Kinderen geven vorm aan eigen ideeën Ongunstig verloop van betalingsbalans Pioenrozen Oktober in de keuken Effecten- en Geldmarkt Hoofddoekje Onder deskundig toezicht ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN 11 BREIBOEKJE VOOR DE JEUGD DIT MAKEN WE ZELF Amerikaanse groente en fruitsalades Hongaarse haute couture A. MOLENDIJK Greta Garbo bracht een bezoek aan premier Eden Eén of twee Bennies - en dat Brandend maagzuur is geblust - on-mid-del-lijk! Metaalbedrijf sluit wegens Japanse concurrentie VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 <V oer cle<V rouw In een groot Haags warenhuis kan men sinds enkele weken elke woens dag- en zaterdagmiddag een groep kin deren geanimeerd bezig zien. Terwijl hun moeders boodschappen doen, is het kroost in een speciaal daarvoor inge richte ruimte goed bezorgd. Als ze bin nenkomen mogen ze kiezen wat ze het liefst willen doen: figuren vormen van klei, tekenen met krijt in allerlei vro lijke kleurtjes of met Oost-Indische inkt. Met de tong uit de mond, bewijs van opperste concentratie, zijn ze aan het werk. Deskundige leidsters geven aanwijzingen. Zij instrueren de kin deren, helpen hen vorm te geven aan eigen ideeën, zorgen ervoor dat zij de cliché-oplossing vermijden. Een klein, donker dikkertje heeft, een carnaval getekend. „Die juffrouw op de wagen heeft een verkleed gezicht", legt ze uit en daar bedoelt ze dan een mas ker mee. „Probeer het nu eens met een houtje en inkt", zegt de leidster. Zo wordt het kind op andere technische mogelijk heden gebracht- Voor het werken met klei bestaat wel de meeste belangstelling. Een jongen, die stil zijn gang gaat, laat ons een paard zien, gaaf van lijn en enigszins Chinees aandoend. Vlakbij hem zit een klein meisje. Haar peuter vingertjes hebben een heel levendig olifantje gevormd met een leuke actie in de opgeheven slurf. „Juffie, kijk eens naar mijn krijt tekening!" Een volgende vraagt de aan dacht. „Kijk", zegt de leidster, „je kunt die kleurtjes zo mooi door elkaar heen werken. Probeer het maar eens". Dit werk met de jeugd wordt ver zorgd door de Werkschuit. Voorbeelden van wat de leidsters dezer Stichting (de Werkschuit drijft met z'n hele hebben en houwen vóór Carré op de Amstel) in de loop der jaren hebben bereikt, zijn in dezelfde ruimte aan en langs de wanden geëxposeerd. Het zijn zeer ge varieerde „scheppingen". Hier ziet men wat doodgewone kin deren, kunnen presteren. Het zijn proeven van teken-, schilder- en boet seerkunst. Vrij naaldwerk, poppen ma ken en zelfs linoleumsneden en produk- ten van hout en ijzer treft men er aan. Niet altijd berusten deze pro- dukten op fantasie; men gaat ook met de kinderen naar buiten om naar de natuur te tekenen, als steun voor het critisch ontdekken van de buitenwereld. Ook worden de kinderen levende mo dellen voorgezet. We zien dan ook aar dige resultaten van tekeningen die een poes en een trompetspelende jongen voorstellen. Aan groepstekeningen is eveneens veel aandacht besteed: ieder maakt een stukje. Alle deeltjes worden later aan elkaar geplakt. De grote lijnen zijn ont leend aan een primitief schetsje; ieder onderdeel van de tekening wordt ver groot en de details verrijkt. Soms wordt zo'n groepstekening ook spontaan op gezet volgens een sober aangeduid schema. Ook van in het grote verband vervaardigd scheur- en plakwerk zijn aardige resultaten te zien. Van scheur- werk gaat een verrassend sterke ex- Dezer dagen heeft een alleraardigst breiboekje, speciaal bestemd voor kin deren, het licht