Afremming hoogconjunctuur noodzakelijk maar vooral in consumptieve sfeer lastig De toekomst van Nederland in een samenwerkend Europa Critiek op de aanpassing van de overheidspensioenen Ook de arts moet onzekerheid van de moderne mens durven aanvaarden IJmuider Courant gevestigd in een nieuw kantoor Voorzitter Twijnstra van Verbond Werkgevers: Produktieverhoging en consumptiebeperking remmende faktoren ECHTE WALES ANTRACIET! „De Spaarnestad" W. Royaards op geneeskundig congres: 19 Kredietrestrictie Meer dan 170 reservisten in Engeland gebleven Na 15 augustus werd het leven weer duurder Prof. De Vries voor Verbond Werkgevers Incassovermogen Dienstverlening Kamerleden wijzen op onvolkomenheden Samenwerking Niet afwachtei Tentoonstelling Duits schip na botsing met s.s „Baarn" gezonken DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, de heer T. J. Twijnstra, heeft in zijn vandaag gehouden jaarrede op het congres van het verbond te Arnhem gemaand tot afremming van de hoogconjunctuur. De heer Twijnstra was er in zijn betoog van uit gegaan, dat de economische omstandigheden van dit ogenblik in grote (rekken overeenkomen met die van een jaar geleden. Er zijn nu echter symptomen aanwezig, zo meende hij, die erop wijzen, dat de omstandigheden van nu meer ge varen in zich dragen dan die van een jaar geleden. In ons land doet zich een relatief grotere inflatoire toestand voor dan in het buitenland, zo teei de heer Twijnstra, die er daarbij onder meer op wees, dat de monetaire reserves bij de Nederlandse Bank in de eerste helft van dit jaar met f 425 miljoen zijn afgenomen, waarbij de invoer gestegen is. Zowel overheid, ondernemer als arbeider zullen zich daarom beperkingen moeten opleggen, aldus de heer Twijnstra, die er op wees, dat de overheid geen enkele maatregel aan het bedrijfsleven zal mogen opleggen zonder de hand in eigen boezem te steken. Met name zal er voor moeten worden gezorgd, dat eventueel hogere in komsten voor de overheid niet zullen leiden tot verhoogde overheidsuitgaven. voor de ondernemer een verheugende om standigheid die niet anders dan gestimu leerd zou moeten worden. Nu is de gemid delde Nederlandse ondernemer onder meer door de grote arbeidsschaarste wel doordrongen van het feit, dat er iets hapert. Maar wanneer het op maatregelen aankomt, die snijden in eigen vlees, dan komen er bezwaren en bedenkingen. Dat schept het gevaar van een gebrek aan be grip tussen leiding en leden van het ver bond, vooral nu deze leden gevraagd wordt mee te werken aan de afremming van de Sprekend over de beperking in de sfeer der private middelen, memoreerde de spre ker, dat de bestedingen de middelen blijk baar te boven gaan. Er moet dus gezorgd worden voor vergroting der middelen en daarom zal het een eerste zorg moeten zijn de produktie te verhogen. De prod.uk- tiviteitss tijging, zo vervolgde de heer Twijnstra, heeft de laatste jaren echter een dalende tendens, waarbij de factor arbeid het knelpunt is. Alleen de invoering van arbeidsbesparende methoden zou daarom een oplossing kunnen brengen, maar daar voor zijn investeringen nodig. De industrie, zo concludeerde de heer Twijnstra, moet daarom aan de gezondmaking van het eco nomisch bestel meewerken door haar uit gaven zoveel mogelijk te richten op die investeringen, die arbeidsbesparend wer ken. Bij de afremming van de conjunctuur zal ook de consumptie een bijdrage moeten leveren 65 percent van de nationale bestedingen vallen binnen het gebied der consumptieve bestedingen zo meent de heer Twijnstra, die zei dat deze be perking psychologisch en politiek niet het gemakkelijk ligt. Hij constateerde daarbij echter, dat een rem op de stijging