Ir. Burgersdijk ontwierp reisgids voor het streekvervoer „De Kalktuin" van Enid Bagnold Kort en bondig^) MAANDAG 2 9 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT li Zevenhonderdvijftig bus- en tramlijnen in een boekje van 124 pagina's Rotterdams Toneel Eén week voor man, die NZH-chauffeur stompte Geen croquetten op tafel Eerste steen kerk aan Camplaan te Heemstede Groot aantal doodshoofd vlinders in ons land Herfstwandeltochten door Kennemerland Frans Halsmuseum Haarlemse medewerking aan jeugdtelevisie ZANDVOORT Onderlinge wedstrijden van O.S.S. Huldigingsfeestavond van „De Bataaf" Eraaie tentoonstelling door Amateurfotografen Zandvoortse bridgeclub Klaverjasclub vierde tweede lustrum Schoolhoofd bij afscheid spontaan gehuldigd De raad vergadert Nieuw gebouw voor Hervormd jeugdwerk BLOEMENDAAL Pastoor G. P. A. Alkemade nam afscheid HEEMSTEDE Excursie naar en bezoek aan „Het Manpad" $£*HMf:pr>OEIK Propap'anda-avond huishoudelijke voorlichting Propaganda-avond Dezer dagen zal een nieuwe streekvervoergids verkrijgbaar zijn. De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen heeft opnieuw een poging ge daan het reizend publiek te gerieven door de uitgave van een reisgids, waarin alle verbindingen met plaatsen welke niet aan een spoorlijn liggen op overzichtelijke wijze zijn te vinden. Wanneer men bedenkt, dat het streekvervoer in Nederland sinds de bevrijding zo'n hoge vlucht heeft genomen, dat niet minder dan 750 lijnen de tweeduizend plaatsen verbinden die geen spoorwegverbinding rijk zijn, dan krijgt men vanzelf een indruk van de omvang van het probleem om al deze dienstregelingen zodanig samen te vatte, dat men desondanks een boekje verkrijgt, dat het volume van een binnenzak niet te boven gaat, dat toch alle verbindingen beknopt en overzichtelijk weergeeft en dat vooral voor een groot publiek gemakkelijk is te raadplegen. Slechts een man met een grote ervaring in het Nederlandse vervoerwezen ener zijds en met het vennogen uiteenlopende desiderata te kunnen samenvatten ander zijds kan een dergelijk vraagstuk oplossen en met veel geduld tot een goed einde brengen. Ir. W. J. Burgersdijk uit Heemstede, oud-directeur van de N.Z.H., komt de eer toe deze dienst én aan het Nederlandse streekvervoer én aan het reizend publiek tc hebben bewezen. Er zijn in het verleden al meer streek- vervoergidsen geweest, maar die hebben nooit veel succes gehad., juist omdat ze niet bijzonder overzichtelijk dan wel onvolledig waren. Om enkele voorbeelden te noemen: de tussen de beide wereldoorlogen uitge geven Tram- en busgids van de Neder landse Vereniging van Tramwegen en Autotransportdiensten telde 144 pagina's en bevatte alleen de dienstregelingen van de oorspronkelijke trambedrijven, dus niet van de jonge busondernemingen. Een in 1938 en 1939 door de Nederlandse Spoor wegen aan het spoorboekje toegevoegde alfabetische plaatsen! ijst met uitsluitend de verbindingen van de niet aan een spoor lijn gelegen plaats naar het dichtstbijzijnde spoorwestation telde zelfs 264 pagina's. Na de oorlog liet een particuliere uitgever een streekvervoergids verschijnen, welke drie deeltjes van ongeveer tachtig pagina's om vatte, terwijl de samensteller reeds de dienstregelingen zo beknopt mogelijk had weergegeven. Hoewel geen dezer pogingen bijzonder goed voldeed, bleef er toch vraag naar Wat men zaterdag en zondag in de Haar lemse Schouwburg heeft gezien, waar het Rotterdams Toneel het spel „De Kalktuin" van Enid Bagnold vertoonde, maakt men zelden mee. Ik bedoel: dat vrijwel alle rol len van betekenis verkeerd zijn bezet. Dat de hiermee als regisseur debuterende Gerard Kekers dit niet tijdig heeft inge zien, is mij een raadsel. Het was mij onder de aldus gegeven omstandigheden totaal onmogelijk van dit in Amerika bekroonde en ook in Engeland (waar het onder regie van Sir John Gielgud met Dame Edith Evans en Dame Peggy Ashcroft werd op gevoerd) bijzonder succesrijke stuk een indruk, te vormen, die enigszins met de jonmiskenbare kwaliteiten daarvan over eenkwam. Enid Bagnold (door „National Velvet" in het theater bekend geworden) is een veel gelezen romanschrijfster, die ook gedichten publiceerde. Het heeft haar veel moeite gekost dit eigenaax-dige verzinsel-met-ach- tergronden gespeeld te krijgen. Men stond er na lezing bhikbaar even vi-eemd tegen over als thans de Nederlandse toeschouwer na de poging tot realisering ervan. Ik geef direct toe, dat het voor een groot gedeelte