gezien. Het is geestig en zeer bevattelijk voor de jeugd geschre ven. Behalve een serie patroontjes om na te breien, geeft het een helder inzicht in wat wol eigenlijk is en welke soorten er bes' -.an. Een apart hoofdstukje is ge- pressie uit. Toch is hiervoor slechts het eenvoudigst denkbare materiaal ge bruikt: pak- en krantenpapier, alsmede textielresten, waarbij natuurlijk het op pervlak van het materiaal, dof of glim mend, ruw of glad, een rol speelt in de ontwikkeling van het kleur- en vorm gevoel. Voordat men de verschillende materialen vastplakt, kan men ze ver schuiven, wat tot een meer bewuste compositie leidt. Geestig zijn de metalen maskers, een aangename verrassing de resultaten van het aardappelstempelwerk. Voor de wat oudere kinderen is er op de Werkschuit ook gelegenheid tot het maken van marionetten. Met deze zelf gemaakte poppen worden later voor stellingen gegeven: de kinderen, die dus zelf de „spelers" hebben doen ontstaan, schrijven teksten, beschilderen de décors en verzorgen de uitvoeringen. De werkschuit wil er mee bewijzen, dat willekeurige kinderen tot vrije expres sie te brengen zijn, waardoor ze hun innerlijk leven verrijken. De taak van de leiders en leidsters is het de kin deren over het dode punt heen te hel pen en hun te leren de diverse mate rialen te gebruiken. Bij ons bezoek aan het warenhuis, hebben we een klein deeltje van het praktische werk dezer instelling met eigen ogen kunnen aan schouwen. Tineke Raat Velen van ons hebben iets tegen een hoed. De ene helft omdat ze vinden, dat ze er geen gezicht voor hebben en de andere groep omdat ze zich dan of te oud of te gekleed voelen. Als het weer waf vochtig is of als de nieuwe krullen beschermd moeten worden knopen ze een hoofddoek om. Daar zou niets tegen zijn, als nu juist zo'n onder de kin vast geknoopte doek niet veelal armoedig stond. Smalle gezichten lijken er nog langer door en die dikke prop onder de kin staat akelig en geeft een benauwd gevoel. Daarom dit keer een meer flat teuze variatie op dit thema. Uit 40 cm, liefst niet te kreukelige stof kunt u er twee maken. Om er een af te werken heeft u dan nog 10 cm stof van 90 cm breed en 80 cm balletjes franje nodig. Uit de grote lap een drie hoek knippen volgens tekening. Nog zo'n driehoek knippen voor de voering. Een fluwelen japon in donkerblauw met zijden kraagje en strik, bekroond door een allerliefst dopje van kunst veren in dezelfde kleur. <C2 CX wijd aan de pennen, het los of vast breien en de wenselijkheid eerst een proeflapje te maken en er staat tevens iets in over verschillende steken. Zelfs de wasvoorschriften zijn niet vergeten. Het boekje dat op alle scholen gedis tribueerd zal worden is een uitgave van de n.v. Gebr. van Wijk te Leiden, waar het ook verkrijgbaar is. Fiep Westen dorp illustreerde het met aantrekkelijke en kinderlijke tekeningetjes. Koks Vier Amerikaanse koks zijn met gou den medailles naar huis teruggekeerd van het international kookkunst-con gres te Frankfort. De koks zijn: Paul Laesecke van het restaurant Heinz in Pittsburgh, Paul Leuppe van het Sheraton-hotel in Chicago, Paul Debes van het St. Francis-hotel in San Fran cisco en Otto Spielbachler van de Uni versity club in Pittsburgh. De jury wees de vier Amerikanen als winnaars aan, nadat zij aanvankelijk alle deelnemende koks had vereerd met de „grand prix". Pioenrozen zijn geen echte rozen. Ze behoren zelfs niet eens tot de familie van de roosaohtigen, doch tot die van de boterbloemachtigen. De vrij grote bloe men doen met hun