WYBERT Weer U Verhoog tegen het weer! Uw weerstand! DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN f VERVOLGVERHAAL^, ^door Friedrich Bruegel Agenda voor Haarlem SIEMENS RADIO MET LEVEND GELUID NAAIMACHINES WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Gewichtsbeperking voor het vliegveld Zestienhoven Koninklijke Shell Groep bouwt nog grotere tankers Exncsif'e in de periode 1890-1920 Kerkelijk N'*euws Oude Japanse kunst „op tournee" door Europa Nederlands protest tegen Amerikaanse verkopen Oostelijk Flevoland bij „De Spijk" reeds drooggevallen Afschaffing internationaal rijbewijs gevraagd Wim Sonneveld met Fred Astaire in een „musical" Examens Steekproef betreffende de vakantiebesteding Verrassing voor Nieuwe Niedorper Nederlandse bloemisterij had zeer goed seizoen Welvaart en slecht weer bevorderden de afzet Flinke daling van de geldhoeveelheid Nederlandse Comedie met „Lucifer" in Brussel Voor de oppassers in de Neurenbergse dierentuin was het een heel karwei een elfjarige nijlpaardbaby die in het dierenpark van Karlsruhe een nieuwe tehuis zou vinden in de transportkist te krijgen. Met vereende krachten werd de baby naar de kist gebracht (foto rechts). De gehele gang van zaken was niet bepaald naar de zin van de nijlpaardvader die uit ergernis bijna over de afrastering kwam (foto links). Minister Algera bevestigt: Minister Altera heeft geantwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamer lid de heer De Vos van Steenwiik over het niet aandoen van het nieuwe vliegveld voor Rotterdam. Zestienhoven, door toe stellen zwaarder dan twintig: ton. De mi nister bevestigt, dat de Rijksluchtvaart dienst heeft laten weten, dat Zestienhoven niet zal mogen worden aangedaan door toestellen zwaarder dan twintig ton. Reeds bij de allereerste onderhandelin gen met Rotterdam over de aanleg van een luchtvaartterrein heeft voorop gestaan, dat het hier zou betreffen een luchthaven met beperkte mogelijkheden. Naast Schip hol is in ons land geen plaats voor een tweede grote luchthaven. Aanvankelijk was bij die onderhandelingen uitsluitend sprake van een grasmat. In een later sta dium verzocht Rotterdam vergunning voor de aanleg van een verharde baan, ten einde aan de lokale behoeften beter te kunnen voldoen. De vergunning werd ver leend onder voorwaarde, dat de baanlengte ten hoogste 1300 meter zou mogen zijn. Deze beperkende voorwaarde is bij de hui dige technische stand van de luchtvaart bepalend voor de orde van grootte van de vliegtuigen, waarvoor de luchthaven is bedoeld. Daarmede werd het algemene luchtvaartbeleid ten aanzien van het lucht vaartterrein Rotterdam bevestigd. De aan drie Engelse maatschappijen ver leende vergunning voor het uitoefenen van regelmatige luchtdiensten van Ipswich, Southend en Croydon naar Rotterdam drukt deze beperking uit in een maximaal toelaatbaar gewicht der vliegtuigen van 20.000 kilogram. Het technisch overleg over de aanleg van het luchtvaartterrein kon zich uiteraard niet buiten het kader van vorenbedoelde beperkte opzet begeven. De begrenzing tot 20.000 kilo is slechts een formulering van deze opzet en brengt niet een nieuw be perkend element in deze materie, aldus de minister. Shell Tankers N.V. heeft besloten de tonnage van de vorig jaar voor aflevering in de jaren 1958-60 bestelde en voor het vervoer van ruwe olie bestemde tanksche pen te vergroten. Van de zeven bestelde tankschepen met een draagvermogen van 32.500 ton dwt. zullen er drie grotere af metingen krijgen. Ofschoon nog geen definitieve overeen komsten met de