Subsidie buurtwerk voorlopig met vijfduizend gulden verminderd Haarlemse Gemeenteraad zes uur bijeen Na debat van drie-en-een-half uur, waarvan meer dan de helft achter gesloten deuren B. en W. bezorgd ten aanzien van mogelijke verruiming scholenbouw HOOGTEZON Vele scholen wachten op voltooiing 11 H.H. Schilders „COVELINE" Haarlemse raad Toneel in Schouwburg wordt uitgebreid Vernieuwde Schouwburg in februari 1958 gereed Medisch toezicht Nieuwe strafoefening? Urgentielijsten RANO tóch subsidie Failliet-verklaarde koonman veroordeeld Stadsbussen duurder in Haarlem N.Z.H. vraagt toestemming aan minister Aangehouden jongeman bekent diefstallen Door gas bedwelmd Plannen voor nieuwe werkplaats antiek textiel Gasverlichting neemt af Burgerlijke Stand van Haarlem van Heemstede van Bloemendaal DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE HAARLEMSE GEMEENTERAAD heeft woensdagmiddag, onder voor zitterschap van burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers, ruim zes uur vergaderd (waarvan ruim tweeëneenhalf uur in besloten vergadering) over een agenda, die op het eerste gezicht geen aanleiding gaf tot een dergelijke uitvoerigheid. Het leeuwenaandeel van de tijd werd opgeëist door een langdurig debat over het voorstel van B. en W. tot verstrekking van een subsidie van ten hoogste f 80.000 aan de stichting „Bijzondere Sociale Zorg en Maatschappelijk Buurt werk Haarlem" voor het jaar 1957. Het was ook tijdens dit debat, dat de heer Schippers (K.V.P.) enige opmerkingen wilde maken, waarvoor hij om een besloten vergadering vroeg. Nadat de deuren ruim tweeëneenhalf uur gesloten waren geweest, werden de discussies (openbaar) nog eens dunnetjes over ge daan, waarvan het resultaat was, dat een motie van de heer Wensing (C.H.U.), strekkende tot een vermindering van het subsidie tot f 75.000, door een staken van de stemmen (18—18) aangenomen, noch verworpen kon worden. Op voorstel van de voorzitter werd toen besloten, dat nu reeds een subsidie van f 75.000 zou worden verstrekt, waarbij dan in een volgende vergadering een nader voorstel zou kunnen worden ingediend voor een verhoging van dit bedrag. Aanleiding tot deze subsidieverlaging was een aantal bezwaren, dat alle fracties, behalve die van de Partij van de Arbeid, hadden tegen een onder deel van het beleid van het bestuur van de stichting én de overweging, dat het toegekende subsidie aan de hoge kant was. Het resultaat van drieëneenhalf uur debatteren scheen alles bijeengenomen dus nogal povertjes te zijn. Na hervatting van de openbare vergade ring over dit punt, verklaarde de heer Schippers (K.V.P.) namens zijn frac tie, dat hij, hoewel hij veel waardering had voor het werk van de stichting, het toege kende subsidie te royaal bekeken vond en hij wilde een amendement indienen om het in het raadsvoorstel genoemde bedrag voor algemene onkosten met 5 pet. te vermin deren. Op verzoek van de voorzitter hield hij dit voorstel even aan, omdat de voorzitter van mening was, dat een even tuele beperking beter in een concreet be drag zou kunnen worden uitgedrukt, dan in een percentage. De heer W e n s i n g (C.H.U.) had op een bepaald punt bezwaren tegen het bestuurs beleid. Hij had verder bezwaar tegen de verregaande hoge kosten voor de leiding van het Maatschappelijk Buurtwerk en steunde in eerste instantie het voorstel van de heer Schippers. Een dergelijk geluid werd vernomen van de kant van mevrouw ScheltemaConradi (V.V.D.), die berekende, dat het door B. en W. voorge stelde bedrag van 80.000,op grond van de door B. en W. zelf aangevoerde motieven eigenlijk 77.000,groot zou moeten zijn. Zij was ook van mening, dat de algemene kosten moesten worden verminderd. Ook de heer Spek (A.R.) was van mening, dat de leiding van de stichting (bij alle waardering voor haar werk) topzwaar was en hij was derhalve eveneens voor een vermindering van het door B. en W. voor gestelde