Prijs der Nederlandse Letteren aan Teirlinck uitgereikt Jodenvervolging onvergetelijk vastgelegd in boek en film Kerkdiensten 13 Woningbouw in Haarlem Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 22 tot en met 26 oktober Minister Cals: Ware eenheid wordt met het vuur van de geest gesmeed Ouderavond in Oud-Schoten van P. H. van der Leyschool Motorrenner Dickie Dale brak wereldrecords Vragende film ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT >OOOOCOCC >X5COOCOOOOOOCOOC500COOOCOOOCOO P. EMMER ÖOOOODOCOOOOOOO(X)C)CXX)OC>COOODO(X>20DOOOCX>DCOOOOOOC>OOOOOOa Voormalig priester spreekt in Doopsgezinde Kerk Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1957 met direct ingaande rechten. WASSERIJ DUYN .\mstkhi).\mseva.\iit20 rri..!105J Laagste Hoogste Laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 19 okt. 225'/2 234 227 IOV4 189 192'/i 189 53/4 205'/ï 214 206Vt 327 334 327 9 295 310 295 19 265 279 266»/4 15'/4 389 403 390VÏ 153/4 330 348'/2 330 25 793Vs 814 794V4 20 191 1961/® 191 4 172 177'/» 172 6»/4 164 167 164'/s 23/i 321 336 321 17 73 76'/< 74j/4 1/4 93 98'/2 93V4 3 104 106s/« 104l/g 1 89 7/s 91 90'/4 3/4 913/a 927/s 92VI« »/s» 91V« 92s/8 917/s »/i« De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th, Cals, heeft hedenmorgen in de Haagse Ridderzaal de Prijs der Nederlandse Letteren uitgereikt aan de Vlaamse schrijver Herman Teir linck. Hij herinnerde onder meer aan de ban den, die Teirlinck reeds zo lang en zo hecht met ons land verbinden. Wat diens roman kunst betreft, constateerde mr. Cals dat Teirlinck een der eerste Vlaamse auteurs was, die contact had met Nederlandse uit gevers en dat zijn romans ook in Nederland een zeer grote belangstelling gevonden hebben. Tekenend noemde de minister het, dat zelfs het exemplaar van Teirlincks vrij recente roman „Het gevecht met de engel" uit de koninklijke bibliotheek, letterlijk stukgelezen is. De thans toegekende prijs kan wel als de hoogste onderscheiding worden beschouwd, tot nu toe door de overheid aan een groot kunstenaar ver leend, juist doordat zij van twee regeringen gemeenschappelijk uitgaat. Dit feit is het uitvloeisel van een ver heugende ontwikkeling uit de na-oorlogs- jaren. Ik denk daarbij aan de toenadering tussen twee volkeren, die zich op hun ge meenschappelijke cultuur bezinnen, een bezinning, die zozeer past in het streven naar een Europese eenheid, die wil zij duurzaam en hecht zijn een eenheid in verscheidenheid zal moeten zijn, en die niet met kolen en staal, maar met vuur van de geest zal moeten worden gesmeed. De overheid dient zich niet onder het motto van „kunstbescherming" op de borst te slaan, maar zich ervan bewust te zijn, een nederige taak te vervullen op dit teiTein van de geest, waar het wonder van de kunstschepping zich wellicht een enkele maal dankzij haar stimulerende invloed, maar meestal ondanks, of zelfs ten spijt van, haar bemoeienis voltrekt. „Culturele brug over de Moerdijk" Herman Teirlinck zei in zijn dankwoord voor de hem uitgereikte onderscheiding, niet blind te zijn voor de ware betekenis, die de bekroning van een Vlaming in onze ogen behoort te hebben. Hij vervolgde, dat reeds in haar beginsel de stichting van een grote prijs der Nederlandse Letterkunde het vermoeden bevestigde van de eenheid onzer gemeenschappelijke letteren. „Gij hebt thans willen toegeven dat ik in de sporen van een Gezelle, een Van de Woe- stijne en een Streuvels de inloop van de achterstand der Vlaamse schrijvers op de Noord-Nederlandse ongeveer heb voltooid. Daarmee is een litteraire gelijkwaardigheid aan het licht gekomen, die voorgoed de Moerdijk overbrugt", aldus Herman Teir- ADVERTENTIE DE ECHTE T A A I - T A A I HELDERSE I I M I gebakken door WILLEM LAMMERS. Alleenverkoop Paul Krugcrstraat 25 Telefoon 11699 De jury, die de voordracht heeft moe- ten indienen in overeenstemming waar- mee de „-prijs der Nederlandse letteren" is toegekend aan Herman Teirlinck, heeft dit gedaan op de volgende overwegin- 5' gen. „Zij bewondert de onverzwakte, 3 voortdurende scheppingskracht va.n Herman Teirlinck die, na zoveel ouder 0 belangrijk werk, nog op zijn 73ste jaar in 1952 een werk van bijzondere litte- raire verdiensten, „Het gevecht met de 3 Engel", publiceerde en drie jaar later, 8 in 1955, de geheel anders geaarde psy- 8 chologische roman, eveneens van hoge litteraire rang, „Zelfportret of het gal- gemaal". De jury heeft bij haar voorstel tot bekroning in de eerste