Toeneming van verkeer eist diepgaande studie Intocht St. Nicolaas op forum van r.-k. aan de orde middenstand Deel oppositie wil vonnis in kort geding uitvoeren Territorium der laagvliegers Ir. Venstra over wegenprofielen en parkeerproblemen in grote steden Controverse tussen Haarlem-Noord en het centrum der stad Bestuur vraagt rechterlijke uitspraak om deze executie te verbieden 13 B.P.M.-olievelden op Noord- Sumatra worden genaast Kamerleden oordelen over oorlogsbegroting Verkeerstechnische leergang A.N.W.B. Binnenkort optreden „Haarlemse Nagtegalen Jongen verplicht in auto te stappen te Haarlem Tsjoe En Lai naar Pakistan Bekneld geraakt Inbraken op en nabij de Riviervismarkt Nog steeds onrust in Haarlemse Dierenbescherming Bedrijfsongevallen te Haarlem Vuurtje stoken veroorzaakt schade van 100.000 Sport in 't kort Israel geeft een nieuwe staatslening uit DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In een vijftal steden in Nederland organiseert de Koninklijke Nederlandse Toe ristenbond A.N.W.B. eendaagse regionale verkeerstechnische leergangen. Als eerste in deze serie was Haarlem aan de beurt en zo was hedenmorgen in res taurant Brinkmann op de Grote Markt een groot aantal genodigden bij elkaar gekomen om te luisteren naar enige inleidingen, die specialisten op verkeers technisch gebied aan het op het ogenblik zo buitengewoon actuele probleem van het verkeer en verkeersveiligheid wijdden. De bijeenkomst werd geopend door de heer A. G. M. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. Verder stonden op het programma een inleiding met lichtbeelden door ir. F. F. Venstra, directeur van Gemeentewerken te Arnhem over „De vormgeving van straten en parkeren", en een voordracht van mr. J. M. Harmsen, chef van de juri dische afdeling van de A.N.W.B. over „De verkeerstechnische consequenties van enkele begrippen uit de verkeerswetgeving". Na beide inleidingen bestond er gelegenheid tot discussie. Voor de middag stonden op het programma weder om een inleiding met lichtbeelden door de heer A. G. M. Boost over „Weg markeringen" en één van ir. A. E. J. Nap, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat voor bijzondere diensten over „Verkeerspleinen". Ook na deze beide voordrach ten zal er gelegenheid zijn tot discussie. Onder de genodigden bevonden zich de burgemeester van Haarlem, mr. O. p. F. M. Cremers en de hoofdcommissaris van politie, de heer Fontijne. In zijn openingsrede zei de heer A. G. M. Boost verheugd te zijn, dat zovelen aan de uitnodiging om deze verkeerstechnische leergang bij te wonen, hadden gevolg ge geven. Hij sprak de hoop uit, dat de leer gang er toe zou bijdragen de inzichten in de talloze problemen, die het verkeer stelt, ie verruimen en te verdiepen. Om welke problemen het hier gaat, blijkt onder meer uit de enorme toename van het motorisch verkeer in Nederland. De cijfers van deze toename zullen voldoende bekend zijn. In de Memorie van Toelichting op de rijks begroting 1957 wordt vermeld, dat het aan tal auto's in ons land in zes jaar verdub beld is en het verkeer op de rijkswegen in drie jaar met bijna 50 percent is toegeno men. De heer Boost vond het verheugend te constateren, dat de overheid bereid is ieder jaar meer gelden beschikbaar te stellen voor verbetering van bestaande en de aanleg van nieuwe wegen, maar er is, naar zijn mening, nog een enorme achter stand in te halen. Hij memoreerde de inter nationale verkeerstechnische leergangen, die ontstaan zijn op initiatief van de A.N. W.B. en waarvan de eerste in 1952 in Den Haag werd gehouden. Op deze internatio nale leergangen werden tal van verkeers technische problemen behandeld, die alle hun nut ongetwijfeld hebben gehad. De heer Boost meende echter, dat in de eerste plaats de specifiek nationale verkeerspro blemen meer en meer grondige onderzoe kingen en studie vereisen. In Nederland houden zich tal van instan ties en commissies met deze problemen bezig. Onder deze commissies neemt de in 1954 ingestelde