Begroting geeft geen duidelijk beeld van financiële toestand onovertroffen! Nederlands Operettegezelschap trad op in Hillegom In derde kwartaal nam naar personeel weer vraag toe Mozarts onvoltooide Mis in c Oordeel van Tweede Kamerleden: Compensatie van huurverhoging en premie Ouderdomswet een der vele vraagpunten Zesde conferentie der Nederlandse Letteren In Bentveld zong de Europese kanarie Steeds meer buitenshuis werkende gehuwde vrouwen Bezoldiging kleuterleidsters Weer een voetbalpool in beslag genomen Minister Cals sprak voor de N.T.S. 9 Arbeidsvoorziening in Noordholland Koningin bracht bezoek aan expositie in Utrecht Nu die in Leiden De vogeltrek Machinist viel voor trein „Bram" stond achtenveertig keer voor de rechter HEEMSTEEDSE C.O.V. VRIJDAG 19 OKTOBER 1956 De Financiële Commissie van de Tweede Kamer heeft het Voorlopig Verslag uit gebracht over de rijksbegroting voor 1957. Algemeen erkende men, dat de Algemene Ouderdomswet op 1 januari 1957 in werking zal moeten treden. Het voorschot van 230 miljoen, dat op de begroting drukt, doch dat naderhand uit de premie-opbrengst weer zal worden terugbetaald, moet dus als een onvermijdelijke uitgaaf worden beschouwd. De regering heeft rekening gehouden met de mogelijkheid van een huurverhoging in 1957. De betekenis van deze verhoging voor de begroting, zo merkten vele leden 0p, kan men slechts beoordelen, indien men zich een voorstelling heeft gevormd van de grootte van die verhoging en van het tijdstip, waarop ze zal ingaan. Deze leden zouden gaarne vernemen, welke voornemens de regering op dit punt heeft. De regering gaat ervan uit, dat de lonen en salarissen verhoogd zullen worden. Hiervoor is een bedrag van 200 miljoen uitgetrokken. Men zou het algemeen op prijs stellen, indien de regering enig in zicht zou kunnen geven in de omvang van deze loonsverhogingen. Ongetwijfeld zal spoedig een beslissing genomen moeten worden over de compensatie voor een eventuele huurverhoging en over de com pensatie voor de premies voor de Alge mene Ouderdomswet. Er werd op gewe zen, dat niet alleen de lonen van het rijks personeel, doch alle lonen zullen moeten worden verhoogd en dat een algemene loonsverhoging ook weer invloed zal heb ben op de belastingopbrengst. Defensieplafond Het defensieplafond is gesteld op 1450 miljoen. Dit is een afwijking, zo merkten vele leden op, van het tot dusverre inge nomen standpunt, dat in de periode tot en met 1957 per jaar 1350 miljoen op de be groting zou worden gebracht. Eist de uit voering van het thans bestaande defensie plan 19541957 deze verhoging en kunnen hiermede de kosten van dit plan volledig worden gedekt?, zo vroegen zij. Verscheidene andere leden ve-wachtten, gezien de hierover bij de kabinetsformatie gebleken moeilijkheden, dat het bedrag van 1450 miljoen inderdaad als een maxi mum kan worden beschouwd en dat het voldoende is ter voldoening aan onze ver plichtingen in internationaal verband. Zij zouden dit echter gaarne bevestigd zien. Omzetbelasting Vele leden vroegen of het nieuwe kabinet zo spoedig mogelijk een beslissing wil ne men over de omzetbelasting op textiel en suiker, waarvan tot 1 januari 1957 vrij stelling is verleend. Dat handel en indu strie enkele maanden voor het aflopen van de vrijstelling nog niet weten, wat er op dit punt gaat gebeuren, veroorzaakt tal van moeilijkheden. Verscheidene leden merkten op dat deze tijdelijke vrijstelling bedoeld was als een compensatiemaatregel met het oog op de huurverhoging van 1955. Komt deze com pensatie thans geheel te vervallen?, vroe gen zij. Geen inflatoire financiering Vele leden waren van mening, dat een inflatoire financiering van het rijksbudget moet worden vermeden, al ware het slecht^, omdat inflatie in wezen ook een vorm van belastingheffing is, maar dan eeil ongecontroleerde en sluipende