ROf^SONOL Ruim honderd kappers twaalf uur in touw voor bekroning TAFELVOETBAL Voorgesteld wordt voor 1957 subsidie te verlenen van f 80.000 B.B.-demonstratie in Haarlem I Haarlemse Postfanfare trok honderden belangstellenden Dominee Gerrit Bargerschool in Heemstede officieel geopend Nationaal kappersconcours in Haarlem Gebouw beantwoordt aan vele eisen Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem Kalenders 1957 Boekhandel VEKO MAANDAG 2 9 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nationale wedstrijden van r.-k. EHBO-vereniging Elke aansteker een betere aansteker met: J. K. Tadema gehuldigd Jubileum als bestuurslid van Toonkunst Eerste Nazorg-paviljoen vanmorgen geopend Onderdeel van beschuttende werkplaats te Haarlem Bij ruzie stoel op hoofd gekregen Hoofd u.l.o.-school neemt afscheid Prijs: f. 12.75 Politie voor Hongaarse legatie in Den Haag Begrafenis G. A. Bisschop Hulpbrug bij Spaarndam voldoet niet Burgerlijke Stand van Haarlem 9 Vierhonderd leden van de Bescherming Bevolking van de A-Kring Haarlem en de B-Kring Noordholland 6 (Haarlemmer meer, Heemstede, Bloemendaal en Zand- voort) zijn zaterdagmiddag in Haarlem ge durende meer dan drie uren bezig geweest met het bestrijden van een uiteraard alleen in gedachten bestaande „ramp", die begon met een luchtaanval van vijandelijke bom menwerpers en die heel wat vriendelijker eindigde met het leggen van een water- gordijn op de Turfmarkt. Daar tussenin lag echter een periode van hard werken, van het blussen van branden, het redden, verbinden en vervoeren van gewonden, waarbij de B.B.verbindings- dienst alle onderdelen via de mobilofoons en portofoons met elkaar in verbinding liet staan. Overigens was er vooral van de kant van de autoriteiten bijzonder grote belangstelling voor deze uitgebreide de monstratie, want behalve de bui-gemeesters van Haarlem en Zandvoort, mr. O. P. F. M. Cremers en mr. H. M. van F enema, wafen aanwezig de wethouders Geluk en Angenent van Haarlem, de commandant van de Haarlemse brandweer, de hoofd commissaris van politie, de garnizoenscom mandant en vele anderen die er allen van overtuigd waren, dat de Bescherming Be volking met deze grootscheepse oefening bewees berekend te zijn voor haar taak. Op diverse plaatsen in de stad begon men kort na het beginsignaal aan het blussen van de branden, het redden en verbinden van de slachtoffers in de Schalkwijker straat, de Noormannenstraat, de Rusten- burgerlaan, de Duven voordestraat, de Verspronckweg, in het .stadhuis, het PTT- kantoor en het GGD-gebouw. Niet minder dan twaalf BB-spuiten en vier eenheden uit de Kring Noordholland 6 hielden zich bezig met het blussen van de „branden". De gewonden vijfentwintig in totaal werden na op de plaatsen van de „rampen" te zijn verbonden allen vervoerd naar de Prof. dr. Gunningschool. De zestien brandweer-eenheden trokken Bij viering tweede lustrum Een nationale e.h.b.o.-wedstryd in de Haarlemse Kegelbond vormde een van de hoogtepunten van het feest, waarmee de r.k. Haarlemse e.h.b.o.-vereniging „St. Bernar- dus" zondag het tienjarig bestaan vierde. Vijfenveertig ploegen uit het gehele land, ingedeeld in een junioren- en seniorenaf deling, namen hieraan deel. Vlak onder de ogen van een groot aantal belangstellenden en onder het waakzaam oog van de critische jury, moesten de e.h.b.o.'ers optreden bij een geënsceneerd ongeval, dat voor de senioren bestond uit een ongeluk met een elektrische di'aad en voor de junioren uit een botsing tussen twee fietsende jongens, die met de sturen in el kaar verward waren. Na afloop gaf de voór- zitter van de centrale jury, dokter Th. M. H. H. Koot, een nabeschouwing, waarna de prijzen werden uitgereikt. 