DE SAMENZWEERDERS Vulkanen leveren kracht voor elektrische centrales MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Agenda voor Haarlem Egyptische christenen zoeken aansluiting bij het Vatikaan Joden vinden geleidelijk de weg terug naar Duitsland Kopten voelen zich bedreigd door het Arabisch-Islamitisch nationalisme Voor slechts enkele guldens per week HAARLEMSE KLEDING CENTRALE J Minder kapitaalkrachtigen aangelokt door schadevergoedingen Witte tanden - frisse adem met COLGATE! 5 Nasser vraagt hulp voor de Egyptische armen Nederlandse kamermusici naar Londen Nieuwe Kamerleden Gepensioneerd spoor- en trampersoneel vraagt hogere uitkeringen Moderne autoweg Wenen- Salzburg in aanleg CVERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel^, 61 Twee kunststichtingen vierden eerste lustrum DONDERDAG 25 OKTOBER 1956 (Van onze correspondent in Rome) Hoge vertegenwoordigers van de zeer oude Koptische (Egyptische) kerk zullen te Rome ontvangen worden door de deken van het heilig college, kardinaal Tisserant. Het doel van hun reis is het terrein te verkennen voor een mogelijke aansluiting van de Koptische kerk in de rooms-katho- lieke kerk. Dit verlangen van de christe lijke Kopten hangt samen met het optre den van president Nasser. De Kopten ongeveer anderhalf mil joen zielen in Egypte (men vindt ze in veel groter getale in Ethiopië) beschouwen zich als de eigenlijke Egyptenaren, de rechtstreekse nakomelingen van de bevol king, die in de oudheid het Nijldal heeft bewoond. De grote meerderheid der hui dige bevolking (negentig percent) is mo hammedaans en zou volgens de Kopten teruggaan op nomaden uit de woestijn en Arabieren, die van gene zijde der Rode Zee herkomstig zijn. Tot nu toe leefden de christelijke Kopten schijnbaar in goede nabuurschap met de mohammedanen, hoe wel er in werkelijkheid steeds een gespan nen verhouding bestond, omdat de Kopten doorgaans werkzamer en ontwikkelder zijn en veel vooraanstaande posities bekleden, waardoor zij de naijver opwekken van het islamitische deel der bevolking. Nu Nasser, om zich te handhaven, steeds meer de bijstand nodig heeft van de Ara bische staten in Noord-Afrika en in Azië, voelen de Kopten zich bedreigd. Wat eerst het karakter droeg van Egyptisch nationa lisme en dus ook voor de Kopten aan trekkelijke kanten had ontaardt in een gevoel van vijandigheid der Arabische vol keren tegen het Westen en Arabisch natio nalisme wil zeggen: islamitisch fanatisme, gericht tegen de Joden en tegen de chris tenen in eigen gemeenschap. Voordat het gevaar dreigend wordt, zouden de Kopten zich graag opgenomen zien in een zo mach tig geheel als de kerk van Rome. Overigens hebben ook de rooms-katho- lieken in Egypte (veelal van Italiaanse en Franse oorsprong) sedert kort moeilijk heden. Om deze op te lossen heeft het Vatikaan monseigneur Oddi, apostolisch delegaat in Palestina, een man, die bekend heid verwierf door de wijze waarop hij in Joegoslavië monseigneur (thans kardinaal) Stepinatsj heeft verdedigd, naar Egypte gezonden. Men maakt zich in het Vatikaan vooral zorgen over de rooms-katholieke scholen in Egypte. De Egyptische regering, die reeds lang eist dat ook op die scholen ADVERTENTIE Mantels Mantelkostuums üerseypakjes Japonnen Regenmantels Damespantalons Jacks Kostuums Demies Sportcolberts Pantalons Regenjassen DE SPECIAALZAAK voor DAMES- en HERENKLEDING op TERMIJN Jansstraat 65 Haarlem Vw Kerkstraat - Beverwijk onderricht wordt gegeven in de koran en die toezicht houdt op de schoolboeken, waarin bijvoorbeeld de kruistochten wor den aangeduid als invasies door roverben den, heeft onlangs verklaard, dat het on derricht in die rooms-katholieke scholen