Anti-Russische betoging en gevecht in Warschau de echte zware shag VAN NELLE Assemblée bleef verdeeld over Europees sociaal handvest Arabische landen maken Britse hulp overbodig Marokko en Tunis sluiten zich aaneen tegenover Frankrijk Verkiezingen tot januari uitgesteld Straatsburgse beaumonde poseerde op tribune bij televisie-uitzending Na volksuitspraak in Jordanië Verbreking diplomatieke relaties met Parijs mogelijk geacht Reorganisatie Jungschlager-fonds doet beroep op vrije wereld Ook Nederlandse vlag bij UNO-optocht in Djakarta Hoessein: „Het Westen verwijderde zich van ons" Acht maanden geëist wegens diefstal van kwik Bonn vraagt NAVO de basis Wahn te ontruimen Nederlanders gezien bij Darul Islam? Vrouw verdacht van vele inbraken in scholen „Neues Deutschland" noemt onafhankelijkheid onzin DONDERDAG 2 5 OKTOBER 1956 WARSCHAU (Reuter) Bij -anti-Rus- .jsChe betogingen te Warschau is liet woensdagavond tot gevechten gekomen in je omgeving van de Hongaarse ambassade, iwee groepen jongeren, ieder meer dan nveeduizcnd man sterk, ontmoetten elkaar l,jj de ambassade, nadat zij onder het zin- ,en van anti-Russische leuzen door de stad waren getrokken. Toen zij het gebouw na derden, sloegen leden van de veiligheids dienst in burger, die een rode band om de jrm droegen, met houten en gummistokken 0p hen in. Honderden leden van de binnen landse strijdkrachten, die in vrachtauto's werden aangevoerd, hielden zich buiten de strüd- Ook elders in de Poolse hoofdstad wer den betogingen gehouden, waarbij het hier fB daar ook tot gevechten kwam. Er werd aangedrongen op de vrijlating van de pri maat van Polen, kardinaal Wyszynski, aan wie, naar verluidt, een klooster in zuid- polen als gedwongen verblijfplaats is aan gewezen. Er werd opheldering geëist over de moord op de Poolse officieren in het bos van Katyn in de tweede wereldoorlog, waarvan de Russen en de Duitsers elkaar de schuld hebben gegeven. Ook werd de eis gesteld, dat maarschalk Rokossovski het land verlaat. De betogingen werden gehouden, nadat de nieuwe partijsecretaris Gomoelka een ?rote rede had gehouden. Duizenden men iën verzamelden zich voor het gebouw van liet centrale partijcomité, waar zij om Go moelka riepen. Deze verscheen enkele ma len op het balkon, waar hij luid werd toe gejuicht. Op enkele plaatsen werden de demonstranten door de politie uit elkaar gedreven. Het gebouw van het centrale partijcomité en de ambassade van de Sov jet-linie werden streng bewaakt. Wanorde lijkheden ontstonden voor het paleis voor wetenschap en cultuur, dat vroeger naar Sialin werd genoemd. Nadat het gevecht bij de Hongaarse ambassade was geëindigd, nam de spanning geleidelijk af. Duizenden leden van het leger en de politie keerden naar hun kazernes terug. De krachtige be waking van de Russische ambassade werd gehandhaafd. Het reisverbod voor de westelijke mili taire missies te Potsdam (Oost-Duitsland) in de Poolse grenszone, dat maandag werd ingesteld, is opgeheven. In West-Berlijn wordt dit gezien als een teken, dat de Rus sen hun militaire voorbereidingen aan de Oostduits-Poolse grens staken. In Poznan zijn 103 gevangenen vrijge laten op grond van het feit, dat de aan klachten tegen hen worden herzien. De drie mannen, die wegens hun aandeel in de moord op een politieman waren veroor deeld, blijven in de gevangenis. Het zijn Josef Foltyno, Wicz Kazimierz Zurek en Jerzy Srooka. De Poolse volksvertegenwoordiging heeft een wetsontwerp aanvaard, dat bepaalt dat er voor elke parlementszetel meer dan één kandidaat moet worden gesteld. Eén afge vaardigde zal door ongeveer 60.000 kiezers bij geheime stemming worden gekozen. Slechts kandidaten, die meer dan de helft der uitgebrachte geldige stemmen op zich hebben verenigd, zullen als gekozen wor- i