's Morgens was tot intentie van de leden een heilige mis opgedragen in de parochie- kerk van de heilige Johannes de Doper, waarna de leden zich verenigden aan een gemeenschappelijk ontbijt. Op de daarna gehouden receptie kwamen mr. J. baron van Voorst tot Voorst en de heer J. Gieseman namens het hoofdbestuur hun gelukwensen aanbieden, welke wensen gepaard gingen met een bord, voorstellende de bloedsom loop. De leden boden een e.h.b.o.-torso aan. Uit handen van de heer C. Sisterman, voorzitter van het district Noordholland van de r.k. e.h.b.o., ontvingen enige leden een insigne voor twintig en tien jaar e.h.b.o. De heer J. van Gennep ontving het insigne voor twintig jaar hulpvereniging en het speldje voor tien jaar eerste hulp werd aan geboden aan mevrouw Van Gennip-Rouw- horst en de heren K. van Doorn, M. Putman en J. Smit. 's Avonds werd de leden een cabaretpro gramma aangeboden. ADVERTENTIE De nieuwe de zuiverste, de zuinigste aanstekerbenzine in fles of bus f 1.20 Reu Rottson prodi/ki In Haarlem werd zaterdag een grote B.B.-oelening gehouden welke werd besloten met het leggen van een water gordijn over het Spaarne bij de Turfmarkt. na afloop van de oefening naar de Turf markt waar ten aanschouwe van honder den belangstellenden door ongeveer zestig stralen een groot watergordijn over het Spaarne werd gelegd als besluit van een grote en uitstekend georganiseerde demon stratie. Het programma van de muziekuitvoe ring, die „De Haarlemse Postfanfare" za terdagavond in de Gemeentelijke Concert zaal gegeven heeft, was blijkbaar afge stemd op de ongecompliceerde genoegens, die het O.K.-cabarct op die avond na de pauze zou verschaffen en op het bal dat de aanwezigen tot laat in de nacht nog gezellig bij elkaar zou doen vertoeven. Het waren namelijk alle werken zonder pro blemen of zelfs maar een enkele geavan ceerde harmonie, die onder leiding van de dirigent Jan Groot tot uitvoering werden gebracht. Na de mars „IJzer en staal" van David Muller, die vlot en pittig ter in leiding van het concert werd gespeeld, kwam er poëzie met de „Lentedroom" van Th. Boddaer, maar ook iets van de dartel heid, die bij voorjaarsgedachten aanvaard baar is. Behoudens enig zoeken naar juiste intonaties bij de saxofoons werd er een behoorlijke techniek getoond door de man nen van de post. Met 'n wals van Graetsch en met enige „Weense parels" (een conven tionele cocktail van allerlei bekende wal* sen en operette-melodieën, gemixed door Paul Herthom) konden de toehoorders in een Oostenrijkse muzieksfeer verwijlen. Alfords „Colonel Bogey on Parade" kreeg ook weer eens een goede beurt, al werd hierbij de noodzaak van scherper detail lering en een meer uitgewerkte dynamiek gevoeld. Tot slot van het muzikale gedeelte van de avond kwam de uitvoering van de mars „Saint Triphon" van Arthur Hey, waarbij het tamboerkorps zorgde voor een ritmi sche inleiding van een aantal trommel marsen, die knap en met een bewonderens waardig geheugen werden geslagen. Het effect, dat bereikt werd met nuancering van de trommelklank, was opmerkelijk. Door de combinatie van het tamboerkorps met de fanfare kreeg de mars van Hey een daverende, indrukwekkende uitvoering, die hartelijk gewaardeerd werd. Per gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de Technische ontwikkelingsclub voor dames- en herenkappers te Haarlem heeft de Nederlandse bond van technische clubs voor kappers haar jaarlijkse nationale kapperswedstrijden deze keer in het ge meentelijk concertgebouw te Haarlem, ónder grote