Flora 1960 onderdeel van grote internationale tentoonstelling Bouw van 320 huizen in Delftwijk voor bijna 4} miljoen gegund Kroesjtsjev gaat akkoord met Gomoelka's beleid %fei 1 T ROTTERDAMSE PLANNEN Bloembollencultuur moet eerst leden raadplegen Met grondwerk wordt volgende week begonnen DE ORIGINELE Troepenbewegingen worden gestaakt en oorlogsschepen teruggetrokken WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vier soldaten te Nunspeet gestraft wegens de ongeregeldheden JAN, VAN DER PIGGE Burgerlijke Stand van Haarlem Kleuter door auto overreden Geen voorrang verleend Jeugdvariété club- en buurthuizen Spoedige beslissing over nieuw ziekenhuis nodig Bazar voor jeugdhonk in het Kleverpark Gonrad Stork verzorgt installaties voor nieuw overslagbedrijf Rotterdam De vogeltrek Graspiepers moediger dan vinken Naar wij van welingelichte zijde vernemen, bestaat er nog slechts weinig kans, dat de internationale bloementen toonstelling „Flora" in 1960 in de gemeente Heemstede Zal worden gehouden. Zoals bekend wordt de als regel om de tien jaar terugkerende bloemenshow in 1960 gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan' van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. De mogelijkheid is groot, dat de „Flora" een onderdeel zal vormen van een grote internationale tuinbouwtentoonstelling, waarvoor het oog is gevallen op Rotterdam. Tussen de Nederlandse Tuinbouwraad, de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde en de ge meente Rotterdam zijn reeds uitvoerige besprekingen over de organisatie van de internationale tentoonstelling gevoerd. Deze stad werd niet alleen gekozen om haar accommodatie en de successen in het verleden, maar ook omdat de tuinbouw een grote export heeft en grote hoeveelheden bloembollen via de Rotterdamse haven verscheept. Van de zijde van „Bloembollencultuur" waarvan de voorzitter en de secretaris-penningmeester zitting hebben in de Nederlandse Tuinbouwraad deelde men ons mede, dat deze kwestie door de ledenvergadering moet worden beslist. De vraag was zelfs in de vergadering van het hoofdbestuur van de vereniging nog niet aan de orde ge weest. Het merkwaardige is, dat de nota van B. en W. van Rotterdam aan de gemeenteraad reeds van de deelneming van „Bloembollencultuur" aan de tentoonstelling uitgaat, want deze wordt met name genoemd. Tevens zou met de expositie het feit herdacht worden dat de tulp vier eeuwen geleden voor het eerst in Nederland werd gekweekt. Ook met een bekend organisator van grote tentoonstel lingen werden reeds besprekingen gevoerd. Voorts ver namen wij, dat het aanvankelijk de bedoeling was de tentoonstelling in Amsterdam te houden. Burgemeester en Wethouders van Rot terdam hebben aan de raadsleden thans een uitvoerige nota gezonden, waarin de plannen nader worden uiteengezet en de mening van de raadsleden wordt verzocht over de vraag, of het gemeentebestuur zich gemachtigd kan achten met de genoemde organisaties samen te werken om te komen tot deze in Rotterdam te houden internatio nale tuinbouwtentoonstelling. De plannen zullen zo worden opgezet, dat de gemeente geen grotere risico's loopt dan bij de ha vententoonstelling Ahoy en de energie- manifestatie E 55. Er zullen, aldus B. en \V. voorzieningen tot stand komen, die een blijvende herinnering zullen nalaten. Verwacht mag worden, dat voor deze expositie een grote internationale belang stelling zal bestaan; de organisatie van een aantal congressen draagt hiertoe mede bij. De internationale tuinbouwtentoonstelling zal voor de eerste maal in ons land worden gehouden en is in principe een buiten- tentoonstelling, hoewel het gebruik van hallen onmisbaar is. Er zijn drie hoogte punten: in het begin zullen bloembollen en lentegewassen in overdekte ruimten worden getoond, in de zomer zullen in de