sterke geur wel aan rozen denken. Pioenrozen houden van een voedzame grond en ze kunnen in deze tijd van het jaar heel goed gepoot worden; spit dus maar wat oude mest onder. Als de grond voldoende humus bevat kan men ook heel goed gebruik maken van de beken de roze tuin en gazonkorrelmest. Pioen rozen bloeien niet direct de eerste zo mer zo uitbundig als men wel zou wen sen; hoe langer ze echter vast staan, des te meer bloemen kan men op de duur verwachten. Als ze dus volgend jaar nog niet helemaal bevredigen, is dat nog niet het sein om ze naar een ander plek je te poten. Laat ze maar met rust, doch vergeet ze niet te voeden. Men verkrijgt in ieder geval een sterk gewas door ze elk voorjaar ruim te bemesten. Pioen rozen verlangen een zonnige plaats. Het zijn ook uitstekende snijbloemen. U kunt lang plezier van ze hebben. Ze moeten dan al gesneden worden als de bloem- Sla van peer, perzik, druiven en krop sla. 2 peren, 3 perziken, 250 gr. druiven, wat kropsla, mayonaise of andere sla saus. Maak de vruchten schoon en snijd ze in kleine blokjes. Halveer de drui ven. Pluk de kropsla heel fijn nadat ze eerst gewassen is. Meng alles door el kaar en maak de sla aan met wat mayonaise of slasaus. Gebruikt men vruchten uit blik dan wordt het sap hiervan vaak als saus gebruikt. Hier- gvUU-ZtnL v00r wordt het gebonden met een ei- dooier (au bain marie). Neem een halve dl. sap per dooier. Wortel rozijnensla. 2 winterwortels of een aantal kleine worteltjes, 50 gr. ro zijnen of meer, suiker, slasaus. Maak de wortels schoon en rasp ze. Week de rozijnen in wat koud water. Doe de rozijnen door de geraspte wortel en maak de massa aan met wat mayo naise en een snuifje suiker. Ananas-peer banaansla. Klein blikje ananas, 3 peren, 2 k 3 bananen, 1 ei dooier. Snijd de vruchten in kleine stukjes. Roer de eidooier uit met een halve dl. ananassap en verhit dit mengsel au bain marie. Doe de vruchten bij elkaar en doe de afgekoelde saus erdoor. Maak de sla desgewenst af met wat citroensap. Wortel, sinaasappel-grape fruitpeer- sla. 1 flinke wortel, 2 sinaasappels, 1 grape fruit, 2 peren. Bereiding: zie vo rige recept. Ontvlies de partjes van de sinaasappel en de grapefruit zoveel mo- Tomaat-ananas-appel-kropsla. 1 klein blikje ananas, 2 tomaten, 2 appels, wat kropsla. Bereiding: zie bovenstaande re cepten. Pioenrozen, mooie tuinplanten. (Foto C. G. van Tubergen) knoppen de kleur doorlaten. Er zijn soorten met enkele en met gevulde bloe men. Over het algemeen zullen de ge- vuldbloemige de voorkeur verdienen. G. KromcUjk Tussen beide lagen de franje leggen en vaststikken langs de rechte kanten. De bies langs de schuine kant aanstikken en aan de andere kant overzomen. De einden met kloop en knoopsgat sluiten, een puntje afwerken. Als u de franje te jeugdig vindt kunt u ook de onder kant met eenzelfde bies afwerken als de bovenkant en b.v. een bies opstik ken. Ook kunt u de bies i.p.v met een knoop in de einden sluiten met een staand knoopsgat. U zult zien dat u met deze aanwinst met plezier in de regen wandelt. De haute couture van Hongarije is onlangs op een modeshow getoond. Er was een weelde aan hoeden en toiletten, die sinds het stalinistische tijdperk niet meer in Hongarije gezien was. Tot de genodigden behoorden de echtgenoten van diplomaten en communistische lei ders. De show duurde twee uur. Onder het publiek bevond zich ook mevrouw Matyas Rakosi, de Russische vrouw van de voormalige leider van de Hongaarse communistische partij, die enkele maanden geleden tot aftreden