plaats het oog gericht op de monumentale epische grootsheid van „Het gevecht met de Engel". - linck, die daaraan toevoegde: „De grote prijs der Nederlandse Letterkunde hebt gij aldus, meer dan aan mij, aan Vlaanderen toegekend". Hoge onderscheiding Uit handen van minister Cals heeft Her man Teirlinck gistermiddag de versierselen ontvangen van grootofficier in de Orde van de Nederlandse Leeuw, welke hoge onder scheiding hem door de Koningin verleend is. Benoemd. Bij beschikking van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen is voor het tijdvak van februari 1957 tot en met 30 september 1957 benoemd tot wetenschappelijk ambtenaar bij het ver gelijkend litteratuuronderzoek aan de rijks universiteit te Utrecht de heer J. W. Steen beek, thans leraar aan het Eerste Christe lijke Lyceum te Haarlem. Zoals gemeld is heeft het bestuur van de woningbouwvereniging „Tuinwijk- Noord" plannen vierendertig midden standswoningen te bouwen aan de Haspels- straat in Sinnevelt. Het plan omvat twee blokjes van elk vijf eengezinswoningen en van twee blokjes van elk twaalf etagewo ningen in twee woonlagen. De eengezins woningen hebben op de begane grond een ruime woonkamer, een slaapkamer, die eventueel als tweede woonkamer is te ge bruiken, een keuken, een w.c. en een aan gebouwde bergplaats; op de verdieping zullen vier slaapkamers en een douchecel gebouwd worden. De etagewoningen van de eerste woon laag bevatten een woonkamer, twee slaap kamers, een keuken, een douchecel, een w.c. en een bergruimte en die van de twee de woonlaag bevatten een woonkamer, drie slaapkamers, een keuken, een douche cel, een w.c. en op de begane grond een bergruimte. In de eengezinshuizen kunnen worden gehuisvest tien gezinnen van twaalf per sonen; de etagewoningen zijn geschikt voor twaalf gezinnen van vier personen en twaalf gezinnen van zes personen. B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld aan „Tuinwijk- Noord" een voorschot te verlenen van f 545.000. De vooxiopige huurprijs van de eengezinshuizen is bepaald op f 90 per maand, voor de etagewoningen eerste woonlaag op f 60 en 2de woonlaag op f 75. Daarbij komen nog bedragen voor gebruik geyser en voor trapverlichting en schoon houden van het trappenhuis. In Ramplaankwartier De heer A. P. Winnubst te Haarlem heeft aan de gemeente verzocht te mogen kopen voor de bouw van acht woonhuizen met zes garages aan de Gillis Schoolmeester- laan hoek Rollandslaan en Willem Buys- laan. De woningen verrijzen in de omge ving van het complex van vierenzestig wo ningen van de bouwkas. Architecten zijn de heren Brakel en Buma. In de woensdag ie houden vei-gadering van de gemeente raad zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om aan de heer Winnubst een strook grond, groot 1150 vierkante meter tegen een prijs van f 19,45 per vierkante meter, te veiicopen, ten behoeve van de bouw. De oudercommissie van de P. H. van der Leyschool in Oud-Schoten belegde vrijdag in de gymnastiekzaal van deze school haar eerste oudei-avond in het nieuwe school jaar. Het hoofd der school, de heer A. M. J. Mol, deelde mede, dat na de grote vakantie gestart was met bijna vierhonderd leer lingen, hetgeen iets meer was dan het aan tal leerlingen waarmee vorig jaar werd aangevangen. Hierdoor was het noodzake lijk gebleken het aantal klassen met één uit te breiden. Wegens ï-uimtegebrek moes ten hiervan twee klassen tijdelijk onder gebracht worden in de noodschool aan de Clovisstraat in Haaidem-Noord. Het wach ten is op het gereedkomen van de nieuwe school in Delftwijk, aangezien hiervan twee lokalen aan de P. H. v. d. Leyschool zijn toegewezen. Deze „spreiding" is wel niet ideaal, maar vergeleken met andere steden is de toestand in Haarlem wat het scholen tekort betreft nog niet zo alarmerend, aldus de heer Mol. Vervolgens betraden enige meisjes en jongens, gestoken in een splinternieuw sporttenue de zaal. Na het opzeggen van een toepasselijk rijmpje op de letter, die zij in hun handen hielden, stelden zij zich in het front van de zaal op, aldus de naam van de school vormend. De heer Mol zeide ter toelichting dat de bekostiging van de getoonde sportkleding mogelijk was geweest door een gift uit het schoolfonds, waarin de ouders maandelijks een kleine bijdrage storten. De heer Kampman richtte hierna woor den van afscheid en waardering tot de tweede voorzitter van de oudercommissie, de heer D. van Luyk, in verband met diens aftreden als zodanig. Namens de ouder commissie overhandigde de heer Kampman de heer en mevrouw Van Luyk 'n aktentas en een kamerplant. De heer Mol vertolkte de dank van het onderwijzend personeel voor de prettige samenwerking. In de vacatui'e, ontstaan door het vertrek van de heer Van Luyk, werd voorzien dooi de verkiezing van de lieer A. Stijger. Na de pauze beantwoordde een forum- bestaande uit mejuffrouw mr. C. J. Krim, inspectrice bij de kinderpolitie, mejuffrouw G. J. van der Weij, kleuterondei-wijzei-es, drs. W. Hazevoet, gemeentelijk adviseur voor maatschappelijk opbouwwerk, dokter P. de Smit, huisarts, en de heer A. J. Poel stra, hoofd van ener U.L.O.