parken rozen te zien zijn en in de herfst zullen bloemen, groenten en fruit, gedeel telijk in de hallen, te zien zijn. De manifestatie zal worden gehouden van 1 april tot in de tweede helft van sep tember 1960. Tegen de achtergrond van een steeds goed onderhouden tuinbouwten toonstelling worden een aantal elkaar af wisselende tijdelijke exposities georgani seerd, om beurten in de Ahoy- en de Ener giehal. Deze tussentijdse tentoonstellingen vangen aan na twee voorjaars-bloemen- exposities, die in hallen worden ingericht. De eerste van deze twee bloemententoon stellingen is gewijd aan de bolgewassen, de tweede wordt gehouden in de trant van „Primavera". De afwisselende tentoonstellingen wor den besloten met een binnen-najaars-ten- toonstelling van groenten, fruit en bloe men. De tussentijdse exposities zullen gewijd zijn aan verscheidene onderwerpen, die be trekking hebben op de im- en export, de voeding, de cultuurtechniek en landaan winning. Voorts kan aandacht worden ge schonken aan opslag, transport en indus triële verwerking van tuinbouwprodukten en andere aspecten, die de tuinbouw voor het maatschappelijk leven biedt. Het ver band tussen land- en tuinbouw zal wor- ADVERTENTIE den belicht. De recreatie, de volkstuinen en de sierteelt voor het huisgezin zijn even eens onderwerpen, die zich voor afzonder lijke belichting lenen. Het Park zal op bijzondere wijze worden verfraaid. Ditmaal zullen hier geen tijde lijke gebouwen worden ingericht, zij het dat aan enkele verversingstentjes en der gelijke een plaats kan worden gegeven. Er zullen tijdig vruchtbomen en bloembollen worden geplant. Teneinde vernielingen te voorkomen zullen reeds in de loop van 1959 in de kern van het Park voorzieningen moeten worden getroffen. Het voorterrein zal gerserveerd worden voor kassen, even als het grasveld ten noorden van de tunnel bouw. Bij deze opzet, die naar de mening van B. en W. wegens de verscheidenheid van tussentijdse tentoonstelling veel publiciteit doet verwachten, zal een overzichtelijk ge heel ontstaan, dat gelegenhefd biedt voor een rustige rondgang. Het gemeentebestuur van Rotterdam meent, dat deze stad blijkens de ervarin gen in de afgelopen jaren tot grote manifes taties in staat is, niet alleen door de aan wezigheid van bij uitstek overdekte ruim ten en open terreinen, maar ook door zijn centrale ligging en economische betekenis. B. en W. zün van oordeel, dat de voor zichtigheid gebiedt te overwegen, of Rot terdam wel prijs moet stellen op een evene ment in 1960, omdat door de manifestaties, die reeds in 1950 en 1955 zijn gehouden en die in 1960 mogelijk een traditie ontstaat, waaruit verplichtingen zouden kunnen voortvloeien. Wanneer Rotterdam weer te voorschijn treedt, dan zal menen B. en W. niet mogen worden gesteld, dat het gemeente bestuur naar het houden van grote exposi ties om de vijf jaar streeft. Deze bedacht zaamheid behoeft niet te verhinderen, dat nieuwe mogelijkheden worden onderzocht en naar gelang van de omstandigheden worden gerealiseerd. Tenslotte wordt medegedeeld, dat een voorlopig schema van de financiële vooruit zichten aanwijst, dat door de samenwer king met de tuinbouworganisaties een evenement tot stand kan komen, dat de draagkracht van beide partijen de ge meente en de organisaties niet te boven gaat. Het is echter nog moeilijk in dit sta dium van voorbereiding bedragen te noe men. „Te betreuren" Gevraagd naar zijn mening over deze plannen zei de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard, het „bijzonder te betreuren, als de „Flora" in Heemstede niet doorgaat". In de bespre kingen, die onder andere met de burge meester werden gevoerd, werd duidelijk, dat twee hectaren overkapte ruimte be schikbaar moest zijn en deze ruimte ia in Heemstede niet voorhanden. „Wij kun nen dus de gevraagde