Commissie Veiligheid Weg verkeer en haar talrijke subcommissies en commissies een belangrijke plaats in. Veel waardevolle adviezen werden door deze commissies aan de minister van Verkeer en Waterstaat uitgebracht. In samenwerking met al deze commissies heeft de A.N.W.B. op 9 mei van dit jaar de eerste Politie- verkeersleergang georganiseerd.Vervolgens noemde de heer Boost nog talrijke instan ties, die zich in Nederland met het, verkeer bezighouden, maar daarnaast blijft er voor de A.N.W.B. toch nog een enorme taak op dit gebied over. Onder de activiteiten van de toeristenbond noemde de heer Bonst de uitgave van de bekende blauwe A.N.W.B.- memoranda, die aan autoriteiten en instan ties worden verstrekt. Verder de twee maandelijkse „Berichten en Beschouwin gen" en sinds kort de zogenaamde docu- mentatierapporten, die een overzicht geven van de inzichten ten aanzien van bepaalde ■vraagstukken. Opvoeding De opvoeding van de weggebruikers kon, naar de mening van de heer Boost, veel doen voor een grotere verkeersveiligheid. De verkeersleergangen noemde spreker slechts een onderdeel van de gemobiliseer de strijdkrachten tegen de verkeersonvei ligheid. Tot slot gaf de heer Boost een kort overzicht van de inleidingen, die vandaag behandeld zouden worden en waarvan hij hoopte, dat zij veel tot een' beter inzicht zouden bijdragen. Vervolgens gaf ir. F. F. Venstra, directeur van Gemeentewerken te Arn hem, aan de hand van vele lichtbeel den een overzicht van de vormgeving van straten en van het parkeervraag- stuk. Spreker gaf eerst een overzicht van alle soorten wegverkeer en de ver schillen van voortbewegen, die zich onderscheiden naar omvang, snelheid en bewegelijkheid. Naarmate een straat meer een verkeersfunctie heeft, komt meer de wens naar voren de verkeers- soorten te scheiden. Naast de verkeersfunctie van de straat is er echter ook een recreatieve functie. Hier bij worden onderscheiden woonstraten en woonpaden, waar het accent op het wonen ligt, naast winkelstraten en verbindingen met centrum en andere wijken. Ir. Venstra achtte het juist een scheiding aan te bren gen naar soort, bijvoorbeeld trottoir, rij wielpad en rijbaan, trottoir, parallelweg en rijbaan of trottoir, parallelweg, rijwielpad en rijbaan. Een dergelijke splitsing komt in het wegprofiel tot uitdrukking, en komt de „verkeersvlotheid" zeer ten goede. Por keer problemen Het parkeerprobleem is één der grootste vraagstukken in de grote steden: goede verkeerswegen behoren naar de mening van ir. Venstra, van goede parkeerplaatsen te zijn voorzien. Parkeertellingen geven een inzicht in het verloop van de parkeer- intensiteit en de bezettingsgraad op de ver schillende uren van de dag, op de verschil lende weekdagen en ook zelfs in de ver schillende seizoenen en jaren. Een klein percentage auto's parkeert in de binnen stad voor relatief lange tijd: het grootste deel blijft daar slechts kortere tijd. Aan de hand van tal van lantaarnplaatjes toon de ir. Venstra de mogelijkheden van par keren, hier en in het buitenland. Hierbij waren vooral van belang: het parkeren in parkeerhavens en op parallelwegen. Ten slotte hield spreker een kort pleidooi ten gunste van kruisingen en wegen op ver schillend niveau. Bij de discussie werd de vraag gesteld, hoe het verkeer van secundaire wegen de rijbanen moet kruisen. Ir. Venstra meende, dat eerst stoplichten zouden kunnen wor den aangebracht. In de toekomst zouden echter kruisingen op verschillend niveau moeten worden aangelegd. De hellingen zouden eventueel beperkt kunnen worden tot 1 op 16 of 1 op 17, zoals dat ook in Parijs al met succes is toegepast. Juridische problemen De tweede inleider, mr. J. M. Harmsen, chef van de juridische afdeling van de A.N.W.B., besprak enige verkeerstechni sche consequenties van enkele begrippen uit de verkeerswetgeving. Mr. Harmsen was van mening, dat aan de titel van de voordracht zou moeten worden toegevoegd „zoals deze zich blijken voor te doen, nadat de rechter aan deze begrippen een