van het verbruik niet het tegenwerkende gevolg zal hebben van een beperking der indu striële investeringen. Hij meende voorts, dat wanneer het mogelijk zou zijn voor het komende jaar tot stabilisering van lonen en salarissen te komen, het bedrijfsleven daartegenover een stabilisering van het prijsniveau zal moeten stellen. Hij pleitte in dit verband voor overeenstemming tüs- sen werkgevers en werknemers en over eenstemming met de regering, die de uit-, eindelijke verantwoording draagt. De heer Twijnstra ging nog nader in op de problemen, die afremming van de hoog conjunctuur voor de ondernemers stellen. Op zichzelf gezien is een hoogconjunctuur hoogconjunctuur. De heer Twijnstra zei het daarom wenselijk te achten, dat een vergadering van de leden van het ver bond wordt samengeroepen, waar men deze problematiek gezamenlijk onder de ogen kan zien voor een definitief stand punt wordt bepaald. In het begin van zijn rede had de heer Twijnstra gememoreerd, dat' de prijsstabi- lisatie van. het afgelopen jaar heeft be antwoord aan het doel, dat ermee was gesteld. De eraan verbonden bezwaren, onder meer die van een discriminerende werking ten opzichte van verschillend ge aarde ondernemingen, ontkende hij daar bij niet. Ook wilde de heer Twijnstra wel zien, dat een andere conjuncturele maat regel, zoals de kredietrestrictie, voor het ene bedrijf ernstiger gevolgen heeft dan voor het andere. Voorts wees de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werk gevers erop, dat in de achterliggende pe riode de verplichting om loonsverhogingen niet af te wentelen op de prijzen bij de laatste loonstijging een niet onbelangrijk offer voor de ondernemers heeft betekend. ADVERTENTIE Gruis- en steenvrij. Weinig as. - Veel warmte. Voor „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" WALES hebben wij reeds 25 jaren de alleen verkoop. Levering uit voorraad. Brandstoffenhandel Friese Varkenmarkt 6-10 (Spaarne btf viaduct) Tel. 14164 en 13904 SOUTHAMPTON (United Press) Honderdzevenentachtig van de 1359 Britse reservisten die een week verlof hebben ge noten in Groot-Brittannië hebben zich niet gemeld voor terugkeer naar hun garnizoe nen in Duitsland, zo heeft het Britse mini sterie van Oorlog bekendgemaakt. Het i3 bekend dat vijftien van de 187 man hun treinaansluiting hebben gemist en dat er één wegens omstandigheden extra verlof heeft. De andere 171 man kwamen niet op dagen en misten het troepenschip Asturias dat hen naar Rotterdam zou brengen, van waar zij per trein naar Duitsland hadden moeten doorreizen. ADVERTENTIE Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de prijsindexcijfers voor het levens onderhoud per 15 September 1956, op basis 1951 100, samengesteld. Het totaalindexcijfer steeg van medio augustus 1956 tot medio september 1956 van 108 tot 109. Het indexcijfer voor voedingsmiddelen liep met 1 punt op. Binnen deze groep ver toonde het cijfer voor groenten een belang rijke stijging. Voorts stegen de prijzen van peulvruchten vrij sterk. Het indexcijfer voor fruit daalde daarentegen, terwijl de prijzen van aardappelen ook iets terug liepen. Bij de niet-voedingsmiddelen steeg het indexcijfer voor de groep „woning" met 2 punten, voornamelijk als gevolg van een stijging van de brandstoffenprijzen. Het indexcijfer voor kleding en schoeisel liep met 3 punten op. Dit houdt vooral ver band met de overgang van de zomerkle ding op de winterkleding. De stijging van de uitgaven voor con sumptieve doeleinden veroorzaakte tevens een stijging van de indexcijfers voor de posten, waarvan de hoogte samenhangt met het voor aanschaffing van het goede ren- en dienstenpakket noodzakelijke loon. Daardoor