Op begroting Haarlemmermeer tekort van f 452.000 Vergoeding godsdienstonderwijs in Zandvoortse raad aangenomen F. G. van der Stoep sprak over het nut van diepvrieskluizen Moest verzoek om vergoeding niet van kerken uitgaan Subsidie voor het jubilerend koor Zang en Vriendschap, Hoofddorp Kort en bondig WOENSDAG 24 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Discussies met een principieel tintje Viering jubileum firma J. van Sluisdam en Zoon Bijeenkomst Lutherse kerk Zuinig beleid is een voorbeeld aan „Den Haag" HILLEGOM Rode Kruis-colonne geïnstalleerd Opbrengst oliebollendag VIJFHUIZEN Zang in gereformeerde kerk te Vijfhuizen „Adamsom" voert op 3 november revue op Contact-bijeenkomst van Bloemendaalse kunstenaars Buslijn 8 in de naaste toekomst over Borskilaan Bezwaarschriften tegen bouw flats te Bloemendaal Tuinbouw en Plantkunde te Bloemendaal Scheepvaart Het was te voorzien, dat het voorstel tot vergoeding' van het godsdienstonderwijs op de openbare lagere scholen, dat dinsdag avond in de Zandvoortse gemeenteraad aan de orde kwam, enige reactie zou ontkete nen. Een discussie over dit punt is dan ook niet achterwege gebleven; dit voorstel met een enigszins principieel tintje was het enige agendapunt dat de tongen van enige raadsleden vlot in beweging bracht. De discussie dreigde te verzanden in wat de voorzitter, burgemeester mr. II. M. van Fc- nema, noemde: een „academisch dispuut" over de vraag van wie de eerste stappen tot vergoeding van dit onderwijs moet uit gaan. Kunnen B. en W. uit eigener bewe ging met zo'n voorstel ter tafel komen, of moeten zij eerst afwachten, welke wensen er hieromtrent bij de kerkgenootschappen leven? B. en W. achtten toekenning van vergoe dingen voor het godsdiensonderwijs op de openbare lagere scholen verantwoord, om dat naar hun mening ieder kind bekend moet worden gemaakt met de belangrijke invloed op en de grote waarde van het Christendom voor onze samenleving. Onder godsdienstonderwijs wilde het college dan in de eerste plaats verstaan het onderricht in bijbelkennis, bijbelse geschiedenis, gods dienstgeschiedenis en cultuurgeschiedenis van het christendom. Als vergoeding is gedacht aan een bedrag van vijf gulden per les. De lessen zullen facultatief zijn, zodat de ouders zelf zullen moeten beslissen, of zij hun kinderen aan de godsdienstlessen zullen doen deelnemen. De verscheidene sprekers gaven niet al leen hun mening over het verstrekken van een vergoeding als zodanig, waar het dus eigenlijk om ging, maar ook over de waar de van het godsdiensonderwijs voor de vor ming van de leerlingen. Zo zei de heer D i e m e r (Arb.), die als eerste zijn mening ten beste gaf, dat hij de waarde van onderricht in bijbelkennis on- ADVERTENTIE De grote populariteit van het aannemers bedrijf van de firma J. van Sluisdam Zn. is dinsdagmiddag in restaurant Zomerlust te Zandvoort tot uitdrukking gekomen bij de receptie, die daar werd gehouden ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de firma. Een receptie, die door méér dan tweehonderd personen werd bezocht er, waarbij de jubilerende firma werd over laden met een stroom van bloemen en ge schenken. Onder de velen, die kwamen gelukwensen, waren onder meer de beide wethouders van Zandvoort, de heren A. Kerkman en W. van der Werff, het hoofd bestuur van de N.A.P.B. (Nederlandse Aannemers Patroonsbond), de beide archi tecten, die de ontwerpen voor de firma leveren, de heren Loogman en Herman, en verder vele raadsleden, aannemers en per soneel van de gemeentelijke dienst voor Publieke Werken. Het hoogtepunt van deze receptie was ongetwijfeld de aanbieding van twee prachtige gebrandschilderde ramen voor het kantoor van de firma, voorstellende het eerst gebouwde huis in de Heemskerk- straat in 191G én de dit jaar aan de Par- nassialaan gereed gekomen bungalow. Deze laatste was tevens het vijftigste na oorlogse huis, dat de firma opleverde. De aanbieding van de ramen geschiedde namens het personeel door de uitvoerder, de heer J. Sluisdam. Daarna schonk de heer J. Zwemmer nog twee fraaie boek werken over architectuur eveneens uit naam van het personeel. Tijdens een bijeenkomst van de Evange lisch Lutherse kerk, afdeling Zandvoort, op donderdag 25 oktober in het gebouw van de Nederl. Protestantenbond aan de Brug straat, zal ds. P. H. G. C. Kok uit Weesp