Haarlemmer'liede en Spaarnwoude heeft sluitende begroting Ir. E. A. Bierdrager nam afscheid als directeur van Openbare Werken „De Parelvissers" in Haarlem Aanbieding zilveren legpenning der gemeente Heemstede 17 Verbetering riolering in buurtschappen Niet de uitgesproken smaak van anderen, Burgerlijke Stand van Haarlem HEEMSTEDE BLOEMENDAAL ZANDVOORT Tafelmanieren en menu's uit vroeger eeuwen Handelsvereniging vergadert Bestuurswisseling I.v.A.O. Duitsers brengen tegen bezoek aan badplaats LISSE Lisser Boys heeft nieuw bestuur BENNEBROEK Katholieke arbeiders beweging HEEMSTEDE Brandje in Heemstede door smeulende vonk uit pijp Onfortuinlijke fietssters in Heemstede Eindelijk weer eens een opera Woodlokalen in drie Heemsteedse scholen Afscheidsreceptie pastoor Alkemade J. K. Tadema 25 jaar bestuurslid toonkunst Papoea s in beweging Boeiende lezing door ds. H. J. Teutscher M. Poelman 25 jaar werk zaam bij Joh. Enschedé Uitbreiding Spaarndam In Haarlem wordt pont voor Amsterdam gebouwd Tuinkeuringen in Bloemendaal DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 Om een sluitende begroting van de ge meente Haarlemmerliede en Spaarnwoude voor het jaar 1957 te verkrijgen hadden 15. en W. aanvankelijk een bedrag van f 14.0(1^ onttrokken aan de algemene reserve. In middels heeft de minister van Binnenlandse Zaken bericht welke uitkeringen uit het gemeentefonds te verwachten zijn. Daar door kunnen posten van de gewone dienst verhoogd worden met f 20.890 en is het niet nodig over een gedeelte van de algemene reserve te beschikken. Door de geringe mogelijkheid, die de ge meente heeft om haar belastinggebied uit te breiden, dan wel haar inkomsten u't anderen hoofde te vergroten, is zij voor een groot deel aangewezen op de verhoogde uitkering uit het gemeentefonds. Het feit, dat ongeveer 65 van het totaalbedrag der gemeentelijke inkomsten op de gewone dienst, van het rijk worden ontvangen, zegt voldoende, aldus merken B. en W. in hun toelichting op de begroting op. De thans van kracht zijnde noodvoor ziening der financiële verhouding tussen het rijk en de gemeente zal nog voor 1957 gelden. In 1958 gaat een nieuwe regeling in. De leningsschuld is per 1 januari 1957 geraamd op f 754.730, hetgeen ongeveer f 184 per inwoner is. Hiertegenover staat dat op die datum naar raming f 1.485.057 geïnvesteerd zal zijn in kapitaalswerken. Van dit laatste bedrag is echter f 730.002 geïnvesteerd voor produktieve doeleinden, o.a. voor woningbouw, grondbedrijf en gas bedrijf. Het investeringsbedrag zal per J januari 1957 naar raming ongeveer f 362 per inwoner bedragen, waarvan f 178 voor produktieve doeleinden. Een post is op de begroting uitgetrokken voor het wederom houden van een massa- onderzoek van de bevolking op tubercu lose. B. en W. delen mee, dat zij zeer grote aandacht hebben voor net probleem der woningnood. De wachtlijst van woning zoekenden toont nog geen dalende lijn, zo dat de noodzaak van woningbouw zeer sprekend is. Gehoopt wordt in 1957 uit voering te geven aan de plannen tot nieuw bouw, die reeds in een vergevorderd sta dium verkeren. Getracht wordt samenwer king te verkrijgen tussen het Grond- en Woningbedrijf van de gemeente en de beide woningbouwverenigingen. Een werkcom- missie die trachten moet een modus daar toe te vinden is grotendeels samengesteld. Stompetoren Zolang tussen kerkvoogdij der Her vormde gemeente te Spaarnwoude en de ADVERTENTIE maar Uw persoonlijke voorkeur en eigen karakter moeten in Uw interieur de toon aangeven. Laat U eens voorlichten Nieuwe Spiegelstraat 34-40 Amsterdam Tel 33641 HAARLEM, 24 OKTOBER 1956. ONDERTROUWD: 24 okt.: A. J. Edelen- bos en I. Y. Schwab; R. Ockerse en A. Feen- stra; F. J. de Vries en W. Chr. G. Meijer; A. J. Doffer en H. van Es; J. C. Belderok en D. W. J. den Daas; J. Stellingwerf en D. M. Vlug; G. J. Haselager en J. A. van Lies hout; A. Jansen en A. M. van der Hulst. GEHUWD: 24 okt.: F. M. Th. Ebbinkhuij- zen en Th. E. Rooijers; M. A. Konings en L. Averesch; W. A. van Dansik en M. R. E. Verstraten; J. E. Joosen en M. E. G. Kwak man; M. J. Schoorl en Th. A. C. Koelemij; W. H. Rodenburg en