Canadese straaljagers voor Israel, Britse voor Jordanië Koopman verzweeg na faillissement voor curator inkomsten en baten Eden vervangt de minister van Defensie Sir Walter Monckton Saarland wil wijziging in het Frans-Westduitse akkoord Tegenstrijdige reacties op één gevaar: Gamal Abdel Nasser Acht maanden gevangenisstraf geëist Head, een omstreden figuur, opvolger 13 Deen administrateur van de ondense Suezorganisatie? Piccard jr. bereikt bodem van Thyrreense zee Eisenhower zal Stevenson in witboek antwoorden Oost-Duitsland ontkent de berichten over stakingen „Volksfront!" is leus der Italiaanse communisten HELVER ALS HET VAGUCHT Belgrado dankt Washington voor voortgezette hulp Oostduits-Russisch overleg over militaire problemen Adenauer ontkent dat Bonn een atoomleger wenst Echtpaar en piloot gered uit noorden van Canada VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT AMMAN (Reuter) Een aantal Hunter- slraaljagers van de Britse luchtmacht is donderdag in Jordanië aangekomen. Vol- ,,ens een woordvoerder van de Britse am bassade houdt de komst van deze toestellen verband met het gewone gebruik om vlieg- luigen voor een bezoek naar vliegvelden in het Midden-Oosten te sturen, „ten einde de piloten met deze velden vertrouwd te maken." Er is volgens United Press reeds een vol ledig eskader van zestien Venom-straal- jagers in Amman gestationeerd. Engeland beloofde Jordanië twee dagen geleden, dat er versterkingen zouden worden gestuurd, nadat het Israel eraan herinnerd had dat Engeland verplicht is Jordanië bij te staan ingeval van agressie .tegen dat land. Maar ondanks al dit vertoon van Britse vriendschap dringen .alle zeven politieke partijen, die aan de op zondag te houden algemene verkiezingen deelnemen, min of meer krachtig aan op verbreking van het Engels-Jordaanse verdrag en men vraagt zich af of de Britse demonstratie van ver bondenheid met Jordanië de pro-Egypti sche gevoelens op de achtergrond kan stellen. Uit Ottawa verneemt Reuter dat de Is- ralische regering met de. „Canadair" te Montreal een contract heeft getekend voor de aankoop van 24 Sabre-straaljagers ter waarde van ruim 25 miljoen gulden, zo meldt het Canadese persbureau. De Canadese premier, St. Laurent, heeft verklaard, dat het besluit van de regering om aan Israel straaljagers te verkopen, „grotendeels beïnvloed" is door het feit dat Egypte „veel" straaljagers uit de Sovjet- Unie en „belangrijker nog: een aanzienlijk aantal moderne straalbommenwerpers, die Israel niet bezit," heeft ontvangen. De Raad van de Arabische Liga, die te Cairo bijeen is, heeft .eenstemmig besloten de militaire hulp der Arabische staten aan Jordanië te vergroten om dit land in staat te stellen het hoofd te bieden aan de „her haalde agressie van de gemeenschappelijke vijand, Israel". Dit is meegedeeld in een uitzending van radio-Caïro. De raad heeft tevens eenstemmig een motie aanvaard, waarin hij zijn steun ver leent aan Egypte inzake de kwestie-Suez. UNO-waarnemers somber „Politieke overwegingen en de onwil van beide partijen in het geding om concessies ter wille van de vrede te doen, zullen een overeenkomst op dit ogenblik weinig waar schijnlijk maken," zo zeide de Canadese generaal E. L. M. Burns, hoofdwaarnemer van de UNO bij de bestandscommissie voor Palestina, in een onderhoud met United Press. „De recente Israëlische overvallen zijn van een duidelijk militaire aard, en geen infiltratie", zei de generaal. „Ook schijnen er gevallen te zijn van echte rooftochten vanuit Jordanië, waarvoor door bepaalde organisaties (of een bepaalde organisatie) gelden beschikbaar worden gesteld, maar de bestandscommissie van de Verenigde Naties beschikt niet over de middelen om de afkomst en de achtergronden hiervan vast te stellen." In een rapport dat de Veiligheidsraad tot informatie moet dienen bij het vandaag te houden debat over de Jordaans-Israelische grensincidenten, heeft de secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, Is rael veroordeeld wegens zijn aanval op vier Jordaanse grensdorpen in represaille op eerdere Jordaanse aanvallen. Hammars kjoeld veroordeelde de gewoonte om mili taire acties te voeren op basis van de resul taten zijner eigen, ongecontroleerde onder zoeken na grensincidenten. „Op het ogenblik is de situatie dat een van de partijen in de wapenstilstandsover eenkomst zijn eigen onderzoekingen doet, die niet worden en niet kunnen worden - onderworpen aan controle of bekrachti ging door de waarnemers van de UNO. De resultaten van zulke onderzoekingen wor den openbaar gemaakt, de partij trekt zijn Krisjna Men on voor de vierde maal in Cairo LONDEN (Reuter/AFP) Volgens de Londense „Times" is de Deense consul-ge neraal in New York Eyvind Bartels door de bestuursraad van de vereniging van ge bruikers van het. Suezkanaal gekozen als administrateur van de organisatie. Uit di plomatieke bron is in New York verno men, dat de secretaris-generaal van de UNO Dag Hammarskjoeld, wellicht bin nenkort naar Genève zal gaan om verdere besprekingen tussen Groot-Brittannië, Frankrijk en Egypte over de Suezkwestie voor te bereiden. De Indiase minister Krisj na Menon is te Cairo aangekomen voor nieuwe besprekingen met president Nasser. Sedert de naasting van het kanaal op 26 juli heeft Menon reeds viermaal een reeks besprekingen met Nasser gevoerd. Van Indiase zijde in Cairo werd vernomen, dat Menon verslag zal uitbrengen over zijn besprekingen met de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk. Assoeandam De voorbereidende studies voor de bouw van een stuwdam in de Ni.il bij Assoean zijn gestaakt en de bouw van de dam zal worden uitgesteld, totdat de politieke si tuatie het mogelijk maakt de werkzaam heden te beginnen, zo wordt van gezag hebbende zijde t.e Cairo vernomen. Het contract tussen Egypte en een Brits inge nieursbureau voor de voorbereidende werkzaamheden is beëindigd. „De Sovjet- Unie heeft Egypte belangrijke kredieten op lange termijn beloofd voor de finan ciering van de dam van Assoean, maar dit aanbod zal pas na mijn bezoek aan Moskou worden aanvaard", aldus heeft Nasser vol gens radio-Cairo verklaard in een gesprek met de correspondent van de „New York Times". Het gevaar van de kant van de 3ovjet-Unie wordt sterk overdreven, aldus Nasser. De communistische activiteit in Egypte noemde hij onbetekenend.. Egypte legt het er niet op aan het oosten tegen het westen uit te spelen, noch bij de wapen aankopen in Tsjechoslowakije, noch bij de financiering van de dam van Assoean, waarvoor de inkomsten uit het Suezkanaal voldoende zijn, aldus Nasser. eigen conclusies uit het onderzoek, en brengt op basis daarvan militaire eenheden in actie". Moskou: overwinning In een uitzending van radio-Moskou is verklaard, dat de besprekingen tussen Jor danië en Irak op een mislukking zijn uit gelopen, daar er grote en onoverkomelijke verschillen van inzicht tussen beide landen aan de dag zijn getreden. „De weigering van Jordanië Iraakse strijdkrachten toe te staan Jordanië binnen te komen, is een overwinning voor alle Arabieren, een overwinning voor de Ara bische eenheid en een slag voor het impe rialisme en de politiek van verdeel en heers", aldus het commentaar van radio- Moskou. „Het Jordaanse volk voert een Krachtige strijd voor een onafhankelijke Jordaanse politiek en beëindiging van buitenlandse, voornamelijk Britse, invloed," zo werd er aan toegevoegd. Het gerechtshof te Amman in Jordanië heeft het verzoek om invrijheidstelling van dr. Abdoel Bahman Sjoekair afge wezen, Sjoekair, die al meer dan een maand gevangen zit voor daden van verzet tegen de Jordaanse regering, is de leider van het uiterst linkse „nationale blok" en door deze groepering kandidaat gesteld bij de parle mentsverkiezingen in Jordanië op zondag aanstaande. Volgens de beslissing van het hof kan