Kinderboekenweek Drs. P. Mourick planning-officer voor Haarlemse woningbouw Verbetering van wegen en straten in Haarlem in volgend jaar IW&v a/lto lufc! Bezwaren tegen bouwen van flats aan Dompvloedslaan te Overveen CENTRALE BOEKHANDEL Doopsgezind Zangkoor hervat zijn oude oratoriumtraditie „SEIZOENDRUKTE" BIJ EENDENKOOI Toestand op Leidsevaart ernstig met „De Jaargetijden" van Hay dn PÈTROLE HAHN WOENSDAG 31 OKTOBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT vrouwelijke agenten in Haarlems stadsbeeld Tachtig EHBO-ers verwierven diploma Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Bazar ten bate Jeugdhuis hervormde gemeente ANWB-kantoor Haarlem in 1957 gereed Goede gebruiksvoorwerpen en advies van huisvrouwen Bejaarde wielrijder ernstig gewond op Rijksweg PETEOIE HAHN haaruitval en hoofdroos „Ervaring" Rode Kruis korps hield colonne-avond Voorstelling voor Land juweel Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem in hun vergadering: van gisteren de instructie vastgesteld van de tot „plan ning-officer" voor de woningbouw benoem de drs. P. Mourick, de economisch adviseur van het college. Het gaat hier om een tijdelijke functie, welke noodzakelijk is tot de afzonderlijke dienst voor Volkshuisvesting, waartoe de Haarlemse raad in zijn vergadering van 17 oktober (waarin de woningbouwnota werd besproken) besloot, zijn werkzaamheden kan beginnen. Met name gaat het daarbij om de benoeming van een directeur. De sollicitantenoproep van het college heeft tot nu toe een twaalftal gegadigden opge leverd. Volgens de instructie zal de „planning- officer" zich voortdurend op de hoogte stellen van de fasen waarin de woning bouw in zijn verschillende onderdelen zich bevindt. Hij zal contact onderhouden met de ambtenaren die daarbij zijn betrokken, zulks in overleg met hun directeur of chef. Voorts zal hij contact onderhouden met ar chitecten, aannemers en besturen van de woningbouwcorporaties, in overleg met een nog aan te wijzen technisch ambtenaar. Hij zal de stand van zaken in de woning bouw voortdurend toetsen aan de plannen cn de tijdschema's. Voorts zal de „planning-officer" voor- De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat in de toekomst het Haarlemse stadsbeeld verlevendigd wordt door de verschijning van de in politie-uniform geklede vrouw, aldus delen B. en W. van Haarlem aan de gemeenteraad mee, in antwoord op een vraag van een raadslid, of getracht wordt vrouwelijk personeel aan te trekken, indien de aanwerving van manlijke krachten moeilijkheden oplevert. In het algemeen zijn vrouwen, aldus B. en W., voor de uitoefening van surveillan ce- en verkeersdiensten minder all-round bruikbaar dan mannen. In dit licht bezien valt de voorkeur voor manlijk personeel te rechtvaardigen. Dit neemt niet weg, dat de burgemeester na kennismaking met hem verstrekte adviezen overhelt naar de op vatting, dat ook in de stad Haarlem door vrouwelijke agenten nuttig werk kan wor den verricht. Uit een door de hoofdcom missaris van politie bij enkele grote politie korpsen ingesteld onderzoek is gebleken, dat men aldaar ten aanzien van de tewerk stelling van vrouwelijke adspiranten en agenten zeer gunstige ervaringen heeft. Mede gelet op de weinig hoopvolle voor uitzichten ten aanzien van de werving van manlijke krachten, is aanstelling van vrou welijke agenten niet uitgesloten. De koninklijke vereniging voor e.h.b.o., af deling Haarlem „Snelverband", heeft maan dagavond in de Haarlemse Kegelbond aan de Tempelierssti-aat een feestavond voor haar leden gehouden. Aan ruim tachtig cursisten werd het e.h.b.o.