J. P. Weltevreden; J. T. M. Woudenberg en A. M. Christiaans; J. Noordhoek en D. Veenendaal; N. F. H. Emondt en E. C. Winnubst; W. de Vries en C. M. Jaspersen; P. J. de Bie en M. H. J. Smit; J. Quist en A. Vermeulen: W. Zeegers en S. P. K. van der Ploeg; J. N. A. Hooge- duin en J. Vermeulen. BEVALLEN van een zoon: 22 okt.: T. van den Abeele-Boersma: 23 okt.: J. van der Worp-Hoek. 2 zoons; H. R. Hommes-Bosma; A. C. de Jongh-De Roock; 24 okt.: A. Mul der-Offers. BEVALLEN van een dochter: 23 okt.: J. J. Serné-Henningfeld; H. Weber-Jacobs; 24 okt.: A. S. Strobel-Habiecht. OVERLEDEN: 22 okt.: C. J. Koch, 82 j., Florapark; H. Goedhart-Vernout. 74 j., De Clercqstraat; 23 okt.: J. E. Heiloo-Wisse, 101 j., Nauwe Geldelozepad. ONDERTROUWD: C. Langhout en Y. E. Fontijne; W. H. Kremer en M. E. F. Duijn- slee; C. A. van Trigt en C. C. M. Kuiper; A. S. Rankin en H. M. Tienstra; W. Tiche laar en J. P. van Esveld. GETROUWD: A. Corstius en W. A. ?.ik- kert; W. J. A. M. van Kimmenaede en A. M. de Groot; J. J. Draijer en J. W. Stolwijk. GEBOREN: Yolanda, dr. van F. E. Ko- vacsek en S. M. H. Kleijn; Carrïilla Hermine Judith, dr. van G. van Duijn en J. M. Na- huijsen; Maria Anna, dr. van P. R. Mulder en W. J. Medemblik; Hermanus Laurentius Maria, zn. van C. A. Schrama en G. Th. Flinkenflögel; Wilhelmus Hendricus Corne lls, zn. van J. Olijdam en G. Koenders; Her man Jacob, zn. van J. J. Metselaar en A. M. Nijhuis. OVERLEDEN: F. Brevet-Pasma, 91 jr.; Wed. E. Visser-Verhagen, 74 jr.; Wed. S. Ringnalda-Philipsen, 76 jr. GEBOREN: M. A. E. Boldingh-Muller, zn.; K. van Kerkhof-Noordhoek, dr.; J. Schut- Pul, dr.; P. Elzinga-Jochemsz, zn.; J. E. v. d. Poll-Sanger, dr.; M. W. Steetskamp-Wesse- lius, dr. ONDERTROUWD: K. Wilgenkamp en P. J. Godefrooij. GETROUWD: Chr. Vreugdenhil en A. C. Reede. OVERLEDEN: A. W. D. M. von der Möh- len-Biinker, 79 jr.; Wed. P. den Harlog-De Regt, 82 jr. gemeente over de voorwaarden van over dracht geen overeenstemming bestaat, kan over het begin van de restauratie aan de Stompetoren geen beslissing worden ge nomen. Het ligt in de bedoeling voortaan jaar lijks een bedrag te besteden voor de ver betering van de riolering in de buurtschap pen. Voor 1957 is daarvoor f 1000 geraamd. Behalve de post op de gewone dienst in zake onderhoud van wegen enzovoort ves tigen B. en W. de aandacht van de raad op de verbetering van de Zuid-Schalkwij- kerweg en de Dubbele Buurt (evenzijde) ei het pleintje langs de Oranje-Nassaustraat. Bedragen zijn geraamd. Inzake het verstrekken van melk op scho len delen B. en W. mee dat sedert het be gin van het schooljaar 1956/'57 op alle lagere scholen en kleuterscholen van de ge meente verstrekkingen plaats vinden. Van het totaal van 1102 leerlingen wordt door 944 kinderen nu schoolmelk gedronken. Ten aanzien van de muziektent is in het afgelopen jaar geen vordering gemaakt. Omtrent de verwachte oorlogsschade uit kering is niets meer vernomen. De even tuele kosten van aanschaffing van een ver plaatsbare tent zouden ten laste van de ge meente komen en worden vooralsnog door B. en W. te zwaar geacht. Over een te stichten dorpshuis wordt overleg gepleegd met de gemeente Haar lemmermeer. Ook is de kwestie van een zwembad nog steeds in discussie. Drs. J. A. Schreuder uit Amsterdam heeft dinsdagavond op uitnodiging van "de Zandvoortse commissie voor huishoudelij ke- en gezinsvoorlichting op buitengewoon boeiende wijze iets verteld over „Tafelma nieren en menu's uit vroeger eeuwen". Het aantal belangstellenden was zeer gering. Drs. Schreuder gaf blijk van een grote kennis op dit gebied en bezat een prettige verteltrant. Spreker gaf een overzicht van de komische en minder aangename gebeur tenissen tijdens de maaltijden uit de mid deleeuwen en Napoleontische tijd en de gebruiken die daarbij heersten en kwam tot de conclusie, dat de hoge gemiddelde leeftijd van de mens van heden mede te danken is aan een betere regeling der voe ding, waarbij zwelg- en braspartijen, die vroeger regelmatig voorkwamen, tot de hoge uitzonderingen behoren. De presidente mevrouw Van Fenema- Brantsma bracht na afloop de spreker har telijk dank voor zijn kostelijk