behoort tot het niet adequaat in het Neder lands weer te geven genre der „artificial comedy". De bijzonderheid van deze zich in een kunstmatig gefantaseerde werkelijk heid afspelende zedenkomedie wordt ver oorzaakt door een thrillermotief, dat nu zoveel nadruk kreeg, dat het evenwicht van bizarre krachten volkomen zoek raakte Hoofdpersoon is de wanordelijk denkende mevrouw St. Maugham, die „niet weet hoe zij met de natuur moet omgaan" met haar kleindochter zo min als met de plan ten in haar kalktuin. Er is een voortduren de suggestie van symboliek, die pas aan het slot volledig tot uiting komt, waarbij ook de door ziekte aan zijn bed gekluis terde voormalige huisknecht Pinkbell (het onzichtbare vaderbeeld) een eigenaardige rol speelt. Het meisje, de aggressieve puber Laurel met haar voortvarende fantasie en pyromanische passie, wordt door haar grootmoeder misbruikt als een voortzetting van haar eigen op succes ingestelde leven Het kind wordt „gered" uit de vergiftiging met geperverteerde logica (zij keert terug naar haar hertrouwde moeder) door de bemiddeling van haar zich Madrigal noe mende gouvernante, die zich tijdens een vijftienjarig verblijf in de gevangenis een diepzinnige kennis van het „natuurrecht" heeft eigen gemaakt. Het heeft weinig zin om achteraf te gaan zoeken naar bedoelingen, die niet tot ge ding zijn gekomen. De grootste vergissing was de keuze van Loudi Nijhoff. een ac trice die altijd precies weet waar zij het over heeft, voor de rol van mevrouw St. Maugham, die al in de eei-ste scène ver klaart niet te weten waar zij het over heeft. Haar theatrale, gemaniëreerde na drukkelijkheid maakte al na vijf minuten het gehele stuk kansloos. Marianne Rector mag men het niet verwijten, dat zij er niet in slaagde van Laurel een plausibel type te maken. Voor deze rol is een formidabele techniek nodig, die zij zich nog niet heeft kunnen verwerven. Haar harde, opgewon den toon wekte niet bijster ter zake die nende associaties met een kinderoperette. Caro van Eyck is een altijd boeiende ver schijning op het toneel, hetgeen de regis seur dubbel op zijn hoede had moeten doen zijn dat het mysterieuze van juffrouw Madrigal niet te zwaar werd aangezet. Ton van Duinhoven bleek over te weinig transformatievermogen te beschikken om van de tweede huisknecht Maitland een karakter te' maken. En dat ondanks alle toespelingen de al-bedisselende tegenwoor digheid van de kwade genius Pinkbell niet voelbaar werd gemaakt, daarvoor zijn allen tezamen vei-antwoordelijk. Gelukkig liepen er ook twee gewone mensen op de Qlanken rond, de moeder van Laurel en een naar gemoedsrust verlangende rechter, die door Ann Hasekamp en Adolf Rijkens aanvaardbaar konden worden uitgebeeld in een decor van Henk de Vos, dat mij te opzettelijk op het abnormale leek te zijn ingesteld. Marie-Sophie Nathusius leverde een op het gehoor voortreffelijke vertaling. David Koning een streekvervoergids voor het gehele land bestaan., zoals ook tot uiting kwam in de Tweede Kamer. De thans door Ir. Burgersdijk ontworpen streekvervoergids telt slechts 124 pagina's, zonder dat dit ten koste ging van de over zichtelijkheid en de volledigheid. Dit laatste met dien verstande, dat de auteur ervan uitging, dat zijn gids voor namelijk de van ver komende spoorreizi- ger dient, zodat hij volstaan kon met de dienstregelingen tussen 9 en 20 uur. Men zal immers nooit veel vroeger kunnen aan komen of later vertrekken, wanneer men een grote afstand moet afleggen. Verder was het, van dit principe uitgaande, moge lijk dat de gegevens alleen bevatten de vertrek- en aankomsttijden van de bus- en tram-ver bindingen in de plaatsen, waar op de trein moet worden overgestapt. Deze aldus bepei-kte dienstregelingen der 750 streeklijnen (autobus- en tramlijnen) in ons land zijn in het lijnregister onderne mingsgewijze opgenomen. Zij geven de no dige informatie over de aansluiting van spoor-, bus- of tramlijnen. Omtrent de duur van de streekreis naar het reisdoel oriënteert een plaatsregister bevattende ruim 2000 plaatsen welke met een streeklijn te bei-eiken zijn. Achter elk van deze plaatsen is vermeld met welke streeklijn of -lijnen zij te be reiken is. Daarachter staat van welke spoorplaats de streeklijn vertrekt en hoe lang de reis naar de betrokken plaats duurt. De zevenhonderd vijftig lijnen zijn in af- fabetische en numerieke volgorde in het lijnregister opgenomen. Bij elke lijn wer den ter algemene oriëntering de