niet genoeg rekening houdt met de Mo hammedaanse leerstellingen en levens wijze. Zij wil hervormingen invoeren en het Vatikaan is beducht dat het regime van Nasser, dat zich aankondigde als mo dern en vooruitstrevend, op den duur de klok enige eeuwen terug zal zetten. Een bepaalde groep Kopten, voorname lijk in Ethiopië, erkent sedert eeuwen de Paus van Rome als hoofd der algemene kerk. Er is een Koptisch priestercollege in Vatikaanstad, waarvan de rector sedert ruim een jaar onze landgenoot pater Vitus van de Capucijnerorde is. Rome heeft steeds de wens gekoesterd, de Kopten, evengoed als de Grieks- en Slavisch-ortho- doxen, tot aansluiting te bewegen bij de rooms-katholieke kerk. Er is thans ovexeennsteanming bereikt over het onderricht in de koran aan mo hammedaanse leerlingen van rooms-katho lieke scholen in Egypte. De Egyptische re gering eiste aanvankelijk, dat dit onderwijs in alle klaslokalen zou worden gegeven. De rooms-katholieke autoriteiten waren wel bereid dit onderricht buiten de school te laten geven. Overeengekomen is nu, dat het mohammedaanse godsdienstonderwijs op alle scholen zal worden gegeven, maar in een apart lokaal. Het zal zo worden ge daan, dat het niet stotend is voor het chris telijk geloof. CAïRO (United Press). President Nasser van Egypte heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse organisatie tot steun aan het buitenland, een bedrag van 200 miljoen dol lar uit te trekken voor de arme massa's van zijn land, zo is bekend gemaakt door Richard Reuter, de directeur van C.A.R.E., die met Nasser heeft gesproken. Volgens het huidige C.A.R.E.-programma, waaronder het afge lopen jaar drie miljoen behoeftige Egyptena ren zijn gevoed, wordt er veertig miljoen dollar uilgetrokken voor Egypte. Reuter voorspelt dat dit bedrag volgend jaar ver moedelijk 125 miljoen dollar zal worden het grootste bedrag dat ooit door een niet- regeringsorganisatie is uitgegeven. Het geld zal voornamelijk worden omgezet in melk, kaa.s bloem en maïsmeel. De economische blokkade tegen Egypte is „mislukt" en westerse firma's drijven handel met dit land ondanks de door bun regeringen ingestelde verordeningen, zo heeft de Egyptische minister van bevoor rading, Kamal Ramzi Stino op een perscon ferentie verklaard. Vele landen hebben aan geboden Egypte te voorzien van alle goede ren en materialen, vrij van alle restricties, Stino deelde mede, dat in Egypte tarwemeel wordt gemengd met aardappelmeel voor het bakken van brood, waardoor 300.000 ton tar we per jaar bezuinigd zal worden. De nieu we broden zullen samengesteld zijn uit tachtig percent tarwemeel en twintig percent aardappelmeel. Het blad Al Shaab het volk schreef dat de economische maat regelen „bedoeld waren om het Egyptische voïk aan de rand van verhongering te bren gen, maar dat dagen, weken en maanden zijn verlopen zonder dat iets van ernstige aard is gebeurd". Brand in veilingkisten. Even na het middaguur is op een opslagterrein van de gemeentelijke groenteveiling in Den Haag een partij veilingkisten door brand verloren gegaan. Bij aankomst van de brandweer sloegen de vlammen hoog uit de stapels van duizenden kisten, maar een goed uur later had de brandweer de toestand al onder de knie. De oorzaak van de brand is niet be kend. De drie tot vierhonderd werkende vulkanen ter wereld betekenen niet. altijd een dreiging van vuur en verderf. Onder bepaalde omstandigheden kunnen de krachten van het inwendige der aarde dienst baar worden gemaakt aan de techniek. In verschil lende sti-eken in Italië heeft men de vulkanische krachten getemperd waardoor de mogelijkheid ont stond tot de bouw van „vulkanische-krachtcentra- les". Deze „vulkanische-centrales" maken gebruik van de aanwezigheid van onderaardse stoomvelden die de vulkaan heeft opgewekt. De „schoorstenen" van onze aarde dienen als aandrijving voor genera toren waarmee elektriciteit wordt opgewekt. Met uitzondering van de centrale in het noorden van Italië zijn de vulkaan-centrales nog van een be perkte omvang maar de Italianen houden rekening met een toekomstige produktie van elf miljard kwu stroom per jaar. Volgens berekeningen van de uni versiteit van Napels „verkwist" de Vesuvius jaar lijks een hoeveelheid energie gelijk aan een miljoen ton steenkool! De belangrijkste vulkaan-centrale ligt in de buurt van Florence: de centrale van Larderello. In de vulkanische rots zijn daar een serie „tunnels" ge graven waardoor een kunstmatige geiser ontstond waaruit een krachtige straal stoom kwam waarmede men de generatoren kon aandrijven. Het aanbrengen van deze „tunnelgaten" was moeilijk daar de gloeiende stoom van de vulkaan een kracht had gelijk aan een spuitende olie bron. Thans verkrijgt - men per uur drie miljoen liter stoom. De elektriciteit die men door middel van de vulkaan wint gaat voor een deel naar de bedrijven van Flo rence en Livorno. Behalve energie wint men in Larderello ook borium door het water uit de rotsspleten te laten verdam pen. De andere vulkanische-centi-ales in Italië zijn niet zo belangrijk als die van Larde rello. Er bestaan echter plannen voor uit breiding. Bij Napels en Ischia zijn centrales aanwezig en er zijn proefboringen op het eilandje Vulcano verricht. Buiten Italië zijn nog verschillende vul kaan-centrales. Een van de laatste centra les, die werden gebouwd, is die van Wai- rakei op Nieuw Zeeland. Ook bij Karapiti op Nieuw-Zeeland maakt men gebruik van vulkanische kracht. De stoom is daar zo zuiver dat deze rechtstreeks naar de gene rator kan worden geleid. De Nederlanders hebben indertijd de Kelutvulkaan op Java zijn verwoestende kracht ontnomen door het graven van „tunnels" waardoor de Kelut als het ware een „veiligheidsklep" verkreeg. Toen de Kelut in 1951 in werking kwam kon hij slechts weinig schade aanrichten. Van onze correspondent in Londen) Ook dit seizoen zullen er weer een aan tal Nederlandse musici in Londen kamer muziek ten gehore-brengen. De concerten reeks van onze landgenoten opent op 28 oktober in de Wigmore Hall met een vioolrecital door Thomas Magyar met Wil lem Hielkema aan de piano. Onder meer zal de tweede sonate van Henk Badings worden uitgevoerd. Op elk der in totaal elf programma's komt minstens één werk van een Nederlandse componist voor. Voor het eerst zal in deze reeks in samenwer king met de culturele afdeling der Neder landse ambassade, de Nederlandse pianiste mevrouw Lia Onnen-Palla, die in Parijs woont, in de Britse hoofdstad optreden. Voorts gaan naar Londen George van Re- nesse, Tibor de Machula, Debora en Boukje Land, Samuel Bril en Marinus Flipse, Nap de Klijn en Alice Heksch, Johan Feitkamp met Perry Hart, Joke Vermeulen en Piet Lentz, Jeanette van Dijck en Peter Gell- horn, Kees Otten en Jaap Spigt en Frans Brüggen, Jaap Schroder en Janny van We ring (Telemann Trio). De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer: dr. M. A. M. van Hei voort (K.V.P.) te Boxtel. Deze benoeming was noodzakelijk geworden door het niet aannemen der benoeming tot lid van de Tweede Kamer door dr. C. J. M. Veldkamp, die staatssecretaris is gebleven. De heren J. G. Warringa te Vught, V. S. M. Marijnen te 's Gravenhage en H. Festen te Oisterwijk hadden verklaard niet in aanmerking te willen komen voor een benoeming in deze vacature. Voorts is benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer: jhr. mr. G. A. M. J. Ruys de Beerenbrouck (K.V.P.) te Holtum- Born, in de vacature ontstaan door het niet aanvaarden van zijn benoeming door de heer H. W. C. Moorman te Voorburg, die eveneens staatssecretaris is gebleven. Voor de vacature, ontstaan door het niet aanvaarden van zijn benoeming tot Kamer lid door mr. J. M. L. Th. Cals, die minister is gebleven, kwam in aanmerking mejuf frouw dir. M. A. M. Klompé te Arnhem. Door haar benoeming tot minister wenste zij voor het Kamerlidmaatschap niet in aanmerking te komen. Thans is in deze vacature benoemd verklaard de heer M. P. van Buijtenen (K.V.P.) te Leeuwarden. Tenslotte is in de vacature, ontstaan door het overlijden van mejuffrouw mr. N. S. C. Tendeloo te Wassenaar, benoemd verklaard mevrouw C. P. de RoosOudegeest (P.v.d.A.) te Amsterdam. Minister J. G. Suurhoff had doen weten, dat hij voor be noeming in deze vacature niet in aanmer king wenste te komen. Minister prof. mr. I. Samkalden te Wa- geningen, die benoemd was tot lid van de Eerste Kamer, heeft deze benoeming niet aanvaard. In de hierdoor ontstane vacature is thans benoemd verklaard de heer T. A. J. W. Schorer (P.v.d.A.) te Middelburg. De Bond van Gepensioneerden bij de Ne derlandse Spoor- en Tramwegen heeft te Utrecht, onder voorzitterschap van de heer J. Ph. van Castricum, zijn jaarvergadering gehouden. De heer Van Castricum hoopt van de nieuwe regering meer medewerking te verkrijgen voor de gepensioneerden dan van de vroegere regering. Hex-haaldelijk, zei hij, hebben de bonden van gepensioneerden op de bres gestaan om de voorstellen van de regering te corrigeren. Medegedeeld werd, dat de Algemene Ne derlandse Bond van Gepensioneerden, de Bond van Militaire Gepensioneerden en de Bond van Gepensioneerden bij de Neder landse Spoor- en Tramwegen, zich in een gezamenlijk schrijven tot de ministerraad hebben gewend, waarin ervoor gepleit wordt de zes percent verhoging, die onlangs aan het overheidspersoneel is toegekend, ook voor de gepensioneerden te laten gelden. Aan het slot van de bijeenkomst werd een motie aangenomen, waarin onder meer wordt opgemerkt dat de verhogingen voor de gepensioneerden, die behoord hebben tot de middelbare en hogere personeelsgroepen in semi-overheidsdienst, aan redelijke ver wachtingen tegemoetkomen. Met grote te leurstelling constateert men evenwel dat de pensioenen van de lagere en laatste groepen niet zijn opgetrokken zoals rede lijkerwijze had mogen worden verwacht. In de motie wordt voorts gezegd dat het wetsontwerp inzake beperking van de uit- ling var} eenoverheidspensiogn bij ge- ijktijdige aanspraak op een pensioen krachtens de algemene ouderdomswet de ambtelijke gepensioneerde weer in een uit zonderingspositie plaatst en maakt dat zij als tweederangs burgers worden beschouwd en behandeld. Met klem protesteert de bond tegen beperking van het eenmaal vast gestelde wettelijke pensioen. Tenslotte wordt aangedrongen op een spoedige uitkering van drie percent over 1955 en zes percent over 1956. De motie zal ter kennis worden ge bracht van de regering, de Eerste en Tweede Kamer der Staten Genei-aal en de commissie Van Poelje. „Oeienou gaat het gebeuren!", mompelde Merlijn. Hij bracht het wapen tevoorschijn, dat hij had meegebracht: een doodgewone kata pult. Eigenlijk maar 'n kinderachtig wapen tegen dat reusachtige monsterMaar Merlijn vertrouwde op de macht van zijn wonderbessen. „Ik hoop, dat het lukt!", bibberde hij, want anders De draak stond nu vlak voor Merlijn, reusachtig en dreigend; wolkjes kwamen uit de neusgaten en de groene ogen fonkelden woedend. Merlijn hield zijn katapult stevig vast en legde één van de rode bessen op heV\ leertje 39-40 (Van onze