betrokken werven zijn gesloten, ligt het in de bedoeling een der schepen tot 46.000 ton te vergroten en twee andere een draagvermogen van ongeveer 38.000 ton te geven. Voorts is Shell Tan kers Ltd. te Londen voornemens het draag vermogen van negen van de vijftien voor haar in aanbouw zijnde tankschepen van 32.500 ton te vergroten tot drie van 60.000 ton, twee van 46.000 ton en vier van onge veer 38.000 tot 40.000 ton dwt. In het ..Hoomanshuis" in Zwolle wórdt thans een tentoonstei'mg gehouden van beeldhouwwerken, die. vermoedelijk voor het eerst in ons land. een overzicht geeft van de herleving in de beeldhouwkunst in de periode 1890—1920 in ons land. De ex Dositie is samengesteld door de Neder landse Kunststichting De werken zijn af komstig van het Stedelijk Museum in Am sterdam. het Gemeentemuseum in Den Haag. het Museum Boymans in Rotterdam het Krölier-Müller museum op de Hoge Veluwe en van verscheidene particulie ren. Er zijn op de tentoonstelling ook klem- plastieken te zien van Menries da Costa. Lambertus Zii'. Charles van Wiik. Hildo Krop en John Raderker. De expositie duurt tot 11 november a.s. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede (wijkgem. één) P. Bouw te Ridderkerk. te Schoonrewoerd J. Kok, kand. te Veenendaal te Wolphaartsdijk K. van Liere te Oudega en Kolderwolde. te IJsselmuiden J. G. Abbringh te Ooster- wolde (Geld.). te Leerbroek Iz. Kok, kand. te Veenendaal. te Zuid-Beijer- land H. Kraay te Hardinxveld. te West- broek (toez.) W. Kranendonk te Drie- sum (Fr.). Aangenomen naar Leimuiden D. H. Gijs- bers, kand. te Amsterdam. naar Zierik zee (toez) (vac. J. P. van Boon) C. Be- zemer te Kerk-Driel. Bedankt voor Lexmond R. de 8ruin te Barneveld. Geref. Kerken Beroepen te Zonnemaire D. Engel, kand te Woerden. te Alphen a d. Rijn (3e pred.pl.) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande Aangenomen naar Hilversum (vac. G Meynen) J. L. Wielenga te Kampen. Bedankt voor Capelle a, d. IJssel J v. tl Zanden te Murmerwoude. voor Oldehove H. Dijkstra te Oosterend (Fr.). ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Ongeveer honderd voorwerpen uit Ja panse verzamelingen van oude kunst, zul len in de loop van 1957 in Parijs, Londen, Den Haag en Rome tentoongesteld worden. De expositie komt van 15 september tot 1 November in het Gemeentemuseum in Den Haag. De Nederlandse regering heeft in Wash ington geprotesteerd tegen de voorgeno men afzet in West-Duitsland van 1.300.000 kilogram bevroren, panklaar geslacht pluimvee, overschotten van de Amerikaan se produktie, die de Amerikaanse regering krachtens bekendmaking van 27 september met 46 cent per kilo zal subsidiëren. Ne derland acht dit verkoopprogramma in strijd met de door de voedsel- en land bouworganisatie der Verenigde Naties P'AO, vastgestelde en door de Verenigde Staten aanvaarde principes voor de afzet -- '-"-^bouwoverschotten. Op 13 september werd de meerdijk rond Oostelijk Flevoland gesloten en stelde Ko ningin Juliana dc drie gemalen „Wortman" (Lelystad), „Lovink" (Harderwijk) en ..CoUjn" (Ketelhaven) in werking. Nu, ruim zes weken later (niet alle pompen werken nog) hebben een paar personen voor het eerst voet gezet op Oostelijk Flevoland nabij Elburg. Zij hebben ruim een kilometer gewan- derd. Verder was het ook al droog, maar men is niet verder gegaan omdat daar hon derden vogels, waaronder zeer veel wilde zwanen zeer onrustig werden en op de wie ken gingen. Het drooggevallen gedeelte is in de omgeving van de zandplaat „De Spijk", vroeger gevreesd door de vissers. Het