Nagy gelast regeringstroepen het vuren te staken HET WEER Harde wind en koud Amerika waarschuwt tegen provocaties in Palestina OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwe regering neemt de eisen der rebellen over Russische troepen trekken weg uit Boedapest *r*n\r~ Israel mobiliseert David en Goliath 71e JAARGANG No 95 MAANDAG 29 OKTOBER 1956 301e JAARGANG No 248 Ultimatum Radio-V rijheid Veiligheidsraad zal over Hongarije debatteren Sovjet-Unie verzette zich hevig; Boedapest niet Russen verlaten Boedapest met hun doden Vreemde muziek in de geteisterde stad Het woord is aan Koningin Juliana wellicht nog een week op Sicilië Elsenhower is goed gezond zeggen acht specialisten Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WENEN (Reuter/AFP/ANP) Hongarije's titoïstische eerste minister, Imre Nagy, heeft zondag de regeringstroepen bevolen, onmiddellijk het vuren op de opstandelingen te staken, aldus meldt radio-Boedapest. Nagy's bevel had ten doel verder bloedvergieten te verhinderen en een vreedzame oplossing tot stand te brengen. De regeringstroepen zouden slechts mogen terugschieten indien zij worden aangevallen. Zeven uur voor het bevel van Nagy had radio- Boedapest melding gemaakt van wapenstilstandsbesprekingen. Personen zonder vaderlandslievende gevoelens hebben in één wijk te Boedapest nog gebruik gemaakt van hun wapens, aldus meldt radio-Boedapest maandagochtend. In dezelfde wijk werden verscheidene opstandelingen, die zich in een huis hadden verschanst, gevangen genomen. In het merendeel van de fabrieken wordt het werk hervat, aldus de zender. Het personeel van de openbare vervoersdiensten is uitgenodigd weer aan het werk te gaan. De spoorwegbeambten zijn nog niet opgeroepen. Nagy heeft voor de radio gezegd dat de Russische troepen onmid dellijk uit Boedapest zullen worden teruggetrokken. Besprekingen over de terug trekking uit de rest-van het land zullen onverwijld beginnen. De rede van Nagy betekent volgens waarnemers, dat het verzet de overwinning heeft behaald. WENEN, 28 (Reuter) Premier Nagy van Hongarije heeft verklaard, dat de nieuwe regering een ware volksregering zal zijn. Zij zal dadelijk beginnen met de uitvoering van de eisen van het volk. De regering verzoekt het volk de wapens in te leveren. Er zal onmiddellijk een nieuwe politiemacht worden gevormd. De geheime politie wordt ontbonden. De nieuwe politie zal bestaan uit eenheden van het leger, de (gewone) politie, gewapende eenheden van de jeugdbeweging en de arbeiders. Met de Russische regering zal een akkoord worden gesloten om haar troepen uit Boedapest terug te trekken. Er zijn al onderhande lingen met de Sovjet-Unie begonnen over een herwaardering der betrekkingen op basis van vriendschap, gelijkheid en on afhankelijkheid. Er zal een amnestie wor den afgekondigd voor allen die aan de strijd hebben deelgenomen. De regering stelt voor dat het wapen van Kossuth (in- plaats van de Sovjet-ster) weer het Hon gaarse embleem wordt. De 15e maart, de dag van de revolutie van 1848, zal weer als nationale feestdag worden gevierd. Iggi In handen van de opstandelingen (volgens de illegale zenders) Volgens te Wenen ontvangen berichten zou Nagy de Russische troepen hebben be volen zich terug te trekken. De Russische legereenheden zouden reeds begonnen zijn aan dit bevel gevolg te geven. Volgens andere berichten voeren de Russen op nieuw versterkingen aan. Dat er een wa penstilstand tot stand zou zijn gekomen, achtte men in Wenen gisteravond nog on waarschijnlijk. Een leider der opstandelingen te Boeda pest heeft verklaard, dat volgens hem ter beschikking staande gegevens in de hoofd stad tot nu toe ongeveer zevenduizend