subsidiebedrag. De heer Proper (Comm.) ging nader in op de door hem en zijn fractie 'gevoelde bezwaren. Gedeelte lijk was hij het eens met de door de voor gaande sprekers geformuleerde bezwaren, maar hij voegde hier een principieel be zwaar aan toe. In de toelichting van het bestuur van de stichting was gesproken over een „uitkamming" van de Tnorbecke- buurt, waarbij de zorg zich zou uitstrekken tot 160 gezinnen en de gezinnen, die onder betere omstandigheden leefden, verplaatst zouden worden naar elders. In de eerste plaats had de communistische fractievoor zitter bezwaar tegen het woord „uitkam men", dat hij te cru vond en verder was hij van mening, dat door de voorgestelde regeling een buurt zou worden geschapen met een zeer speciaal stempel, waartegen ADVERTENTIE ELEKT. VERFSPUIT (karweispuit) compleet ƒ170. Ged. Oudegracht 95 - Telef. 16507 Het voorstel tot het verlenen van 1500 voor het operagezelschap „Forum" uit En schedé voor het geven van drie operavoor stellingen in Haarlem bracht de beperkte ruimte van de schouwburg te sprake. De heer Proper (Comm.) was, hoewel hij het voorstel van harte steunde, van mening, dat toch in de eerste plaats het euvel, dat tot dit voorstel leidde uit de weg moest worden geruimd: met name achtte hij het gewenst, dat het toneel van de schouwburg zou worden verruimd. De heer Al br echt (Arb.) vroeg om propa ganda om een groter publiek te trekken voor operavoorstellingen en bovendien wilde hij de houders van abonnementen ook tot de operavoorstellingen toelaten. Op deze vragen antwoordde wethouder Geluk dat weldra uitvoering wordt gege ven aan plannen tot een belangrijke vergro ting van het toneel in de stadsschouwburg. Er zal een zijtoneel komen en bovendien zal het toneel in belangrijke mate naar achte ren worden uitgebreid. De betreffende rijkscommissie gaat met deze plannen ak koord en aan Openbare Werken is ver zocht de verbouwing te bestuderen. Het resultaat hiervan is, dat Openbare Werken de verbouwing in étappes zal kunnen uit voeren. In de zomer 1957 zal een nieuwe toneelverlichting worden aangebracht en tevens zal dan de verbouwing van de kleed kamers, die nodig is om een zijtoneel aan te brengen, ter hand worden genomen. Nieuwe foyers zullen in het jaar daarop worden aangebracht. In februari zal de ver grote toneelaccommodatie tot stand zijn ge komen. In het seizoen 19581959 zal de Nederlandse Opera dan weer in Haarlem kunnen optreden. De voorstellen, die de heer Albrecht heeft gedaan zullen met de schouwburgdirectie worden besproken. hij principiële bezwaren had. Verder viilde hij nadere inlichtingen en specificaties ontvangen over het werk van de stichting. Op grond van deze bezwaren zou hij helaas het voorstel van B. en W. moeten afwijzen. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer Albrecht, had eerst in een korte verklaring het standpunt van zijn fractie geformuleerd, dat neerkwam op een onvoorwaardelijke steun voor het voorstel van B. en W. Dit standpunt werd nader toegelicht door zijn fractiegenoot, de heer Voogd, die in een warm pleidooi voor het door de stichting voorgestane werk, de grote betekenis van dit werk on derstreepte. Hij was van mening, dat met aanvaarding van de voorgestane vermin dering van het subsidie, een nieuwe en on gewenste methodiek in de stijl van deze gemeente werd geïntroduceerd. Hij wees er op, dat de vertegenwoordiger van het departement, na ampele bestudering, vol komen akkoord was gegaan met de in het raadsvoorstel genoemde bedragen en meende, dat hier niet van afgeweken kon worden. Tevens legde de heer Voogd de nadruk op het grote belang van het kleu- terwerk, dat zeker niet aan het totaal kan worden onttrokken. De voorzitter zei in zijn antwoord van mening te zijn, dat het gevoerde debat slechts financiële consequenties betrof. Hij gaf een nauwkeurige en uitvoerige analyse van de kosten in het voorstel van B. en W. genoemd en