belas tingheffing, die bovendien sociaal en eco nomisch grote gevaren oplevert. De vraag is of en in hoeverre de vermin dering van onze deviezenreserve als een symptoom van nationale overbesteding kan worden beschouwd. De mogelijkheid be staat ook, dat zij slechts het gevolg is van een vergrote voorraadvorming of van een toeneming van kortlopende handelsvorde ringen op het buitenland, welke niet in de zichtbare deviezenvoorraad zijn begrepen. Deze leden vroegen of de regering over cijfers dienaangaande beschikt. Zou uit zulke cijfers moeten worden afgeleid, dat de nationale bestedingen de middelen in derdaad overtreffen, dan rijst voorts de vraag, in welke sector van de nationale economie deze overbesteding haar oor sprong vindt. „Verontrustend" Vele leden verklaarden het peil der rijksuitgaven verontrustend hoog te ach ten. Vooral de stijging van de uitgaven van de gewone dienst achtten zij zorgwekkend. Terwijl in 1955 de ontwerp-begroting voor 1956 een bedrag van 5169 miljoen aangaf belopen de vermoedelijke uitkomsten een bedrag van 5917 miljoen, ondanks het wegvallen van 300 miljoen uitgaven voor de noodvoorziening ten behoeve van ouden van dagen. In de Miljoenennota in 1955 verklaarde de minister van Financiën dat bet uitgavenbeeld op lange termijn tot ernstige bezinning noopte. Heeft deze er kenning invloed gehad op de ingediende begroting voor 1957? De meevallende be lastingopbrengsten mogen de stijging van de uitgaven grotendeels hebben opgevan gen, het blijft naar de mening van deze le den toch zaak, de in het verleden steeds bepleite efficiency in de staathuishouding te bevorderen. Prijssubsidies In de Miljoenennota schrijft de minister van Financiën, dat moet worden gewaakt tegen een beleid, waarbij in eèn beteke nende omvang en op langere termijn prijs stijgingen zouden worden verhinderd of opgevangen, nl. door het afwentelen van beze stijgingen op de schatkist door middel van prijssubsidies. Is in de voorbijgegane vier jaar, zo vroegen tal van leden, steeds in overeenstemming met deze juiste op vatting gehandeld? De minister geeft in zijn nota te kennen, dat een tijd van hoog conjunctuur het meest geschikt is om de subsidies op algemeen gebruikte goederen sf te schaffen. Dit is ongetwijfeld juist, maar Nederland leeft thans reeds enige jaren in een hoogconjunctuur. Welke sub sidiebedragen zijn nu in de afgelopen ja ren geschrapt? Heeft men hier te doen met wijze raadgevingen, welke niet wer den opgevolgd, wellicht omdat men de weg van de minste weerstand koos, zo vroegen deze leden. Geen juist beeld De aanzienlijke verschillen tussen de vastgestelde begroting en de vermoedelijke uitkomsten over 1956 tonen wederom aan, 2o werd van verschillende zijden opge merkt, dat aan de oorspronkelijke begro ting slechts een beperkte waarde kan wor den toegekend. Hoewel niemand zich zal kunnen beklagen over de veelheid en uit voerigheid van de cijfers, medegedeeld in de Miljoenennota en de bijlagen daarvan, acht men de algemene begrotingspresen tatie onbevredigend. Steeds weer worden tekorten op de voorgrond gesteld en het is moeilijk te begrijpen, hoe het mogelijk is, dat bij al die tekorten de financiële posi tie van het rijk toch steeds gunstiger wordt. Met behulp van splitsingen, aange past aan de methode van de nationale boekhouding, zou een helderder beeld kunnen worden gegeven van de werkelijke positie van de staatsfinanciën dan door de traditionele weergave, zoals die in de Mil joenennota te vinden is, zo meende men. Vele andere leden wezen op de enorme verschillen tussen de oorspronkelijke ra mingen voor een bepaald jaar en de wer kelijke uitkomsten. Deze verschillen be schouwden zij als een van de grootste moeilijkheden, welke men ondervindt als men zich een gefundeerd oordeel over de financiële toestand tracht te vormen. Ook voor 