een lezing niet lichtbeelden houden over het onderwerp: „Kunst in Hervormings tijd". derken de. Immers hiermee wordt ook een cultureel doel gediend, omdat de leerlingen bijvoorbeeld door betere bijbelkennis ook gedichten en dergelijke beter kunnen ver staan. Onjuist achtte hij het echter, als godsdienstonderricht in catechiserende zin wordt gegeven. Spr. achtte het wel gewenst de woorden „in de eerste plaats" in de concept-bepaling, die het betreffende on derwijs omschrijft, te doen vervallen. Uitvoerig ging de heer Tates (V.V.D.) op deze zaak in. Hii had zich, zoals hij zei, over. de gang van zaken verbaasd, omdat B. en W. „zo maar" met een dergelijk ver strekkend voorstel in de raad komen'; de heer Tates vroeg zich dan ook af, of „er geen addertje onder het gras" school. Spr. had het juister gevonden, als een verzoek om vergoeding van de kerkgenootschappen was uitgegaan. Subsidiëring van dit onder wijs houdt trouwens in, dat B. en W. con trole erop kunnen uitoefenen en spr. meen de wel, dat de kerkgenootschappen dit niet op prijs zullen stellen. De heer Tates zou graag zien, dat contact werd opgenomen met de Haarlemse vereniging tot versprei ding van bijbelkennis, onder auspiciën waarvan op de openbare scholen in Haar lem godsdiensonderwijs wordt gegeven. Als in Zandvoort een dergelijke vereniging zou werken, zou de gemeente daaraan de sub sidie kunnen verlenen. Tenslotte stelde spr. B. en W. voor, het voorstel terug te nemen en het eerst te bestuderen. Mevrouw Moll (Arb.) sloot zich hierbij aan. waarbij zij in overweging gaf, de mening van de vereni ging „Volksonderwijs" en die van de On derwijzersvereniging te horen. Nadat de heer G o s e n (A.R.) zich tegen controle had verklaard, zei de heer L i n- deman (K.V.P.), te menen, dat vergoe ding wordt verleend aan de godsdienst leraren en niet aan de kerkgenootschappen. Hij verklaarde zich met het voorstel ak koord en wees de heer Tates erop, dat het voorstel wel grondig was voorbereid, want het was zelfs tweemaal in de raadscom missies voor financiën en onderwijs be sproken. De heer. Tates zette nogmaals zijn stand punt uiteen, en zei dat men hem beslist niet als tegenstander van dit onderwijs als zodanig moest brandmerken hij was zelfs voorstander van uitbreiding -van gods dienstonderwijs, waarop de heer S le p e r s (K.V.P.) weer op zijn beurt zei, uitbreiding onjuist te achten, want dan dreigt de open bare school een bijzondere te worden. Wethouder Kerkman zette uitvoerig uiteen, dat vergoedingen aan kerkelijke in stanties worden verstrekt en dat de predi kant vrijheid moet worden gegeven in de wijze, waarop hij het godsdiensonderwijs geeft. Aansluiting bij de Haarlemse vereni ging tot verspreiding van bijbelkennis achtte hij een zaak van de kerkgenoot schappen. Aanhouden van het voorstel was naar zijn mening onjuist en raadplegen van Vonlksonderwijs en de onderwijzersvereni ging behoefde niet te geschieden. Tenslotte diende de heer Tates een voor stel in om het punt aan te houden, hetgeen met negen tegen zes stemmen werd ver worpen. Het voorstel van B. en W. werd aanvaard met twee stemmen, die van me vrouw Moll en de heer Tates, tegen. De Zandvoortse gemeenteraad kon zich in zijn vergadering van dinsdagavond niet in zijn geheel akkoord verklaren met een voorstel om het vacatiegeld van de huur- commissie te brengen van zes op tien gul den. Hoewel wethouder Kerkman naar voren bracht, dat een vacatiegeld van tien gulden ministerieel was goedgekeurd, von den enige leden een verhoging onjuist. De heer Tates (Arb.) formuleerde zijn standpunt aldus: de gemeente moet de ver goeding voor vergaderingen zelf bepalen en als zij meent, dat een bepaalde tege moetkoming voldoende is, dan is dat een aanduiding, dat deze gemeente zuiniger met geld omspringt dan in Den Haag hel geval is. De heer Breure (V.V.D.) wees erop, dal het vacatiegeld van zes gulden per ver gadering voor de huurcommissie pas ver leden jaar was vastgesteld en vond overi gens, dat met uitgaven te veel aan de hoge kant wordt gerekend. De voorzitter zei, dat de leden van de huurcommissie ook woningen moeten bezoeken, waarvoor geen vergoeding wordt verstrekt, en wethouder Vander We r f F vulde hierbij aan, dat verleden jaar nog niet bekend was, hoe groot het werk, ver bonden aan de huurcommissie, zou zijn. Het voorstel tot