-diploma uitgereikt. Gedu rende een jaar hebben zij één avond per week het menselijke lichaam in theorie ontleed, verbanden aangelegd, benen ge spalkt en „gewonden" getransporteerd. Het diploma vormde voor hen dan ook een kroon op het werk. De voorzitter van de konink lijke Nederlandse vereniging van e.h.b.o., dokter E. E. Oterdoorn, reikte voorts aan tien leden, die vijfentwintig jaar en langer lid zijn van de afdeling Haarlem, de Dr. Tilanus- medaille uit. Na het openingswoord van de voorzitter van „Snelverband", de heer J Schotman, sprak één van de organisatoren van de avond, de heer B. de Vries, enkele woorden. Het cabaret-gezelshap van Jac. Leskart bracht een gevarieerd programma van sket. ches, liedjes en muziek. Het enigszins ge forceerde optreden van de conférencier kon het publiek echter niet bekoren. Een gooche laar vergoedde veel. Hij bracht met zijn part ner een aantal originele en moeilijke trucs ten tonele. Leiden: Doctoraalexamen vrije studie richting in de rechtsgeleerdheid: G. Dar- mana, Scheveningen. Doctoraalexamen Ja panse taal cn letterkunde: K. W. Lim, Lei den. Voor beeldende kunstenaars. De brand- stoffenbijslag van de sociale voorziening en de regeling sociale opdrachten voor beel dende kunstenaars is verhoogd van f 4,15 tot 4,40 per week voor kostwinners en van f 2,05 tot f 2,20 per week voor alleen- wonenden. ADVERTENTIE 31 OKT.—7 NOV. Bij aankoop van een kinderboek een mooie gekleurde plaat cadeau v/h H. N. MUL v/h J. M. STAP Grote Houtstraat 63 - Haarlem Telefoon 10305 HAARLEM, 30 oktober 1956. ONDERTROUWD: 30 okt.: J. de Bruin en P. M. van der Ent; H. Schouw en J. W. Tuijn. GEHUWD: 30 okt.: A. Swagerman en D. A. Glijn. BEVALLEN van een zoon: 26 okt.: J. Wijkhuizen-Spoor; 27 okt.: J. Timmers- Meijer; 29 okt.: R. C. van Pulten-Rrussen; F. H. Th. Hout-Koster; J. B. J. C. van den Eijnde-Koelemeijer. BEVALLEN van een dochter: 27 okt.: H. W J. Schaars-Kampschreur; 29 okt.: P. H. Vermeer-Verhoeven; J. A. M. Oerle- mans-Keij; 30 okt.: M. J. J. Corbée-De Bruin. OVERLEDEN: 28 okt.: J. R. Seubring, 64 j.t Lange Bogaardstraat; W. F. Weeze- naar, 59 j., Mr. J. Gerlingsstraat; G. P. He- tem, .87 j., Rijksstraatweg; 29. okt.: A. Th. Stuijfzand-Toonen, 89 j., Maraisstraat. stellen doen in overleg met de wethouder na stafbesprekingen om de termijnen wel ke de woningbouwplannen moeten doorlo pen te verkorten, opdat de woningbouw zo continu mogelijk zal zijn. De „planning- officer" zal elke week rapport uitbrengen over de stand van zaken in de woning bouw. De zevende afdeling van de gemeen tesecretarie is voorshands het centrale punt, waar de draden naar de bij de wo ningbouw l>etrokkenen tezamen komen. De Stichting Jeugdhuis van de hervormde gemeente Schoten (Haarlem-Noord) houdt op 1, 2 en 3 november haar elfde bazar in de bijgebouwen van de Immanuelkerk, Van Egmondstraat 5 te Haarlem-Noord ten bate van het jeugdhuis. Allerlei stands zijn ingericht on bezoekers zullen attracties kunnen aantreffen. Op de drie dagen worden er filmvoorstellingen gegeven voor de kinderen en wel op 1 en 2 november van 2 tot 3 en 3 tot 4 uur in „Kleuterlust", Van Egmondstraat en 3 no vember van 2 tot 3 en 3 tot 4 uur in het Jeugdhuis, Schoterweg 83. Er worden iedere dag andere films vertoond. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Haarlem in 1957 de Amsterdamstraat van een gefundeerd asfaltdek te voorzien. Tevoren moet echter de riolering worden vernieuwd. Hiermee zal in het begin van het volgend jaar worden begonnen. Er wordt naar gestreefd de gewenste wijziging van 't kruispunt Rijksstraatweg- Zaanenlaan-Zaanenstraat zo spoedig mo gelijk te realiseren. Met de voorbereiding van het plan voor het vernieuwen van de Schouwtjesbrug en het verbeteren van het kruispunt Leidse- vaart-Pijlslaan is een begin gemaakt. Er wordt naar gestreefd, dat in het voorjaar van 1957 met de uitvoering van het werk kan worden begonnen. Het wegdek van de Leidsevaart van Emmabrug tot de oprit van het tramvia duct baart B. en W. zorgen. In het begin van oktober zijn nog eens alle gaten langs de rails gedicht; de rug over de gehele lengte van het omhooggeduwde asfalt is echter moeilijk weg te nemen daar dit een zeer grote uitgaaf zou vorderen. Voor de remise aan de Leidsevaart is de toestand door de aanwezigheid van wissels bijzonder moeilijk. B. en W. hebben daarom beslo ten een gedeelte van het wegdek op te breken en door het aanbrengen van „koud- asfalt" een spoedig voorlopig herstel uit te voeren. Een raadslid heeft gevraagd wat er ge daan kan worden om de achterstand in het onderhoud van de bestrating vooral in de diverse woonwijken van oud-Haarlem op te heffen. B. en W. hebben geantwoord, dat het tekort aan stratenmakers en de schaar ste aan straatkinkers het inhaleh van de achterstand in het onderhoud van de be stratingen bemoeilijken. De beschikbare werklieden en materialen moeten in de eerste plaats worden aangewend ten be hoeve van stratenaanleg bij nieuwe wo ningcomplexen. Door het toepassen van an dere materialen (o.a. betonkeien), het uit voeren van belangrijke vernieuwingen in gefundeerd asfaltdek en het aanbrengen van asfaltlagen op oude bestratingen van keien wordt getracht de achterstand te ver kleinen. Bakenessergracht De plannen voor het vernieuwen van de kademuur langs de Bakenessergracht zijn bijna voltooid. Het plan voor het vernieu wen van de Wildemansbrug, waarvan de uitvoering gelijktijdig ter hand moet wor den genomen met die van de walmuur, verkeert in een gevorderd stadium. Met de uitvoering zal in het voorjaar van 1957 kunnen worden begonnen. Kleine Houtweg Opgemerkt is dat langs bijna de gehele route van dc tramlijn de boven het wegdek uitstekende tramrails gevaar opleveren voor bromfietsen en rijwielen. B. en W. hebben geantwoord, dat dit uitsteken zich beperkt tot de baanvakken op de Kleine Houtweg en de Leidsevaart. Op eerstge noemde weg vindt dit zijn oorzaak in de vergane dwarsliggers onder de rails en op de Leidsevaart in het feit, dat van de fun dering onder de tramrails het middenstuk- in zijn geheel aanmerkelijk is gezakt. Het is begrijpelijk, dat de NZH, met de ophef fing van de trambaan in het verschiet, hei onderhoud tot een minimum beperkt. Het onderhoud langs de tramroute geschiedt voor rekening van de NZH. Hieruit vloeit volgens B. en W. voort, dat de NZH aan sprakelijk is voor ongelukken of schade, die bij onvoldoende onderhoud uit de aan wezigheid van de tramrails in het wegdek voortvloeien. ADVERTENTIE Het beste paard van (ide Schiedamse) stal OPGERICHT 1714 Er is een tijd geweest dat het „Doopsge zind Zangkoor" te Haarlem ieder jaar met een oratoriumuitvoering op het podium kwam. Dat is als mijn geheugen mij niet bedriegt begonnen met" „De Jaarge tijden" van Haydn, onder leiding van wijlen Karei Kerkhoff. Door omstandigheden is dat oratorium- werk er de laatste jaren bij ingeschoten. Maar de vereniging heel't zich dapper staande gehouden en ondertussen de tijd afgewacht om weer eens voor het publiek te komen in zijn vroegere glorie. En nu was het zover, dat het gebeuren kon. Dat men daarvoor „De Jaargetijden" koos, zie ik als een symbool van vernieuwde actie, die zich spiegelt aan het verleden. Boven dien is men aan de oratoriums van Haydn nooit bekocht: zij bezitten de eeuwige jeugd in hun eenvoud van conceptie, ge paard aan een meesterlijke