Moskou acht verkiezingen in geheel Duitsland onmogelijk r ö7 HOOGTEZON Domme Harry Rust Probleem Niet-aanvalsverdrag geopperd met de Sovjet-Unie en haar bondgenoten V Van dag tot dag René Mayer treedt af als president van KSG 3 rQ Queen Mary voer uit ondanks een verbod Kies goed gezelschap! Vertrouw op H. 3. MAERTENS N.V Ruslan Abdulgani niet langer op de wip Japan is tweede in de wereld-scheepsbouw PONDERDAG 25 OKTOBER 1956 Koningin Juliana brengt een vakantie van twee weken op Sicilië door, een va kantie die zij dringend nodig had, want v0or haar is de afgelopen zomer zo moge lijk nóg zonlozer geweest dan voor ons Nederlanders in 't algemeen. De Koningin jieeft immers een zomer achter de rug, waarin de zich eindeloos voortslepende kabinetscrisis voortdurend haar aandacht heeft geëist en waarin bijna tegelijk met die kabinetscrisis de buitenlandse pers campagne inzake de „kwestie Soestdijk" begon, die haar de weinige zonnige mi nuten moet hebben vergald. Om er dus eens helemaal „uit" te zijn, is de Koningin naar Sicilië gegaan, zelfs niet vergezeld door enig lid van haar hof houding, alleen door een paar persoonlijke vriendinnen. Maar zelfs deze twee weken van rust (het minimum waarop ook een Koningin toch wel aanspraak zou mogen maken) worden haar vergald. In en om Taormina wordt zij op elke wandeling, bij elk boot tochtje, tijdens elk kwartiertje zwemmen, gevolgd en bespied door persfotografen, die zo wordt uit Sicilië gemeld ver stoppertje spelen en in hinderlaag gaan liggen om haar te fotograferen op momen ten waarop zij er het minst op bedacht is. Het is zo erg geworden, dat de Koningin van plan zou zijn om uit Taormina naar een nóg eenzamer vakantie-oord te vluchten" De sensatie-pers, die haar hiertoe drijft, zal er zich dan op kunnen beroemen, de Koningin te hebben beroofd van de twee weken rust, die zij op Sicilië had gehoopt te zullen vinden, en die het Nederlandse volk haar zo van harte zou hebben gegund. Knap werk! Er is de diplomatieke wereld een nieuw probleem in de schoot geworpen, zo maar, alsof dat eens zo exclusieve deel van onze samenleving het niet al moeilijk genoeg had in een tijd die alles, zelfs de diploma tie, democratiseert. Vele in de dienst des vaderlands vergrijsde diplomaten zullen zich vermoedelijk al vaak bezorgd hebben afgevraagd: „Hoe moet dat aflopen? Waar moet dat heen? Hoe erg moet het worden voordat aan die democratisering paal en perk wordt gesteld?" Hun vragen zijn nu uitermate actueel geworden. Want uit de niet-meer-zo-glas- heldere hemel van de diplomatieke wereld is als een donderslag het bericht gekomen, dat de buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Costa Rica bij het Hof van St. James, senora Virginia Perstinary de Gallegos, verliefd is geworden op senor Leslie Close-Pozzo, die niet buitengewoon maar doodgewoon eerste secretaris is bij de Ambassade van Uruguay, eveneens te Londen. En dat zij met hem wil trouwen! Zoiets kan natuurlijk niet. Nog nooit in de geschiedenis van de diplomatie is het voorgekomen, dat een gezant (vrouwelijk) is gaan trouwen met een secretaris (man - nelijk). Omgekeerd wel; d.w.z. gezant (mannelijk) met secretaresse (vrouwelijk). Maar dat is natuurlijk heel iets anders. Ofschoon het e i g e n 1 ij k ook niet door de beugel kan. Maar ja, mannen kunnen zich nu eenmaal meer permitteren dan vrouwen. Zó democratisch zijn we gelukkig nu ook weer niet. En zo'n gezant (manne lijk) kun je desnoods altijd naar een an dere post overplaatsen. Maar een gezant (vrouwelijk) blijft in een dergelijk geval een probleem, ook op een andere post. Wij vermoeden, dat de regering van Costa Rica argumenten van deze aard maar dan natuurlijk in veel diplomatiekere bewoordingen heeft gebruikt, toen zij Hare Excellentie Virginia liet weten, da* er van haar trouwplannen niets kon komen. Misschien hebben de autoriteiten in San José haar zelfs op tactvolle wijze herinnerd aan de vele sprookjesprinsessen die, met een gebroken hart, om redenen van staats raison afzagen van