Aspirin Panda en de Meester^magiër J) G. M. OORD Franse Nationale Vergadering is niet bijzonder strijdlustig Hoofdpijn Reumatiek Verkoudheid Proefneming van jonge Duitse arts na 27 jaar beloond Tamme debatten over Algerije en Suez; minister Lacoste optimistisch Nobelprijs samen met Amerikanen, die zijn methode vervolmaakten De radio geeft zaterdag Wereldnieuws Toch ió Uet zo VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 2 O'Neill-prijs voor twee acteurs van „Dramaten" Parijs leent 262 miljoen dollar van het I.M.F. Egyptisch jacht met wapens voor Algerije aangehouden Inhoud - genoeg voor 5000 man - in beslag genomen PHILIPS GRUNDIG WD HEBBEN GELD NODIG! DE KLOMPENCENTRALE KLM verlaagt haar emigrantentarief niet „Soepelheid" is motto van nieuw Oostenrijks leger Laagvliegroutes moderne Pracht hande hamea-gele V. Honden in de oudheid Van onze correspondent in Parijs) De debatten over de Algerijnse kwestie in de Franse Nationale Vergadering hebben gisteren niet veel langer geduurd dan de discussie de dag tevoren over het Suez- conflict. Door geen van beide is de regering Mollet in gevaar gebracht. De minister resident in Algerije, Robert Lacoste, heeft gistermiddag een twaalftal sprekers beant woord, onder wie nogal opvallend de radicalen noch de socialisten vertegen woordigd waren. Bij die gelegenheid is van regeringszijde nogmaals naar voren gebracht, dat Frankrijk niet met de rebel len wil onderhandelen, alvorens verkiezin gen kunnen worden gehouden en de pacifi catie zal zijn voltooid. Lacoste toonde zich nogal optimistisch over de kansen van dat pacificatie-streven, al gaf hij toe dat de nieuwe tactiek van de rebellen, gericht op een algemene terreur, de grote steden in begrepen, Frankrijk voor zware militaire problemen plaatst. Lacoste noemde cijfers, die zijn optimisme moesten rechtvaardigen. Bijna alle postkantoren in Algerije zijn weer geopend, de oogst is 25 percent beter geweest dan vorig jaar en voor het einde van deze maand zouden 1400 gemeenten voornamelijk door Algerijnen worden be stuurd. Zeshonderd mohammedanen zijn op administratieve posten benoemd en de ont eigeningsprocedures zijn zo ver gevorderd, dat 300.000 hectare onder de kleine boeren kunnen worden verdeeld. Over het toe komstig statuut heeft Lacoste alleen ge zegd, dat de Fransen en de mohammedanen gelijke rechten moeten hebben en dat de band Frankrijk—Algerije onverbrekelijk moet blijven. Hij onthulde tenslotte dat een bemiddelingspoging van mohammedaanse kant waarmee mogelijk op de sultan van Marokko of op de Tunesische premier Bourguiba gedoeld werd— bij de Algerijnse fellahga op een weigering was afgestuit. Lacoste werd toegejuicht toen hij zei: „Wij moeten de communisten in Algerije, wier samenwerking met de opstandelingen niet aan twijfel onderhevig is, machteloos maken". Alle afgevaardigden op de communisten na applaudisseerden na de toespraak van Lacoste. Na deze, vrij korte, gedachtenwis- STOCKHOLM (U.P.). In Stockholm is gisteravond voor het eerst de „O'Neill- prijs" uitgereikt aan acteurs van de to neelgroep „Dramaten", Inga Tidblad en Lars Hanson. Deze prijs werd door de Amerikaanse toneelschrijver Eugene O'Neill ingesteld. Hij gaf „Dramaten" na melijk alle rechten op zijn spel „Long days journey into night", en bepaalde, dat uit de opbrengsten van dit stuk een fonds zou worden gevormd voor studiebeurzen van acteurs aan deze groep. „Long days jour ney into night" is een grotendeels auto biografisch toneelstuk. O'Neill heeft ver klaard dat „Dramaten", de Zweedse natio nale toneelgroep, de beste vertolkingen heeft