den beschouwd. De algemene verkiezingen, die op 16 december zouden worden gehou den, zijn uitgesteld tot 20 januari. wicz zei dat partij en regering met de in stemming van de minister van Defensie, maarschalk Rokossovski, deze kant van het vraagstuk bestudeerden. Als mocht blij ken dat dergelijke daden inderdaad begaan zijn, zullen zij daaruit de consequenties trekken. Over Kroesjtsjevs bezoek aan Warschau zei Cyrankiéwicz dat „er belang rijke stappen zijn gedaan op de besprekin gen te Warschau, die in een sfeer van open hartigheid werden gevoerd." In Moskou zullen verdere besprekingen worden ge houden om dit beginsel van samenwerking te verwezenlijken, gegrondvest op gelijkheid en gelijke rechten ten aanzien van de onaf hankelijkheid. Verdere democratisering houdt een verdergaande inschakeling van de werkende massa's in 's lands bestuur in. Hieraan moet niets in de weg gelegd wor den. „Vrede en discipline zijn.nu de voor naamste kwesties", aldus de premier. Gomoelka zei woensdag op het Stalin- plein onder meer: „Het hangt slechts van ons af hoe lang de militaire specialisten en adviseurs van de Sovjet-Unie in Polen blijven. Wij hebben van Kroesjtsjev de verzekering ontvangen, dat de Russische legers in Polen binnen twee dagen naar hun bases zullen terugkeren." Deze mede delingen werden met groot enthousiasme ontvangen. Gomoelka verklaarde voorts, dat het centrale comité van de partij heeft besloten dat de banden met de Sovjet-Unie zullen worden gehandhaafd. lsaoTo!v rzjdcHO \nw X.-.si OH* rue Vijf kabinetsleden zullen niet meer de functie van vice-premier bekleden. De con centratie van macht in de handen van vice- premiers is zeer groot geweest. Hun minis teries zullen aan de ministers worden over gelaten. Vice-premier Stefan Jedrychovski blijft voorzitter van de staatsplannencom- missie. Stefan Ignar, leider der verenigde boerenpartij, is tot vice-premier benoemd, „opdat zijn partij daadwerkelijk deel heeft aan de regeringsarbeid". Zambrowski is ontheven van zijn functie van minister van staatstoezicht. Het ministerie zal vervan gen worden door een „opperste kamer van toezicht", die in verbinding zal staan met de raad van state en het parlement. Het zou een openbaar orgaan zijn, dat toezicht moet houden op de wijze, waarop de rege ring haar taak volvoert. Premier Cyrankiéwicz verklaarde in het parlement, dat de aanwezigheid van Rus sische garnizoenen in Polen op grond van het verdrag van Warschau noodzakelijk is voor de gemeenschappelijke verdediging, want wij mogen de Duitse gevoelens met betrekking tot herziening van de grenzen niet vergeten. Een gedeelte van zijn verklaring handel de over de onwettige daden die in de laat ste dagen begaan kunnen zijn. Cyrankie- De besprekingen met Kroesjtsjev in War schau hebben geleid tot een beter begrip van de politieke toestand in Polen. Deze woorden werden met gejuich ontvangen. Gomoelka verklaarde, dat Polen in het westen wordt bedreigd door het Atlantisch pact en de Westduitse eisen met betrekking tot de grenzen. De aanwezigheid van het Russische leger is verenigbaar met ons bestaan. Er steeg opnieuw een gejuich op, toen Gomoelka zei: „Het Poolse volk kan volledig vertrouwen hebben in zijn leger en het opperbevel. Beide zijn ondergeschikt aan de regering." Hij deed een beroep op de bevolking de provocateurs te verjagen en is niet toe te staan dat reactionaire elementen en straatschenders onze weg naar het socialisme versperren." Er zijn geen loonsverhogingen meer mogelijk. De uiterste grens is bereikt. Mensen in leiden de posities, die in opspraak zijn gebracht, moeten heengaan. Na de massavergadering verzamelden zich ongeveer tweeduizend mensen, hoofd zakelijk studenten, voor de polytechnische school van Warschau. Zij trokken weg onder