Sjoekair echter wel kandidaat blijven voor een zetel in het parlement. Vierenhalf uur onder waterdiepte van 3700 m bereikt PONZA (United Press) Jacques Pic card, zoon van de bekende diepzeeduiker prof. Auguste Piccard, heeft woensdag middag voor de kust van het gevangenen- eiland Ponza met de door zijn vader ont worpen bathyscaaf een duik gemaakt, die vier en een half uur heeft geduurd. Hij werd vergezeld door de Italiaanse geoloog prof. Alfredo Pollini. Piccard senior volgde de verrichtingen van zijn zoon op het dek van de begeleidende sleepboot „Tenace" van de Italiaanse marine. Jacques Piccard heeft bij deze gelegen heid. de bodem van de Thyrreense zee ge raakt. Dit betekent dat hij een duik van 3700 meter*heeft gemaakt. Volgend jaar zal hij de proeven voortzetten. De bathyscaaf, die geheel zonder kabels het water in gaat, verdween om vijf minu ten over een in de diepte. Om vijf minuten over half zes verscheen het diepteschip weer boven water, terwijl de reeds angstig geworden kijkers aan wal in een luid ge juich uitbarstten. De plaats waar de bathyscaaf onder hel wateroppervlak verdween was 17 mijl ten zuid-westen van het eiland Ponza. Dit is het diepste gedeelte van de Thyrreense zee. De jonge Piccard bereikte een dag eerder op zeven mijl van de plaats waar het diep teschip thans onder water ging een diepte van 2000 meter. Het record dat Piccard verbeterd heeft (3.150 meter) was door hem en zijn vader m 1953 met hetzelfde toestel gevestigd. Alles wat de Piccards in 1953 zagen was inktzwarte duisternis verlicht door ontel bare kleine lichtgevende organismen. De duik van woensdag heeft twee uur en elf minuten geduurd. Het opstijgen duurde één uur en 44 minuten. Piccard en zijn met- gezet de Italiaan Pollini, hebben de zee bodem 25 minuten onderzocht. Toen het toestel weer aan de oppervlakte verscheen, schemerde het reeds. Met vuurpijlen trok ken Piccard en Pollini de aandacht van de begeleidende sleepboten, die de uitgeputte mannen aan boord namen. Met het bereiken van deze diepte heeft de jonge Piccard echter niet het wereld record, dat door twee Franse marine-offi cieren in februari 1954 op de Atlantische oceaan werd gevestigd, verbeterd. Amerikaanse motieven afgekeurd BELGRADO (United Press) De Joe goslavische regering heeft een vóorwaar- delijk bedankje gezonden aan de Verenig de Staten voor de voortgezette hulp. In een officiële verklaring wordt gezegd dat bepaalde hieraan verbonden „kwalifica ties" „onaanvaardbaar" zijn. Volgens de verklaring heeft Joegoslavië geen economische hulp nodig om vrij te blijven van de Russische invloed. Het partijorgaan „Borba" noemt de ver klaring van president Eisenhower, dat Joegoslavië zonder Amerikaanse hulp wel licht niet zijn onafhankelijkheid zou kun nen bewaren, „onjuist en in zekere zin be ledigend". De president heeft dit verklaard in een brief aan het Congres over voortzet ting van de Amerikaanse hulp. Het blad verklaart voorts, dat Joegoslavië het niet eens is met de opvatting van Eisenhower, dat de Sovjet-Unie de onafhankelijkheid van Joegoslavië blijft bedreigen. „Het ge vaar dat tijdens de koude oorlog voor Joe goslavië uit die hoek dreigde, is weggeno men door de geleidelijke herziening van de stalinistische politiek", aldus „Borba". Pottenkijkers De Amerikaanse senaat zal zeven parti culiere personen uitzenden voor een on partijdig onderzoek naar de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. De dag bladeigenaar William Randolph Hearst zal onder meer een bezoek brengen aan Joegoslavië. De commissie zal ook iemand aanzoeken voor soortgelijke arbeid in Europese landen, waaronder dus ook Ne derland. Kernproeven Lichter geschut vervangt zware atoomkanonnen NEW YORK (UP/AFP) Stevensons ver klaringen over de atoomproeven hebben de regering Eisenhower bewogen tot het uit geven van een witboek over dit vraagstuk dat volgende week zal verschijnen. Het wit boek