verhoging van het vacatie geld werd aangenomen met tien tegen vijf stemmen. Aangenomen werd de gemeenschappe lijke regeling inzake de Volkskredietbank, waarbij op suggestie van de heren D i e- m e r (Arb.) en Lindema n (K.V.P.) werd vastgelegd, dat de raad het niet overnemen van enige Zandvoortse voorstellen betreurt. Wat betreft de bouw van een tweede r.k lagere school aan de Lijsterstraat deed de heer Lindeman een beroep op B. en W zo spoedig mogelijk het noodzakelijk bouw volume beschikbaar te stellen. Op een vraag over verwildering van enige obsta kels op het bouwterrein, waar het school gebouw zal worden gesticht, kon de voor zitter mededelen, dat hierover in de vol gende vergadering een voorstel van B en W. is te verwachten. De heer C. M. Fenay, onderwijzer te Loenen (Veluwe) werd benoemd als onder wijzer aan de Karei Doormanschool. De overige in ons blad gepubliceerde voorstel len werden aangenomen en de rondvraag leverde geen bijzonderheden op. Aan het begin van de vergadering werd ir. Van K u v k (Arb.) een bloemenhulde gebracht in verband niet zijn benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Na de openbare vergadering ging de raad in besloten zitting ter bespreking van de aanknon van d° stoomwasserij ..Hollandia" tyjolVa in hpi qanorii-irrc-rOcin ligt Na nauwel"ks een kwartier beslnot de raad over te gaan tot aankoop van de ge bouwen der opgeheven wasserij aan de Pakveldstraat, omdat men deze gebouwen van het hoogste belang acht voor de reali sering van hef saneringsplan. Het bedrag van de aankoop bedraagt f 110.000. Voor lopig zullen in de gebouwen strand- en tentmaterialen worden opgeslagen. De gro te fabrieksschoorsteen zal binnenkort wor den gesloopt. Dinsdagavond heeft majoor Roodenburg namens de landelijke commandant van het Rode Kruiskorps in het E.H.B.O.-gebouw te Hillegom de onlangs opgerichte Rode Kruis-colonne van de afdeling Hillegom geïnstalleerd. De colonne-commandant dok ter Ten Hoopen, en de leidster van de op leiding der verpleeghulpen, zuster Visser, werden tevens als zodanig geïnstalleerd. Majoor Roodenburg wees de helpsters c-n helpers op de belangrijke taak, die hen wacht. Nadat dokter Ten Hoopen de colon ne had toegesproken, wees de heer T. Lo- dewijk, voorzitter van de plaatselijke Rode Kruis-afdeling, op de goede samenwerking die tussen de plaatselijke E.H.B.O.-ver- eniging en de pas opgerichte Rode Kruis- colonne bestaat. Hij sprak de hoop uit, dat de leden straks zullen deelnemen aan de diverse wedstrijden. Mogelijk kunnen de provinciale wedstrijden ook eens in Hille gom worden georganiseerd. De oliebollen dag, die in Hillegom gehou den is ten bate van het Hervormde jeugd huis „Weltevreden" is bijzonder goed ge slaagd. De netto opbrengst bedraagt f 1359. Op dinsdagavond 30 oktober wordt m de gereformeerde kerk in Vijfhuizen een uitvoering gegeven door de Chr. gemengde zangvereniging „Hosanna" uit Vijfhuizen en de Chr. gemende zangvereniging „Cres cendo" van de Bennebroekerweg (bij de Aalsmeerderdijk), met medewerking van Vijfhuizens Christelijk Jeugdkoor. Tevens wordt medegewerkt door een blokfluitso list. Het geheel staat onder leiding van de heer Johan Silvis uit Hoofddorp. Afgewis seld door blokfluitsoli zullen de drie ko ren afzonderlijk hun nummers ten gehore brengen; ook zullen enkele stukken door de beide gemengde zangverenigingen ge zamenlijk worden gezongen. Op woensdag 31 oktober zal hetzelfde pogramma worden uitgevoerd in de Bethelkerk aan de Bennebroekerweg. Alvorens haar krachten te gaan geven agn de revue, welke zal worden opgevoerd ter gelegenheid van het veertigjarig be staan van de vereniging „Dorp Vijfhui zen',' zal het Vijfhuizense Toneelgezel schap „Adamsom" op zaterdagavond 3 no vember eerst nog met een eigen revue op de planken komen. Deze wordt gespeeld in het gymnastiekgebouw te Vijfhuizen en draagt tot titel „Grabbelen maar". Het is een bont programma, waarvan de teksten door de leiders van het gezelschap wei-den samengesteld, terwijl het wordt aangevuld niet stukken, geschreven door bekende kleinkunstenaars. De muzikale leiding be rust bij de heer Han Dolieslager. De heer A. C. Dolieslager voert de regie. DE ONTWERP-GEMEENTEBEGROTING 1957 van de gemeente Haarlemmermeer, die vermoedelijk in de vergadering van de gemeenteraad van donderdag 22 november behandeld zal