hun voorgenomen hu welijk met een schoenlapperszoon. In elk geval hebben ze haar voor de keus gesteld: óf afstand doen van de geliefde, óf afstand doen van de troon, die in dit geval de diplomatieke carrière is. Stellig tot diepe teleurstelling van velen, die zullen uitroepen dat er in onze tijd geen echte romantiek meer bestaat, moeten wij berichten dat senora Virgina, de klop haars harten ten spijt, voorlopig besloten heeft dan toch maar de carrière te kiezen. Maarhelemaal uit de tijd is de roman tiek toch niet, want er komt aan dit drama nog een derde bedrijf, dat misschien de ge lukkig-makende ontknoping zal brengen: de President van Costa Rica is in Londen aangekomen voor een officieel bezoek en senora Virginia is voornemens hem, onge twijfeld aan zijn voeten knielend, te vra gen een Salomo's oordeel over haar pro bleem uit te spreken. In spanning wachten wij op de afloop. Maar intussen vragen wij ons af, of er in Den Haag nu Nederland weliswaar nog geen vrouwelijke gezanten maar al wel een vrouwelijke minister heeft niet schielijk iets moet worden gedaan om bij ons derge lijke complicaties te voorkomen. Want we moeten helemaal niet denken aan de heil loze verwarring in de rang- en slagorde van officiële recepties en galadiners, die er anders zou ontstaan als een vrouwelijke minister in de toekomst eens zou huwen met bijvoorbeeld haar eigen Referendaris Eerste Klasse. Democratisering? Erger. Ontduiking van de wet op de gehuwde ambtenares! De Russen verwijten de regering in Bonn dat zij de nationale belangen van het Duit se volk aan de verwezenlijking van de oorlogsplannen van de Noordatlantische Verdragsorganisatie hebben opgeofferd. Moskou is van oordeel, dat een herenigd Duitsland strijdkrachten moet hebben om zich te kunnen verdedigen. De Duitse de mocratische republiek heeft 90.000 man MODERNE OPNAMEN X ,v Tel. 11178 L. Veerstr. 11-13 OOK VOOR MODEWERK A merikaanse immigratiedienst WASHINGTON (United Press) Jacob Singer, een hooggeplaatst ambtenaar van de Amerikaanse immigratiedienst, heeft voor de senaatscommissie van binnenland se veiligheid verklaard dat de „Queen Ma ry" van de Cunard Line op 3 oktober is uitgevaren ondanks een bevel tot uitstel van het vertrek. De immigratiedienst had de Queen Mary aan de kade willen houden omdat de Rus Chwastov zijn dochtertje Tanja aan boord van dit schip naar de Sovjet-Unie wilde ontvoeren. Chwastov en zijn dochtertje verblijven thans in de Rus sische ambassade in Londen en mogen En geland niet verlaten eer de Britse autori teiten hebben uitgezocht of hij zijn doch tertje al dan niet wederrechtelijk mee neemt achter het. IJzeren Gordijn. De moe der van Tanja heeft bezwaar gemaakt te gen de emigratie van haar 214 jaar oude dochtertje en zal daarvoor binnenkort in Londen komen om een eis in te dienen. William E. Jenner, voorzitter van de se naatscommissie, verklaarde dat er een on derzoek zal worden ingesteld naar de om standigheden waaronder het mogelijk is geweest dat de Queen Mary toch is uitge varen. Hij voegde eraan toe dat „hogere autoriteiten" van de Amerikaanse immi gratiedienst ter verantwoording zullen worden geroepen om uit te maken wie de „Queen Mary" heeft laten gaan. Ook zal de Cunard Line worden benaderd, om te weten te komen van wie het tegenbevel is gekomen. strijdkrachten, maar Bonn heeft een pro gramma voor een half miljoen. Westduitse gezagsdragers pogen in redevoeringen vij andelijke gevoelens tegen de Sovjet-Unie en de met haar bevriende staten op te wek ken. In de nota wordt nog eens op de grote schade en verliezen gewezen, die Rusland tijdens de oorlog heeft geleden. Men kan dit niet vergeten en daarom zal de Sovjet- Unie tegen het herleven van het militarisme in Duitsland optreden. De Westduitse re gering, aldus de nota, oogst de vruchten van haar eigen politiek. De hereniging mag niet ten koste van de Duitse democratische republiek gaan. Wie geen rekening wil houden met het bestaan van twee Duitse staten, ziet niet de kern van het hereni gingsprobleem