het geroep „Weg met de Russen". ADVERTENTIE Laten we 's even stilstaan bij een verse zware VAN NELLE. In dat blauwe pakje van de Weduwe zit voor mij de allerbeste zware shag. (Van een speciale correspondent) De Assemblée van de Raad van Europa heeft tot ver na middernacht gesproken over een ontwerp voor een sociaal hand vest. Deze aangelegenheid houdt de Assem blée al jaren bezig. Het meest uitgewerkte ontwerp kreeg zij tot dusver van haar sociale commissie, maar bezwaren van de zijde der economische commissie versper den het ontwerp de weg naar de eind stemming. Lange tijd is er afwisselend in de Assemblée en in haar commissies een strijd gevoerd tussen de voorstanders van vérgaande sociale maatregelen en degenen, die hun bezwaren daartegen illustreerden met een beroep op de economische omstan digheden die uitvoering van de maatrege len onmogelijk zouden maken. De strijd is nog niet uitgestreden. Het ontwerp-hand- vest, dat nu aan de Assemblée is voorgelegd door de commissie voor algemene zaken, werd verre van algemeen geaccepteerd. De commissie voor algemene zaken had een ambitieus plan opgesteld met een „Euro pese commissaris" en een „Sociale kamer" ter uitvoering van de gestelde doeleinden. Wat zouden de vakbonden van dit alles denken, zo was begrijpelijkerwijs in dit debat een menigmaal herhaalde vraag. Een enkeling, de Oostenrijker Strasser, vond dat de materie nog niet rijp was voor dis cussie. Anderen, het tegenovergestelde standpunt innemend, meenden dat men het hele ontwerp zonder verdere discussie nu maar naar het Comité van ministers moest zenden, opdat de tussen de regeringen te Ter gelegenheid van het bezoek van een Joegoslavische parlementaire delegatie aan Warschau werd een staatsreceptie gehouden, waar ook de minister van Defensie en opperbevelhebber van het Poolse leger, de in Polen geboren Rus sische maarschalk Rokossovski, aanwezig was. Op de foto ziet men maarschalk Rokossovski in gesprek met de leider van de Joegoslavische delegatie, Stambolitsj. Advertentie in N.Y. Times NEW YORK (Reuter) Woensdag is in ce New York Times een advertentie ver schenen van het Jungschlagerfonds, waarin een beroep wordt gedaan op de „openbare mening van de vrije wereld" tegen het vonnis van Schmidt. In de advertentie wordt gezegd, dat nog 14 Nederlanders zich in de Indonesische gevangenissen bevin den, op soortgelijke beschuldigingen als tegen wijlen Jungschlager zijn ingebracht, namelijk samenzwering tegen de Indonesi sche regering om deze omver te werpen. Schmidt werd veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf voor een beweerde misdaad, „die hij niet. had begaan en ook niet kon hebben begaan", aldus de adver tentie in de New York Times. DJAKARTA (United Press) Na een verhit debat hebben Indonesische studen ten woensdagavond erin toegestemd om ook de Nederlandse driekleur mee te voe ren in een optocht met vlaggen van leden- landen der UNO. President Sukarno, die bij elke vlag het saluut bracht, deed dit ook bij de Nederlandse vlag. Voordat de optocht zou beginnen weiger den scholieren van de middelbare school, Taman Siswa, ronduit de Nederlandse vlag mee te voeren. Leden van het organiserend comité wis ten hen na een verhit debat over te halen het toch te doen. Er kwamen overigens geen incidenten voor op de route, die de studenten namen. Zij droegen de vlaggen van alle landenteden der UNO, behalve die van naionalistisch China. AMMAN (ReuterUnited Press) Ko ning Hoessein van Jordanië heeft woens dag te Amman aan journalisten gezegd dat „het heel goed mogelijk is, dat Jordanië zal vragen om herziening van het Brits-Jor daanse verdrag om dit in overeenstemming te brengen met de huidige omstandig heden". De koning verklaarde voorts niet van mening te zijn, dat een verbond