1956 moet een zeer grote afwijking tusen de begrotingscijfers en de werkelijke uitkomsten worden verwacht. „Teleurstellend" Tenslotte herinneren vele leden aan de opmerking van de minister van Financiën in de Miljoenennota, dat hij vooralsnog niet met stelligheid in positieve zin een antwoord kan geven op de vraag ten aan zien van de financiering van het budge ttaire kastekort. Bij de in de begroting voorgestelde verhoging van de uitgaven en bij het thans zo rijk vloeien van de be lastingen achtten deze leden dit toch wel teleurstellend. Met de zin, dat het demis sionaire kabinet heeft gemeend, dat het niet op zijn weg lag, reeds beleidsbeslis singen te nemen van min of meer ingrij pende aard, suggereerde de thans afgetre den minister van Financiën, dat zulke maatregelen nodig zijn. Met grote belang stelling wachten deze en tal van andere le den af, of de nieuwe minister zulke maat regelen zal voorstellen, en zo ja, welke. Gebrek aan zorg en liefde voor de kinderen kan het gevolg zijn „Er is in de geïndustrialiseerde landen een duidelijke tendens merkbaar van toe neming van het aantal buitenshuis werken de gehuwde vrouwen", aldus mr. dr. A. A. van Rhijn, voorzitter van de Centrale Bond voor Inwendige Zending en Christelijk Maatschappelijk Werk, in zijn openings rede in de jaarvergadering van de bond, vandaag in „Esplanade" te Utrecht ge houden. In Nederland is het cijfer lager dan in Amerika, Zweden en Frankrijk, aldus de spreker, die voor dit verschijnsel allerlei oorzaken noemde, onder andere de wens naar iets extra's (bromfiets, televisie, en zovoorts), naar een bredere opvoeding der kinderen, de betere technische hulpmid delen, die het huishoudelijke werk verge makkelijken. Voorts omdat er meer admi nistratieve arbeid moet worden verricht en de toenemende mechanisatie minder spier kracht en meer precisie vereist. De spreker maakte een onderscheid tus sen de gehuwde vrouw met jeugdige kin deren en de gehuwde vrouw zonder kinde ren of met reeds opgroeiende kinderen. Gebrek aan zorg en liefde voor de kinde ren kan voor hun gehele latere ontwikke ling zeer bedenkelijk worden. Ook is er het gevaar van een te grote ver moeidheid der vrouw. Anders ligt de zaak natuurlijk bij ge huwde vrouwen zonder kinderen (vijftien percent) en gehuwde vrouwen met reeds opgroeiende kinderen, zo vervolgde de heer Van Rhijn. De laatste tijd komt ook het „part-time" werk voor gehuwde vrouwen naar voren, waardoor zij slechts een deel van de dag of de week in beslag worden genomen. De bezoldiging van kleuterleidsters is bij K.B. geregeld met terugwerkende kracht tot 1 januari 1956, de datum van inwer- king-treding der Kleuteronderwijswet. De bepalingen van het bezoldigingsbe sluit, die op de onderwijzers van toepassing zijn, gelden eveneens voor de leidsters, bij voorbeeld die betreffende klassenaftrek, huwelijkstoelage, kindertoelage, enzovoort. De bepalingen, die speciaal op de leidsters van toepassing zijn, zijn ondergebracht in een nieuw hoofdstuk. BERNARD SCIIREGEL OVERLEDEN In Den Haag is donderdag op zesentach tig-jarige leeftijd overleden de kunstschil der Bernard Schregel. Hij werd 17 mei 1870 in Den Haag geboren en heeft zijn hele leven in Den Haag gewoond. In 1892 werd hij lid van het schilderkundig genootschap „Pulchri Studio" en hij was vermoedelijk het oudste lid. De teraardebestelling zal maandag 22 oktober om kwart voor elf geschieden op de r.