correspondent in Bonn) Er wonen in West-Duitsland nog tussen de 28.000 en de 30.000 Joden tegen onge veer een half miljoen voor de Hitlertijd. Deze Joden wonen zowel in de bondsrepu bliek als in Oost-Duitsland verspreid, maar het merendeel heeft zich in West-Duits land gevestigd, waar de levensomstandig heden het beste zijn. Dit vertelde ons dr. H. G. van Dam, de algemene secretaris van de „Zentralrat der Juden in Deutsch- land" te Dusseldorp. Dr. Van Dam is de leidende figuur van deze organisatie, die geen voorzitter heeft. Hij is van Neder landse afkomst. Zijn vader, die uit IJsel- monde kwam, begon tegen het einde van de vorige eeuw in Berlijn een kunsthandel. Keizer Wilhelm II was een van zijn klan ten. De zoon, die de voornamen Hendrik George naar onze prins Hendrik en naar de Britse koning kreeg, werd in 1906 te Berlijn geboren. In 1933 vluchtte dr. Van Dam, die jurist en advocaat geworden was, naar Nederland. Hij woonde een paar jaar in Den Haag en stak daarna naar Enge land over. Hij spreekt Nederlands met een sterk accent. Duitsland is geen immigratieland zoals bijvoorbeeld Canada en Australië en daar om vestigen zich er niet zoveel buiten landers voorgoed. Sedert ongeveer een jaar zijn echter meer Joden, die daar vroeger gewoond hebben, teruggekomen dan in de jaren daarvoor, hetgeen verband houdt met de verleende schadevergoedingen voor in de nazi-tijd geleden onrecht. Met dat geld kan men in West-Duitsland meer beginnen dan in Amerika en dat is voor velen een reden om naar hun vroegere vaderland terug te keren. Overigens zijn dat merendeels men sen, die niet bepaald kapitaalkrachtig zijn. De „Zentralrat der Juden in Deutsch- land", die voor de oorlog niet heeft be staan, omvat de dertien regionale bonden van Joodse gemeenten, die ongeveer 18.000 leden tellen. Berlijn, München, Frankfort aan de Main en Hamburg zijn de enige vier Duitse steden, waar meer dan duizend Joden wonen. De Joden vormen in West- Duitsland, met zijn vijftig miljoen inwo- ADVERTENTTF. Nieuwe heerlijke smaak! Erg lekker ook voor kinderen Nieuw actief schuim! Houdt Uw mond fris en gezond Nieuwe lage prijs! Nu kan iedereen zich Colgate veroorloven Colgate de meest verkochte tandpasta ter wereld (Van onze correspondent in Wenen) Wat onder het Hitler-regime een plan op papier was gebleven, zal door het vrij ge worden Oostenrijk worden verwerkelijkt: namelijk de aanleg van een moderne auto weg tussen Salzburg en Wenen. In verge lijking met andere landen vertoont Oosten rijk in dit opzicht een grote achterstand, maar er wordt met bewonderenswaardige voortvarendheid aan een plan gewerkt, waardoor dit land uit zijn provincialisme wordt losgemaakt en onmiddellijk aanslui ting krijgt op het grote Europese wegen net. Op het ogenblik wordt op vier verschil lende trajecten gewerkt met een totaal van 4500 arbeiders. Daarbij gebruikt men reus achtige machines, die per dag 200 meter wegdek betonneren. Bijzondere moeilijkheden worden ver oorzaakt door het onregelmatige berg- en heuvelland dat de bouw van een buitenge woon groot aantal bruggen en viaducten noodzakelijk maakt. Bovendien vereist de langdurige en sterke vorst in Oostenrijk dat het wegdek bijzonder zwaar wordt ge construeerd: De gezamenlijke lengte van de nieuwe autoweg voor dubbel verkeer bedraagt 310 kilometer. Deze zal theoretisch reeds in 1961 klaar kunnen zijn. De kosten (vier miljard Schilling) kun nen echter niet zo snel worden opgebracht, •odat de werkzaamheden pas in 1964 defi nitief worden afgesloten. Het traject tussen Salzburg en Mondsee zal reeds in de loop van 1957 of in de zomer van 1958 voor het verkeer worden openge steld, wat niet weinig zal