gegeven van zijn stukken. ADVERTENTIE seling tussen regering en parlement, waar in slechts een fel dispuut met de vrouw van Maurice Thorez, het communistische Kamerlid Janine Vermeersch, even voor de vurige momenten zorgde, heeft de Kamer het volgende onderwerp, de sociale en eco nomische politiek aangesneden. Men ver wacht echter dat premier Guy Mollet dins dag de politieke aspecten van het Algerijn se probleem duidelijker zal belichten, al vorens de Kamer een nieuw „contract" ter aanvaarding voor te leggen. PARIJS (AFP). Het Internationale Monetaire Fonds (IMF) heeft het verzoek van de Franse regering om een krediet van 262 miljoen dollar ingewilligd. De Franse staatssecretaris voor Economische Zaken heeft verklaard, dat de regering zich ge noodzaakt ziet bepaalde maatregelen te ne men met het oog op het verstoorde even wicht van de handelsbalans. Er zijn maat regelen genomen tot beperking van be paalde aankopen in het buitenland, met name van luxevoorwerpen, voorzover dit niet door een bilaterale overeenkomst on mogelijk is. In citykringen te Londen houdt het ge rucht aan, dat na Egypte en Frankrijk ook de Britse regering het IMF een krediet zou vragen en wel van ongeveer een half mil jard dollar. Frankrijk zou eventueel pas in de loop van het volgende jaar, wanneer de deviezenreserves in nog belangrijker mate zouden verminderen, gebruik maken van zijn trekkingsrecht op de 262.5 miljoen dollar, waarover het gedurende een jaar bij het IMF kan beschikken. PARIJS (A.F.P.) Voor de Algerijnse kust hebben de Fransen woensdag een jacht aangehouden met 70 ton wapens, bestemd voor de opstandelingen in Algerije en af komstig uit Egypte. Van gezaghebbende Franse zijde wordt verklaard, dat hiermee bewezen is, dat Egypte de opstand steunt. Volgens een eerste schatting vertegen woordigen de wapens een waarde van zes miljoen gulden. Zij zijn uit verschillende landen afkomstig en gedeeltelijk nieuw. Er zijn automatische geweren van het laatste type uit Italië bij en Britse geweren en brenguns. In de hut van het jacht hingen foto's van Nasser en Stalin, aldus het bericht, dat af komstig is uit Oran. De bemanning bestond in hoofdzaak uit Italianen. De kapitein, een man van Britse afkomst, had twee pas poorten, een Grieks en een Costaricaans. Er waren ook mohammedanen onder de be manning. De „Athos" is in de oorlog door de Cana dezen als mijnenveger gebruikt. Volgens een latere mededeling van offi ciële zijde zijn de inbeslaggenomen wapens en munitie voldoende om er vier tot vijf duizend opstandelingen mee'te bewapenen. Het schip is in de Soedan geregistreerd. Bij aanslagen van verzetslieden in het departement Constantine zijn donderdag vijf mohammedanen om het leven geko men. In Oran werden twee Fransen ver moord. Een bomaanslag op een Frans res taurant in Algiers mislukte, doordat een soldaat de tegenwoordigheid van geest be zat om de helse machine, vóór zij ontplof fen kon, op straat te gooien, doch een bom aanslag op de drukkerij van het blad „Al- ger Republicain" had aanzienlijke schade tot gevolg. Een militair gerechtshof te Constantine heeft donderdag drie verzetslieden, die bij het plegen van een moord betrapt waren, ter dood veroordeeld. ADVERTENTIE Neem geen risico's als U een middel nodig hebt tegen hoofdpijn, reumatiek of verkoudheid. Vraag Aspirin want wie Aspirin gebruikt, heeft de zekerheid dat dit een snelwerkend, onschadelijk middel is dat door zuivere en constante samenstel ling telkenmale zijn onfeilbare werking bewijst. Verlang de kwaliteitsgarantie die het merk Aspirin*) en het Bayerkruis U bieden. Er bestaal geen Aspirin') zonder Bayerkruis. Gedeponeerd handelsmerk ADVERTENTIE Grote Houtstraat 108 - Tel. 13046 RADIO - TELEVISIE - GRAMOFOONSPECIALISTEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gewijde mu ziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Pla ten. 10.30 B n je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (Om 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Nieuwe platen. 