Het irriterend geworden probleempje der gemeenschappelijke spelling" Arabische kettingreactie dreunt na in Jordanië en Syrië Franse klacht tegen Egypte vanavond in Veiligheidsraad Proteststaking tegen Frans beleid Feller nationalistisch kabinet in Marokko Nederland leeft mee met Hongaarse volk MAANDAG 29 OKTOBER 1956 7 OUD-MINISTER JULIEN KUYPERS OVER: Naar Europese prijs Vier doden bij ongelukken in het verkeer Twee autobestuurders na ongevallen doorgereden Hoge onderscheidingen Rode Kruis biedt hulp aan gewonden in Hongarije Tien tot vijftigduizend gevallen genoemd Socialisten winnen zetels in Westduitse gemeenteraden CDU wint ten koste van kleine partijen De vogeltrek De vogels houden niet van veranderlijke wind Kardinaal Wyszynski weer in functie te Warschau Maarschalk Rokossovsky zou vertrokken zijn Kerkelijk Nieuws In de courant van zaterdag heeft men reeds kunnen lezen met welke woorden minister mr. J. M. L. Th. Cals zaterdag de eerste Prijs der Nederlandse Letteren aan de thans 77-jarige Vlaamse schrijver Her man Teirlinck heeft uitgereikt. Er werden bij die plechtigheid in de Ridderzaal te 's Gravsnhage voor een Nederlands-Bel gisch forum van autoriteiten en kunste naars in totaal zeven redevoeringen gehou den, in het verloop waarvan enkele belang rijke uitspraken zijn gedaan. Enkele daar van mogen hieronder volgen. Mr. H. J. Reinink, voorzitter van de Ne derlandse afdeling van de gemengde tech nische commissie ter uitvoering van het Nederlands-Belgisch Cultureel Akkoord, in zijn openingswoord: „Wij mogen deze dag, waarop voor het eerst in de geschiedenis van beide koninkrijken één schrijver ge huldigd wordt als de grootste in het ge meenschappelijk taalgebied, zien als de bekroning van het werk van de tien jaren, die verlopen zijn sinds het verdrag tot stand kwam". Oud-minister Julien Kuypers, voorzitter van de Belgische afdeling van genoemde commissie: „De bekroning is een plechtige bevestiging van de taaleenheid over onze landsgrenzen heen." Sprekende over de resultaten van het akkoord vervolgde spre ker: „Onze universiteiten en ho'gescholen hebben bij tientallen ruilprofessoren ont vangen en aangehoord. Ons lijkt het ogen blik gekomen om, in plaats van korte, vluchtige bezoeken met één of twee lezin gen, een systeem van verblijven op langere termijn op te bouwen, zodat gedurende twee maanden of langer hoogleraren in de geschiedenis, de litteratuur, de taalkunde en de rechten elkaar zouden vervangen en eikaars onderwijs aanvullen op gebieden waar leemten of verschillen bestaan." En wat betreft de spelling van wat men „in lengte van jaren als een kostbaar erfdeel voor het nageslacht moet bewaren" zei de heer Kuypers onder meer: „Mag ik in alle eenvoud, met alle respect voor het aanzien lijke werk van de taalgeleerden, maar zon der geleerddoenerij in het kort uiteenzetten hoe wij, in het zuiden, het irriterend ge worden probleempje zien? Meer wellicht dan elders wenst men in een tweetalig land, waar kwesties van praktijk en pres tige een rol spelen, een bruikbare vaste spelling, waarbij men zich liefst met enkele schoolse regeltjes kan behelpen. Desnoods met uitzonderingen, om de aandacht van de jeugd te scherpen en aan examinatoren een veilig superioriteitsgevoel te verschaffen. Een bruikbare en voor meer dan één of twee geslachten geldende spelling, eenvor mig piet een verantwoord en algemeen aanvaard woordbeeld, waaraan wij ons in dagelijks gebruik, bij onderwijs en admini stratie, kunnen houden zonder telkens naar die Woordenlijst behoeven te grijpen Wij zijn tot redelijke toegevingen bereid als er maar klaarheid komt in eenvoudige, pretentieloze regeltjes, die een kind kan onthouden." Een uittreksel uit de rede van de Neder landse minister van Onderwijs, Kunsten en ADVERTENTIE FISCALE WETTEN Ook in de boekhandel Op de Enschedese straat te Oldehzaal is de 64-jarge wielrijder G. J. Wolbert, vee handelaar-landbouwer te Zuidberghuizen, tijdens het oversteken aangereden door een personenauto. De fietser werd door de wagen