publieke belangstelling, gehouden. Weken van tevoren hebben de deelnemende honderd kappers dag in dag uit ge oefend om een goed figuur te slaan bij de wedstrijden. Dagen achtereen was deze ge beurtenis in verscheidene kapperszaken het gesprek van de dag. De Technische ontwikkelingsclub Haarlem is gedurende haar bestaan een zeer ac tieve club geweest, waaruit reeds vele bekende deelnemers aan wedstrijden op natio naal en internationaal gebied, zowel in het damesvak als in het herenvak, zijn voort gekomen. Belangrijker is echter, dat ook degenen, die zich niet direct tot het con- courswerk voelen aangetrokken, in deze club de gelegenheid wordt geboden hun vak- peil te verhogen door regelmatige training en het bijwonen van demonstraties. Zondagmiddag om twaalf uur waren on geveer twintig kappers achter hun model len aangetreden en wachter, met spanning op het teken van de jury om „hun model len onder handen" te nemen. Toen de jury, bestaande uit de heren A. Vogel, T. Niet- veld en J. Horvers, eindelijk het verlos sende woord had uitgesproken, zetten de kappers vastberaden de schaar in het haar van hun model. Vijftig minuten achtereen werkten zij onverdroten voort, nu eens het model van de linker-, dan weer van de rechterzijde bekijkend: nog even de nek bijwerken: snel een paar haren wegknip pen. Klaar. In deze eerste wedstrijd werd een kap sel vervaardigd met behulp van scheer mes. kam en schaar. Met brillantine, wa ter en dergelijke werd de „coupe" aange bracht. Het kapsel werd tenslotte met lak bespoten. Het gebruik van een tondeuse was echter niet toegestaan en dit maakte het voor de deelnemers bijzonder moeilijk. De kappers gaven met zwier en élan blijk van hun vakbekwaamheid en „schiepen" als ware kunstenaars prachtige modellen. Na een korte toespraak van de voorzittef van de T.O.C. Haarlem, de heer G. Schuin- der en van de voorzitter van de N.B.T.C.K., de heer A. Biihler, werd vervolgens een wedstrijd gehouden, waaraan ongeveer tachtig kappers, verdeeld in équipes van vijf man, deelnamen. De individuele pres taties werden ook beloond. Ook nu werd weer fel strijd geleverd. De jury, die de modellen beoordeelde op de „coupe" en op de techniek van het knippen, moest dan ook zeer genuanceerde beslissingen nemen. Des avonds was liet hoogtepunt van het concours. Ongeveer dertig deelnemers aan de wedstrijd voor dameskappers moesten in vijftien minuten een modern dagkapsel maken. Na beoordeling werden de kapsels omgewerkt tot een avondkapsel, waarbij een versiering van haar werd aangebracht. En wederom toonden de deelnemers hun gecombineerde vaktechnische en artistie ke gaven. Na hun inspannende arbeid be loonde het publiek hen met een hartelijk applaus. De modellen verdienen echter ook een woord van lof: immers uren achtereen moesten zij onbeweeglijk blijven zitten en onmiddellijk reageren op de aanwijzingen, die hen werden gegeven. {Juryleden beke ken hen van alle kanten en woelden door hun haar. Totografen belaagden hen en lie ten voortdurend hun fototoestellen „flit sen". De waardering van het publiek voor de, vooral bij do dames, vaak sprookjes achtige kapsels vergoedde veel van de doorstane vermoeienissen. De avond werd besloten met een bal on der leiding van Jan van Aken. In de grote zaal van het Concertgebouw waren naast de rijen tafels met blinkende spiegels, enige stands ingericht. Hier kreeg men, zij het op beperkte schaal, toch een goed overzicht van de artikelen, die tegen woordig bij een goede haarverzorging ge bruikt worden. Op een stand kon men bi jouterieën bewonderen die door Nederland se kunstenaars waren gemaakt. Op