met Groot- Brititannië en een hechtere Arabische een heid, waar hij op aandrong, onverenigbaar zijn. Hij zei dat er voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk twee dingen in de eerste plaats vereist zijn: „eensgezindheid onder de Arabische volkeren, met inbegrip van het Palestijnse volk" en het vaste be sluit van de grote mogendheden te hande len overeenkomstig de beginselen van rechtvaardigheid en recht teneinde het volk van Palestina „zijn volledige rechten en verloren tehuis te geven". Volgens koning Hoessein is het Palestijn se vraagstuk het vraagstuk van de gehele Arabische wereld, waarvoor bovendien alle vredelievende landen van de wereld ver antwoordelijk zijn. „Het is niet juist, dat Jordanië zich van tot ons te verwijderen door toenadering onze vijanden te zoeken". Generaal-majoor Ali Aboe Nawar, op perbevelhebber van het Jordaanse leger, heeft woensdag onthuld dat Egypte, Syrië en Saoudi-Arabië hebben aangeboden, met elkaar het subsidie op te brengen dat Jor danië thans van Engeland ontvangt vol gens het Brits-Jordaanse verdrag. Het aan bod van de drie landen heeft ten doel, het Jordanië gemakkelijker te maken, het ver drag ongedaan te maken. Generaal Nawar merkte verder op dat de Jordaanse troepen schouder aan schouder zullen strijden met Syrische en Egyptische eenheden, onder bevel van de Egyptische opperbevelhebber generaal Abdoel I-Iakim Amer, in geval van oorlog met Israel. Engeland is zo ver Jordanië heeft het Egyptische aanbod, vliegtuigen te leveren voor de Jordaanse luchtmacht, aanvaard. De toestellen zullen geen Russische Migs zijn en ook niet door Russische piloten worden overgevlogen. Jordaanse soldaten en jonge piloten zullen in Egypte en Engeland verder worden op geleid en indien noodzakelijk, zullen Egyp tische instructeurs naar Jordanië komen. Naar de generaal zeide zijn de Britse wa pen-leveranties aan Jordanië nooit bevre digend geweest, vanwege de afstand tussen Engeland en Jordanië en de tijd, die ver streek eer de wapens aankwamen. Inmiddels wordt uit New York gemeld dat de Veiligheidsraad van de UNO voor vandaag om 20 uur Amerikaanse tijd is sluiten sociaal-economische conventie, waarvan het handvest deel uitmaakt, ei- eindelijk zou komen. De vraag blijft dan nog te beantwoorden, wélk handvest in de conventie zou figureren. Het ontwerp van de commissie voor algemene zaken uit de Assembée of een handvest, dat de ministers sinds enige tijd bezig zijn zélf door hun experts te laten opstellen? Het document, dat de commissie voor algemene zaken aan de Assemblée voorlegde, beveelt de minis ters aan het commissie-ontwerp als basis te aanvaarden. Het is deze aanbeveling, waarover vrijdag zal worden gestemd. Stemming over de materiële inhoud van het opgestelde ontwerp-handvest is er dan niet bij, waardoor ministers dan niet zullen weten of zij als basis voor hun werk een stuk in handen hebben gekregen, dat de goedkeuring draagt van de meerderheid der Assemblée. Een onbevredigende toe stand die slechts kon ontstaan door de on verzoenlijkheid der commissies, een onver zoenlijkheid, die ons overigens H®ver is dan een lyrische eenstemmigheid r tek sten, waaran alle pit is ontnomen doordat men alle gevoeligheden uit de weg is ge gaan. De heer Fens, de enige Nederlandse spreker in het zeer lange debat, gewaagde van een zeer ernstige situatie. Het optimale compromis, dat naar zijn mening door de commissie van algemene zaken was gevon den, diende door de Assemblée te worden aanvaard. Zoals gewoonlijk is een debat over sociale zaken, voerden ook enkele vrouwelijke afgevaardigden het woord; een Ierse, een Engelse en een Duitse. Maar meer dames waren te-zien op de diplomatieke tribune, niet zozeer naar wij vrezen uit belangstelling voor het onderwerp, maar