-school, de vragen. Het forum was het er unaniem over eens, dat de ouders hun kinderen vaak radio- pi-ogi-amma's laten beluistei-en, die in het geheel niet voor kinderen bedoeld zijn. Dit geldt ook voor de televisieprogramma's. Het probleem „zakgeld of geen zakgeld" ontlokte een levendige discussie, terwijl ook de vrijetijdsbesteding van de „heer des huizes" een dankbaar object voor dispuut vormde. Een voormalig R.K. priester uit België, ds. H. J. Heggaz, zal maandagavond om 8 uur in de Doopsgezinde Kerk aan de Grote Houtstraat op uitnodiging van het Interkerkelijk Evangelisatiecomité het woord voeren over de verering van Maria, de moeder van Christus, als heilige in de R.K. Kerk. „Lemmy Caution terug" (Cinema Palace). De stoere hoofdfiguur uit Pe ter Cheney's boeken, F.B.I.-agent Lemmy Caution, komt uit Amei-ika overgevlogen om in Italië een rustige vakantie door te bi-engen bij een professor, die een machi ne heeft uitgevonden om diamant te ma ken. Maar nauwelijks heeft Lemmy voet op Italiaanse bodem gezet of de poppen zijn aan het dansen: de professor wordt door een boerenbende ontvoerd en dus komt er van Lemmy's rustige vakantie niets terecht. Hoe hij de zaken weer in het goede spoor brengt, weet men: bizonder hardnekkig als het mannelijke tegenstan ders beti-eft, en buitengewoon zachtzinnig als hij de vele welgeschapen jongedochtex'.s, die de boeven op hem afsturen, buiten spel moet zetten. „Door liet dolle heen". (Frans Hals). Stan Laurel en Oliver Hardy treden in dit programma op in twee films. In de eerste slaat Stannie een beroepsbokser in de ring knock-out. In de tweede zetten beiden een gevangenis op stelten. De filmpjes liggen onder het niveau dat „de dikke en de dun ne" befaamd heeft gemaakt, maar er is natuui-lijk nog genoeg te lachen. N. „John en Julie" (Studio). Een bijzon der pleziei-ige film over twee gewone En gelse kinderen, die in Londen willen zijn als Koningin Elisabeth wordt gekroond. Men herinnert zich uit de krantenversla gen en van de film, die speciaal van de kroning werd gemaakt, dat deze gebeurte nis in juni 1953 een grootse demonstratie is geweest van de sympathie, die het En gelse volk voor zijn voi-stenhuis koestert. Zeer velen zijn toen uit alle delen van En geland en de wereld naar Londen gegaan, hebben dagen van te voren een plekje ge zocht en zijn rustig dag en nacht op hun post gebleven. Londen bood toen niet plaats voor ieder, die de kroning, het ce remonieel van dichtbij wilde meemaken, zeker niet voor kinderen zonder geleide zoals John en Julie in deze film, die voort- boi-duurt op de wens, die heel veel kin deren in die dagen hebben gehad. Zij wo nen ergens buiten Londen. Hun fantasie wordt geprikkeld door de voorbereidingen waarover zij horen. In hun dromen groeit een ontzagwekkend schouwspel. Zij lopen van huis weg. Er is nog maar één doel: naar Londen, de koningin zien. Dan volg' een reeks verwikkelingen in een verhaal, dat wisselend hoogst amusant is en ont- i-oei-end. De natuurlijkheid in het spel (het spel is ook van de regisseur) is verbluf fend. V. „Geen liefde duurt eeuwig" (Mine r- va). Deze in zijn genre knappe Franse film demonstreert wel in het bijzonder het vakmanschap van spelers en regisseur. Te gen het décor van de vaak bij de handeling betrokken stad Lissabon voltrekt zich het noodlot over een paar jonge mensen, die zich tot elkaar voelen aangetrokken door een zékere overeenkomst in hun verleden. Het zijn de taxichauffeur Pierre Roubier, vrijgesproken na een „crime-passionel" en lady Kathleen Dinver, die uit vrees weer naar een armoedig verleden te moeten te rugkeren, haar rijke echtgenoot opzettelijk een dodelijk auto-ongeval bezorgde. Zij trachten hun bewogen verleden te verge ten, maar dit wordt onmogelijk gemaakt door een namens de familie Dinver optre dende detective, die