plaatsen genoemd waarlangs zij lopen en voorts de vertrek- en aankomsttijden in de spoor- plaatsen die voor de aangegeven lijn het overstapstation zijn. De gids beoogt niet voorlichting te ge ven aan de bewoners van de streek waar in de lijn zelf ligt. Daarvoor dient de reis gids van de betrokken streek vex-voeron der nemer. Op slechts een tweetal ondernemingen na hebben alle autobusdienstondernemingen in Nederland aan de samenstelling van de algemene'streekvervoergids hun medewer king verleend. Volledigheidshalve merken wij nog op de.' voor zover dit in het kader van deze gids paste, daarin ook nog een aantal voer en bootdiensten zijn opgenomen. Wij vernamen, dat de dii-ectie van de Ne derlandse Spoorwegen de nieuwe streek vervoergids bij wijze van attentie zal aan bieden aan de twaalfduizend houders van algemene abonnementen. Haarlemse politierechter Een 27-jarige los werkman uit Haarlem moest vanmorgen terechtstaan voor de Haarlemse politierechter, omdat hij op 23 augustus een chauffeur van een NZH- autobus een stomp had gegeven, tengevolge waarvan de man een bloedneus had op gelopen. Het geval was gebeurd na een gevecht in de autobus van Haarlem naar Leiden. De chauffeur had de bus doen stilstaan bij een halte te Bennebroek, toen één der passagiers, de broer van verdachte, had geëist, dat een andere passagier zou uit stappen, wegens een onbelangrijke woor denwisseling. De chauffeur had dit gewei gerd, waarna de beide mannen slaags wa ren gex-aakt. Op het hoogtepunt van dit gevecht zou de verdachte de chauffeur op de nek zijn gesprongen en hem de ge wraakte stomp hebben gegeven. De chauf feur kon bevestigen, dat iemand hem had gestompt, maar wist niet wie. De conduc teur van de bus had tijdens de eerste be handeling van de zaak op 17 september verklaard, dat hij zou kunnen zeggen, wie het geweest was als hij het gehele groepje, waar de verdachte en zijn broer toe be hoorden, bij elkaar zou zien. Dit was ge beurd en toen had de conducteur met stel ligheid de verdachte als de dader aange wezen. De man zelf ontkende de klap te hebben gegeven. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte de schuld van de verdachte niet zo groot als die van diens broer, maar vond de houding van verdachte, die bleef ontkennen, niet juist. Hij eiste een week gevangenisstraf, bij welke straf de politierechter, mr. P. J. Petersen, zich aansloot. Een huisvrouw uit de Meester Lottelaan te Haarlem die haar familie zondagavond op croquetten wilde trakteren, heeft ang stige ogenblikken beleefd, want er is in de bijkeuken begin van brand ontstaan. Zij had slaolie in een pan gedaan en tijdens het warm worden verbleef zij in de huiskamer. Toen zij terugkeerde zag zij een grote vlam boven de pan. Met een vloerkleed uit de hal van haar woning heeft zij het vuur ge blust. Gordijnen, keukengerei en dergelijke gingen verloren. De brandweer is wel uit gerukt, maar behoefde niet op te treden. Zaterdagmiddag 3 november zal op de Camplaan te Heemstede een plechtigheid worden gehouden. Daar is de bouw begon nen van een nieuwe gereformeerde kerk. Om drie uur zal de eerste steen worden ge legd. Record gevestigd In de eerste helft van september hebben we de vondsten van de zeldzaam voor komende doodshoofdvlinder gemeld. Het begon met een vlinder, die op 10 september in Vijfhuizen werd gevangen. Naar aan leiding hiervan werd medegedeeld, dat op 7 en 10 september eveneens doodshoofd vlinders werden aangetroffen in een strandstoel op het strand in Zandvoort. Twee dagen daarna werden vondsten ge meld in de Kruisstraat en aan de Schouw tjeslaan in Haarlem. Het is gebleken, dat de doodshoofd vlinders niet alleen in Haarlem en om geving wex-den gezien. Bij de politie in Den Haag meldde zich een dame van de Be- zuidenhoutseweg, die vei-telde dat er een „vreselijk groot en griezelig insect" in haar kamer zat. De politie ging op onderzoek uit en „ai-resteerde" een doodshoofdvlinder, die de oorzaak was van de angst van de Haagse kamex-bewoonster. Verder werden op dezelfde dag vier exemplaren in de Zaanstreek en enkele in Amsterdam gevangen. De Nedex-landse Entomologische Vereni ging, die zich onder meer bezig houdt met het onderzoek naar de „vlindex-trek" maakt van dit verschijnsel een speciale studie. De doodshoofdvlinder overwintert niet in ons land. De vex-spreiding geschiedt door vrouwtjesvlinders, die uit het buitenland naar Nederland vliegen en eitjes leggen, waaruit in september de vlinders