Hagenaars om hoge trotseerden stortregens gasten toe te juichen Engeland dingt met Egypte naar volksgunst in Jordanië verstopping Bonn kan NAVO-verplichtingen in 1957 niet nakomen „Geen vergeldingsstraf voor hem die in geweten dwaalt" Rapport over Suezkwestie in de Raad van Europa Dienstplicht gaat zvel op 1 april in ondanks technische moeilijkheden Hoog spel tegenover Israel brengt vrede in gevaar Geen oplossing, zvel een aanbeveling Moeilijkheden rond het „Vader Drees-lied" 9 HET STAATSIEBEZOEK UIT LIBERIA Gouden boek Mej. mr. N. S. C. Tendeloo overleden Conducteur veroordeeld wegens verduistering Minister Struycken over zijn nieuwe functie Met gemengde gevoelens aanvaard Nederlander gewond bij vechtpartij in Zweden Bakkers van Apeldoorn stichtten coöperatie Geef de strijd niet op tegen Examens Diesviering R.Kuniversiteit Rede van prof. D. van Eek Europees debat in verenigde zitting? Kredietbrief voor toeristen met autopanne DONDERDAG 18 OKTOBER 1956 „NIET IN CALÈCHES, wel in calèches, in gesloten koetsen, neen in auto'szo flitsten gistermiddag de geruchten door de rijen van enkele honderden mensen, die gewapend met pa- rapluies en regenkleding op het voorplein van het Huis ten Bosch in Den Haag het vertrek van de koninklijke bezoekers en hun gasten uit Liberia voor de rijtoer door Den Haag afwacht ten. Om tien voor drie had men Prins Bernihard zien arriveren, om kwart over drie kwamen ook de Koningin, Prinses Beatrix en president en mevrouw Tubman met hun gevolg uit Rotter dam bij Huis ten Bosch aan. Lakeien snelden met parapluies langs de rode loper op de trappen omlaag om de hoge gasten te beschermen tegen de regen en toen was het enige tijd weer stil op het grote voorplein. Zouden het calèches worden of auto's. De geruchten gonsden weer in het rond. Toen om even over half vier een bereden eskadron van de Marechaussee langs de oprijlaan Huis ten Bosch naderde, gevolgd door een rij gesloten blauwe koetsen leek het pleit beslecht. De rijtoer zou in weerwil van de regen toch in calèches worden gehouden. Maar toen werd alles toch anders. De chauffeurs kregen opdracht zich achter het stuur van hun auto's gereed te houden en even later om voor te rijden. Toen om bij vieren de karossen rechtsomkeert maakten naar het Haagse Bos, had men zekerheid: de rijtoer en de tocht naar de raadzaal zouden in auto's gemaakt worden. Ondanks het slechte weer steeg er een hartverwarmend ge juich op uit de menigte wachtenden toen de Koningin door een lakei met een parapluie vergezeld, op het bordes verscheen. In gezelschap van haar dochter en van president Tubman nam zij plaats in de eerste auto. In de tweede stapten mevrouw Tub man en Prins Bernhard. Precies vier uur zette de stoet zich in beweging. Er werd in vrij snelle vaart naar Den Haag gereden, waar de staatshoofden en hun gevolg niet in het oude stadhuis aan de Groenmarkt, maar om „stooktechnische" redenen in de raadszaal aan de Javastraat ontvangen werden. Tegen de wanden van de zaal, bekleed met zijden damast, was een versiering van chrysanten, dahlia's, trosrozen en anjers aan gebracht. Het trappenhuis was met rode bloemen versierd. Met een korte toespraak overhandigde de heer Van de Oever, loco-burgemeester van Den Haag hier aan president Tubman het geschenk van de gemeente, een oud-zilveren mand met lelietjes van dalen, In zijn toespraak zei de heer Van den Oever dat Den Haag als zetel der rege ring en vergaderplaats van de Staten-Ge- neraal veel betrekkingen met het buiten land heeft. Dat maakt, aldus spreker dat Den Haag ook grote belangstelling heeft voor de ontwikkelingen in het buitenland. Daarom zijn wij verheugd, dat als gevolg van uw bezoek, de