Kathleen een beken tenis hoopt te ontlokken. Het gelukt hem door bij Pierre een gevoel van wantrouwen en onbehagen ten opzichte van Kathleen op te roepen. Onvermijdelijk is tweedracht het gevolg. Zelfs wanneer zij zich door een vlucht aan de fatale invloed van de detec- tieve trachten te onttrekken, weet hij Pier re met zijn giftige verdachtmakingen zo te imponex-en, dat Kathleen besluit haar geliefde alleen te laten vertrekken. Ze be kent haar misdaad. Zaterdag en zondag kan men in de ma tinees „Puntje en Anton" gadeslaan in een wel wat sentimentele Duitse film over de befaamde kinderlijke onschuld. Maandag volgt een reprise van „The great waltz", geregisseei-d door Julien Suvivièr. „Johnny Concho". (Luxor). Frank Si natra is de broer van een beruchte revol- verheld en uit hoofde van deze geprivile gieerde positie kan hij een hereleventje leiden in één der kleine plaatsjes in het wilde westen. Niemand durft hem iets te doen omdat iedereen bevreesd is voor zijn boer, de dictator van de plaats. Totdat deze beruchte bandiet valt door de kogels van een andere „gunman" en het uit is met Johnny's bevoorrechte positie. Nu pas keert hem de rug toe en hij verlaat blijkt, dat Johnny een lafaard is. Iedereen het dorpje. Er is één meisje, dat in hem blijft geloven en hem narijdt. Een predi kant in een naburig dorp, waar de jongelui willen trouwen, helpt Johnny over zijn angst heen en deze gaat terug naar zijn geboorteplaats, waar hij de angstige bevol king door zijn moedig gedrag weet over te halen de nieuwe dictator-revolverheld te doden. De film ondei-scheidt zich van het vele andere, dat op dit gebied geboden wordt, door dat Frank Sinatra zijn rol overtuigend weet te spelen en zelfs de om mekeer in de laffe Concho aanvaardbaar weet te maken. Hier en daar schemert zelfs iets van humor door, hetgeen op zichzelf al een aanbeveling vormt, evenals het feit, dat Sinatra ook in deze film niet zingt. F.D. „Anastasia" (Rembrandt). De lezer zal zich herinneren, dat wij enige weken, geleden met veel waardering schreven over deze door Falk Harnack intelligent geregis seerde film, die 't leven van de vermeende laatste dochter van de tsaar in beeld brengt. Een boeiend gegeven dat zeer ge trouw wordt gerealiseerd. „Het trottoir" (Li do). Deze film over de „zelfkant van het leven", te lang en erg melodramatisch, blijft nog een week. „De gemaskerde ruiter" (Roxy). Een nieuwe versie op een thema, dat de bezoe ker van dit theater meermalen wordt voor geschoteld en dat toch altijd weer boeiende aspecten biedt. De wreker van het onrecht is ditmaal gemaskerd. Natuurlijk slaagt hij in zijn taak het wilde westen van alJe kwaad te zuiveren, galloperend over de prairie en enpassant ook het hart verove rend van een lieftallige jongedame. Van dinsdag af zitten we midden in de tweede wereldoorlog met de film „Doorbraak". ADVERTENTIE De Engelse motorrenner Dickie Dale en de Italiaan Enrico Lorenzetti hebben op de startbaan van het vliegveld Montichiari in Italië verscheidene wereldrecords op de kilometer en de mijl met staande start ver beterd. Dale reed met een achtcylinder 500 cc Moto Guzzi de kilometer met een gemid delde van 164.083 km/uur en de mijl met 185.991 km/uur. Deze records, respectieve lijk 164 en 183 km/uur, stonden op naam van de Duitse NSU-rijder Wilhelm Hei-z. Met een 350 cc Guzzi bereikte Lorenzetti over de kilometer een gemiddelde van 148.209 km/uur en over de mijl 165.911 km/uur. Ook deze records werden gehou den door Herz, respectievelijk met 146 en 164 km/uur. JEUGD. Het Engelse jeugdelftal heeft voor de tweede maal binnen enkele dagen met twee-een van de Hongaarse jeugdploeg gewonnen. De wedstrijd, die in Londen werd gehouden, eindigde met dezelfde uitslag. GHEERY. De Amerikaan Walter Ghee- ry, die in 1954 deel uitmaakte van de natio nale ploeg van de Verenigde Staten en die op het ogenblik als student in Amsterdam ver-blijft, gaat in de komende winter voor de IJHC „Den Haag" spelen. De verschijning van een boek en het voor vertoning in ons land beschikbaar komen van een film hebben ons dezer da gen opnieuw geconfronteerd met de groot ste massamoord van alle tijden: de Joden vervolging door de Duitsers van 1933 tot 1945. „Al weer!" zullen sommigen zeggen. „Gelukkig!" zullen, naar wij hopen, de meesten antwoorden. Als er één ding is, dat wij nimmer mogen vergeten en dat ons ons leven lang dient bij te blijven omdat wij er zo dichtbij getuige van zijn geweest, dan