of wil deze niet zien, zo be weren de Russen. Vijandig In Bonn wordt deze nota over het alge meen als koud, onvriendelijk en haast vij andig van toon bestempeld. Men blijft op het standpunt staan, dat rechtstreekse on derhandelingen tussen Oost- en West- Duitsland nog steeds onmogelijk zijn. Volgens Reuter heeft de Sovjet-Unie de Westduitse bondsrepubliek gevraagd of zij bereid is een verdrag met de Sovjet-Unie en haar bondgenoten te sluiten, waarbij wordt afgezien van het gebruik van ge weld. De bondsrepubliek had zich bereid verklaard af te zien van geweld bij haar betrekkingen met de Europese landen die niet behoren tot de NAVO of de West- europese Unie. De Sovjet-Unie vraagt nu, of dit betekent dat West-Duitsland bereid is met de daarvoor in aanmerking komen de landen verdragen te sluiten. Het schep pen van een gedemilitariseerde zone aan de Duitse oostgrens na een hereniging, zo als de bondsrepubliek heeft voorgesteld, kan volgens de nota „onder bepaalde om standigheden van belang" zijn. Als beide Duitse staten toetraden tot een Europees beveiligingsstelsel, zou dat vele belemme ringen voor een hereniging uit de weg ruimen. De Sovjet-Unie heeft ook critiek op de dienstplicht in de bondsrepubliek. De we derzijdse betrekkingen acht zij niet bevre digend. De West-Duitse nota was doortrok ken van vijandigheid. Er wordt aan her innerd dat vorig jaar is afgesproken de handel uit te breiden, maar dat hierover nog geen onderhandelingen zijn gevoerd. René Mayer die momenteel het voor zitterschap bekleedt van de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal in Luxem burg is van plan begin volgend jaar af te treden. Hij schijnt het kan verkeren weer terug te verlangen naar de Franse politiek en de heer Mayer zal zich daarom kandidaat stellen voor de senaatsverkie zingen die volgend jaar in Frankrijk wor den gehouden. -> René Mayer die indertijd bijna een jaar lang minister-president is geweest, heeft vorig jaar zijn kamerzetel opgeofferd om zijn landgenoot Jean Monnet in Luxem burg als .eerste Europeaan" te kunnen op volgen. Mayer was een der leiders der uiterst rechtse radicalen en vorig jaar werd hij, samen met de toenmalige premier Edgar Faure, door de aanhangers van Men- dès France buiten de partij-gelederen ge zet. Voor welke partij en in welk departe ment Mayer volgend jaar uit zal komen is nog niet bekend. In ieder geval niet in zijn vroeger kiesdistrict, want dat was in Algerije gelegen en daar zullen voorlopig nog wel geen verkiezingen georganiseerd kunnen worden. René Mayer, die geparenteerd is aan de internationale bankiersfamilie Rothschild, is een man met een levendige geest en zijn bons mots doen in politieke kringen van Frankrijk regelmatig de ronde. In Parijse politieke kringen houdt men zich intussen ernstig met de mogelijkheid bezig dat Mayer's post voor Frankrijk ver loren zou kunnen gaan. Het heeft indertijd vrij lang geduurd eer men een geschikte opvolger voor Monnet had gevonden en thans wordt hier als eventuele kandidaat al de naam van de huidige Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak genoemd. Kort nieuws De zeer ingewikkelde proce dure, waardoor gans Amerika in deze maanden op stelten wordt gezet, kan zeer simpel worden herleid tot datgene, wat zich dagelijks in de roeze moezende maatschappij om ons heen afspeelt: er is één baantje beschikbaar en er zijn verscheidene kandidaten. De fascinerende kracht van hoge posten maakt een elementair onderdeel van de zonder pauze voortwoedende strijd om het bestaan uit en er zijn slechts weinig mensen, die deze strijd van tussen de coulissen kun nen gadeslaan met een geamu seerde glimlach van „wie-doet- me-wat" om de lippen. Doch er is altijd één per soonlijkheid, die boven dit ver bitterde gevecht verheven is en in superieure afzijdigheid rustig op de eerste rang kan gaan zitten om het strijdperk te bezien. Dat is de man, die de omstreden hoge post verlaten heeft en dus voor de vacature heeft gezorgd. En wat het Amerikaanse strijdgewoel om de