was gedwongen wegens „stalinisme". De zomermaanden zijn verstreken en langzaam maar zeker komen de meer winterse groenten te voorschijn. Geniet er dagelijks van, hetzij in rauwe toe stand want slaatjes zijn het hele jaar door een tractatie hetzij gekookt. Geeft u aan de laatste methode de voor keur, gooi dan vooral het groentenat niet weg, want daarmee verdwijnen tevens de voedingszouten en de in water op losbare vitamines B en C door uw goot steen. Kook de groente niet lang, óók de koolsoorten niet. Die worden er niet smakelijker op, maar wèl zwaarder verteerbaar! De met een aangeduide gerechten kunnen uit de menu's geschrapt worden zonder dat deze wat de voedingsstoffen betreft onvolledig worden. Menu's Cantarellensoep*; aardappelen, kalfs lapjes met jus, bloemkool met ker- rieboter; chocoladevla met schuim pjes*. Aardappelen, jus, roerei, andijviesla; drie in de pan*. Bloemkoolsoep*; aardappelen, run derlappen, jus, bieten; appel*. Aardappelen, jus, gebakken kaasplak, savoye kool; Deense vla*. Macaronisoep*; aardappelen, var kenskarbonade, jus, andijvie; peer*. Aardappelen, visragoüt, worteltjes; wentelteefjes*. Aardappelen, gehakt, jus, Chinese kool; havermoutpap*. Recepten (voor 4 personen) Cantarellensoep: 1. water of bouillon, Yi 1. melk, 250 gr. cantarellen, 40 gr. (4 eetlepels) bloem, 40 gr. (bijna 2,'é eetlepel) mar garine of boter, zout, peper, enige druppels citroensap, aroma. De cantarellen schoonmaken, wassen, klein snijden en gaarkoken in het water of de bouillon (of ze gedurende 10 mi nuten smoren in wat boter of margarine en later aan de gebonden soep toevoe gen). De boter of de margarine smelten, de bloem toevoegen en het vocht er in kleine hoeveelheden bijgieten, onder goed roeren tot alle vocht (melk en wa ter) verwerkt is. De soep afmaken met (de cantarellen) peper, zout, aroma en iets citroensap. Deense vla met custardvla: 150 gr. (8 eetlepels) rozijnen, 1 dl. water, een stukje pijpkaneel, 3 dl. bessensap, 20 gr. (2 eetlepels) aard appelmeel, 100 gr. (8 eetlepels) suiker, Y 1. melk, 25 gr. (2!-2 eetlepel) cus- tardpoeder, 30 gr. 2'/< eetlepel) suiker. De rozijnen schoonmaken en 10 mi nuten koken in het water met een stukje pijpkaneel. Het bessensap toevoegen. Het aardappelmeel met iets water aan maken en onder roeren bij het bessen sap gieten. Het stukje pijpkaneel ver wijderen. De bessensapsaus op smaak afmaken met suiker en koud laten worden. Taftzijde blijft in trek. Deze middag japon heeft een grappig ruitmotief en een geplisseerde rok. DE JONGSTE NOTA van de minister van Financiën ad interim, dr. Drees, heeft be vestigd wat reeds enige tijd werd verwacht, namelijk dat de lopende rekening van de Nederlandse betalingsbalans over het eer ste halfjaar van 1956 met een tekort moest worden afgesloten. Het bedraagt 168 miljoen, terwijl in dezelfde periode van 1955 nog een overschot van 84 miljoen kon worden verkregen. Ook de kapitaal rekening heeft een tekort opgeleverd, voor namelijk als gevolg van kredietverlening op korte termijn aan het buitenland en ook hier is het resultaat slechter dan het vorig jaar, toen een veel groter bedrag effecten aan het buitenland werd verkocht. Hetgeen, op zichzelf beschouwd, nu niet bepaald een gelukkig verschijnsel was om dat wij daardoor ons bezit aan aandelen Koninklijke weer voor een groter deel zijn kwijtgeraakt. In totaal bedraagt het tekort op de betalingsbalans voor het eerste halfjaar van 1956 425 miljoen, met welk bedrag de Nederlandse deviezenreserves zijn verminderd. De minister