ligt In de bedoeling hier later een bos aan te planten. Verleden jaar is dc dienst van Zuider zeewerken begonnen met het baggeren van de kanalen in de toekomstige polder. Twee hoofdvaarten, lopende van Ketelhaven naar de Hardersluis en van Ketelhaven naap Lelystad ter lengte van 6 kilometer en in totaal 50 kilometer tochten, waaruit ruim 12 miljoen m3 klei, veen en zand zijn ge baggerd, zullen dan zo goed als klaar zijn. Naar. men verwacht zullen deze vaarten en tochten als de polder is drooggevallen, weer gedeeltelijk met slib zijn gevuld. Vooral het ruwe weer van de afgelopen zomer heeft deze aanslibbing in de hand gewerkt. Met de voorbereidingen voor het baggeren van deze slibhoudende specie en het verder op diepte brengen van de vaarten is men reeds begonnen. De Limburgse Kamers van Koophandel hebben een adres gericht tot de minister van Verkeer en Waterstaat betreffende af schaffing van het internationale rijbewijs en het internationale bewijs voor motor rijtuigen in het verkeer met België en Duitsland. Het practisch nut van deze in ternationale rijbewijzen althans in het ver keer met België en Duitsland achten de kamers zeer gering. Het internationaal toeristisch verkeer en 't grensverkeer zal met afschaffing van het internationale rijbewijs en het internatio nale bewijs voor motorrijtuigen- ten zeerste zijn gediend. Een groot aantal Kamers van Koophandel in ons land heeft instemming met het adres betuigd. De cabaretier Wim Sonneveld heeft een contract met Metro Goldwyn Mayer voor een rol in een „musical", getiteld „Silk Stockings", waarin ook Fred Astaire zal meespelen. De film wordt geproduceerd door Arthur Freed, die „American in Pa ris" vervaardigde. Met de opnamen zal 25* oktober in Hollywood worden begonnen. Delft. Kandidaatsexamen voor werktuig kundig ingenier: A. J. Alberti, 's-Graven- hage; D. A. Cornelisse, Heemstede; J. G. M. Finken, Roermond; N. P. Kroese, Zwolle; G. Udema, Zuidhorn; J. J. Veerman, Eind hoven. Over 1954 heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een onderzoek ingesteld naar dc wijze van vakantiebesteding door de Nederlandse bevolking. Het was geba seerd op een steekproef uit de bevolking en omvatte in totaal 38.600 personen. Van de totale bevolking had in 1954 vijftien percent (1.6 miljoen personen) geen vakantie, 44 percent (4.6 miljoen per sonen) bracht de vakantie in of rondom de eigen Woonplaats door, en 41 percent (4.4 miljoen personen) ging buiten de eigen woonplaats met vakantie. Belangrijke verschillen in de wijze van de vakantiebesteding bleken te bestaan bij de beroeps-, inkomens- en leeftijdsgroepen, terwijl ook de woonplaats een factor van betekenis is. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de resultaten van zijn on derzoek thans doen verschijnen. Merlijn schrok op en hield zich doodstil. Maar het was al te laathet snurken in het donkere hol hield op. Merlijn beefde toch wel een beetje, terwijl hij met grote ogen naar het hol keek. En toen klonk er een geluid, of iets zwaars stampend in het hol bewoogEn daai verscheen een reusachtige, spitse kop; de groene, flikkerende ogen keken boos aardig in het rond. „Allemoppie!"mompelde Merlijn verschrikt. „Wat 'n kanjer!" Maar veel tijd om zich te verbazen had hij niet; want het monster scheen hem ont dekt te hebben. Het sprong nu helemaal te voorschijn uit het hol en kwam op hem af.' 37-38 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met De heer J. Stammes uit. Nieuwe Niedorp keek heel verbaasd, toen hij maandag bij zijn bezoek aan de internationale