bijdragen'tot be vordering van het internationale toerisme m Oostenrijk. Misschien kan ik iets voor hem doen, dat hij niet aan een vreemde over kan laten. Uw gerechtshoven kunnen mij zo'n verzoek toch niet weigeren.... Met de politiek van uw land heb ik niets uitstaande. Ik bedank u voor het vertrouwen, mijnheer Aubrey. Heus, uw reis is nutteloos, vergeefse moeite en zonde van het geld. Maar ik kan met u meevoelen en ik begrijp, dat u tóch wilt gaan. Ik zou in uw geval precies hetzelfde gedaan hebben.... Wij ver trekken dus morgenochtend. Komt u om tien uur met uw bagage op mijn kantoor? Uw paspoort ligt daar dan klaar, evenals uw reisbiljet. Mocht ik u in Praag op de één of andere manier kunnen helpen, dan zal ik dat graag doen. Jean belde even 'later Bad in op. In orde. Ik zal de ambassade inlichten. U moet zo gauw mogelijk opbellen.mijnheer Lenótre. Hoe vond u mijn vriend overigens? Een interessant type, hè? Bon voyage! En vergeet niet mij op te bellen, zodra u weer in Parijs bent. HOOFDSTUK XXI „Moeilijk en gevaarlijk", had Kosek over de zaak Horak-Jablonsky gezegd. Deze woorden bleven Heiena's gedachten beheersen, 's Nachts, toen zij allen was, had zij deze woorden tegen de telefoon gezegd, waaruit Jans stem had moeten weerklinken; tegen de schrijftafel, in w.elks laden oude foto'tjes van Jan lagen; tegen de boekenkast, waarin hier en daar een boek stond, dat zij van Jan had geleend. Dit boek is van Jan, en ja, dat óók, mompelde zij, toen zij haar blik langs de titels liet glijden. Maar kon iemand in deze wereld wel iets bezitten? Kon de ene mens aan de ander toebehoren? Maar ik.ik heb Jan nooit toebehoord, omdat hij me niet wilde hebben! En nu was het te laat. Zij rommelde wat in haar twee kamers, omdat zij wist dat zij pas zou kunnen slapen, als het refrein „moeilijk en gevaarlijk" uit haar gedachten gebannen zou zijn. Maar zij móést slapen, want zij zou anders geen belang rijke beslissingen kunnen nemen. Zij had slaap nodig, zo zei ze tot zichzelf, om te kunnen wachten. Er was niets anders, dat zij zou kunnen doen, dan wachten Zij ging achter haar bureautje zitten en keek het ma teriaal door, dat haar ter vertaling was toegezonden. Zij zette een vel papier in de schrijfmachine en begon te werken, totdat zij werkelijk niet meer kon. Nu pas kan ik gaan slapen, dacht zij. Maar haar slaap geleek eerder op een coma, dan op een goede nachtrust Toen zij wakker werd, was haar eerste gedachte: Ik kan niets doen, alleen maar wachten. Zij besloot niet uit te gaan, maar verder te werken totdat alles klaar zou zijn. Als Prochazka zou zien, hoe ijverig zij was en hoe betrouwbaar, zou hij misschien behoedzaam een goed woordje voor haar vrienden willen doen. Het was stil om haar heen; er heerste de stilte van een sterfhuis. Zelfs niet het geratel van de schrijfmachine en het geritsel van het papier kon de grauwe stilte verstoren. Nu en dan liep Helena naar de telefoon, alsof zij het apparaat wilde smeken om te gaan bellen. Hoeveel be woners had Praag? Ongeveer een miljoen. Ik ken veel mensen. Iemand zou dus best kunnen opbellen om en kele opbeurende woorden te zeggen, ook al was er geen goed nieuws. Plotseling overviel haar de gedachte, dat misschien iemand langs was gekomen en dat de voordeurbel kapot zou kunnen zijn. Zij liep naar buiten en drukte op de bel 's Middags werkte zij stug door en liep niet naar de telefoon of de bel. Tegen zes uur was zij met haar ver taalwerk klaar. Nog een paar uur, en de dag van de 14de april zou voorbij zijn, de dag, die zij wachtende had doorgebracht. Maar de 15de, 16de, 17de, 18de30ste zouden haar komen kwellen. Welke van die dagen zou de minst erge zijn? Helena pakte