-k. begraafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft benoemd in de com missie, welke zal optreden als Nederlandse delegatie bij de zesde algemene conferentie der Nederlandse Letteren, die op 25, 26 en 27 oktober 1956 in Den Haag zal worden gehouden, tot algemeen voorzitter: prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs te Nijmegen; tot algemeen secretaris: dr. J. Hulsker te 's Gravenhage; tot adjunct-secretaris: A. J. Odijk te 's Gravenhage. Tot voorzitter van de sectie letterkunde en toneel: prof. dr. G. Stuiveling te Hilversum; tot leden van de sectie letterkunde en toneel: prof. dr. N. A. Donkersloot te Amsterdam, J. Engelman te Utrecht, E. Hoornik te Amsterdam, G. P. M. Knuvelder te Eindhoven, prof. dr. P. Minderaa te Leiden, A. van der Veen te 's Gravenhage, tot secretaris van deze sec tie: P. H. Dubois te 's Gravenhage. Tot voorzitter van de sectie uitgeverij en boek handel: E. Lefebvre te Haarlem; tot leden van deze sectie: B. Bakker te 's Graven hage, P. A. Dijkema te 's Gravenhage, J. R. Meulenhoff te Amsterdam, H. A. J. M. Teulings te 's Hertogenbosch, M. J. Visser te 's Gravenhage; tot secretaris van deze sectie: J. van der Kolk te Amsterdam. Tot voorzitter van'de sectie bibliotheekwezen, dr. L. Brummel te 's Gravenhage; tot leden van deze sectie: dr. A. Kessen te Leiden, P. J. v. Seigchem te 's Gravenhage; tot secre taris van deze sectie: prof. mr. H. de la Fontaine Verweij te Amsterdam. Tot voor zitter van de sectie radio en televisie: J. B. Broeksz te Hilversum; tot leden van deze sectie: J. W. Acda te Naarden, J. A. Allon te Hilversum, mevrouw J. C. van den Bosch-Mulder te Blaricum (N.H.), J. van Herpen te Hilversum, L. J. M. Lutz te Amsterdam; tot secretaris van deze sectie: A. van Nierop te Hilversum. ADVERTENTIE Ja, door de speciale „Trub-Flex" boorden overtreffen TERN- shirts alles wat ooit op het gebied van „niet-strijken" over hemden is gemaakt. Want bij het TERN-shirt blijft de boord zelfs na een onnoemeJijk aantal malen wassen onberispelijk in vorm - zonder „bobbelen", zonder verkleurenI Daarom koopt iedere bezitter van een TERN-shirt óók 'n tweede, 'n derde...! TERN-shirts zijn in Nederland alléén verkrijgbaar bij: De kunstkring „De Bloembollenstreek" heeft donderdag het nieuwe seizoen met een operette-avond in de toneelzaal van „Treslong" te Hillegom ingezet. Keuze was voor deze gelegenheid gevallen op de ope rette „Bloemen van Hawaii" van Paul Abraham, een werk, waarvoor de compo nist enkele keren het beproefde gebied der operette verliet om een kijkje te nemen op het terrein van de „showbusiness". De mu ziek werd daartoe op tal van plaatsen veramerikaniseerd met „moderne" dans ritmen en orkesteffecten. Op zijn best bleef Abraham echter daar, waar hij de muziek in de typische sfeer van de operette hield. Er wordt in „Bloemen van Hawaii' weer geducht omgesprongen met het begrip liefde, waarbij allerlei edele reacties ons weer laten geloven aan het bestaan van nobele figuren ten aanzien van deze aan gelegenheid. Maar er is in deze operette ook veel grappigs te beleven. „Bloemen van Hawaii" werd opgevoerd ADVERTENTIE A Friese beschuit In de provincie Noordholland nam de vraag naar arbeidskrachten in het afge lopen kwartaal weer toe. Het aantal open staande aanvragen steeg van 9.264 in begin juli tot 10.584 per eind september. De stij ging van de vraag vertoonde zich voor namelijk in de metaal- en bouwnijverheid en stond vrijwel geheel in verband met de tijdelijke vergroting van het aanbod door het aflopen van het schooljaar. Aldus het rapport van het Districtenbureau voor de arbeidsvoorziening in Noordholland. In het lopende kwartaal zal het aantal vragen om arbeidskrachten vermoedelijk weer afnemen, doordat hieraan kon wor den voldaan. De arbeidsmarkt werd in het derde kwartaal voor een belangrijk deel beheerst door de inschrijving en plaatsin gen van jeugdige personen, die in juli de school verlieten. Het aantal ingeschreven personen beneden de negentien jaar steeg in juli van 42 tot 688, daalde in augustus tot 392 en eind september stonden nog slechts 139 jeugdigen in geschreven. Het aanbod van arbeiders nam toe van 2.512 tot 2.990 mannen. In september werd de arbeidsreserve van oudere krachten