meer omdat een rechtstreekse televisie-uitzending gelegenheid bood fraaie japonnen en illustere kapsels tot ver over de gren zen in de huiskamers te laten bewon deren. De halve Straatburgse beau monde was aanwezig. Kort na het einde van de uitzending was zij weer verdwenen. De televisie-uitzending zelf bracht aan het slot van het debat nog een reprimande van Britse zijde aan het adres van het presidium, dat de zaak niet fraai had geregisseerd. Tij dens de uitzending verschenen vooral sprekers op het scherm, die het ont worpen handvest verdedigden. Aan vele bezwaarden werd volgens hem in deze uitzending geen recht gedaan. Oost-Europa De gebeurtenissen in Oost-Europa zijn intussen natuurlijk ook in het „Huis" van Europa het gesprek van de dag, wat er ook in de Assemblée aan opzichzelf belangrijke zaken mag worden behandeld. De commis sie voor algemene zaken heeft de berichten uit de communistische landen besproken en in de wandelgangen kan men horen dat de Assemblée weldra een suggestie krijgt voorgelegd om aan te dringen op het hou den van vrije democratische verkiezingen in de desbetreffende landen Men is zich ervan bewust, dat óók een liberaal, van Moskou losstaand communistisch regime een communistische regime blijft, waaraan in democratisch opzicht nog heel wat is te verbeteren. Haarlemse rechtbank het westen verwijdert", zei de koning. „In- bijeengeroepen voor het debat over het tegendeel, het westen is begonnen zich van grensgeschil tussen Israel en Jordanië. Acht maanden gevangenisstraf en vier voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling van de reclas sering eiste de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. dr. R. W. H. Pitlo vanmorgen tegen een 52-jarige Haarlemse loswerkman, die ten nadele van de M.E.K.O.G. te Vesen kwik zou hebben ge stolen of verduisterd. De man had verkaard, dat hij dit kwik in vuilnisbakken, die hij als schoonmaker moest legen, had gevonden. In totaal had hij vier kilogram meegenomen, waarvoor hij bij verkoop ƒ60,'nad gekregen. Een getuige, chef van het laboratorium, ver klaarde echter ter zitting, het hoogst on waarschijnlijk te achten, dat het kwik in buisjes in vuilnisbakken was te vinden. Ook de officier van Justitie vond de ver klaring van verdachte zeer onwaarschijn lijk, temeer daar de man reeds elf veroor delingen achter de rug heeft. Met het oog op verdachte's gezin wilde de officier van Justitie echter nog een gecombineerde straf zien toegekend. De advocate, mr. E. A. J. Scheltema Conradi, meende, dat het gepleegde feit als verduistering kon worden aangemerkt. Zij achtte de verklaringen van verdachte juist. De man heeft zich de laatste vier jaar goed gedragen en goed voor zijn gezin gezorgd, een zekere aanleg heeft hem echter tot verduistering van het kwik gedreven. Na dat de advocate erop had gewezen, dat in het strafblad van verdachte een verbete ring valt te constateren, pleitte zij ten slotte voor een korte onvoorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. BONN (United Press) De Westduitse regering heeft de minister van Defensie Strauss opdracht gegeven een verzoek in te dienen bij de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, om de Britse en Belgi sche luchtmacht-eenheden van het vlieg veld Wahn terug te trekken. Het vliegveld Wahn, halverwege Bonn en Keulen, wordt gebruikt door de geallieerde luchtmacht en burger-luchtvaartmaatschappijen. Er is over Wahn de laatste tijd veel te doen: het vliegtuig van de Franse premier Mollet moest een uur blijven cirkelen ter wijl bondskanselier Adenauer in de regen stond te wachten en de RAF heeft een overeenkomst van de Westduitse regering met de KLM en de Swissair, om op dit veld te kunnen landen, afgewezen. Een Westduitse regeringswoordvoerder