In Haarlemmermeer bestaat middenstandsorganisatie 40 jaar DE SAMENZWEERDERS L MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Grote belangstelling voor vakonderwijs r HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 KERKELIJK LEVEN Nieuw-Guinea Tentoonstelling van voor werpen uit Bijbels museum HILLEGOM Nieuw bestuur „Jonge Kerk" Burgerlijke Stand van Hillegom ZANDVOORT Dr. Nolle sprak over paranormale begaafdheid Nieuwe Zandvoortse apparatenfabriek Zandvoort groeit K.N.S.M. bestelt drie schepen VERVOLGVERHAAL door Friedrich Br uegel Medische verzorging tijdens het weekeinde Agenda voor Haarlem ZATERDAG 27 OKTOBER 1956 Als de afdeling Haarlemmermeer van de Koninklijke Nederlandse Middenstands bond dinsdagavond 30 oktober in theater „Royal" te Hoofddorp haar veertigjarig bestaan viert is het ook feest voor de heer G. J. de Tello, die dan veertig jaar be stuurslid is. Hij behoort tot de oprichters en heeft in de loop der jaren het wel en wee van de afdeling en van het leven der middenstanders in de gemeente Haarlem mermeer meegemaakt. In een gesprek met de heer De Tello ver telde hij terecht met trots wat er in de loop der veertig jaar bereikt is ten gunste van het vakonderwijs. Hiervan was in 1916 nog geen sprake. Ais monument van het werk der jubilerende afdeling is te beschouwen de Nijverheidsschool voor meisjes aan de Kruisweg, die volgend jaar vijfentwintig jaar bestaat. De school bloeit en het aantal leerlingen bedraagt driehonderd. De ruimte is niet meer voldoende en daarom zijn plannen gemaakt de tuin tussen de Kruisweg en de Prins Bernhardlaan te bestemmen voor de uitbreiding van het gebouw. Twee les lokalen, een overblijflokaal, een gymnas tiekzaal en een nieuwe keuken worden ge bouwd, zodra daarvoor toestemming wordt gegeven. In februari 1916 werd in „De Landbouw" een vergadering gehouden voor midden standers met het doel een r.-k. vereniging op te richten. Dat is gelukt en deze ver eniging heeft reeds haar veertigjarig be staan gevierd. De heer De Tello bezocht ook de vergadering, maar kon als niet- katholiek geen lid worden, echter wel hos- pitant. Dat betekende, dat hij geen rechten had. Daarom nam hij het initiatief een neu trale vereniging op te richten en na enige besprekingen werd op 29 maart 1916 de middënstandsvereniging Haarlemmermeer opgericht, die een jaar later afdeling werd van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond. Als men de beide aanduidingen Kerke lijk Leven en Nieuw-Guinea zo boven dit artikel onder elkaar ziet staan, zal men on getwijfeld denken, dat wij deze week in onze rubriek een beschouwing wijden aan de oproep tot bezinning betreffende Nieuw- Guinea. zoals deze door de synode van de hervormde kerk is uitgegaan. Toch is dit vandaag onze bedoeling niet. Er is over deze oproep al voldoende gepubliceerd. Bovendien heeft de synode in haar laatste vergadering een commissie benoemd, die een rapport zal uitbrengen over alles wat naar aanleiding van deze aangelegenheid naar voren is gekomen. In dit rapport zul len de reacties van de klassikale vergade ringen, van de pers en van individuelen worden verwerkt. Dit verslag moeten wij nu eerst maar eens afwachten. Nieuw-Guinea is maar ten dele Neder lands gebied. Over het andere deel, dat met Australië verbonden is, horen wij maar vrij weinig. Daarom is het interessant om van de zendingsinspecteur van de lutherse vereniging voor inwendige en uitwendige zending in Duitsland te vernemen, hoe zich in dat gedeelte van het grote eiland een op merkelijke uitbreiding van de lutherse kerk aan het voltrekken is. Hij schreef daar over in The International Review of Mis sions. De lutherse kerk heeft