is het juist deze georgani seerde waanzin en vooral onze mach teloosheid om haar te keren. Het is im mers die onmacht geweest, die de af schuwelijke verdelging van zes miljoen menselijke wezens in de Duitse concentra tiekampen heeft mogelijk gemaakt. Het boek, dat ons geheugen is komen steunen, werd samengesteld door de Frans man Léon Poliakov en de Duitser Josef Wulf en verscheen thans in Nederlandse vertaling bij Scheltema en Holkema N.V. in Amsterdam. Poliakov liet in Frankrijk al eerder een paar boeken aan dit onder werp gewijd het licht zien: „L'étoile jaune" (De gele ster) en „Le bréviaire de la haine" (Brevier van de haat), maar het thans ver schenen „Het derde rijk en de Joden" is een oorspronkelijk Duits boek, uitgegeven door de Berlijnse uitgeverij Arani. Van deze oorspronkelijke editie werden zes duizend exemplaren verkocht, een derde druk van tienduizend exemplaren staat op stapel. De Nederlandse editie, samengesteld door H. Wielek, vormt een uittreksel van de oorspronkelijke, maar werd met een aan tal op de Jodenvervolging in Nederland be trekking hebbende documenten aangevuld. Want dit is het bijzondere van het werk: het werd niet geschreven door Poliakov en Wulf, maar opgebouwd uit authentieke stukken, notities, verhoren, ooggetuige verslagen, brieven en rapporten. De auteurs zijn in feite de Duitse nationaal-socialisten en hun trawanten. Dat maakt ook dit werk zo mogelijk nog beklemmender dan bijvoorbeeld de prach tige Kroniek van de Jodenvervolging door mr. Abel J. Herzberg; het verbijsterende fotomateriaal draagt daartoe niet weinig bij. Deze beperking in de opzet houdt in, dat de samenstellers geen commentaar leveren of conclusies trekken. Zij geven de feiten, meer niet. Die feiten een oneindig aantal afschuwelijke gebeurtenissen zul len ons echter eens te meer aanleiding die nen te geven ons te bezinnen op de vraag hoe dit alles zover kon komen. Het gaat daarbij niet e- xs in de eerste plaats om de politieke factoren welke het nationaal- socialisme en daarmee deze genocide heb ben bevorderd, al zou het wel goed zijn te onderzoeken, vast te stellen en te publi ceren in hoeverre ook buiten het nationaal- socialisme de ontwikkeling daarvan werd bevorderd. Maar veel belangrijker is het probleem hoe het mogelijk bleek een gehele, in het spraakgebruik altijd tot de beschaafde volkeren gerekende, natie met uitzonde ring van een Gideonsbende standvastigen tot deze misdaad kon vervallen. Hoe moord automatisch en zonder enig gewetens conflict bedreven kon worden. Als ken schetsend voorbeeld van die geesteshou ding hei'inneren wij ons een ervaring van mr. C. van Rij in het pas verslagen Duits land. In een interneringskamp voor oor logsmisdadigers ontmoette hij een reeds oudere Duitse verpleegster, die als een gelovige vrouw bekend stond. Niettemin had zij tal van Joodse kinderen door mid del van giftige injecties om het leven ge bracht. „Maar u gelooft toch in God!" riep mr. Van Rij ontzet uit. „Dat heeft er toch niets mee te maken!" luidde de ontstel lende repliek. Het derde rijk en de Joden" geeft geen antwoord, maar de lezer kan dat zelf wel vinden. Met de directeur van de uitgeverij, de heer Floris Bakels, zal hij van oordeel zijn, dat zelfverheffing en verachting van de medemens een der grondslagen van het nationaal-socialisme vormden. De rassen leer trekt de zwakken aan en verleidt de verwarden, zij wakkert de instincten aan en drijft de verworpenen en mislukten te hoop, zij verleent aan onwaardigen een brevet van absolute superioriteit en schenkt gemoedsrust aan de hatenden en gewelddadigen. Dit alles dient ons dagelijks aan te spo ren onze krachten in te spannen om een herhaling van de verschrikkingen welke nog zo kort geleden ons deel waren te voorkomen. Want die herhaling, in andere gedaante en met een ander zichtbaar doel, blijft altijd mogelijk. En doet zich ook heden, zij het in uiterlijk mildere vorm, elders nog voor in de vorm van apartheid en scheiding van burgers van één staat. „Het derde rijk en de Joden" wordt zon der commercieel doel geëxploiteerd; even tuele baten zijn bestemd voor het kinder dorp Kfar Juiiana in Israel. Over de slechts twintig minuten durende documentaire „Nuit en brouillard" (Nacht en nevel) van de Franse cinéast Alai Res- nais is heel wat te doen geweest. Op het filmfestival te Cannes mocht zij niet in het kader van de inzendingen worden vertoond na intenventie van de Westduitse regering. In Zwitserland