steeg het indexcijfer voor verze keringen en belastingen eveneens. Prof. dr. E. de Vries, rector van het In stituut voor Sociale Studiën te 's Graven- hage, heeft voor het congres van het Ver bond van Nederlandse Werkgevers een voordracht gehouden, waarin hij naging welke mogelijkheden Nederland bezit in vergelijking met de andere landen. Prof. De Vries was zijn rede begonnen met te wijzen op de verandering van structuur' van het wereldbeeld sinds de laatste oor logen. De structuurveranderingen zijn ver oorzaakt enerzijds door communicatiemid delen, die de wereld „kleiner" maakten, anderzijds door de veel merkbaarder ge worden verschillen in ontwikkeling en wel stand tussen de werelddelen. Voorts zijn de verwachtingen van de mens niet meer van godsdienstige, maar van materiële aard en zijn er spanningen ontstaan tussen het technisch en economisch mogelijke en de sociale en politieke situaties. Ook stelde prof. De Vries ondermeer vast, dat het westen in deze nieuwe structuur in het defensief is gekomen, dat binnen het wes ten de hegemonie niet van Engeland naar het vasteland is gegaan, maar naar Noord- Amerika, waarbij Europa in de „vuurlijn" Washington-Moskou is komen te liggen. Niettemin valt bij de moderne mens, zo betoogde de spreker, een opvallend weer standsvermogen te constateren. Vijftig jaar geleden zou iedere staatsman en econoom en ook iedere leider van een groot concern, er zeker van zijn geweest, dat we nu in een volslagen economische en sociale ruj'ne zouden leven als ze geweten hadden wat ons boven het hoofd hing. Ook in ons werelddeel is het vermogen om slagen te incasseren verrassend groot gebleken. Wij worden niet meer zo opgejaagd door schrikbeelden van elkaar vernietigende concurrentie, en een wisseling van hausse en crisis. Flexibiliteit, aanpassing, omscha keling, is het wachtwoord: een spel van afspraken om tijd te winnen voor die om schakeling is binnen ons bereik gekomen. Dat is gepaard gegaan met beter begrip voor de grote betekenis en de begrenzing van de betekenis van nationale en inter nationale organen, van overheidstaak er bedrijfsleven, van bedrijfsleiding en ge organiseerde werknemer. nomisch, financieel terrein is zo groot, dat de landen van Azië, Afrika en Latijns- Amerika terecht naar het Ngbrdatlantische gebied kijken. Nederlands rol is vooreerst belangrijk in Europa, liever nog in continentaal west- Europa, niet alleen wegens zijn ligging op het kruispunt van verkeersaders, niet zo zeer ook wegens zijn landbouw en in dustriële produktie of financiële instellin gen. Nederlands plaats wordt hier veeleer bepaald door een weldoordachte en met bekwaamheid verdedigde politieke, econo mische en financiële visie op de toekomst van West-Europa. Naar de mening van prof. De Vries geven de Nederlandse investeringen overzee, wereldhandel en in toenemende mate do Nederlandse diensten op het gebied van verkeer en transport maar ook technische diensten in een groeiende veelvormigheid ons land een unieke plaats in Europa, meer nog dan in de tijd vóór de overdracht van de souvereiniteit in Indonesië. Want wij zijn een maritieme mogendheid gebleven zonder te grote magnetische binding aan een klein deel van de wereld overzee. De bijzondere positie van Nederland overzee, zo betoogde de spreker verder, steunt ook op innige relaties met bet achterland. Maar in niet mindere mate op ons eigen produk- tie-apparaat. Prof. De Vries zei tenslotte, dat deze positie van Nederland slechts kan blijven gehandhaafd door een eensgezinde, op het juiste doel gerichte samenwerking van overheid en bedrijfsleven: van het hele bedrijfsleven, ook van de vakbeweging. Nu er geen werkloosheid is, denkt