Tunnel onder westelijke randweg voor verbinding Pij Is laan-Helmlaan RECHTSTREEKSE IMPORT UIT JAPAN STUURMAN COHE I ju u I I RADIO en TELEVISIE Voltooiing Coornhertlyceum goedgekeurd ^^Srieven aan de redactie UITBREIDINGSPLAN OOSTERD UIN" Ruimte gereserveerd voor hervormde en rooms-katholieke kerken Triangel-Cabaret met Jules de Corte Heipalen voor fundering laatste gedeelte reeds besteld Amsterdamse Beurs 15 Binnenstad moet vrij voor voetgangers Hervormde kerk Films voor de H.K.G. Bespreking over Nieuw-Guinea Voor de culturele kring 't Helm in Zandvoort 500 ECHTE CULTIVéE PARELSNOEREN Bedrijfsongevallen „TRAVIATA Door gas bedwelmd Kort nieuws VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPREGHTE HAARLEMSGHE COURANT 1JJ HET VANDAAG op de zevende afdeling van het Haarlemse Stadhuis ter visie gelegde uitbreidingsplan „Oosterduin" heeft Haarlems stedebouwkundige, jr, A. van der Steld, zijn gedachten over de zuidwestelijke afronding van het gemeentelijk gebied gestalte gegeven. Het gaat hier om een deel van de gemeente waarvoor reeds in de loop der jaren een aantal plannen was gemaakt; het thans verschenen plan „Oosterduin", Jat de vorm regelt van de wijk tussen Houtvaart, Duinvliet, Oosterduin en .Munterslaan, beoogt een definitieve vaststelling van de bebouwing: Het gaat hier inderdaad om een bevestiging van het bestaande karakter van deze wijk, maar met een nogal radicale wijziging van de verbinding met de aangrenzende stadsdelen. De houten brug bij de Ohmstraat gaat immers verdwijnen mede een gevolg van de verlegging van de Houtvaart en de aanleg van de westelijke randweg, welke in het volgend voorjaar gaat beginnen - en er komt een geheel nieuwe toegangsweg in het verlengde van de Pijlslaan, welke weg eerst naar het zuiden zal afbuigen om daar over te gaan in de Helm laan, die de centrale laan van „Oosterduin" wordt, en zich naar het oosten voortzet via de Egelantierlaan naar de Oosterduinweg in Aerdenhout. De indeling en begrenzing van deze weg is zo, dat zij voor het recreatieve week- einde-verkeer aantrekkelijk is. Dit wordt immers niet alleen de directe weg naar „Oosterduin", maar ook een goede verbinding tussen het zuidwestelijk deel van Haarlem met Aerdenhout, Bentveld en Zandvoort. Een moeilijk punt vormde uiteraard de kruising van de Pijlslaan met de westelijke randweg, die juist in die omgeving afbuigt naar de Zijlweg. In het uitbreidingsplan is deze kruising ongelijkvloers aangegeven, maar voorlopig zal het wel op een kruising a niveau uitdraaien. De noordelijke begrenzing van deze toe gangsweg tot „Oosterduin" wordt gedeelte lijk gevormd door een groot speelterrein, dat enerzijds mede voorziet in de behoef ten van de bestaande natuurkundigen- en zeeheldenbuurt, anderzijds een onderdeel vormt van het aangrenzende complex van sport- en speelterreinen op „Duinvliet", zo als dat nog in een uitbreidingsplan zal worden vastgelegd. De bebouwing oostelijk en zuidelijk van de verbindingsweg met „Oosterduin" is ge zocht in een complex van 54 étagewonin gen in drie woonlagen met een bijzonder grote gemeenschappelijke tuin en een flinke parkeerplaats. Het zijn de enige étagewoningen in dit uitbreidingsplan, dat verder alleen voorziet in de bouw van honderdtien eengezinswoningen, de meeste van vierhonderd kubieke meter inhoud het bestaande type aan Lorentzkade, Duin roosplantsoen en dergelijke en een kleiner deel van 475 kubieke meter in houd. Deze villa's komen voornamelijk aan de Oosterduinweg, welke op Haarlems ge bied als ventweg is geprojecteerd, door een groenstrook van de op Bloemendaals ge bied gelegen rijbaan gescheiden. Er is met Bloemendaal over dit uitbreidingsplan, dat