roest vrij metaal wordt een „hopje" gegoten en zo ontstaan alleraardigste broches, arm banden en dergelijke. Op een andere stand werd door middel van folders en parfums „de kunst om zich te parfumereren" uit eengezet. Op aanschouwelijke wijze werd aangegeven welke parfum bi.i een bepaald type vrouw past. De eerste prijs voor de afdeling model? sculpture kreeg de heer Salomons uit Gro ningen. Bij de afdeling A herenkappers werd de ereprijs uitgereikt aan de heer J. Geertsema uit Zeist en de eerste prijs aan de heer E. van Essen, eveneens uit Zeist. De Zeister equipe nam de wisselbeker van de „Club Marcel" mee naar huis. De Am* sterdamse equipe eindigde als tweede. Me vrouw Heideman uit Oldenzaal behaalde de ereprijs bij de afdeling B dameskappen. De heer C. Koppelaar uit Rotterdam kreeg de eerste prijs. Tijdens een bijeenkomst in de muziek school voor toonkunst aan de Nieuwe Gracht te Haarlem, is zaterdagmiddag de heer J. K. -Tadema, die vijfentwintig jaar bestuurslid is van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Maatschappij tot Bevorde* ring der Toonkunst, op hartelijke wijze ge huldigd door gemeentebestuur, Noordhol lands Philharmonisch- Orkest, bestuur, lerarenkorps en door vrienden. De heer P. Vincent, directeur der mu ziekschool, die de woordvoerder was van het bestuur, zeide in zijn toespraak, dat de heer Tadema veel en goed werk heeft ge daan voor de muziek in het algemeen en voor de muziekschool in het bijzonder. Hij belichtte de activiteiten van de heer Tade ma, die de laatste jaren het voorzitterschap vervult en grote belangstelling aan de dag legt voor de muziekschool. Contact is op genomen ep verkregen met het gemeente bestuur en in het bijzonder met wethouder D. J. A. Geluk, waardoor een gemeentelijke subsidie verkregen werd voor het muziek onderwijs op de school. Dat was nodig, want de toestand was uiterst précair en het aantal leerlingen steeg van 200 tot 500. Thans zijn er reeds trieer dan 850 en men is op weg naar de 900. Ook moest overleg worden gepleegd met de rijksinspectie voor het muziekonderwijs en aan de besprekin gen had de heer Tadema een actief aan deel. Voorts memoreerde de heer Vincent hetgeen de jubilaris heeft gedaan voor ver betering van de sociale toestanden der leerkrachten. Tenslotte bood de heer Vin cent de jubilaris een geschenk aan. De heer D. J. A. Geluk, sprekend na mens het gemeentebestuur van Haarlem, merkte op, dat als men over het muziek onderwijs in Haarlem spreekt, men aan de naam Tadema denkt. De grootvader en de vader van de jubilaris hebben hun krach ten gegeven aan Toonkunst en de afgelo pen vijfentwintig jaar de heer J. K. Tade ma. Hij bracht de jubilaris hulde en dank voor de arbeid ten bate van het Haarlem se muziekléven en het muziekonderwijs verricht. De periode is niet gemakkelijk geweest. Maar er zijn successen geboekt en de belangstelling voor het muziekonderwijs is toegenomen. Daarbij zijn goede sociale maatregelen van belang en óm hierin ver betering te verkrijgen heeft de heer Tade ma veel bijgedragen. De heer Geluk sprak de wens uit, dat de jubilaris zijn aandacht aan de muziekschool zal blijven besteden. Als voorzitter van het Noordhollands Philharmonisch Orkest bood de heer L. J. P. N. A. Bouwman de gelukwensen aan. Ook bij het orkest is de naam Tadema geen onbekende en het heeft veel aan de familie Tadema te danken. Voorts memoreerde hij de samenwerking tussen Toonkunst en het orkest. Getracht zal worden opnieuw leerlingen van Toon kunst met het orkest té laten optreden. Mr. A. Beets, keizer van de sociëteit „Trou moet Blijcken", herinnerde aan de