vergroot als gevolg van het aflopen van de seizoenwerkzaamheden, met name in de Horeca-bedrijven. Bov ndien belemmerde het tijdelijke aanbod van jeugdig perso neel de plaatsing van oudere en minder geschikte krachten. In vergelijking met het overeenkomstige kwartaal in 1955 is het Hedenmorgen om ongeveer half twaalf heeft Koningin Juliana een voorbezoek ge bracht aan het Centraal Museum te Utrecht, waar zij de tentoonstelling „Start" bezichtigde. De tentoonstelling, die in 1952 op initiatief van Matthieu Wiegman, des tijds voorzitter van de jury voor de Ko ninklijke Subsidie, met steun van het mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen tot stand kwam, heeft tot doel jonge kuntenaars in de gelegenheid te stel len hun werk aan het publiek te tonen. De Koningin was vergezeld van mevrouw H. P. J. baronesse van Till-Tutein Nolthe— nius, dame du palais. Zij werd begroet dooi de heer J. L. Mulder, thans voorzitter van de jury voor de Koninklijke Subsidie, mevrouw Rutten-Broekman, die namens het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen belast is met de organisa tie, de heren Frans Nols en Nico Molen kamp, voorzitter en vice-voorzitter van de commissie van jonge kunstenaars belast met de organisatie van de tentoonstelling, en mejuffrouw dr. Houtzager, directrice van het Centraal Museum. Voorts waren een aantal jonge kunstenaars aanwezig, die in de loop van het bezoek aan de Koningin werden voorgesteld. Koningin Juliana ver toefde geruime tijd op de tentoonstelling. De ontvangst droeg een strikt intiem ka rakter. totale aanbod aanmerkelijk gedaald, het geen moet worden toegeschreven aan de aanhoudende hoogconjunctuur, waardoor ook vele minder geschikte arbeiders een kans op plaatsing kregen. Het aanbod in het rayon Haarlem be droeg eind september 282 mannen en te IJmuiden 41. De vraag bedroeg voor beide rayons respectievelijk 1.128 en 743. Het grootst was het aantal aanvragen in de metaalnijverheid: per eind september 4.688. De scheepswerven kampten met een groot personeelstekort en ook in het auto mobiel- en garagebedrijf bleef een be langrijk tekort bestaan. De nieuwe wette lijke bepalingen op het kopen op afbe taling bleken een sterk remmende werking te hebben op de verkoop van bromfietsen, waardoor een fabriek van zogenaamde snelbrommers een deel van het personeel moest ontslaan wegens produktievermin- dering. Ook in de bouwnijverheid bestond grote vraag naar personeel; eind september wa ren 1.553 aanvragen genoteerd. Niet alleen in de woningbouwsector bestond grote ac tiviteit, doch ook andere objecten (uitbrei ding fabrieken, scholen, bruggen- en we genbouw) vroegen vele arbeidskrachten. Ondanks net slechte weer bestond goede werkgelegenheid voor het horeca-perso- neel. Het aanbod van vrouwelijke krachten nam in de provincie toe van 582 tot 797. Het aantal aanvragen liep terug van 9.804 in begin juli tot' 8.703 per eind september. De belangrijkste stijging van het aanbod deed zich voor in de groep kantoorperso neel, veroorzaakt door het aflopen van het schooljaar. Op last van het Openbaar Ministerie te Den Haag is de Leidse politie er, in samen werking met de Rijkspolitie van Wassenaar, Voorschoten, Sassenheim, Voorhout, Noord- wijkerhout en Warmond, toe overgegaan de voetbalpool van de supportersvereniging U.V.S. („Vrienden van U.V.S.") in beslag te nemen. Alle in omloop zijnde formulie ren van de pools zeven en acht, alsmede het uit te keren bedrag over de pool acht, vielen onder deze inbeslagneming. Het bestuur van de V.V.U. werd meege deeld, dat het hier een principieel onder zoek betreft, waarbij zal moeten worden vastgesteld of de bij de Loterijwot bedoelde besloten kring is gehandhaafd. In verband hiermede zal het verschijnen van pool negen worden uitgesteld. De deelnemers aan de vorige pools zullen door het bestuur van de V.V.U. op de hoog te worden gesteld wat betreft een even tuele schadeloosstelling, door de inbeslag neming ontstaan. '.