zal alles bevatten, wat niet als militair geheim geldt. Deskundigen van het Amerikaanse leger ontwikkelen twee nieuwe atoomwapens: een twintig centimeter houwitser-granaat en een raket. Het is de bedoeling de zestig 28 centimeter atoomkanonnen die thans in Dwight D, Eisenhow er gebruik zijn, door de nieuwe houwitsers te vervangen. Bestaande houwitsers van vijftien ton zijn volgens de deskundigen ge schikt voor atoom-munitie. Het zware atoomkanon weegt 85 ton. Verder wordt gewerkt aan de atoom raket Little John een lichtere uitvoering van de Honest John-raket, die bezwaarlijk door de lucht vervoerd kan worden. Arkady Sobolev, de Russische afgevaar digde bij de UNO, heeft in New York ver klaard, dat de Sovjet-Unie bereid is met de Verenigde Staten en Groot-Brittannië een overeenkomst aan te gaan voor stop zetting van proefnemingen met atoomwa pens. De Sovjet-Unie is bereid tot elk ak koord met de andere mogendheden voor onvoorwaardelijke stopzetting van proef- ontploffingen, zo zei hij. Vier en twintig hoogleraren van de uni versiteit van Washington hebben in een verklaring een grondige studie en een openbare discussie over de gevolgen van de proeven met waterstofbommen voor het menselijk geslacht geëist. Zij voegen er aan toe, dat de twee grote politieke par tijen het Amerikaanse volk duidelijk haar standpunt in deze belangrijke kwestie moeten uiteenzetten. HAARLEMSE RECHTBANK „U deed maar net of er geen faillissement bestond, u gedraagt u niet alsof u failliet bent". Deze woorden spraken leden van de Haarlemse rechtbank donderdagmiddag te gen een negenenveertigjarige koopman uit Haarlem, die terechtstond vanwege het feit, dat hij na zijn faillissement zijn baten en in komsten niet aan zijn curator had opgegeven. Het was een vrij ingewikkeld geval. De ver dachte had een groot garagebedrijf op de Kinderhuisvest gehad en was op 1 december 1953 in staat van faillissement verklaard. Tot curator was benoemd mr. A. J. Fibbe uit Haarlem, die als getuige ter rechtzitting aanwezig was en verklaarde, dat verdachte hem had opgegeven niet over contanten te beschikken. Toen later een balans was op gemaakt, bleek dat op 30 november 1953 ruim f 337 aanwezig geweest moest zijn. La ter had de verdachte een baan bij zijn zwa ger gehad, waarbij hij f 35 per week ver diende en nog weer later had hij bij andere bedrijven gewerkt, waar hij tenslotte zelfs een salaris van f 500 per maand zou hebben verdiend. Ook de«e inkomsten had hij niet aan mr. Fibbe opgegeven. Al een tijd lang had verdachte in financiële moeilijkheden verkeerd. In januari 1952 had hij van een invalide 34-jarige oud-zeeman duizend gulden geleend en in maart 1953 nog eens vijftienhonderd gulden. Voor dit laatste bedrag had de oud-zeeman het meubilair van de verdachte als onderpand ontvangen, ten behoeve van welke transactie in mei van dat jaar een acte werd opgemaakt. Na zijn fail lietverklaring had de verdachte bovendien nog de huur van zijn huis dat vroeger zijn eigendom geweest was, betaald en kon hij ook nog een auto houden. Met deze auto was het ook een ingewikkelde geschiedenis. In de periode volgend op zijn faillietverklaring had de verdachte twee auto's gekocht: één van de invalide oud-zeeman, die geen rijbe- wens kon krijgen. Een andere die hij ge kocht had, zou later door-de verdachte op de automarkt in Utrecht verkocht zijn, hoewel de wagen later weer bij verdachte's broer opdook. Daarbij kwam nog, dat de verdachte de wegenbelastingkaart van de eerste auto valselijk had ondertekend met de naam van de oud-zeeman. Dit samenstel van ingewikkelde hande lingen moest door de rechtbank uitgezocht worden, hetgeen heel wat moeite kostte, omdat de verdachte zich in het begin erg van de domme hield. Op een vraag van de president, mr. N. Reeling Brouwer, of hij op 1 december 1953 nog geld of baten had, vroeg de koopman heel onnozel: „Wat be doelt u met baten, mijnheer