ook in het zuiden (Munterslaan) aan deze gemeente grenst, overleg gepleegd. De tuinen bij deze villa's zijn zeer royaal geprojecteerd met daartussen smalle wegen om de garages te kunnen bereiken. Boven dien zijn op een tweetal plaatsen „boxen hofjes" geprojecteerd. Lezing van de heer Holt voor Vereniging bescherming voetgangers Het bestuurslid van de Haarlemse afde ling van de Vereniging tot bescherming van voetgangers, de heer W. Holt, heeft donderdagavond in café-restaurant Brink- mann aan de Grote Markt voor een uit ne gen personen bestaand gezelschap een uit eenzetting gegeven onder de titel: „De bin nenstad veilig voor voetgangers". Reeds eind vorig jaar heeft men in ons blad enige artikelen kunnen lezen over de denkbeel den van de heer Holt betreffende de maatregelen, die moeten worden geno men om een grotere verkeersveiligheid te bewerkstelligen. De heer Holt zette thans weer deze plan nen uiteen, maar gaf tevens een beschou wing over de maatregelen, die naar zijn mening op korte termijn noodzakelijk zijn. Hij zei, dat de gezellige binnenstad dreigt verloren te gaan. Praktisch alle hoofdver- keer wordt door de Grote Houtstraat ge perst en er worden weinig maatregelen genomen om het grote verkeer om te lei den. Opmerkelijk is, dat in de Grote Hout straat, Gierstraat en Koningstraat haast nooit een dodelijk verkeersongeval voor komt, omdat naar de mening van de heer Holt de autobestuurder tot het uiterste ge spannen met de voet op het rempedaal rijdt en de voetganger altijd net aan de dood ontsnapt. Het was niet spr.'s bedoeling van de binnen stad buiten de spitsuren een doods kerkhof te maken, maar zoals de toestand thans is, is die onhoudbaar. Als maatregelen om het verkeer in de binnenstad te verlichten, had hij zich ondermeer gedacht: afsluiting van de Wagenweg, ter hoogte van de Jorden- straat. Het vefkeer zou dan linksaf kun nen via de Jordenstraat of rechtsaf via het Florapark. Ook het busverkeer zou uit de nauwe straten in de binnenstad moeten verdwijnen. De bussen naar het station zouden kunnen rijden vanaf het Houtplein, via Kampersingel, Spaarne, Riviervismarkt en Jansstraat. Terwijl de bussen vanaf het station voor een groot gedeelte de Nassau- laan en de Gedempte Oude Gracht zouden kunnen volgen. Toen de heer Holt deze gedachten aan de heer J. Jurissen, direc teur van de N.Z.H.V.M. had voorgelegd, bad deze echter gezegd: „Ik moet daar met de bussen komen, waar mijn klanten zijn". Het was de mening van de heer Holt dat het bezoek van koners aan de binnen stad vermindert en de oorzaak hiervan inoet. in de verkeersdrukte worden gezocht, daarom moet de binnenstad vrij voor voet ganger en handelsman zijn. De vergadering verbaasde zich er over, dat nog zo weinig verkeersmaatregelen, onder andere door bet plaatsen van lichten, werden genomen. situatie bijvoorbeeld op het Houtplein, de Grote Markt en .bij de Zijlbrug is hoogst gevaarlijk. De heer H. G. Cannegieter, voorlopig voorzitter, deelde mede, dat het aantal le den thans vijftig bedraagt. Hij gaf een korte uiteenzetting over de verkeersonvei ligheid en zei, dat de voetgangers een macht moeten vormen, teneinde op verbe teringen in de verkeersvoorschriften te kunnen aandringen. De heer Cannegieter zag graag een jongere op zijn plaats. Over zijn opvolging zal in de volgende verga dering een besluit vallen. De bijzondere bebouwingen bevinden zich vooral in het noorden van het uitbrei dingsplan, tussen Slangenkruidlaan en de noordelijk daarvan gelegen Egelantierlaan. Op de hoek van Helmlaan en Slangenkruid laan is een protestantse kerk geprojec teerd. Het is ons bekend, dat van de zijde van de Nederlands Hervormde gemeente