haar vertaalwerk biieen. Morgen zou zij naar het kantoor van de Federatie van Vakbonden gaan om het in te leveren en nieuw werk te halen. Helena sloot haar ogen en liep op de tast naar de boekenkast. Blindelings koos zij een boek uit. De boeken- loterij noemde zij dit en volgens de regels van het spel moest zij tenminste een half uur in het zo uitgekozen boek lezen. Zij stak een sigaret op, ging in een stoel voor het raam zitten en keek toen pas naar de titel van het boek, dat het lot haar gegeven had. Het was een boek van Capek. Helena begon te lezen, maar al gauw kwelde de tekst haar. Hij was in 1938 overleden, in december. München had hem gedood, zei men. Hij mocht echter blij zijn, in 1938 gestorven te zijn, zodat hij niet meer heeft kunnen zien, hoeveel lafaards en verraders er in Praag leefden. Helena nam het boek weer op, las enkele pagina's, bladerde wat, sloeg een vertelling, die ze bijkans kon dromen, over en begon toen een verhaal te lezen, dat ze nagenoeg vergeten was. Maar toen kon zij zich niet meer beheersen. Zij stond op en zette het boek weer in de kast. Op dat moment begon de telefoon te bellen. Zij had hier geen moment meer op gerekend, zodat zij eerst op haar horloge keek om te zien, of zij zich wel aan de spelregels van het lezen had gehouden. Het zal Kosek zijn, dacht ze. Het bleek echter Pro chazka te zijn. Iets ongewoons was dat niet. Hij belde altijd op, als hij dringend iets vertaald wilde hebben of als hij iets moest vragen over het werk. Vaak had zij de indruk ge kregen, dat hij vaker opbelde dan noodzakelijk was. Zij verdacht hem er van, dat hij dat eerder uit persoon lijke, dan uit zakelijke overwegingen deed. Wanneer zij echter op zijn kantoor tegenover hem zat, liet hij noch door zijn blik, noch door zijn woorden blijken, dat haar vermoeden juist was. Hij wilde weten, hoe ver zij gevorderd was met het vertaalwerk. Op haar antwoord, dat zij het morgen zou brengen en dan meteen nieuw werk wilde meenemen, volgde een vloed van woorden, waaruit bleek hoe ver wonderd hij was dat zij zo gauw klaar was gekomen. Toen Helena hem vroeg, waarom hij zo verbaasd was was ze niet altijd punctueel geweest? antwoordde hij stotterend: Die zaakdie geschiedenis.... met Josef Helena antwoordde zonder ook maar één moment na te denken. Ja, natuurlijk, hij is mijn broer. Maar hij moet zélf weten wat hij doet. Ik laat mij ook niet vertellen, wat ik doen en laten mag. Wij zijn tenslotte volwassen. Ieder van ons is verantwoordelijk voor zijn eigen daden. Prochazka wist kennelijk niet wat hij moest antwoor den. Gerst zei hij, dat hij werk voor haar had en toen liet hij er snel op volgen, dat het hem genoegen deed, dat zij zo zakelijk over de zaak van haar broer sprak. (Wordt vervolgd). ners, een uiterst kleine minderheid. Zij vallen in het niet bij de tien miljoen vluch telingen uit het oosten. Verschillende Joden hebben zich, doorgaans met succes, als arts of advocaat gevestigd. Hun patiënten en clienten komen voor het grootste gedeelte uit niet-Joodse kringen, die blijkbaar ver trouwen in hun kennis en bekwaamheid stellen. De stichtingen „Kunst en Bedrijf" en de „Nederlandse Kunststichting" hebben dins dag het vijfjarig bestaan herdacht met een samenkomst in Utrecht. Daarbij waren aanwezig vertegenwoordigers van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, van de Raad voor de Kunst en van 'n tiental organisaties uit het kunstenaarsleven. Nadat de voorzitter van de Nederlandse Kunststichting, de heer H. Reinoud, de gasten had verwelkomd, zei hij in zijn openingswoord, dat zijn organisatie er naar streeft de hedendaagse kunst te brengen op plaatsen waar veel mensen bij een