kwam tot de slotsom, dat deze bedragen alle zeker gerechtvaardigd waren. Hij vergeleek de cijfers .rrfet wat de grote gemeenten op dit gebied uitgaven en vond jn vergelijking hiermee de voorgestelde be dragen voor Haarlem zeker aan de rede lijke kant. In antwoord op een opmerking van de heer Proper, zei de voorzitter, dat bij het maatschappelijk werk zeker de verzorging van „peuters" (welke benaming hij beter vond, dan kleuters, omdat hel hier om kinderen van 24 jaar ging) niet ver waarloosd zou worden.' Voor veertig kin deren maximaal zouden twee peuterleid sters en twee assistenten nodig zijn, die bij een eventuele vermindering van het aantal kinderen naar evenredigheid zouden kun nen afvloeien naar ander buurthuiswerk. „Uitkammen" vond hij mèt de heer Proper een ongelukkige uitdrukking, hoewel hij niet van mening was, dat het samenbren gen van een groter aantal van de maat schappelijk zwakke gezinnen een bezwaar was, omdat contacten met de overige be volking zoveel mogelijk bevorderd zou worden. In tweede instantie nam de heer W e n- sing (C.H.U.) het woord, die tot zijn reeds genoemde motie kwam om het totaal be drag van het subsidie te verminderen tot 75.000,waarbij het stichtingsbestuur dan zou kunnen bepalen, op welke onder delen deze bezuiniging dan zou worden toegepast. Scherpe kritiek op dit voorstel kwam van de heer Voogd (Arb.), die het een klein gebaar vond, een grote stad als Haarlem niet waardig. De heer Spek (A.R.) was het echter met de heer Wensing eens: hij vond de stichting naar verhouding zeer ruim gesub sidieerd en wilde vaststelling van een grens tot waar men in deze zou kunnen gaan. De motie-Wensing werd vervolgens in stemming gebracht met het vermelde resul taat. Tegen de motie stemden mèt de ge hele Partij van de Arbeid-fractie de heren Schreurs en Loerakker (beiden K.V.P.). In andere fracties behoorden tot de voorstem mers onder wie zich ook de wethouders Bakker en Angenent bevonden. Hierna kwam de voorzitter met zijn reeds eerder genoemd voorstel, waarover op verzoek van mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) ook gestemd moest worden. Het voorstel werd aangenomen met 27 tegen 9 stemmen. Tot de tegenstemmers behoor den, behalve de communistische fractie, mejuffrouw Bolsius en de heren Schreurs, Loerakker, Vissers, Knape en Adelaar (allen K.V.P.). Een tweede belangrijk punt, waarover een vrij uitvoerige discussie werd gevoerd, was het voorstel tot uitbreiding van het geneeskundig schooltoezicht tot de leerlin gen van de scholen voor voorbereidend onderwijs. In het algemeen oogstte het voorstel instemming. Mevrouw Schelte maConradi (V.V.D.) waarschuwde echter tegen inmenging van de geneeskun dige dienst ten opzichte van het leerplan en schoolsysteem. Wat het spreekuur in het gebouw van de G.G.D. betreft, wilde zij dit alleen zien voor gevallen, die al aan hangig zijn, anders zou het kans lopen een soort klachtenbureau te worden, waartegen zij meende te moeten waai'schuwen. Mevrouw Kerkhof fPet (Arb.) vroeg zich af, hoe ruim 4500 leerlingen door één arts zouden kunnen worden ge controleerd. Ook vroeg zij of voor het on derzoek geen rijdende kliniek kon worden aangekocht. Mejuffrouw Bolsius (K.V.P.) had be zwaar tegen de tijd, die er in het onderzoek :cp3Dcccococcccocx<xococoooaxxxoocco^x»Doxc<xcccoooocc Tijdens de Haarlemse gemeenteraads vergadering van gistermiddag trad plotseling een twintigtal jongens en meisjes van om en nabij de tien jaar, onder leiding van hun onderwijzer, de raadszaal binnen en nam, zonder geruis, plaats op de publieke tribune. Zij volgden onder doodse stilte hun nerzijds een klein deel van de debatten over de subsidieverlening aan de RANO. Nog vóór de vergadering ev.en later achter gesloten deuren werd voortgezet, was het gezelschap al weer even stil vertrokken, als het gekomen was. Boze tongen beweerden, dat het hier een nieuwe strafmethode bij het