•xx 1 Hoewel het in het binnenduin vrijwel windstil was stond er aan de kust nog een matige west-noordwesten wind. Behalve van spreeuwen was er weinig trek. In de tweede helft van oktober vormen de spreeuwen wel het merendeel der langs trekkende vogels. Van de vinken en gras piepers is het grootste aantal wel gepas seerd. Dit houdt echter niet in, dat met gunstig weer geen vinken meer ge- zien zullen wor- den. Vanmorgen noteerde men aan de post op de bou levard aan de Zee weg zeventienhon derd spreeuwen. De grootte van de troepen varieerde van veertig tot honderd vogels en er waren twee troepen bij van driehonderd vogels. Een troep van vijftig spreeuwen passeerde op grote hoogte langs de kust. Voorts telde men vijftig vinken, elf graspiepers, drieën twintig bonte kraaien, twee kauwtjes en een roek. De troep groenlingen bij de post is nu geslonken tot vijfenvijftig exempla ren, dus een gedeelte is weer doorgetrok ken. Op 15, 16 en 17 oktober zijn er in Bentveld zingende Europese kanaries ge zien, ongetwijfeld doortrekkers. De broed- vogels worden er sinds augustus niet meer gehoord of gezien. In Holstein en bij Fehmarn aan de Oostzee had men het af gelopen weekeinde weinig trek door de harde noordwesten wind. In de Kielerbocht trokken voornamelijk bonte kraaien, in grotere aantallen dan normaal is voor deze tijd, en een aantal kruisbekken. Bij Fehmarn werden begin oktober twintig strandleeuweriken gezien. In het binnen land van Holstein gaat de trek van kruis bekken, zwarte mezen en grote bonte spechten nog steeds door. Op 10 oktober was er bij windstil weer sterke trek van vinken, graspiepers en spreeuwen en op 12 oktober ook nog sterke trek van deze vo gels. Na 14 oktober waren alle vogels ge passeerd, toen was er zelfs met gunstig weer zwakke trek. Het valt onze waarne mers daar ook op, dat het percentage kepen tussen de vinken laag is. Bij het station Lichteiwoorde-Groenlo, in de buurtschap Lievelde, onder de gemeente Lichtenvoorde, heeft woensdagavond de treinmachinist P. een val gemaakt, toen hij na het omleggen van een wissel weer op een rijdende trein wilde springen. Hij kwam voor de wielen van de goederen trein. waarbij de linkerarm werd afgere den en zijn linkerbeen ernstig letsel kreeg. J-Iij werd onmiddellijk overgebracht naar het ziekenhuis in Lichtenvoorde, waar operatieve hulp werd verleend. Gift voor expeditie. De Stichting Expe ditie Nederlands Nieuw Guinea heeft be richt ontvangen dat een particulier, die onbekend wenst te blijven ten behoeve van de expeditie naar het Sterrengebergte een bedrag van f 5000 beschikbaar heeft gesteld. door een in onze omgeving nog vrij onbe kend ensemble: het Nederlandse Operette gezelschap. Het bestaat nog niet zo lang, maar het was een verrassing te ontdekken, dat de actrices en acteurs al een uitste kend samenwerkend team- hadden ge vormd, dat in vlotheid en geestigheid niet behoefde onder te doen voor buitenlandse ensembles en dat bovendien de goede smaak had het komische element niet te doen ontaarden in een goedkope kluch tigheid. De talrijke toehoorders hebben inderdaad van de opvoering genoten en dat betrof niet alleen het spel, maar ook de zang. In zonderheid moet wat dit betrof Tiny Alma als Laya en als Suzanne Provence ge noemd worden met Simon van der Geest als Prins Lilo en Han de Jong als kapitein Stone, wier stemmen bijzonder fraai klonken. Els Hillenius gaf een vlotte, char mante typering van het oppervlakkige, pleziertjes-minnende Amerikaanse nichtje Bessie en aantrekkelijk was ook Pauline Vedovitch als het Hawaiïsche meisje Raka. Rob Milton was vaak kostelijk in zijn rol van de onbenullige secretaris, Johan Sirag toonde zich een bewuste