verklaarde dat de toestand door de Britse maatregelen „onhoudbaar" geworden is, en dat de NAVO gevraagd zal worden de op Wahn gestationeerde vliegtuigen naar een andere basis over te brengen. TOKIO (United Press) Volgens het Indonesische persbureau Antara zijn twee Nederlanders gezien onder een bende op standelingen van de Darul Islam tijdens een recente overval op het Puntjak, aldus meldt het communistische persbureau Nieuw China. De Puntjak is een vakantie-oord in de bergen tussen Buitenzorg en Bandung ge legen. De Haagse politie heeft de 40-jarige mej. C. W. V., zonder beroep, aangehouden we gens een grote serie diefstallen in scholen. Zij zou hiermed reeds een jaar bezig zijn. De aangehoudene wordt verhoord. TUNIS/RABAT/ALGIERS/TRIPOLIS (Reuter-A.F.P.-Un. Press) Tunesië en Marokko zulen spoedig een bondgenoot schapsverdrag sluiten, zo wordt officieel in Tunis meegedeeld. In een kort voor de .terugkeer van de sultan van Marokko naar zijn land voorgelezen gemeenschappelijke verklaring wordt gezegd, dat de twee lan den dezelfde mening hebben over de Alge rijnse kwestie en volkomen achter het Al gerijnse volk staan. De Marokkaanse pre mier, Si Bekkai, heeft verklaard, dat ver breking van de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk niet onmogelijk is. De Marokkaanse ambassadeur te Parijs deelde mee, dat'hij donderdag naar Rabat zou gaan en niet wist wanneer hij zou terugkeren. Een Franse regeringswoord voerder verklaarde na afloop van een ver gadering van het kabinet, dat de Franse ambassadeur te Tunis voor overleg naar Parijs is ontboden. De woordvoerder sprak de berichten te gen, dat Alain Savary, staatssecretaris voor Tunesische en Marokkaanse zaken, is af getreden uit protest tegen de arrestatie van de Algerijnse leiders. In Rabat, de Marokkaanse hoofdstad, maakten vakverenigingen die bij elkaar on geveer 49.000 Franse burgers vertegen woordigen, werkzaam als ambtenaren in de Marokkaanse regering, bekend dat om twaalf uur van deze nacht het werk voor 24 uur zal worden stilgelegd uit protest tegen de relletjes en de moorden op Fran sen in Meknes. Verwacht wordt, dat geen enkele grote stad in Marokko voor de sta king gespaard zal blijven. De politie van Meknes heeft inmiddels bevestigd dat zeker 27 Fransen tijdens de onlusten van dinsdag zijn omgekomen. Men vreest dat het dodental nog zal stijgen. Onder de slachtoffers bevinden zich vier politie-beambten. Sommige van de lijken zijn deerlijk verminkt. Er werden 25 Franse burgers gewond. Alle 300 Franse politie-officieren, die verbonden zijn aan de Marokkaanse Suré- té Nationale te Meknes en omgeving, dien den als één man hun ontslag in uit afkeer van het optreden der Marokkaanse autori teiten, die volgens deze mannen niets heb ben gedaan om aan de moordpartij een einde te maken. Volgens te Rabat ontvangen berichten zijn bij botsingen in Marokko, nabij de Al gerijnse grens, 7 Franse soldaten gedood en 24 gewond. In verscheidene Tunesische steden werd nog steeds gedemonstreerd tegen de arres tatie van de Algerijnse verzetsleiders. In Sfax en twee andere steden verzamelden zich jonge Tunesiërs voor de Franse con sulaten. Winkels werden geplunderd, auto's omver geworpen en sommige in brand gestoken. In Algerije zelf was de toestand rustig en in Franse kringen zei men, dat de arres tatie een groot psychologisch effect scheen te hebben. Dit bleek, zo werd gezegd, onder meer uit het feit, dat zestien opstandelingen zich hadden overgegeven en anderen vroe gen om de voorwaarden, waarop zij zich konden overgeven. In Noord-Algerije viel een legerkonvooi in een hinderlaag. Hierbij werden twee Franse soldaten gedood en anderen ge wond. Elders doodden' de Fransen zes op standelingen. Onrust in Tripolis In Tripolis is woensdag een algemene