een verzoek is gedaan om toewyzing van grond in het zuidwesten van Haarlem. Men ziet in zekere zin hier een herhaling van het geval van Parkwyk, waarin ook het gebrek aan bepaalde voorzieningen in de bestaande aangrenzende wijk moest wor den gecorrigeerd. De protestantse kerk in „Oosterduin" dient immers mede voor de ten westen van de Leidsevaart gelegen woonwijken. De betrokken Hervormde wijkgemeente zou echter liever meer noor delijk een kerkgebouw willen stichten, doch het is moeilijk daar terrein te vinden. Wij vernamen nog, dat in een spoedig ter visie te leggen plan voor de afronding van de Faradaystraat ruimte is gereser veerd voor een gereformeerde kerk. Verder komt in het noordelijk deel van deze wijk een kleuterschool op de hoek van Slangenkruidlaan en Oosterduinweg. Ook in het zuiden is ruimte voor bijzondere bebouwingen, namelijk een aantal buurt- winkels aan de verlengde Helmlaan bij het Duinroosplantsoen. Het opmerkelijkst is echter het deel B van dit uitbreidingsplan, dat, speciaal betrekking heeft op een terrein in het zuidwesten van „Oosterduin", bij het Duin roosplantsoen en grenzend aan Ooster duinweg in het westen en Munterslaan in het zuiden. Dit terrein is voor tweederde deel bestemd voor een bijzondere be bouwing, voor het resterende gedeelte zijn ADVERTENTIE Het interessantste deel van de voorstel ling, die de Iiaaxdemse Kunst Gemeenschap donderdagavond verzorgde in het Rem- brandt-theater, lag voor de pauze. Men vertoonde (oen het filmpje, dat Alain Res- nais heeft gewijd aan Picasso's „Guernica". Nog onlangs is het doek tentoongesteld in het Stedelijk Museum. Men kent er het ontstaan van. Tijdens de Spaanse burger oorlog werd het stadje Guernica door de fascisten met brandbommen bestookt. Het was juist marktdag. De uitwerking van het bombardement was onbeschrijfelijk: twee duizend mensenlevens gingen verloren. In zijn schilderij heeft Picasso de verschrik king vastgelegd van deze massale vernie tiging. Zijn verbeelding van het inferno was tegelijk een kreet van verontwaardi ging en een waarschuwing: zo vergaat het de wereld, waar gerechtigheid niet telt, waar menselijk meedogen wordt vertrapt, en vermoord. Picasso's befaamde defor- misme heeft in „Guernica" een functione le zin. die wel nergens zo sterk aanspreekt als juist hier. De verschrikking en vernie tiging krijgen er stem. Zij zijn er tastbaar, als een niet aflatende aanklacht. Om twee redenen kan men het filmpje, dat Alain Resnais van „Guernica" maakte, prijzen. De eerste: het is een volkomen autonoom spel met de attributen, die Pi casso aanvoert, een filmkunstig spel, dat in zijn effect aan dat van het schilderij ge lijk is. De tweede: het schilderij wordt er tegelijk in verklaard. De details krijgen precies die ontzagwekkende betekenis, die Picasso ermee heeft bedoeld. De kracht van het deformisme is in zijn zinnebeeldigheid bevattelijk en aanschouwelijk gemaakt voor wie misschien dit teken van de tijd niet verstaat. Daarom is het een prachtig filmpje geworden. Men moet alleen de te overvloedige onderstreping der beelden door het gesproken woord afwijzen, al zij toegegeven, dat de sfeer geen geweld wordt aangedaan. Doordat men het filmpje niet had voorgedraaid kwam het gister onzuiver op het doek. Dit inconvenient neemt men dan wel voor lief, maar het bestuur der H.K.C. had erin moeten voorzien. Over de andere nummers van het pro gramma, de „Kermesse Fantastique" en de hoofdfilm „Welkom mr. Marshall" hebben wij al eerder geschreven. Fr. straat- en pleinaanleg en plantsoen voor zien. Het gaat hier om een terrein, waar waar schijnlijk een rooms katholieke hulpkerk wordt gebouwd met een bijbehorende