ruimte niet bieden en ook niet de grote subsidie, die een stad als Rotterdam beschikbaar kan stellen", zei de burgemeester. Overigens vroeg de burge meester zich af, of de in Rotterdam ge plande expositie even fraai zal zijn als de „Flora", zoals die drie jaar geleden in Heemstede werd georganiseerd, omdat de bloemen in de vrije natuur nu eenmaal veel beter tot hun recht komen. De heer Van der Haak uit de Barbarossastraat in Haarlem heeft onlangs ter gelegenheid van een familiefeestje een miniatuur-draaiorgel gebouwd. Het or geltje werd met algemene stemmen „De Arabier" gedoopt. Zijn zoon, Aat, bedelde en smeekte zijn vader hem het orgeltje te geven en na verkregen toestemming trok hij met zijn vriendjes en het orgel de straat op tot verhoging van het muzikale amusement van Haarlems ingezetenen. In het inwendige van het orgel zit een oude koffergrammofoon, die met de hand bediend, fraaie en „echte" draaiorgel klanken produceert. Toen één dezer dagen de veer van het draaiorganisme sprong, besloten de jongens eensgezind de platen met hun vingers rond te draaien. Minister Staf: „Verlof moet zonder dienstbezwaar verleend kunnen worden". Vier soldaten van het geniebataljon van de vierde divisie in het legerkamp Nuns peet zijn gestraft met streng arrest in ver band met de ongeregeldheden in het kamp op 4 en 5 oktober. Dit heeft de minister van Oorlog meegedeeld in antwoord op schrif telijke vragen, die waren ingediend door het lid van de Tweede Kamer de heer Wa genaar. De minister acht een verband tus sen deze ongeregeldheden en de intrekking van het tweewekelijks weekeind-verlof niet onwaarschijnlijk. Op de vraag of het juist is, dat het verlof werd ingetrokken, omdat tijdens het weekeinde gepoetst moest worden heeft de minister meegedeeld, dat een paraat on derdeel in het algemeen zijn materieel in zodanige staat hoort te houden, dat het op korte termijn voor inspectie gereed te ma ken is. De commandant is hiervoor ver antwoordelijk en heeft het noodzakelijk geacht op de zaterdag- en maandagochtend over zijn gehele personeel te beschikken. De minister meent verder dat de oefe ningen en de werkzaamheden zodanig be horen te worden ingedeeld, dat de perio dieke bewegingsvrijheid zonder bezwaar voor de dienst kan worden verleend. Voor wat betreft de zondag, meent de minister, dat kazerne-werkzaamheden tij dens het weekeinde zo veel mogelijk be perkt moeten worden. NAAR WIJ VERNEMEN hebben B. en W. van Haarlem dinsdag via de directie van de Wederopbouw en Volkshuisvesting in Noordholland bericht ontvangen, dat de minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid toestemming heeft verleend over te gaan tot de gunning van de bouw van het complex van 320 arbeiders woningen in het noordelijk deel van Delftwjjk. De aannemer G. Bergshoeff uit Alphen aan de Rijn, die ook het complex van 224 woningen van de vereniging „Volkshuisvesting" ten zuiden van de Jan Prinslaan in Delftwijk bouwt, zal dit werk voor f 4.488.000,uitvoeren, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van veer tienduizend gulden per woning. De aannemer J. G. Nelis uit Haarlem begint reeds volgende week met het grondwerk. Het bedrijf van Openbare Werken zal een noodstraat aanleggen om de toegang tot de bouwplaats te vergemakkelijken. Engelse en Franse Tabakspijpen, die door de ware pijprokers zo bijzonder worden gewaardeerd, vindt u in grote verscheidenheid in de speciale afde ling rookartikelen bij Tabak-, Sigaren- en Pijpenhandel Grote Houtstraat 81 Haarlem HAARLEM, 22 oktober 1956 ONDERTROUWD: 22 okt., H. Th. Kruis en G. C. van Geldorp; J. G. Beerling en M. C. Breeman; J. A. de Jong en M. Th. de Wilde. GEHUWD: 22 okt., C. J. A. Vollaard en H. Schornagel. BEVALLEN van een zoon: 20 okt., J. M. C. Passchier—van Emmerik; H. Th. Wester houtvan