staking van 24 uur afgekondigd als sym pathiebetuiging voor Algerije. De Libische premier heeft de Franse gezant ontvangen en hem verzocht het protest van Libië te gen de arrestatie van de vijf Algerijnse opstandelingen aan de Franse regering over te brengen. Een menigte van ongeveer 10.000 beto gers verzamelde zich voor de Franse lega tie en bombardeerde die met stenen. Politieversterkingen werden opgeroepen en joegen de demonstranten weg. Er vielen geen slachtoffers. De spanning neemt ech ter toe en steeds meer patrouilles gaan door de straten. De betogers gingen van de Franse delegatie in protestmars door de stad, portretten met zich meedingend van koning Idris, president Nasser en premier Bourguiba van Tunis. „Weg met Frank rijk" schreeuwden zij en „lang leve Alge rije". Ook de Egyptische ambassade werd bezocht. Daar hoorden de betogers een woordvoerder van de ambassade verklaren, dat Egypte achter iedere vrijheidsdrang in de Arabische staten staat. Toen zij zich voor de Franse legatie verzamelden schreeuwden de betogers „Leve Rusland, leve Kroesjtsjev". Aan president Eisenhower is vandaag verzocht te wilen bemiddelen in de zaak van de vijf door de Fransen gearresteerde Algerijnse rebellenleiders. Mohamed Yazid, die in de UNO het Nationale Bevrijdings front vertegenwoordigt, deed zijn oproep aan Eisenhower in een telegram aan de president gericht. BERLIJN (Reuter/UP) Het voor naamste Oostduitse communistische blad „Neues Deutschland" heeft in een commen taar op de toestand in Polen verklaard, dat het denkbeeld van een onafhankelijke communistische staat door het Westen ge- inspireerde „onzin" is. Een dergelijke staat, aldus het blad, zal nooit onafhankelijk kun nen zijn van de communisten die onder leiding van de Sovjet-Unie verenigd zijn. Ieder volk moet zijn eigen weg naar de instelling en opbouw van het socialisme vinden, maar de grootheid van onze eeuw ligt juist in het feit, dat ieder volk langs deze weg voortgaat in de nauwste vriend schap en samenwerking met die landen waar het socialisme reeds gevestigd is. Sinds de Russische arbeiders en boeren, geleid door Lenins partij, ons deze weg 39 jaar geleden hebben getoond, behoeft geen enkel volk die weg naar het socialisme alleen te gaan. „Neues Deutschland" heeft nog steeds niet de rede gepubliceerd, die Gomoelka na zijn benoeming tot eerste secretaris van de Poolse communistische partij in War schau heeft gehouden. Het blad heeft wel melding gemaakt van de benoeming van een andere plaatsvervanger van minister Rokossovski (Defensie), maar heeft nog steeds niet meegedeeld dat de maarschalk niet langer zitting heeft in het politieke bureau van de partij. De vakbonden hebben hun leden ge waarschuwd dat „vijandelijke agenten" onrust trachten te zaaien in de fabrieken en werkplaatsen in Oost-Duitsland. De „Freier Deutscher Gewerkschaftsbund" heeft opgeroepen tot „verhoogde waak zaamheid tegen de activiteiten van West duitse monopolisten, militaristen en hun agenten". De arbeiders worden ook gewaar schuwd tegen het navolgen van het voor beeld van „vijanden van de arbeiders". Het vakverbond draagt zijn vertegenwoordigers in de fabrieken op aandacht te schenken aan de klachten van de arbeiders en be loven een hogere levensstandaard „betere arbeidsvoorwaarden, hogere lonen en be scherming tegen de eisen van de directies". Volgens de Westberlijnse „Strijdgroep tegen onmenselijkheid" zijn in Oost-Duits land 60.000 politiemannen gealarmeerd en fambrieksmilities bewapend. Tienduizenden fab?-ieksarbeiders zouden geweren, machi nepistolen en machinegeweren hebben ont vangen, omdat men een herhaling vreest van de revolutie van de 17de juni, na de gebeurtenissen in Polen en Hongarije.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3