tegen het wegdek geworpen. Hij liep onder meer een schedelbasisfractuur op en was vrijwel op slag dood. Op de spoorwegovergang in de Nijkerkse weg bij Barnevelcl zijn een kleine autobus en een houttrein met elkaar in botsing ge komen. Een der inzittenden van de bus, de 51-jarige G. Catoen, kwam hierbij om het leven. Twee andere inzittenden en de be stuurder, de heer Morren uit Barneveld, werden licht gewond. De bus reed de over weg op toen het knipperlicht op groen stond, naar ooggetuigen mededeelden. Een trein, geladen met hout, reed echter achter uit de overweg op, hoewel instructie was gegeven, vóór de overgang te stoppen, aan gezien bij achteruit rijden het knipperlicht pas verspringt als de achterste wagon op de overweg staat. Op de Waleburgerweg te Rotterdam is de 18-jarige aspirant-opzichter C. In 't Veld uit Bergschenhoek op zijn fiets -n achteren aangereden door een personen auto. Zowel de wielrijder als de auto schoven' naar de uiterste .rechterzijde van de rijweg, waar de auto vervolgens tegen de achterkant van een geparkeerde bestel auto botste, zodat dit voertuig enige meters vooruit werd geduwd. De fietser raakte bekneld tussen de personen- en de bestel auto en overleed ter plaatse. Volgens oog getuigen is de bestuurder van de personen auto na het gebeurde uitgestapt, heeft een ogenblik naar het slachtoffer gekeken en is toen weggelopen zonder zich bekend te maken. Later bleek, dat de personenauto was gestolen, want de eigenaar kwam aan gifte van diefstal doen. Hieruit concludeert de politie, dat iemand een plezierritje met een gestolen auto wilde maken, want uit niets is gebleken, dat de eigenaar zelf met de auto zou hebben gereden. Te Wilnis is een verkeersongeval ge beurd, waarbij een vrouw levensgevaarlijk is gewond. De bestuurder van een auto, ongeveer 20 jaar oud, en gekleed in bruin costuum, is na het ongeval doorgereden. De auto, een roodbruine Volkswagen, is vermoedelijk aan de rechtervoorzijde be schadigd. De groepscommandant van de rijkspolitie te Mijdrecht verzoekt te wor den bekend gemaakt met de personalia van de bestuurder en met het kenteken van de auto. Telefoon K 2979 234. De eenenzeventigjarige J. van de Kraats is op de Nieuweweg te Veenendaal door een bromfietsrijder aangereden en dode lijk verwond, toen hij met zijn echtgenote en een invalide dochter wandelde. De heer Van de Kraats viel zodanig, dat hij ter plaatse overleed. Zijn vrouw brak een been en werd naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. De dochter van het slacht offer en de bromfietsberijder, de 15- jarige L. uit Veenendaal, kregen geen ver wondingen. De uitreiking van de prijs der Neder landse Letteren - afgelopen zaterdag in de Ridderzaal in Den Haag - ge schiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten. Op de foto ziet men hoe de minister van OnderwijsKunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, de prijs aan de schrijver Herman Teirlinck overhandigt. Wetenschappen die na de prijsuiti-eiking een van Sicilië verzonden telegrafische ge lukwens van Koningin Juliana voorlas hebben wij reeds afgedrukt'. Diens Belgi sche collega Leo Collard verklaarde onder andere: „Als Franstalige Belg, als minister over twee cultuurgebieden, breng ik graag een warme hulde in deze aangelegenheid aan mijn Vlaamse landgenoten. Zij wilden zichzelf zijn en blijven door hun moeder taal. Dit streven, synoniem meteen van liefde voor de vrijheid, is het hoogste be wijs van zelfrespect. Deze plechtigheid verruimt daarbij onze verbeelding. Is dit feest werkelijk een bekroning van de een heid der Nederlandse letteren, ik wil het daarenboven als symbool beschouwen van waarachtige toenadering tussen twee na ties. Deze prijs is, afgezien van zijn Neder lands karakter, als het ware reeds een stap naar een Europese prijs. Het voorbeeld van onze gemeenschappelijke onderscheiding kan er slechts toe bijdragen om ook de eenheid van onze Europese cultuur te be vestigen." Professor dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken) bracht