school. Een en ander hangt echter nog sa men met het overleg over de parochie indeling. Vandaar dat men nog niet tot verdere detaillering van dit deel is over gegaan. Het spreekt welhaast vanzelf, dat ook in dit woonkwartier grote aandacht is ge schonken aan de groenvoorziening. Ten slotte delen wij nog mede, dat in de toe komst een tweede verbinding mogelijk zal zijn door middel van de Munterslaan als schakel tussen Faradaystraat en Ooster duinweg. Zoals wij enige tijd geleden heb ben meegedeeld, hebben de bewoners van deze omgeving reeds aan het gemeente bestuur het verzoek gedaan hier ten be hoeve van het voetgangers- en fietsers- verkeer een tunneltje onder de westelijke randweg te maken. Tijdens een vergadering van de afdeling Haarlem van de Protestants-christelijke werkgemeenschap in. de Partij van de Ar beid, welke donderdagavond, in het Re monstrantenhuis aan de Wilhelminastraat te Haarlem is gehouden, is het vraagstuk „Nieuw-Guinea" van verschillende zijden belicht. Dit geschiedde naar aanleiding van een verslag, dat drs. J. M. van Stra len uitbracht over de onlangs te Utrecht gehouden landelijke vergadering van de Protestants-christelijke werkgemeènschap in de Partij van de Arbeid, op welke bij eenkomst is behandeld de oproep van de Nederlands Hervormde Synode tot bezin ning op het vraagstuk Nieuw-Guinea. Nadat de heer Van Stralen in het kort de toespraken van de verschillende spre kers op deze landelijke vergadering had weergegeven en tevens hun visie op deze synodale boodschap aan een beschouwing had onderworpen, werd van de gelegen heid tot het stellen van vragen een ruim gebruik gemaakt. De hieruit voortvloeien de discussies bewezen, dat men het vraag stuk een ernstige gedachtenwisseling ten volle waard achtte. Vijf in elk geval door de radio goede bekenden van het publiek geworden klein kunstenaars verzorgden donderdag de openingsavond van de culturele kring 't Helm in het theater Monopole te Zand voort, te weten de leden van het Triangel- Cabaret van Wim lbo met Jules de Corte als gast. Het was een aardig begin van een veelbelovend seizoen, waarvoor het pro gramma overigens zoals de voorzitter, de arts J. van der Meer, in zijn vlot ge sproken openingswoord meedeelde na veel „schipperen" tot stand is gekomen. Er bestaan nu eenmaal verschillende voor keuren. variërend tussen uitersten van populair amusement en exclusieve artisti citeit. Het bestuur van de stichting is van oordeel op het eerstbedoelde gebied geen taak te hebben, maar zal proberen een voorzichtig vooruitstrevend beleid te voe ren, waarbij ook enige thans nog niet nader gepreciseerde „experimenten" wor den overwogen. In zekere zin betekent zelfs het lanceren van een cabaret in deze omgeving een experiment, want het is een ervaringsfeit dat dit mede door de internationale allure (maar zeker daardoor niet alleen) buiten de grote steden weinig publiek en nog minder waardering trekt. In hoeverre dit ook voor Zandvoort geldt kan ik niet beoordelen. Trouwens, men kan het driezijdige klein- kunstprogramma van zang, muziek en voordracht van Wim lbo eigenlijk niet als „cabaret" in de echte zin van het woord beschouwen. Intussen bleek weer er wa ren stoelen te weinig in de zaal welk een aantrekkingskracht er uitgaat van in de huiskamers vertrouwde stemmen, waarvan men de dragers wel eens in levende lijve wil zien. Met alle respect voor de organi satietalenten van Wim lbo en zijn ver mogen tot het scheppen van een vriende lijke verstandhouding moet ik toch zeggen, dat het herhaaldelijk herinneren aan aller lei op verschillende golflengten uitgezon den prestaties bepaald als een irriterend soort door zelfingenomenheid