vriendschap op de sociëteit, waartoe de heer Tadema veel heeft bijgedragen en overhandigde een geschenk. Mejuffrouw Berthe Davelaar bracht na mens het lerarenkorps de heer Tadema dank voor hetgeen hij voor de leerkrach ten gedaan heeft. Op de receptie waren o.a. aanwezig me vrouw Jo Bos-Vincent en de heren Marinus Adam, D. A. J. Spek, lid van de gemeen teraad, C. Overbeek, voorzitter van dè fe deratie van Haarlemse zangverenigingen en oratoria en J. F. Oberrnayer, bestuurs lid van het Internationaal Orgelconcours. Vanmorgen heeft de onofficiële opening van het eerste paviljoen Nazorg voor licha melijk gehandicapten aan dc Schalkwljker- weg te Haarlem plaats gehad. Het paviljoen bestaat uit een afdeling voor houtbewerking en een afdeling, waar in een binderij en een montage-afdeling zijn ondergebracht. Voorlopig zijn hier vijf tien man te werk gesteld. In de loop van deze maand zal dit aantal worden uitge breid tot veertig. In de toekomst zullen nog vier paviljoens verrijzen. In de be schuttende werkplaats van de Haarlemse Nazorg zullen dan tweehonderd lichamelijk gehandicapten worden opgeleid voor het vrije bedrijfsleven. De Haarlemse Nazorg zal in samenwerking met de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken en het Geweste lijk Arbeidsbureau bepalen welke mensen in de werkplaats zullen worden geplaatst. Zondagavond om half negen is ruzie ont staan in een woning van een koopman in het Rozenprieel te Haarlem tussen de be woner en op bezoek zijnde familieleden en familieleden onderling. Een vechtpartij volgde en men trok naar buiten, om de ruzie voort te zetten. Er voegde zich ook een buurman bij de ruziemakers en hij kreeg van een der vrouwelijke familieleden een stoel op zijn hoofd. De buur is naar het Sint Elisabeths Gasthuis gegaan om zijn wonden te laten behandelen. De politie heeft een einde aan de ruzie gemaakt. Zaterdag is op spontane en volkomen on verwachte wijze afscheid genomen van de heer A. J. van der Waals, hoofd van de ulo school te Zandvoort, die te kennen had ge geven in stilte afscheid te willen nemen. De heeft Van der Waals heeft meer dan veertig jaar de school gediend en heeft thans de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Bij zijn rondgang door de klassen werd het schei dende schoolhoofd toegesproken door een van de leerlingen, die namens de scholieren een polshorloge aanbood. In de loop van de dag ontving de heer Van der Waals vele brieven, sommige vergezeld van bloemen en geschenken. „Strikt genomen een formaliteit", noem de dr. A. Dondorp, voorzitter van het schoolbestuur, de bijeenkomst, die zater dagmiddag in het fraaie lokaal voor han denarbeid van de nieuwe „Ds. Gerrit Bar gerschool" aan de Koediefslaan te Heem stede gehouden werd. Het gold hier de of ficiële opening, hoewel de school reeds in september in gebruik genomen is; zij het dan ook zonder enig feestelijk vertoon. Dr. Dondorp gaf in zijn welkomstwoord tot de talrijke genodigden en belangstel lenden uitdrukking aan zijn blijdschap, nu opnieuw een mijlpaal in het christelijk onderwijs mocht worden bereikt. Spreker begroette vervolgens de verscheidene aan wezigen, onder wie zich ir. E. A. Bier drager bevond, die wegens de benoeming tot directeur van Openbare Werken te De venter wellicht zijn laatste representatieve taak in Heemstede vervulde, de heer I. van der Velde, inspecteur bij het lager on derwijs, de heer A. G. Zijlmans, hoofdcom mies en hoofd van de afdeling onderwijs bij de gemeente Heemstede, architect H W. van Kempen en zijn medewerkers, leden van de commissie „Kennemeroord" en di verse afgevaardigden van de