werd haar vertoning even eens belemmerd, alles uit de zucht om de Duitsers niet te mishagen. Maar juist in Berlijn maakte „Nuit et brouillard" diepe ADVERTENTIE Binnen 4 dagen retour. indruk en verlieten de bezoekers met spier witte en vertrokken gezichten het theater. Alain Resnais is erin geslaagd in deze documentaire van twintig minuten het we zen samen te vatten van het concentratie kampsysteem en de vernietiging van een groot deel van het Joodse volk. Hij werd bijgestaan door de cameramannen Ghislain Cloquet en Sacha Vierny, door Jean Cay- rol als schrijver van een commentaar, dat enerzijds geheel past bij het medium film, en anderzijds op het niveau van het onder werp staat en kreeg de beschikking over tal van tijdens de bezetting gemaakte foto's en films (voor een belangrijk deel Duits materiaal) van de zich met de geschiede nis van de tweede wei-eldoorlog en de lot gevallen der Joden bezighoudende weten schappelijke bureaus en documentatiecen tra in Frankrijk, Polen en Nederland. Juist de verbinding van de in kleuren opgenomen gereconstrueerde filmgedeelten met het fotomateriaal uit de oorlog ge schiedde op zulk een fascinerend beklem mende wijze, dat men het gevoel krijgt ver doold te zijn in een spookachtig rijk van schimmen en geesten. Het commentaar bereikt zijn hoogte punt in de simpele vraag van de gedepor teerde: „Wie is verantwoordelijk?" En Jean Cayrol, wiens tekst uitmuntend in het Nederlands werd weergegeven door dr. Victor E. van Vriesland, eindigt: „Wie van ons houdt de wacht in die vreemde uitkijktoren om ons te waarschu wen voor de komst van nieuwe beulen? Hebben ze heus een ander gezicht dan het onze? Ergens temidden van ons zijn er nog for tuinlijke Kapos, teruggehaalde bazen, on bekend gebleven aanbrengers. Er zijn ook al diegenen, die er niet aan geloofden of alleen maar af en toe. Er zijn ook wij zelf, die ernstig naar die ruïnes kijken alsof de oude gruwel der concentratiekampen dood was onder de overblijfselen, wij die veinzen weer moed te vatten tegen .ver dat beeld dat hoe lan ger hoe verder terugwijkt, alsof men ge nas van de pest van het concentratiekamp, wij die veinzen te geloven, dat dat alles alleen maar bij een enkele tijd en een enkel land hoort en die vergeten om ons heen te kijken en die niet horen dat er einde loos kreten klinken". J. II. Bartman ZONDAG 28 OKTOBER 1956. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. In alle ker ken gezinsdienst. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Dr. G. Snijders. 6.30—6.55: Avondmuziek. Medewerking van: Diet van der Spek, so praan. Caroline Clausing, viool. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Woensdag. Hervoi'mingsdag. 8 n.m.: Interkerkelijke Dienst. Sprs. Ds. W. M. van Aspex-en en Ds. D. J. Roos, Geref. Pred. te Haarlem. Medewerking van het „Bach-Ensemble" o.l.v. George Robert. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. Noorderkerk, Velserstraat Zatex-dag 45: Bidstond in de Gex-fkamer. Zondag 10.30: Ds. R. Bijl. 7: Dezelfde. Oos- terkerk, Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Aspe- ren. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 10.30: Wika W. Veenstra, 4.30: Padvindersdienst; Dr. H. van der Loos. Gebouw Vrijz. Her vormden, Jacobstraat 10.30: Px-of. Dr. W. Banning, van Driebei'gen. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 10.45: Eerw. Hr. J. de Vries Hulppred. van „Meer en Bosch". Diacones- senhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. E. Drost, Aerdenhout. Janskapel, Jansstraat. 10.30: Dienst. Eglise Wallonne. 10.30 h.: Ser vice présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag. Lange Veerstr. 16 8: Avondbijeenkomst. The Bethel Pente costal Temple Inc., Voorhelmstraat 3, geb. „Beth-El". 3: Buitengewone samenkomst, Pastor C. J. H. Theys en Evangelist E. Ch. Hermes. 6: Contactavond, C. Krusemanstr. 37. Dinsdag 7.30: Bidstond, Br. N. A. Matray Woensdag 8: Kumpulan Isteri (zustersamen- komst) Zr. L. J. Weber-Immink. Heemstede. AIle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en Woensdag 3: Contactbijeenkomsten met gerepatrieer- den in de Pastorie der Broederkerk, Park laan 32. Dinsdagmiddag 3: Rondetafelbespre- king, Broederkerk, Parklaan 34. Hervormde Evangelisatie op Geref. grondslag, Nassau- plein 8. 10 en 5: Dhr. H. Visser, van Huizen. Woensdag 7.30: Ds. Klein Kranenburg, van Hilversum. Stads-Evangelisatie, Lange He- renstraat 6. 