bepaalde uitleg heeft gegeven." De rechter was, naar de mening van mr. Harmsen, het medium, „waardoorheen het door de wetgever ge formuleerde begrip een bepaalde betekenis krijgt". Als de door de rechter vastgestelde betekenis overeenkomt met datgene wat de wetgever heeft bedoeld en dit niet blijkt uit de wet zelf, dan zal het door de wet gever geformuleerde voorschrift zodanig moeten worden gewijzigd, dat de oorspron kelijke bedoeling alsnog wordt gerealiseerd Als voorbeeld noemde mr. Harmsen de beslissing, dat de van rechts komende achteruitrijder voorrang heeft, hetgeen met het oog op de verkeerstechniek tot vol komen onaanvaardbare consequenties leidt. Aan de hand van andere voorbeelden uit de praktijk, met name beslissingen van verschillende rechtscollege's in ons land, lichtte mr. Harmsen zijn geformuleerde stelling nader toe. De beslissingen van de rechter zijn vaak in botsing gekomen met de algemeen geldende rijpraktijk en met de technische maatregelen, die wegbeheer- ders toepassen ter geleiding van het ver keer. Een voorbeeld werd door mr. Harm sen gegeven, waarbij de Hoge Raad had beslist, dat een weggebruiker richting moet aangeven, zelfs als hij de hoofdweg-met- een-bocht volgt, als zich tenminste op de plaats van die bocht zijwegen bevinden, van hoe onbelangrijke aard ook, die op de hoofdweg uitmonden. Dit zijn. naar de mening van mr. Harmsen, situaties, waarin wegbeheerders vaak gevarieerde techni sche middelen toepassen om de wegge bruikers duidelijk te maken, hoe het ver loop van de hoofdweg is en op deze wijze zowel aan de berijders van de hoofdweg als voor die van de andere weg of wegen te kennen te geven, wat ter plaatse de gebrui kelijke rijroute is. Als beide soorten weg gebruikers deze aanwijzingen duidelijk kunnen „lezen" zal voor het ontstaan van misverstanden niet behoeven te worden gevreesd In de verkeerswetgeving ont breekt echter een definitie van het begrip richtingverandering en daardoor heeft de uitspraak van de hoogste rechter een be paalde inhoud gekregen. Hierdoor worden weggebruikers vaak gedwongen tot ?en verkeersgedrag, dat indruist tegen hetgeen algemeen als verkeerstechnisch juist en normaal gebruikelijk wordt gezien. Andere problemen, die mr. Harmsen aan sneed waren die van de cirkelvormige verkeerspleinen, van het begrip rijbaan, dat niet in de verkeerswetgeving is vast gelegd en van termen als „gedeelte van de rijbaan of weg", of begrippen als ..parkeer plaats" en „voorrangsweg". Aan de hand van tal van voorbeelden uil de praktijk werden de moeilijkheden, die met deze begripsverwarring samenhangen, toegelicht. Moest voor straf garage aanvegen Ouders van een tienjarige jongen hebben woensdagmiddag enkele angstige uren be leefd. Gedurende twee uur was hun zoon zoek en men wist dat hij in een auto was meegenomen. Een vriendje had aan de Haarlemse politie meegedeeld, dat de tienjarige!, die bij het water van de Turfmarkt speelde, verplicht was in een auto te stappen, waar na de auto wegreed. De politie stelde eerst de politiekorpsen in de omgeving op de hoogte en daarna de politie in het land De jongen, die om drie uur in de auto was gestapt, kwam om kwart over vijf thuis. Aan de politie vertelde hij, dat hij een blok hout in het Spaarne had gegooid er. dat een autobestuurder hem gezegd had mee te moeten. Er werd naar een garage gereden, waar de jongen eerst op een leeg vat moest zitten, vervolgens heeft hij bij wijze van straf de garage moeten vegen. Nadat de jongen gekeken had naar werkzaamheden van monteurs is hij naar huis gegaan. De politie heeft de autobestuurder, een veertigjarige Haarlemmer, opgespoord, die hetzelfde verhaal als de jongen deed. Het blok hout was zijn eigendom en toen hij zag, dat het in het water was gegooid, heeft hij de jongen meegenomen en werkzaam heden laten verrichten. De politie heeft de Haarlemmer op het verkeerde van zijn handelwijze gewezen. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische kabinet heeft gisteravond in zijn kabinets zitting besloten de huidige status van dé olievelden in Noord-Sumatra te handhaven en deze niet terug te geven aan de B.P.M., die de olievelden voor de Tweede Wereld oorlog exploiteerde. De olievelden in Noord- Sumatra worden thans door de arbeiders zelf bewerkt onder supervisie van de re gering. Het kabinet besliste ook, dat de mijn- bouwmaatschappijen (met uitzondering van de oliemaatschappijen), die nog niet met de exploitatie van hun concessiegronden zijn begonnen, het bevel zullen krijgen binnen een jaar aan de regering hun ont- werp-investering voor te leggen. Deze maatschappijen zullen hun concessierech ten verliezen, indien zij niet onmiddellijk overgaan tot exploitatie van de gronden. In afwachting van de afkondiging van een speciale mijnwet, besloot het kabinet, dat de status van de maatschappijen een naamloze vennootschap moet zijn, onder worpen aan de Indonesische wetten en met hoofdzetels in Indonesië. KARATSJI (Reuter) Premier Tsjoe En Lai van China heeft de uitnodiging aanvaard om „in de nabije toekomst" een bezoek aan Pakistan te brengen. De pre mier van Pakistan heeft pas China bezocht. „ER BESTAAT EEN CONTROVERSE tussen Haarlem-Noord en Haarlem-Centrum bij het houden van Sint Nicolaasfeesten en dat is de reden, dat er dit jaar geen algemene intocht van Sint Nicolaas op het programma staat; er worden er twee of meer gehouden", aldus deelde de heer W. van Willige, directeur van de Stichting Haarlems Bloei, tijdens een bijeenkomst van de R.K. Middenstandsvereniging te Haarlem in restaurant Brinkmann mee. Er had zich een forum gevormd, waarvan mr. J. C. Smithuysen gespreksleider was, dat de vraag te behandelen kreeg waarom twee jaar één algemene intocht werd gehouden en dit jaar weer meer dan één. Waarom is Haarlems Bloei er niet in geslaagd weer een algemene intocht voor te bereiden? De heer Van Willige was het aangewezen lid van het forum om hierop te antwoor den. Hij verklaarde de vraag verwacht te hebben en vond het prettig het onderwerp te behandelen voor middenstanders, die in alle delen van de stad wonen. Of er één, twee of zevenentwintighonderd intochten gehouden worden is een kwestie van het beleid van de burgemeester. Deze geeft toestemming voor een intocht. Gedurende de afgelopen twee jaren werd het feest voorbereid voor één intocht en daarvoor waren er enkele tochten, o.a. van de Generaal Cronjéstraat-vereniging en van een warenhuis. In Noord en speciaal in de Generaal Cronjéstraat was men van me ning, dat dit deel der gemeente de laatste twee jaren tekort was gedaan bij de offi ciële intocht, omdat alle aandacht op het centrum gevestigd zou zijn. Daarom heeft het bestuur van de Generaal Cronjéstraat aan de burgemeester toestemming ge vraagd opnieuw een intocht te mogen hou den. Bij het verzoek heeft het betoogd, dat de vereniging de sterkste (actiefste en meest gefundeerde) straatvereniging van Haarlem was. Op het verzoek is gunstig beschikt. Het warenhuis, dat in de afge lopen twee jaar zonder succes toestem ming had gevraagd voor het houden van een intocht, heeft bericht ontvangen, dat het dit jaar weer een intocht mag houden. De heer Van Willige herinnerde er aan, dat Haarlems Bloei twee keer op verzoek van de burgemeester e_-n intocht heeft voorbereid. In het bestuur is de vraag ge steld: moet Haarlems Bloei ook een intocht organiseren en wel voor het centrum? Dat zou betekenen dat de stichting de intocht voor dit deel betaalt en de Generaal Cron jéstraat de intocht in Haarlem-Noord. Dat werd onjuist geacht, omdat in het noorde lijk deel ook leden van Haarlems Bloei wonen. Het bestuur was daarom van me ning dat er voor Haarlems Bloei geen taak was weggelegd een intocht voor te bereiden. Toen bekend was dat de burgemeester aan de Generaal Cronjéstraat vergunning had verleend tot het houden van een in- Woensdag 7 november geven de ..Haar lemse Nachtegalen" onder leiding van Cis Kampmeyer in het Concertgebouw te Haar lem een uitvoering ten bate van de t.b.c.