doden zouden zijn gevallen. Radio-Boeda pest heeft alleen laten weten, dat in de ziekenhuizen 3500 gewonden zijn behan deld, van wie er 250 zijn bezweken. Het westen van Hongarije is in handen der opstandelingen. Hoewel hier en daar Rus sische garnizoenen liggen, wordt er niet gevochten. Tot nu toe is de omwenteling in het westen des lands zonder opzien barende schokken verlopen, afgezien van enkele plaatselijke incidenten. Een corres pondent van Reuter bij de revolutionaire strijdkrachten in Hongarije heeft op een tocht door de provincies ten westen van de Donau Russische en Hongaarse tanks tegenover elkaar zien staan. Geschoten werd er niet. De correspondent die heeft gesproken met opstandelingen en Russen is van me ning, dat de revolutionairen globaal in twee groepen kunnen worden verdeeld: de nationale (Titoïstische) communisten en de anti-communisten. Volgens de eerste groep heeft de opstand alles en volgens de twee de niets tot stand gebracht, vragen waar over de revolutionairen fundamenteel van mening verschillen zijn volgens de corres pondent: kan de communist Nagy premier blijven? Moeten al degenen, die met het bewind van de laatste elf jaar te maken hebben gehad, plaats maken voor een voor lopige regering, die aan het bewind zal blijven totdat vrije verkiezingen gehouden kunnen worden? En moeten de Russische troepen in Hongarije die op tachtigdui zend man geschat worden aangevallen of met rust gelaten worden? Het radiostation te Gyoer (Raab), waar een „tegenregering" zou zijn gevormd, heeft bekend gemaakt, dat de opstande lingen Nagy r -i „ultimatum" hebben ge zonden waarin zij een onmiddellijk einde eisen van de tussenkomst van de Russische troepen in de huidige strijd. Het ultimatum zou zondagavond te acht uur verstrijken. De mededeling over de wapenstilstands- coccooODCcoocoaxooaiooo'xTtx-» o <<>vx/-o 3 VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van maandagavond tot dinsdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking met buien. Matige tot krachtige, langs de kust nu en dan harde wind thssen noodwest en noordoost. Koud weer. 29 oktober Zon op 7.31 uur. onder 17.19 uur. Maan op 2.15 uur, onder 15.11 uur 30 oktober Zon op 7.33 uur, onder 17.18 uur. Maan op 3.34 uur. onder 15.33 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 29 oktober Hoog water: 11.54 en uur. Laag water: 7.16 en 19.42 uur. Dinsdag 30 oktober Hoog water: 0.27 en 13.00 uur. Laag water: 8.35 en 20.48 uur. 0_OOCOCOy.X'.x_x OOJ.XXXXXJOOOCXx.xX.» XX»X XXXXXX '/JCCCCCCCCCCO KOUDE IN AANTOCHT Gedurende het weekeinde bleef het weer boven west-Europa een onbestendig karak ter behouden. Een van IJsland afkomstig frontensysteem, behorende bij een depres sie welke langs Groenland naar het oosten trok begon zondag het weer boven het Noordzeegebied te beïnvloeden, Er vormde zich daarbij in de nacht van zondag op maandag een nieuwe depressiekern welke over de Duitse bocht naar het zuid-oosten verder zal trekken. Deze veroorzaakte in ons land weer veel wind en deed de buiig heid toenemen. Boven Scandinavië en noord-Rusland handhaafde zich een hogedrukgebied. In dit hogedrukgebied komt in Rusland reeds matige tot strenge vorst voor; oostelijke winden aan de zuidflank van dit hogedruk gebied transporteren deze koude lucht thans in westelijke richting. De lucht wordt bij het stromen over het nog warme water van de Oostzee flink verwarmd, zo- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S dat in Scandinavië in het algemeen nog slechts lichte vorst voorkomt. De koude lucht drong ook reeds door- tot noordoost-Polen waar thans sneeuw valt bij temperaturen om het vriespunt. Drukstijgingen boven het noordelijk deel van de Noordzee zullen tot gevolg hebben dat de wind in ons land uit noord tot noordoost gaat waaien. Daarbij zal de kou de lucht uit Scandinavië naar ons land stromen. De luchtaanvoer vindt echter nog over de Noordzee plaats waardoor een ster ke temperatuurdaling wordt tegengegaan, doch koud weer wordt wel verwacht. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) CO C rt .S S.£ '5 9h. P. to i Weerstoestand buitenland h Stockholm sneeuw O Oslo sneeuw no Kopenhagen regen O Aberdeen regenbui nnw Londen licht bew. nw Amsterdam regenbui nw Luxemburg motregen wzw Parijs zwaar bew. nw Bordeaux motregen zw Z o C ro k- w o £25 zS Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Rome Ajaccio geheel bew. nno licht bew. nw regen wnw regen zw geheel bew. wzw regen regen w windst. licht bew. windst. regen w mist windst. onbewolkt ono Weerstoestand Dlnnenland 3 2 6 12 11 10 5 11 13 5 16 9 7 1 5 8 13 6 13 13 0,5 0 20 5 3 2 2 3 7 0 3 2 20 3 0 0 20 (De temperatuur is van hedenmorgen 7 uur, de neerslag van de laatste 24 uur.) Den Helder hagelbui nnw Ypenburg zwaar bew. nnw 9 5 Vlissingen zwaar bew. wnw 8 4 Eelde regenbui wnw 6 6 De Bilt half bew. wnw 7 1 Twente geheel bew. wzw 7 4 Eindhoven geheel bew. w 7 1 Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. w 8 4 besprekingen vielen samen met Oosten rijkse persberichten volgens welke opstan delingen van plan zouden zijn zondag naar Budapest op te rukken om verzet te bieden tegen de zich daar bevindende Russische troepen. De rebellen zouden de westelijke provincies Gyoer, Papa, Szombathely, So- pron en Egerszeg beheersen. Waarnemers te Wenen vermoedden, dat de provincies Kaposvas, Pecs, Veszprem, Miskolc, Szeks- zard en Szolnok zich grotendeels ook in handen der rebellen bevinden. Er is weinig bekend over de provincies verder naar het oosten. Wel is melding gemaakt van suc cessen der opstandelingen in het gebied van de Brecen en van actie aldaar om de komst van Russische versterkingen te be moeilijken door het blokkeren van spoor lijnen en wegen. Om Boedapest zou een ring van Sovjet-tanks gelegd zijn, waar binnen de regering zich met Russische mi litaire hulp zou handhaven. In de westelijke provincies aan de Oos tenrijkse grens zouden de. Russen, naar de opstandelingen zeggen, van hen afhanke lijk zijn voor hun levensmiddelenvoorzie ning. De Russen zouden deze krijgen op voorwaarde, dat zij niet van de wapens gebruik maken. De opstandelingen hebben ook de Hongaarse olievelden bezet. Dit be tekent. dat de Russische gemotoriseerde eenheden en tanks moeite zullen krijgen met de voorziening van brandstoffen, die nu van ver moeten worden aangevoerd. In Wenen heeft men de indruk, dat de Russen grote versterkingen verzamelen om de zich nog in handen der opstandelingen bevin dende gebieden te heroveren als de toe stand in Boedapest eenmaal is opgehelderd en definitieve orders uit Moskou zijn ont vangen. De opstandelingenradio „Vrijheid" te Gyoer heeft zondag gemeld, dat de voedsel voorziening in de plaatsen in het noord westen van Hongarije verbetert. Maandag zouden de scholen weer opengaan. Van de zijde der opstandelingen is verder gezegd, dat zeven Hongaarse divisies klaar staan om de Russische versterkingen, die uit het noorden en noord-oosten naar Boedapest oprukken, het hoofd te bieden. „Radio Vrij heid" heeft verder gemeld, dat de „raad van werkers" aldaar in een manifest heeft verklaard, dat Nagy als premier aanvaard baar is, doch velen van de ministers van zijn nieuwe regering niet. Verder worden volledige onafhankelijkheid en vrije ver kiezingen geëist. Volgens een communiqué van het Hon gaarse „nationale patriottische front", dat voor