rijwiel en motorententoonstelling in Frankfort verwelkomd werd door het tentoonstel- lingsbestuur, dat hem een kleine auto ten geschenke aanbood. De heer Stammes was namelijk de 100.000ste bezoeker van deze tentoonstelling, waar 400 Duitse firma's en 54 firma's uit Nederland, Engeland, België, Italië, Oostenrijk, Zweden, Zwitserland en Tsjechoslowakije hun produkten expo seren. Ofschoon de tentoonstelling eigenlijk een show van tweewielers is, trekken de vierwielers en de kleine wagens, uitgerust met motoren, die doorgaans in motorfiet sen worden gebruikt, de meeste aandacht. Goggomobiel exposeert een sportwagentje met een carrosserie van Italiaans ontwerp. 4 ADVERTENTIE In de eerste liegen maanden van 1956 is door de Nederlandse bloemisterij voor ruim 32,3 miljoen gulden snijbloemen en voor ruim 5,6 miljoen gulden bloemisterij- planten geëxporteerd. Deze totale export van bijna 37,9 miljoen gulden ligt onge veer een derde hoger dan de export in de overeenkomstige negen maanden van 1955. Dit heeft dr. A. J. Verhage, voorzitter van de vereniging „De Nederlandse bloemis terij" medegedeeld tijdens de in Utrecht gehouden algemene jaarvergadering van deze vereniging. De binnenlandse afzet is eveneens geste gen, zij het in niet zo sterke mate als de export. Een aantal factoren heeft hierbij volgens dr. Verhage, een belangrijke rol gespeeld. In dit verband herinnerde hij aan de intensieve propaganda die in binnen- en buitenland voor de bloemisterijproduk- ten is gevoerd, de gunstige conjunctuur en de zeer slechte weersomstandigheden die de afzet van de Nederlanse produkten in het buitenland bijzonder heeft bevor derd. De zeer strenge februarimaand schakel die de Rivièra-produktie voor een belang rijk gedeelte uit, waardoor een sterkere vraag uit het buitenland werd ondervon den. Het koele weer in de zomer heeft het blöemengebruik in het binnenland ver groot in vergelijking tot dat bij normaal zomerweer, en de afzet naar het buiten land werd hierdoor bevorderd. Dr. Verhgge meent niet, dat de afzet in een volgend jaar evengroot zal zijn, wan neer dan de invloed van abnormale weers omstandigheden zou zijn uitgeschakeld. Hij meent dat de hoogconjunctuur, die de afzet van bloemisterij produkten doet toe nemen, ook tot stijging van de kosten in de bedrijven leidt. Deze kosten gaan, vol gens hem, zelfs vormen aannemen welke tot grote voorzichtigheid manen. Welis waar doet zich dit verschijnsel ook in an dere Europese landen voor, doch er zijn onder de Nederlandse afzetgebieden ook landen waar de kostenstijging aanzienlijk geringer is dan in Nederland. In dit ver band merkte hij op, dat er aan de Midden- landse Zee gebieden zijn waar de bloemen teelt energiek wordt aangepakt en de bloemenexport krachtig wordt georgani seerd, terwijl de bedrijfskosten aldaar vooral door het veel lagere loonpeil, aan zienlijk lager zijn dan in Nederland, nog afgezien van de klimatologische voordelen voor de teelt in die landen. De economische toestand zal zich, naar de mening van dr. Verhage, ongetwijfeld wijzigen. Hij drong er op aan, de bloemis- terijbedrijven zo sterk mogelijk te maken en, voorzover de fiscale politiek dit toe laat, een reserve voor andere tijden op te bouwen. /ri Ik ben openhartig tegenover u, mijnheer Aubrey, omdat Badin u aanbevolen heeft en omdat wij de zelfde belangen hebben: zaken doen. Ik mag u wel bedanken voor uw openhartigheid, antwoordde Jean. Met betrekking tot de handel met Oosteuropese staten, heb ik mij overigens geen valse illusies gemaakt. Zij hebben echter het