betoog en betreurde het in hoge mate, dat zo weini gen van hun belangstelling blijk hadden gegeven. Mevrouw Van Fenema sprak de hoop uit, dat drs. J. A. Schreuder binnen kort voor de leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen en op ouder avonden een dergelijke uiteenzetting over dit onderwerp zal geven. De Zandvoortse Handelsvereniging be legt een ledenvergadering op dinsdag 30 oktober in hotel Keur, welke in de con vocatie „zeer belangrijk" wordt genoemd. De agenda vermeldt onder meer bespre king van het in 1958 in Zandvoort te hou den concours, mededelingen van het actie comité inzake de komende Sint Nicolaas- actie en de verkiezing van een voorzitter in de vacature, ontstaan door het over lijden van de heer M. Weber. Tot nu toe werden door het bestuur hiervoor geen candidaten gesteld. Tijdens de gehouden jaarvergadering van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Zandvoort had een bestuursverkiezing plaats, waardoor het bestuur als volgt werd samengesteld: Voorzitter: B. Cluwen, Zus ter Dina Brondersstraat 23: secretaresse: mevrouw H. Horeman-Van Oorschot, Hob- bemastraat 12; penningmeester: D. Zuid- dam, A. J. van der Moolenstraat 30: leden: C. Bol, mejuffrouw A. Kemp, J. van der Mije en P. Paap Czn. Ter beantwoording van het bezoek, vorig najaar door het dagelijks bestuur van stich ting „Touring Zandvoort" aan de Duitse Noordzeebadplaatsen gebracht, waarbij ook Travemiinde werd bezocht, brachten sena tor dr. Timms en Kurdirektor Scharein uit genoemde badplaats een tegenbezoek aan Zandvoort. De directeur van stichting Tou ring Zandvoort, de heer J. Th. Hugenholtz heeft hen ontvangen en onder meer het cir cuit, de watertoren, hotel Bouwes, en de na-oorlogse uitbreiding in de badplaats ge toond. Verschillende mogelijkheden, wat betreft Zandvoorts ontwikkeling werden besproken. Het wekte bij de Duitse gasten wel grote verwondering, dat Zandvoort nog niets had gedaan om het kuren aan zee te bevorderen, hetgeen de heren wel als een héél groot ge- mi.-. zagen daar dit juist in de Duitse bad- plaatsi een aanzienlijk grotere opleving brengt óók en vooral buiten seizoen periode. Na afloop van het bezoek vertrokken de gasten voor een oriëntatiereis langs de Bel gische badplaatsen, waarna enkele bad plaatsen in zuid-Engeland nog zouden wor den bezocht. De voetbalvereniging „Lisser Boys" heeft thans een definitief bestuur. Na een crisis in de vereniging koos men een tijdelijk be stuur, dat woensdagavond in een leden vergadering werd vervangen door een defi nitief. Bij het punt mededelingen werd be kend gemaakt, dat bij de promotie in de afdeling West I twee elftallen (de nummers één en twee) zullen promoveren. Bij de bestuursverkiezing werden de vol gende heren gekozen: J. v. d. Pol (voor zitter). Jac. Eigenbrood (secretaris-pen ningmeester), J. Baak, A. Barten, H. Möhl- man, C. Boogerd en W. de Kwaasteniet. De heer Joh Spaargaren was niet herkiesbaar. Een voorstel lot contributieverhoging om het trainingsfonds wat krachtiger te maken werd verworpen. Woensdagavond hield de afdeling Ben- nebroek van de Katholieke Arbeidersbe weging een ledenvergadering die vrij goed was bezocht. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat het helaas niet mo gelijk was de notulen voor te lezen, aange zien deze door de niet herkozen secretaris naar het hoofdbestuur waren gezonden. Dit werd als een vreemde gang van zaken beschouwd, aangezien een niet herkozen secretaris alle stukken en bescheiden wel ke onder zijn beheer zijn, ter beschikking van het bestuur dient te stellen. Een nieuw bestuurslid van de retraite club werd gekozen en het comité Herwon nen Levenskracht zal gereorganiseerd worden. Tijdens de rondvraag kwamen de ge beurtenissen van de vorige vergadering ter sprake. Nadat ieder in de gelegenheid was gesteld daarover zijn mening te zeggen, werd besloten deze aangelegenheid als af gedaan te beschouwen. De geestelijk adviseur kapelaan A. Voor bij hield een toespraak waarin hij een pa rallel trok tussen de ouderen en de jeugd in de arbeidersbeweging. Daarbij kwam hij tot de conclusie, dat de jeugd veel meer de samenwerking zoekt en de vrede, ook met anderen, in de bedrijven, terwijl bij de ouderen de strijdbaarheid die juist in deze tijd tot tegenstellingen leidt, nog te zeer overheerst. Op de vorige vergadering is dit gebleken en spreker heeft zich afge vraagd of een en ander wel helemaal in overeenstemming was met de Christelijke liefde. Daarom deed spreker een beroep op de leden de zaak als afgedaan te beschou wen en overeenkomstig de Christelijke be ginselen te streven naar groei en bloei van de Katholieke Arbeidersbeweging in een zo goed mogelijke samenwerking met iedereen. VERGADERING A.R. KIESVERENIGING De A.R.