het publiek misschien dat er na de krachtsinspanning voor het herstel van de oorlogsschade wel wat verslapping mag zijn. Wij kunnen ons echter de luxe van stilzitten niet veroor loven. zo besloot prof. De Vries. Vele leden der Tweede Kamer zijn van mening dat de door de regering beoogde gelijkheid tussen oude en nieuwe over heidspensioenen slechts behouden zal kun nen blijven wanneer met ingang van 1 januari 1957 de pensioenen steeds in evenredigheid met de grondslagen, geldend voor de dan in actieve dienst zijnde amb tenaren, worden verhoogd. Slechts dan zal het mogelijk zijn van een steeds ingewik kelder toeslagstelsel af te komen, zo ver klaren zij in het Voorlopig Verslag over de wetsontwerpen inzake de overheidspen sioenen. De staatscommissie voor pensioenwet geving stelde als middel daartoe de invoe ring van de zogenaamde automatische aan passing voor. Dit voorstel heeft de regering niet direct overgenomen. Zonder automatische aanpassing worden conjuncturele verhogingen van' de ouder- domsuitkering grotendeels weggekort. In dit opzicht gaven deze leden uiting aan hun verwondering, dat de regering voor de ambtenaren niet althans een regeling, zoals deze in de Algemene Ouderdomswet voor het vrije bedrijf is neergelegd, heeft overgenomen. Het was hun voorts opgevallen, dat geen bijzondere voorziening is getroffen voor pensioenen, die uit hoofde van een neven betrekking worden verleend. Volgens het ontwerp wordt voor deze pensioenen een korting op basis van de diensttijd toege past. Dit is naar de mening van deze leden niet billijk, omdat hiermee ook dat ge deelte van het ouderdomspensioen wordt ingehouden, dat correspondeert met de diensttijd, doorgebracht in de als hoofd betrekking vervulde particuliere functie. Zij menen dat voor deze gevallen een bij zondere regeling in de wet nodig is. Een andere moeilijkheid is, dat voor kleine pensioenen, bijvoorbeeld een pen sioen van 700 bij een diensttijd van on geveer 25 jaar of meer, dus een pensioen uit een nevenbetrekking, het gehele over- heidspensioen wordt weggekort, wanneer uit de hoofdbetr' kking geen pensioen wordt toegekend. De ambtenaar heeft nu gedurende zijn gehele diensttijd pensioen premie betaald, zonder dat hij hiervoor één cent pensioen ontvangt. Men vroeg ook een redelijke oplossing voor deze ge vallen. Vele andere leden herinnerden eraan, dat bij de behandeling van de Algemene Ouderdomswet is komen vast te staan, dat de in die wet geopende mogelijkheid van aanpassing van bedrijfs- en ondernemings pensioenen geen richtsnoer zou zijn voor de aanpassing van de ambtelijke pensioe nen. In de Algemene Ouderdomswet wordt aan het overleg tussen de paritaire ver tegenwoordigingen van werkgevers en werknemers de vrijheid gelaten om te be sluiten een deel van het algemene ouder domspensioen te korten op de bedrijfs- en ondernemingspensioenen. In de ambtelijke sector zal alles in het werk gesteld moeten worden om te bereiken, dat de aanpassing niet door oplegging vanwege de overheid wordt verkregen, maar eveneens langs de weg van instemming wordt tot stand ge bracht. Deze leden betreuren het ernstig, dat het overleg tussen de regering en de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg over het totale aanpassingscom plex niet tot overeenstemming heeft geleid. Na 1960 Vele leden vroegen zich af, of de re gering de consequenties van haar aanpas singssysteem heeft bezien, voor zover het betreft het overheidspersoneel, dat na 1960 zal worden gepensioneerd. De thans voorgestelde algemene toeslag zal aan deze gepensioneerden voorbijgaan. Ook zullen zij door de aftrek slechts voor een zeer gering deel betrokken zijn bij het algemeen ouderdomspensioen. Wel echter betalen zij daarvoor ten volle premie. De toestand wordt dan aldus dat de regering de looncompensatie ten behoeve van het algemeen ouderdomspensioen aan het over heidspersoneel blijft doorbetalen. Het over heidspersoneel blijft uit die looncompensa tie de premie ingevolge de Algemene Ouderdomswet betalen, maar geniet daar echter nagenoeg niet meer van. Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds blijft het algemeen ouderdomspensioen van het over heidspersoneel korten. Eenvoudiger zou het volgens deze leden zijn, het overheidspersoneel buiten de wer king van de algemene ouderdomswet te brengen, de thans voorgestelde algemene toeslag wat te verhogen en de voorgenomen looncompensatie te bezigen als pensioen premie en te storten in het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds. Algemeen kon men zich met de voorstel len betreffende de verhoging van pen sioenen met een algemene toeslag vereni gen. Men zou het echter op prijs stellen, indien de regering haar bedoelingen ten aanzien van het verband tussen de pen sioenen en toekomstige algemene wijzigin gen in het rijksbezoldigingspeil nader zou aangeven. Vele leden hadden met enige verbazing geconstateerd, dat de voorstellen der re gering voor de weduwen en wezen van de laagstbezoldigde ambtenaren in de toe komst ernstig financieel nadeel zullen brengen. Gaarne zouden zij vernemen, uit hoofde van welke sociale rechtsgrond de regering de weduwenpensioenen voor ho gere ambtenaren aanzienlijk verhoogt met gelijktijdige verlaging van de weduwen- pensioenen der laagste ambtenaren. EAU DE COLOGNES Uit dit Huis stammen ook de beide charmante zusters Tosca Eau de Cologne en Mascota Eau de Cologne. Over de gehele wereld door de gedistingeerde Vrouw geprezen om haar beschaafde en pittige geur. Edel en beschaafd van geur f 1.15 - f 26.- Altijd lente-fris f 1.60 - f22.75 Pittig en opwekkend f 2.40 - f U.25 A 56/ioa I Op het congres, dat de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heden te Nijmegen hield, heeft de heer W. Royaards een rede ge houden over de arts in de moderne maat schappij. De spreker begon met de plaats van de geneeskunst te bepalen tegen de achtergrond van de veranderende sociale aspecten, die de arts niet alleen in zijn contact met de patiënten ervaart, maar ook in de geneeskunst zelf: de groeiende mogelijkheid der techniek die steeds verder gaande specialisatie met zich brengt, een verschuiving van de genees kunst in de richting van de preventie en de ontwikkeling van de sociale genees kunde, die eigenlijk aan elk geneeskundig probleem een sociaal-geneeskundig facet heeft gegeven, dat niet meer verwaarloosd kan worden. De arts leeft in een veranderde wereld, De IJmuider Courant, editie voor Velsen- IJmuiden en Beverwijk en omgeving, van Haarlems Dagblad/Oprechte Ilaarlemsche Courant, heeft een nieuw kantoor gekre gen. Het pand aan de Lange Nieuwstraat werd woensdagmiddag geopend met een receptie, waar vele relaties hun opwachting kwamen maken, niet alleen om bij het heuglijke feit van deze verhuizing naar een modern onderkomen hun gelukwensen aan te bieden, maar ook om dit nieuwe huis van de IJmuider Courant te bewonderen. Voorafgaand aan deze receptie is er in de intieme kring van directie, redactie, ad- De westerse samenleving heeft door dil alles een meervoudig karakter gekregen Allerlei organen hebben zich ontwikkeld voor overleg en voor regeling, waarin be langhebbenden zelve optreden of zich laten vertegenwoordigen. De internationale po litieke spanningen werken aan de ene karn storend op deze groeiende economisch^ sociale en culturele samenwerking. Map- zij hebben