worden, vermeldt als tekort een bedrag van f 452.000,welk bedrag voorlopig, in afwachting van de beschikking op een verzoek van de gemeenteraad aan de minister van Financiën tot verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds, ten laste van de algemene reserve is gebracht. In de begroting over 1956 was een tekort geraamd van f 94.320,—. In hun toelichting delen B. en W. aan de gemeenteraad mee, dat zij het in strijd met de beginselen van een gezond finan cieel beleid achten om over middelen van de reserve te beschikken om de gewone dienst sluitend te maken. De reserves behoren alleen in bijzondere omstandigheden of voor bijzondere doeleinden te worden aangesproken. Voor subsidies, die niet gebonden zijn aan de exploitatie-uitkomsten, aan een toe te kennen bedrag per contribuerend lid of per andere eenheid van de betrokken ver eniging of instelling zijn in het algemeen dezelfde bedragen uitgetrokken als in vo rige jaren. Een uitzondering is gemaakt voor Hoofd dorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap", dat in januari 1957 zijn vijfentwintigjarig bestaan zal vieren. Voorgesteld wordt deze vereniging een subsidie voor één keer toe te kennen van f 650 ten behoeve van een te geven feestconcert en bovendien toe te zeggen een garantie voor een bijdrage uit de gemeentekas in een eventueel financieel tekort van dat concert, met dien verstande, dat deze bijdrage een maximum-bedrag van f 600 niet zal overschrijden. Voorts wordt voorgesteld aan het Medisch maat schappelijk Consultatiebureau yoor Alco holisme voor Haarlem en omstreken, welk bureau zijn werkzaamheden ook over Haarlemmermeer uitstrekt een jaarlijkse subsidie toe te kennen van f 100. Voor subsidiëring van jeugdwerk is voor het eerst op de begroting een bedrag uit getrokken en wel een van f 2.620. Investeringsplan B. en W. hebben een investeringsplan voor de jaren 1957 tot en met 1961 samen gesteld. Dit plan is niet bedoeld een voor spelling te zijn omtrent de toekomstige ont wikkeling van de gemeente en evenmin een normale afbakening van het te voeren beleid. Zonder een globaal inzicht van de grootte van het bedrag, dat gedurende een bepaalde niet te korte periode voor inves teringen beschikbaar moet zijn, is een sta biel financieel beleid echter uiterst moei lijk zo niet onmogelijk. Het plan biedt dan ook een leiddarad voor het in de volgorde van hun urgentie bevredigen van een aan tal behoeften, waarvan het bestaan reeds thans gebleken is. Verhoging jaarwedden wethouders De post jaarwedden, salarissen en lonen inclusief voorzieningen is f 51.000 hoger ge raamd dan vorig jaar. Daarbij is begrepen f 6.400 voor verhoging van de jaarwedden der wethouders. Voor meubilering en stof fering van het raadhuis is f 1000 extra IN EEN VLOTTE CAUSERIE heeft de heer F. G. van der Stoep van het Centraal Bureau uit Rotterdam, een deskundige op het gebied van diepvrieskluizen, in hotel „De Beurs" te Hoofddorp voor de Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Haarlem mermeer over dit onderwerp gesproken, waarbij hij tevens ter verduidelijking een aantal zwart-Wit en kleurendia's vertoonde. Mevrouw M. Ossewaarde-Camfferman, presidente van de afdeling, sprak een wel komstwoord tot de weinige aanwezigen. Ir. C. Koopman, hoofd van het veredc- lingsbedrijf in Hoofddorp is voor de be studering van de diepvrieskluizen naar Amerika geweest en propageert thans de aanschaffing vair dergelijke kluizen Pok in de Haarlemmermeerpolder. De heer Van der Stoep verklaarde in zijn lezing dat deze nieuwe methode van conservering van levensmiddelen, waarvoor in Nederland meer en meer belangstelling bestaat, in Amerika al lang wordt toege past. In vroeger tijd werd een varken ge slacht en daarna in de pekel gezet. Een ver betering daarvan betekende al het wecken door middel van verhitting, dat ook in de oorlogsjaren veel opgang maakte. Toch is de weck nog aan bederf onderhevig omdat vele bacteriën voor verhitting immuun zijn. De afdeling landbouwhuishoudkunde van de Landbouwhogeschool te Wageningen stelde na de oorlog een onderzoek in naar de gewoonten van werkmethoden wat be treft het conserveren van levensmiddelen op het platteland en hij kwam daarbij tot de conclusie dat 93 van de daar wonen de huisvrouwen nog weckt. Ook van de oudere conserveringsmiddelen als pekelen en drogen wordt