de president?", hetgeen hem een scherpe reprimande van mr. Reeling Brouwer bezorgde: ,.U weet zeer goed wat het woord „baten" wil zeggen, en u maakt met deze houding uw zaak er niet beter op". De verdachte hield staande, dat hij op het ogenblik van zijn faillissement niet over geld beschikte, ofschoon hij de balans, waaruit de f 337 bleek, had getekend. Een van de meest omstreden figuren in de Britse regering, de minister van Oorlog Anthony Head, is bevorderd tot minister van Defensie. Dit departement heeft een overkoepelende taak en houdt het opper toezicht over de departementen van Oorlog (leger), marine en luchtvaart. Head heeft het hard te verduren gehad wegens een aantal tekortkomingen, zoals de mislukking van de werving van voldoende beroeps militairen, gebrek aan paraatheid in de Suez-crisis en het gemodder bij de mobili satie van de reservisten. Head, een gewe zen brigadier-generaal, die blijkbaar het vertrouwen van premier Eden heeft, volgt BERLIJN (DPA) Een delegatie van Oostduitse officieren onder leiding van de plaatsvervangende minister van Defensie generaal-majoor Freyer zal deze week naar Moskou gaan voor besprekingen over actuele militaire vraagstukken. Volgens het anti communistische voorlichtingsbureau „West" zullen ook vertegenwoordigers van de Tsjechoslowaakse en de Poolse generale staf, de opperbevelhebber van de Russische troe pen in Oost-Duitsland maarschalk Gretsjko en diens plaatsvervanger generaal Kotsje- woi aan het overleg deelnemen. Gretsjko heeft onlangs aan de Russisch-Joegoslavische besprekingen op de Krim deelgenomen. In alle stilte hebben de Russen hun vei ligheidsmaatregelen in Polen en de door Polen beheerde Oostduitse gebieden ver sterkt. zo heeft de werkgemeenschap van Westduitse wetenschappelijke werkers in Göttingen bekendgemaakt. De sterkte van de Russische troepen is meer dan verdubbeld, zo vernam de werkgemeenschap uit Poolse bron. Daartoe zouden ongeveer drie divisies uit Oost-Duitsland en een uit de Sovjet-Unie naar Polen zijn verplaatst. Het totale aantal Russische manschappen aan de Poolse kant van de Oder-Neisse linie zou daarmee van 60.000 op 140.000 zijn gebracht. BONN (AFP/UP) De Westduitse bondskanselier dr. Adenauer heeft in een gesprek met Amerikaanse journalisten persberichten tegengesproken volgens wel ke de nieuwe minister van Defensie Strauss yan plan zou zijn het leger tot 300.000 man te beperken en atoomwapens te eisen. „Wij handhaven volledig ons militair pro gram", aldus Adenauer. „Alleen zal het misschien niet mogelijk zijn de nodige ka zernes snel genoeg te bouwen. Daarom zul len wij kazernes aan de drie westelijke mogendheden moeten vragen, in het bij zonder aan Frankrijk, dat over vele lege kazernes in Zuid-Duitsland beschikt". Minister Strauss, die donderdag door president Heuss in zijn functie is beves tigd, is onmiddellijk begonnen met het op stellen van een program voor de reorgani satie van het leger. Van gezaghebbende zijde verluidt, dat een zekere herziening van de huidige plannen wordt beoogd, in het bijzonder in de samenstelling van het opperbevel. De Westduitse eerste kamer heeft in eerste lezing het wetsvoorstel der regering om de militaire dienstplicht op twaalf maanden te stellen aangenomen met 31 te gen 7 stemmen. De tegenstemmen werden geleverd door de staten Hessen en Bremen, waar de socialisten de teugels in handen hebben. Sir Walter Monckton op, die dit departe ment negen maanden heeft beheerd. Sir Walter blijft echter als minister zonder portefeuille in het kabinet. Er is geen departement, waarmee sinds de oorlog zo gesold is als met Defensie, dat thans zijn negende minister krijgt. Het werd kennelijk beschouwd als doorgangs huis naar andere posten. Selwyn Lloyd, de tegenwoordige minister van Buitenlandse Zaken en MacMillan, de kanselier van de schatkist, hebben het korte tijd waargeno men. Deze veranderingen komen de Brit se