bezielde re clame aandoet, een zinloos pleiten voor eigen standje, temeer omdat de medewer kenden toch juist de kans hebben zich boven het doorsneeniveau te doen gelden. Het was daarom eigenlijk jammer dat men, tot inkrimping gedwongen door de extra-medewerking van Jules de Corte, zich deze avond vrijwel tot teksten van Annie M. G. Schmidt beperkte, hoe voor treffelijk die ook mogen zijn. De helft van de aangekondigde auteurs kwam thans niet aan bod. Daarmee wil ik niet zeggen, dat ik de droogkomische, ondeugend prozaïsche voordrachten door Sophie Stein niet ge waardeerd zou hebben, geenszins. Maar ik ben toch blij dat Hetty Blok net iets té excentriek in de kolderverzen van Daan Zonderland ook ditkeer de kostelijk door Simon Carmiggelt veramsterdamste ge schiedenis „A Harlem tragedy" van de Amerikaanse grootmeester van het korte verhaal O'Henry ten gehore bracht en daar nog het schalkse liedje „Jeanneton" aan toevoegde. Aan de vleugel zat Cor Lemaire zijn reputatie welluidend te bevestigen. Over het zeer persoonlijke optreden van Jules de Corte, kennelijk de favoriet van de aanwezigen, is de laatste tijd, nu hij zich meer en meer buiten de radiostudio's be weegt, ook in deze kolommen herhaaldelijk met grote waardering geschreven. Op een bepaalde manier doet hij mij telkens aan Heine denken, de dichter, door zijn nuch tere ontluistering van naieve romantiek door een plotselinge verheviging van beeldspraak, door de gevoelige nawerking van een argeloos lijkende woordspeling, door zijn scherpzinnige virtuositeit. Na tuurlijk mag men geen roofbouw plegen op zo'n talent, maar toch geloof ik dat men hem zoveel mogelijk kansen moet bieden om zijn gang te gaan, want zijn beste vond sten zijn hem kennelijk al doende inge geven. ADVERTENTIE Door bijzonder gelukkige omstandigheden is het ons mogelijk tegen ongelooflijk lage prijzen aan te bieden ruim in prijzen van ƒ37.50 tot 375.— Speciale expositie in onze etalage JUWELIERS HORLOGERS HOUTPLEIN 13 HAARLEM Donderdag is een vierenzestigjarige arbei der in de fabriek van de T.A.F. in de Waar- derpolder te Haarlem gestruikeld en tegen een wikkelmachine gevallen. Een hand raak te tussen de rollen van de in beweging zijn de machine. Met een gekneusde arm en een wond aan het hoofd is de man naar het zie kenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Een vijfentwintigjarige bewoner uit Wor- merveer, die boven een bak met tetra werk te in het bedrijf van een chemische handel maatschappij aan de Verspronckweg te Haar lem, is door de lucht onwel geraakt. Hij viel op de bak en kreeg tetra over het lichaam. Voor onderzoek is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. ADVERTENTIE met afstandbediening Het SUCCES van de FIRATO Alleenvertegenwoordiger voor Haarlem en omgeving: Kleine Houtstraat 25 Telefoon 14828 11 (Verkort weergegeven) Woningonderhoud. „Patrimonium" gaat weer huizen bouwen, wat natuurlijk heel mooi is voor de woningzoekenden. Maar ik begrijp niet waarom de huizen van „Patri monium" in de Leidsebuurt niet beter wor den onderhouden. Daar kan men van een schandelijke verwaarlozing spreken. Het schilderwerk iè zo veronachtzaamd, dat sponningen beginnen te verrotten en de ruiten eruit vallen. Ook de schuren zijn onbruikbaar geworden. Het binnenwerk wordt tenminste door de meeste bewoners nog zelf onderhouden. Elk jaar worden ons nieuwe schuren beloofd en wordt ons toegezegd, dat het buitenwerk opgeknapt zal worden, maar er is nog steeds niets van gekomen. Had men dan, alvorens nieu we woningen te bouwen, niet beter eerst de bestaande kunnen opknappen? Een bewoner van „Patrimonium" in de Leidsebuurt. (Wij vernamen, dat de eerste