voordeel, dat de goederen snel omgezet kunnen worden. Ik heb geen enkel bezwaar tegen uw voorstel om tienduizend dollar te investeren. Ik stel voor, dat wij de praktische kant op dezelfde wijze zullen regelen, als ik destiids tot volle tevreden heid van mijn vroegere partners heb gedaan. Morgen ochtend op mijn kantoor. Na ons bezoek aan Praag, zou ik u graag voorstellen willen doen voor een permanent compagnonschap. U zult dan beter kunnen beoordelen, of een permanent compagnonschap iets voor u is. Kunt u hiermee akkoord gaan? Ja, zei Jean, daar kan ik mee akkoord gaan. Hij stond op. Om tien uur morgenochtend zal ik bij u op uw kantoor komen. Plock was blijven zitten en hij. keek Jean glimlachend aan. Mag ik u vragen om nog enig geduld te oefenen? Uw paspoort is nog niet terug. U kunt mij dat toch wel morgen geven? Natuurlijk, dat kan best. Ik vergeet steeds, dat in het buitenland paspoorten niet zo kostbaar zijn als bij ons. Wij behandelen onze paspoorten alsjuwelen. Maar ik wilde u graag nog wat vragen. Zijn ogen werden op dat moment groter en kregen een vreemde, starende uitdrukking: zij begonnen op glazen bollen te lijken. Hij leunde achterover en schoot toen plotseling weer naar voren, terwijl hij vroeg: Waarom wilt u eigen- Rik naar Praag? Jean voelde zich gealarmeerd. Hij begreep dat hij zich even bloot gegeven moest hebben en dat Plock dit opgemerkt had. U bent openhartig tegenover mij geweest, ant woordde hij, zodat ik tegenover u even openhartig zal zijn. Nee, er is geen dringende reden, waarom ik naar Praag zou moeten gaan. Vóór de oorlog had ik in Praag cp de Commerciële Bank een rekening, en ik zou graag eens nagaan, of ik dat geld zou kunnen opnemen. Dat saldo betreft de betaling van een schilderij. Ik heb nog nooit de moeite genomen om het op te nemen. Verder zou ik graag de kinderen van enkele vrienden opzoeken. Geen van deze zaken is echter zó dringend, dat ik per se morgen al moet gaan. Sedert het einde van de oorlog heb ik mij steeds voorgenomen eens te gaan, maar het is er nooit van gekomen. Dat is een lang antwoord op een korte vraag ge weest. Ik zal mijzelf duidelijker uitdrukken. Heeft u soms de bedoeling om inlichtingen van politieke of mili taire aard in te winnen, waarvoor wie dan ook ter we reld belangstelling zou kunnen hebben? Nee, een ogen blikje nog! Badin zou niet voor u instaan, als hij hiervan geweten, zou hebben. Maar iemand zou u onder valse voorwendsels bij Badin geïntroduceerd kunnen hebben. Ik zal ruiterlijk antwoorden. Ik heb niet de minste belangstelling voor politieke of militaire zaken. Wat eco nomische inlichtingen betreft, heb ik slechts interesse voor gegevens, die betrekking hebben op onze zaken. Denkt u nu werkelijk, dat iemand van mijn leeftijd, die een goede zaak in Marseille heeft en tal van bezittingen, zich zou lenen voor inlichtingenwerk? Ik wilde u bepaald niet beledigen, maar u zult moeten begrijpen, dat in mijn land voor zakenlieden de tijden veranderd zijn. Daardoor zijn onzo winsten groot, maar is onze positie wankel. Als ik u zou zeggen, dat wij met één been in het graf zouden staan, dan ver tel ik u niet de waarheid. Wij hebben een touw om ons nek, dat ieder ogenblik door een onzichtbare hand aan- getrokkc kan worxlen. Ik kan slechts herhalen, dat ik generlei belangstel ling heb voor politieke of militaire zaken. Na korte tijd gezwegen te hebben, ging Jean verder Indien u mij niet betrouwbaar acht, kan ik natuur lijk hier blijven. Ik zou in die zaak met het koper ook kunnen investeren, zonder naar Praag te