nog gebruik gemaakt. Het diepvriezen, de nieuwe methode van conservering doet thans meer en meer op geld. De produkten die men langer wil be waren worden bij een temperatuur van 18 tot 20 graden oiider nul ingevroren. In 1935 is men daar in de Verenigde Sta ten al mee begonnen en men kwam tot do bouw van tweeduizend van dergelijke in stallaties; in 1950 bedroeg dit aantal al twaalfduizend. Diepvries loketten Denemarken voelde ook veel voor deze nieuwe methode en in de jaren 19461950 is die interesse zo gegroeid dat men daar op anderhalf gezin in het bezit van een diepvriesloket is. Want men kan een der gelijke installatie vergelijken met een kluis van een bank met diverse loketten. In ons land treft men thans veertig diepvriesinstallaties aan, deels gesticht op commerciële basis, deels op coöperatieve grondslag. De heer Van der Stoep wees evenzeer op de voor- als ook op de nadelen van het diepvriezen. Belangrijke voordelen zijn: weinig of geen verlies van voedingswaarde der pro dukten, dus hoog vitaminegehalte; behoud van smaak, aroma en kleur; geen bacteri- eel bederf, waardoor de produkten zeer lang bewaard kunnen blijven en tenslotte, wat zeer belangrijk is een aanzienlijke ar beidsbesparing. Eèn loket kan tweehonderd liter of hon derdvijftig kilogram bevatten. Nadelen Natuurlijk zijn er ook nadelen aan de diepvrieskluizen vebonden. De aanschaf van deze apparaten is duur (f 1500.tot f.2000.Ook het stroom verbruik is tamelijk hoog. De huur per jaar van een loket bedraagt f 60tot f 75.—, afhankelijk van het aantal deel nemers. Een bezwaar is ook, vooral in de zomer, het grote temperatuurverschil in en bui ten de diepvrieskluis. Men kan de produk ten niet rechtstreeks in een box leggen, dan zouden zij aan elkaar vriezen. Derhave moeten zjj van tevoren worden ingevroren. Ir. Koopman hield nog een pleidooi om tot de aanschaf van een dergelijke kluis in Hoofddorp te komen. Men hoopt dat ook de autoriteiten zich daarvoor zullen in teresseren. Negentien deelnemers meldden zich op deze avond reeds aan en gezien de activiteit van het werkcomité onder leiding van Ir. Koopman zal de eerste diep vrieskluis er in Hoofddorp wel spoedig komen. Het zo geslaagde initiatief tot het houden van een tentoonstelling van werken van alle beeldende kunstenaars uit de gemeente Bloemendaal, die in het voorjaar in de kleedkamers van het Bloemendaals Open luchttheater gehouden werd, heeft tot ver dere resultaten geleid. Niet alleen werd er een contact gelegd tussen kunstenaars en publiek (ook na de tentoonstelling zijn er werken verkocht), doch er werd ook eeh band gelegd tussen de kunstenaars onder ling. Dezer dagen werd er ten huize van de familie H. Boissevain aan de Karmelweg in Bloemendaal een bijeenkomst gehouden, waarbij niet minder dan twintig kunste naars aanwezig waren, Het doel van de bij eenkomst was te spreken over de organi satie van een dergelijke expositie in het komende voorjaar en tevens wil men tot een regelmatig contact komen van de kun stenaars onderling. Over een maand wordt de volgende samenkomst gehouden ten huize van de burgemeester van Bloemen daal, dr. D. H. Peereboom Voller. De N.Z.H. heeft van de politie te Bloe mendaal het verzoek ontvangen buslijn 8, inplaat-s van over de Noorder Stationsweg door de Borskilaan te leiden, met het oog op de omstandigheid, dat de Borskilaan breder is dan de Nöorder Stationsweg. De N.Z.H. heeft de Bloemendaalse politie mee gedeeld tegen een dergelijke omlegging geen bezwaar te hebben.Wanneer de route wijziging zal ingaan is nog niet bekend. De bezwaarschriften van de omwonenden van de Dompvloedslaan te Bloemendaal tegen de bouw van flats aldaar gerezen zijn. zullen op woensdag 31 oktober om tien uur door een commissie uit het college van Ge deputeerde Staten behandeld worden. geraamd voor het aanbrengen van wand versieringen. Als nadelig'saldo van het badhuis der afdeling Halfweg en omstreken van „Het Witte Kruis" moet, voor zover dit ten laste van de gemeente komt, f 1000 meer worden geraamd dan voor 1956 en voor subsidie voor zwemverenigingen is f 2000 meer uitgetrokken dan in het vorig jaar, waarbij rekening is gehouden met de mo gelijkheid dat in het noordelijk deel der gemeente een zweminrichting zal worden gesticht, een aangelegenheid, welke thans nog in studie is. Het hoofdstuk volkshuisvesting