radio-Boedapëst is omgeroepen, is zondagavond in Hongarije een nationale raad ingesteld. Het „nationale patriottische front" is in 1953 door Nagy opgericht, die er een coalitiepartij van wilde maken van communisten, partijlozen en leden van vroegere, door de communistische regering verboden partijen. Nagy is destijds in on genade gevallen op beschuldigingen van Rakosi dat hij deze coalitie bevoordeelde ten nadele van de arbeiderspartij. Het bestuur van de arbeiderspartij heeft met het oog op de toestand besloten zijn bevoegdheden over te dragen aan een com missie onder voorzitterschap van partij secretaris Janos Kadar. Deze commissie zal zo spoedig mogelijk een nieuw partij congres bijeenroepen. De bijeenkomst van het parlement van heden is uitgesteld. NEW YORK (Reuter/AFP) De Vei ligheidsraad heeft zondag, ondanks een protest van de Sovjet-Unie, besloten „de toestand in Hongarije" op de agenda te plaatsen, op verzoek van de westelijke grote drie. De Russische afgevaardigde Sobolev beweerde dat de omstandigheden zoveel spoed niet rechtvaardigen. De Verenigde Staten, Frankrijk en Groot- Brittannië hebben om de spoedvergadering verzocht met het oog op „de toestand In Hongarije, geschapen door het optreden van buitenlandse strijdkrachten die met geweld de rechten van het volk, bij het ver drag van 1947 verkregen, onderdrukken". Italië, Argentinië en de Filippijnen steunen dit verzoek. Met negen tegen één stem (de Sovjet- Terwijl de strijd in Hongarije nog voortduurt, neemt het aantal slacht offers van het bloedbad steeds toe. Deze foto laat zien hoe burgers met strakke gezichten samendrom men bij de kleine kapel op de begraafplaats van de stad Magyaror- var, waar tientallen doden zijn opge baard om te worden geïdentificeerd door bloedverwanten. Unie), bij één onthouding (Joegoslavië) verwierp de raad een verzoek van Sobole/ om het debat drie of vier dagen uit te stel len, opdat, naar hij zei, alle leden volledige inlichtingen over de kwestie konden in winnen. De Joegoslavische afgevaardigde zei, dat hij niet voor inmenging in Hon gaarse zaken is, maar tegen het gebruik van vreemde troepen. Sobolev hield een rede, die herinnerde aan de ergste tijd van de koude oorlog. Hij zei dat Washington „misdadige fascistische elementen" aan zette om het „wettige democratische re gime" in Hongarije omver te werpen. Hij acht de raad niet bevoegd deze binnen landse aangelegenheid te behandelen. „De tranen, die Dixon (Groot-Brittannië), Lodge (Verenigde Staten) en Cornut-Gentilie (Frankrijk) hebben gestort, zijn maar krokodilletranen", aldus Sobolev. Voorzitter Cornut-Gentille zal de datum voor de hervatting van de besprekingen in overleg met de andere leden nader vast stellen. De UNO-argcvaarUisdo vet Hongarijo heeft verzocht aan het debat te mogen deelnemen. Volgens radio-Boedapest stemt de Hongaarse regering in met het besluit van de Veiligheidsraad om de Hongaarse kwestie te bespreken. De Hongaarse af gevaardigde had eerder verklaard, dat zijn regering de UNO onbevoegd acht zich te mengen in „de interne gebeurtenissen van de afgelopen dagen". Het zou een „ernstige schending van de soevereiniteit van de Hongaarse volksrepubliek" zijn. BOEDAPEST. Russische tanks en troe pen stroomden vanmorgen uit de Hongaar se hoofdstad met medeneming van hun do den en gewonden. De Russen verlieten een ontredderde stad met rokende puinhopen. Een koude mist lag als een doodskleed over de geteisterde stad. Met de auto kwam ik tot op vijf kilometer van de stad. Naar het bloedende hart van Boedapest moest ik lopen. Aldus meldt een speciale verslag gever van U. P. Onze Poolse Dakota die met bloedplasma boven Boedapest verscheen, kon gister