gouverneur Harrison en ook over het spel van Louis Englander als Kalima en van Anton van der 'Veri' 'alé' .Tï'rrt ken men tevreden zijn. Het ballet kwam goed voor de dag met exotische dansen, het aardigst toch wel met de „matrozen"-dansen. Henk Neef leidde het doorgaans goed spelend orkest en zorgde daarbij voor een sluitend geheel van muziek en actie. V. Zwaansiuijk Voor de politierechter te Dordrecht heeft voor de 48-ste maal terecht gestaan de 72- jarige koopman Abraham van K.. Bram, zoals de edelachtbare heren hem noemen, staat bekend als de man met de langste straflijst in het arrondissement Dordrecht, Hij maakt zich voornamelijk schuldig aan heling van metalen. Ook nu weer had hij zich aan dit delict schuldig gemaakt. De verdachte deelde de politierechter mede, dat hij met ingang van 1 januari waarschijnlijk wel niets meer met „het ge recht" te maken zal hebben, omdat hij dan staatspensioen zal krijgen. De officier van Justitie vond „dat" hij voor die tijd nog maar eens een tijdje op een andere manier van de zorgen van de staat moest genieten". Hij eiste twee maan den hechtenis. De raadsman, mr. W. Beer- nink, merkte op, dat verdachte wel niet meer aan een jubileumveroordeling zal toekomen. Hij verzocht daarom de politie rechter Bram voor een keer na zoveel jaren een voorwaardelijke straf op te leggen. De politierechter streek de hand over het hart en willigde het verzoek in Het nieuwe bestuur van de Nederlandse Televisiestichting, dat thans is samenge steld volgens de bepalingen van het televi- siebesluit 1956, heeft gisteren in Den Haag zijn eerste vergadering gehouden. Op deze vergadering is de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Th. Cals, na uitvoerig een overzicht te heb ben gegeven van de geschiedenis en de na oorlogse ontwikkeling van de .televisie in Nederland, nader ingegaan op het kosten- vraagstuk. „Voor het kostenvraagstuk had de rege ring een althans voorlopig tweeledige oplossing: de uitgaven voor de televisie zullen gedragen moeten worden door de kijkers, die daartoe een kijkgeld zullen moeten betalen. Maar omdat de opbrengst van het kijkgeld voorlopig niet toereikend is, zal de regering de televisie voorlopig uit 's rijks kas financieren", aldus de minister. „Bij de bepaling van de voorlopige bij dragen van het rijk staat men voor een dilemma: te geringe middelen beperken de mogelijkheden van de televisie zodanig, dat men niet voldoende kijkers aantrekt. Dit zou tot gevolg hebben, dat de opbrengst van het kijkgeld jarenlang te gering zou blijken om daaruit de televisie volledig of voor een groot deel te financieren. Daaren tegen kost een tè groot opgezette dienst zo veel geld, dat zelfs bij een snelle toeneming van het aantal kijkers de opbrengst even min toereikend zal zijn. De regering heeft gezocht naar een middenweg, die de tele visie zodanige armslag laat, zowel op pro grammatisch als op studio- en zendertech- nisch gebied, dat voldoende kijkers wor den aangetrokken, maar die zeker ook be perkingen oplegt, waarvan de belangrijkste wellicht zijn de begrenzing van het aantal zenduren, voorlopig op 12 uur per week, en de limitering van de zogenaamde directe programmakosten, thans op gemiddeld vijf entwintighonderd gulden per uur. Het resultaat van dit beleid is, dat in 1957, als het grootste deel van Nederland de uitzen dingen zal kunnen opvangen, de totale kos ten van de televisie bijna negen miljoen gulden zullen bedragen, terwijl het aantal kijkers in dat jaar, het vierde jaar van de geregelde uitzendingen, volgens betrouw bare ramingen de honderdduizend zeer zeker zal bereiken, hetgeen betekent dat ruim drie miljoen gulden aan kijkgelden zal binnenkomen. De televisieraad meende, dat eerst in het achtste jaar dit aantal kijkers mocht worden verwacht", aldus de minister. In het vervolg van zijn rede