verwerking, in hun evenwicht van profane en geestelijke elementen, in hun aantrekkelijke, voor ieder verstaanbare taal. Haydn heeft de cultuurperiode beleefd, waarin de kreet van Rousseau „Terug naar de natuur" een felle reactie inzette tegen het uitgeholde renaissancebe.grip. Maar deze filosofische wekroep moet Haydn weinig gezegd heb ben, want hij behoeft niet „terug naar de natuur". Ondanks zijn verkeer aan een vorstelijl? hof en zijn Europese roem was hij een natuurkind gebleven, waarop de hoofse vormen en de stadscultuur geen vat hadden. Het oratrium „De Jaargetijden" had zó niet geschreven kunnen worden door iemand, die de natuur slechts uit filo sofische beweegredenen gaarne als een dilettant tegemoet zou zijn getreden. De Oostenrijkse meester had slechts uit zich zelf te putten om de meesterlijke beelden van het landleven in zijn „Jaargetijden" tot. een waarachtige documentatie te maken en de mens, die zijn taferelen bevolkt, een ziel en een gemoedsleven te geven, al even echt als al de rest. Volgens de moderne begrippen mag dat alles ouwerwets heten. Maar naar zulke ouwerwetsheid kan men verlangen als naar het „verloren paradijs". Treedt men er mee in contact en stelt men er zich voor open, dan weet men zich geconfronteerd met een brok natuur in onverminkte schoonheid. De dirigent Hans de Jong had er blijkbaar hard op gezwoegd om zijn koor, dat met een behoorlijke bezetting (ook van tenoren en bassen) voor de dag kwam. voor zijn taak paraat en slagvaardig te maken. Op een enkele passage na, in het laatste deel namelijk, liep alles goed. Er waren wel eens bedenkingen tegen onregelmatige en ook tegen te trage tempi, waardoor de span ning verliep, maar als geheel was het om vangrijke aandeel van het koor zeer goed te noemen. Jacht.koor en Wijnkoor waren, met de finale van 1 en het Zonnekoor uit II stralende hoogtepunten. Aan de medewerking van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest had de diri gent de nodige setun door een vlotte aan passing. De solosopraan Riccina Beekman zong haar partij klankschoon en zuiver. De tenor Han le Fèvre gaf weer eens de „Lu cas" te horen, die wij reeds jaren van hem kennen en die om de technische verzorging mag geprezen worden. Als bas-solist was er (als invaller) Han van der Meer, die zich bijzonder wist te onderscheiden. In zijn recitatieven toonde hij een voortreffe lijke stijlbegrip en met zijn Jacht-aria leverde hij een opmerkelijk staaltje van zangkunst. Een jonge vocalist, die ten volle de aandacht verdient. „Doopsgezind Zangkoor" kan ten zeerste voldaan zijn over de resultaten van zijn bijzondere krachtsinspanning. Wij willen hopen dat deze stap gunstige consequenties mag hebben. Jos. de Klerk De verbouwing van het pand Schoter singel 117a waarin de Palestinadiorama's waren tentoongesteld tot Haarlems bij kantoor van de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond (ANWB) hoopt men in 't be gin van 1957 gereed te hebben, zodat dit kantoor dan januari of februari kan worden geopend. Het parterregedeelte in dit nieuwe ANWB-kantoor is bestemd voor dienstwo ning. Via een brede en gemakkelijke trap komt men op de eerste etage, waar een representatieve ontvangstzaal van veertien bij vijf meter wordt gebouwd. Hier worden reis- en toeristische inlichtingen in het alge meen verst-ekt, evenals pasklaar ge maakte reisrouten, grensdocumenten en dergelijke aan ANWB-leden. Op de tweede etage worden enige dienstkantoren gehuis vest. Het geheel wordt een tamelijk groot op gezet bijkantoor van de Bond. Haarlem be hoort daarmee tot de negen uitverkoren steden waar de ANWB een bijkantoor ves tigde. Uiteraard eindigt