10 en 7: H. Sanders, Evangelist te Den Helder. Woensdag 8: W. F. Kloos, Gouda. Met bandrecorder van opnamen 21 oktober. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Kits, Evangelist te Doorn. 5: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Zaterdag 7.30: Open luchtsamenkomst a. d. Dreef. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. Jac. Klein Haneveld, Evangelist te Bodegraven. Vrye Evang. Gemeente, Park laan 21. 6.30: Br. v. Gent. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zang- dienst. Zondag 12: Zondagsschool. 7: Ds. H. Schutz. Evang. Lutlx. Gemeente, Witte He- renstraat. 10.30: Ds. R. v. d. Mast, Overveen. Woensdag 7.30: Hervormingsdienst o.l.v. Ds. G. Kroes en Px-oponent A. Steinhart. Ver. enigde Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. 10.30: Jeugddienst Peuzelaar- steeg 3. Dhr. W. Dorrepaal. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Zuid-Oosterkerk, Richai'd Holkade 125 10: Ds. L. Hoorweg J. 5: Ds. C. Goeman. Ly ceum-Aula, ingang van Merlenstraat. 9:_Ds. C. Goeman. 5: Ds. P. J. Richel. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Drs. A. Bos. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. P. Geels. Ger. Vrijdag 26 oktober 1956 Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens r ed. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Nederl. Stoomboot Mij. Nederl Scheepvaart Urie Van Ommeren Amsterdam Rubber H. V. A Ver. Deli Mijen 3—3Vt% Nederl. '47 3 Invest, cert. Nederl. 3 Nederl. 1962/64 Omzetten (nominaal): Vorige weck (dof.) Deze week (voorl.) 11V2 Aandelen f 6.899.007. Aandelen f 7.222.344. Obligaties f 10.372.431. Obligaties f 10.260.143. Gem., L. Margarethastraat. 10 en 4.30: Lees- dienst. Oud-Geref. Gemeente in Ned., Park laan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Dinsdag 7.30: Dhr. Mauw. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuis singel 76. 10: Hoogmis. Donderdag (Allerhei ligen) 9.30: H. Mis. 19.30: Lof en Avondge bed. Vrijdag (Allerzielen) 9.30: H. Mis. Bap tistengemeente. Begijnhofkapel. 10.30 en 7: Ds. J. van Dam. 8.15: Jeugdbijeenkomst. Dinsd. 8: Bidstond. Leger des Heils, Schag- chelstraat 26. 10: Heiligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30: Verlossingssa menkomst, o.l.v. Kapt. P. Vons. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Samen komst. 7: Jeugdrally H. J. M. V., geb. Lange Margarethastraat 13. Spreker Jan v. Gijs. Vergadering van Gelovigen, Hasselaerspl. 11. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46Ard. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente, Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samen komst. Spr. dhr. J. Verwoert, uit Rhenen. 7: Dezelfde. Donderdag 8: Gebedssamenkomst (voor gemeenteleden).Zevende-Dags Adven tisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdag 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21 Iedere zaterdag 10: Prediking. Kerk van Je zus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Apostolische Gemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. R. Jupijn, Alkmaar. Deutse Ev. Kirchengemeinde, Waalse kerk 20 uur: Pfarrer D. Stein. Reformation-Fest- gottesdienst mit heilig Abendmahl. Pente costal Filadelfia Geemente, Ged. O. Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bidstond. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakcrk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. v. d. Loos, gezinsdienst. Immanuëlkerk. 10 en 7: Dr. G. Ph. Scheers, H. Avondmaal en Dankzegging. Sionskerk, Eksterstraat. (Spaarndam-West) 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Wika C. E. de Bruin. Zangdienst o.l.v. Kees Denik. Met medewerking van het Kerkkoor. Bijz. Kerkd. Ned. Prot. Bond, Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. Stichting „Petra", Noorderkapel (einde Mi- nahassastraat). Donderdag 8: Dhr. Th. Dik- kes, Evangelist te Leiden. Geref. Kerk. Klop persingelkerk, Kloppersingel 5557. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds H. W. Wierda. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris, H. Avondmaal en Dankzegging. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Eerhard, van Hillegom. 19: Bijzondere samenkomst o.l.v. Ds. Henkels. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen, Oogstdienst. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Dhr. C. J. Oosten rijk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma, Rem., Den Haag. Doopsgez. Kring, in „De Olijftak" 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Geref. Kerk. Koediefslaan 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds. D. J. Roos. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Dondorp Geref Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. AERDENHOUT Ned. Herv. Kapel. 10.30: Prof. Dr. G. C. van Niftrik, te Amsterdam. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar, in De Stal. 10.30: Zondagsschool in het Tyo H. van Eegheninstituut, van Lcnnepweg. Relig. Kring, Eikenlaan 5. Dr. A. van Biemen, N.H. Bentveld. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk 9: Ds. R. Bijl, Haarlem. 10.15: Ds. W. v. Limburgh, Bennebroek. 7: Jeugddienst. Dr. G. Snijders, Haarlem. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. C. Klapwijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Open Deur dienst. Ds. J. M. de Jong, te Driebergen. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar in Maranatha. 10.30: Zondags school, Kleuterschool Boslaan en Jeugd huis. 11.45: Zondagsschool in Maranatha. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Ds. H. J. W. Modderman, Rem. Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Toornvliet. 3.30: Ds. C. Goeman, te Haarlem. 7.30: Ds. G. Toornvliet. Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en lof. Donderdag. Allerheiligen. 9: Gespro ken H. Mis. Vrijdag, Allerzielen. 9: Gespro ken H. Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. H. Avondmaal. 19.1519.45: Orgel spel door de heer Egbert Vos, met mede werking van de heer A. van Dijk, fluit. 19.4520.15: Oecumenische Avonddienst, voorganger Ds. D. J. Roos, .Geref. Pred. te Haarlem. 10.15: Zondagsschool Julianakwar- tier, Kon. Wilhelminaschool, Dompvloeds- laan. 12-13: Zondagsschool Ramplaankwar tier, Beatrixschool en Irene. Woensdag 20—21: Bijzondere Oecumenische dienst op de Hervormingsdag in de Ramplaankerk. Voorgangers: Ds. A. J. Snaayer. Doopsgezind pred. te Haarlem en Ds. J. W. Wery, Re monstr. pred. te Haarlem. Medewerking verleent het kerkkoor. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ring- nalda. H. Avondmaal. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 7: Ds. A. T. W. de Kluis, jeugddienst. Geref. Kerk 10 en 5: Dienst Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Steehouwer, Alphen aan de Rijn. 7: Ds. Swets, Rijk. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Mevr. E. Francken, Nieuwe Niedorp. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. Geref. Kerk (art. 31) 8.30 en 3: Ds. C. P. Plooy. Chr. Geref. Kerk 10 en 7: Ds. Salomons. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Boven. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3: Ds. IJ. van der Zee. Chr. Geref. Kerk 10 en 3: Leesdienst. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. J. Kromhout, Halfweg. 4.30: Vicaris L. C. Baljé. Geref. Kerk 10 en 3: Ds. G. Rang. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im manuëlkerk 10 en 7: Ds. C. J. Meilink. Ka pel Rehoboth 10: H. van Kampen, Hilver sum. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. P. Warmen- hoven. Ned. Prot. Bond 10.30: Mej. Da. T. Mayer. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. J. H. Klein Wassink, Alk maar. 19: Ds. D. ter Steege. „De Toorts". 9: Ds. G. Koch, Haarlem-Nrd. Doopsgez. Ge meente - Remonstrantse Gemeente, gebouw Wüstelaan 75. 10.30: Drs. J. A. Schreuder. Chr. Geref. Kerk. Pniëlkapel, Pastorieweg. 10 en 4: Ds. D. H. Biesma, H. Avondmaal en Dankzegging. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Poort. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 19: Ds. F. L. van Duykeren, Pred. te Amsterdam West Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Prof. Dr. F. Jansma, van Leiden. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter H. Doop. 17: Ds. E. Zijlstra. van Aerdenhout Kapel „Het huis in de duinen" 19.30: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Dinsdag 3: Samenkomst in pension Dijkhoffz Brederodestraat 43. Spreker de heer H. Veldkamp, evangelist te den Haag. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Prof. Rasker, van Leiden. 5: Ds. C. Jongeboer. Woensdag 7.30: Ds. J. Th. van Veenen, van Utrecht. Ned. Prot. Bond 10: Dhr. P. J. Hulsbos, van Abbenes. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. K. Schouten. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Ge meente 9.30 en 3: Leesdienst. Donderdag: Leesdienst.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 19