daar thans onge veer 150.000 leden. Van belang is het om te lezen welke methode de lutherse kerk op Nieuw-Guinea volgt. Uit ervaring is gebleken, dat het leven van de christen-ge worden enkeling tussen zijn niet-christe- lijke stam onmogelijk is. Sinds 1906 is de methodiek veranderd in die zin, dat het object van zending niet meer de enkeling is, maar de hele gemeenschap, de stam. De methode van groepsbekering, die sindsdien door alle zendelingen op het besproken zendingsveld is toegepast, bestaat hierin: „De proclamatie van het evangelie is ge richt tot alle leden van de stam als een eenheid. De zendeling wacht geduldig, tot dat de hele stam gereed is het christendom te aanvaarden. Dit geschiedt gewoonlijk in het openbaar op een groot feest. De door dringing van de stam als geheel wordt te weeg gebracht door enkelingen, die tot het christelijk geloof zijn gekomen. Deze en kelingen worden echter niet gedoopt, maar aangemoedigd om onder hun volk een ver langen te kweken het christendom aan te nemen. Tot op de dag van deze aanneming worden tevoren geen doopsbedieningen voltrokken zonder de instemming van het volk als geheel. Zo zijn de gedoopten in staat hun leven en werk in hun gemeen schap voort te zetten". NAAR ONZE westerse inzichten is dit wel een merkwaardige methode, maar zij wordt ook elders op de zendingsterreinen toegepast. Dat er belangrijke theologische gevolgen aan verbonden zijn is overigens wel duidelijk. Geen kerkelijke traditie Hoe voltrekt zich de theologische op bouw van de jonge lutherse kerk op Nieuw-Guinea? De lutherse zending doet al het mogelijke om te voorkomen, dat de jonge kerk een copie zal worden van de Europese lutherse kerken. Men legt er de nadruk op, dat zowel de belijdenis als de kerkorde van de lutherse kerk op Nieuw- Guinea van onderen op, uit de jonge ge meenten, moeten komen, en dus in over eenstemming moeten zijn met de eigen aard van deze gemeenten. „Het zou heel gemakkelijk zijn de gemeenten daar een kerkorde te geven, maar deze zou altijd enigszins vreemd blijven. Indien zulke re gels ooit een deel van het nieuwe leven zullen worden, dan moeten zij uitgewerkt worden door de nieuwe gemeente zelf". Natuurlijk is de prediking in de jonge kerk in lutherse zin. Maar behalve Luthers kleine catechismus heeft men geen enkel belijdenisgeschrift in de hand. Men laat het geloof der kerk in de grootst mogelijke vrijheid groeien. Het enige fundament is het Woord van God. Voor de rest moet het evangelie zich in zijn volle kracht uitbrei den, ongehinderd door een kerkelijke tra ditie en verbonden met het leven van het volk. Deze ontwikkeling is vooral in een lutherse kerk bijzonder opmerkelijk. Ove rigens, naar ons idee, ook bijzonder ver heugend en verstandig. Starre gebonden heid aan kerkelijke tradities is toch bij ons maar al te vaak een van de oorzaken van de afstand tussen kerk en volk. In het eerste bestuur hadden zitting de heren S. Silver, voorzitter; K. Frugte, secretaris; G. J. de Tello, penningmeester; N. de Bakker en L. M. Krabbendam. De heer Silver was tot 1924 voorzitter; de heer L. W. van Driel volgde hem op en trad na de bevrijding af, waarna de heer H. L. Tabbers op 15 februari 1946 tot voor zitter werd gekozen. De heer De Tello is van 1916 tot 1920 penningmeester geweest, van 1920 tot 1930 secretaris en daarna tot heden tweede voorzitter. Het tegenwoor dige bestuur bestaat uit de heren H. L. Tabbers, voorzitter, D. Leen, secretaris, G. Elzinga, penningmeester, G. J. de Tello, tweede-voorzitter, P. Oldenburg, S. de Ko ning, Joh. van Vliet en D. Jongejans, leden. Vakonderwijs In de eerste jaren van haar bestaan, later in samenwerking met de r.