verwezenlijking en uit breiding van de banden met uw land en het volk van Liberia op velerlei wijzen ge stimuleerd zullen worden. Na de voorstelling der autoriteiten te kenden de president en mevrouw Tubman, alsmede de koninklijke gasten het gasten boek. Nog even vertoefden de gasten in de raadszaal om' een glas champagne te drinken. Zij begaven zich vervolgens naar het balkon, waar een groot aantal belang stellenden hen juichend begroette. Tenslot te trokken zij zich weer in de raadszaal terug om zich met de raadsleden te onder houden. Prins Bernhard vertelde hier opgewekt over zijn reis in Tanganjika waar hij veel gejaagd heeft. Hij liep een beetje mank en vertelde desgevraagd dat hij tijdens een jachtpartij zijn been bezeerd had. Tegen vijf uur begaven de hoge gasten uit Liberia zich naar kasteel Oud-Wasse naar terwijl de Koningin, de Prins en Prin ses Beatrix naar Huis Ten Bosch terug keerden. 's Avonds gaven president en mevrouw Tubman in de residentie van de gezant van Liberia aan de Wilhelminalaan in Wassenaar een gala-diner waaraan behal- P.v.d.A.-Kamerlid en voorvechtster van vrouwenbelangen Mejuffrouw mr. N. S. C. Tendeloo, lid vn de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, is in de afgelopen nacht in haar woning te Wassenaar overleden. Zij was vorige maand 59 jaar geworden. Nancy Sophie Cornélie Tendeloo is op 3 september 1897 te Tebing Tinggi op Deli geboren. Zij bezocht de meisjes-h.b.s. en het gymnasium in Leiden en studeerde vervolgens Engelse taal- en letterkunde aan de universiteit aldaar. Zij behaalde de akte m.o.-Engels, waarna zij rechten ging studeren aan de rijksuniversiteit in Utrecht. Gedurende haar studententijd gaf zij En gelse les aan 'n mulo-school in de Domstad. In 1924 werd mejuffrouw Tendeloo in Amsterdam beëdigd als advocaat. Nadat zij enkele jaren werkzaam was geweest op een advocatenkantoor in de hoofdstad, vestigde zij zich daar in 1927 als zelfstan dig advocate. In datzelfde jaar werd zij benoemd tot secretaresse van de Neder landse Vrouwenclub te Amsterdam. Zij vervulde diverse bestuursfuncties in de Vereniging van vrouwen met academische opleiding en de Nederlandse vereniging voor vrouwenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap. Zij is voorts vice-voorzitter geweest van de Vrijzinnig Democratische Bond. In 1938 werd zij voor deze partij gekozen tot lid van de gemeenteraad van Amsterdam. In deze raad had zij zitting van 19381941 en van 19451946. Van 20 november 1945 tot 3 juni 1946 en sedert 6 juni 1946 was zij lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. In de Kamer en ook daarbuiten is zij herhaaldelijk opgetreden als een zeer actieve pleitbezorgster voor de belangen en de rechten van de vrouw. Mejuffrouw Tendeloo was commissaris van een handelsvereniging en voorzitster van de coöperatieve woonvereniging „Ons Huis". Zij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een vijfendertig jarige conducteur-chauffeur die in de periode van december 1955 tot juni 1956 ten nadele van de NZHVM, waarbij hij in dienst was, een bedrag van ruim achtduizend guld'en zou hebben verduisterd. De officier van Justitie, mr. L. H. Feits- ma, had veertien dagen geleden een gevan genisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorlopige hechtenis geëist. De rechtbank veroordeelde vanmorgen de chauffeur tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest. ve de koninklijke gasten onder meer aan zaten minister-president dr. W. Drees, mi nister J. M. A. li. Luns, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, allen verge zeld van hun echtgenoten, en de vice-pre sident van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers. Het