daarmee de ver tegenwoordiging van de ANWB door Haar lems Bloei. Lezing van mevrouw L. Elias Voor een tamelijk groot gehoor, leden van de Vereniging van Huisvrouwen, afde ling Haarlem en omstreken, heeft me vrouw L. Elias-Papanek dinsdagmiddag in de grote zaal van hotel de Leeuwerik te Haarlem een boeiende lezing met licht beelden gehouden over „Het goede ge bruiksvoorwerp en de rol van de huis vrouw in het ontstaan van betere produk- ten". Mevouw Elias is verbonden aan bel Instituut voor Industriële Vormgeving te Amsterdam, èen instelling, die de industrie ertoe wil brengen haar artikelen te ver beteren en het contact tussen fabrikant en ontwerper te stimuleren. Alleen fabrikan ten kunnen lid van dit instituut zijn, dal zich bezig houdt met researchwerk, waar bij het een rijkssubsidie van het ministe rie van Economische Zaken krijgt, omdat het instituut economisch gezien van grote betekenis is. Ontwerpers zijn wel inge schreven bij het instituut, maar zij kunnen geen lid zijn. Via deze instelling worden er voor de ontwerpers excursies en lezingen georganiseerd, er is een vakbibliotheek en er wordt een tijdschrift voor ontwerpers uitgegeven waarin nieuwe technische uit vindingen bekend worden gemaakt. Op de Herengracht te Amsterdam is een exposi tiezaal, die alleen voor fabrikanten toe gankelijk is. De industriële ontwerper is in deze eeuw van massaproduktie met zijn tijd meegegroeid en het handwerk wordt gaandeweg meer geïmiteerd. In Eindhoven is een school voor industriële ontwerpers gevestigd De ontwerper moet een artikel kunnen brengen, dat doelmatig en tech nisch goed moet zijn, waarvan de prijs re delijk is en dat ook esthetisch verantwoord moet zijn. De ondervinding heeft geleerd dat men de huisvrouw nodig heeft om de ontwerper te adviseren om tot een beter produkt te komen Van dat recht wordt door de huisvrouwen in het algemeen nog veel te weinig gebruik gemaakt, meende mevrouw Elias. Uit esthetisch oogpunt speelt, de functionele kleur in deze tijd bij de vervaardiging van diverse gebruiks voorwerpen als schrijfmachines cn naai machines een grote rol. Tenslotte is ook de reclame nog een belangrijke factor, het geen tot de taken van fabrikant en winke lier behoort. Voor adviezen kan men zich wenden tol de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, het Instituut tot voorlichting bij Huishoudelijke arbeid, de Kema voor elek trische artikelen, de Gasstichting en het T,N.O.-onderzoek. Ook het tijdschrift van de Vereniging van Huisvrouwen „Denken en Doen" geeft vaak raad. Een groot aantal lichtbeelden verduide lijkte hoe belangrijk de industriële vorm geving in deze tijd is. De bejaarde fietser G. H. uit Heemstede is dinsdagmorgen bij het oversteken van de Rijksweg nabij Santpoort door een tege moetkomende automobilist aangereden en ernstig gewond. De man stak zonder uit te kijken over, werd tegen de grond geslingerd en moest met een shock, een zware hersenschudding, enige gebroken ribben en een gebroken rechterarm naar de Deo le Haarlem worden gebracht.- ADVERTENTIE Sedert meer dan 50 jaar het afdoen-, de middel tegen Imp.: N.V. Groothandel in Parfumerieën Toiletartikelen v/h Firma A. Maas, O.Z. Voorburgwal 239, Amsterdam. Onder leiding van mejuffrouw mr. A. E. Ribbius Peletier vergaderde vanmorgen in het gebouw der Provinciale Griffie aan de Dreef te Haarlem een commissie uit Gede puteerde Staten van Noordholland ter behandeling van bezwaren van bewoners van de Vrijburglaan te Overveen tegen een raadsbesluit van Bloemendaal tot wij ziging van het uitbreidingsplan voor de omgeving van de Dompvloedslaan, waar door flatgebouwen zullen verrijzen aan de