-k. en christelijke organisatie, wijdde het bestuur bijzondere aandacht aan het geven van vakonderwijs. Cursussen tekenen, timmeren, smeden, wa genmaken en metselen werden gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Er was in die tijd niets op dit gebied in Hoofd dorp en Nieuw-Vennep. Om financiële re denen moesten de cursussen later worden stopgezet. De heer De Tello vond het ge lukkig dat het nut van het vakonderwijs door anderen is ingezien. Hoofddorp bezit de laatste acht jaar een lagere technische school, die in den lande een goede naam heeft. Onder leiding van de directeur, de heer A. den Hertog, wordt daar veel be reikt. Naaischool Vroeger heeft in Hoofddorp een naai school bestaan, waarvan de dames Troost en Schouwenburg de leiding hadden. In 1918 legden zij haar taak neer en een da mescomité stelde zich in verbinding met de thans jubilerende middenstandsvereniging met verzoek mee te werken tot voortzetting van het werk. De dames brachten in korte tijd achthonderd gulden bijeen en cursus sen voor meisjes konden worden gehou den. Ook hiervoor bestond grote animo mede dank zij het werk van de leerkrach ten de dames M. C. de Groot en Van Driel. Het aantal leerlingen nam toe en toen de openbare lagere school (gelegen op de plaats, waar thans de Gereformeer de kerk is) vrij kwam, werden daarin de lessen gegeven. De afkondiging van de wet voor nijver heidsonderwijs in 1919 door minister dr. J. Th. de Visser was voor Hoofddorp van belang. De school kreeg subsidie, zowel van het rijk als van de gemeente. Plannen wer den gemaakt voor een eigen gebouw, dat in 1932 in gebruik is genomen en binnen kort een uitbreiding moet ondergaan. In het schoolbestuur hebben behalve dames zitting de voorzitter en de secretaris van de afdeling Haarlemmermeer van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond. Andere acties Het bestuur van de vereniging heeft in de loop der jaren aan, vele. acties deelgeno men, dikwijls in samenwerking met de andere verenigingen. In 1923 werd in de loodsen van gemeentewerken te Hoofddorp een middenstandstentoonstelling gehouden. In het comité van voorbereiding hadden zitting de heren S. Silver, G. Deddens en De Tello. Het succes was groot en er bleef een saldo over. Ten behoeve van de winkelstand is ge zorgd dat in de dorpen centra van winkels ontstonden, waardoor de bewoners niet naar de stad behoefden voor het doen van inkopen. Winkelbeurzen en etalagewed strijden werden gehouden en met goed re sultaat. De heer De Tello was minder tevreden over de belangstelling der middenstanders voor het organisatieleven. In Haarlemmer meer is het aantal leden van de jubileren de afdeling in de loop der jaren gedaald van 80 tot 45. Hij hoopt, dat er van de vie ring van het veertigjarig bestaan propa ganda zal uitgaan, waardoor het aantal leden zal stijgen. Maandag zal 's avonds om acht uur in de Keuringszaal van Treslong te Hillegom een conservator van het Bijbels museum met een collectie voorwerpen op Bijbel oudheidkundig gebied een expositie hou den. Er zullen modellen en enige vondsten bij opgravingen te zien zijn. In het bestuur van het district Bloem bollenstreek van de Jonge Kerk is enige verandering gekomen. Ds. C. Jongeboer uit. Lisse is als voorzitter afgetreden, terwijl ook de secretaris-penningmeester, de heer L. Tibboel, zich niet herkiesbaar stelde. Het bestuur is thans als volgt samen gesteld: Ds. A. J. v. Boven uit Nieuw- Vennep, voorzitter; H. H. C. Langenhein uit Sassenheim, secretaris en de heer A. A. Hogewoning uit Sassenheim, penning meester. Geboren: Leendert Gerrit, z. v. D. Meu- lenberg en A. Moes; Josephina Dorothea Maria, d. v. J. Weijers en