komen, welke sterven als het in Nederland winter wordt. Gezien de enorme afmetingen van de vlinders (het te Vijfhuizen gevangen exem plaar was 100 mm lang en de vleugel spanning bedroeg niet minder dan 140 mm) worden ze uiteraard weinig over het hoofd gezien. Een zo groot aantal doodshoofd vlinders als dit jaar is een zeldzaamheid voor ons land. In de meeste jaren krijgt de Entomologische Vereniging gemiddeld tien tot vijftien meldingen per jaar binnen. Is het eens bijzonder druk, dan zijn het er twintig tot dertig. Deze herfst werd reeds van meer dan honderd vondsten melding gemaakt, tei-wijl van vele waarnemers de rappox-ten nog niet binnen zijn. De oorzaak van het nieuwe record is nog onverklaarbaar. Wel is reeds bekend, dat Nederland in dit geval niet alleen staat, want ook in noordwest-Duitsland zijn dit jaar veel doodshoofdvlinders aangetroffen. Voor de herfstwandeltochten, georganiseerd door de evenementen-commissie van de Ne- deralndse Wandelbond, afdeling Noordhol land bestond beide dagen veel belangstelling In totaal waren er 643 deelnemers; zaterdag 217 en zondag 426 Zaterdag bedroegen de af standen tien en vijftien km; zondag tien, vijf tien en vijfentwintig km. Met het weer heb ben de wandelaars het al bijzonder getroffen en de stemming was dan ook beide dagen uitstekend. De deelnemers waren opgetogen over de uitgestippelde tochten die door een gedeelte van Kennemerland leidden. Van de Haarlemse verenigingen namen W.Z.O.D. .met vierendertig en het Chr. Ly ceum met tweeëntwintig personen aan de tochten deel. Onder auspiciën van de Volksuniversiteit Voor Haarlem en omstreken en de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in samen werking met de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereniging zal donderdag avond 1 november in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een programma van kamermuziek worden gegeven door Greta Vermeulen, fluite Anneke Boelens, piano en Herman Uhlhorn, piano. Het pro gramma vermeldt werken van Bach, Tele- man, Geraerdts, Ibert, Berkeley, Beethoven, Chopin en dr. Anton van der Horst. Aan de jeugd uitzending van de NCRV- televisie op woensdagmiddag 31 oktober „Kinderfeest in pruikentijd" wordt mede werking verleend door leei-lingen van de Kennemer Balletstudio te Haarlem onder leiding van Jan Leo Zielstra en door het symfonie-orkest „Haerlem" onder leiding van Andi-é Kaart, dat onder meer een door de beroemde schrijfster Belle van Zuylen gecomponeei'd menuet zal spelen. Het „kin derfeest" speelt zich namelijk af rond het kasteel aan de Vecht, waar zij in de regen- tentijd haar jeugd heeft doorgebracht. Op verschillende avonden in de loop van de vorige week heeft de Zandvoortse gym nastiekvereniging „Oefening Staalt Spiex-en" in het gymnastieklokaal van de Wilhelmina- school de jaarlijkse onderlinge wedstrijden gehouden, onder leiding van de heer Jager man. De verkorte uitslagen luidden: Jongens 8 en 9 jaar: 1. Wim Aay 31 p. 2. Frank Hogeboom en Wim Kapoan 27Ms p. 3. Martin van Duijn 26'/a p. 4. Marcel Dus- seau en R. J. Valk 26 p. 5. Paul May 2514 p. Jongens 10 en 11 jaar: 1. Peter Benzen en Paul v. d. Kruk 2914 p. 2. Wim Loos 28*4 p. 3. Kees Loos en Lod. Wiener 28 p. 4. Hans Vörcs 2714 p. 5. Rob Haman 27 p. Jongens 12 en 13 jaar: 1. Kees Aay 4312 p. 2. Jan Menks 40 p. 3. Jac. Dusseau 38',2 p. 4. Gerard de Wit 3414 p. 5. Jaap Visser en Simon van der Staay 34 p. Meisjes 8 en 9 jaar: 1. Mirna Hooglander en Hilda Molenaar 34 p. 2. Ansje Huize 3114 p. 3. Nelly Holstein 30'!; p. 4. Henr. Vene kamp 29 p. 5. Jeanete Rueter, Petra Loyer, Connie Brugman, Corrie Leen en Hanneke Leen 2814 p. Meisjes 10 en 11 jaar: 1. Annemieke v. d. Bos 3114 p. 2. Wanda de Vogel 30 p. 3. Alex v. Vessem 2914 p. 4. Margret Sprenkeling 29 p. 5. Elly Heukeshovon en Tineke Kunkeler 2814 p. Meisjes 11 tot en met 13 jaar: 1. Jeanette Hooglander 44 p. 2. Hanna Kleinwoud 37 p. 3. Willy Righ de Vries 3614 p. 4. Irene Brink 36 p. 5. Trudi Hoogvorst, Janny List en Toos Jansen 3514 p. Meisjes 14 tot en met 17 jaar: 1. Alie van Soolingen 4514 p. 2. Annie Koper 4114 p. 3. Maartje Koning 3914 p. 4. Elly van Staveren en Anneke Janssen 3814 p. 5. Hilly Haldex-- man 38 p Dames eerste graad: 1. B. van Soolingen 41.9 p. 2. Elly Sietsema 41.7 p. Dames tweede graad: 1. Jopie Kunkeler 36 p. 2. J Lavertu-Di-ommel 34 p. Dames derde graad: 1. Mevrouw E. 