14.00 Dit is leven, causerie. 14.15 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Harmonie orkest. 15.10 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.35 Mannenkoor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Platen. 17.20 Gevarieerd programma. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Kamerorkest en solist. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Ac tualiteiten. 20.45 Platen. 20.50 Gevarieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in! Daarna: Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nieuwe platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.23 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Strijk- ensemble. 10.50 Daar krijg ik een kleur van. 11.15 Buitenlands weekoverzicht, 13.30 Harp- kwintet. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Mandoline-orkest. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Platen. 14.55 Streekuitzending. 15.45 Omroep-orkest. 16.30 Waar de haan victorie kraait, causerie. 16.45 Swingmuziek. 17.10 Radioweekjournaal. 17.40 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzen ding: Atlantisch Allerlei: Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passe partout, causerie. 19.40 Het Nieuwe Testa ment, een levend boek. causerie. 19.55 Deze week, causerie 20.00 Nieuws. 20.05 VARA- Showboat. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Lichte muziek. 22.40 Samen uit, samen thuis, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V., N.T.S., K.R.O.) 17.0017.30 Voor de kinderen. 20.00 Jour naal en weerbericht. 20.15 The Jewel, film. 20.45 Krocodil. cabaret. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.11 Muzikale kalei- doscoop. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15, 15.45 en 16.00 Idem. 16.15 Omroep orkest. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws, 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Symfonisch orkest. 18.00 Platen. 18.05 Om roeporkest. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Omroep Omme- ganck. 21.00 Platen. 21.30 Amusementsmu ziek. 22.00 Nieuws. 22.11 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 Platen. 23.30—24.00 Idem. STOCKHOLM (Reuter/A.F.P./U.P.) De Nobelprijs voor fysiologie en medicijnen zoals wij gisteren in een deel van onze edities hebben gemeld is dit jaar toege kend aan twee Amerikanen en een Duitser, die zich verdienstelijk hebben gemaakt door onderzoekingen op het gebied van bloed druk en hartkwalen. De winnaars zijn de 52-jarige dr. Wérnér Forssmann uit Bad Kreuznach en de professoren André Cour- nand en Dickinson W. Richards, beiden 61 jaar oud en woonachtig te New York. Dr. Forssmann werd bekend door een methode om het hart te onderzoeken, die hij in 1929 op zichzelf toepaste. Hij opende een slagader in de arm en bracht daar een dunne slang (katheter) in. Toen hij deze had opgeduwd tot aan de schouder, weer hielden zijn collega's hem er van verder te gaan, omdat zij vreesden voor zijn leven. Later herhaalde hij het experiment, toen hij alleen was, en hij duwde de slang op, totdat deze de rechterkamer van het hart had bereikt. Hierna begaf hij zich naar de