bezoek in Rotterdam werd besloten met een lunch in het Afrika-Instituut. Van links naar rechts minister Mans- holt, Prinses Beatrix, mr. J. Keuning, Koningin Juliana, president William Tubman en mr. Ph. A. Mees, de voorzitter van het Instituut. Minister Struycken is vanmiddag per vliegtuig in Willemstad op Curasao gearri veerd. Hij deelde aan de pers mee dat ter zake van het ministerie van Overzeese Rijksdelen geen enkele principiële beslis sing is genomen. Voorlopig zal minister Staf dit departement beheren. Later zullen de zaken nader geregeld worden en ver moedelijk zal dan een staatssecretaris worden benoemd. De minister deelde mee, dat hij indertijd voor particuliere zaken van' de Antillen naar Nederland was gereisd en dat hij pas in Nederland had vernomen van de moge lijkheid, dat hij voor een ministersfunctie in aanmerking zou komen. Hij verklaarde, zijn nieuwe functie zeer zwaar te achten en haar met gemengde gevoelens te aan vaarden. Hij meende echter geen bezwa ren te mogen maken, omdat de kabinets crisis al lang genoeg geduurd had. Over zijn opvolging als gouverneur van de Antillen is nog geen enkele beslissing gevallen. VooiTopig neemt mr. Van dei- Valk deze functie waar. Een opvarende van het Nederlandse tankschip „Astrid Ness", de 27-jarige boots man J. B., is dinsdagavond door zijn mede- opvarende J. A. negenmaal met een dolk gestoken, di-iemaal in de buik en zesmaal in de rug. Een der steken trof zijn lever. Zijn toestand is ernstig. A. heeft voor de politie in Gothenburg e^i bekentenis afgelegd. B. en hij hadden op een Zweeds schip, dat in de haven van Gothenburg lag, een landgenoot bezocht. B. stak daar een bierfles in zijn zak. A., die vreesde dat B. de fles als wapen tegen hem zou gebruiken, nam daarop de dolk, dl onder een kooi lag, weg. Toen zij het Zweedse schip verlieten gooide B. de fles naar A., maar miste hem. A. begon daarop met de dolk te steken. Opvarenden van het Zweedse schip hebben bevestigd dat B. met de ruzie is begonnen. ADVERTENTIE In Apeldoorn is woensdag een coöpera tieve bakkerij „De Halm" geopend waarbij vijftig plaatselijke bakkers zijn aangeslo ten. De steeds verder gaande mechanisatie vroeg van de bakkers grotere financiële offers, dan zij meenden te kunnen opbren gen, terwijl ook het personeelstekort steeds nijpender werd. Voor de bediening van de klanten is in Apeldoorn zeer veel perso neel nodig, omdat weinig plaatsen in Ne derland een zo ruime bebouwing hebben. Door het stichten van „De Halm" heeft men de bezwaren ondervangen en kunnen de bakkers, die volledig hun zelfstandig heid behouden, zich geheel toeleggen op de service aan en het bedienen van hun klanten. Het bedrijf levert wekelijks 70.000 bro den af voor de bevolking van Apeldoorn en omgeving, terwijl bovendien elke week een 3000 kg. koekjes wordt gebakken voor de drie noordelijke provincies, Overijsel, Geldex-land, Utrecht en Noord-Brabant. Er zijn plannen in voorbereiding bij de bakkei-s van Purmerend en Alkmaar om ook daar te komen tot dergelijke coöpera tieve bakkerijen. NEGENENVIJFTIGSTE DIES VAN DELFTSCHE STUDENTEN BOND De Delftsche Studenten Bond viert vol gende week zijn negenenvijftigste dies. De feestelijkheden worden op donderdag 25 oktober geopend met een bijeenkomst in de aula der Technische Hogeschool. Op vrijdag 26 oktober geeft het Delfts studen tentoneel „Kachel" een gala-opvoering van „High Tor" van Maxwell Anderson. ADVERTENTIE DIT IS de manier om verstopping te overwinnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het toilet. Neem eerst een week elke avond twee Carters pilletjes - 2e week: elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Leverpilletjes