Hervormde en Gereformeerde kerken. Speciaal richtte dr. Dondorp zich tot de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard. Spreker betreurde het, dat wijlen wet houder Disselkoen, die nog wel aanwezig was bij het leggen van de eerste steen, deze bijeenkomst niet meer heeft mogen beleven. Vooral omdat het onderwijs in Heemstede zo bijzonder veel aan hem te danken heeft. Nadat dr. Dondorp vervol gens zijn warme erkentelijkheid had be tuigd aan de verscheidene instanties, die de bouw van deze school mogelijk hebben gemaakt, moest hij bekennen het enigszin? als een gemis te voelen, thans geen of ficiële openingshandeling te kunnen ver richten. Want het beeldje, dat door een dartel veulen de levendige jeugd symboli seert en op de binnenplaats zal worden aan gebracht, was nog niet voltooid. Vandaar dat hij nu moest volstaan met het tonen van een model. Dr. Dondorp besloot zijn toespraak met de wens, dat de heer W. A. ADVERTENTIE GEEN KAARTEN GEEN DOBBELSTENEN GEEN STANGEN Maar het ECHTE voetbalspel, zoals dat op het veld gespeeld wordt met corners, strafschoppen, drij ven, overtredingen, penalty's en een keeper, die Uw kei harde schoten zal trachten te stoppen. Door de Ned. Subbuteo Ta felvoetbal Bond worden door het gehele land competities georganiseerd. (Ook inter landwedstrijden). VRIJE BEWEGING van uitgebalanceerde figuurtjes, die zich na ieder schot weer auto matisch oprichten. Wordt gespeeld door 2 of meer personen met 22 spelertjes, bal en goals. Zuivere toepassing van de officiële spelregels! Een uitvinding uit Engeland, de bakermat van het voetbalspel. W^/j Als drukwerk verzenden in open envelop. porto 2 cent. Wilt U mij, zonder enige verplichting mijnerzijds, nadere inlichtingen en beschrijving van het Subbuteo Tafelvoetbalspel toezenden? NAAM: I ADRES: WOONPLAATS: Stuur deze bon aan: SUBBUTEO OOSTE1NDE 341 - VOORBURG - TEL. K 1700 - 72.88.85 B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor aan de stichting „Bijzon dere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurtwerk Haarlem" voor het jaar 1957 een subsidie van ten hoogste f 80.000 toe te kennen. Zij hebben volledig vertrouwen ïn het beleid van het stichtingsbestuur en volgens hen komt de opzet van het werk voor het komende jaar 1957 alleszins ver antwoord voor. Het is te verwachten dat het nieuwe buurtcentrum aan de Prinsengracht op 1 december gereed zal komen en dus in ge bruik genomen zal worden door de Stich ting „Bijzondere Sociale Zorg en Maat schappelijk Buurtwerk". Deze ingebruik neming zal een verbreding van werkzaam heden der stichting met zich brengen. In de exploitatiebegroting der stichting voor het jaar 1957 is met de verbreding van het werk rekening gehouden. Teneinde de continuïteit van het werk te bevorderen lijkt het B. en W. daarom gewenst thans reeds een standpunt te be palen ten aanzien van de subsidiëring van het werk voor 1957, zulks vooruitlopend op de behandeling van het subsidiebesluit. De door de stichting by B. en W. ingedien de exploitatiebegroting beloopt een bedrag van f 139.185, waarin van de gemeente Haarlem een subsidie wordt gevraagd van 60 zijnde f83.511. Dit bedrag kan tot f 80.000, wegens een bijdrage voor exploi tatie van het kleuterdagverblijg, worden teruggebracht. B. en W. zijn er zich van bewust, dat de subsidie in de loop der jaren een aanzien lijke stijging heeft ondergaan, zodat zij ge let op de geldelijke positie der gemeente Voor het gebouw van de Hongaarse legatie in Den Haag is politiebewaking ge plaatst. Onbekenden hebben het zich aan het gebouw bevindende wapèn van Hon garije met verf en teer