M. J. Seijsener; Wilhelmus Gijsbertus, z. v. W. A. Lieverse en A. Smolenaars; Willem, z. v. W. van Biezen en M. v. d. Over; Maria Petronella, d. v. N. J. v. d. Vliet en P. Broekhof; Anne- marie, d. v. P. H. G. Teeuwisse en M. v. Biezen; Catharina Maria, d. v. W. van Hou ten en G. B. Avé; Cornelis Josephus Maria, z. v. C. van Steijn en A. J. Luiben Sipke Tjeerd, z. v. A. Seis en M. Jager; Hendrika Roelofina Grada, d. v. H. Aangeenbrug en H. R. G. Wisse. Ondertrouwd: J. M. A. Bemelman en J. Zwaaneveld. Getrouwd: F. G. v. d. Heisteeg en A. G. v. d. Reep; A. Schopenhauer en A. W. Hel- lendoorn. Overleden: C. van Es, 84 j., wonende te Haag. In de nieuwe consistorie der Hervormde kerk te Zandvoort sprak vrijdagavond dr. F. A. Nolle, internist en hervormd predi kant te Leiden, voor de afdeling Zandvoort van de Nederlandse Christen Vrouwen bond over het onderwerp: „Paranormale begaafdheid en wat daarvoor doorgaat". Na dé gebruikelijke opening door de presidente, mevrouw J. Wesselius, ving dr. Nolle zijn causerie aan met erop te wijzen dat het begrip „Paranormaal" reeds direct grote moeilijkheden opwerpt, temeer, om dat voor het begrip „normaal" en „abnor maal" reeds moeilijk de grenzen zijn te trekken, hetgeen spreker met verscheidene voorbeelden toelichtte. Spreker schonk aan dacht aan het werk van de zogenaamde helderzienden, op welk terrein veel be drog voorkomt, hetgeen spreker met vele, dikwijls zéér humoristische voorbeelden duidelijk maakte. Dit bedrog is meestal moeilijk te bewijzen, want men gaat uiterst geraffineerd te werk, dikwijls speculerend op de nood of moeilijkheden in een men senleven. De zgn. „wondergenezingen" be rusten bijvoorbeeld dikwijls op het ge nezen van ziekten of kwalen, die nóóit bij de betreffende persoon hebben bestaan. Dr. Nolle verklaarde, dat het zijn vaste overtuiging is, gegrond op langdurige waarneming en studie, dat paranormale begaafdheid inderdaad bestaat. Spreker kwam tot de conclusie, dat degenen die contact met dit niet waarneembare hebben, wellicht iets hebben behouden, wat God anderen ontnomen of onthouden heeft, want de tijd van nu is voor paranormale mensen weinig geschikt, omdat de mens de stilte niet meer kent, waardoor de mens vele geestelijke functies verliest. Met een geanimeerd debat werd deze leerzame en boeiende avond, waarvoor de belangstelling zéér groot was, besloten. Geslaagd Mejuffrouw B. C. Bosman, Wilhelmina- weg 7 te Zandvoort, slaagde donderdag voor het examen apothekers-assistente. In de fraai aangeklede en met vele bloemstukken versierde werkruimte van de technische apparatenfabriek „Colpitt" te Zandvoort heeft vrijdag ir. W. L. van Lakerveld, directeur voor industriële in vesteringen bij het ministerie van Econo mische Zaken, een rede uitgesproken ter gelegenheid van de opening van de nieuwe apparatenfabriek. In zijn openingsrede ging ir. Van Lakerveld uitvoerig in op de betekenis van dit bedrijf, waarbij hij hulde bracht aan de eigenaar, de heer A. J. Ver- stcege, en zijn staf van medewerkers. De heer Versteege kon bij deze officiële opening talloze relaties en vooraanstaande functionarissen welkom heten. Onder meer gaven van hun belangstelling blijk: bur gemeester en wethouders van Zandvoort en de gemeentesecretaris de heer W. M. B. Bosman; ir. D. A. Bonhof, rijksnijverheids- consulent voor Noordholland en Utrecht; ir. Fuhri Snethlage, directeur van de Eco- nomisch-Technologische dienst in Noord holland en enige vertegenwoordigers van het Kunststoffeninstituut T.N.O. t.e Delft. Nadat de heer Versteege een welkomst woord had gesproken, de ups en downs van het bedrijf had gememoreerd, hulde had gebracht aan zijn medewerkers en