zorgen voor de gal- toevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de Ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Zó helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvig heid af. u is een ander mens. En mocht u later door zorgen, te veel eten, oververmoeidheid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoen de om u weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVERPLLLETJES-r 1.20 per flacon. BONN (Reuter) Leden der christen democratische bondsdagfractie hebben verklaard op een besloten bijeenkomst van bondskanselier Adenauer vernomen te heb ben dat West-Duitsland niet in staat zal zijn de belofte, tegen het einde van 1957 270.000 man onder de wapenen te hebben, na te komen. Er wordt naar gestreefd op die datum te beschikken over een leger ter sterkte van 200.000 man. Men verwacht, dat de nieuwe minister van Defensie, Franz Jozef Strauss, dit binnenkort aan de mede leden van de Noordatlantische Verdrags organisatie zal mededelen. Dr. Adenauer heeft in een radiorede ver klaard dat West-Duitsland zijn bijdrage tot de veiligheid der westerse wereld moet en zal leveren. „De militaire diensttijd van een jaar is de uiterste grens waartoe wij mogen gaan, om onze verplichtingen tegen over de bondgenoten te kunnen nakomen," aldus Adenauer. Volgens de perschef van de bondsregering kan de achterstand worden ingehaald en behoeft er geen vei-traging te ontstaan in de uiteindelijke opbouw van een leger van een half miljoen man tegen het eind van 1959. In welingelichte kringen in Bonn is men daax-over sceptisch, hoewel de toezeg ging is gedaan, dat de dienstplicht op 1 april 1,957 zal ingaan, zoals reeds bepaald is. Heinrich Krone, fractie-leider van de C.D.U., deelde op een persconferentie mede dat zijn partij „om politieke redenen vast Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor- derd tot arts mevrouw N. C. Ansink Schipper, S. B. Gan, H. J. van der Kaaij, M. H. Schvey, Th. de Boox-der en A. F. L. Gol- terman, allen te Amsteradm. Geslaagd voor het artsexamen eerste ge deelte Ph. Willensky, M. W. Wessel, G. H. Bruins, J. H. Groff, T. G. M. Steffens, allen te Amsterdam; R. van der Veer, Haarlem en M. R. den Hartog, Nijmegen. Bevoi'derd tot doctor in de wis- en natuur kunde T. H. van der Hax-st, Amsterdam. Geslaagd voor het doctoi'aal examen econo mie D. T. van der Mei en R. F. Dhooge, Am sterdam, voor het doctoraal examen psy chologie F. Mispelblom Beyr, Amsterdam en A. A. J. van den Broecke, Blaricum; voor het doctoraal examen scheikunde W. Groen, Amsterdam. Woensdag is te Nijmegen de 33-ste dies natalis van de r.-k. universiteit geviex-d. De rector magnificus, px-of. mr. D. van Eek, sprak in de diesrede over „de strafrechter tegenover het gewetensbezwaar". Prof. Van Eek baseerde zijn betoog op de stelling, dat de Nedex'landse rechtsox-de haar gebondenheid aan het zedelijk goede als grondslag heeft en dat werkelijke con flicten tussen wet en geweten in zulk een rechtsorde zeldzaam zijn. Hij vroeg zich ech ter af, of bestraffing van een gewetensbe zwaarde zedelijk verantwooi'd is en of ons geldend recht ruimte openlaat om de ge wetensbezwaarde straffeloos te verklaren. Hij bracht hierbij het innerlijk verband tussen zedelijke orde en rechtsorde ter sprake. Juist hierin ligt de bevoegdheid van het gezag, positief recht met bindende kracht te stellen, maar ook de zedelijke plicht de samenleving te ordenen, waarop weer de gewetensplicht van de burger, om het positieve x-echt na te leven, berust. In het licht van dit innerlijk verband kari ook het strafrecht alleen als een vergeldings- recht worden bezien. Ovei'tredxng van de wet eist vergelding en vergeldingsstraf ver