röntgen-afdeling, waar hij een foto liet maken. Nadat de toen 25-jarige arts op deze wijze de bruikbaarheid van zijn methode had aangetoond, ontwikkelden anderen de techniek (hartkatheterisatie) verder. Prof. Cournand in New York onderzocht, op welke wijze men de methode van Forss mann zou kunnen gebruiken om het zuur stofgehalte van het bloed in het hart en de bloeddrukverschillen in dat orgaan te be palen. Hij werkte bij dit onderzoek 25 jaar lang samen met prof. Dickinson Richards. Sedert 1945 wordt de methode in toe nemende mate gebruikt voor het onderzoe ken en behandelen van aangeboren hart- gebreken. Ook kan men op deze wijze veel te weten komen over de nadelige invloeden van een te hoge bloeddruk en andere kwa len op het hart en de omliggende bloed vaten. Dit jaar bedraagt de Nobelprijs ongeveer 146.000 gulden, het hoogste bedrag sinds de prijs in 1901 voor het eerst werd toege kend. De som zal tussen de drie geleerden worden verdeeld. Zij krijgen bovendien elk een gouden medaille en een oorkonde. De Nobelprijzen voor litteratuur en voor natuur- en scheikunde zullen respectieve lijk op 25 oktober en 1 november worden toegekend. Dr. Forssmann zei dat niemand in Duits land enige aandacht aan zijn ontdekking had besteed. Het waren de Amerikanen, die mijn- werk erkenden. Dr. Forssmann, vader van zes kinderen, heeft een .praktijk in Bad. jKreuznach... De meeste patiënten zijn leden van zieken fondsen. Hij heeft zijn onderzoekingen op het gebied van hartziekten sinds lang op gegeven en is overgegaan op urologie. Zijn vroeger werk had zijn carrière eerder in de weg gestaan dan geholpen. Zijn collega's noemden hem een variété-artiest. Forss mann was tijdens de oorlog officier van gezondheid in de we'nrmacht en diende in Rusland.en Noorwegen. Cournand en Richards werden al jaren geleden genoemd voor de Nobelprijs. ADVERTENTIE Trappen in alle soorten en maten v.a. ƒ1.60 p. trede. Braadpannen van 8.voor 4.95. Kolenkitten v.a. 1.98. Bij aankoop van een Strijkplank v.a. 14.95 een mouwplankje voor halve prijs. Dr. Leijdsstraat 10 - Haarlem - Tel. 11784 Naar aanleiding van de bekendmaking van Amerikaanse en Canadese luchtvaart maatschappijen over verlaging van haar transatlantische tarieven voor Europese im migranten, deelt de KLM mede, dat zij haar regeling voor Nederlandse emigranten handhaaft. Deze regeling is gebaseerd op de voorschriften die voor bij de „Interna tional Air Transport Organization" aange sloten maatschappijen gelden. Nederlandse emigranten boven de twaalf jaar betalen voor een luchtreis pea- KLM naar New York f 665, beneden twaalf jaar f 333 en beneden het jaar f 50. Nederlandse emigranten die van Amster dam naar Canada gaan moeten respectie velijk betalen f 720, f 360 of f 50. (Van onze correspondent in Wenen Voor de opbouw van het nieuwe Oosten rijkse leger, ter sterkte van 60.000 man zijn nu de eerste 12.000 rekruten opgeko men. Journalisten en fotoreporters hadden rijkelijk gelegenheid om te zien hoe de aanstaande soldaten in de kazernes werden ontvangen. Het ging er gemoedelijk toe, want de ouders mochten de zalen bezich tigen, waar de jongens slapen en zich kun nen ontspannen. Ook het nieuwe dienstreglement is nogal humaan en herinnert zo weinig mogelijk aan het Duitse drilsysteem. Zelfs de unir formen hebben een eigen karakter en grij pen in moderne vorm terug op oud-Oos tenrijkse tradities. Bovendien speelt de paedagogiek een zekere rol. Het onder goed, de overhemden en gebruiksvoorwer pen als handdoeken en scheerapparaten, gaan onmiddellijk over in het persoonlijk bezit van de soldaten, die