Ruiten; A. H. Haagenvan We reld; E. M. E. KoelemijDeen; 21 okt., G. B. M. Bos—Bijnsdorp; J. ZijlstraJongkind; 22 okt., A. Dollé—Dams; J. J. van Duijn—Hore man. BEVALLEN van een dochter: 19 okt., E. J. VerwoedtBehiels; 20 okt., D. Boter Westra; J. E. Mol—Smits; P. de Jong—van Wijngaarden. OVERLEDEN: 19 okt., J. Camphuisen, 63 j., Maerten van Heemskerkstraat: Th. Bak ker, 80 j., de Clercqstraat; J. S. M. Nauta Schriefer, 70 j., Marsstraat; 20 okt., C. Zon neveld, 89 j., Zaanenstraat; T. de Vries— Klanderman; M. H. J. Schmeink, 70 j., Ramplaan; 21 okt., W. P. de KlerkSlager, 15 j., Hazepaterslaan; W. VerduinGrif fioen, 65 j., Kamperlaan. HAARLEM, 23 oktober 1956 ONDERTROUWD: 23 okt., Th. B. van Gel- dorp en A. C. Boesmans; J. de Jonge en L. Eggers. GEHUWD: 23 okt., B. A. Loomans en G. M. van Geest. BEVALLEN van een zoon: 22 okt., M. J. van Kampen—Berbiers; A. Somers—Wasse naar; 23 okt., M. DrullemanBoxs; J. J. DamiaansMenning. BEVALLEN van een dochter: 19 okt., A. Schipperde Graaf; 21 okt., A. WolfStam; J. F. van der Kleide Ruyter Korver; 22 okt., C. A. RaaijenWeijers; 23 okt., M. L. M. Smitsvan Blokland; J. H. Kruijswijk Str->. OVERLEDEN: 21 okt., J. Ackermann, 69 j., Overtonstraat; G. Horst, 72 j., A. L. Dy- serinckstraat; M. A. Truijens, 82 j., Hage- straat; A. SimonsBerger, 55 j., Hazepaters laan; 22 okt., H. Plant, 81 j., Amsterdamse vaart; T. Kulk, 52 j., Gasthuisvest. Het noordwestelijke paviljoen van de beschuttende werkplaatsen van de Haarlemse Nazorg aan de Schalk- wijkerrveg is onlangs gereedgekomen en zal maandag op niet officiële wijze in gebruik worden genomen. Ongeveer veertig lichamelijk gehandicapten zul len hier te werk worden gesteld. Aan de garage en opslagloods wordt mo menteel hard gewerkt en voor het zuidwestelijke administratiegebouw worden de heipalen geslagen. Op de b.l.o.-tentoonstelling in de Vleeshal is een maquette te zien van het in aan bouw zijnde complex. De thans verkregen machtiging tot gun ning van de bouw van dit complex maakt dat Haarlem dit jaar met een record aan tal nieuwe woningen is begonnen. Op 1 ok tober bedroeg dit aantal 514, zodat over enige weken 834 woningen in aanbouw zullen zijn, ongerekend kleinere hoeveel heden premiewoningen, waarvan de bouw eveneens nog dit jaar aangevangen zal worden. Tot nu toe was 1954 het topjaar voor Haarlem, met 780 begonnen won ningen. In 1955 waren het er maar 515. Zo als uit dé vorige week in de Haarlemse raad gehouden debatten over de woning bouw is gebleken, streeft de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting er naar dit aantal geleidelijk op voeren tot twaalfhonderd woningen in 1958. De gang van zaken met betrekking tot de 320 arbeiderswoningen in Delftwijk- Noord, welke verdeeld zullen worden over de verenigingen „Patrimonium" en „Zorg- vlied", bevestigt nog eens de' opvatting van wethouder Happé, dat men in de wo ningbouw altijd wel momentopnamen bij zeer bewolkte hemel kan nemen, die een ogenblik later gevolgd kunnen worden door het doorbreken van de zon tengevolge van gunstige beslissingen in Den Haag. Zo was het bij de moeilijkheden ontstaan door de te hoge bestedingsprijs voor het complex van 224 woningen in het zuidelijk deel van Delftwijk, zo is het ook gegaan bij dit complex van 320 woningen, welke aan vankelijk voor systeembouw ontworpen waren. Ook daarbij bleken in het begin van het jaar de bouwkosten veel te hoog te liggen, hetgeen door bezuinigingen niet te ondervangen viel. Daarom heeft archi tect F. Klein dit plan omgewerkt voor Toen een drieëntwintig-jarige vertegen woordiger gisteren in de Jan Steenstraat te Haarlem met zijn bestelauto wegreed be merkte hij, dat hij met het rechterachterwiel over iets heen reed. Het bleek een tweejarig jongetje te zijn, dat onder de auto was ge kropen. Met een hoofdwond is