dank aan de instanties die aan de bouw van de nieuwe fabriek hadden meegewerkt, sprak burgemeester Van Fenema. De burgemees ter wees erop, dat Zandvoort zeer voor zichtig moet zijn in hef aantrekken van industrie, omdat het karakter van de ge meente dat van een badplaats moet zijn. Spreker bracht in herinnering, dat de aan wijzing van een terrein voor de bouw niet zo vlot was gegaan, maar eindelijk was overeenstemming bereikt over vestiging aan de Hogeweg. Warm was de heer Ver steege gesteund in zijn plannen door di verse officiële instanties. Nadat een vertegenwoordiger van het Kunststoffeninstituut T.N.O. had gespro ken, maakten de genodigden een rondgang door het bedrijf, 's Morgens had het. per soneel een elektrische klok aangeboden. ADVERTENTIE Het bevolkingscijfer der gemeente Zand voort bedroeg per 1 september 13.125 per sonen, namelijk 6207 mannen en 6918 vrou wen. Geboren werden 25 kinderen, waar van elf meisjes. Er vestigden zich 143 per sonen. Afgevoerd werden in september 154 per sonen, n.l. 64 mannen en 90 vrouwen,waar van door vertrek 59 mannen en 80 vrouwen en door overlijden 5 mannen en 10 vrou wen. Op 1 oktober bedroeg derhalve het aantal bij de bevolking ingeschreven in woners 13.139 personen,waarvan 6219 man nen en 6920 vrouwen. Merlijn verwachtte niet anders, of het monster zou hem nu met huid en haar ver slinden. Maar... er gebeurde niets. Het bleef stil. En eindelijk waagde hij het, zijn ogen voorzichtig te openen. En toenstaarde Merlijn verbaasd naar de plaats, waar zojuist het reusachtige monster geslaan had. Het was verdwenen ...of liever: het was gekrompenOp die plaats lag nu alleen maar 'n klein, ongevaarlijk hagedisje op het zand! Merlijn voelde opeens alle angst van zich af vallen. De wonderbes had zijn werk goed gedaan! Het was gelukt, de draak was overwonnen en veranderd in 'n onge vaarlijk beestje van twee vingers lang 43-44 Sportavond supportersvereniging geelblauw De Zandvoortmeeuwen-supportersvereni- ging „Geel-blauw" organiseert een sport avond op 3 november in hotel Keur De bekende scheidsrechter Leo Horn uit Aer- denhout zal een sport-forum leiden, waar aan verschillende vooraanstaande sport- figuren hun medewerking zullen verlenen. Daarna zal een sportfilm worden ver toond, met onder meer opnamen van de wedstrijd „Engeland-Hongarije". Na afloop volgt een bal; de Zandvoortse goochelaar A. Hendriks zal optreden. Bridgedrive In hotel Keur te Zandvoort zal op woens dag 7 november de jaarlijkse bridgedrive worden gehouden tussen de Zandvoortse bridgedrive en de „Effectenbeurs" te Am sterdam. De Koninklijke Nederlandsche Stoomboot- Maatschappij heeft wederom opdracht ge geven voor de bouw van drie motorvracht schepen van elk 7000 ton. Zij zijn besteld bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij, C. van der Giessen en zonen's scheepswerven te Krimpen aan de IJsel en de scheepsbouwwerf gebr. Pot te Bol nes. Door deze orders is het aantal sche pen dat de KNSM thans in aanbouw of bestelling heeft gestegen tot 18. NEDERLANDSE ZANGERES KRIJGT INTERNATIONALE PRIJS Mejuffrouw Tatiana Kozelkin Bufall, leerlinge van de operaklasse van het Am sterdams Conservatorium, heeft op het in ternationaal yocalistenconcours te Vercelli (Italië) de tweede prijs voor vrouwelijke deelnemers behaald. De eerste prijs is in deze sector niet toegekend. TUSCHINSKI 35 JAAR Met een groot programma heeft het Am sterdamse bioscooptheater Tuschinski gis teravond met een eivolle zaal het vijfen dertig-jarig bestaan gevierd, waaraan onder meer werd medegewerkt door Alex de Haas, Tom Manders en Christina Spieren burg met het versterkte Tuschinski Thea terorkest onder leiding van