avond niet landen. De piloot zette het toe stel aan de grond in Kiskunlachaza, 45 km ten zuiden van de stad. Ik kreeg een lift in een wagen van de Poolse legatie. Op de noordelijke hoofdweg naar Boedapest ont moetten wij het Russische konvooi, dat langzaam uit de stad wegtrok. Voorop re den twee pantserwagens en daarachter kwam een geweldige kolonne van tanks, vrachtwagens en andere pantserwagens. Op de tanks was de rode Sovjetster nau welijks zichtbaar door het stof, neerslag van kruitdamp, olie en bloed. De Russen zaten vuil en met doffe blik op de pantser wagens. Achterop een der tanks lag een dode Rus. De trucks lagen vol met doden en gewonden. De Russen hadden onder hun zwarte helmen een grimmige, vermoeide uitdrukking op het gelaat. Een Hongaarse boer die langs de weg stond, spuwde op een sovjettank die voor- bijrolde. De Russische bemanning zag het niet of het liet haar onbewogen. De haat van de Hongaren langs de weg was bijna tastbaar. De Russen waren op hun hoede. De kanonnen en de machinegeweren in het konvooi waren bemand. De kanonnen van de tanks waren horizontaal gedraaid. Zelfs op de vrachtwagens stonden machinegewe ren gezet, met schutters, de handen aan het wapen. Aan de rand van de stad zagen wij te kenen van hevige strijd. Grote gaten gaap ten in woningen, waar Russische granaten waren ingeslagen. De ramen van de meeste huizen waren gebroken. Een vreemde mu ziek weerklonk alom: het geluid van glas. glas en nog eens glas. Glas waarover wordt gereden, waarop wordt gelopen en glas dat door Hongaren aan de kant van de weg wordt geveegd. Telefoon- en elek triciteitskabel hangen schots en scheef over de straten, alsof er een orkaan heeft gewoed. Sommige draden worden door de ijzige wind tegen elkaar geblazen en geven dan een vreemd getingel. ADVERTENTIE H. L. Mencken: Het is moeilijk te geloven, dat iemand de waarheid spreekt, wanneer men weet dat men, als men in zijn plaats was, een leugen zou vertellen. WASHINGTON/JERUZALEM, (Reuter en United Press) President Eisenhower heeft er zondag bij de premier van Israel, Ben Goerion, op aangedrongen niets te doen, dat de vrede in gevaar kan bren gen. Er zullen met spoed besprekingen met Frankrijk eii Engeland over de toestand in het Midden-Oosten worden gevoerd. De Amerikaanse president heeft ook de Ara bische landen verzocht zich te onthouden van daden die tot vijandelijkheden kunnen leiden. Inmiddels heeft het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken er bij de Amerikanen in het Midden-Oosten op aangedrongen dat gebied te verlaten als hun aanwezigheid daar niet strikt nodig is. De Israëlische regering had zondag offi cieel in Tel Aviv medegedeeld dat zij haar strijdkrachten gedeeltelijk zou mobiliseren, met het oog op Iraakse troepenconcentra ties langs de Jordaanse grens en omdat Jordanië deel uitmaakt van een gemeen schappelijk opperbevel onder leiding van Egypte. Dit besluit werd volgens U.P. genomen na een zitting van de ministerraad, die niet minder dan zeven uren duurde en die voor gezeten werd door premier David Ben Goerion. Functionarissen van Israel deel den niet mede welke omvang deze gedeel telijke mobilisatie aan zou nemen. Israel liet weten, dat deze mobilisatie in hoofd zaak een gevolg was van twee gebeurte nissen: het militaire bondgenootschap, dat zojuist is gesloten tussen Jordanië, Egypte en Syrië en waarbij de dxie Arabische le gers onder een éénhoofdig opper-bevel in geval van operaties tegen Israel zijn ge plaatst en het opnieuw binnendringen van Israel door Fedayeen „zelfmoord-comman do's" uit Egypte, de Libanon en Jordanië gedurende de laatste twee weken. Het communiqué van de ministerraad maakt het