gaan. U heeft mij verkeerd begrepen. Praag wil graag weten, wie mijn compagnons zijn. Het is mij, eerlijk gezegd, niet toegestaan een partner te hebben, die zij niet kennen. Als ik het Ministerie van Binnenlandse Zaken zou vertellen, dat Badin u bij mij geïntroduceerd heeft, dan kon ik net zo goed meteen zeggen, dat u voor het Deuxième Bureau werkt.. Of Praag zou mij plotse ling zeggep daJ u voor eei speciücali/- vaA de nieuwste jager zou moeten zorgen of dat u een bepaald document, op de Quai d'Orsay moest gaan stelen. Wat moet ik daar nu op antwoorden? Ik zou u nog de naam van een tweede vriend op de Quai d'Orsay kunnen noemen. Maar u heeft al gezegd, dat zoiets nut teloos is. Mijnheer Aubrey, ik geloof wel dat wij zaken met elkaar kunnen doen. Ik vertrouw er op, dat Badin mij niet iemand zou sturen, die er op uit zou zijn om mij in mijn ongeluk te storten. Hij heeft niet de minste belang stelling voor mijn zaken. Ik ben een zakenman en ik ben er op uit in ieder land, waar dat maar mogelijk is, op legale wijze te handelen. De smokkel-affaires heb ik niet uitgevonden. Dat hebben de politici in Praag gedaan. Ik weet niet, hoe ik het u nu precies moet vragen. Ik heb namelijk de indruk, dat u nog iets voor mij verbergt en dat u mij niet vertrouwt, zoals u van mij verlangt, dat ik u vertrouw. Hij zweeg en keek Jean aan. Het roofdier is bang, dacht Jean. Maar hij heeft gelijk. Jan is al zo goed als dood. Badin en Lemonr<er hebben dat gezegd. Als ik Plock nu dus de waarheid vertel, kan dat Jan geen kwaad meer doen. Je kunt moeilijker doder dan dood zijn. Het enige, wat hij kan doen, is vertellen dat ik naar Praag ben gekomen om Jan te helpen. Voor Jan riskeer ik echter alles! Goed dan, mijnheer Plock. Ik begrijp uw situatie, ik sta niet in contact met het Deuxième Bureau of met een dergelijke dienst. Ik heb in de krant van vandaag gelezen, dat de zoon van een vriend van mij, die overi gens al overleden is, gearresteerd werd, verdacht van moord. Ik beschouw het als mijn plicht om die jonge man te helpen, ik wil een advocaat voor hem zoeken En mocht hij een verloofde hebben, dan wil ik ook haar graag helpen. Niets illegaals dus Niets tegen de wet. Die jonge man heeft niemand om op te rekenen, be halve mij. Langzaam en nadrukkelijk antwoordde Plock: Mocht de jonge man soms Horék of Jablonsky heten, dan zal uw reis tevergeefs zijn. U zult geen gelegenheid krijgen om hem te helpen. Over die mogelijkheid heb ik ook al nagedacht, ant woordde Jean. (Wordt vervolgd). [V eek staat Nederlandsche Bank De chart&Ie geldhoeveelheid is deze weel: vrij behoorlijk ingekrompen. Uit de ver korte balans van de Nederiandsche Ban!» per 22 oktober blijkt dat de bankbiljetten- circulatie met f 14 miljoen is gedaald tot f 3.882 miljoen. Hiermee is niet alleen de ultimo-uitzetting geheel ongedaan ge maakt, doch de in omloop zijnde geldhoe veelheid is op een voor de laatste maanden zeer laag niveau gekomen. Men moet te ruggaan tot half juni om een dergelijk cijfer te vinden. Het saldo van de handelsbanken is voort? met f 93 miljoen verminderd tot f 400 mil joen. Zoals bekend heeft de Nederiandsche Bank maandag het percentage van de gel- den, dat de handelsbanken verplicht zijn bij de Nederiandsche Bank aan te houden, verlaagd van 9 tot 7 percent. Dit komt er op neer, dat de banken voor ongeveer f 350 miljoen een renteloos tegoed bij de Centrale Bank moeten aanhouden. De banken zijn de nieuwe periode, die duurt tot 22 november, dus met enige armslag ingegaan. Dit geld is in de eerste plaats gebruikt om