aan de andere kar.t een tegen stroom in het leven geroepen, die de nood zaak van die samenwerking erkent. Isolr ment en isolationisme en neutraliteitspoh tiek zijn uit de tijd. Hoewel het westen politiek en psycholo gisch vaak in het defensief is, mag het naar sprekers mening op het gebied van econo mische, sociale en culturele betrekkingen niet een afwachtende houding aannemen. Dat zou zelfmoord zijn. Het overwicht van het westen op technisch, industrieel, eco- Woensdagmiddag is in de Centrum- Galerij aan de Lange Nieuwstraat te IJmuiden het nieuwe bijkantoor van ons blad geopend. Zowel redactie, ad- de IJmond van nieuws te voorzien. ministratie als advertentieafdeling be schikken thans over geriefelijke en ruime lokalen met een moderne outil lage, die ons dagblad nodig heeft om ministratie en alle andere medewerkers een kleine bijeenkomst in het voorkantoor ge weest, waar namens allen, die dag in dag uit de krant dienen, een fraaie kantoorklok werd aangeboden met een sierlijk plaatje erbij, dat de spreuk „Letters en minuten zijn even kostbaar als vluchtig" vermeldt en dat in datzelfde voorkantoor dit filoso fietje tot in lengte van jaren zal uitdragen als één der grondbeginselen van een dag blad. De receptie, die hierop volgde heeft vele zakelijke en redactionele relaties naar het nieuwe pand getrokken. De enige teleur stelling van deze middag werd het niet- verschijnen van de beide reclame-vliegtui gen boven IJmuiden, die echter vanmiddag opnieuw een poging zullen wagen, als al thans de storm ook nu de machines met hun zware netten niet aan het vliegveld V"penburg kluistert. Een stroom van goede bekenden is daar na door het gebouw getrokken. Het college .-an burgemeester en wethouders was bij mtstentenis van burgemeester mr. M. M. vwint, die deze middag een bestuursver- iadering van het IJmond-adviescoliege moest leiden, vertegenwooi-digd door de och nog even overgewipte wethouders R. Verbeek en J. C. Aschoff. Maar niet alleen e overheid liet haar belangstelling blijken ook het Loodswezen was present in ie persoon van commissaris J. Visser, erwijl de Vereeniging van Reeders van Tsschersvaartuigen zich liet vertegenwoor- iigen door haar voorzitter, de heer J. C. .3ronl| en secretaris W. G. Meijboom. Van de zeekant kwamen er meer: de Rijks- havenmeester was vertegenwoordigd door onderhavenmeester J. Meijer, verschillen de industriëlen van de Zuidzijde kwamen ons de hand drukken en tevens waren ver scheidene diensthoofden aanwezig. Natuurlijk was onze architect, de heer K. Jonkheid, aanwezig, al belette een recente ziekte hem lang te blijven. Ook De verbouwing van het oorspronke lijke pand tot ons huidig administratie-, redactie- en expeditiegebouw, is ont worpen door en uitgevoerd onder toe zicht van de heer K. Jonkheid, archi tect B.N.A. te Heemstede. De daadwer kelijke bouw geschiedde door de Aan neming Maatschappij Velsen n.v., onder de persoonlijke leiding van de heer J. Groot. De neon-installatie verzorgde de firma G. J. Nijman te Haarlem. Het Technisch Bureau Keizer te IJmuiden installeerde de verlichting. De oliestook installatie is geleverd en gemonteerd door de firma J. Holster te Overveen. De firma Jac. Breed te Haarlem voerde de schilderswerkzaamheden uit; de vloerbedekking tenslotte werd geleverd en gelegd door de firma Glas te IJmui den. Wij hebben de samenwerking met al deze deskundigen op verscheiden ge bied zeer gewaardeerd en brengen hun gaarne dank voor hun kundige en toe gewijde verzorging. ö»SCCCODXOCOOCOCX»0»aXXX>DOOOCOOCOCX>DOGC031XXXlOOCOCÓ; aannemer J. Groot en zijn onderaannemers hebben hun opwachting gemaakt, tevens om afscheid te nemen van een stuk werk, dat zo