presidents zetel betreft, zit een zekere heer H. S. Truman thans dus op die eerste rang en het moet gezegd dat hij het er van neemt. Hij loopt door de we reld met een brede grijns van genoegen en zwaait met de ar men alsof hij zeggen wil: aan mijn lijf geen politieke polo naise meer. Pak ze maar, jon gens. Sla d'rop. Laat je niet kisten. Ik amuseer me best. En hij amuseert zich zéker best. Hij heeft in een kleurig overhemd met open boord de Zuidzee bekeken en zonder enige zorg de Hoelahoela ge danst met de meisjes-in-de- rieten-rokjes. Hij heeft het oude Europa bezocht en ge dacht: kijk, dat is nu het we relddeel dat we na de oorlog hebben opgebouwd. Zozo Het 's net. als ik gedacht had dat hp* ziin 7ou. Fijn dat we het hebben opgebouwd. Hij heeft de wereld op zijn gemak bezien en. thuiskomend Ie hete verkiezingsstrijd met tfpnnegen aanschouwd. Hij heeft het gezicht van de ex oresident getrokken en met "■d doen in g gedacht: mij kan niets, maar dan ook niets ge beuren. Het is echter niet louter een genoegen, ex-dit of -dat te zijn. Want de heer H. S. Truman blijft zijn leven lang de stra lenkrans dragen van de hoogte, waarin hij gezeteld heeft. Er kan in het grote Amerika niets gebeuren dat de moeite waard is of zijn huisdeur wordt belegerd door de ver slaggevers en fotografen. „Wat '.egt Harry ervan?" Een vierling in Minnesota, een staking in Detroit, een on verhoedse rede van Dulles, een hoestbui van Eisenhower, een brief van Boelganin, een auto botsing op de markt van In dianapolis: „Wat zegt Harry er van?" Dat is niet aardig, als men ex is. Tweeduizend verslag gevers en fotografen voor de huisdeur, als men in het park- wil wandelen op een prille lente-ochtend. Dat is hetzelfde als dat tante Sofie aan de bel hangt op het moment dat men met vrouw en kinderen wil gaan picknicken. „Wat zegt Harry ervan?" Oppervlakkig beschouwd zou het allemaal erg eenvoudig op te lossen zijn. Harry zou kun nen zeggen: „Niets." En dan met een houten gezicht naar het park wandelen. Maar dan kent men de Ame rikaanse krantenjongens niet. De heer Truman zou naar het park moeten gaan met twee duizend mannen, die hem voor de voeten liepen en „Hei!" rie- pen.Tweeduizend-en-een men sen tegelijk in het kleine park van Washington en weg is het park. Plat zijn de bloemen en rijstepap de gazons. Dus Harry zegt minzaam: „Well, let me see." En dan komt er nog wat, klinkt het niet dan botst het, en het komt in de kranten onder de foto met de grijns. En dan is hij weer zo ex als het maar zijn kan. Een filmjournalist heeft het eens gepresteerd, een vijf mi nuten durende opname van hem te maken, terwijl hij met krachtige pas voortschreedt door Washingtons straten. Waarschijnlijk gebeurde dat na een bizonder interessant „Well, let me see" van Harry. Aange zien het echter tamelijk moei lijk is iemand die loopt in het aangezicht te filmen, had de slimme cineast zichzelf voor zien van rolschaatsen, waar mee hij in regelmatige slag achteruit reed. En Harry maar glimlachen en wandelen. Vijf minuten lang een potsierlijke rolschaat ser achterstevoren voor zich uit ziende, had de heer Truman ongetwijfeld moeite om zijn glimlach tegen uitspattingen te beheersen. Doch hij dacht aan het bioscoopjournaal en aan het feit dat hij verschrikkelijk ex was op dat ogenblik. Ik ben eertijds secretaris van een tamelijk levendige vereni ging geweest en er is, nadat ik wegens drukke werkzaam heden die boeiende functie moest opgeven, heel wat te doen geweest over de opvol ging. Niet zoveel als om de Amerikaanse presidentsverkie zingen, uiteraard maar ik mag toch wel zeggen dat ik door mijn heengaan een pro bleem geschapen had. In zekere zin ben ik dus ook een wasechte ex. Doch als het mij eerstdaags zal overkomen dat tweedui zend journalisten des morgens aan mijn voordeur willen we ten wat ik denk van de vierde alinea in de regeringsverkla ring van Drees en ik heb gezegd: „Wel, laat me zien," en ik wandel naar de speel weide in Haarlem-Noord, en er scharrelt een cameraman op rolschaatsen