pogingen van het bestuur van „Patrimonium" om het achterstallig onderhoudswerk te laten verrichten van anderhalf jaar geleden da teren. In maart van dit jaar heeft het ge meentebestuur aan de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting machtiging gevraagd om tot aanbesteding van het on derhoudswerk te kunnen overgaan. Hier op heeft de minister nog steeds niet beslist- Het ligt in de bedoeling van B. en W. pas na de aanbesteding een krediet aan de raad te vragen, om het risico van een krediet verhoging achteraf te ontgaan. Intussen heeft het verrichten van onderhoudswerk niets te maken met de nieuwbouw. De rijkssteun wordt namelijk voor elk werk afzonderlijk bepaald en de woningbouw vereniging heeft niet de vrijheid de voor een bepaald werk verstrekte kredieten ge heel of gedeeltelijk voor een ander doel te gebruiken. Redactie). Halte in Spaarnhovenstraat. Met grote vreugde vernam ik (en met mij misschien nog honderden mensen) dat de buslijn 6 in de Spaarnhovenstraat haar eindpunt en beginpunt zou hebben. Nu is die grote vreugde op een teleur stelling uitgelopen, want we mogen in de Spaarnhovenstraat instappen noch uit stappen. We moeten per se naar de halte's op de Rijksstraatweg gaan, zodat voor het instappen de mensen, die aan deze kant van de Rijksstraatweg wonen per se die drukke verkeersweg moeten oversteken. (Commentaar van de redactie: De N.Z.H. deelde ons mede, dat de klacht van deze bewoonster juist iets te laat kwam, omdat men inmiddels besloten heeft in de Spaarnhovenstraat ook een halte te plaatsen, zodat passagiers voor buslijn zes nu aan beide zijden van de Rijksstraatweg kunnen in- en uitstappen). Naar wij vernemen is de goedkeuring van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid op de bouwplannen voor de vierde en laatste fase van het complex van het Coornhertlyceum te Haarlem dezer dagen te verwachten. Een jaar geleden heeft de Haarlemse raad een krediet van ruim twee miljoen gulden ter beschikking gesteld voor dit deel, dat twee gymnastiekzalen met bij behorende ruimten, een aula, muziek- en tekenlokalen en vertrekken voor rector, conrectoren, leraren en administratie omvat. Het bouwen van de vierde étappe zal ongeveer twee jaar vergen. Het gehele complex, een schepping van ir. H. A. Breuning, hoofd van de bouwkundige afdeling van het bedrijf Openbare Werken, zal ongeveer vier miljoen gulden kosten. In afwachting van de binnenkort te houden aanbesteding zijn de heipalen reeds besteld. Wij vestigen er nog de aandacht op, dat van de zijde van het departement geen bezuinigingen in het ontwerp zijn aangebracht. In september van het volgend jaar zal het tienjarig bestaan van het Coornhert lyceum gevierd worden, maar dan is het gebouw nog niet gereed. In 1946 waren er reeds plannen voor het stichten van eer> lyceum in het zuidelijk deel van Haarlem en in de vergadering van de gemeenteraad van begin juli 1947 werd dr. L. M. van Dis benoemd tot rector. Op 5 september 1947 werden de eerste lessen gegeven in „Oos terhout" aan de Oosterhoutlaan. Begonnen met twee klassen, steeg het aantal in de loop der jaren tot twintig. Moeilijkheden ontstonden toen er brand uitbrak en elders onderdak gevonden moest worden. In januari 1952 besloot de gemeenteraad een perceel grond aan de noordzijde van de Chrysanthemumlaan (tussen de Leidse vaart en de Wagenweg) te bestemmen voor de bouw van het Coornhertlyceum. Voor de bouw van het eerste deel werd een krediet van 365.000 beschikbaar gesteld. Een jaar later werd begonnen met de bouw en de leerlinge Ineke Geluk, dochter van de wet houder van onderwijs, die zoveel voor de totstandkoming van het Coornhertlyceum heeft