duidelijk, dat Israel een nieuwe reeks van Arabische aanvallen verwacht. Het zegt, dat de gedeeltelijke mobilisatie afgekondigd was „opdat wij niet onvol doende voorbereid tegenover een plotse linge aanval zouden komen te staan Het communiqué wijst er op, dat de Arabische legers „altijd gemobiliseerd zijn, omdat hun strijdkrachten geheel en al uit geregelde troepen bestaan, terwijl het ge regelde leger in Israel maar klein is." Al zijn de berichten uit opstandig Hongarije zeer verward, allengs wordt wel duidelijk, dat de strijd nog voort duurt. Deze foto laat zien, hoe een groep opstandelingen uit de landelijke omgeving van het stadje Magyarorvar met twee landbouwwagens, getrokken door een tractor, op weg is naar een nabijgelegen stad ter versterking van de opstandelingentroepen. Volgens on bevestigde berichten zou een onbeken de kolonel, die het bevel voert in Magyarrorvar, 25 kilometer van de Oos tenrijkse grens, hebben verklaard bij deze stad troepen te verzamelen om de opstandelingen in Boedapest te ontzet ten door een aanval op de Russen. Een zegsman van Koningin Juliana heeft in Taormina verklaard dat de mogelijkheid bestaat dat Koningin Juliana nog een week langer op Sicilië zal verblijven dan aan vankelijk in het voornemen lag. ..Plet prachtige weer doet Hare Majesteit veel goed", aldus de zegsman, „en het is niet uitgesloten dat zij nog een week hier zal blijven." Zondag woonde de Koningin een concert ter harer ere bij, dat gegeven werd door een groep Siciliaanse guitaar- en mando linespelers De burgemeester van Taormina Eugenio Longo, zond de Koningin een groot boeket gele rozen en een album waarin de meest pittoreske plekjes van het eiland zijn afgebeeld. (U.P.) De strijd in Plongarije, die begonnen is als een politieke meting van krachten in de leiding van de communistische partij, is uitgegroeid tot een worsteling tussen de mocratie en dictatuur, tussen vrijheid en onderdrukking. Het Hongaarse volk heeft zich daarmee tot voorbeeld gesteld voor alle volkeren van het Sovjet imperium. Want terwijl de Joegoslaven hun „natio naal communisme" door hun leider Tito in de schoot geworpen kregen, terwijl de Oost-Duitsers het bij één heldhaftige maar helaas te vroeg ondernomen protest-actie hebben gelaten, en terwijl de Polen zich (voorlopig?) tevreden hebben laten stellen met een „onafhankelijke" regering en met een aantal Russische concessies, zijn de Hongaren tot het uiterste gegaan. Zij heb ben, gebruik makend van de verwarring ontstaan door de rel tussen stalinisten en titoïsten in de partijleiding, de barricades beklommen in het aangezicht van Russi sche pantsercolonnes. Zij hebben de wereld getoond dat, wanneer het maar niet ont breekt aan voldoende menselijke moed, ook in onze dagen een strijd tussen David en Goliath nog altijd mogelijk is. Als iemand de heer Kroesjtsjev een week geleden zou hebben voorspeld, welke wen ding de gebeurtenissen in Hongarije zou den nemen, zou hij er vermoedelijk geen woord van hebben geloofd. Want de eerste fase van die gebeurtenissen zag er uit als een, zelfs ietwat mildere, herhaling van wat zich toen juist in Polen had afgespeeld. En het schijnt nu ook wel zeker te zijn dat,, zelfs toen er' gevechten uitbraken, deze in het begin slechts het karakter hadden van schermutselingen tussen stalinisten en titoïsten. De verrassende wending kwam. toen grote anti-communistische massa's in deelneming aan die gevechten een onver wachte kans zagen om een algemene op stand te ontketenen en er het karakter van een democratische volksrevolutie aan te geven. Op dat moment beging de nota-bene titoïstische premier Imre Nagy de onver geeflijke fout, de Russen om militaire steun te verzoeken. Misschien is hij, met- een Russische revolver op de borst, gedwongen geweest dit „verzoek" te doen, maar wat het resultaat betreft maakt dat geen ver schil. Het Hongaarse volk beschouwde deze cynische aankondiging van de interventie van Russische troepen als de druppel, die de emmer deed overlopen, en als een brutale uitdaging aan hun nationale trots. De toestand Bon Wa.