onderstelt de aanwezigheid van zedelijke recht. schuld. Als echter, vexwolgde prof. Van Eek, het geweten werkelijk te goeder trouw dwaalt, treedt het vergeldingsstrafrecht terug. Dat is een zedelijke eis voor dat strafrecht, dat werkelijk vergelden wil. De berechting der ooxdogsmisdadigers, wier verweer, dat zij het gezag volgden en het oordeel van het gezag niet behoorden te toetsen aan de zedelijkheid naar het oor deel van prof. Van Eek tex-echt werd ver worpen, heeft de ernst van deze plicht met zware straffen onderstreept en daaxmede gemaakt tot een element van positieve rechtsorde. Er is, zei hij, geen enkele grond te vinden, die zulk een onvoorwaardelijke volgzaamheid zou kunnen rechtvaardigen. Prof. Van Eek kwam tot de conclusie dat werkelijke vergeldingsstraf op grond van afwezigheid van alle zedelijke schuld niet behoort te worden toegepast op hem, die in geweten dwaalt en wie ten aanzien van zijn gewetensvorming geen zedelijk verwijt treft. Hij meende, dat zo een sluitend systeem kan worden vei'kregen dat niet alleen de wetenschappelijke beoefenaren van het strafrecht theoretisch bevredigt, maar dat ook de strafrechter en de ver dachte in staat stelt in alle opzichten vrede te hebben met de toepassing van het straf- houdt aan die datum". „Zelfs indien zich technische moeilijkheden zouden voordoen, dan kunnen toch enkelen op 1 april worden opgeroepen," aldus Krone. De voornaamste moeilijkheden zijn de tekorten aan kazer nes en instructeui's. De staten Beieren en Baden-Württem- berg hebben besloten, de kosten te betalen van het registreren van dienstplichtigen, nadat ettelijke steden geweigerd hadden, de kosten der registratie te dragen. 'n Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrieken. 70 en 90 ct. alléén bij Apothekers en Drogisten (Van onze correspondent in Londen Er is een uiterst gevaarlyke politieke situatie in het Midden-Oosten geschapen, nu zowel Engeland als Egypte, die thans eikaars bittere vijanden zijn, beide aan de kant van Jordanië zullen komen te staan, indien Israel van agressie kan worden be schuldigd. Engeland hoopt door zijn her nieuwd aanbod om Jordanië by te staan, zijn tanende invloed in dat land te redden en die van Nasser tegen te gaan. Vandaar dat de Britten gunstig staan tegenover de poging van de regering van Jordanië om steun te zoeken by Irak. Maar voor Israel maakt het weinig verschil uit, of het door de hond of de kat gebeten wordt. Het wil zich daarom verzetten tegen een legering van troepen van Irak in Jordanië. Engeland tracht Israel ervan te overtui gen, dat de aanwezigheid van een Iraakse troepenmacht in Jordanië zal kunnen voor komen, dat het land bij de verkiezingen van aanstaande zondag naar Egyptische zijde overzwaait. Het nog steeds door de Britten zwaar gesubsidieerde Arabische legioen in Jordanië is sinds het ontslag van Glubb Pasja blijkbaar te zeer verdeeld om nog het gewenste gewicht in de schaal te leggen. Engeland heeft in het Midden-Oos ten altijd getracht kool en geit te sparen, waardoor zich in tijden van crises steeds een zeer riskante toestand ontwikkelt. Het heeft ruim een kwart eeuw geleden zowel de Arabieren als Joods Palestina beloften gedaan, welke het niet kon inwilligen en daardoor de tegenstelling alleen maar aan gewakkerd. Door zowel Jordanië als Israel in geval van agx-essie door de éne of de andere partij steun toe te zeggen, heeft Engeland totnutoe echter een nieuwe uit barsting kunnen voorkomen, maar de din gen zijn thans ingewikkelder geworden door de inmenging van de Sovjet-Unie in het Midden-Oosten, vooral door de Russi sche en andere communistische wapen leveranties aan Egypte en Syrië en door Nassers actie