- bestrijding. De meisjes en jongens hebben een keur van nieuwe liedjes ingestudeerd. Vijftien solisten zullen optreden. Een nieuw zangspel „De vreemde fluitspeler" zal wor den opgevoerd. De première van dit spel werd in Nijmegen gegeven. Mia Kampmeyer zal de kinderen op de vleugel begeleiden. Woensdagmiddag is een zevenentwintig- jarige schippersknecht uit Marken tijdens het vastleggen van een schip aan de Con- radkade in de Waarderpolder te Haarlem, zeer ernstig aan het been gewond. Er lag aan de kade een schip van een Amster damse rederij en de schippersknecht nader de met een ander schip van deze rederij. Het schip moest vastgelegd worden aan het reeds gemeerde en de knecht wilde met een staalkabel een verbinding tot stand brengen. Er was reeds contact via de kabel tussen beide schepen, maar door de felle wind woei het laatst aangekomen schip weg en de kabel begon te vieren. De knecht was in de opgerolde kabel gestapt en zijn linkerbeen raakte bekneld. Hij viel te wa ter met de kabel om zijn been. Een collega heeft de zevenentwintigjarige op het droge gebracht. Het been was ernstig gewond. De knecht is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht. In de afgelopen nacht heeft men bezoe ken gebracht aan vier percelen op en nabij de Riviervismarkt te Haarlem. In alle ge vallen is men aan de achterkant aan het werk geweest. Enkele kasten en laden zijn onderzocht en bij twee percelen betrof het een poging tot inbraak. Voor zover kon worden nagegaan wordt er niets vermist. Het blijft nog steeds onrustig in de Haarlemse Vereniging tegen het mishandelen van dieren. De overeenstemming welke onlangs tussen de oppositiegroepen en het bestuur bereikt scheen en door een deel van de oppositie inderdaad is aanvaard wordt nu doorkruist door een nieuwe actie van de zijde van enige andere leden der oppositie. Deze willen overgaan tot. de executie van het vonnis dat in augustus in kort geding door de president van de Haarlemse rechtbank werd gewezen en waarbij het bestuur werd opgelegd de royementen van de leden mevrouw J. C. Strebe-Van Langendonk en de heer J. C. Strebe in te trekken en de oppositie inzage te ver strekken van de ledenlijst en daarmee samenhangende stukken, dit laatste op straffe van een dwangsom van honderd gulden per bestuurslid voor elke dag dat het bestuur in gebreke mocht blijven hieraan te voldoen. Thans is dit vonnis aan de fungerende voorzitter van de vereniging, de heer A. Quakernaat, betekend, in die zin dat een dwangsom van duizend gulden wordt geëist voor de tijd dat niet aan het presidiaal vonnis is voldaan, waarbij de eisers het recht voorbehouden ook de overige bestuursleden voor dit bedrag aan te spreken. Het bestuur heeft zijnerzijds de hier optredende leden van de oppositiegroepen ge dagvaard op dinsdag 6 november, vertegenwoordigd door een procureur, op een civiele zitting van de Haarlemse rechtbank te verschijnen. De raadsman van het bestuur heeft namelijk de rechtbank verzocht te verklaren, dat het bestuur heeft vol daan aan het vonnis van de president van de rechtbank en de executie van de op gelegde dwangsombepaling te verbieden. De hierbij betrokken leden van de op positie stellen zich op het standpunt, dat zij bereid waren de executie van het von nis achterwege te laten hangende de on derhandelingen met het bestuur, onder handelingen die, zoals wij hebben gemeld, aanvankelijk tot overeenstemming leidden. Een der punten daarvan betrof de instel ling van een adviescommissie uit de oppo sitie, welke het bestuur terzijde zou staan. In die commissie was aanvankelijk ook mevrouw Strebe benoemd, maar later ver klaarde het bestuur dat zij onaanvaard baar was. Dit was voor haar medestanders in de oppositie reden tot grote veront waardiging. Gezien de beoogde samenwer king had het op zijn minst op de weg van het bestuur gelegen om, wanneer geldige bezwaren tegen het zitting nemen van mevrouw Strebe in de commissie waren gerezen, daaromtrent tijdig met de oppo sitie te overleggen. De medestanders