tenslotte namens de deelnemers aan de Conferentie der Neder landse Letteren, waaruit het voorstel tot de prijs is voortgekomen, dank aan de beide regeringen voor het daadwerkelijk instel len daarvan en in het bijzonder aan de Nederlandse voor het uitreiken daarvan in de Ridderzaal, die voor deze gelegenheid feestelijk met vlaggen en bloemen was ver sierd. Na de uitreiking heeft minister Cals in Hotel Centraal te 's Gravenhage een lunch aangeboden aan zijn Belgische collega, de Belgische ambassadeur en talrijke mede werkers aan de ontwikkeling en uitbrei ding van de culturele betrekkingen tussen beide landen. In een tafelrede memoreerde professor Garmt Stuiveling de geboorte, precies honderd jaar geleden, van de dich ter Albrecht Rodenbach, die door August Vermeylen eens werd gekenschetst als „de ideale jongeling". Naar analogie hiermee verklaarde spreker Herman Teirlinck te beschouwen als „de ideale grijsaard". Pro fessor Asselbergs zei nog, dat Teirlinck door de onsterfelijkheid van vele zijner romanfiguren niet alleen zichzelf onsterfe lijk heeft gemaakt, doch daarmee tevens bijdraagt tot de onsterfelijkheid der Neder landse letteren. De Belgische ambassadeur in ons land, baron Van der Straeten-Waillet, opende later in de middag een door de Haagse Kunstkring georganiseerde tentoonstelling van werken van baron Isidoor Opsomer en Jan Sluijters, waarbij ook de burgemeester van Amsterdam, wiens door eerstgenoemde schilder vervaardigde portret in de expo sitie is opgenomen, aanwezig was. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het Belgisch-Nederlands Cultureel Ak koord is de heer Leo Collard, minister van Openbaar Onderwijs van België, tot Groot kruis in de Orde van Oranje Nassau be noemd. De versierselen van deze onder scheiding werden hem tijdens een lunch in „De Hoge Veluwe" uitgereikt door zijn Nederlandse ambtgenoot. Minister mr. J. M. L. Th. Cals is benoemd tot Grootkruis in de Kroonorde van België. CAIRO (United Press) In de Arabi sche landen van Marokko tot aan de Per zische Golf is zondag min of meer alge meen gestaakt en gedemonstreerd tegen de Franse politiek in Algerije. De Syrische regering kondigde de nood-toestand af in Aleppo als gevolg van anti-Franse beto gingen, maar hief deze weer op, toen de menigte tenslotte rustig uiteen ging. Bij een aanval op het Franse consulaat in het Jordaanse gedeelte van Jeruzalem, dat even later in brand werd gestoken, moes ten de leden van de staf een toevlucht zoe ken op het platte dak, teneinde aan de woede van de menigte te ontsnappen. In Damascus betoogden meer dan 25.000 mensen met aan 't hoofd van de stoet een aantal vooraanstaande Syrische politici voor steun aan de Algerijnse nationalisten. Er waren spandoeken bij waarop men kon lezen „Weg met Frankrijk", „Lang leve Algerije" en „God zegene Hitiers ziel". De betogers verspreidden zich rustig. Saoedi-Arabië's koning Saoed heeft voor een waarde van meer dan een miljoen gul den steun verleend aan de Algerijnse be- vr ij dings-beweging. De 24-uursstaking heeft tot zondag mid dernacht geduurd, zij betrof de luchtvaart de KLM moest Cairo voor tussenlandin gen overslaan het spoorwegverkeer, het tram- en busvervoer in Egypte, Liba non, Syrië, de Soedan, Jordanië, Irak, Li bië, Marokko, Tunis en Algerije. Biosco pen, theaters, cabarets en eetgelegenheden waren zoveel mogelijk gesloten. De vaart door het Suezkanaal werd niet door de staking gehinderd. Reuter en AFP berichten uit Amman dat een menigte Jordaniërs in de Jordaan se sector van Jeruzalem zondag het Fran se consulaat in brand heeft gestoken. Jor daniërs hebben ook de Franse ambassade in Amman in brand pogen te steken. Vol gens de eerste berichten zijn zestien men sen gewond door schoten van de politie op de betogers in Jeruzalem. Een lid van de Franse veiligheidsdienst zou zich onder de gewonden bevinden. De Franse consul zou echter ongedeerd zijn. In Amman zijn ten minste zeventien gewonden. In Syrië heeft zondag de regering in Aleppo de noodtoe stand