lager onderwijs betrof >=OC<XX>30COOO^OOOCXX>OCOOCOOC>DOOCCCCOOOCXXXX>0<X)OCXXXOCCOa zal gaan zitten en was eveneens tegen in menging in het leerplan. Persoonlijk was zij van mening, dat er bij het voorgestelde medische schooltoezicht teveel wordt inge grepen op het terrein, dat tot de ouders behoort. Het onderzoek paste volgens haar niet in de schoolsfeer, maar eerder in die van de huisarts. Ook de heer DeLandmeter (C.H.U.) stelde een vraag naar aanleiding van de verantwoordelijkheid van de ouders. Wethouder Bakker beantwoordde de spreeksters en spreker vrij uitvoerig. Er zullen twee schoolartsen met het onder zoek worden belast. Elk zal een halve dag per week per school besteden. Inmenging in het leerplan zal niet plaats hebben, wèl zal er gewaarschuwd moeten worden als de kinderen overbelast zijn, en deze over belasting hun gezondheid zou benadelen. Het spreekuur op de G.G.D. is alleen voor oproepen voor een nader gesprek met ouders en leerlingen. Wethouder Bakker stelde uitdrukkelijk, dat de ouders in de eerste plaats verantwoordelijk blijven. Ook verzekerde hij, dat de behandeling bij de huisarts zal blijven: de schoolarts consta teert slechts. Door dit uitvoerige antwoord toonde mejuffrouw Bolsius zich niet te vreden: zij wilde het voorstel in stemming gebracht zien. De uitslag was dertig voor, vier tegen. Behalve mejuffrouw Bolsius stemden de heren Knape en Van der Veldt (eveneens K.V.P.) en Wensing (C.H.U.) tegen. Bij het voorstel tot wijziging van de ver ordening tot regeling van de jaarwedden en de toelagen van het personeel van de scholen voor buitengewoon lager onder wijs, voerden de heren W e n s i n g (C.H.U.) en Proper (Comm.) het woord, die zich beiden afvroegen, waarom het personeel van de openluchtschool ook van de wijziging profiteerde. De heer Proper bepleitte bovendien een verhoging van de beloning voor de leerkrachten voor moei lijk opvoedbare kinderen. De heer Wensing vroeg of onder de rege ling ook kleuteronderwijzeressen vielen. Op deze laatste vraag antwoordde wethouder Geluk bevestigend, die verder van me ning was, dat de buitenschoolse arbeid van de openluchtschool eerder van psychische, dan van medische aard was. Daarom vond hij het redelijk, dat de leerkrachten aan deze school dezelfde max-ge zouden genie ten als die aan de school voor moeilijk op voedbare kinderen. Bij het voorstel tot vex-lening van steun aan het r.k. kerk- en schoolbestuur van de parochie van de H. Liduina tot het stich ten van een gebouw voor een op te richten kleuterschool aan de Herman Robbers- straat werden door vei'scheidene raadsle den de urgentielijsten voor de scholenbouw ter sprake gebracht. De heer Voogd (Arb.) vroeg of de overheid ook vooraf overleg met de gemeente pleegde over de urgentie en de heer Proper (Comm.) vroeg zich eveneens af in hoeverre met plaatselijke ï-angorde bij de uitreiking van bouwvergunningen wordt rekening gehouden. Ook de heer W e n s i n g (C.H.U.) stelde vragen van gelijke strek king. Wethouder Geluk kon de drie sprekers dan ook tegelijk beantwooi'den en zei, dat naast de opstelling van de urgen- tielijst overleg plaats heeft met de over heid. Voor kleuterscholen gebeurde dit tot dusverre niet. Hij wilde er echter op aan dringen, dat vóór het contact met de over heid, de inspecteur van het kleuteronder wijs met het gemeentebestuur overleg pleegt omtrent de vraag waar urgentie het meest gewenst is. Hij wilde overwegen het Nedei'lands Economisch Instituut op dracht te geven de ui'gentie nog eens na te gaan. Bij de discussies over het voorstel tot het geven van een subsidie voor één keer van f 1000 voor de Radio Amateurs Net work Organization" waren er enige raads leden, die deze organisatie wel nuttig von den, maar die de RANO niet voor gemeen telijke subsidie'in aanmerking wilden la ten komen. Deze mening v:aren met name toegedaan door metirouw Scheltema- Conradi (VVD) en mejuffrouw