defensie allerminst ten goede. Het zou de bedoeling zijn de minister van Defensie meer bevoegdheden te geven over de an dere ministers, die zich met de strijdkrach ten bezig houden. Totnutoe was hij een soort scheidsrechter tussen de onderdelen der strijdkrachten, die een vaak ongezonde rivaliteit vertoonden ten nadele van de defensieve kracht. Montgomery heeft reeds meermalen ver kondigd, dat de diensten moeten worden samengesmolten. Het departement van de fensie lijkt alleen gedurende een oorlog over werkelijke macht te beschikken. Het is echter mogelijk dat Eden de nieuwe mi nister de centrale verantwoordelijkheid za! geven voor de gehele defensie-politiek en de daaraan verbonden uitgaven. Hij zin speelde hierop in de benoemingsbrief aan Head, die „gekozen is met het oog op de militaire voorbereidingen op lange ter mijn". Sir Walter's gezondheidstoestand liet niet toe, dat hij zolang zou zijn aan gebleven. Er moeten hoogst belangrijke be slissingen op defensie-gebied genomen worden. Reeds viel het besluit dat Groot- Brittannië binnen tien jaar over een ge heel nieuwe, moderne vloot zal beschikken. Tot opvolger van Head als minister van Oorlog is benoemd John Hare, de onder minister van koloniën, die weer wordt op gevolgd door MacLav, die vroeger minis ter van Transport was in de na-oorlogse regering-Churchill. De oud-zeeman, die als getuige werd ge hoord, bevestigde de geschiedenis met de acte, waarbij hij het meubilair van verdachte als onderpand kreeg. Op het ogenblik van het aangaan van deze acte zou verdachte een schuld van meer dan vijfentwintigduizend gulden gehad hebben, waartegenover een be zit stond, dat slechts uit zijn meubilair, wat garagegereedschap en een huis met zware hypotheek gevormd werd. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zei in zijn requisitoir, dat het hier een glibberige figuur betrof, op wie geen vat te krijgen is. Mr. Van der Valk Bou man meende, dat de overdracht van het meubilair geschied was op een ogenblik, dat de verdachte reeds zijn naderend faillisse ment zou hebben voorzien. Met het oog op de relaties, die de verdachte in het buiten land heeft en die een vlucht zouden kunnen bevorderen, eiste mr. Van der Valk Bouman een gevangenisstraf van acht maanden met onmiddellijke gevangenneming. De raadsman van verdachte, mr. B. W. Stomps, was van mening, dat aangezien de verdachte zelf de balans naar de curator gebracht en ondertekend had een „opzette lijke onthouding van gegevens" niet ten laste zou kunnen worden gelegd. Enig bewijs, dat de f 337 op 1 december 1953 aanwezig waren, is niet geleverd. Ook bestreed mr. Stomps, dat zijn cliënt ten tijde van de acte van over dracht van het meubiliar een naderend fail lissement zou hebben vermoed: hij had goede hoop er nog boven op te komen. En zeker gold deze veronderstelling ten aanzien van de oud-zeeman, die zijn ledige tijd vulde met knutselwerk in de garage van verdachte en slechts een vriendendienst had willen be wijzen. Uitvoerig schetste mr. Stomps de ge schiedenis van deze getuige, die tengevolge van dienst op een Moermanskkonvooi zijn beide benen verloren had. Op grond van al deze overwegingen vroeg hij vrijspraak. De verdachte had, na zijn laatste baan niet veel meer uitgevoerd, maar nu stond hij op het punt een nieuwe betrekking te krijgen en daarom wilde mr. Stomps de rechtbank ver zoeken. dat als tot het opleggen van een straf zou worden overgegaan, zeker niet onmid dellijke gevangenneming zou worden geëist. Na een korte beraadslaging in de raads kamer deelde de president mee dat de recht bank aan dit verzoek wilde voldoen en be paalde de uitspraak over veertien agen. Gerucht in West-B er lijn niet bevestigd BERLIJN (Reuter/A.F.P./U.P.) Vol gens in West-Berlijn ontvangen berichten uit de Oostduitse industriestad Maagden burg neemt de overheid maatregelen om te verhinderen, dat een aantal stakingen tegen de lage