inzake Suez. Engelands even- wichtspolitiek lijkt door dit alles daarom thans wel zeer onrealistisch. Bovendien werd dit zogenaamde evenwicht op vreem de manier nagestreefd, doordat de Britse regering rustig doorging Egypte zware wapens te leveren, met name Centurion- tanks. welke aan Israel werden onthouden In hoeverre de Engelsen de hand hebben in de concentratie van Iraakse troepen langs de grens van Jordanië, moet worden afgewacht. In elk geval is de Britse invloed (Van een speciale correspondent) De Raadgevende Vergadering van Euro pa heeft zich woensdag in algemeen poli tieke beschouwingen begeven. Rapporteur over de kwestie Suez is de Italiaan Ben- venuti. Er is over dit i'apport in de politieke commissie kennelijk' veel te doen geweest. Met vijftien tegen vijf stemmen en één onthouding is de rapporteur gemachtigd zijn rapport aan de Raadgevende Vergade ring voor te leggen. Het begint met te stellen dat hetgeen de Egyptische regering gedaan heeft, onvex-enigbaar is met het bijzonder karakter van de Suezkanaal- maatschappij. De nationalisatie, aldus het rapport, raakt het stelsel van de vrije vaart van de conventie van 1888. Zelfs als men de nationalisatie van de Kanaalmaatschap pij rechtmatig zou noemen is zij toch niet rechtmatig tegenover de ondertekenaars van die conventie. Een internationale rege ling voor het Suezkanaal zou gemakkelij ker te bereiken zijn, als Egypte niet iets had gedaan, wat inbreuk maakt op het internationale vertrouwen en als in het algemeen de houding van Egypte niet de Eerste en Tweede Kamer Woensdag heeft de Raadgevende Verga dering zich vooral met haar eigen bestaan en werkzwijze beziggehouden. Teneinde de belangstelling voor haar werk te vergro ten is er een plan ontworpen dat voorziet in de aanwijzing in elke delegatie van een of meer personen, die elk in eigen parlement moeten optx-eden als „whip" (een term uit het Engelse parlement, waarmee iemand bedoeld wordt, die de parlementariërs a.h. w. dirigeert)voorts de benoeming bij elke delegatie van een parlementaire „attaché", die als secretaris met volle dagtaak van de delegatie zal optreden en tenslotte de vorming bij de griffie van de Raadgevende Vergadex-ing van een bijzondere afdeling, die voor contacten met de griffie van de nationale parlementen moet zorgen. Het plan vond onverdeelde instemming bij de Duitsers Mommer en Pünder, maar de Engelsman Nicolson, de Noor Smitt Inge- bretsen en de Deen Kraft, hadden min cf meer ernstige bezwaren. Van Nederlandse zij sprak het C.H. Eerste Kamerlid mr uitgereikt door de A.N.W.B. De krediet geest van internationale samenwerking had bedoxwen. De naasting van het kanaal is niet alleen 'anti-kolonialistisch, maar veel eer zelfs anti-Westers. Het rappox-t stelt geen oplossing voor om tot waarbox'ging van de veiligheid en de vrije vaart te komen. Een redenering, in de politieke commissie gehoord, had de bijzondere aandacht getrokken en wordt daarom in het rapport vermeld. Deze gaat uit van artikel 8 van de conventie van 1888, dat voorziet i. een gezamenlijk optreden van vertegenwoordigers van de betrokken mogendheden ingeval vrijheid en veilig heid op het kanaal zouden worden be dreigd. Als men in 1888 al in een dergelijk orgaan van vertegenwooi'digers der mo gendheden voorzag is het des te meer onder de gewijzigde omstandigheden nodig. De mogendheden zouden om te beginnen dit orgaan in het leven moeten roepen Vervolgens zou men het de nodige bevoegd heden moeten geven, onder meer om na latigheden of schendingen van de conven tie te constateren en aan een bijzonder hof voor te leggen. Als dat hof zou bevestigen wat het orgaan heeft geconstateerd, dan zou daax-uit de rechtmatigheid