zuidzijde van deze laan. Mejuffrouw Ribbius Peletier herinnerde er aan, dat het aanvankelijk de bedoeling van het Bloemendaalse gemeentebestuur was geweest artikel 20 van de Wederop- bouwwet toe te passen. Dan zouden de flats vlot gebouwd kunnen worden. Er kwamen echter vele bezwaren binnen en daarom hebben Gedeputeerde Staten de z.g. haastige procedure (toepassing Weder- opbouwwet) niet goedgekeurd. Er diende een wijziging te worden gebracht in het uitbreidingsplan. Van dezelfde bewoners van de Vrijburglaan zijn thans dezelfde bezwaren tegen het gewijzigde uitbrei dingsplan binnengekomen. Mr. A. D. P. V. van Löben Seis, optre dend voor de bewoners van de Vrijburg laan, merkte op, dat het wel opvallend is, dat een groot aantal personen zich niet kan verenigen met de gang van zaken. Het was hun destijds ontgaan, dat er in de om geving een fiatgebouw gesticht zou wor den en van de totstandkoming hebben zij ervaring opgedaan. Die ervaring is niet aangenaam, maar de bewoners begrijpen wel, dat niet kan worden overgegaan tot afbraak van het gebouw. Zij waren ge schokt, toen zij vernamen, dat er nieuwe flatgebouwen zouden verrijzen aan de Dompvloedslaan (zuidzijde) en dus in een omgeving, waar- villa'tjes gebouwd zijn. Een stedelijke bebouwing komt in een lan delijke omgeving, zoals de omgeving van de Vrijburglaan is. Aan de bewoners van deze laan wordt, aldus mr. Van Löben Seis, schade aange bracht; het woongenot vermindert en de verkoopwaarde der woningen daalt- Er be staat weliswaar een schadevergoedingsver ordening, maar het is gebleken, dat de ge meente Bloemendaal hiermee voor de be woners der Vrijburglaan geen ernst maakt; Bloemendaal meent dat er geen schade wordt aangebracht. Appellanten zijn doordrongen van het feit, dat de flatgebouwen toch tot stand zullen komen en dat het eigenlijk vechten tegen de bierkaai is, aldus spreker. Toch menen zij bezwaren te moeten maken. Komen de gebouwen aan de zuidzijde van de Dompvloedslaan dan wordt het uitzicht belemmerd voor de bewoners der Domp vloedslaan. Deze moeten tegen lingerie aankijken. Is het "iet mogelijk de flats te laten bouwen aan de noordzijde, waar thans woningen staan, die afgebroken zul len worden? Dan kijken de bewoners der Vrijburglaan op de voorzijde en de afstand is groter dan in het huidige plan. Namens het gemeentebestuur van Bloe mendaal verdedigde mr. L. C. Kolff het standpunt van de gemeente. Hij noemde het begrip „belanghebbenden" frappant in dit geval, hoewel zij het volgens de wo ningwet wel zijn. Er staan in dit geval geen grote belangen op het spel. In een verga derzaal klinken de bezwaren zwaarder dan tijdens een bezoek ter plaatse. Dan komt men tot een andere conclusie Er bestaat thans een flatgebouw en dit is voor bewo ners van de Vrijburglaan aanleiding te spreken over ervaring. Die ervaring is ech te dubieus. Er zijn bezwaren geuit tegen de lingerie. Het ophangen van de was is echter onvermijdelijk. Technici hebben in deze aangelegenheid gezocht naar een op lossing, maar dat is niet gelukt. Er komt een stedelijke bebouwing en volgens spre ker staat de bebouwing van het zogenaam de Zuid-Amerikakwartier dichter bij een stedelijke bebouwing dan bij een woonoord van een landelijke omgeving. Voorshands ziet de gemeente het toebrengen van scha de niet in; dit is echter een aangelegen heid van later orde. Bouwen aan de noord zijde van de Dompvloedslaan is voorshands niet mogelijk, want de door de gemeente aangekochte woningen ter plaatse kunnen nog niet afgebroken worden. De gemeente is niet geneigd hierop te wachten en de plannen voor de bebouwing aan de zuid zijde op zij te zetten. Bij de