ver meldt een hoger bedrag aan uitgaven van f 14.600. De post maatregelen verbetering volkshuisvesting is met f 4000 hoger ge raamd voor onderzoek van het toenemende aantal klachten over woningtoestanden en voor inrichting van een woningkartotheek. Het bouwtoezicht vordert een bedrag van f 7000 meer dan vorig jaar door uitbreiding van de werkzaamheden. De toepassing van de premieregeling voor woningverbetering en splitsing neemt de laatste tijd sterk toe; verwacht wordt dat dit ook in 1957 het geval zal zijn. Daarom is een bedrag van f 7000 hoger geraamd dan vorig jaar. Vermogenspositie Het totaalbedrag van de vaste schulden der-gemeente, de rijksvoorschotten voor woningbouw en die ingevolge de landar- beiderswet inbegrepen, is te stellen op f 14.121.998. De reserves der gemeente, de bestemmingsreserves buiten beschouwing gelaten, bedragen thans: saldi-reserve van de kapitaaldienst f 306.780; algemene re serve f 683.673; reserve wegens uitkeringen uit de gemeentefonds f 641.171; het totaal is f 1.631.624. Hiervan zal volgens het na der geraamde tekort op de begroting voor 1956 een bedrag van f 76.541 afgaan. De afdeling Bloemendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde, hield dinsdagavond haar ledenvergadering in hotel „Rusthoek" te Bloemendaal. Wepr s het af treden van ir. A. de Groot, die een werk kring in een andere gemeente heeft aan vaard, moest een. nieuwe penningmeester gekozen worden. Bij acclamatie werd ir. W. van den Broek benoemd. Mr. D. Hanekuyk hield een voor dracht met lichtbeelden en kleurendia's over „Aspecten van land- en tuinbouw in Nieuw Zeeland". HAARLEM EN OMGEVING Uitreiking medailles. De afdeling Haar lem „Snelverband" van de koninklijke ver eniging voor EHBO houdt maandagavond in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond aan de Tempeliersstraat een bijeenkomst, waarop tien leden, die 25 jaar en meer lid van de afdeling zijn, de dr. Tilanusrriedaille zullen ontvangen. Voorts zullen deze avond diploma's worden uitgereikt aan de cursis ten van de cursus 1955-156, waarna een cabaretgezelschap optreedt. Doopsgezinde Kring Heemstede. Vrijdag 26 oktober houdt de Doopsgezinde kring te Heemstede zijn eerste wijkavond in De Olijftak aan de Heemsteedse Dreef. Ds. C. P. Hoekema zal spreken over „Ik zag een an dere kerk", waarna kleurenfoto's getoond worden. Bij oversteken niet opgelet. Dinsdag morgen omstreeks twaalf uur is een tachtig jarige man, die zonder op het verkeer te letten de Leidsestraat te Hillegom overstak, door een auto, komende uit de richting Haarlem, aan-ereden. Met inwendige kneu zingen is de man naar zijn woning vervoerd. ADVERTENTIE Aalsdijk. 24 te Tj. Priok. Aagtekerk, 23 te Aden. Alcyone, 24 te Vitoria. Amor, 23 te Malta verw. Abbekerk, 23 te Kobe. Ampenan, 23 te Belawan v. Aden. Arkeldijk, 22 v. Suez n. Belawan. Aalsum, 24 te Zanzibar. Aardijk, jM te Philadelphia. Abbedijk, 23 v. Havana n. Antwerpen. Adonis, 24 te Mobile. Akkrumdijk. 2-1 te Boston. Aykaid, 24 te Santos. Alwaki, 24 te East-London. Amstelveen, pass. 23 Kaapstad n. Daka> Annenkerk. 24 te Antwerpen. Appingedijk, 24 te Vitoria. Andijk, pass. 24 Vlissingen n. Lissabon. Angolakust. 14 te Antwerpen. Arendsdijk, 24 v. Fremantle n. Aden. Baarn, 23 te Hamburg. Billiton, 24 te Sorong. Breda, 23 155 m. z.w. Sombrero n. Europa. Batjan, 23 te Port Said. Bali, 22 te Amsterdam. Britsum, p.ass. 23 Miami n. Londen. Blommersdijk, 23 te Rotterdam. Bonaire, pass. 24 Azoren n. Plymouth. Caltex The Hague, 24 te Pto De La Cruz. Cradle of Liberty, pass. 23 Gibraltar n. Pt. Said. Camphuys, 23 te Singapore. Castor, 22 v. Aruba n. Curacao. Concepcion. 22 325 m. z.z.w. Kp. Verd. eil naar Sao Francisco Do Sul. Caltex Delft, 23 120 m. n.o. Fartak n. Suez. Caltex Rotterdam. 25 te Bandarmashur verw. Charis, 20 te Ciudad Trujillo. Caltex Pernis, 23 te Punta Cardon. Congokust, 22 v. Bordeaux n. Dakar. Calamares. 24 te Pto Barrios. Caltex Nederland, pass. 23 Finisterre n. Sidon. Camitia, 23 v. Brisbane n. Sydney. Cinulia, 23 v. Rotterdam n. Curasao. Delft, pass. 23 Wight n. San Juan. Dorestad, 22 470 m. z.o. Ceylon n. Geelong. Delfshaven, 24 te Emden. Diemerdijk. 24 te San Francisco. Drente, 24 te Aden. Esso Amsterdam, 23 v. Antwerpen n. Rastanura. Eendracht. 