-kiesvereniging „Groen van Prin- sterer" te Bloemendaal houdt op vrijdag 26 oktober in de gereformeerde kerk een ledenvergadering. Prof. mr. M. A. Donner zal spreken. Feestavond klaverjasclub De klaverjasclub „Zandvoort" organi seert zaterdag in restaurant „Zomerlust" een feestavond, waaraan beroeps-klein- kunst-artisten hun medewerking zullen verlenen. Woensdagmorgen omstreeks tien uur ont dekte de bewoonster van de bovenverdie ping van een huis aan het Wilhelminaplein te Heemstede, dat er brand woedde ter hoogte van de kapstok in de gang van de benedenverdieping, waar haar bejaarde va der woont. Tezamen met hem sleepte zij de kapstok met kleren naar buiten en wist zij het vuur met emmers water te doven. Een vijftal over- en regenjassen, een hoed, een wandkleed, een vloerkleed, alsmede de kapstok en een paar gordijnen werden ern- dig beschadigd of gingen verloren. Ook het houtwerk van een raam werd gehavend. De totale schade beloopt ongeveer zeshonderd gulden. De bewoner van de benedenverdieping had- 's morgens een paar boodschappen ge daan en op straat zijn brandende pijp uit geklopt en vervolgens in zijn jaszak ge stoken. Later haalde hij de pijp weer uit de jaszak, maar men vermoedt dat een vonk in de tabak is achtergebleven en in de jas zak is gaan smeulen, hetgeen de brand heeft veroorzaakt. De brandweer behoefde niet op te treden. Een verpleegster uit Bentveld werd woensdagmiddag omstreeks kwart voor vijf, terwijl zij in de Valkenburgerlaan in Heem stede fietste, onwel. Zij viel daarbij van haar rijwiel tegen een geparkeerde auto. Van alle kanten schoten hulpvaardige kin deren en omwonenden toe met dekens en kussens. Een arts uit de omgeving verleende eerste hulp aan het slachtoffer, dat een paar schaafwonden had opgelopen en vervolgens met een Haarlemse ziekenauto naar haar woning werd vervoerd. Haar fiets noch de auto liepen schade op. Slechter verging het 's avonds omstreeks half elf een in Haarlem wonende huisvrouw, die met haar bromfiets op de hoek van de Van Merlenlaan en de Herenweg tegen de rand van het trottoir reed. Zij viel en kreeg een bloeduitstorting aan het linkeroog en een hersenschudding. Zij is ter observatie naar het Diaconessenhuis gebracht. ADVERTENTIE Imp. N.V. Thabur, Den Haag Hoe noodzakelijk de door B. en W. van Heemstede voorgestelde restauratie van het verversingshuis in het wandelbos „Groe- nendaal" is, bleek wel tijdens de woensdag middag in deze zaal gehouden afscheids bijeenkomst van ir. E. A. Bierdrager, direc teur van Openbare Werken te Heemstede, die op 27 augustus van dit jaar in gelijke functie te Deventer werd benoemd. Tijdens dit afscheid hebben verscheidene sprekers meermalen hun stem moeten verheffen, omdat de vrolijke bruiloftfeestklanken in de za'al er naast sommige gedeelten van hun speeches volkomen onverstaanbaar dreigden te maken. Vóór de ontvangst in „Groenendaal" wa ren ir. Bierdrager en zijn echtgenote reeds door het voltallige college van B. en W. op het raadhuis ontvangen, waar de schei dende directeur op hartelijke wijze door burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard werd toegesproken. De burgemeester betuigde ir. Bierdrager namens de gehele gemeente zijn hartelijke dank voor de manier, waarop deze zijn functie in de gemeente heeft vervuld, waarbij spreker evenmin de grote waar dering van allen verzweeg voor de wer ken, die onder leiding van ir. Bierdrager tot stand gekomen zijn. De burgemeester over handigde hem de zilveren legpenning der gemeente als presse-papier, met