de kleuter in de Mariastichting te Haarlem ter obser vatie opgenomen. Een personenauto, die in noordelijks richting op de Delftlaan te Haarlem reed, wilde links de Orionbrug oprijden en ver leende geen voorrang aan een personen auto komen uit noordelijke richting. De auto's kwamen met elkaar in botsing. De materiële schade was aanzienlijk. Persoon lijke ongevallen deden zich niet voor. De directeur van de stichting club- en buurthuizen in Haarlem en omgeving de heer J. Stans, verzoekt ons mede te delen, dat deze stichting niets te maken heeft met het kindercircus Lambertha of het Haarlems Jeugdtheater, dat wordt geleid door de heer H. C. Hartman. De laatste tijd werd de stichting herhaaldelijk opgebeld door per sonen, die de indruk hebben, dat tussen het jeugdvariété van de club- en buurthuizen en het kindercircus Lambertha of het Jeugd theater een verbinding bestaat. Dit is echter onjuist. WARSCHAU (Reuter/AFP). De Russi sche partijsecretaris Kroesjtsjev heeft Go- moelka, de nieuwe leider van de Poolse communistische partij, meegedeeld, dat hij instemt met de nieuwe Poolse politiek en dat er een einde zal worden gemaakt aan de bewegingen van Russische troepen in Polen, aldus is dinsdagavond van gewoon lijk welingelichte zijde te Warschau ver nomen. Kroesjtsjev had dit verklaard in een reeks telefoongesprekken tussen Mos kou en Warschau. Kroesjtsjev zegde ook toe Russische oorlogsschepen terug te trek ken uit de Poolse wateren. Deze operaties zullen tegen donderdag zijn voltooid. Naar verluidt, was de toon van de gesprekken heel anders dan van de gedachtenwisselin- gen tussen Russische en Poolse leiders op vrijdag. Van betrouwbare zijde in Warschau werd vernomen, dat Kroesjtsjev Gomoelka heeft meegedeeld, dat het Russische par tijblad de „Pravda" de felle aanval op de Poolse pers, die beschuldigd werd van anti socialistische uitlatingen, zal herroepen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat Gomoelka, Ochab en premier Cy- rankiewicz vrijdag naar Moskou gaan. Radio Warschau heeft degenen gelaakt die verantwoordelijk zijn voor „anti-Rus sische demonstraties" in Wroclaw (het vroegere Breslau). De betogingen waren georganiseerd door studenten. Radio War schau acht „dergelijke demagogische en na tionalistische uitbarstingen" schadelijk voor de beweging van de werkersklasse en Radio-Warschau heeft gemeld, dat hon derdduizend burgers te Poznan hebben deelgenomen aan een massabijeenkomst, die was belegd door studenten. Een lid van het politieke bureau der partij, Ignacy Loga-Sovinski, dankte onder luide toejui chingen namens de partij en Gomoeka de aanwezigen voor hun betuigingen van steun aan het nieuwe partijprogram. Hij las een brief van Gomoelka voor, waarin deze erop aandringt doof te blijven voor „influisteringen, die ten doel hebben onze vriendschap met de Sovjet-Unie te ver zwakken". Ook de secretaris van het par tijbestuur in het district Warschau en de garnizoenscommandant voerden het woord. Het bericht, dat alle aanklachten tegen de verdachten bij. de onlusten in Poznan zullen worden herzien, werd met grote instemming begroet. De bijeenkomst verliep zonder incidenten. Loga-Sovinski zei: „Iedere Pool begrijpt, waarom het nodig is met de Sovjet-Unie samen te werken". Het partijbestuur van het dis trict Poznan deed een beroep op de be- bevolking om „volledige discipline te be waren" en „zich energiek te verzetten te gen alle pogingen tot provocatie en alle onverantwoordelijke stappen en eisen". Men verwacht, dat Gomoelka vandaag op een openluchtbijeenkomst in het centrum van Warschau het woord zal voeren. Waar nemers noemden de sfeer in de hoofdstad dinsdagavond „zenuwachtig". Op straat waren talrijke groepen mensen in felle de- traditionele bouw, waarna het onderhands werd aanbesteed. Het plan is daarna