replieken kwam het hangen van de was aan de achterzijde der flats ter sprake, waarbij mr. Van Löben Seis sprak over hinder voor omwonenden. Het lid van Gedeputeerde Staten de heer J. Rustige: „Bedoelt u hinder of teleur stelling?" Mr. Van Löben Seis: „Het is in ieder geval onaangenaam. De bewoners missen hun vrijheid. In een stad is dat geheel iets anders". De beslissing van Gedeputeerde Staten volgt later. ADVERTENTIE Sinds mensenheugenis hebben de spreeu wen xiit de wijde omtrek de Vijfhuizense eendenkooi als slaapplaats gekozen. In de wintermaanden overnachten de vogels hier m betrekkelijk kleine aantallen. In de lente en de zomer, als de spreeuwenbevol king met vele jonge vogels is toegenomen, wordt de belangstelling geleidelijk groter. Maar het hoogtepunt wordt bereikt in deze tijd. Nu zijn vele inlandse spreeuwen nog niet weggetrokken, terwijl grote vluchten trek vogels hier een tijdelijke verblijfplaats hebben gevonden. Overdag zwerven de dieren rond om voedsel te zoeken. En tegen zonsondergang komen zij uit alle richtingen - uit de Haarlemmermeerde IJ- en Hout- rakpolders. de omgeving van Haarlem en de Bloembollenstreek - naar de eenden kooi aan de Spieringweg om daar in de bomen en struiken de nacht door te bren gen. Een fraai schouwspel is te zien wanneer de vogels, door een of andere oorzaak op geschrikt, alle tegelijk opvliegen om in een massale troep van letterlijk ontelbare spreeuwen boven de weilanden te reenden en keren. Nu eens heeft de vlucht een langgerekte vorm, dan weer is deze breed uitgespreid. Van verre afstand lijkt hei soms, alsof een zware rookioolk uit het kooibos omhoogstijat. Alle spreeuwen voeren in de meest vol maakte orde gelijke bewegingen uit, alsof hiervoor een centraal commando wordt gegeven. Wanneer zij in duikvlucht hun slaapplaats weer opzoeken, is de lucht vervuld met het gegons der honderddui zenden vleugels en 's avonds laat nog klinkt het veelstemmig gekwetter. Dit massale spreeuwenbezoek duurt nog enkele weken. Dan verlaten de vogels het ■vlakke land van Vijfhuizen en vertrekken ze naar warmer streken. Op 29 oktober heeft de heer L. J. P. N. A. Bouwman, bestuurslid van het colonne Rode Kruiskorps van de afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis onder scheidingen voor langdurige dienst uitge reikt. Het onderscheidingsteken voor twin- tig jaar trouwe dienst werd toegekend aan i mevrouw E. Mookhoek-Laduc en de heer W. Pool. Mevrouw L. C. F. Mastenbroek- Rijnberg kreeg het onderscheidingsteken voor tien jaar trouwe dienst. Ook mejuf frouw W. M. J. Blom, de heer J. M. van Diest en de heer C. ter Poorten kregen dit insigne toegewezen. Aan enige dames en heren werden de bewijzen van geoefend heid als helpster afgegeven. De commandant van de colonne dokter W. C. Kors hield tot besluit van de avond een voordracht over het onderwerp: „Polio Myelitis acuta". De toneelvereniging „Genesius" verleen de maandagavond haar medewerking aan het Nationaal Landjuweel met een geste van gastvrijheid, waarin „Cremer" haar onlangs is voorgegaan. „Genesius" stelde namelijk haar eerste uitvoeringsavond in de stadsschouwburg ter beschikking aan de Haagse toneelvereniging ADO-DVS, die een voorstelling gaf van het welbekende toneelspel „Arsenicum en oude kant". Wij mogen het stuk bij onze lezers wel zo be kend veronderstellen, dat het overbodig is er hier op terug te komen. Van een be oordeling der spelprestaties onthouden wij ons. Ter gelegener tijd zal men uit de jury rapporten kunnen leren welke indrukken de drieschaar van het Landjuweel inzake deze voorstelling heeft opgedaan.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 7