trekt uit dit verloop een paar conclusies, welke voor de beoordeling van de tegenwoordige positie van de Ne derlandse economie van betekenis zijn, temeer omdat hier een minister aan het woord is, die ook in de komende vier jaar weer met de leiding van het kabinet zal zijn belast. De eerste conclusie is deze dat de ongun stige ontwikkeling van de betalingsbalans moe' worden toegeschreven aan het feit, dat de stijging van de particuliere con sumptie en die van de investeringen in vaste activa de stijging van de binnen landse produktie heeft overtroffen. En de tweede opmerking welke van belang is, is deze, dat gezien het zoveel lagere absolute niveau van de investeringen, de invloed van de toeneming van deze categorie van bestedingen uiteraard geringer is dan die van- een relatief gelijke groei van het ver bruik. De cijfers van de totale bestedingen in het eerste halfjaar van 1956 zijn nog niet bekend, maar met die van 1955 kan men zich toch wel een beeld vormen van de verhouding tussen de bestedingen voor particulier verbruik en die voor de in vesteringen. Bij een nationaal inkomen op basis van de marktprijzen, groot 26 mil jard, heeft het particulier verbruik in 1955 16.8 miljard bedragen, zijnde circa 65 percent van het nationaal inkomen, terwijl de netto-investeringen in vaste activa een bedrag van 3.4 miljard uitmaakten, zijnde 13 percent van het nationaal inkomen. Dit bedrag was nog kleiner dan de overheids bestedingen, welke 4.7 miljard, ofwel 18 percent van het nationaal inkomen be droegen. Particuliere bestedingen en over heidsbestedingen maakten dus samen 83 percent van het nationaal inkomen uit en als met het oog op de betalingsbalans de totale bestedingen moeten worden vermin derd, zal een beperking van de investerin gen dus een veel minder effect hebben dan die op het particuliere verbruik en de overheidsbestedingen. Hier wordt dus feitelijk door de minister president toegegeven wat destijds ook dezerzijds meer dan eens is betoogd, dat men met de maatregelen tot beperking van de investeringen aan de verkeerde kant is begonnen en het gewenste doel niet zou bereiken. Maar niet alleen wordt hiermee het gewenste doel namelijk het even wicht van de betalingsbalans niet be reikt, in breder verband gezien en op langere termijn moet een geforceerde be perking van de investeringen tot een ver mindering van de produktie en een stijging van de kostprijs leiden, welke op hun beurt de exportmogelijkheden aantasten en der halve de betalingsbalans weer ongunstig zullen beïnvloeden. Minister Zijlstra heeft daarom reeds geruime tijd op het doen van zogenaamde diepte-investeringen aange- drohgen en voor vele bedrijven ligt hier de enige mogelijkheid om de rentabiliteit te handhaven. In de jongste publikatie van het Centraal Planbureau, waarin voor de jaren 1950-1970 een prognose wordt ge maakt, komt men tot de conclusie dat er in dat tijdsverloop voor rond 95 miljard zal moeten worden geïnvesteerd, zijnde circa 5 miljard per jaar en hierin zal de Nederlandse industrie uiteraard het grootste aandeel moeten hebben. Daar naast zullen er ook grote kapitalen be schikbaar moeten zijn voor de overheids investeringen, welke in de komende jaren aanmerkelijk groter zullen zijn dan tot dusver het geval was. In de staatsbegroting voor 1957 worden de investeringen van het Rijk alleen op nagenoeg 7 miljard geraamd tegen rond 4 miljard voor 1956, omdat voor 1957 ook een bedrag van 2 miljard voor het Delta-plan en 655 mil joen voor de landbouwwerken in Oostelijk