afgekondigd, nadat een menigte een Franse school en andere instellingen in brand had gestoken. Volgens een officieel communiqué is één dode te betreuren en zijn 25 tot 30 mensen gewond bij botsin gen met de politie. De Syrische regering heeft een nieuwe gouverneur in Aleppo benoemd en drie ministers daarheen ge zonden. „Ondermijnende elementen" aldus een Syrische verklaring, hadden misbruik gemaakt van een protestbeweging tegen de Franse politiek in Noord-Afrika. In andere Arabische gebieden zijn zon dag proteststakingen gehouden. GENÈVE (Reuter/AFP). Het hoofdkan toor van het internationale rode kruis in Genève deelt mede, dat men tot nu toe aan alle aanvragen om bloedpasta en medica menten uit Hongarije heeft kunnen vol doen. Men richt een internationale bloed bank op. Van alle kanten wordt hulp ge boden. Men staat in voortdurend telefo nisch contact met het Hongaarse rode kruis. Volgens een woordvoerder van de liga van rode-kruisverenigingen hebben meer dan 25 landen, voornamelijk in Europa, gevolg gegeven aan de oproep van de liga tot hulpverlening. De liga heeft meegedeeld, dat het Hongaarse rode kruis om hulp heeft verzocht voor 10.000 tot 50.000 gewonden. De liga heeft dadelijk een internationale oproep voor medicamen ten en levensmiddelen doen uitgaan. De jonge koning Hoessein van Jordanië heeft zaterdag zelf opdracht gegeven tot het houden van de algemene staking op zondag als protest tegen de arrestatie van de vijf Algerijnse rebellenleiders door Frankrijk. In alle bladen in de hoofdstad werd medegedeeld, dat de koning de pre mier Ibrahim Hasjem bij zich ontboden had en een koninklijke proclamatie uitgaf voor het houden van officiële staking op zondag. De Syrische kamer heeft de regering aanbevolen zich onmiddellijk met de ande re Arabische regeringen in verbinding te stellen, teneinde tot een diplomatieke, eco nomische en culturele boycot van Frank rijk te komen. Op het ogenblik is de raad der Arabische liga reeds in Cairo bijeen om dit voorstel te bespreken. Uit Parijs wordt door AFP bericht, dat de vijf, dinsdag door de Fransen gearres teerde leiders van het Algerijnse verzet naar Parijs zijn overgebracht, waar zij in de gevangenis „La Santé" zijn opgesloten. De vijf Algerijnse leiders zullen voor een militaire rechtbank in Parijs terecht staan, aldus is van officiële zijde te Algiers bekendgemaakt. (Van onze correspondent in Bonn) In de drie Westduitse deelstaten Noord- rij nland-Westf alen, Nedersaksen en Hessen zijn gisteren gemeenteraadsverkiezingen gehouden. In déze drie bondslanden, die tezamen meer dan drie keer zo groot als Nederland zijn, woont ongeveer de helft van de bevolking van West-Duitsland. In Noordrijnland-Westfalen zijn ongeveer evenveel stemgerechtigden als ons land in woners heeft. In Nedersaksen waren er 4,4 miljoen en in Hessen iets meer dan drie miljoen. Gemiddeld maakte meer dan 75 percent van het kiesrecht gebruik. De uit slag van de verkiezingen is nog niet be kend, maar het blijkt dat de kleine partijen, die ernstige interne moeilijkheden hebben doorstaan, zoals de vrije democratische partij, veel van hun aanhang hebben ver loren. Op tal van plaatsen is zowel Ade nauers C.D.U. als haar grote tegenstandster, de socalistische partij, vergeleken bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen (1952) vooruitgegaan. De communisten hebben niet kunnen meedingen, omdat hun partij een paar maanden geleden werd verboden. De socialisten hebben in enkele grote steden aanzienlijk meer stemmen gewonnen dan de C.D.U., met name in Keulen, Dus- seldorp en in Essen. Deze steden krijgen vermoedelijk een socialistische burgemees ter. De winst van de socialisten bedraagt in de steden soms meer dan vijftig percent. In Noordrijnland-Westfalen als geheel schommelt hun vooruitgang tussen de twintig en dertig percent. Volgens de voorlopige resultaten heeft de C.D.U. in Noordrijnland-Westfalen 38 percent van de stemmen behaald (35.6 bij de gemeenteraadsverkiezingen van 1952) en de socialistische partij 44,1 percent (36,1 in 1952). In Hessen kregen de socialisten 47.1 percent (38,5 in 1952) en de C.D.U. 21.2 percent (17,8 in 1952). Men moet deze gemeenteraadsverkiezin gen zien in het licht van de algemene ver kiezingen van volgende jaar september. Het is de vraag of Adenauer en zijn C.D.U. dan weer de overwinning zullen behalen, zoals in 1953. Men verwacht alge meen dat de C.D.U. bij de Bondsdagver kiezingen in 1957 haar grote aanhang niet zal behouden. De gemeenteraadsverkiezingen in de deelstaten Baden-Würtemberg en Rijnland- Paltz, waar tien miljoen mensen wonen, worden over veertien dagen gehouden. Zaterdag bleef de trek van k'raaien tot in de middag aanhouden. Grote troepen van ongeveer honderd kauwtjes trokken regelmatig langs. De kauwtjes bleven hoog vliegen, terwijl de bonte kraaien op nor male hoogte in troepjes van vijf tot zeven vogels over het duin kwamen. De post bij het Kennemerduinmeer telde van half tien tot tien uur honderdtien spreeuwen, veer tien vinken en kepen, honderdtweeënder tig veldleeuweriken, twee merels, achthon derd kauwtjes, tien roeken en tachtig bon te kraaien, waartussen een Vlaamse gaai meevloog. Voorts nog enkele koolmezen, een troepje van vijftig houtduiven en twee witgatjes. In de duinen ziet men op het ogenblik veel zanglijsters, merels en koper wieken zwerven, die zich onder andere te goed doen aan meidoornbessen. Men ziet ook enkele troep jes kramsvogels, maar hun aantal is gering, in te genstelling tot ver leden jaar toen er enorme troepen kramsvogels wa ren. Voorts wer den in het duin weer zwarte me zen gezien, een grote gele kwikstaart, drie kruisbekken en hoog in de lucht een vijftal buizerden. Zondag was er veranderlijke wind tussen noordoost, oost-zuidoost en noordwest met perioden van windstilte. Over het alge meen houden de vogels niet van zo'n ver anderlijke wind. De trek was in alle rich tingen en de meeste vogels vlogen hoog. De vinken trokken vrijwel allemaal terug naar het noorden, één troepje kwam uit zee aanvliegen. De post aan de Zeeweg no teerde vierhonderdtachtig spreeuwen, die normaal langs de kust trokken. Tot half tien vlogen ruim honderd spreeuwen over zee naar het westen en van kwart over negen tot elf uur kwamen ruim honderd andere spreeuwen naar het land gevlogen. Er was lichte leewerikentrek. Totaal vier entachtig vogels waarvan enkele troepjes over zee westwaarts gingen. De lijsters en kraaien vlogen hoofdzakelijk over het mid denduin. De kauwen vlogen heel hoog. Men telde dertig lijsters, zeshonderdvijftig kauwen, honderdvijftig roeken, een havik, twee sperwers, vijfenveertig mussen en en kele graspiepers. Het aantal gepasseerde bonte kraaien wordt geschat op honderd vijftig tot tweehonderd vogels. Er kwam ook een troepje van tien staartmezen bij de post. In het duin worden ook zeer veel staartmezen gezien. Hoewel de staartmees evenals de kuifmees een typische standvo gel is vermoedt men dat er van deze soort toch verplaatsingen zijn. Over het binnen- duin trokken meer spreeuwen en lijsters naar het noorden dan in de normale rich ting. De post op het Brouwerskolkkopje meldde tot half tien: vijfenveertig vinken, zestien koperwieken, elf kramsvogels en twee bonte kraaien. Later toen de grond- nevel optrok zag men sterke trek over de oostkant van Haarlem. De afstand was te groot om alle soorten te kunnen onder scheiden, maar men telde driehonderdvijf tig spreeuwen en zevenhonderd kauwtjes, terwijl er verder nog een groot aantal lijs ters en ongetelde spreeuwen vlogen. Langs het Brouwerskolkje kan men veel zwarte mezen in de struiken zien. Op het Bloe- mendaalse Kopje noteerde men honderd veertig spreeuwen en tweehonderd kauw tjes en zestig kramsvogels. De vinken trokken daar noordwaarts. Vanmorgen stond aan de kust al een noordwester storm, zodat er van trek geen sprake was. Vier bonte kraaien en een troep van zestig spreeuwen passeerde. WARSCHAU (Reuter/AFP) Kardinaal Stefan Wyszynski, primaat van Polen, is in Warschau teruggekeerd en weer in functie. Het Poolse persbureau PAP zegt