levensstandaard uitgroeit tot ge welddaden. Het anticommunistische comité van vrije juristen heeft van Maagdenbur gers gehoord, dat de politie daar ten minste vier grote fabrieken heeft afgezet. Er zijn arbeiders ondervraagd. Arrestaties zijn echter niet verricht, aldus het comité. Uit andere westelijke bron verluidt, dat er ook arbeidsonrust heerst in de Oostduitse steden Erfurt en Karlmarxstadt, het vroe gere Chemnitz. Enkele dagen geleden is in het officiële Oostduitse vakverenigingsblad „Tribüne" voor het eerst melding gemaakt van meningsverschil tussen arbeiders en direc ties. Plet blad noemde de eisen van de arbeiders gerechtvaardigd en verweet plaatselijke vakbondsfunctionarissen en vertrouwensmannen, dat zij de belangen van de arbeiders niet voldoende behar tigen. In vier grote fabrieken, aldus de „Tribüne", zijn verkeerde maatregelen van economische ambtenaren niet tijdig door de vakverenigingen verhinderd. Dit had tot gerechtvaardigde ontevredenheid onder groepen arbeiders geleid. Waarnemers in West-Berlijn geloven, dat de Oostduitse autoriteiten de toestand in Maagdenburg meester zijn. De Oost duitse radio, het officiële Oostduitse pers bureau A.D.N., het vakverbond en het par tijorgaan hebben ontkend, dat er onge regeldheden zijn geweest. Kennelijk zijn de Oostduitse autoriteiten er zeker van dat er geen „tweede Poznan" kan ontstaan, al dus de waarnemers. De ontevredenheid over verhoging van de arbeidsnormen zon der loonsverhoging heeft geleid tot een staking in de Karl-Marxfabriek, aldus meldde het Westduitse blad „Der Tag". Woensdag zijn tweeduizend man van de volkspolitie uit Oost-Berlijn naar Maag denburg gezonden, aldus het blad. In de fabriek wordt gepatrouilleerd. De directie heeft haar ontslag ingediend. In drie afde lingen van de fabriek, waar meetinstru menten worden vervaardigd, zou het werk stil liggen. In twee andere is slechts een klein aantal arbeiders aanwezig, aldus het blad. Het Westberlijnse vakverbond zegt geen enkel bericht over stakingen te hebben ontvangen. Een woordvoerder zei: „V/ij hebben uitstekende connecties in Oost-Duitsland. Wij staan zeer sceptisch tegenover de berichten." BONN (U.P.-A.F.P.) De regering van Saarland heeft de Westduitse regering on verwacht verzocht, nog enkele wijzigingen aan te brengen in het Saarverdrag, dat al gereed is en klaar ligt om te worden ge tekend. Saarland vraagt herziening van de besluiten die betrekking hebben op de ex ploitatie van de Warndt-kolenmijnen, die zich onder Saarlands gebied bevinden, maar worden geëxploiteerd van Lotharin gen uit. Saarland zegt dat tenzij de verlangde wijzigingen worden aangebracht er gevaar bestaat dat alle Saarsteenkool in Franse handen valt. Saarland wil dat er inplaats van één twee organisaties worden gesticht om de Warndt steenkool op de markt te brengen: een Franse en een Duitse. Ook vraagt Saarland een tweede voorzitter met gelijke rechten en wel een Duitser. Kurt Conrad, de Saarlandse minister van Arbeid en leider van de socialistische partij, deed een afzonderlijk beroep op Bonn. Hij vestigde er de aandacht op dat de zendingen Saar-steenkool naar Zuid- Duitsland al worden beperkt en dat de steenkool in plaats daarvan in Lotharingen terechtkomt. De Franse regering is bereid tot ene com promis inzake het Röchlin-concern en wil afstand doen van zijn rechten, mits de familie Röchlin schadevergoeding betaalt. Pinay en Adenauer waren overeen ge komen, dat het Röchlin-concern door Frankrijk en West-Duitsland gezamenlijk zou worden overgenomen. Doch de familie Röchlin weiger'L de betaling te aanvaar den, hoewel zij aanvankelijk had toege stemd. Frankrijk eist schadevergoeding voor de outillage die na de oorlog in de fabrieken van Völklingen is aangebracht. Thomas Dehler, de voorzitter van de Westduitse liberale partij, die in het begin van dit jaar uit de regeringscoalitie van bondskanselier Adenauer is getreden, heeft