van mevrouw Strebe stellen zich dus, om kort te gaan, op het standpunt, dat thans de dwangsom moet worden voldaan voor de periode voor het overleg en de tijd daarna, toen dit on vruchtbaar was gebleken. Zij stellen zich daartoe tevens op het standpunt, dat het bestuur heeft nagelaten de volledige en juiste stukken met betrekking tot de leden lijst ter beschikking te stellen. In feite zou men het recht hebben de dwangsom op f2300 per bestuurslid te bepalen, maar dit heeft men nagelaten, omdat men niet de indruk wil vestigen „aan het conflict te verdienen". Het bestuur heeft dus zijn toevlucht ge nomen tot een civiele interventie van de rechtbank om de uitvoering van het von nis in kort geding, hangende het appèl dat bij het Amsterdams Gerechtshof is aan hangig gemaakt, te voorkomen. Men voert daartoe drie motieven aan. In de eerste plaats is gesteld, dat de oppositie het recht tot uitvoering van het vonnis heeft ver speeld door te gaan onderhandelen met het bestuur. In de tweede plaats stelt men, dat men wel degelijk heeft voldaan aan het presidiaal vonnis door de beschikbare stuk ken eerst ter inzage te leggen en daarna ook buiten het kantoor van de vereniging te verstrekken, maar dat men - ten derde - in de onmogelijkheid verkeerde meer en juistere gegevens te verstrekken, omdat de stukken daartoe ontbraken, terwijl ten slotte de oppositie nimmer heeft geant woord welke stukken men dan wel be doelde. Wij vernamen, dat de oppositie vooral belangstellend was naar een muta- tieregister, waaruit zou kunnen blijken op welke data sommige ter vergadering aan wezige personen als lid waren ingeschre ven. Intussen zal het sommigen enigszins bevreemden, dat het bestuur, namens welk de tussenkomst van de rechtbank is inge roepen, wederom de namen van drie per sonen omvat, waarvan uitdrukkelijk was vastgesteld, dat zij reeds voor de zoge naamde overeenstemming met de oppositie vrijwillig waren afgetreden. Voor de overgrote meerderheid van de 3300 leden van de Haarlemse Dierenbe scherming worden deze nu al twee jaar durende geschillen hoe langer hoe droevi ger en vooral ergerlijker. Een eenenveertig jarige schilder uit Haar lem, die woensdagmiddag om twaalf uur op een hoogte van viereneenhalve meter aan het schilderen was aan perceel Wagen weg 200, is door het wegglijden van de ladder gevallen. Met een ruggewervelfrac- tuur is hij naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd. Tijdens het bestijgen van een ladder ver loor woensdagmiddag om kwart over vier een drieëntwintigjarige arbeider uit Voge lenzang, die werkzaam is bij het bouwen van een nieuwe fabriek van Droste's cacao- en chocoladefabrieken aan de Harmen- jansweg te Haarlem, zijn evenwicht. Hij viel en is met een hoofdwonde en een lichte hersenschudding naar de Mariastichting overgebracht. Een vijfenveertigjarige hoofdmonteur van het Gemeentelijk Energiebedrijf liep woensdagmiddag om half drie over een hoog gelegen cokesbaan op het bedrijf aan de Harmenjansweg; hij verloor zijn even wicht en viel op ijzeren binten. De hoofd monteur klaagde over pijn in de borst en is naar zijn woning vervoerd. tocht heeft de heer Van Willige de voor zitter van het comité van straatvereni gingen uit het centrum op de hoogte ge steld van de situatie. Zijn antwoord was, dat er weinig voor het voorbereiden van een intocht werd gevoeld. Hij had geen bezwaren tegen een tocht in het noorde lijk deel. Iti oostelijk deel In het oostelijk deel wordt het houden van een intocht nog overwogen. Er zijn besprekingen gehouden en de heer Van Willige hoopte dat men zal slagen. Hij her innerde aan het feest van vorig jaar toen honderden kinderen op een plein verenigd waren om Sint Nicolaas te ontvangen. Het was een kinderfeest bij uitnemendheid. Mr. Smitshuysen merkte op, dat de vraag ook van politiek belang is. Mogelijk wordt zij binnenkort in de vergadering van de gemeenteraad gesteld en daarom vroeg spreker de mening van de heer Jacques van Velsen, die eveneens lid was van het