besmeerd. de financiële consequenties van een even tuele verdere uitbreiding van het werk voor het jaar 1958 critisch zullen beoor delen. De datum van ingebruikneming op 1 de cember behoeft wat de subsidie voor 1956 betreft, geen wijziging teweeg te brengen ten aanzien van het bedrag, aangezien van de exploitatiebegi-oting van dit jaar niet alle posten konden worden gerealiseerd; het niet gebruikte gedeelte van de subsidie kan hiervoor worden aangewend. De raadscommissie voor subsidies is in meerderheid van mening, dat de post alge mene kosten van de stichting ten bedrage van f 22.975 met ongeveer 25 bezuinigd behoort te worden. Onder zeer grote belangstelling zijn he denmorgen de uitvaart en de teraarde bestelling geschied van de heer C. A. Bis schop, leraar Engels ~an het Triniteits- lyceum te Overveen, die donderdag on verwachts in Stoops Bad is overleden. In de parochiekerk H. Antonius aan de Sparrenlaan te Aerdenhout-Bentveld werd een mis van requiem opgedragen door de rector van het Triniteitslyceum, dr. Modes- tus van Straaten O.E.3.A., daarbij geassis teerd door pastoor G. P. A. Alkemade en de conrector van het Triniteitslyceum pa ter L. Reykers. Alle docenten en de 470 leerlingen van het lyceum waren bij deze plechtigheid aanwezig. Het Gregoriaanse requiem werd gezongen door de paters en leraren van het Triniteitslyceum onder lei ding van Louk Nelissen. Daarna volgde de begrafenis op het St. Adelbertus kerkhof aan de Dennenweg te Bloemendaal, waarbij pastoor Alkemade de absoute verrichtte, daarbij geassisteerd door pater van Straaten en pater L. Rey kers. Op het kerkhof waren aanwezig de leerlingen van het Mendelcollege waaraan de overledene enige jaren als leraar ver bonden was. Ook de rector van het Men delcollege pater V. Hutjens was bij deze plechtigheid aanwezig. De jongste broer van de overledene, de heer M. Bisschop dankte voor de laatste eer aan zijn broer bewezen. Schouten als hoofd der school en zijn mecio werkers hier onder God'a zegeii vruoiKDua, aan het christelijke onderwijs zouden mo gen arbeiden. Sieraad voor gemeente De burgemeester van iieenxsteue, iur. G. A. riduer van Kappara, zei in ue eersi- plaats verheugd te z.ijn, dat hier ook de naam van wijlen wethouder Disseikocii werd genoemd, want ten slotte is hij het geweest die de weg tot deze school heel: geplaveid. Verder noemde hij dit traan-, nieuwe gebouw een sieraad voor de gemeen te en voor het bestuur een kostbaar bezit, hetwelk ongetwijfeld de werklust der kin deren niet weinig zal stimuleren. Vervolgens vesugde de burgemeester tic aandacht op het beiang van het ulo-ondéi wijs in het algemeen, dat helaas door zo vele ouders nog steeds als niet geheel volwaardig worut beschouwd. Ulo-onder wijs is allerminst onderwijs van de tweede rang, vandaar dat de burgemeester het van zulk een groot belang beschouwde, dat Heemstede nu weer over een goede ulo school beschikken mag. Hierna sprak de inspecteur bij het lager onderwijs, de heer J. van der Velde, die verklaarde dat men een omvangrijke studie heeft gemaakt van de scholenoouw, waar bij zich een theoretisch ideaal gevormd heeft, dal echter praktisch oniutvoerbaar is. Dit ideaal wordt door deze schooi echter vrij dient benaderd, omdat zij beantwoordt aan noge bouwtechnische, hygiënische, ouuei-wijsiechuische en cstiietiscne eisen, riet was spreKer bijzonder aangenaam Hieraan te Kunnen toevoegen, dat ue exa men-resultaten te Heemstede reeds aan zienlijk boven het lanueiijk gemiddelde liggen. Ook de heer Van der Veide besloot mei zijn beste wensen voor de groei van ueze nieuwe school. Dc vierde spreker