Jan Kapper. Voorts werd Hitchcocks laatste werk „De man die teveel wist" vertoond. ADVERTENTIE o Deze wetenschap moest haar als introductie dienen uo bij mevrouw Pollak, die zij tot nu toe nog nooit had ontmoet. De wandeling deed haar goed na een dag van hard werken. Zorgvuldig keek zij nu en dan om zich heen; neen, zij werd niet gevolgd, terwijl het huis van me vrouw Pollak niet bewaakt werd. Dit verbaasde haar overigens niet. Wat zou het ook voor zin hebben gehad, nu de hele groep gearresteerd was? Helena liep de hal binnen en drukte op de bel van mevrouw Pollaks flat. De deur werd vrijwel direct ge opend door een oudere vrouw met een sterk Joods uiter lijk, die zo leek het Helena toe in de gang moest hebben staan wachten op haar komst. Zou ik u mogen vragenbegon Helena. De vrouw onderbrak haar gezwind. Ik weet, wie u bent: Helena. Zij ging Helena voor door de gang, waar verschillende deuren op uit kwamen, naar een kamer aan de achter zijde van de flat. Dit is mijn kamer. De flat was nogal gehorig. Door de muren heen dron gen de stemmen door van de andere bewoners, maar mevrouw Pollak dempte haar stem niet. Zij had Heiena's jas opgehangen en haar een gemakkelijke stoel gewezen, waarna zij naar een kast liep en een trommeltje koekje; te voorschijn haalde. Neemt u er één. Ma Pollak bewaart altijd wat voor bezoekers. Tot nu toe had zij steeds vriendelijk geglimlacht, maar plotseling viel dit masker van haar gezicht. U bent natuurlijk vanwege Jan gekomen, mijnheer Horak. Heeft u het in de krant gelezen? De krant? vroeg Helena geschrokken. Ik heb van daag geen krant ingekeken. Mevrouw Pollak stond op, verliet de kamer en kwam enkele ogenblikken later terug met het Partij-orgaan. Zij gaf Helena de krant en wees met een gebiedende vinger naar het communiqué. Lees dat eens! Helena las het bericht langzaam en zorgvuldig. Dit is veel erger dan „moeilijk en gevaarlijk", dacht zij. Het is een doodvonnis, nog vóór de uitspraak is gevallen. En toen begreep zij waarom Josef „Er is haast bij" geschre ven had. Als zij te weten zouden kunnen komen, wie zich achter de naam Antonin verborg, zou dat een wapen in hun handen zijn, zodat zij misschien de doodstraf zou den kunnen ontlopen en tot een gevangenisstraf ver oordeeld worden. Zij liet de krant moedeloos zakken. Mevrouw Pollak knikte. Ik heb Jan gewaarschuwd. Evenals mijn zonen, heeft hij zich met de politiek bemoeid. Hij is altijd een ongeluksvogel geweest. Hij was toch wel oud genoeg om te weten, dat de politie altijd wint, wie ook aan de regering mag zijn. Wat een schlemihl! Je kon het weten van Jan: als hij struikelde en op zijn rug viel, ver wondde hij zijn neus. Zij haalde eens diep adem en toen volgde er een uit barsting: Een idioot, een dwaas, die geen rekening houdt met de mensen, die op hem gesteld zijn. Koppig blijft hij met zijn hoofd tegen een stenen muur bonzen. Hij wilde de wereld verbeteren. Toe maar.Alsof hem dat zou ge lukken Bij deze laatste woorden begon mevrouw Pollak te snikken en zei toen benepen: Hij is even oud als mijn oudste zoon, die nog steeds niet uit het concentratie- Kamp terug is. Ik wacht nu al vier jaar; het kan niet meer lang duren.... hij moet nu gauw terugkomen. Ik houd van Jan als van mijn eigen kinderen. Zij keek Helena aan en zag dat deze geen woord kon uitbrengen. Wat ben ik toch een dwaze, oude vrouw om het voor u maar moeilijker te maken. Bij Jans foto's ligt er één van u. Op de achterkant staat Helena en een datum. U bent toch Helena? U heeft dus die zwarte doos met foto's? Ja, ik ben Helena. Vertel me niet, hoe u verder heet. Dan kan ik altijd zeggen, dat ik niet weet wie bij mij geweest is. Ik zou graag