'Vei- deman en mevrouw H. Hospers-Baard, bei den 32 punten. Aan de hand van deze uitslagen zullen de nieuwe groepen nu worden ingedeeld. De Hali'wegse wielerclub „De Bataaf" heeft zaterdag in het „Tivoli-theater" te Zwanenburg een geslaagde feestavond ge houden. Dit feest stond in het teken van de huldiging die „De Bataaf" zijn kam pioenen bereidde. Na een kort openingswoord van voorzit ter P. Wilderom werden de drie renners: de tweevoudige baankampioen Frans Braat, de provinciale wegkampioen van Noordholland, Jan Buis, die bij het ama- teurwegkampioenschap in Kopenhagen een eervolle derde plaats behaalde en nu ook in de Olympische ploeg is opgenomen; en de officieuze kampioen der nieuwelingen Ap Sluis, achtereenvolgens toegesproken door de bui-gemeesters van Haai-lemmer- liede-Spaarnwoude en de Haarlemmer meer Ook de tachtigjarige wielersport- pionier „ome" George Hogenkamp hield een toespraakje. Zij lieten zich allen lof waardig uit over de geleverde pi-estaties van het drietal en wensten Buis een suc cesvolle deelname aan de Olympische Spe len. Door de oud-renner Cor Bakker werd hen namens de supportersclub „De Bata vieren" een boeket bloemen aangeboden. Van de club kregen zij uit handen van de voorzitter een „oranje-zwart" herinne ringsvaantje aangeboden. De moeders van de drie kampioenen mochten bloemen in ontvangst nemen. Na deze huldiging heeft het gezelschap van Jan de Kleijne de wielermensen uit Halfweg en de Haarlemmermeer nog en kele ux-en aangenaam bezig gehouden met een gevarieerd cabaretprogramma. In hotel Keur hield de amateurfotografen- vereniging „Zandvoort" zaterdag en zon dag de tweede foto-expositie van door leden vervaardigde foto's. Totaal 119 foto's werden geëxposeerd. Voor de tentoonstelling bestond beide dagen een zeer grote belangstelling. Het tentoongestelde bestond onder meer uit ver scheidene humoi-istische beelden, fraaie landschappen en zeegezichten; ook aan het dier was veel aandacht besteed. Uit alles sprak wel de liefde en het enthousiasme voor de fotokunst en de ernst, waarmede de leden tewerk gaan, waardoor prachtig werk was geleverd. De expositie wex-d zaterdagavond geopend door de voorzitter, dr. H. K. van Es, die mededeelde, dat de vereniging zich vooi-- stelt in de toekomst, wellicht regelmatig ieder jaai-, een tentoonstelling te houden, hetgeen voor een kleine vereniging van vijftien leden geen sinecure betekent. De heer Hens, voorzitter van de Neder landse amateurfotografenvereniging felici teerde de kleine Zandvoortse vereniging met dit prachtige resultaat; hij stond er versteld van, dat een vereniging met slechts vijftien leden, zoiets tot stand kon brengen In tegenstelling tot de tentoonstelling, die uitsluitend zwart-wit foto's te zien gaf. volgde later op de avond een vertoning van door leden vervaax-digde kleuren-dia's, waai-bij bleek, dat men ook op dit gebied zeer ver gevordex-d is. Ook zondag volgde enkele malen een dergelijke vertoning. De jury bestond uit de hei-en A. de Brouwer, C. van der Meulen en J. N. Nap die na uitvoerige studie de volgende prij zen toekende: Beginners: eei-ste en tweede prijs H. H. Sweei-s, derde prijs F. Pool; eervolle ver melding: F. Pool en D. den Adel. Gevorderden: eerste en tweede prijs L van der Mije, derde prijs R. G. Bannink. eervolle vex-melding de heren H. K. van Es. H. Vos en R. G. Bannink. Ook het publiek trad als jury op en moest op een formulier invullen welke foto men de mooiste van de expositie vond. Voor de door het publiek als „mooiste'" aangemerkte foto zal een wisselbeker wor den beschikbaar gesteld. Tijdens de in hotel Keur te Zandvoort gehouden tiende jaarvergadering van de Zandvoortse bridgeclub bracht de voorzit ter, de heer J. G. Bisenberger, hulde aan de feestcommissie voor de wijze, waarop deze de viering van het tienjarig bestaan had georganiseerd. De leden dezer commissie ontvingen hiervoor een attentie, hetgeen ook gold voor mevrouw J. Hagen, die in november tien jaar lid van het bestuur is. De jaax-verslagen van secretaris en pen ningmeester, die een optimistische klank lieten horen, wex-den goedgekeurd, evenals de begroting voor het komende vereni gingsjaar, nadat de hierin verwerkte ver hoging der contributie van 50 op 75 cent per week, door de vergadering was aange nomen. De periodiek aftredende bestuursleden, mevrouw Schutte en de heren Brossois en Schutte, werden bij acclamatie herkozen: in de vacature mevrouw Van der Werff werd voorzien door de verkiezing van de heer I. Sjouwerman. Het wedstrijdpro gramma voor het komende jaar werd vast gesteld en vex-meldt behalve de traditionele twee zomer-bridgedrives in juli en augus tus twee wedstrijden tegen de Effecten beurs Amsterdam, een tegen bx-idgeclub Boekenrode te Heemstede, een tegen brid geclub N.B.B. „Haarlem" en een tegen de Sociëteit „Zandvoort 1902". In restaurant „Zomerlust" heeft Zand- vooi-ts oudste klaverjasclub, de „K.J.C. Zandvoort" zaterdagavond haar tweede lustrum gevierd met het organiseren van een feestavond. De voorzitter, de heer Th. van Veen, gaf in zijn openingswoord een overzicht van ontstadn en ontwikkeling der vereniging. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Willemse, leidde hierna de feest avond in, waarna, vóór met de afwerking van het pi-ogramma werd begonnen, de Zandvoortse zustervex-eniging, de K.J.C. „Vriendenkring" bij monde van de heer Luijk felicitaties aanbood, terwijl eveneens een woord van gelukwens werd gesproken door de heer Geusenbx-oek namens de K. J.C. „Medemblik". De avond werd daax-na gevuld met het optreden van enige beroeps-artisten. Frans Eykhof wist zijn reputatie als humorist, conferencier, sneltekenaar en parodist, ook nu weer volledig te handhaven en oogstte met zijn optreden veel succes, hetzelfde mag zeker gelden voor de cabaretière Elly Rexon, die met haar gezellig i-epertoire aller sympathie wist te winnen; het en semble „The Hodlars" droeg met vrolijke liedjes en dansmuziek veel bij tot verlxo- ging van de stemming. Laat in de avond vei-enigden leden en donateurs zich aan een souper, waarna met een bal de avond werd besloten. Leerlingen bieden polshorloge aan Als een volkomen verrassing is zaterdag morgen de heer A. J. van der Waals, het hoofd van de ulo-school tp Zandvoort, spontaan gehuldigd, toen hij wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd afscheid nam van zijn. leerlingen in de school waaraan hij méér dan 40 jaren zijn krachten gaf. Op zijn verzoek zou dit afscheid in alle stilte plaats vinden, doch zijn leerlingen stichtten uit eigener be weging geheel buiten de leraren om een „afscheidsfonds". De heer Van der Waals werd bij zijn rondgang door de klassen, waarbij hij zijn pupillen een laat ste wijze les meegaf, tot zijn grote verras sing in klasse vier op spontane wijze toe gesproken door de leerling Hans Slaap, die hem dankte voor het vele belangrijke werk in het belang van het onderwijs in Zand voort verricht en er zijn teleurstelling over uitsprak, dat het de heer Van der Waals niet gegeven mocht zijn het voleinden van zijn loopbaan te doen plaats vinden in de binnenkort te openen nieuwe ulo-school, hetgeen zijn hartewens was, om hem daar na een prachtig armbandhorloge te over handigen als dank van de leerlingen voor het prettige onderwijs. Ontroerd dankte de heer Van der Waals voor deze onverwachte hulde. Ook in de loop van de dag mocht de heer Van der Waals ervaren, hoe in brede kx-ing zijn arbeid voor het onderwijs in Zand voort werd gewaardeerd. Leerlingen, oud- 1 erlingen, ouders en vele personen uit onderwijskringen getuigden daarvan door het zenden van brieven, waarvan er vele vergezeld gingen van bloemen en geschen ken. In een onderling samenzijn, dat vrijdag in hotel Keur zal worden gehouden, zullen leraren en oudercommissie afscheid nemen van dit schoolhoofd, wiens grote verdienste voor het ulo-onderwijs in Zandvoort door de spontane bewijzen van belangstelling op zijn officiële afscheidsdag, wel duidelijk aan het licht is getreden. De eerstvolgende vergadering van de raad der gemeente Zandvoort, waarin tevens de gemeentebegroting voor 1957 zal worden behandeld, is vastgesteld op dins dag 13 november om acht uur, voort te zetten op woensdag 14 november 's mid dags om twee uur en zo nodig 's avonds om acht uur. In de laatst gehouden vergadering van de kerkeraad der Hervormde kerk te Zand voort ghxg de kerkeraad akkoord met het plan van de kex-kvoogdij, hoofdzakelijk ten behoeve van het jeugdwerk een nieuwe consistorie als jeugdgebouw te doen ver rijzen in de tuin achter de kerk, op de plaats waar thans de zgn. „nieuwe con sistorie" staat. Architect J. Lourijsen te Aerdenhout heeft hiervoor het ontwerp ge maakt. Om fot deze bouw te kunnen ko men, zal het bestaande gebouw eerst moe ten worden afgebroken, waarna een veel groter zal worden opgetrokken, dat gele genheid zal bieden aan alle vormen van jeugdwerk, waarbij gedacht is aan de zon dagsschool, knapen-, meisjes- en jonge- lingsvei-enigingen, alsmede aan het vele andere