van indivi duele of collectieve sancties voortvloeien. Een dergelijke oplossing, onder auspiciën van •de UNO tot stand gebracht, zou het mogelijk maken de vrede in de Kanaalzone te herstellen. De commissie voegt hier nog de opmer king aan toe, dat het UNO Handvest geen sanctie kent in geval van eenzijdige schen ding van internationale overeenkomsten. Daarom, aldus de commissie, zou er een onafhankelijk gerechtshof moeten worden ingesteld. Als dit hof zou vaststellen dat e n schend' g zou zijn gepleegd, zou daar automatisch het recht van sancties uit moeten voortvloeien. De statenleden van de Raad van Europa zouden gezamenlijk de UNO moeten vooi-stellen een dergelijk hof in het leven te roepen, aldus besluit dit rapport. De internationale toex-istenorganisatie „Alliance internationale de Toux'isme" heeft een intex-nationale kredietbrief ingesteld voor toeristen met motorvoertuigen, die voor onvoorziene hoge uitgaven komen door panne met hun voertuig. In Neder land worden deze kredietbrieven, die te- voi-en niet behoeven te worden betaald, Vixseboxse over het plan. Hij vond het wel goed, maar zag voor Nederland geen heil in de aanwijzing van een „whip". Wat het Nederlandse parlement betx-eft beloofde hij ook beterschap. De Nederlandse delegatie beraamt een plan voor een Europees debat en overweegt zelfs, of dat niet kan worden gehouden in een verenigde vergadering van Eerste en Tweede Kamer. Het eerder genoemde plan is naar de politieke com missie verwezen, die er wat aan zal scha ven. Misschien dat daarbij de woensdag geopperde bezwaren kunnen worden weg genomen. brieven hebben een waarde van 500 Zwit serse franken en mogen alleen worden ge bruikt voor reparatiekosten, ziekenvervoer, dokterskosten en rechtskundige hulp bij verkeersongevallen. Wanneer van de kre dietbrieven gebx-uik wordt gemaakt, moet het verschuldigde na terugkomst in Neder land met de A.N.W.B. worden verrekend. De bedoeling van deze nieuwe instelling is ernstige financiële moeilijkheden te voor komen voor toeristen, die zich niet kunnen veroox-loven een aanzienlijk groter bedrag mee op reis te nemen dan zij van plan zijn uit te geven. in Ifak nog aanzienlijk. Velen geloven hier, dat'Ix-ak zich meester wil maken van Jor danië vóórdat Nasser dit doet. Na de Ara- bisch-Isi-aelische ooi-log was Irak de enige Arabische staat, welke weigerde een wa penstilstand te ondertekenen. Het is daar om begrijpelijk, dat Ben Goerion niet lijd zaam wenst aan te zien, hoe Irak zich op nieuwe agx-essie tegen Israel voorbereidt en zich langs de grenzen nestelt. Intimidatie Engeland wil thans Israel intimideren door aanmoediging van een zet van Irak in het naargeestige schaakspel en door het dreigement, dat Engeland aan de zijde van Jordanië zal vechten. Israel zou er daar door naar de Britten hopen van weer houden worden om toe te slaan. Israel be zit minstens zoveel aanspraken op een strook van Jordanië als Irak en voélt zich in staat om net Arabische Legioen van de westelijke oever van de Jordaan te ver drijven. De Britse intimidatie van Nasser hielp weinig, zal Engeland Ben Goex'ion kunnen bedwingen, wanneer inderdaad Iraakse troepen Jordanië betreden? Dat dit nog niet gebeurd is, komt, naar men meent, omdat er in Irak verschil van mening heerst over het commando onder welke deze troepen moeten worden ge plaatst. Hierdoor krijgen Egypte en Syrië gelegenheid om voldoende oppositie te or ganiseren teneinde de stap van Irak te voorkomen. Verwacht wordt dat Engeland Hunter-straaljagers ter vex-sterking naar de Britse luchtbasis in Tordanië zal zenden. LONDEN, AMMAN, CAIRO (Reuter, AFP en UP) Een woordvoerder van het Britse „Foreign Office" heeft de Britse hulp aan Jordanië in geval van agressie toegelicht met de opmerking dat een be slissing over de vraag of, ingeval van een aanval op Jordanië, de R.A.F.