de inscrip tie „17-2-'49l-ll-'56", de data van zijn komst en vertrek. Mevrouw Bierdrager ontving een fraai boeket rose anjers. Daarna troffen de heer en mevrouw Bier drager in het verversingshuis bijna alle hoofden van dienst der gemeente en het voltallige personeel van Openbare Werken. Wethouder E. J. van Lent verklaarde dat de bij een vertrek uit de gemeentedienst gebruikelijke weemoed hier thans niet aan wezig was, omdat dit afscheid voor ir. Bier drager immers een mooie promotie be tekent. Hij onderschreef vervolgens in elk opzicht de grote waardering voor zijn ca paciteiten, die de burgemeester op het raad huis reeds onder woorden had gebracht en herinnerde daarbij aan de vele grote wer ken, die onder zijn leiding mochten ont staan. Hierbij werden genoemd de riool zuiveringsinstallatie, het starnriool in De Glip, het uitbreidingsplan en het bouwrijp maken van diverse terreinen. Spreker noemde hem om dit alles een bijzonder ac tief en voortvarend man, soms zelfs wel iets té voortvarend. Want het was meer malen voorgekomen dat in het college voorstellen van hem ter sprake kwamen, waarvan de wethouder van Openbare Wer ken volkomen onkundig was gelaten. Ten slotte wenste de heer Van Lent de schei dende directeur geluk met zijn benoeming, waardoor hij weliswaar een prachtige ge meente moet verlaten, die echter voor een stellig niet minder mooie stad aan de IJssel zal worden verwisseld. De adjunct-directeur van Openbare Werken, de heer H. G. Peterse, wenste ir. Bierdrager namens alle ambtenaren geluk met zijn promotie, welke zulk een grote verandering in zijn leven zal kunnen be tekenen. Spreker was er verder van over tuigd, dat de achter hen liggende jaren van samenwerking een band hebben gevormd, waarbij de directeur, zoveel als in zijn ver mogen lag, de belangen van het personeel steeds behartigd heeft. Als blijk van 'grote waardering voor dit alles bood de heer Peters een drietal boeken aan. Mevrouw Bierdrager ontving een bloemstuk. In zijn dankwoord toonde ir. Bierdrager zich bijzonder erkentelijk voor de jaren, die hij in Heemstede heeft mogen door brengen en voor de wijze, waarop men hem steeds tegemoet gekomen is. Hij verklaarde aan veel mensen dank verschuldigd te zijn, vooral omdat in de loop der jaren een bij zonder prettige persoonlijke verhouding kon worden opgebouwd. Vandaar dat spre ker niet dankbaar genoeg kon zijn voor alle ondervonden waardering en het vele werk, dat hem door zulke bekwame medewerkers Men kan niet zeggen, dat het Haarlemse publiek verwend wordt met operavoorstel lingen. De keren, dat de Nederlandse Opera in de Stadsschouwburg is opgetreden, zijn te tellen. Wanneer nu een ensemble als het Operagezelschap Forum uit Enschedé met een opvoering het stedelijk tekort aan mu- zikaal-dramatische kunst enigszins wil aanzuiveren, past hiervoor een woord van waardering en van aanmoediging. Woensdagavond trad „Forum" hier op met de opera „De Parelvissers" van Geor ges Bizet, welk werk in het begin van zijn loopbaan in de theaters van Frankrijk en van andere landen in Eui'opa geen voet aan de grond kon krijgen. Men stond vreemd tegenover sommige nieuwigheden in de muziek. Hatelijke recensies als: „Men is er na deze eerste opvoering (1863) niet zeker van of Frankrijk nu een componist meer of een minder heeft" werkten de afwijzingen in de hand. Men zal moeten toegeven, dat Bizets opera zwakke kanten heeft, niet alleen in enkele muzikale frag menten, maar ook en bovenal in de drama tische ontknoping van het derde bedrijf, waarbij de priesteres Leila en de haar be minnende Nadir wat al te gemakkelijk op een soort huwelijksreis worden gedreven en een andere hoofdfiguur nogal ongecom pliceerd in de dood wordt gejaagd. Daar naast heeft de opera veel kwaliteiten, die niet onderschat moeten worden. Daar zijn dan de uitstekende dramatische opbouw van de voorgaande bedrijven en de fraaie muziek, die de triviaal klinkende fragmen ten snel doet vergeten. Het yezelschap „Forum" zong de opera in het Nederlands, van een bewerking van Max van Doorn gebruik makend. Over het algemeen kan gezegd worden dat Van Doorn in zijn bewerking geslaagd