ze met de nodi ge zorg zullen moeten behandelen, omdat zij deze voorwerpen na hun diensttijd mo gen meenemen. Het dienstreglement bepaalt tevens dat kleinere geschillen en persoonlijke beledi gingen tussen hoger en lager personeel onder vier ogen in der minne kunnen wor den geschikt zonder inschakeling van een hogere instantie. Het nieuwe Oostenrijkse leger is echter geen discussieclub of een jeugdvereniging. Men is met voortvarendheid te werk ge gaan, want Oostenrijk bezit nu reeds de kern van een leger, ofschoon er sinds het vertrek van de buitenlandse troepen nog geen jaar is verlopen. Hetleger is volledig gemotoriseerd en ofschoon het voorlopig nog slechts over Russische en Amerikaanse wapens be schikt, die Oostenrijk na de bezetting ten geschenke heeft gekregen, werden intus sen ook de modernste wapens in het bui tenland aangekocht. De diensttijd is negen maanden, maar volgens vakmensen is dit veel te kort. Een vrij groot aantal rekruten deelt deze me ning en heeft zich vrijwillig voor een lan gere diensttijd aangemeld. Bij de bevol king geniet het leger nu reeds een zekere sympathie, daar men het tevens als een instrument beschouwt, dat de jeugd tucht en orde kan bijbrengen. In het komende begrotingsjaar zullen de defensiekosten ongeveer 4,8 percent van het totale bedrag der rijksbegroting uitmaken. In overleg met de hierbij betrokken bur gerautoriteiten zijn voor het laagvliegen van vliegtuigen van de Koninklijke Lucht macht enige „laagvlieggebieden" aange wezen om de operationele jachtvliegers ervaring te laten opdoen in het vliegen op lage hoogten; zodat zij niet door de radar kunnen worden waargenomen. Voorts moe ten ook de waarnemers van het korps luchtwachtdienst geoefend worden in het waarnemen van vliegtuigen op lage hoog ten. Hiervoor zijn enige routes gekozen bo ven gebieden met gemiddeld de geringste bevolkingsdichtheid. Hierb" is ook reke ning gehouden met de veiligheid van het burger-luchtverkeer. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het is de H a m a m e I i s d i e het n El 'm doet Het gezin Zandvliet. De Nederlander A. H. Zandvliet, wiens vijf minderjarige kinde ren onlangs als verstekelingen van Australië naar Europa tfoeren, is nu zelf ook op weg naar Nederland. Donderdag arriveerde het schip waarop hij gemonsterd heeft, het Ne derlandse. schip „Amstelveen", in Durban, Natal. Ereplaats. Het IJslandse Lagerhuis heeft Einar Olgiersson, de oprichter van de IJslandse communistische partij tot voorzitter gekozen. Bernhard Stefansson (progressieve partij) werd voorzitter van het Hogerhuis en Emil Jonsson (sociaal- demokraat) voorzitter van beide huizen. Olgiersson is juist teruggekeerd van zijn jaarlijkse reis naar Moskou. Slechts de conservatieve partij stemde tegen zijn verkiezing. Schophoek. De vier communistische afge vaardigden van het parlement van Bre men hebben een fractie van „onafhan kelijke socialisten" gevormd. Op 3 no vember moet het parlement beslissen of de vertegenwoordigers van de West- duitse communistische partij, die door een besluit van het constitutionele hof te Karlshuhe is ontbonden, onder de huidige omstandigheden nog zitting kunnen hebben. Onderscheid. Ongeveer tweehonderd medi sche studenten van de universiteit van Kaapstad hebben hun bezorgdheid uit gesproken over de aanbeveling van de Zuidafrikaanse maatschappij van ge neeskunde om bloed voor transfusies met „blank" of „zwart" te merken, al naar het ras van de donor. De studenten zijn van mening dat er geen weten schappelijke rechtvaardiging is voor het maken van dit onderscheid. Opgeheven. Alle