was ds. G. Bargee, die zich in een geestig speechje bijna ver- onujchuluigue voor het teit, aat ooor zijn „beschamende' aanwezigheid de traditie werd verbroken om aan een bepaald ge bouw de naam te verlenen van iemand, uia niet meer tot het land der levenden behoort. Een feit, waarover spreker zich nochtans meer verheugde dan geneerde. Als hoofd der school dankte de heer W. A. Schouten voor de vele vriendelijke woor den, die gesproken waren. Namens zijn collega's toonae hij zich bovendien bijzon der erkentelijk tegenover het bestuur, dat hen in de gelegenheid heeft gesteld hier te mogen werken. De schooi is immers reeds op haar bruikbaarheid getest, waarbij men steeds meer mogelijkheden heeft ont dekt, die tot een stijgend enthousiasme hebben geleid. Eigenlijk zou iedere schooi om de tien jaar vernieuwd moeten worden, meende spreker. Dit voorkomt immers sleur, hetgeen bij het onderwijs funest is. Tenslotte legde de heer Schouten er nog de 'nadruk op, dat men zal trachten hier onderwijs te geven in de ware christelijke geest. De bijeenkomst werd daarop door dr. Dondorp besloten met gebed, waarna de thee werd gebruikt en het gezelschap de gelegenheid werd geboden het nieuwe ge bouw te bezichtigen. Vrijdag mechanisme defect, vanmorgen kabel gebroken Zaterdagmiddag om 1 uur heeft een drij vende bok van de n.v. Haarlemse machine fabriek v.h. Gebr. Figee het westelijk ge deelte van de oude Spaarndammerbrug bij de grote sluis in Spaarndam in de takels genomen. Om 6 uur volgde het andere deel Op een dekschuit werd de bovenbouw, die zoveel jaren trouwe dienst heeft gedaan, naar de sloper vervoerd. De noodbrug, die de oude brug tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe Spaarndammerbrug zal ver vangen, voldoet niet aan de eisen. Vrijdag raakte zij defect. Tot ongeveer half elf in de avond hebben de arbeiders in stromende regen de vier rollen, waarop de brug wordt voortbewogen, verwijderd en vervangen door steviger en zwaardere rollen. De scheepvaart kon tijdens deze werkzaam heden normaal doorgang vinden Het ver keer werd echter ernstig gestagneerd. De gehele avond kon niet één auto over de brug rijden. Vandaag is dc kabel, waarmee de brug wordt opengetrokken, gebroken. Met vee! moeite werd een nieuwe kabel aangebracht, die bij controle ook niet bestand bleek. In afwachting van de opheffing van deze stagnatie stonden op beide oevers lange files met auto's. ADVERTENTIE voor uw vrienden overzee, moeten NU verzonden worden. Wij hebben een fraaie sortering en zorgen voor solide verpakking. ZIJLSTRAAT 98 Telefoon 11706 AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA HAARLEM, 27 oktober 1956. ONDERTROUWD: 27 okt.: M. A. Kemper en H. Th. M. Bisschops. GEHUWD- 27 okt.: J. Martens on H. M. Vosse: G. Kalverdijk m J. van der Wal: J. van Z tphen en J. L. A. Coevoet. BEVALLEN van een zoon: 26 okt.: Jhvr. E. J L. C. van Löben Sels-Van den Bosch; A. J. de Blieck-Van Vugt; C. E. Hee- remans-Van Ooijen; M. Raps-Kuijl; M. J. Chr. Heering-Mulder; 27 okt.: J. J. Zant- Menks. BEVALLEN van een dochter: 25 >kt.: C. J. Oerlerrions-Heinsen; 26 okt.: R. Top- Blikslager; M. P. M. T'uijs- Van Waas; C. C Pleines-Nord Thomson. OVERLEDEN: 24 okt.: C. M. Neumann- Welcker. 75 j., Indischestraat; 25 okt.: W. L. Koelewijn, 86 j.. Kleverparkweg; C. Kooy, 67 j., Maerten van Heemskerkstraat; T. S. Ruigrok, 56 j„ Kamperlaan; B. C r. Hof- sommer-Van Daalberg, 94 j.. Wagenweg; H. J. Ooms-Van Mossel, 92 j„ Westerhoutpark; 26 okt.: C. de Bruin, 85 j„ Nagtzaamplein; M. J. van Bergem. 53 j„ Jan Haringstraat.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7