gedaan, legde op 4 juni 1952 een herinneringssteen. Door het slechte weer werd de bouw vertraagd, zodat pas in december 1952 het nieuwe gebouw kon worden betrokken. In september 1954 kon het tweede ge- ADVERTENTIE David Koning zorgelijk, omdat de voorzieningen in zulk een traag tempo tot stand kwamen, deelte in gebruik worden genomen en een jaar later het derde. De behuizing van het Coornhertlyceum was tot september 1955 De gemeenteraad besloot op 12 oktober 1955 een bedrag van twee miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de voltooiing van het lyceum, maar tot de bouw kon niet worden overgegaan, omdat geen toestem ming werd verleend voor de bouw. Blijk baar werd de laatste etappe beschouwd als een „nieuw" gebouw, waarvan de ur gentie bepaald wordt door vergelijking met andere scholen die nog gebouwd moe ten worden. In het jaarverslag over 1955 van de toe stand van het middelbaar onderwijs te Haarlem wordt geschreven over de zorge lijke behuizing van het lyceum en over het lang uitblijven van een bouwvergunning. Doordat de slang van een gaskachel don derdagmorgen losraakte en gas stroomde in het atelier van een bontzaak aan de Bartel- jorisstraat te Haarlem is de drieëndertig jarige bontwerker J. de V. door gas be dwelmd geraakt. Een winkelmeisje trof de heer De V. in versufte toestand aan en toen zij bemerkte, dat de gasslang los zat, heeft zij het gas afgesloten. Met een zuurstofappa raat heeft de politie hulp verleend, waarna de bontwerker naar het Sint Elisabeths Gast huis is vervoerd. Ned. Clir. Vrouwenbond. Op donderdag avond 25 oktober houdt de afdeling Bloe mendaal van de Ned. Christen Vrouwenbond haar maandelijkse vergadering in het Jeugd huis aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De heer W. Th. Verbeet uit Haarlem zal een film vertonen over het werk op „Meer en Bosch" onder de titel „Een leven staat op het spel". Hillegomse damclub. De dammers van de Hillegomse damclub hebben het er deze week goed afgebracht. Zij behaalden name- lenk een 119 overwinning op het Haar lemse Sportief. De volgende thuiswedstrijd wordt woensdag gehouden tegen VKD in het KAB-gebouw. Een foto van de maquette van het Coornhertlyceum zoals dat er na de voltooiing zal uitzien. Op de voorgrond het vierde gedeelte, waarvan de bouw thans kan beginnen. Van rechts gezien vindt men eerst de twee gymnastiek lokalen, één voor de jongens en één voor de meisjes, welke met de daar tussen gelegen kleed-, douche- en was gelegenheden gebouwd zijn boven de fietsenbergplaats. Links van de pergola treft men het gedeelte aan, waarin op de begane grond de vertrekken voor rector, conrectoren, leraren en'admi nistratie zijn ondergebracht en op de bovenverdieping de aula. De hoge middenpartij omvat hal en trappen huis, de muziekzaal en het tekenlokaal. De overige gedeelten van het Coorn hertlyceum zijn nu gereed en bevatten de les- en vaklokalen. Opgemerkt wordt o.a. „Geen enkele school echter verkeert in de onhoudbare toestand, dat de landelijke overheid weigert toe te staan dat de voltooiing van het schoolge bouw tot stand komt. Dat het veel geest kracht van de leraren en de leiding vergt om toch met opgewektheid het onderwijs te doen voortgaan, behoeft geen betoog". 3-3 Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nedefl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 91 237 349 217 332 413 315 282% 166% 407% 345 824% 813% 74 195 167 336% 96% 105% 231 186% 198 204% 78ls/„ 167% 47% 78% 37% Openings koersen 91 92 237% 349 218 322 415 315 281% 166% 407% 350 826 815% 74 196 167% 336% 96% 106 231 186 198 204% 80% 168% 68% 47% 76% 38

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17