voor mij uit om zijn bioscoopjournaal te ver fraaien wel, dan weet ik wat ik doe. Alsmaar glimlachen en wan delen. Het park in. Door aller lei kronkelpaadjes. Langs de speelweide. Naar de vijver. En die akelige filmgriezel steeds voor me. Achteruit schaatsend en filmend. Naar de vijver, begrijpt u? En als hij dan met zijn kiek kast en zijn schaatsen plonzend tussen de eendjes verdwijnt, blijf ik stééds maar dóór glim lachen. Net als een echte ex. En starend naar het bubbe lend geborrel in het water vraag ik mij dan af: „Well, let me see. Ook het Washingtonse park heeft eer. vijver. Waarom is Harry niet op dit idee gekomen?" DJAKARTA (ANP) De orthodox ls- lamietische partij de Nahdatul Ulama, de derde grote partij in het coalitiekabinet van Ali Sastroamidjojo, heeft besloten, dat de gezamenlijke Russisch-Indonesische ver klaring, die vorige maand aan het einde van het bezoek van president Sukarno aan de Sovjet-Unie in Moskou is uitgegeven, en die voor Indonesië ondertekend was door Ruslan Abdulgani, „niet noodzakelijk de oorzaak behoeft te zijn van een wijziging van het kabinet-Sastroadmidjojo". De Nahdatul Ulama dringt er bij de re gering op aan in het parlement een verkla ring van deze kwestie te geven, „teneinde iedere twijfel uit de weg te ruimen, die zou kunnen bestaan, ten aanzien van de actieve onafhankelijke buitenlandse poli tiek van Indonesië". Twee andere islamietische partijen: de Masjumi en de P.S.I.I. hebben eveneens de verklaring van Moskou besproken, maar nog geen besluit genomen. LONDEN (Reuter) Japan heeft we derom zijn positie als op één na het be langrijkste scheepsbouwland in de wereld na Engeland in het derde kwartaal van dit jaar verbeterd, zo blijkt uit de scheeps- bouwstatistieken van Lloyds Register. In het derde kwartaal van dit jaar waren in de gehele wereld 1.501 schepen van 100 ton of groter met een totale tonnage van 7.449.310 ton in aanbouw. Daarvan wa ren er 333 van tezamen 2.077.976 ton in Enigeland in aanbouw. In Japan bouw de men 144 schepen van in totaal 1.192.745 ton en in Duitsland waren 250 schepen van in totaal 823.263 ton in aanbouw. De in aanbouw zijnde tonnages In andere landen waren: Italië 670.415, Nederland 610.067, Frankrijk 465.462, Zweden 398.827, Noor wegen 249.924, Verenigde Staten 201.865, Spanje 161.896, Denemarken 116.109, Fin land 115.234, België 112.823 en Joegoslavië 99.386. Voor de Sovjet-Unie, China en Polen zijn geen cijfers bekend. Uit de cijfers van Lloyds blijkt verder, dat in het derde kwartaal van dit jaar in Japan 87 schepen van tezamen 498.475 ton te water zijn gelaten. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Bonn Het Russische antwoord op de West- duitse nota van 7 september over de her eniging: van Duitsland is in Bonn met te leurstelling ontvangen. Feitelijk staat er niet veel nieuws in. Er is een Duitse verta ling bijgevoegd, vermoedelijk om te voor komen dat hetgeen zij zeggen verkeerd kan worden uitgelegd. De Russen verklaren, dat er maar één mogelijkheid bestaat om Duitslands hereniging te bewerkstelligen, namelijk dat Oost- en West-Duitsland het samen eens worden. De Sovjet-Unie, die di plomatieke betrekkingen met beide staten onderhoud, is bereid haar medewerking te verlenen. De kans op een oplossing zou aanmerkelijk worden verbeterd, wanneer ook de drie grote westelijke mogendheden wilden medewerken de twee Duitse staten dichter bij elkaar te brengen. De situatie in Europa en in Duitsland is in de laatste tijd volkomen veranderd. Daarom kunnen be sprekingen over een hereniging langs de weg van algemene verkiezingen in geheel Duitsland geen feitelijke grondslag meer zijn. ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Parijs) ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Protestbetoging. Het protest-comité- Jungschlager Den Haag heeft in overleg met het nationaal contactcomité besloten op zaterdagmiddag 10 november in Den Haag een openbare betoging te organiseren J. L.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5