Bol sius (KVP). De heer W en s in g (CHU) ivas ook niet enthousiast, maar wilde de duizend gulden voor één keer wel toestaan, mits hierdoor geen precedent geschapen werd. Slechts mevrouw Kerkhof f-P e t (Arb.) en de heer M o I (Comm.) waren voor de verstrekking van het subsidie. Wethouder Bakker stelde in zijn ant woord ook. dat het hier om een schenking voor één keer ging en ivist met zijn betoog de twijfelaars voor het voorstel te winnen. De heer Wensing (C.H.U.) maakte tijdens het debat over het voorstel tot de bouw van een complex van 60 woningwet woningen aan de Stephensonsti'aat bezwaar tegen de gemeentelijke exploitatievorm en de heer Voogd (Arb.) stelde de voor hem traditionele vx-aag naar het aanbren gen van kunstwerken aan de woningen. Mevr. S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V.V.D.) vroeg of de groenstrook voor de huizen een In de Haarlemmerhout klinkt het gerucht van bijl en zaag. Dode, zieke of gevaar voor voorbijgangers en het verkeer opleverende, woudreuzen gaan „voor de bijl". Negen bomen aan de Spanjaardslaan zullen worden omgehakt. Aan de Hildebrandlaan zijn verscheidene reuzenbomen met een lengte van soms veertig meter gedoemd te verdwijnen, omdat ze een gevaar opleveren voor de voorbijgangers en de huizen in de onmiddellijke omgeving. Vijf bomen zijn reeds geveld. In de komende dagen zullen er nog vier worden omgehakt. Op de foto: twee houthakkers kloven de wortels van een popel. Het doodvonnis woidt „geveld". Nog enkele uren en de boom zal met krakend geweld neer storten en oud en der dagen zat een rustplaats vinden op de geurende grond. In het hoofdstuk Onderwijs van de Memorie van Antwoord spreken B. en W. van Haarlem hun bezorgdheid uit ten aanzien van de mogelijkheid van een eventuele ver ruiming van de scholenbouw, ondanks het feit, dat het voor 1957 ter beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen beschikbare bouwvolume, in geld uitgedrukt, groter is dan dat van voorafgaande jaren. B. en W. vrezen, dat het bedrag van de verhoging vrijwel geheel nodig zal zijn voor de gestegen bouwprijzen. Ook de stimulatie van scholenbouw door middel van systeembouw zal volgens B. en W. niet het gewenste effect sorteren, voordat slechts een percentage van de bouw kosten van een schoolgebouw in systeembouw (waarvan de prijs nagenoeg gelijk is aan die van een school gebouwd in traditionele bouw) ten laste van het bouwvolume wordt gebracht. Het antwoord van B. en W. bevat verder een overzicht van de stand van zaken in de Haarlemse scholenbouw op 1 oktober 1956, waaraan wij het ei gende ontlenen. i Op de vereiste toestemming, respectieve lijk urgentieverklaring van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wachten bouwplannen voor: een r.k. kleu terschool, nabij de Geusevesperstraat, re stauratie van de gymnastiekzalen aan de Kleine Houtweg/Badhuisstraat, het vierde gedeelte van het Coornhertlyceum, de r.k. industrie- en huishoudschool aan de Garen- k.okerskade, de verbouw van het schoolge bouw Leidseplein 33, waarin zijn gevestigd de Lorentzschool en de kleuterschool „De Peppels", de vex-betering van het gebouw van de meisjes H.B.S. aan de Tempeliers straat, verbetering van een gymnastiek lokaal van de Tetterodestraat en een ge meentelijke kleuterschool nabij de Jan Gijzenschool. Op de goedkeuring van de rijksinspecteur van het lager onderwijs wachten de plannen voor de stichting van een gebouw voor de Rudolf Steinerschool aan de Anna van Burenlaan, de bouw van een gymnastiekzaal bij de Van Zeggelen- scholen I en'II, de stichting van een per manent gebouw voor de Hildebrandschool voor m.u.l.o. aan de Jan Gijzenvaart en de stichting van een nieuw gebouw voor de Wethouder Westerveldschool aan het Her man Heyermansplein. Bestekklaar gemaakt worden: een ge bouw in de zogenaamde scholenstrook in Delftwijk voor de Charlotte de Bourbon- school, een kleine gymnastiekzaal bij de scholen in de scholenstrook in Delftwijk en het schetsplan voor de bouw van een ge meentelijke kleuterschool in Delftwijk- Zuid. Nog geen overeenstemming met schoolbesturen is bereikt bij de plannen voor de bouw van een gymnastieklokaal bij de r.