23 v. Ventspils n. Antwerpen. Elizabeth B. 23 te I-Ionolulu. Esso Den Haag. pass. 23 Malta n. Sidon. Erinna, 23 te Singapore v. Balikpapan. Elizabeth B, 23 v. Honolulu n. Balboa. Ena, 25 te Curacao verw. Eemland, 22 rede Ilbeos. Friesland SSM, 23 te Leith. Gadila, 24 te Singapore. Groote Beer. 23 v. Le Havre n. Halifax Graveland, pass. 23 Finisterre n. Recife. Grootekerk, 24 te Brisbane. Guineekust. 23 te Monrovia. Giessenkerk, 24 te Rotterdam. Heemskerk, 23 v. Beira n. Mozambique. Hilversum. 22 180 m. z.o. Ras Al Hadd n. Kwinana. Hestia, 23 te Fort de France v. Amsterdam. Hydra, 22 120 m. o.n.o. Bonaire n. Guanta. Hecuba, 24 te New York. Hermes, 23 v. Amsterdam n. West-Indië. Ivoorkust. 24 te Kp. Palmas. Java, 23 v. Tj. Priok n. Penane. Joseph Frering. 24 te Rio de Janeiro. Kalinga, pass. 23 Aden n. Fao. Karimata, 22 83 m. o.z.o. Kp. Spartivento naar Napels. t Karossa, 23 te Ambon v. Makassar. Karsik. 23 te Belawan v. Singapore. Koningwaard, 23 te Balikpapan v. Manilla. Kalydon, 22 v. Liverpool n. Rotterdam. Kenia, pass. 22 Mona eil. n. New York. Iiryptos, 22 te Rotterdam. Katelysia, 24 te Suez. Kellia. 24 v. Curacao n. Stockholm. Kota Intën, 23 v. Tj. Priok n. Port. Said. Kylix, 23 v. Thameshaven n. Curacao. Limburg, 2-1 te Makassar. Lombok, 23 v. Beira n. Dar Es Salaam. Leopoldskerk, pass. 23 aden n. Ummsaid. Louis Lantz, 22 v Monrovia n. Las Palmas. Lekkerkerk, 23 te Rotterdam. Lutterkerk, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Lissekerk, 24 te Port Said. Maaskerk. pass 23 Ouessant n. Rotterdam. Macoma, pass. 23 Northwest CaDe n. Fremantle. Maaslloyd, 23 te Port Said v. Genua. Murena, 23 te Balikpapan v. Tokuyama. Maasland, 24 te Montevideo. Mataram, 23 te Bilbao. Modjokérto, 23 te Port Said. Mapia, 23 te Amsterdam. Muiderkerk. 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Mataram. 24 v. Bilbao n. Rotterdam. Nieuw Amsterdam. 24 te Rotterdam. Notos, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Oranjestad, 23 te Aruba v. Cristobal. Ouwerkerk, 23 te Singapore. Ootmarsum. 24 te Houston. Orestes. 24 te Cristobal. Overijsel, 24 te Genua. Oranjefontein. 24 te Amsterdam. Peperkust, 23 v. Calabar n. Lagos. Peridrecht, pass. 22 Malta n. Tripoli. Prins Willem, 25 tc Montreal. Pygmalion. 23 v. Hamburg n. Antwerpen. Prins Frederik Willem, 23 v. R'dam n. Chicago. Purfina Nederland, 24 te Las Piedras. P. G. Thulin, 23 v. Seven Islands n. Philadelphia. Poseidon, 24 te Curacao. Prins Johan Willem Friso, 22 v. Quebec n. R'dam. Pr. Will. v. Oranje, pass. 23 Belle Isle n. Montreal. Ridderkerk, 23 te Bremen. Roebiah. 24 te Durban. Rondo, pass. 24 Ceylon n. Penang. Rijnland, 23 350 m. o.n.o. St. Vine. n. L. Palmas. Ruys, 22 v. Durban n. Port Elizabeth. Stad Dordrecht, 23 te La Spezia. Stad Schiedam, 23 v. Gibraltar n. Civita Vecchla. Straat Mozambique, 24 te Yokkaiehi. Siaoe, 23 te Pinang v. Tj. Pandjang. Sinabang, 25 te Bangkok v. Labuan. Stanvac Benakat, 23 tc Djakarta v. Sungeigerong. Stanv. Djirak, 23 te Sungeigerong v. Telokanson. Statue of Liberty, 22 300 m. w.z.w. Fayal n. Mona Al Ahmad i. Sommelsdijk, 23 te Bremen. Stad Amsterdam, 23 te Wabana v. Glasgow. Stad Leiden, 23 te Suez n. Antwerpen. Stad Breda, 22 v. Rotterdam n. Seven Islands. Sumatra, pass. 22 Gibraltar n. Port Said. Stad Rotterdam. 22 te Vlaardingen. Stad Arnhem. 23 v. Middlesbro n. Narvik. Stentor. 24 te Port of Spain. Singkep, 24 v. Amsterdam n. Indonesië. Soestdijk, 23 te Rotterdam. Sarangan, 24 te Marseille. Schie, 24 te Antwerpen. Tomini, 22 te Houston v. Brownsville. Tabinta, pass. 23 Gibraltar n. Amsterdam. Tjisondari, 22 60 m. o. Singapore n. Hongkong. Trajanus, 23 te St. Vincent. Tegelberg, 22 v. Montevideo n. Santos. Telamon, 22 te Curacao. Theobaldius, 24 v. Mena A1 Ahmadi n. Gibraltar. Tabian, 24 te Suez. Triton, 24 te New York. Utrecht, 23 150 m. n.w. Menado n Philippijnen. Umala, 22 v. Spezia n. Volos. Van Noort, 22 100 m. n.o. Balikpapan n. Shangh. Wonogiri, 23 te Karachi. W. Alton Jones, 23 v. Philadelphia n. P. Cardon. Woensdrecht, 23 v. Pulubukum n. Miri. Westertoren, 24 te Lor Marques. Waterman, 24 te Amsterdam. Westland, 23 te Amsterdam. Wonosari, pass. 23 Perim n. Suez. Willem Ruys, 22 v. Port Said n. Napels. Waal, 23 te Rotterdam. IJssel, 23 v. Lissabon n. Rotterdam. Zeeland KRL, 24 te Manokwari. Zijpenberg, pass. 23 Finisterre n. IJmuidcn. Zuiderkruis. 