op de dure voorschotten (sinds de discontonver- hoging moet hiei-voor 4.yA perecent worden vergoed) in te lopen. Deze verminderden van f 312 miljoen tot f 286 miljoen. De in disconto gegeven wissels enzovoorts liepen behoorlijk terug: van f 156 miljoen tot f 127 miljoen. Beide posten zijn echter nog vrij hoog. Belastingbetalingen hebben de positie van de schatkist verder versterkt. Het rijk beschikt thans over een tegoed van f 560 miljoen, tegen f 478 miljoen de vorige week. ■Uit de gegevens van het ministerie van Financiën blijkt voorts dat in de afgelopen week voor f 43 miljoen aan schatkistpro messen is vervallen, waardoor deze post Is gedaald tot f 396 miljoen. Op dc geldmarkt is intussen nog geen ontspanning ingetreden. Daggeld noteert l'/a perecent nominaal. De deviezenreserve blijkt een kleine verbetering te hebben ondergaan: van f 973 miljoen tot f 975 miljoen. De goudvooraad bleef wederom onveranderd op f 3.230 miljoen. Goud en deviezen tezamen dekken thans voor 66.73 nercent de direct opeisbare verplichtingen van de Centrale Bank. (Van onze correspondent in Brussel) De Nederlandse Comedie heeft dins dagavond voor haar tweede optreden in de Brussel Parkschouwburg „Lucifer" van Vondel gebracht. Het is een schitterend succes geworden, ondanks de vrees van velen, dat dit zeer klassieke stuk het Brus selse publiek verwend door Parijs - niet zou boeien. Op de Frans sprekende Brusselaars, en voornamelijk de toneel critici, maakten de regie, de kostuums en de spel kwaliteiten een uitstekende indruk. Er kwam geen eind aan de lof, welke Jo- han de Meester te horen kreeg. Mr. J. R. H. van Schaick, minister an Staat, en burgemeester mr A. J. d'Ailly van Am sterdam waren bij deze voorstelling aan wezig. WOENSDAG 24 OKTOBER Li(lo: „Het trottoir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in ge vangenschap*'. 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: ..Losgeld', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace- „Frasquita, het pikante avontuur', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxori „Jedda" 18 jaar. 7 en 9.15 uur Roxy: „Salo me", 18 jaar. 7 en 9.15 uur Stadsschouwburg: 8 uur. Operagezelschap Forum met „De pa relvissers" Minervatheater: 8.15 uur. Char lotte Kohier voor de Heemsteedse Kunst kring nv Het bal". Frans Halsmuseum: 8 P. J. F. Dupuis vr - de Volksuniversi; teit over .Enkele medis-he problemen rond het huwelijk" Gebouw Jansstra t 83: 8 uur, Ds. C. P de Ruiter over „Openbaring van Johannes?". Gebouw Cultura: 8 uur, Open bare séance van de Vereniging „De Kruis banier". DONDERDAG 25 OKTOBER Lido: „Het trottoir". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Studio: „Als de kat van huis is', alle leeft. 2.15. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in gevangenschap". 18 jaar, 2..J0, 7 en 9.15 uur Cinem- Palace: „Fra^ouita, het pikaite -vontuur". 18 jaar. 2. 4 15. 7 en 9.15 uur Rembrandt: ..Losgeld' 14 iaar. 2, 4 15 7 en 9.15 uur Luxor: „Jedda", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur Roxv: „Salome", 18 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur Minerva: „Johannes Husk 14 jaar 8 15 voor bijzonder kerkewerk gem. Heemstede Concertgebouw: Orgelconcert Albert de Klerk, 8 uur. Kapel Sionskerk: Lezing I.V A O Dr. A. Melchior vertelt over zijn laatste reis naar Afrika, 8 uur. Werk inrichting Botermarkt, tentoonstelling Na* zorgwerk 2.30 tot 4.30 uur en van 6.30 tot 8.30 uur. Zuiderkapel: „Onze kruistocht ia de Biem VaLlJ", 8 uur. 4

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6