-k. school voor g.l.o. aan de Geuse vesperstraat, de bouw van een r.-k. school voor g.l.o. aan de Jan Gijzenkade en ten aanzien van het schetsplan voor de bouw van een r.-k. jongensschool voor g.l.o. aan de Richai-d Holkade. Geen uitvoering kon nog worden gegeven aan de bouw van de Koningin Julianaschool in Parkwijk, omdat het uitbreidingsplan van Parkwijk nog niet gex-eed is, aan de bouw van een nieuw ge bouw voor de pi-otestants christelijke school voor g.l.o. aan de Dreef 20, omdat nog geen bouwterrein gevonden is, aan de bouw van een school voor voortgezet ge woon lager onderwijs, omdat het onder zoek naar de omvang en de meest geschikte plaats van deze soox*t scholen nog niet is afgesloten, voor de bouw van een r.-k. school voor g.l.o. in de parochie van Petrus ADVERTENTIE VERHUUR - „VERMA" MARNIXSTRAAT 60 - TELEFOON 11695 plantsoen zou worden. Wethouder Hap- pé achtte exploitatie door de gemeente noodzakelijk in verband met de geboden mogelijkheid tot opschuiving van bewoners van de bestaande gemeentecomplexen met lagere huurprijzen, teneinde die woningen beschikbaar te doen zijn voor economisch zwakkeren. Het gemeentebestuur heeft op- dracht gegeven tot het aanbi'engen van kunstwerken aan de woningen in ovei'leg met de architect. De groenstroken waren index-daad bestemd om als plantsoen te dienen. Tenslotte deelde de voorzitter mee, dat B. en W. nog geen tijd hadden gehad de vragen van de heer Iiennevelt (Comm.) over het huren van arbeids krachten door het Gemeentelijk Enex-- giebedrijf buiten het Arbeidsbureau om, te bestudex-en en hij stelde het commu nistische x-aadslid voor er mede akkoord te gaan, dat de vragen in de volgende vergadex-ing zouden worden beantwoox'd. De heer Hennevelt toonde zich teleurge steld en verbaasd en zei zich noodge dwongen te schikken, nadat hij gelegen heid had gekregen zijn vragen nader toe te lichten. Alle andere raadsvoorstellen werden zon der, of met een korte discussie aangeno men. en Paulus, omdat van het schoolbestuur nog geen plan ontvangen is en voor de bouw van een gereformeerde school voor g.l.o. in het gebouw Leidseplein 36, omdat voor deze verbouwing nog geen urgentie verklaring aan het schoolbestuur is afge geven. Tenslotte is het plan tot uitbreiding van het schoolgebouw van de r.-k. meisjes school voor g.l.o. en u.l.o. aan de Kleine Houtweg 24 bij het schoolbestuur in voor bereiding en wordt het schetsplan voor de verbetex-ing van het schoolgebouw Tette- rodestraat/Wouwermanstraat thans uitge werkt. Noodlokalen B. en W. menen, dat voor de voorzie ning in het gebrek aan schoolruimte op kox-te termijn zo nodig zal moeten worden overgegaan tot de stichting van noodloka len. In de uitbreidingsplannen zal plaats wor den ingeruimd voor de verplaatsing van de Albert Schweitzerschool en bij het ont werpen van uitbreidingsplannen zal reke ning worden gehouden met een uitbreiding of een verplaatsing van scholen voor bui tengewoon onderwijs om te komen tot een voldoend aantal van deze scholen en een goede diffex-entiatie. Wat het kleuteronderwijs betreft wordt meegedeeld, dat plannen in voox-bereiding zijn voor de bouw van drie gemeentelijke kleuterscholen: nabij de Van Zeggelen- school II, nabij de Jan Gijzenschool en in Delftwijk-Zuid. Aan het bestuur van de Vereniging van Nijvex-heidsondexrwijs is toestemming gegeven tot het bouwen van een nieuwe vleugel aan het gebouw van de lagere technische school aan de Klever parkweg. De oprichting van een tweede huishoud- en industrieschool moet nog de Koninklijke goedkeuring vex-werven. Deze goedkeuring zou nog deze maand tegemoet kunnen woi'den gezien. Met de vex-betex-ing van de gemeentelijke