23 v. Papeete n. Wellington. KLEINE VAART Albergen, verm. 23 v. Londen n. Teignmouth. Alice, 23 v. Bourgas te Londen verw. i Aardenburgh, 23 v. Oskarshamn te Antwerpen. Advent. 23 v. Bergkvara te Kalmar. j Albert Willem, 23 v. Vlissingen n. Dublin. Alderd L. pass. 23 Vlissingen n. Gent. Arnoudspolder, verm. 23 v. R'dam n. Lissabon. 1 Atlas, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Arctic, verm. 24 v. Londen n. Rotterdam. I Adriaantje Elisabeth, 23 v. Manchest. n. Preston. 1 Ahoy, 23 dw. Kalmarsund n. Londen. At.t S. 23 v. Amsterdam te Rotterdam. i Sab T, pass. 22 Sandhammern n. Zaandam, j Batavier III, pass. 23 Kp. Finisterre n. Bordeaux. Birmingham, 23 v. Rotterdam n. Newcastle. Boreas, 22 dw. Kp. Finisterre n. Amsterdam Bernina, 23 v. Rotterdam te Falkenberg.. Bruiser. 23 v. Rotterdam n. Hull. Betty, 23 v. Brest te Par. Bianca. 23 dw. Borkum n. Hull. Bounty. 23 v. Amsterdam te Antwerpen verw. Coeta, 23 dw. Belfast n. Port Talbot. Corrie B, 23 v. San Louis te Rotterdam. Curacao, pass. 23 Dover n. Amsterdam. Collhaven, 23 v. Kopenhagen n. Malmö. Caland, 23 dw. Borkum n. Cuxhaven. Calvijn, 23 v. Amsterdam te Rotterdam. De Ruyter, 23 v. Frederiksund n. Otterbacken. Draco. 22 v. Amsterdam te Bordeaux. Da Costa, 23 v. Stettin te Helsinki verw. Driebergen, 23 dw. Landsend n. Amsterdam. Eagle, 23 v. Dover te Rotterdam verw. Elsenburg, 23 dw. Dungeness n. Casablanca. Elda, pass. 23 Vlissingen n. Londen. Ellewoutsdijk, verm. 23 v. Cork n. Newport M. Erkalin. 23 v. Duinkerken te Teignmouth verw Elsenburgh, 23 v. Rotterdam n. Casablanca. Flevo, 22 v. Hamburg te Amsterdam. Flardinga, verm. 25 v. Hull n. Rotterdam. Ferocia, 23 v. Bordeaux te Cardiff. Frans v. Seumeren, 24 v. R'dam te Holsund verw. Frieda Blokzijl, 23 v. Charlestown n. Antwerpen. Hoflaan, 24 te Algiers verw. v. Fowey. Hoogland, 23 v. Rotterdam n. Port Talbot. Harry, verm. 23 v. Ventspils n. Holbaek. Haskerland, 24 v. Leith te Rotterdam verw. Hast I, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Henrica, 23 v. Amsterdam te Goole verw. Holwierde, pass. 23 Vlissingen n. Gent. Henrica B, 23 v. Oskar Fredei.borg n. Vesteras. Hondsbosch. verm. 23 v. Rotterdam n. Londen. Haaksbergen. 23 v.Terneuzen te Telgnmout. Harold, verm. 23 v. Karlshamn n. Frederikstad. Ida. d. 24 v. Gent te Stockvilc verw. June, ly v. Kopenhagen te Frederiksund. Jacaranda, 23 v. Dakar te Avonniouth. Jupiter. 23 v. Grangemouth n. Le Havre. Konny M, 23 v. Thameshaven te Liverpool verw Kastanjesingel, pass. 23 Brunsbüttel n. Vasa. Kaap Falga, pass. 23 Vlissingen n. Rundvik. Leliegracht, 23 v. Rotterdam te Vlissingen. Midas, 22 75 m. n.o. Kp. Spartivento n. Bari. Matthew, 23 v. Newcastle n. Nantes. Metropole, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen Muphrid N, 24 v. Gent te Sundsvall verw. Manta, 23 dw. Kp. d'Anticer n. Rouaan. Noorderlicht, verm. 23 v. Kotka n. Kingslynn. Nautic, pass. Kiel n. Cork. Nottingham, 23 v. Rotterdam te Harlingen. Nieuwehaven, 23 dw. Gruridkallen n. Yxpila. Phidias, 22 v. Rotterdam n. Bremen. Ponza, pass. 23 Oland n. Ostrand. Prins Bernhard. 23 v. Koog a.d. Zaan te Ballinr- Polaris. 23 v. Aberdeen te Middlesbro. Paloma, 23 v. IJmuiden n. Newport Mon. Paraat. 23 v. Stockholm te Leeuwarden verw. Pavo, 23 v. Zaandam te Rotterdam verw. Rijnhaven, 23 v. Duinkerken tc Rotterdam. Statenlaan, e2 30 m. n.n.o. Kp. Vilano n. Malta. Steady, 23 v. Hamina te Londen. Sonja D. 24 v. Gruvon te Hull verw. Stella Maris, 23 v. Munkedal te Gothenburg. Spoorhaven, 23 30 m. z. Finisterre n. Casablanca Tilly, pass. 22 Hanstholm n. Zaandam. Theano, 23 v. Dublin te Belfast. Tempo D. 23 v. Dordrecht n. Hamburg. Teunika, pass. 23 Vlissingen n. Amsterdam. Ubbergen, verm. 23 v. Nantes n. Rochefort. Vindicat Atque Polit, 23 v. R'dam te Amsterd.. Wulp, 23 v. Manchester te Rotterdam Westersingel, 23 v. Ceuta te Philippeville. Zevenbergen, verm. 23 v. Cork n Newport. Walenburgh, pass. 23 Kiel n. Stockholm. Westpolder, verm. 23 v. Rotterdam n. Oporto. SLEEPVAAK Gele Zee,22 360 m. n. Dakar n. Lubeclc. Humber, 22 70 m. w, Gibraltar n. Rotterdam. Loire. 22 90 m. w. Guardafui n. Bluff. Noordholland, 20 bij Bermuda n. St. Nazaire Oceaan, 22 620 m. z. Kp. Ilatteras n. Philadeipn Poolzee, 22 v. Izmir n. Piraeus. Witte Zee. 22 160 nr. n.w. Dakar n. Takoradi. Zeeland, 22 250 m. z.w. Bermuda n. St. Nazaire.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7