forum. „Het beste is één Sint Nicolaas een in tocht te laten houden, zoals de afgelopen twee jaar" was de mening van de heer Van Velsen. Getracht moet worden alle wijken in het feest te betrekken en het is te begrijpen, dat er moeilijkheden moeten worden overwonnen. Als Noord meent, dat de aandacht te veel geconcentreerd wordt op het centrum, is het dan niet mogelijk in Schoten ook eens een officiële ontvangst te houden. Men beschikt daar nog over een raadhuis, aldus de heer Van Velsen. Mr. Smithuysen sprak namens het forum de wens uit, dat het feest op waardige wijze gevierd wordt en dat de kinderziel niet geschokt zal worden, als de kinderen meer dan twee Sint Nicolasen ontmoeten. Verkeer in centrum Een der bezoekers der vergadering be- spi-ak de moeilijkheden voor de winkeliers in de stad door het verkeer van grote vrachtauto's. Er volgde een gedachten- wisseling over verkeers- en parkeervraag- stukken en de heer Van Velsen herinnerde aan het verkeersplan dat de gemeente Haarlem gemaakt heeft. Indien dit in de toekomst verwezenlijkt wordt zal het door gaande verkeer om het centrum geleid worden en in het centrum zullen weinig auto's komen. Vragen werden gesteld over de opvoeding van de jeugd en over het werken van de vrouw in loondienst, waarbij mevrouw Smithuysen haar mening uiteenzette en over het vertrek van goede werkkrachten naar het buitenland, waarna de heer J. G. H. Bosman, directeur van de Katholieke Emigratiestichting, een uiteenzetting gaf van het emigratievraagstuk. Men dient door te gaan met emigreren en niet te wachten tot ongunstige jaren. De voorzitter, de heer Fr. van Reysen, bracht de leden van het forum dank. Daarna volgde een gezellig samenzijn. Een elfjarige jongen heeft woensdag een vuurtje gestookt nabij een opslagplaats van pakken cellulose van de Koninklijke Ne derlandse Papierfabriek te Maastricht. On geveer 1000 pakken cellulose ter waarde van f 100.000 zijn door vuur en bluswater verloren gegaan. De pakken lagen opge slagen onder dekzeilen op de kade van „Het oude bassin" bij de Franse Singel. VOETBALBEKER. De eerste voetbal wedstrijd tussen Slovan (Bratislava) en Grasshoppers (Zürich), voor de achtste fi nales (2e ronde) van het toernooi om de Europese voetbalbeker, is geëindigd in een een-nul overwinning voor Slovan, welke stand reeds bij de rust was bereikt. EUROPESE VOETBALBEKER. De eerste wedstrijd tussen Glasgow Rangers en Nice, voor de achtste finale (tweede ronde) van het toernooi om de Europese voetbal beker; is door Glasgow Rangers met twee een gewonnen. De ruststand was een-een. In het Voorlopig Verslag over de begro ting van Oorlog geven vele Tweede Kamer leden uitdrukking aan hun bezorgdheid over het gebrek aan parate militaire kracht van de NAVO. Daarnaast sprak men zijn bezorgdheid uit over de plannen wel licht reeds meer dan plannen om Ame rikaanse en Engelse troepen van het conti nent terug te trekken. Zeer vele leden ver klaarden, dat zij het niet minder dan een onaanvaardbare opvatting van verdrags verplichtingen vinden èn in het raam van de NAVO èn in het raam van de West- Europese Unie wanneer een dergelijk terug trekken zou plaats vinden anders dan na gezamenlijk overleg van alle verdrags partners. Vele leden vroegen zich af of wel vol doende gedaan wordt om de dienstplichti gen duidelijk te maken, waarom onze hui dige defensie-inspanning in het kader van de westersche samenwerking nodig is. Verscheidene leden merken op dat in de ontwerpbegroting 1957 totaal 1509 miljoen uitgetrokken is voor defensiedoeleinden. De werkelijke uitgaven zullen naar ver wacht wordt rond 1800 miljoen belopen. Acht de minister deze bedragen voldoende voor de Nederlandse defensie-inspanning?, zo vragen zij. Verscheidene leden vragen een nadere toelichting over het tekort van 250 miljoen. Door van het bedrag van 250 miljoen slechts 100 miljoen op de begroting van 1957 te brengen, komt het resterende be drag grotendeels op de begroting van 1958 te drukken, zodat' dan vermoedelijk