hei-vormde jeugdverenigingswerk. dat zich de laatste jaren zeer heeft uitge breid en steeds meer te kampen krijgt met gebrek aan vergaderi-uimte. Het ontwerp van de 'neer Lourijsen werd door de kerkeraad volledig goedgekeurd. Het behelst onder meer een flinke zaal met flmcabine, een viertal kleinex-e zalen, hall en toiletten, met keuken. Na behandeling door de hiervoor in aanmei'king komende instanties wil men ten spoedigste met de bouw aanvangen. Een basisbedrag ervoor werd reeds gevoi-md. Het restant wil men bijeen krijgen door een in begin november te houden bazaar, door het ox-ganiseren van een gi-ote landelijke kex-kelijke actie, die op 1 december zal starten en een maand zal dui'en. Wanneer hieruit een overschot zou ontstaan, zal dit als basisbedrag die nen voor de bouw van een tweede jeugd huis, dat verrijzen zal in Zandvoort-noord. Zondagmorgen heeft pastoor G. P. A. Alkemade van de r.-k. parochiekerk H. Antonius aan de Sparrenlaan te Aex-den- hout-Bentveld tijdens een mis, die hi. opdi-oeg met assistentie van de heer J. de Jong, lei-aar aan het Seminarie Hageveld en kapelaan A. van der Burg van Aerden hout, zijn afscheidspredikatie gehouden Pastoor Alkemade is benoemd tot deken en pastoor te Hoofddorp. De scheidende pas toor wees er in zijn predikatie op, dat hij bij zijn priestemvijding gehoorzaamheid had beloofd. Ook nu wilde hij gehoor geven aan de wens van de kerkelijke over heid, die hem elders benoemde. In de drie- enhalfjaar dat hij in Aerdenhout- Bentveld het herderlijk ambt vervulde was het werk in deze parochie hem zeer dierbaar geworden. Tijdens een zeer druk bezochte receptie die des middags in de pastorie werd ge houden, heeft pastoor Alkemade kunnen ervaren hoezeer men zijn vertrek naar elders in Aerdenhout betreurt. Kapelaan Van der Bux-g voerde namens de parochie het woord en gewaagde onder andere van de minder bekende wei-kzaam- heden van de pastoor, die altijd voor ieder een klaar stond en die ook de versiering van de kerk na aan het hart lag. Hij was een priester, die voor ce hem opgelegde taak stond. Daarna nam kapelaan Van dei- Burg nog met een persoonlijk woord af scheid en dankte hij pastoor Alkemade voor de prettige sfeer in de pastoi'ie. Namens de parochianen bood hij een geschenk in enveloppe aan. De heer H. Tuinder sprak als secretaris van het Kerkbestuur en memoreerde le prettige samenwerking met het bestuur. Hij deed zijn woorden vergezeld gaan van een pick-up. De heer J. Schopman, penningmeester van het kerkbestuur, memoreerde de goede financiële kijk en de pex-soonlijke kwali teiten van pastoor Alkemade. De heer M. van Ebbing sprak afscheids woorden als voorzitter van het parochieel zangkoor. Tot de zeer velen, die pastoor Alkemade de hand kwamen drukken, behoorden on der andere mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wethouder van Onderwijs van Bloemen- daal, de schilder Oscar Mendlik en de moe der scholastica van het klooster „Alverna" aan de Boekenrodeweg. BINNENLAND Verkeersongeluk. In Essen (België) bij de Nederlandse grens is de 13-jarige Neder lander Theo Hense uit Agtmaal om he<- le ven gekomen, nadat hij door een bromfietser was aangereden. De jongen, die op de fiets reed, viel zo ongelukkig, dat hij een sche- delbasisfractuur kreeg, waaraan hij spoedig is overleden. Meisje verdronken. Te Mvsselkanaal is 't vierjarig dochtertje Fennechien van de schipper H. Meems in het kanaal ter plaatse te water geraakt en verdronken. Het kindje werd in de loop van de ochtend vermist. Het ontzielde lichaampje is opgehaald. Politieman vuurde. Een wachtmeester van de Rijkspolitie te Water heeft op de Zeedijk te Amsterdam bij de achtervolging van do 20-jarige Amsterdammer G. R. ge bruik gemaakt van zijn dienstpistool. De iongeman was onlangs uit de jeugdgevange nis te Zutphen ontsnapt en werd verdacht van diefstal. Na het schot bleef hij onmid dellijk staan. De kogel vernielde de ruit van een op de Zeedijk geparkeerde auto. Neurochirurgie. Prof. dr. C. H. Lens hoek heeft zijn ambt aanvaard als hoog leraar in de neurochirurgie aan de Rijks universiteit te Groningen met het uitspreken van een rede over het onderwerp ..Van anti these naar synthese in de neurochirurgie". De Ii.A.L. bouwt. De Holland-Amerika- lijn heeft aan de Lübecker Flenderwerke te Lübeck een derde opdracht gegeven tot de bouw van een vrachtschip van 7200 ton deadweight, voor oplevering ongeveer eind 1959. Dit wordt dan het vijfde van een nieuwe