in opmerkelijk snel tempo door de volkshuisvestingsinstanties behandeld, met name door de in Haarlem gevestigde Directie voor de Wederopbouw en Volkshuisvesting, waar het twee weken geleden werd ingediend. Met de gunning van de bouw aan de aannemer Bergshoeff hebben B. en W. van Haarlem ook een van de conclusies van hun nota aan de raad in praktijk gebracht, namelijk de binding aan bepaalde aan nemersbedrijven, waarmee de samenwer king goed is gebleken. Zowel voor de ge meente als voor de aannemer heeft een dergelijke binding grote voordelen, omdat continuïteit in de woningbouw dan samen gaat met kostenverlagende factoren. De kans is dan ook groot, dat de aan nemer Bergshoeff het volgend jaar kan beginnen aan een complex van gelijke om vang van woningen van hetzelfde type in Parkwijk Een volkomen gelijke herhaling van het project in Delftwijk wordt het niet. omdat de situering der woningen in Parkwijk aanmerkelijk van die in Delft wijk zal verschillen. Zelfs bestaat de mogelijkheid, dat dit type nog een keer wordt gerepeteerd in Schalkwijk. Daar zal met de woningbouw, voor zover het het thans reeds Haarlemse gedeelte van Schalkwijk betreft, in de loop van 1958 moeten worden begonnen, wil men het woningtekort binnen redelijke tijd inhalen. Het zal dan echter vooral nodig zijn, dat reeds spoedig een beslissing wordt ge nomen over de plaats van het toekomstige ziekenhuis, dat het St. Elisabeth's gasthuis zal vervangen. Er bestaat daarover een verschil van inzicht tussen de stedebouw- kundige der gemeente en het college van regenten van het ziekenhuis. Stedebouw kundig gezien verdient het aanbeveling het nieuwe ziekenhuis niet te dicht by de Buitenrustbrug aan de Schipholweg te bouwen. Regenten hebben echter voorkeur voor een plaats dichter by de brug. Het is duidelijk, dat, daar vaststaat dat het zie kenhuis in elk geval aan de zuidzijde van de Schipholweg komt, de verschillen van mening hierover niet van principiële aard zyn, zodat een beslissing om die reden niet behoeft te worden uitgesteld. Van hoeveel belang echter een besluit over de plaats van het nieuwe ziekenhuis is, blijkt wel uit de benodigde oppervlakte, welke ongeveer een derde deel uitmaakt van het thans reeds op Haarlems gebied liggende deel van Schalkwijk. Wat de verdere woningbouw in Delft wijk aangaat: het eerste plan dat thans gunstig voor de_belangen van vijandige batten gewikkeld. Gomoelka heeft in een brief aan de bevolking van de kustpro vincies gezegd: „Wij zullen de betrekkin gen tussen de socialistische landen, en in het bijzonder die met de Sovjet-Unie, ba seren op de beginselen van de internatio nale solidariteit van de werkende klasse, wederzijds vertrouwen, gelijkgerechtigheid en op wederkerige hulp. elementen. Anti-Russische elementen rie pen: „Rokossovski naar Siberië" en „Geef ons Legnica terug" (Legnica in het uiterste zuidwesten van Polen is het hoofdkwartier van de Russische troepen in Polen). Ver scheidene ruiten van het gebouw der Pools- Russische vriendschapsvereniging sneuvel den. De toekomst van het jeugdwerk in het rayon KWerpark van de Wyk-jeugdraad III der Hervormde gemeente ziet er ondanks de zeer grote belangstelling van de jeugd, althans wat de financiën betreft, niet roos kleurig uit. Nog steeds is er in deze wijk dringend be hoefte aan een instuiflokaal. Ten bate daarvan zal op maandag 12, dins dag 13 en woensdag 14 november in het wijkgebouw in de Molenaerstraat een bazar gehouden worden, waarvoor de kinderen alles zelf maken. Ook zal er een verloting aan verbonden zijn. De loten zullen aan huis verkocht worden. De jeugdclubs: Kunstnijverheid en hand werken voor meisjes; zweefvliegtuigenbouw, figuurzagen en schaken voor jongens zijn enige weken geleden weer gestart. Er was op de aanmeldingsavond zo'n grote toeloop, dat