on geveer 200 miljoen meer nodig zal zijn dan de door de minister geraamde 1550 miljoen, waarin evenwel is opgenomen een verho ging van de burgerlijke verdediging van 25 miljoen. Dit betekent dus een nieuwe bezuiniging van ruim 200 miljoen. Zij vroe gen hierover een nadere toelichting. Aangezien tegenover een stijgend kosten- peil slechts een geringe verhoging van de middelen staat, achten vele leden het noodzakelijk dat duidelijk wordt vastge steld, welke der krijgsmachtonderdelen voorrang heeft. Hierbij dient niet de tra ditie, maar de doeltreffendheid doorslag gevend te zijn. De betekenis van het lucht- wapen is sterk gestegen. Bij een gegeven plafond der defensieuitgaven is het nodig, dat op andere delen der krijgsmacht bezui nigd wordt. Zij waren van oordeel, dat dan een beperking van de maritieme in spanning gewenst is. Deze leden waren van mening, dat ons land op maritiem gebied meer doet dan de bondgenootschappelijke samenwerking eist. De minister heeft gezegd dat de beschik bare bedragen tot veelal pijnlijke aanpas singen dwingen. Vrij algemeen wenste men tegen het gebruik van de woorden „aan passen" en „bezuinigen" te waarschuwen. Veeleer dient aan allen, die in dit opzicht verantwoordelijkheid dragen, te worden bijgebracht, dat in rationalisatie en effi ciency de kansen liggen om met de be schikbare middelen een maximum defen sie-inspanning tot stand te brengen. Israel kan geen betere propagandisten naar het buitenland sturen dan mensen van het slag als de heer J. Arnon (Van Amerongen toen hij nog Nederlander was), de directeur-generaal van het Israëlische ministerie van Financiën. Hij sprak woens dagavond in het Paviljoen Vondelpark te Amsterdam, ingeleid door de voorzitter van het Internationaal Cultureel Centrum, het Eerste Kamerlid mr. G. C. J. D. Krop man, over „Aspecten van Israels toekomst" in aanwezigheid van de heer R. G. Ginfchon, consul van Israel in Nederland. Met Joodse gein, gebaren, wijze van zeggen en zelf- onderschatting gaf hij een uiteenzetting van de moeilijkheden van massale immigratie en zware defensielasten voor de labiele economie van het kleine land. Hij wees op de opmerkelijke omstandigheid dat alle politieke partijen en alle burgers het er over eens zijn dat de landsverdediging en het opnemen van immigranten voorrang moeten hebben boven het opvoeren van de levensstandaard. Deze moeilijkheden zijn nog groter geworden sinds de Sovjet- Unie zware wapens aan Egypte laat leve ren door Tsjechoslowakije, hetgeen Israel geen andere keus laat dan zijn bewapening op te voeren, aldus de heer Arnon, die geen straaljager kan zien vliegen zonder te berekenen hoeveel dollars improduktief geïnvesteerd zijn. Israel moet investeren omdat de schenkingen eens zullen ophou den. Een van de redenen waarom de heer Arnon ons land bezoekt is: belangstelling wekken voor de staatsleningen van Israel en vertrouwen in de toekomst van het land. Dit jaar zal er weer een lening worden uitgegeven van 75 miljoen dollar tegen 4 percent rente met een looptijd van twaalf tot vijftien jaar, deels in obligaties, deels in spaarcertificaten. Ten besluite van de bijeenkomst werd de film „Aan de grenzen van Israel" (On the frontiers of Israel), een documentaire over Israels economische ontwikkeling, vertoond. Er zijn voor mili taire vliegers rou tes en gebieden vastgesteld buiten welke het verbo den is laag te vliegen. Bij de vaststelling is re kening gehouden met de bevol kingsdichtheid van ons land en met de veiligheid van de burger luchtvaart. Het is de vliegers ver boden buiten de ingestelde gebie den en routes laag te vliegen. Indien overtreders wor den waargenomen moeten meldingen hierover een op gave bevatten van het type en het nummer van het vliegtuig alsmede het tijdstip en de juiste plaats waar het vliegtuig werd gezien. Be num mers zijn op een zeer duidelijke plaats onder de beide vleugels en op de romp tussen de vleugels en de staart aangegeven.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15