die doos meenemen, mevrouw Pollak. Er liggen enkele foto's in, die Jan zou willen hebben. U vertrouwt mij toch wel voldoende, om mij die doos te geven? Ik moet de foto's één voor één nakijken. Ja, antwoordde mevrouw Pollak. Ik zal u haar meegeven. Toen Jan mij die doos in bewaring gaf, heeft hij mij enkele foto's laten zien. Dat moet ongeveer drie maanden geleden zijn geweest. Toen werd hij waarschijn lijk verwikkeld in die zaak. Gisteren, toen ik de hele dag aan Jan moest denken, kon ik de verleiding niet weerstaan om zijn foto's in te kijken. Hij zou dat vast en zeker niet erg gevonden hebben, daar ben ik zeker van. Mevrouw Pollak stond op en begon in een kast te zoe ken. Tenslotte haalde ze de ebonieten doos onder een stapel linnengoed vandaan en zette haar voor Helena op tafel neer. Ik zal haar inpakkennee, ik geef u een tas van mij mee. Mevrouw Pollak verliet de kamer. De zwarte doos stond vlak voor Helena. Zij kwam in de verleiding om snel even het deksel op te lichten om naar een portretje van Jan te kijken, maar zij weerstond de aandrang en wachtte totdat mevrouw Pollak terugkwam met een zwarte gelakte tas, waarin de doos precies bleek te passen. Die is van mijn dochter, zei zij. Ik wacht ook op haar terugkomstIn 1938 heb ik haar die tas gegeven. Ik zal goed op die tas passen, beloofde Helena. Mevrouw Pollak legde haar hand op Heiena's knie en vroeg: Gelooft u, dat mijn man en kinderen nog terug zullen komen? En Jan? Zonder echter een antwoord af te wachten, ging ze verder. -v- Ach, ik plaag u maar met mijn vragen. Ik weet dat ik de mensen zenuwachtig maak met mijn gepraat. En daarom heeft bijna iedereen een hekel aan mij Neemt u nu die doos met u mee en verknoeit u hier nu geen tijd meer. Zoekt u maar gauw de foto's uit, die onze Jan kunnen helpen. Toen ze „onze Jan" zei, werden Heiena's ogen voch tig. Wij zijn precies twee vrouwen, die aan het graf van één man staan en er daardoor achter komen, dat zij beiden van dezelfde man gehouden hebben. Maar zij voelt zich nóg ongelukkiger dan ik! Helena greep de tas en stond op. Mevrouw Pollak liep met haar mee naar de voordeur. Komt u nog eens gauw terug, en dan graag met goed nieuws! Mevrouw Pollak hield Helena's hand lang vast. Wat zou ik haar toch graag willen omhelzen, dacht Helena. (Wordt vervolgd). HAARLEM Artsen: Men raadplege telefonisch firma Mathot tel. 11990. Dierenartsen: Jacoba Hagedoorn, Heem- steedse Dreef 11, Heemstede, tel. 35521; J. P. Westerman, Leidsevaart 76, Haarlem, tel. 12111. Apotheken: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, tel. 10539; firma C. G. Loo- meyer en zoon, Zijlweg 34, tel. 12495; Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 25711; Nolf apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. BLOEMENDAAL Artsen: Dokter H. D. G. A. Immink, "^'oe- mendaalseweg 126, tel. 23449. Overveen: dokter J. A. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Aerdenliout: dokter C. Kroon, Burg. den Texlaan 12, telefoon 26073. Wijkverpleegsters: zuster Th. Odinot, Rus- tenburgerweg 16, Bloemendaal, tel. 24413 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerdenhout, tel. 26876. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 3 novem ber voor spoedeisende gevallen geopend de Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalse- weg 85. Bloemendaal, tel. 22181; Apotheek De Wilde Broekbergerlaan 42, Santpoort- Dorp, tel. 02560—8284 en Apotheek Schots man. Binnenweg 206, Heemstede, tel. 38320. ZANDVOORT Artsen: Dr. H. K. van Es, Kostverloren- straat 4, telefoon 2058. Wijkverpleegsters: zondag 28 oktober, zr. S. M. de Wilde, Zeestraat 67, telef. 