Flevoland is uitgetrokken. Met deze cijfers voor ogen is het dus geen ADVERTENTIE PAR IJ SE COIFFURES DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. wonder dat de minister-president in zijn beschouwing over de betalingsbalans tot de conclusie komt dat voorlopig het accrès van de binnenlandse bestedingen zal moe ten achterblijven bij dat van de nationale produktie. Over de wenselijkheid van een beperking van de particuliere bestedingen is dan ook zoals bekend, door de regering aan de S.E.R. een advies gevraagd. Hoewel, op zichzelf beschouwd, de be sparingen in ons land gedurende de laatste jaren en vermoedelijk ook thans nog, niet onbevredigend zijn, schijnt ook uit de ont wikkeling van de kapitaalmarkt te moeten worden afgeleid dat ze in het huidig sta dium van de industriële ontwikkeling toch niet groot genoeg zijn om de noodzakelijke investeringen te kunnen financieren. DE RECENTE VERHOGINGEN van lonen en salarissen hebben het particulier ver bruik gestimuleerd. De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, mr. F. A. H. de Graaf, constateerde onlangs dat de lonen van de industriële arbeiders, in cluis vakantietoeslag, maar zonder werk- toeslagen, van 1 januari 1954 tot 1 oktober 1956 met 27 percent zijn gestegen, of, als men met de stijging van de prijsindex rekening houdt, met 20 percent, terwijl de arbeidsproduktiviteit in die periode slechts in vertraagd tempo is vooruitgegaan. Maar de stijging van het particulier verbruik was in genoemde periode gelijk aan de stijging van de lonen, zodat volgens mr. De Graaf een nader onderzoek zal aan- tonen dat de ontwikkeling van de lonen in 1955 en 1956 een zekere voorsprong heeft genomen op wat economisch verant woord is. Dit verschijnsel houdt een ernstige be dreiging in voor de gewenste ontwikkeling van de Nederlandse economie, te meer om dat bij de invoering van de Algemene Ouderdomsvoorziening en de in uitzicht gestelde huurverhoging van 25 percent een looncompensatie is toegezegd, waarover de bedrijven zich nu reeds het hoofd breken. Want terwijl tot voor kort loons verhogingen en incidentele kostenstijgingen van andere aard door de toeneming van de omzetten en de produktiviteit konden wor den opgevangen, is uit de publikaties van enkele ondernemingen reeds gebleken dat zulks thans in de meeste gevallen niet meer mogelijk is. Philips heeft in de eerste drie kwartalen van 1956 bij een grotere omzet haar winsten zien dalen, de A.K.U. zag in het derde kwartaal zowel de omzet als de bedrijfswinst teruggaan. Deze laatste bedroeg namelijk 12.02 percent tegen 12.92 percent in het tweede en 16.17 in het eer ste kwartaal van dit jaar. Terwijl de Nederlandse industrie aan de ene kant overtuigd is dat verdere diepte-investerin gen nodig zijn om de rentabiliteit van de bedrijven te verhogen, worden zij in dit streven teruggehouden door de vrees dat het effect van bedoelde investeringen door nieuwe loons- en salarisverhogingen zal worden teniet gedaan, temeer nu de nieuwe kapitalen tegen een hoge rente moeten worden verkregen. De conclusie, waartoe de minister-presi dent in zijn beschouwing over de betalings balans komt, namelijk dat de binnenlandse bestedingen zullen moeten worden be perkt, zal dus in de eerste plaats moeten leiden tot een vermindering van het parti culier verbruik, wat in feite wil zeggen dat een verdere verhoging van lonen en sala rissen, welke immers tot een verhoogd particulier verbruik leidt, onder de huidige omstandigheden niet verantwoord is. De drie vakcentrales