arbeiders van de Iraq Pe troleum Company van de raffinaderij te Tripoli in Libanon en het eindpunt van de oliebusleiding, die een week hebben gestaakt, zijn weer aan het werk ge gaan. De staking is opgeheven op ver zoek van president Sjamoen, die de verzekering gaf ervoor te zullen zorgen, dat de arbeiders, die de vorige week door de maatschappij werden ontslagen, weer werk zullen krijgen. Asiel. De Deense autoriteiten hebben poli tiek asiel verleend aan twee Russen. Een van hen, een 34-jarige sportinstruc- teur uit Moskou, was in Aarhüs achter gebleven na een bezoek van Russische toeristen aan Denemarken. De andere, een 28-jarige telegrafist, zwom de vo rige maand van de Russische treiler waarop hij voer, naar de Deense kust. Afstand. Seretse Khama, die wegens zijn huwelijk met een Britse typiste zeven jaar uit Beetsjoenaland werd verban nen, heeft te Serowe afstand gedaan van zijn rechten op de troon. Zevendui zend leden van de stam der Bamang- wato's verdrongen zich om Seretse te horen. De oom van de ex-koning deed daarna een beroep op de bevolking om zich achter de nieuwe leider van de stamraad, Rasebolai, te scharen. Wijziging. De Australische premier, Men- zies, heeft zijn kabinet gereorganiseerd. Harold Holt, de nieuwe plaatsvervan gende leider van de liberale partij, blijft minister van Arbeid, maar zal niet meer de portefeuille van Immigratie beheren, die wordt overgenomen door Athol Towniey, voormalige minister voor Luchtvaart. Gratie. Volgens het persbureau Kathpress te Wenen, heeft de bisschop van Kra- kau, de tachtigjarige mgr. Stanislas Adamski, gratie gekregen, ofschoon de plaatselijke aptoriteiten hem verbieden naar Krakau terug te keren. Mgr. Adamski, die in 1952 uit zijn diocees verbannen is, zou onder politiegeleide naar zijn nieuw toegewezen residentie, dicht, bij .Poznan, zijn gebracht. Terugkeer. De Vaticaanse radio-omroep meldt, dat mgr. F. Ramamauskas, bis schop van Telsiai in Lithauen, die in 1946 naar Siberië werd verbannen, in zijn land is teruggekeerd. Hij staat evenwel onder toezicht, aldus de radio, die verder bericht, dat 102 priesters die eveneens in Siberië waren geïnterneerd, eveneens in Lithauen zijn teruggekeerd. Neergestort. Een Amerikaans marinevlieg tuig van het type Neptune is in het zuidpoolgebied neergestort. Drie beman ningsleden zijn om het leven gekomen en vijf gewond. Het toestel had uitrus tingstukken aan boord voor de volgende Amerikaanse zuidpool-expeditie. Melkstaking. In Parijs zijn de melkrijders voor 24 uur in staking gegaan, om kracht bij te zetten aan eisen tot loons verhoging. Vele Parijzenaars moesten het donderdag zonder melk stellen. De prefect van Parijs heeft beslag op de melkvoorraden laten leggen. Militairen losten melkzend'ingen en leverden deze, in militaire vrachtauto's, aan de melk zaken af. Clubs. De Birmaanse regering heeft be paald, dat alle leerlingenclubs op mid delbare scholen binnen een maand moe ten zijn ontbonden. De regering hoopt hierdoor de discipline op de scholen, die onder de invloed-, van communistische agenten zou zijn ondermijnd, te her stellen. 