goed en gaaf onder hun handen van daan kwam. Een kleine tentoonstelling van materiaal, dat onze technische afdelingen nodig heb ben voor het maken van „de krant", ver gezeld van een uitvoerige fotoreportage uit zetterij en rotatiedrukkerij heeft al de genen, die deze middag hun gelukwensen kwamen brengen, geruime tijd geboeid. Tenslotte waren de meesten dergenen, die in voortdurend zakelijk contact met de IJmuider Courant staan in persoon of door middel van een bloemstuk, waaronder zich vaak zeer fraaie exemplaren bevonden, ver tegenwoordigd, waardoor de herinnering aan deze openingsdag voor al onze afdelin gen niet alleen in de kleur der bloemstuk ken, maar vooral ook in de ongedwongen hartelijkheid, waardoor deze receptie zich kenmerkte, nog lange tijd als een prettige belevenis zal voortleven. heeft te maken met een veranderende ge neeskunst en daar komt nog bij dat het aantal hulpzoekende mensen en de fre quentie, waarin door deze hulp wordt ge zocht, zo sterk is vergroot, dat men bij gebrek aan een beter woord van „massa- lisering der geneeskunst" zou kunnen spre ken. Daarbij is er ook nog een nieuw en geenszins klein probleem ontstaan van de hoge kosten der geneeskundige hulpver lening. Het economisch facet gaat bij de genees kunst van steeds groter belang worden en schept daarmee een nieuwe problematiek. De geneeskunst en haar beoefenaren kun nen bij hun werk de economische factor niet meer over het hoofd zien. De spreker meent dat voor de arts in hel besef, zelf tot die moderne mens te behoren, de mogelijkheid bestaat het grote probleem van deze tijd reëel onder ogen te zien; het probleem namelijk van het zoeken van een ander evenwicht tussen individu en gemeenschap. Aan psychologen en wijsgeren overlatende, de achtergronden van dit mogelijk alles beheersende pro bleem van deze tijd te analyseren, zal de arts deze verschuivingen moeten zien als de werkelijkheid, de consequenties daar van moeten aanvaarden alsook de span ningen, die daarbij ontstaan, moeten mee beleven met de mensen en de wereld om zich heen. De arts mag zich niet onttrekken aan de realiteit van de spanning, welke dit op drift raken heeft teweeggebracht en hij zal wellicht voorlopig een grote mate van onzekerheid moeten durven aanvaar den. Doet hij dit welbewust, dan zal dit medezoeken naar de oplossing ook de arts blijven fascineren en zal hij kunnen mede werken aan het vinden van een nieuwe vorm, waarin ook de geneeskunst zal moe ten worden gegoten om oude waarden te kunnen blijven uitdragen. De geneeskunst neemt in deze geestes- worsteling van ons tijdperk, waarin wordt gezocht naar een nieuw evenwicht in de verhouding tussen individu en gemeen schap, een afzonderlijke plaats in, omdat in de verhouding arts-patiënt een bijzon der sterk accent zal moeten blijven vallen op het individuele in deze relatie, zo be toogde de heer Rooyaards. Daarom hebben de arts en de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst ook het recht en de plicht te verlangen, dat wanneer er bepaalde maatregelen zijn, die men om politieke of economische redenen op het gebied van de gezondheidszorg wil invoeren, men zich van te voren terdege rekenschap geeft van de gevolgen, die deze maatregelen op de uitoefening der geneeskunst zullen hebben en dat men daarover met de artsen uit voerig overleg pleegt en rekening houdt. HAMBURG (United Press) Een- Duit se schuit met een lading van 110 balen papier is woensdag gezonken in de haven van Hamburg, nadat de romp was lekgesla gen door de schroef van het Nederlandse stoomschip „Baarn". Er kwamen hierbij geen persoonlijke on gevallen voor.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13