hebben destijds ver klaard bereid te zijn van hun leden een offer te vragen voor de invoering van de Ouderdomsvoorziening, indien de stijging van het nationaal inkomen onvoldoende ruimte zou laten voor een volledige com pensatie. Dr. Drees heeft met zijn beschouwing over de betalingsbalans de wenselijkheid daarvan wel duidelijk in "het licht gesteld. LONDEN, (UP) Mevrouw Harriet Brown, beter bekend als Greta Garbo, doch eigenlijk Greta Gustavssow hetend, heeft gistermiddag in nummer 10 Downingstreet in Londen de thee gebruikt met de Engelse premier Eden en diens echtgenote. Greta Carbo werd vergezeld door de beroemde Engelse fotograaf Cecil Beaton. Een woord voerder van het kabinet van Eden wilde niet anders verklaren dan dat het een privé-bezoek was geweest. Het had onge veer een half uur geduurd. Greta Garbo heeft drie dagen in Londen gelogeerd en de schuilnaam die zij aanwendde heeft zij al vele malen'eerder gebruikt. Zij hield haar gelaat verborgen achter een sjaal. Sinds veertien jaar heeft de wereldberoem de filmster geen film meer gemaakt. „TRIOMF VAN' HET MAMERISME" GEEN' FINANCIëLE TRIOMF Hoewel zelden een in het Rijksmuseum in Amsterdam gehouden tentoonstelling een zo gioot aantal buitenlandse kunst kenners naar Nederland heeft gelokt en ook zelden de kunsthistorische en artistie ke kwaliteiten van een» tentoonstelling een zo bijzondere waardering hebben onder vonden als bij de expositie „De triomf van het manierisme" het geval is geweest, is het financiële resultaat in hoge mate te leurstellend. Dit deeldt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede in de Memorie van Toelichting op het wetsontwerp tot wijziging van de be groting voor het dienstjaar 1955 van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Naar aanleiding hiervan stelt de minister aan de Tweede Kamer voor het in de begroting 1955 voor de al gemene en specifieke uitgaven van het Rijksmuseum in Amsterdam beschikbaar gestelde bedrag te verhogen met zesen zestigduizend tot driehonderdtwintigdui zend gulden. Tevens is voorgesteld de be dragen die beschikbaar zijn voor aankoop, te verhogen met een bedrag van ruim tweehonderdachtduizend gulden, zijnde de opbrengst van kunstvoorwerpen, die deel hebben uitgemaakt van de „Baseier Mun- sterschafz" en aan Zwitserland zijn ver kocht, omdat, naar de minister stelt, deze voorwerpen voor Zwitserland een beteke nis hebben, die verre uitgaat boven die, welke zij als kunstvoorwerp voor het Rijksmuseum hebben. ADVERTENTIE Dat is voordeel extra met Rennies: U bent nooit in twijfel over het resultaat. „Zou het helpen?" is nooit in het geding, want Ren nies helpen on-mid-del-lijk, van de ene minuut op de andere. En zo is de zuurbrand nauwelijk uitgeslagen of dat simpele tabletje gesmolten op uw tong heeft die sner pende pijn in de kiem gesmoord. Probeer 't met Rennies, bij de eerste aanval de beste, dat u een hap eten verkeerd valt en de zuurbrand dreigt op te stijgen van uw maag tot hoog in de keel. „Stop!" zegt uw Rennie en de brand is geblust. De bedrijven van de n.v. Emaille- en Metaalwarenfabriek „Gelria" te Hattem en Amsterdam zullen tegen het einde van het jaar worden gesloten. Het is de di rectie naar zij meedeelt, door de grote concurrentie van Japan en andere oosterse landen niet mogelijk het bedrijf, dat bijna vijftig jaar bestaat, nog langer in stand te houden. Naar de directie verder mee deelt is voor het personeel een alleszins bevredigende regeling getroffen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11