dat be sloten is in de naaste toekomst een com missie van vertegenwoordigers van re gering en kerk in te stellen om de hangen de problemen op te lossen. Dit besluit is genomen tijdens een bespreking tussen de kardinaal en vertegenwoordigers van de regering en de communistische partij. De 55-jarige primaat werd in september 1953 gearresteerd op beschuldiging van „misbruik van gezag en activiteit tegen de staat". Hij is nooit berecht. Meer dan twee jaar is hij in hechtenis gehouden en daarna verbannen naar een klooster bij Prezemysl. Steeds meer hoge partijfunctionarissen worden gedwongen ontslag te nemen naar aanleiding van hun vei zet tegen de „demo cratisering". De eerste secretarissen van de partijbesturen te Warschau, Gdansk (Danzig), Szczecin (Stettin) en Lublin zijn al afgezet. Men verwacht dat deze zuive ring in de partij en de vakbeweging in alle gelederen zal worden voortgezet. De regering heeft besloten de winkels voor bevoorrechte personen op te heffen. Voort aan zullen de winkels, die alleen voor be paalde groepen van employé's en hun ge zinnen bestemd waren, voor het publiek worden opengesteld. Alle Russische militairen in Polen zijn thans terug in hun kazernes, aldus heeft radio-Warschau zaterdagavond gemeld. Partijsecretaris Gomoelka heeft zijn bezoek aan Moskou waarschijnlijk uitgesteld met het oog op de gebeurtenissen in Honga rije. Te Warschau meent men te weten dat maarschalk Rokossovsky, de Poolse minister van verdediging, met verlof gaat, theoretisch „op eigen verzoek" en dus niet ten gevolge van een Pools regeringsbesluit. Volgens Londense dagbladen heeft Rokos sovsky Polen verlaten. De maarschalk zou binnenkort benoemd worden tot opperbe velhebber van de troepen van het pact van Warschau. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bruchem en Kerkwijk en te Hei- en Boeicop (toez.): I. Kok, kand. te Veenendaal. Geref. Kerken Bedankt voor Enschedé (3e pred.pl.): L. J. Boeijinga te 's Gravenzande. Geref. Kerken 31 K.O. Aangenomen naar Leerdam (2de pred.pl.): P. Veldstra te Nieuwer-Amstel. NEW YORK (Reuter) De Veiligheids raad van de UNO komt maandagavond om negen uur Nederlandse tijd byeen voor behandeling van de Franse klacht, dat Egypte militaire hulp heeft verstrekt aan de Algerijnse opstandelingen. Naar United Press meent te weten, heb ben de Marokkanen,, van wie het voor naamste initiatief voor de diplomatieke tegenactie was uitgegaan, voorlopig hun bedrijvigheid gestaakt, omdat zij deze geheel afhankelijk zouden willen stellen van de wijze en de omvang van de Franse stappen in de Veiligheidsraad. In Rabat heeft Si Bekkai mededeling gedaan van de vorming van een nieuwe Marokkaanse regering, waarin de nationa listische „Istiqlal" de overhand heeft. Het nieuwe kabinet is zaterdagochtend door sultan Sidi Mohammed Ben Joessef Be ëdigd. Het zal uit zestien ministers be staan inplaats van de 22 die het vorige kabinet telde en dat tien maanden lang in functie is geweest. Si Bekkai is weer pre mier en Balafrej blijft minister van Bui tenlandse Zaken. Het kabinet telt tien leden van de Istiq lal en zes onafhankelijken. De sultan heeft majoor Driss Ben Omar benoemd tot burgerlijk en militair gouver neur van het gebied van Meknes, waar de laatste dagen bij onlusten meer dan vijftig Europeanen zijn vermoord. Het nooraou- reau van politie te Meknes, dat sinds en kele dagen door Franse militairen werd bezet gehouden, is overgenomen door Ma rokkaanse troepen. Majoor Driss Ben Omar verklaarde, dat hij met alle middelen de orde zal handhaven. Bij botsingen tussen Tunesiërs en Franse soldaten in verschillende delen van Tunesië zijn acht Tunesiërs en zes Fransen gedood, aldus is zaterdag van officiële zijde te Tunis vernomen. Veertig Tunesiërs werden gewond, terwijl het aantal gewonde Fran sen twintig bedraagt. Te Hamman Lif werd een Franse kolon- ne omringd door 2000 Tunesiërs, die een versperring hadden opgeworpen. Leden van de Tunesische „Nationale garde" sprongen op de pantserauto's om met de inzittenden te