2720. Verloskundige: zr. G. Bokma, Tolweg 6, telefoon 2816. Apotheken: De Zeestraat apotheek, M. J. KerkhovenNieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. De gehele dag geopend en in de week van 29 oktober tot en met 3 november óók des avonds na 7 uur, echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. HILLEGOM Artsen: Dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. 02502—430. LISSE Artsen: J. M. van Dijk, Achterweg 6, tel. 3134. HAARLEMMERMEER Hoofddorp: dokter Nanninga, tel. 6220. Badhoevedorp: dokter Den Ouden, tele foon 2368. Nieuw-Vennep: dokter Van der weg, tel. 280. HILLEGOM Artsen: dokter J. Versluys, tel. 5421. HEEMSTEDE Artsen: G. C. Nout, Camplaan 20. telefoon 38763 en A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, telefoon 35008. Wijkverpleging: zr. G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 27805 (en in de week van 29 oktober tot 3 no vember, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Apotheek Schotsman, Binnen weg 206, telefoon 38320. ZATERDAG 27 OKTOBER Studio: „John en Julie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Concho", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Anastasia, de laatste dochter van de tsaar", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gemaskerde ruiter", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: R cterdams Toneel met „De Kalktuin", 8 uur. Gem. Concertgebouw: Jaarlijkse uitvoering Haar lemse Posti'anfare, 8 uur. ZONDAG 28 OKTOBER Studio: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeft., 11 uur- „John and Julie", alle leeft. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Puntje en Anton", alle leeft. 2 en 4.15 uur. „Geen liefde duurt eeuwig", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het grote avontuur", alle leeft. 11 uur. „Anasta- stia", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Afrikaans avontuur", 14 jaar, 11 uur; „Les long des trottoirs", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Gaslicht, 18 jaar, 10.30 uur. „De terugreis van Lemmy Cau tion", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De gemaskerde ruiter", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Concho", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen", alle leeft. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Stadsschouwburg: Rotterdams Toneel met „De Kalktuin", 8 uur. Kapel nieuwe Vredenhof: „De man van Isenheim" 7 uur. Sionskerk, 7. uur: Zangdienst o.l.v. Kees Deenik, tevens solist (bariton). Spre ker: Wika C. E. de Bruijn over „Drie onge lukkige huwelijken". HJMV-gebouw: 7 uur Grote jeugdrally. Spreker: Jan van Gijs over „Komedianten trekken voorbij". Ge bouw Cultura: 10.30 uur, wijdingsmorgen Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia". MAANDAG 29 OKTOBER Studio: „John and Julie", alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Anastastia', 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 2, 415, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De terugkeer van Lemmy Caution", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur, Roxy: „De gemaskerde ruiter", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Con cho", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Door het dolle heen", alle leeft. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The great waltz", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Lezing volksuniversiteit over: „Het kind en zijn milieu", 8 uur. Waalse kerk: dr. Mascaux h'oudt een voordracht, getiteld: „La mission evangélique en Belgique", 8 uur. Begijn hofkapel, 8 uur: Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 7.30 uur af.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6