serie vrachtschepen van de K-klasse, bestemd voor de diverse diensten van de Holland-Amerika Lijn. Plesman paviljoen. Zaterdagmiddag is door mevrouw S. J. Plesman-Van Eijk het nieuwe Plesmanpaviljoen van het Neder lands Opleidings Instituut voor het Buiten land op Nijenrode geopend. Mevrouw Ples man verrichtte de opening door de onthul ling van een in het paviljoen geplaatste plaquette van haar overleden man, dr. A. Plesman. die een van de drie oprichters -an het NOIB was. Het Plesmanpaviljoen biedt woongelegenheid aan 120 van de 326 s'u- denten, die aan het instituut een tweejarige opleiding volgen. Eervol ontslag. Met ingang van 1 no vember is aan schout-bij-nacht-arts P. C. Broekhoff op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens langdui-ige dienst, onder dankbetuiging voor de vele goede en lang durige diensten, door hem den lande be wezen. „Iberiea" weer vlot. Het Spaanse stoom schip „Iberica" dat vriidag bij de ingang van de Rotterdamse Waterweg aan de grond is gelopen, is zondag vlot gekomen met be hulp van de sleepboten „Maas", „Argus" en „Atlas". HAARLEM EN OMGEVING Herstel. De lezing, die dinsdag in ,J)e Leeuwerik" in Haarlem onder auspiciën van het Instituut voor Industriële vormgeving voor de Haarlemse afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen zal worden gehouden, zal niet zoals wij meldden in onze wekelijkse agenda om kwart over acht maar om kwart over twee aanvangen. Contactavond, De damesatletiekvereni ging „GITA" houdt dinsdag in het clubge bouw van de speeltuinvereniging „Het Von delkwartier" aan de Vergierdeweg in Oud- Schoten voor haar leden een cortactavond. Rattenbestrijding. Men verzocht ons er aan te herinneren dat dinsdagavond in '.et PEN-gebouw te Bloemendaal een bijeen komst woi*dt gehouden, georganiseerd dooi de Plantenziektekundige Dienst te Wage- ningen over de rattenbestrijding. Benoe -d. Tot lid van het dagelijks be stuur van het Produktschap voor zuivel is benoemd de heer A. P. C. Gulickx, bestuurs lid van de Katholieke Nederlandse Land- arbeidersbond Sint Deus Dedit, te Haarlem. Inbraak. Des nachts is ingebroken in een villa aan de Hoge Duin en Daalsewe0 te Bloemendaal. Een bedrag van f 400 wordt vermist. De oudheidkundige vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek" hield zaterdag middag een excursie naar de bekende bui tenplaats „Het Manpad" aan de Herenweg te Heemstede. Er had zich een record aan tal deelnemers aangemeld: namelijk ruim tweehonderd. Vandaar dat het gezelschap in negen groepen moest worden gesplitst, die elkaar geregeld afwisselden en door drie ambtenaren van de rijksdienst voor monumentenzorg werden rondgeleid. „Het Manpad" wordt thans bewoond door mr. J. Visser, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het Zweedse hof, die de enigszins in verval geraakte buitenplaats in 1953 heeft aangekocht en haar daarna in overleg met en met subsidie van de gemeente Heemstede grondig heeft laten restaureren. Aangezien de bovenver diepingen voor bezoek gesloten waren, kon men zich slechts van de fraaie inrichting der eetzaal, ontvangkamer en herenkamer overtuigen. Wèl werd het de bezoekers ver gund een kijkje te nemen in de goed ge vulde wijnkelder. Met dezelfde belangstel ling werd de antieke keuken bezichtigd, die niet meer in gebruik is en waarschijnlijk alleen voor de curiositeit bewaard geble ven is. De interessante excursie stx-ekte zich ook uit tot het park en de prachtige moestuin, waarbij vooral de zogenaamde „slangen muur" zeer de aandacht trok. Op dgze wijze heeft „Oud Heemstede-Bennebroek" dit seizoen afgesloten met een excursie, die bewees dat het niet altijd noodzakelijk is verre tochten te ondernemen, om de leden met interessante bezienswaardigheden in kennis te stellen. „Mikkeldonkers" op Linnaeushof Als afsluiting van het seizoen traden zondagmiddag op de Linnaeushof te Ben nebroek de „Mikkeldonkers" uit Oss op. Dit ensemble beschikt over een goed or kestje en over verscheidene goede mede werkers en meöewerkstersDe echte Bra bantse humor kwam echter niet zozeer tot uiting, vermoedelijk door de vreemde om geving. Dinsdagavond om acht uui- zal in het r.-k. verenigingsgebouw te Bennebroek een grote propaganda-bijeenkomst worden ge houden om te komen tot een goede huis houdelijke voorlichting. Deze avond is mo gelijk geworden door het samenwerkend optreden van alle vrouwenvex-enigingen te Bennebroek.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3