is. Er zijn wel enkele details, die herziening be hoeven. Dat onze taal in de opera door gaans ongedwongen klonk, mag een resul taat betekenen, dat een bijzonder compli ment rechtvaardigt. Over het algemeen hebben de leden van het gezelschap goede zang en goed spel geboden. De kroon spande de bariton Bert Bijnen, die een waardige uitbeelding van Zurga gaf en daarbij prachtig zong. Brhoudens enkele geknepen hoge tonen zong Cora van Does burg de sopraanpartij van Leila met mooie klank. In haar actie werd zij naar mate het stuk verliep steeds overtuigender. De rol van Nadir was in handen van Johan van Haagen, een tenor, die af en toe scherp zong, maar die ook een sonore klankvorming dienstbaar kon maken aan een bewogen actie. De bas Jan Duiveman heeft in zang en actie goed werk gedaan bij de uitbeelding van de priester Noura- bad. Er werkte nog een klein ballet aan de opvoering mede. Technisch was hierbij nog niet alles in orde, maar in elk geval heeft het optreden van de danseressen een exo tische sfeer weten te -"heppen. De koren zongen aanvankelijk wat onritmisch, maar dat bezwaar verdween allengs. De opvoe ring werd waarlijk uitstekend begeleid door de Nederlandse Orkestvereniging on der leiding van de jonge energieke dirigent Gustav Fülleborn. De decors waren sober en eenvoudig, maar men zal een oplossing moeten vinden om het openlijke spreiden van een bed voor Nadir op de troon van Zurga, door een dienares in een vlotte korte jurk van markiezenstof zonder een greintje exotisch karakter, te vermijden. Het Enschedése ensemble had een verdiend hartelijk succes en ik hoop van harte, dat het nog vaker in Haarlem zal komen om onze opera- dorst te lessen. F. Zwaanswijk uit handen genomen was. Dit respect, ver trouwen, vriendschap en trouw zullen het komende afscheid ongetwijfeld zwaarder voor hem maken, maar daardoor zal zijn Heemsteedse periode tevens waarlijk on vergetelijk blijven. Uiteraard kon ir. Bierdrager niet nalaten ook zijn beste wensen voor de toekomst van de bedrijven onder woorden te bren gen, waarbij spreker het personeel een nieuwe directeur toewenste, die zijn slechte eigenschappen niet en zijn eventueel goede in hogere mate zou bezitten". Hierna sprak de heer C. van Dijk, na mens „de ambtenaren op weeksalaris", zo als hij dit noemde. Ook hij feliciteerde de directeur met zijn promotie, om hieraan de wens te verbinden, dat ir. Bierdrager in zijn nieuwe loopbaan nog dikwijls met ge noegen aan zijn Heemsteedse periode zal terugdenken. Ook aan deze afscheidswoor den werden enige bioemstukken voor de heer en mevrouw Bierdrager toegevoegd. Ir. Bierdrager verzekerde in antwoord hierop, dat hij stellig nog dikwijls aan Heemstede zou terugdenken. Spreker roem de de geest van trouw onder het personeel, waarvan velen een beter betaaide betrek king niet hebben aanvaard, omdat zij er de voorkeur aan gaven in Heemstede voor de gemeenschap werkzaam te blijven. Deze houding verdient de hoogste lof die hen kon worden toegezwaaid. Spreker ver zekerde dan ook het steeds als een voor recht te hebben beschouwd met een derge lijk plichtsgetrouw personeel te mogen samenwerken. Voorstel B. en W. Aan plan nieuwe kleuterschool wordt hard gewerkt In verband met.de aanstelling van boven tallige onderwijzers bij drie openbare la gere scholen in Heemstede, achten B. en W. het nodig in deze scholen enige voor zieningeri te treffen voor het inrichten van noodlokalen. In het betreffende raads voorstel delen B. en VV. mede, dat thans met spoed gewerkt wordt aan een plan voor de bouw van een kleuterschool aan de Laan van Insulinde. Bij realisering van dit plan komen in de Voorwegschool twee lokalen beschikbaar. In de Crayenesterschool kan een nood- lokaal worden ingericht op de bovenloop, naast een bestaand leslokaal. Voor het nood- lokaal dient een aparte ingang te komen; de kinderen zullen het lokaal via een ber gingsruimte kunnen bereiken. De kosten worden geraamd op f 1.819. In de Voorwegschool kan de thans door de schoolarts gebruikte lokaliteit tot les ruimte worden ingericht. De kleuterschool heeft hier nog twee lokalen in gebruik, waaraan zo spoedig