeel-juridische zaken belemmerd werd en dat de politie een zaak in enkele dagen vrijwel geheel rond maakte. Als hij dat Kosek duidelijk zou kunnen maken, zou dat tevens de gewenste druk op Helena uitoefenen. Hij belde Kosek op en deelde hem mede, dat ongeluk- cigerwijs zijn verzoek niet ingewilligd kon worden. Pas ïadat de gearresteerden aangeklaagd zouden zijn, zou hij hen kunnen opzoeken. Over een paar dagen zou het wel mver zijn. Nee, de paasdagen zouden geen vertraging in de gang van zaken opleveren. Natuurlijk zou men ook tijdens de paasvakantie doorwerken. Tenslotte merkte Formanek nog op, dat als Helena Jablonska de gearres teerden nog vóórdat zij in staat van beschuldiging zouden worden gesteld zou willen opzoeken, zoals hij haar voor gesteld had, zij vlug een besluit moest nemen, (Wordt vervolgd). In het afgelopen jaar hebben deze commis sies zeer druk werk gehad, want het verslag vermeldt onder meer de volgende speciale en normale gebeurtenissen als organisato rische weekends, technische weekends, va kantie-werkweek, een technische bondsver gadering (de 25e sinds het instellen van zo'n vergadering) studiedagen, leiders-, herscho- lings- en voorturncursussen, weekend voor ritmische gymnastiek, senioren- en huis vrouwendag, kampeerkampen voor aspiran ten. de deelneming van het KNGV aan de Olympische Dag en aan de Gymnajuventa. de internationale turnwedstrijden tegen Noord-Frankrijk, Denemarken, Engeland, Saarland en België, de turnkampioenschap- pen. bondskeurwedstrijden en bondskeuruit- voeringen voor leden en aspiranten, de Bonds Wandeldag en de atletiekkampioenschappen. Het uitgebreide jaarverslag, waarin tevens zijn opgenomen het financiële verslag 1955- 1956 en de begroting 1957-1958 zal zaterdag in Utrecht tijdens de bondsvergadering nader besproken worden. De verdere agendapunten zijn onder meer enige wijzigingen in het huishoudelijk re glement en bondsverordeningen, een voorstel tot verhoging van de bondscontributie, ver kiezing dan wel herbenoeming van enige periodiek aftredende bestuursleden; het voorzien in de vacatures wegens het bedan ken van één bestuurslid en wegens het be noemen van een bestuurslid tot contactfunc tionaris; enige benoemingen in vaste com missies alsmede een bespreking over het Bondsfeest en het Bondscongres 1958. welke laatste punten verband houden met het 90- jarig bestaan van het KNGV. In de eerste ontmoeting tussen Manchester United en de Duitse club Borussia Dort mund, die meetelde voor de Europese beker, won Manchester United met 32, nadat het bij de rust met 30 had voorgestaan. Scheidsrechter was de Nederlander Horn. DONDERDAG 18 OKTOBER Minerva: „Aïda", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Ave Maria", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. L»xor: „Les grandes manoeuvres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Drie mannen in de sneeuw", alle leeft.. 7 uur. Cinema Palace: „Tempel der verleiding", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Politie zonder wapens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zwei blaue Augen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals museum, 8 uur: Prof. dr. L. van der Pijl spreekt voor de Volksuniversiteit over „Nieuwe visies op de plantenwereld". Zui derkapel: 8 uur, Dienst o. 1. v. J. Klein Haneveld. Noorderkapel: 8 uur, Voor de stichting „Petra" spreekt Th. Dikkes over „De verloochening van het oordeel". Brink- mann: 8 uur, Klassieke langspeelplatenavond van de firma Hogenbijl. VRIJDAG 19 OKTOBER Minerva: „De mooiste vrouw ter wereld", 14 jaar, 8.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „.Tedda", IC jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Los geld" 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Cinema Palace: „Frasquita", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hyena's van het wilde westen". 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft.. 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in gevangenschap". 18 jaar, 2.30 7 en 9.15 uur. Minervatheater: 8 uur, Dr. A. L. Constandse spreekt voor de Volksuniversiteit .over „De toekomst van Europa".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7