35. „Maar Joris!", riep Panda verbaasd, „waarom ga je opeens op je hoofd staan en waarom „Stil jeugdige uiterling", sprak Joris vermanend, „het is nu geen tijd voor oppervlakkig uiterlijk gevraag, maar voor innerlijke bezinning!" „Hij praat nu al net zo vreemd als meneer Plutanus dacht Panda. „En waarom staat hij er zo raar bij? Dat is toch erg ongemakkelijk"Joris vond het ook niet bepaald makkelijk, maar hij bereikte er zijn doel mee. „Ge zijt de eerste uiterling met een juiste levenshouding", zei Pluta nus, terwijl hij eveneens een hoofdstandje maakte. „Ik zal u gaarne tot gids hebben". „Mooi", dacht Joris, „ik heb tenminste vlot zijn vertrouwen gewonnen. Hopelijk kan ik de rest even snel afwikkelen, want deze grond is hard voor mijn gevoelige schedel en bovendien zie ik, dat wij door het raampje begluurd worden". Inderdaad stonden twee cipiers voor de celdeur, die vol verbazing naar binnen staarden. „As jemenou", bromde de een. „Zie je dat?! Die twee zijn vast niet normaal". Laten we een dokter erbij halen", zei de ander gejaagd, „vlug!" UIT HET vele dat vooraf is gegaan, weet u, dat de Chinezen en Babyloniërs vele tientallen eeuwen v. Chr. reeds dog gen bezaten, en dat in 55 v. Chr. de Engel se doggen of mastiffs in Engeland voor kwamen. In dit laatste land is de geschie denis der doggen echter veel eerder aan gevangen dan de geschreven bronnen doen vermoeden, want bij het plaatsje Wathamstow is een karakte- ristieke doggenschedel gevon den die uit het Nieuw Stenen Tijdperk dateert en waarvan de ouderdom teruggaat tot on geveer 3000 v. Chr. De mensen uit de Steentijd hebben overigens heel wat hondenrassen gekend, die ook tegenwoordig voorkomen. Zo zijn in de buurt van het Ladogameer hondenschedels gevonden, welke naar vorm precies over eenkomen met de schedels van de tegen woordige Lapse en Finse honden, die onder de naam Samojeden worden samengevat. Die schedels worden geschat op een ouder dom van 8000 jaar, zodat het ons niets behoeft te verbazen dat ook de bewoners van de paaldorpen omstreeks 2500 v. Chr. dit hondentype hebben gekend. Ook in andere nederzettingen uit de Steentijd werd deze hond als huisdier gehouden en vertegenwoordigers van deze groep kwa men niet alleen in ons land voor, maar omstreeks 3000 jaar v. Chr. ook in Meso potamia. In de Groningse en Friese terpen, die omstreeks het begin van onze jaartelling waren bewoond, zijn trouwens overblijf selen van allerlei hondenrassen gevonden. Onze voorouders bezaten in die tijden wolfshonden en doggen, verschillende soorten jachthonden en bovendien klei nere rassen, zoals keeshonden en terriërs. Doggen kwamen hier zelfs in de Bronstijd al voor, getuige het skelet dat gevonden werd bij de Linderbeek in de buurt van Vroomshoop. De teckel behoort eveneens tot een zeer oud ras, waarvan verschillende overblijf selen uit de Romeinse tijd bekend zijn en niet minder eerbiedwaardig is de leeftijd van de, oorspronkelijk voor de jacht op waterwild gebruikte, maar la- ter om zijn grote schrander heid in circus- en kermisten ten veel misbruikte poedel, die o.a. voorkomt op een basreliëf uit 30 v. Chr. De windhond, die we als J woestijnbewoner reeds de vorige maal noemden, is ge vonden in afzettingen uit de Bronstijd, maar is het best geconserveerd aangetrof fen in een veenlaag bij Einfeld, tussen Kiel en Hamburg. Van dit dier, dat omstreeks 600 v. Chr. geleefd moet hebben en dat een leeftijd van 6 tot 9 jaren had, is niet alleen het skelet bewaard gebleven, maar ook een gedeelte van de huid. Onderzoe kers opperen de veronderstelling dat de windhond met het volk van de Bandcera- miek omstreeks 2400 v. Chr. uit de Zuid- Russische steppen naar het westen is ge trokken. Ook de herdershond is tot ver in het verleden te volgen, want de oudste resten stammen uit de Bronstijd, een ruim 1000 jaar durende periode, dié men omstreeks 1700 v. Chr. laat aanvangen. Weet u overigens, hoeveel hondenrassen men tegenwoordig kent? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. Fétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2