mogelijk een einde moet komen, omdat de lagere school de ruimte zelf nodig heeft. De kosten voor het inrichten van de dokterskamer .tot klas» lokaal bedragen f 1225.Een aantal leerlingen uit de vijfde klas zal tijdelijk worden ondergebracht in de kamer van het hoofd der school. De kosten, aan de inrichting van deze kamer verbonden, zijn gesteld op f 455. De raad wordt voorgesteld, de voor do inrichting noodzakelijke kredieten te ver lenen. He r.k. kerkbestuur van de St. Bavo- parochie heeft verzocht gelden beschik baar te stellen voor de bouw van twee lo kalen op de zolder van het schoolgebouw B. en W. stellen voor, deze aanvrage in ta willigen. Aan de Bronsteeschool bestaan twee va catures. De volgende voordrachten ter voorziening hierin zijn opgemaakt: vacatu re Ph. J. Hoedemaecker: 1. H. L. van Kars- bergen, leraar aan de technische school ts Velsen; 2. mejuffrouw M. J. J. G. Boers, onderwijzeres in tijdelijke dienst aan de Bronsteeschool en 3. J. Bouquet, tijdelijk onderwijzer aan de Bronsteeschool. De voordracht voor de voorziening in de vacature W. Verhoeven luidt: 1. J. Bou quet; 2. mejuffrouw M. J. J. G. Boers en 3. H. L. van Karsbergen. Pastoor C. P. A. Alkemade, thans pastoor in Aerdenhout-Bentveld, die benoemd is tot deken en pastoor te Hoofddorp zal zon dag 28 oktober tijdens een mis te Aerden- hout zijn afscheidspredikatie houden. Des middags is er voor de parochianen in de r.k.-pastorie aan de Sparrenlaan ge legenheid van de vertrekkende pastoor af scheid te nemen. Op zondag 4 november zal zijn opvolger te Aerdenhout, kapelaan W. A. J. Geels, zijn eerste mis te Aerdenhout opdragen. Zaterdag 27 oktober zal de heer J. K. Tadema de dag herdenken, waarop hij vijf entwintig jaar geleden tot bestuurslid van de maatschappij tot bevordering der toon kunst, afdeling Haarlem, werd gekozen. De laatste jaren is hij voorzitter van het be stuur, welke functie ook door zijn vader en grootvader werd bekleed. De heer Tadema heeft in de afgelopen jaren veel werk voor de muziek in het algemeen en voor de mu ziekschool voor toonkunst in het bijzonder, verricht. Vele jaren was hij rijksgedele geerde bij het bestuur van de voormalige Haarlemse orkestvereniging. Thans is hij lid van de muziekcommissie van de gemeente Haarlem. Zaterdagmiddag om vijf uur bestaat er ge legenheid de jubilaris in de muziekschool voor toonkunst Nieuwe Gracht 41 ge luk te wensen. Ds. H. J. Teutscher uit Rotterdam heeft woensdagavond voor de Koninklijke ver eniging „Oost en West", afdeling Haarlem in de bovenzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw, een boeiende lezing gehou den over „Papoea's in beweging". Hij licht te zijn betoog toe met enige fraaie lantaarnplaatjes. Ds. Teutscher heeft geheel andere as pecten van Nieuw-Guinea behandeld dan tot dusver in andere lezingen tot uitdruk king werden gebracht. Nieuw-Guinea is het land van de grote tegenstellingen. Naast de moderne steden met al hun modern com fort zoals asfaltwegen, elektrische instal laties, ijskasten en moderne vervoermid delen, bestaat het oerwoudgebied, waar men nog gedeeltelijk in het stenen tijdperk leeft. De oorlogsjaren zijn bepalend geweest voor de geestelijke ontwikkeling van de papoea. Immers de Nederlanders, waar voor zij zo'n ontzag hadden, omdat zij volgens papoeabegrippen het grote levens geheim kenden van macht en kennis, wer den door de Japanners van hun voetstuk gestoten en vernederd en weggevoerd. Dit was een morele schok voor de papoea. In de bezettingstijd werd hun droom van een gouden tijd, die eens zou komen en die zij, volgens een legende, in vervlogen tijden met Manseren Mangoeni hadden be leefd, volkomen de bodem ingeslagen. Rust en orde werden verstoord. Hun veilige ach tergrond werd als het ware weggerukt. De bezetters legden de bevolking een agra rische produktie op. De voorgangers in de dorpen werden gedwongen terreur uit te oefenen onder hun eigen volk, teneinde de produktie veilig te stellen. In 1944 kwamen de Amerikanen, die we gen en vliegvelden aanlegden en er modern comfort brachten. De papoea was verrukt. Zou dan eindelijk de „gouden" tijd zijn aangebroken? Toen