vele kinderen op een wachtlijst geplaatst moesten worden. Als deze bazar slaagt is de verwezenlijking van een jeugdhonk al weer een stap dichter bij gekomen. waarschijnlijk voor verwezenlijking in aanmerking komt"1 is het door de architect ir. H. Nefkens uit Rotterdam ontworpen complex van 164 woningen voor „St. Bavo- Noord", waarvan voorlopig slechts onge veer honderd woningen kunnen worden gerealiseerd, omdat de bouw van de overige afhankelijk is van het gereedkomen van de aansluiting van de Delftlaan op de verdubbelde rijksweg nummer 9 naar de Velser tunnel. Verder koestert men in gemeentelijke kringen nog goede hoop op een alsnog te verkrijgen machtiging tot gunning van het complex van 120 woningen voor de woning bouwvereniging „Sint Jozef" in het zuide lijk deel van Delftwijk. Er is daarover nogal wat te doen geweest. Thans is aan een „neutrale" aannemer door bemiddeling van de voorzitter van dr r.k. aannemers patroonsbond in Nederland, de Haarlemse aannemer J. P. A. Nelissen, een offerte ge vraagd, waarvan het resultaat dezer dagen verwacht kan worden. Wm. H. Müller en Co N.V. in Rotterdam en The M. A. Hanna Co of Cleveland (Ohio) hebben met het gemeentelijk haven bedrijf in Rotterdam overeenstemming be reikt over de voorwaarden waarop de ge meente hun een terrein met kademuur in het Botlekgebied ter beschikking zal stel len voor de vestiging van een modern overslag- en opslagbedrijf voor ertsen en andere massagoederen. Het college van Burgemeester en Wethouders heeft aan deze overeenkomst zijn goedkeuring ge hecht. Het ligt in de bedoeling van de boven genoemde firma's voor deze onderneming een aparte maatschappij op te richten met een kapitaal van ca. f 20.000.000.waar van een gedeelte zal worden geplaatst en volgestort. In het kapitaal zal door beide partners in gelijke mate worden deelge nomen. De directie van deze maatschappij zal aan Wm. Müller en Co worden toever trouwd. Het bedrijf zal worden ingericht met de meest moderne installaties op het gebied van de lossing van schepen voor massagoederen en met een transportband- systeem van grote capaciteit voor opslag en voor de belading van Rijnschepen en kleinere zeeschepen. De technische voorbereiding is in een vergevorderd stadium. De losinstallaties werden reeds besteld bij Conrad Stork Hijsch in Haarlem. Vanmorgen stond er aan de kust al een vrij sterke zuidwesten wind, waardoor de trek over de zeereep gering was. Wel trok ken er veel bonte kraaien, meest over het strand. In het middenduin passeerden meer vinken, spreeuwen en kraaien, die evenwel te Ver af waren om geteld te kunnen wor den. Genoteerd werden tot kwart over acht honderdveertig spreeuwen, zeventig vin ken, zeventig bonte kraaien en twintig riragmussen. Laag over de golven passeer de een smelleken, een klein roofvogeltje. Op Goeree woeien dinsdagochtend dichte mistflarden van Schouwen af het land binnen. De blauwe lucht bleef echter zicht baar tot ongeveer kwart over negen. Er trokken nog vrij veel spreeu wen. De trek was het sterkst van negen tot kwart over negen. In dat kwartier bleven zeshonderdvij f tig spreeuwen de kust volgen naar het zuiden en duizend spreeu wen in vier troepen vlogen direct over naar Schouwen. Waarschijnlijk zagen zij boven de mist de torens aan de overkant uitsteken. Van-acht uur tot tien uur telde men aan de westkust van Goeree tweeën- dertighonderdvijftig spreeuwen, vliegend evenwijdig aan de kustlijn en tweeduizend spreeuwen staken direct over naar Schou wen. Er passeerden ook honderd vinken. Zij waagden de overtocht echter niet. Vier graspiepers, die afzonderlijk vlogen, waren moediger. Op 19 en 23 oktober werden in Aerdenhout twee zwarte mezen gezien. De zingende Europese kanaries zijn echter weer doorgetrokken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11