komen, voorts de verkoop van kunst werken te stimuleren en vooral ook streeft naar smaakverbeteringen, naar opvoeding tot estetisch inzicht en naar onderkenning van het eigentijdse levensgevoel in kunst werken. Het is naar zijn overtuiging ge bleken, dat deze arbeid in een behoefte voorziet. Zonder een „forse gift" van de heer B. Wilton in Schiedam zou daarmee echter niet begonnen kunnen zijn, aldus de heer Reinoud. Hij noemde tevens met dank baarheid de geldelijke en morele steun van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De samenwerking met de stichting „Kunst en Bedrijf" is nuttig gebleken en heeft zich gekenmerkt door een aangename en hulpvaardige geest. De voorzitter van „Kunst en Bedrijf", jhr. W. van Andringa de Kempenaer, zei, dat door deze handreiking tussen zakenman en kun stenaar in de afgelopen vijf jaar belang rijke vorderingen zijn gemaakt. De Neder landse handel, nijverheid en industrie heeft gezien dat er voor haar een taak lag, die mogelijkheden opende om zowel enerzijds het zakelijk gebeuren cultureel te verrijken als anderzijds een dreigende culturele ver arming tegen te gaan. Jhr. van Andringa de Kempenaer getuigde van het vruchtbare en prettige contact met een aantal organi saties uit het kunstenaarsleven. „Het gaat hier om het verlenen van opdrachten aan een belangrijk deel van onze samenleving,- een cultureel en maatschappelijk belang van de eerste orde, waarvoor alle zeilen moeten worden bijgezet." Een bestuurslid van „Kunst en Bedrijf", ir. L. C. Kalff, gaf een overzicht van de werkzaamheden in de afgelopen vijf jaar en mr. ds. Joh. Noordmans, bekend als conférencier van het voormalig Utrechts Studentencabaret, sprak op een komische manier over het werk van de „Nederlandse Kunststichting." Met toelichting van mejuffrouw C. J. Gischler werd een aantal kleurendia's ver toond van belangrijke opdrachten. Prof. dr. H. Schulte Nordholt hield een lezing over de betekenis van het kunstwerk in ons dagelijks leven. Mevrouw Bouman spreekt in Amsterdam Mevrouw M. Bouman zal het woord voe ren op de openbare vergadering, georgani seerd door het Jungschlager-fonds, welke zondagavond 28 oktober in het Concert gebouw te Amsterdam zal worden gehou den ten behoeve van de Nederlander H. C. Schmidt. DONDERDAG 25 OKTOBER Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 7 en 9.15 iur. Studio: „Als de kat van huis is", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Geboren in ge vangenschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur.Cinema Palace: „Frasquita, het pikante avontuur", 18 jaar, 7 en 9.15 uur» Rembrandt: „Losgeld", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jedda", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Salome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Johannes Hus", 14 jaar, 8.15 voor bijzonder kerkewerk gem. Heemstede. Concertgebouw: Orgelconcert Albert de Klerk, 8 uur. Kapel Sionskerk: Lezing I.V.A.O. Dr. A. Melchior vertelt over zijn laatste reis naar Afrika, 8 uur. Werk inrichting Botermarkt, tentoonstelling Na- zorgwerk 6.30 tot 8.30 uur. Zuiderkapel: „Onze kruistocht in de Biem Vallei", 8 uur. VRIJDAG 26 OKTOBER Studio: „John en Julie", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Con cho", 14 j., 2, 7 en 9.15 u. Rembrandt: Anas- tasia, de laatste dochter van de tsaar", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gemaskerde ruiter", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De terugkeer van Lemmy Cau tion", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Toneelgezelschap Puck voor geloof en we tenschap met „Cycloon 3 antwoordt niet".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7