scholen en hun inrichting wox-dt systema tisch doorgegaan. Aan de directeur van openbare werken is verzocht te rapporteren over de moge lijkheid van de stichting van een school voor individueel lager nijverheidsonderwijs in het zuid-oostelijk deel der gemeente. Als streefdatum voor de aanvang van de cursussen is aangehouden 1 september 1957, waarbij voorlopig zal worden uitgezien naar tijdelijke huisvesting. Naar aanleiding van de klacht over on voldoende beheersing van de Nederlandse taal is een commissie samengesteld onder voox-zittex-schap van dx\ L. M. van Dis, die naar de oorzaken van het euvel een onder zoek zal moeten instellen. Wat de reorganisatie van het middel baar en voorbereidend hoger onderwijs betreft, hopen B. en W. voor de cursus 1957/1958 een en ander zijn beslag te doen krijgen, waarbij dan vermoedelijk een 6- jarige cux-sus aan de h.b.s.en A en B en een kopklasse aan de h.b.s. voor meisjes zullen worden gekoppeld. Tenslotte zal de aanstelling van een ad ministratieve kracht aan de u.l.o-scholen het mogelijk maken, dat de leex-lingen van deze scholen binnenkort ook deel zullen kunnen nemen aan de schoolmelkvoorzie- ning. Verzwegen inkomsten of) te geven De Haarlemse rechtbank heeft van morgen een negenenveertigjarige koopman uit Haarlem, die zich te verantwoorden had wegens het feit, dat hij na zijn faillisse ment zijn baten en inkomsten niet aan zijn curator had opgegeven, vei-oordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. De eis luidde veertien dagen geleden een gevangenisstraf van acht maanden. Volgens de cux-ator, die als getuige op trad, had verdachte niet opgegeven over contacten te beschikken. Bij het opmaken van de balans was hem gebleken, dat de koopman nog een bedrag van f 337 bezat. Later had hij niet opgegeven bij een zwa ger gewei'kt te hebben tegen een loon vah f 35 per week en bij een bedrijf, waar het salaris f 500 per maand bedroeg. Naar wij vernemen heeft de directie van de NZII aan de minister van Economische Zaken toestemming gevraagd de tarieven voor het rezigersverkeer op de stadsRjnen te Haarlem te mogen verhogen. De NZH heeft voorgesteld de prijs van de enkele ritten van vijftien op twintig cent te brengen en van het overstapje van twin tig op vijfentwintig cent. Op de rittenkaarten van een gulden zal een rit minder worden geboden, dus zes in plaats van zeven enkele reizen. De abonnementen en weekkaarten zullen eveneens enigszins in prijs worden ver hoogd, evenals de stadstrajecten van de in- terlocale tram- en buslijnen. Ongewijzigd blijft echter de prijs van het ovei'stapje van het stadsnet op lijn 8 met bestemming Vel- serend en omgekeerd en van het stadsnet op de bus naar De Glip vice versa. Ook de enkele x-it op lijn 8 van Haarlem naar Vel- sere d blijft onverandei'd. Het kinder kaartje blijft tien cent kosten. De directie van de NZH heeft deze aan vraag tot tariefverhogingen gemotiveerd met de voox-tdurende kostenstijgingen der laatste jax-en, welke tot nu toe niet in de ta rieven tot uitdrukking werden gebracht. De veertienjarige knaap, die naar wij reeds berichtten, onlangs de directrice van een jeugd-tehuis aan de Amstelveenseweg te Amsterdam met een mes te lijf is ge gaan, is woensdagmiddag te Amsterdam door de Bloemendaalse recherche verhoord, tijdens welk verhoor de jongen bekende in de nacht van vrijdag op zaterdag ook de diefstal van 400.in het kinderhuis „Wees een zegen" aan de Hoge Duinendaal- seweg in Bloemendaal gepleegd te hebben. De vierhonderd gulden zijn inmiddels ver dwenen, aangezien de jongeman zich daar voor onder meer een polshorloge, een draagbare radio en een scheerapparaat had aangeschaft. Ook heeft hij de diefstal van 50.in hetzelfde kinderhuis, van on geveer vier weken geleden bekend gepleegd te hebben. Vanmorgen om kwart voor elf is een loodgieter, die een gasleiding repareerde in een huis aan de Frederik Henchiklaan te