-vliegtuigen in dat land de Jordaanse troepen te hulp zullen komen, door de regering te Londen zal worden genomen. Dit vormt, volgens waarnemers, een in directe tegenspraak van de uitlating van generaal Ali Aboe Noear, chef van de staf van het Jordaanse leger, die heeft ver zekerd dat de in Jordanië gestationeex-de Britse luchtmachteenheden onmiddellijk in actie zouden komen bij een aanval op Jordanië. De Egyptische minister van OoiTog en opperbevelhebber van de strijdkrachten, generaal-majoor Abdel Hakim Amer, heeft meegedeeld, dat zijn eenheden de strijd zullen aanbinden in geval van agressie of dreiging met agressie jegens Jordanië. Verder deelde minister Amer mee, dat Egypte de Jordaanse nationale garde zal blijven steunen met financiële en mili taire middelen. Sovjet-aanbod afgewezen Jordanië heeft geweigerd Russische wa pens aan te nemen om zijn defensie tegen Israel te versterken, zo werd woensdag in de Jordaanse hoofdstad vernomen. Sinds maandag worden in Jordanië zwaré wapens, en naar gemeld ook tanks, uit Syrië ont vangen. De stafchef van het Arabische Legioen, Ali Abu Nawar, heeft bij voort- dux-ing aanbiedingen van Russische wapens via Syrië afgewezen. Enige tijd geleden werd aangekondigd, $at het „Henriëtte Roland Holst-koor", een koor van ouden van dagen, een ode zou brengen aan de minister-president, dr. W. Drees. De heer Kees Manders maakte een lied, dat door het koor werd ingestudeei-d met de bedoeling het op de plaat vast te leggen. De plaat zou dan aan de minister president worden aangeboden. Aan het einde van de.vorige week zijn er echter moeilijkheden gerezen. De heer Manders heeft daarover enkele mededelingen ge daan tegenover de pers. Naar hij vertelde bedong de vorige week het hoofd van de culturele afdeling van de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Amsterdam, de heer W. Kweksilber, onder wie het „Henriëtte Roland Holst-koor" ressorteert, dat noch bij de opname, noch op het label van de grammofoonplaat waarop het „vader Di-ees-lied" opgenomen zou worden, de naam van het koor zou worden genoemd of afgedrukt. Ook de naam van de dirigent en de dienst van Sociale Zaken mocht niet worden genoemd. Maandag stelde de heer Kweksilber, aldus de heer Manders, dat de tekst van het „Drees-lied" zozeer indruist tegen het doel van het sociaal-cultux-eel werk, dat zij als het wax-e het tegendeel vormt van wat de deelnemers en de leiding van het koor na streven. Op een maandag gehouden repe titie was een ambtenaar van Sociale Zaken aanwezig, die, aldus de heer Manders, de leden van het koor dreigde met royement indien ze eventueel buiten het verband van het koor zouden meedoen aan de opname van het vader Dx-ees-lied. De heer Mandex-s heeft toen de directie van Sociale Zaken opgebeld en naar zijn zeggen te horen ge kregen, dat deze geen bezwaar had tegen deelname van individuele leden. Ook heeft de heer Mandex-s dr. Drees opgebeld. Deze zou hebben gezegd, dat hij het idee van de heer Manders aardig vond, de minister president had er echter wel bezwaar tegen dat de plaat aan hem persoonlijk werd aan geboden. De heer Manders heeft nu besloten een geheel nieuw koor van ouden van dagen te formeren. Daarmee zal hij in de toe komst opnamen gaan maken van het lied. Hij verklaarde bezwaar te hebben tegen de „door Sociale Zaken in de afgelopen dagen gevolgde procedure". Voornamelijk verwijt hij deze dienst toezeggingen te hebben ge daan, die fer elfder ure weer zijn inge trokken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9