verdwenen de Ameri kanen weer en verbijsterd keek de papoea toe hoe het Amerikaanse leger alles, wat tot stand was gebracht, vernielde en in brand stak. Wat wist de papoea af van handelsverdragen en westerse economie? Tijdens de Japanse bezetting hadden de papoea's echter iets geleerd: zij waren tot het besef gekomen, dat zij een volk wa ren en dat zij in staat waren zelf iets te ondernemen. Zij moesten aan hun eigen ontwikkeling meewerken. Dit kon alleen door middel van kennis, want kennis maakt macht. De Nederlanders begrepen dit terdege en stichtten met behulp van de bevolking scholen, waar papoea's werden opgeleid om later hun kennis onder hun eigen volk te verbreiden. Meisjes kregen cursussen in naaien en gezondheidsleer. De kern van het betoog van ds. Teutscher werd gevormd door zijn overtuiging, dat de papoea's die tot de intelligente en leergierige volken gerekend moeten wor den zich van hun betekenis bewust zijn geworden. De papoea bleek een harde wer ker te zijn en al de aanvragen om op een school te worden geplaatst konden helaas niet worden ingewilligd. Er waren immers nog te weinig scholen. De zending had en heeft 'daarin een groot aandeel. Vanmorgen heeft de directie van n.v. Grafische Inrichting Joh. Enschedé èn Zonen de heer M. Poelman, die vijfentwin tig jaar bij de offsetdrukkerij van dat be drijf werkzaam is, gehuldigd. De heer J. R. Gunning, één van de directeuren van Joh. Enschedé, sprak de jubilaris toe en over handigde hem een enveloppe met inhoud. De bedrijfsleider van de offsetdrukkerij, de heer A Schippers, en de heer A. Vos, na mens de feestcommissie, richtten voorts en kele woorden tot de heer Poelman en boden hem een elektrisch scheerapparaat en een paar fraaie bloemstukken aan. De festivi teiten werden in intieme kring voortgezet. Uitspraak Haarlemse rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen een ver tegenwoordiger uit Rijk (Haarlemmermeer), die in dienst van een grote manufacturen- handel bedragen, die door klanten aan hem waren betaald, niet zou hebben afgedragen. De man had toegegeven dat het verduister de bedrag ongeveer zevenhonderd gulden bedraagt, maar het juiste bedrag kan niet worden vastgesteld. De rechtbank conclu deerde, dat het onderzoek niet volledig is geweest. De stukken werden daarom terug verwezen naar de rechter-commissaris voor het uitbrengen van een rapport. De officier van Justitie had een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, ge- eist. In de binnenkort te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om aan een stede bouwkundig adviseur op te dragen het ge schetste uitbreidingsplan Spaarndam in een definitief ontwerp om te zetten. Voorts zul len B. en W. gemachtigd worden onderhan delingen te voeren tot verdere verkrijging van grond. Het is de bedoeling tot de bouw van een groot aantal huizen te geraken. Woensdagmiddag heeft op het IJ te Am sterdam een nieuwe dieselelektrische veer pont, die de op 1 januari 1957 te openen derde oeververbinding tussen de Tasman straat en de Distelweg te Amsterdam zal onderhouden, proefgevaren. Het gemeente lijk vervoerbedrijf te Amsterdam zal over twee of drie maanden nog twee nieuwe ponten in gebruik nemen. Deze vaartuigen zullen worden gebouwd door de Haarlem se Scheepsbouwmaatschappij en de „Hol land" te Hardinxveld. De ponten zijn tien meter langer dan de bestaande en bovendien is de breedte van het rij dek op 8.20 meter gebracht, tegen 7 meter op de oude ponten. De tuinkeuring, waarvoor in de gemeen te Bloemendaal in 1955 zoveel animo be stond, is ook dit jaar gehouden. Tot drie maal toe werden de Bloemendaalse tuinen in het voor- en najaar door een aantal deskundigen bekeken en op punten ge waardeerd. Dit puntenstelsel is dit jaar iets nieuws en het kan dus best zijn dat in een bepaalde wijk geen eerste prijs valt, om dat het aantal punten niet toereikend is. Verleden jaar werden er eerste, tweede en derde prijzen toegekend. Dinsdagavond 27 november zal in hotel „Rusthoek" door de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, de prijsuitreiking geschieden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19