«.- gchcci k»» den en hij begon zijn volgende kardinale fout te maken: door de vrijheidsstrijders telkens opnieuw koeien met gouden horens te beloven als zij alsjeblieft, alsjeblieft toch maar wilden ophouden met vechten, de- monsteerde hij overduidelijk dat hij met de 'situatie geen raad wist en dat het verzet dus op de goede weg was. Maar het zou voorbarig zijn, te menen dat de revolutie nu gewonnen is of dat de overwinning voor de deur staat. De laatste berichten, volgens welke de Russische troe pen „op verzoek van Nagy" aanstalten zouden maken om zich uit Boedapest terug te trekken, boezemen ons weinig vertrou wen in. Want worden die troepen niet uit de hoofdstad teruggetrokken (aangenomen dat dit zo is) eenvoudig omdat zij harder nodig zijn op het platteland dat immers, vooral in het westen en zuiden, voor een groot deel in handen van de verzetsbewe ging schijnt te zijn? En wie vooral: wie onder de Hongaarse vrijheidsstrijders kan enig geloof hechten aan de verkla ring van Nagy dat hij hoopt, de Russen nu j te kunnen bewegen tot algehele ontruiming van Hongarije? Wij krijgen de indruk dat Nagy, nu zijn koehandel telkens weer mis- I lukt is, een zaakje in Trojaanse paarden probeert te openen. Men kan nauwelijks aannemen dat het Hongaarse volk daar in zal lopen. De ongelijke strijd tussen de alleen met zijn vrijheidsideaal gewapende David en de zwaar gepantserde Goliath is in elk geval nog niet beslist en het blijft een grote vraag of Goliath een beslissing, die ten gunste van David zou uitvallen, ooit zal gedogen. Men kan ich afvragen of de westelijke mogendheden serieus menen, tot zulk een beslissing ook maar iets bij te dragen door het houden van een zo povere vertoning als die welke zich gisteravond in de Veiligheidsraad heeft afgespeeld. Het westen heeft de Sovjet-Unie ernstige ver wijten gedaan maar heeft het daarbij gelaten. De Sovjet-Unie heeft het groteske antwoord gegeven dat het vuren van Rus sische troepen op Hongaren géén inmen ging in Hongaarse binnenlandse aange legenheden is, maar dat een debat in de Veiligheidsraad dit wél is. Nadat de weste lijke mogendheden eerst een Russisch voorstel tot verdaging van de zitting „met kracht" hadden afgewezen, en het debat zelf daarna geen enkel concreet resultaat zelfs geen motie van afkeuring van het Russische gedrag had opgeleverd, werd de zitting, met volledige westelijke instem ming. „tot nader order verdaagd". Het lijkt meer dan twijfelachtig, dat de dappere Hongaarse vrijheidsstrijders veel steun zullen kunnen putten uit deze de monstratie van onmacht van de Verenigde Naties. Laat ons hopen, dat zij het ook zónder die steun af kunnen. Simon Koster WASHINGTON (Reuter/U.P.) 8 artsen heb ben zondag verklaard, dat de gezondheid van president Eisenhower uitstekend is. Er zijn geen nadelige gevolgen waar te nemen van zijn hartaanval in 1955 en zijn operatie van dit jaar. Van zaterdagmiddag tot zondag avond is Eisenhower in 't Walter Reed hos pitaal te Washington onderzocht Alhoewel Eisenhower nog steeds een middel inneemt tegen het klonteren van bloed (trombose) is het hart van de president gezond. De lijf arts van Eisenhower, generaal-majoor Snij der, zei: „alls is zo als wij het verw~ Kitten".

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1