stelde minister Cals, dat op het punt van de pro grammaverzorging een zeer nauwe samen werking noodzakelijk zal zijn, gezien het monopolistische karakter van de televisie. Tenslotte schonk hij aandacht aan de taak en de organisatie van de Nederlandse Tele visiestichting volgens het nieuwe televisie- besluit. Hij sprak de hoop uit, dat het be stuur er in zal slagen, voor de algemene secretaris, wiens benoeming is voorge schreven, een bevredigende instructie op te stellen De Heemsteedse Christelijke Oratorium vereniging zorgde $>or een welkome bij drage inde algemene Mozartherdenking van dit jaar door in de Haarlemse Concert zaal de onvoltooide Mis in c van de Salz- burger meester, in de aanvullende bewer king van Aloys Schmitt, te komen uit voeren. De nieuwe dirigent van het koor, de heer Simon C. Jansen, heeft met het in studie nemen van dit veeleisende werk een buitengewoon zware taak op zich genomen. De omstandigheid, dat het koor dit werk acht jaar geleden, onder leiding van George Robert, reeds gezongen heeft, kan het in studeren enigszins verlicht hebben, maar desondanks blijft het, met zijn instrumen tale wendingen, zijn ongemakkelijke colo raturen, zijn gedurfde polyfonie en zijn ritmische plastiek, technisch een ongemeen zware opgave, die op menig moment een koor, al toont het dan over handigheid en ervaring te beschikken, boven zijn kracht doet opereren. Gelukkig is er dan altijd nog het orkest, dat 't vocale ensemble op sleep touw neemt en het over de gevaarlijke klippen heenloodst. Met dat al dwong de uitvoering toch respect af en was er reden om vooral de klankkwaliteit van de dames stemmen te prijzen. Mozart, die te Wenen getrouwd was met Constanze Weber, hoewel zijn vader zich tegen dit huwelijk verzet had, begon aan de compositie van deze mis met het inzicht dat het een verzoeningsdaad zou worden. Het jonge echtpaar zou naar Salzburg komen en te dier gelegenheid moest de Mis aldaar worden uitgevoerd, waarbij Con stanze als soliste zou meewerken. Het moest een groots werk worden, waaruit kon blijken hoezeer de jonge componist sinds zijn verwijdering uit Salzburg ge groeid was. Zijn contact te Wenen met composities van Bach en Handel had trou wens zijn artistieke inzichten niet weinig verruimd. De mis is niet voltooid. De tweede helft van het Credo en het Agnus Dei ontbraken nog, toen de voorgenomen reis naar Salzburg ondernomen werd. Het werk is uitgevoerd, aangevuld met frag menten uit vroeger geschreven missen. Een van Mozarts machtigste scheppingen zou in het vergeetboek zijn gebleven, wanneer niet nu ruim een halve eeuw geleden iemand het gewaagd had de partituur aan te vullen met stukken uit andere compo sities van Mozart en verder het Kyrie te gebruiken om er een Agnus Dei van te maken. Behoudens enkele afwijkingen ge bruikte Simon C. Jansen deze .gecomple teerde lezing van de Mis in c. Als solisten werkten de sopranen Erna Spoorenberg en D. Hüsken-Reuderink, de tenor Han le Fèvre en de bas Henk Kroes mee. Vooral van de beide sopranen wordt heel wat technische vaardigheid vereist. Op dit punt en ook qua klankgehalte gaven beiden de hoogste voldoening. Het stralend toppunt van de uitvoering was de vertol king van het verrukkelijke „Et incarnatus est" door Erna Spoorenberg: dit innige musiceren van een fraai getimbreerde menselijke stem met een fluit, een hobo en een fagot, bescheiden begeleid door het strijkorkest, wekte indrukken van boven aardse schoonheid. Hier konden wij ons de zangzieke Mozart indenken bij de kribbe van Bethlehem, ontroerend mooi als het klonk in simpele eenvoud en gevoels warmte. Simon C. Jansen leidde het koor met sterke spanning en voor het orkest (het N.Ph.O.) was hij aldoor een veilige gids. 7o<- "7 rk AMSTERDAM HAARLEM DEN HAAG ROTTERDAM

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3