vechten. Hierbij werden vier Tunesiërs gedood. De menigte verspreidde zich onder dreiging van laagvliegende straaljagers. Hinderlaag AFP meldt uit Algiers, dat een grote groep opstandelingen een Franse militaire kolonne op ongeveer vijftig kilometer ten zuid-oosten van Algiers in een hinderlaag heeft doen lopen, waarbij aan Franse kant 32 doden vielen: 23 Franse militairen en negen burgers. Vliegtuigen hebben een aanval op de on geveer zestig man sterke groep verzets lieden gedaan. Vijftien hunner zijn in d9 nacht van zaterdag op zondag in gevech ten met de Fransce veiligheidsstrijdkrach ten gesneuveld. De overigen worden thans door Franse troepen en vliegtuigen ach tervolgd. Franse troepen hebben volgens United Press zondag over de grens met Tunesië de lijken gevonden van drie Franse soldaten, die sedert zaterdag vermist werden. Hen was de keel afgesneden. Twee andere lijken werd bij Mareht gevonden, even te oosten van de Algerijnse grens. Gevraagd naar de mening in regerings kringen die men inzake de ontwikkeling in Hongarije huldigt, deelde men ons te bevoegder plaatse het volgende mede: „De regering beschikt nog niet over voldoende gegevens, om zich een juist beeld te kunnen vormen, doch het is begrijpelijk, dat iedere ontwikkeling, die de vrijheid, het recht en de onafhankelijkheid van Hongarije bevor dert, door het Nederlandse volk wordt toe gejuicht". „In Nederland, dat in de loop van zijn geschiedenis zo menigmaal tegen vreemde onderdrukking heeft moeten vech ten, volgen volk en regering de jongste ge beurtenissen in Hongarije van uur tot uur met grote spanning". De eerste van de twee Nederlandse re- geringsdakota's, die met bloedplasma en medicamenten van het Nederlandse Rode Kruis ten behoeve van de gewonden in Hongarije naar Wenen is gevlogen, is weer teruggekeerd in Nederland. In Wenen heeft het toestel een hoeveelheid bloedplasma ter waarde ongeveer van 100.000 over gedragen aan de vertegenwoordiger van het Internationale Rode Kruis te Wenen. „Namens de Hongaren in Nederland" heeft de in Amsterdam gevestigde Hun- garia Club een telegram gezonden aan de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. „In naam van allen die in Hongarije hun hoogste goed hebben ge offerd om de vrijheid te bevechten, moet het geweten van de gehele wereld wakker geschud worden en moet in de UNO zo spoedig mogelijk bewerkstelligd worden, dat geïntervenieerd wordt om het optreden van de Russische legers in Hongarije te be ëindigen", staat onder andere in het tele gram. s Het Nationaal Comité -ter Bestrijding van het Concentratiekampsysteem en de Ne derlandse Vereniging van Ex-politieke ge vangenen uit de Bezettingstijd hebben voor een bedrag van tienduizend gulden aan baby- en kindervoeding en geneesmiddelen voor Hongarije aangekocht. Het comité roept het Nederlandse volk, in het bijzon der de Nederlandse vrouwen en moeders op, door giften verdere levensmiddelen- en medicamentenzendingen voor de weerloze en noodlijdende kinderen in Hongarije mo gelijk te maken. Giften kunnen worden ge stort op giro 16432 van de Hollandse Bank- unie n.v. te 's-Gravenhage met toevoeging „Voor Nationaal Comité, penningmeester Van Staal, Heemstede". De Nederlandse Jongerenraad van de Europese Beweging heeft in vergadering te Utrecht een telegram verzonden aan de raad van ministers. „Diep bewogen door de heldhaftige strijd van het Hongaarse volk om zijn vrijheid en onafhankelijkheid en de grote offers, hiervoor gebracht, geeft de Jongerenraad uiting aan zijn solidariteit en bewondering en drukt de wens uit, dat de Nederlandse regering tezamen met de ge hele vrijheidslievende wereld al het moge lijke zal doen om het Hongaarse volk gele genheid te geven zich in vrijheid voor het wereldforum uit te spreken over zijn toe komst." Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid heeft besloten een beroep te doen op de regeringen van de westerse landen om het optreden van de Russische troepen in Hongarije onverwijld aanhangig te ma ken bij de Veiligheidsraad der Verenigde Naties. „De onderdrukkingsmethoden van de Sovjet-Unie in Oosteuropa moeten wor den ontmaskerd voor het front van de wereld." In Boedapest werd. de auto van een Ne derlandse zakenman verschillende malen omstuwd door Hongaren die hem toe riepen: „Laat Hammarskjöld hierheen ko men als we verkiezingen hebben". De Ne- Het Nederlandse Rode Kruis heeft een grote partij gedroogd bloedplasma ter beschikking gesteld van het Hongaarse Rode Kruis. De zending is met twee vliegtuigen naar Wenen gebracht, van waar het naar Hongarije wordt ver voerd. Boven: Een gedeelte van de partij bloedplasma wordt op het vlieg veld Valkenburg in een Dakota geladen derlander had gezien dat het beeld van Stalin dat omver is gehaald, ergens in een straat in Boedapest lag, en door woedende Hongaren met zware ijzeren staven werd bewerkt. Alleen de laarzen van de dictator staan nog op het voetstuk. Men heeft er een Hongaarse vlag in gestoken. Vijf Hongaarse verenigingen in Neder land, de Hungaria Club, de Eerste Haagse Hongaarse Damesclub, de Hongaarse Jeugdvereniging in Nederland, de Sociëteit NederlandHongarij en de Vereniging van Katholieke Hongaarse Studenten schrijven ons: „Wij verzoeken alle in Ne derland levende Hongaren een bijdrage te storten op gironummer 8000 van de Am- sterdamsche Bank, hoofdkantoor te Am sterdam met vermelding „Hulp Hongarije 1956". Deze bijdragen zullen door ons wor den beheerd. Wij zijn voornemens de op bovenstaande bankrekening binnenkomen de bijdragen te zijner tijd aan het op te richten landelijk comité ten bate van het noodlijdende Hongaarse volk af te dragen met het verzoek deze bedragen op de meest doeltreffende wijze aan te wenden voor de leniging van de nood van het zwaar ge troffen Hongaarse volk". Na een nieuwe, dringende Hongaarse op roep om verbandmiddelen en medicijnen is de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, onmiddellijk begonnen met de aankoop van verband middelen, watten, pijnstillende middelen en vitaminen. De aangekochte voorraden worden onverwijld per vliegtuig naar We nen gebracht, waar thans het centrum voor de hulpverlening aan Hongarije gevestigd is. De meeste van de 2160 sets bloedplasma uit Nederland, die zondag door regerings- dakota's naar Wenen werden gebracht, zijn vanmorgen vroeg met een Rode-kruisvLieg- tuig naar Boedapest vervoerd. Dit deelde de Nederlandse gezant te Wenen telefo nisch mee. De bewogenheid in Nederland met het wedervaren van het Hongaarse volk blijkt groot te zijn. Reeds vanmorgen kwamen gaven voor de hulpverlening op giro 777 van het Nederlandse Rode Kruis binnen. Men hoopt op vele bijdragen om snelle en doelmatige hulpverlening aan Hongarije te kunnen financieren. In verband met de opstand in Hongarije publiceert de Nederlandse groep van de In ternationale Unie van Christelijke Demo craten, waartoe behoren de A.R., de C.H.U. en de K.V.P., de volgende verklaring: „In hoge mate verontrust door de bloedige on derdrukking van de hoogste mensenrechten en door de weergaloze schending van de nationale zelfstandigheid, protesteert de groep tegen het imperialistisch optreden van Russische strijdkrachten in Hongarije. Zij sluit zich geheel aan bij de stap, reeds eerder door de Internationale Unie te Pa rijs telegrafisch ondernomen bij de Ver enigde Naties, waarbij de Unie een advi serende functie vervult, teneinde te ver krijgen dat zo snel mogelijk passende maat regelen tegen deze schending worden ge nomen." Diep onder de indruk van de gebeurtenis sen, welke zich met name in Hongarije voor doen, heeft het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond, in afwachting van de mogelijkheden dat verdere hulp nodig zal zijn, reeds nu voor de hulpverlening in Hongarije telegrafisch een bedrag overge maakt aan het Rode Kruis. Het bestuur van het C.N.V. heeft de leden van de chris telijke vakbeweging opgewekt met open hart en gulle hand ook hunnerzijds de hulpactie van het Rode Kruis ten bate van Hongarije te steunen.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11