te Bonn tegenover een groep Saarlandse journalisten verklaard, dat hij het West- duif :e parlement zal verzoeken de Frans- Westduitse overeenkomst over het Saar- gebied te verwerpen. Volgens Saarlandse dagbladen is dr. Dehler van mening dat de financiële offers, toegezegd om Frankrijk tevreden te stellen en de economische ge lijkstelling van het Saargebied en West- Duitsland mogelijk te maken, de mogelijk heden van de Bondsrepubliek te boven gaan. Deze bladen voegen hieraan toe, dat volgens dr. Dehler de Westduitse concessies aan Frankrijk, nadat de Saarlandse bevol king bij de volksstemming van 23 oktober 1955 het Europese statuut had verworpen, overdreven zijn geweest. Propaganda voor nieuwe socialistische actie ROME (United Press) De commu nistische partij van Italië heeft een hand boek voor communisten uitgegeven, waar in wordt uiteengezet hoe de huidige par tijleiders het communisme ir Italië willen doen zegevieren. Het handboek is uitge geven in de vorm van een supplement bij het partij-orgaan „L'Unita". De pagina's zijn zo bedrukt dat de tekst tot een boek werk kan worden gebundeld. In het handboek worden de grote lijnen aangegeven die tijdens het nationale con gres van de Italiaanse communisten in december zullen worden gevolgd. Het is tevens een instructie voor de plaatselij ke leiders, die in verwarring zijn gebracht door de omwenteling in het Kremlin. Het werk draagt de titel De Italiaanse weg naar het socialisme. Volgens het handboek zijn er twee hoofdlijnen die de Italiaanse communisten moeten volgen: De regering moet worden gedwongen, haar middenpo sitie te verlaten en plaats in te ruimen voor links. De economische en bureaucra tische structuur van het land moet worden hervormd door te eisen dat de na-oorlogse grondwet naar de letter wordt nageleefd. Volgens het handboek is het ogenblik gekomen voor een nieuwe socialistische actie. Er wordt een somber beeld getekend van de crisis in de Noordatlantische Ver dragsorganisatie en crises in de kapitalis tische structuur, in het kolonialisme en in het anti-communistische offensief van de koude oorlog. Het Amerikaanse rtoommo- nopolie is verpletterd en de imperialisti sche strijdkrachten in Korea en Indochina werden weggevaagd, zo wordt gezegd. Het handboek noemt de veroordeling van de Stalin-cultus en van de communis tische fouten uit het verleden gunstig voor de opbloei van het socialisme. De pijnlijke en ernstige gebeurtenissen van Poznan werden veroorzaakt door econo mische en politieke beleidsfouten. De ver eniging van communisten en socialisten in Italië is wenselijk, mits de politiek die is gericht op samenwerking met de regering wordt verzaakt en mits zij leidt tot een breed front van klassestrijders tegen het kapitalisme en voor socialisme. Volgens de verklaring moet Italië trachten „een onafhankelijke positie in het Atlantisch pact in te nemen met de bedoeling de ver deeldheid van de wereld in twee gewa pende partijen op te heffen". EDMONTON (United Press). Na twin tig dagen in het verre noorden van Cana da te hebben gezworven zijn de heer en vrouw Gerry Hunter en hun piloot George Gonzalez „zwak, maar niet gewond" door een met skidrijvers uitgerust vliegtuig op gehaald. Door het slechte weer waren zij gedwongen geweest een noodlanding te maken, en het vliegtuigje bleek te zwaar beschadigd om te kunnen opstijgen. Het echtpaar Hunter is werkzaam bij een stu die project naar de visstand in het Pool gebied. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Londen ADVERTENTIE Dezer dagen berichtten wij reeds, dat de Spaanse dichter prof. Juan Ramon Jiminez, die vrijwillig in ballingschap leeft op het eiland Porto Rico, wordt genoemd als ernstig kandidaat voor de Nobelprijs voor litteratuur 1956. Deze foto werd kort geleden op Porto Rico gemaakt. Men ziet prof. Jiminez met zijn echtgenote.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15