Haarlem, door gas bedwelmd. De man, die met zuurstof weer werd bijgebracht, is ter observatie in het Grote Gasthuis opge nomen. In antwoord op vragen door raadsleden gesteld, delen B. en W. van Haarlem in de Memorie van Antwoord mee, dat bij de dienst voor Openbare Werken een plan in voorbereiding is voor een nieuw te bouwen werkplaats tot herstel van antieke textiel. De gasverlichting op straat te Haarlem wordt ieder jaar minder. Een elektrische straatverlichting komt er voor in de plaats. Van het oorspronkelijke aantal gaslantaarns vair 3751 stuks waren er op 31 december 1955 nog 2560 over. Naar schatting zal dit aantal in 1956 verminderen tot circa 2200. Hoewel reeds vele bruggen van elektrische verlich ting zijn voorzien komen er inderdaad nog bruggen voor met gasverlichting. Ook bij deze bruggen zal bij voortdurende elektrifi catie van de straatverlichting de gasverlich ting verdwijnen. HAARLEM, 31 oktober 1956 ONDERTROUWD: 31 okt.: J. W. van Westerop en J. C. M. van der Valk; G. J. Woudenberg en C. M. M. van Altena; B. Meijer en A. van Norde; A. Gilein en M. J. M. P. Zuidhoek; J. Kooxmsti-a en W. H. J. Fei-werda; J. W. K. Dielh en M. C. Spier dijk; L. F. Meijer en T. Appelman; P. D. Tjeertes en M. van der Drift; M. de Waal en M. Th. Schouten; A. F. H. van Vuure en C. C. B. van Deursen; C. Vos en J. C. Krom; H. Bos en A. M. Floor; M. J. A. Donders en K. Faas; J. de Vries en M. H. E. Semé; C. Hogenbirk en F. van der Boon; J. J. Maar schalk en M. J. Raps; E. A. Kaspers en R. A. Polman; H. J. Kruijff en A. van Dijk; K. van Sloten en H. Wessels; W. de Vries en J. C. M. Ketelaar; W. A. Veugen en H. E. Stolk; G. Prins en M. C. van der Meij; Th. Beels en S. J. de Beus; C. Nieman en W. J. de Ko ning; R. Das en M. Feijen; J. Zwart en S. van der Meer; F. van Dijk en A. A. M. van Schie; F. Kruijff en L. G. van Urk. GEHUWD: 31 okt.: H. Soen en G. Roe- landse; H. A. Moors en G. Brussel; A. Kruijswijk en C. Cörvers; W. Bijl en G. M. G. Kenter; N. C. J. Kauling en A. M. Roest; W. Zaremba en J. P. Veldhuis; J. Bekooij en I. Terpstra; C. J. Westenbei-g en E. Kohier; H. J. M. Snoeks en C. M. van Brei'o; J. W. F. Schoon en W. C. I. Rodenburg; L. Koeman en S. D. van Everdingen; J. H. Bijster en S. Jaspers; P. H. Geers en A. M. Koopman; K. van Wijk en R. G. Rijpstra. BEVALLEN van een zoon: 30 okt.: A. M. Oskamp-Hagoort; M. Bennema-Van 't Slot; G. J. de Vries-Riphaagen; 31 okt.: P. Gosewehr-Van der Heiden; A. C. Boot- Walkers BEVALLEN van een dochter: 29 okt.: F. Veenstra-Van Kessel; 30 okt.: C. L. Oos- trom-Pus; 31 okt.: M. ter Maat-Boogaard. OVERLEDEN: 29 okt.: W. J. L. van Buu- ren, 55 j„ Gasthuisvest; C. van Roode, 77 j., Kampersingel; 30 okt.: C. J. A. Zwier, 54 j., Hofdijkstraat. GEBOREN: Johan Jacob, z. van C. B. Du- try van Haeften en E. F. Waldkötter; Sta nislaus Henx-icus, z. van W. P. Snijders Blok en A. D. J. Eggerding; Tanja, d. van G. van Er: en J. W. Oudshoox-n; Anne Marinus, z. van J. J. Siezenga en H. M. Baalbergen; Marieke Nannette, d. van F. Kniese en C. H. Weimar. ONDERTROUWD: G. Visser en K. Griek- spoor; C. G. Braat en M. W. M. van der Horst. GETROUWD: J. M. Louter en M. H. C. Tesselaar; J. Frijn en M. van den Berg; S. van Oorde en M. A. Julius; R. M. van der Meulen en J. H. Stefels; J. T. Stoel en G. Kluen; J. W. Gigengack en E. M. Campfens; H. Schoone en J. Maliepaard. OVERLEDEN: J. G. Langendonk, 74 j.; G. ten Bruggencate, 92 j.; Wed. C. W. van der Weiden-Milatz, 78 j. GEBOREN: S. E. de Vries-Stuut, dr. ONDERTROUWD: K. J. Hoogenhout en J. E. Fijlstra; C. Boelhouwer en I. Balke; J. W. van Eden en C. Römelingh. GETROUWD: H. H. J. Meijer en M. Lan- genberg; J. Tichelaar en J. Kooij. OVERLEDEN: Chr. A. Bisschop, 39 j.; Mevr. A M. Bosman-Heemskex-k, 65 j.; A. C. Bos, 34 j.; Mevr. G. F. Mulder-Rousseau, 76 j.; Mevr. J. P. Jansen-Cerati, 70 j.; J. J. Onnekes, 61 j.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 13