Hervormingsdag in Heemstede Haarlemse kinderen tekenden de indiaan van hun dromen Haarlem wordt verzamelplaats van buitenlandse dagjesmensen Het wordt kouder Intensieve propaganda van Haarlems Bloei Amsterdamse Beurs Kort en bondig DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 13 DARMSTOORNISSEN slechte SPIJSVERTERING ONBEHAAGLIJKHEID VERGIFTIGING Kennemer Zweefvlieg Club maakt op 11 november 1500-ste start Kleermaker verdacht van bromfietsendiefstal Rattenbestrijding en -verdelging Orchideeënkweker vestigt zich in Luxemburg Mr. De Graaf opnieuw benoemd tot burgemeester Warme OVERJASSEN „Kinderboek 1955" over het leven der Lappen Expositie in jeugdbibliotheken Leidenaar kreeg lift in eigen auto Haarlems Ghr. Mannen koor in het Concertgebouw „Leiding geven in deze tijd" Rus en Brit delen de Nobel prijs 1956 voor scheikunde Jaarvergadering afd. Haarlem VII P.v.d.A. Humanitas heeft nieuw kantoor ingericht Scheepvaart In Heemstede werd de Hervormingsdag woensdagavond herdacht met een bijeen komst in de bovenzaal van het Minerva theater georganiseerd door de plaatselij ke afdelingen van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, de Christelijk Historische Unie en de Antirevolutionaire Kiesvereni ging „Nederland en Oranje". De voorzit ter van laatstgenoemde afdeling, de heer J. van Andel, opende deze bijeenkomst met het lezen van 1 Johannes 3. De heer Van Ander betreurde het, dat de Hervormings dag in Heemstede nog niet kerkelijk kon worden gevierd. Over de hevige beroering, waarin de wereld opnieuw verkeert, wilde de heer Van Andel thans niet meer zeggen, dan dat de christenen zich nauw betrokken voelen bij de vrijheidsdrang der verschil lende volken, welke in deze troebelen tot uitdrukking gekomen is. De spreker voor deze avond was dr. ir. G. A. Kluitenburg uit Leiden, die als onderwerp voor zijn rede „De taak als belijdend Protestants- Christen" behandelde. Dr. Kluitenburg meende, dat deze in het kort kon worden omschreven als „Christen te zijn", of zoals een hoogleraar eens had opgemerkt „Met huid en haar toebehoren aan Jezus Chris tus". Dit houdt dus in, dat de christenen zich dienen te voegen onder de heerschap pij van God. In dit verband moest spreker constateren, dat de christenen bij deze taak onderling zoveel van opvatting ver schillen. Niet alleen op het kerkelijke, maar ook op het politieke vlak, hetgeen bij voorbeeld ook bij de laatste verkiezingen weer is gebleken, toen vele protestanten hun stem op Drees hebben uitgebracht, naar sprekers overtuiging uit angst voor Romme. Kiezers, die vroeger stellig C.H. of A.R. zouden hebben gekozen. Deze pro testanten stelden aldus hun politieke ge zindheid primair en hebben op grond daar van hun keuze bepaald. Niet berusten In het vervolg van zijn betoog noemde dr. Kluitenberg nog een aantal andere voor beelden, waaruit deze verschillen in op vatting bleken, en vroeg zich daarna af hoe de christen diende te staan tegenover deze controversen. Spreker wilde niet geloven dat het op hun weg ligt hierin te berusten. Een mogelijke oplossing zag hij in een nau wer contact tussen A.R. en C.H., omdat het immers christenplicht is elkaar te willen ontmoeten en voor eikaars gedachten open te staan. Wel waarschuwde hij tegen het euvel der vereenzelviging, dóór een eigen opvatting van het evangelie te beschouwen als Gods wil, want dit evangelie is nu een maal geen encyclopaedie. Spreker noemde het bedroevend deze verschillen in het be lijdend protestantisme te moeten constate- ADVERTENTl E Hier ts Uw middel dat veilig en zeker werkt helpt snel tegen MAAGSTOORNISSEN (oprispingen, branderigheid, maagzuur) (diarree) („opgeblazen gevoel") (na overvloedig gebruik van alcoholische dranken, „kater") (zowel door bedorven voedsel als door carbol, lysol e.d.) Direct d<- dokter waarschuwen. Medicinaal Norit zuivert Uw maag onmiddellijk Dank zij het prachtige weer van zondag was het in de lucht boven het „Langeveld" te Noordkijkerhout een drukte van belang. De leden van de Kennemer Zweefvlieg Club Haarlem maakten niet minder dan 69 starts en men verwacht dan ook dat de K.Z.C.-leden op 11 november hun vijftien honderdste start in 1956 zullen maken het geen uiteraard met enig officieel vertoon zal plaats hebben, aangezien het hoogst tot nu toe bereikte aantal (in 1955) duizend starts bedroeg. De vijftienhonderdste vlucht zal boven dien op 17 november gevolgd worden door een grote feestavond. Overigens was het zondag j.l. voor twee leden van de Kennemer Zweefvlieg Club, de heren Neve en Van der Water, een bij zonder belangrijke dag; zij vlogen name lijk voor het eerst solo. Beiden maakten deze eerste vlucht in de eigen gebouwde Grünman Baby, de trots van de K.Z.C. Een 46-jarige kleermaker die in Nijmegen door de politie aldaar was aangehouden heeft aan de Haarlemse recherche meege deeld in het begin van de maand september in Haarlem twee bromfietsen gestolen te hebben. De eerste brommer, die een waarde had van f 350, had hij te pakken gekregen door er een proefritje op te maken en de tweede bromfiets (f 448) kreeg hij door de bromfiets te huren en niet terug te brengen. In beide geval en legitimeerde de kleer maker zich met een rijbewijs dat zoals later duidelijk werd, vervalst bleek te zijn. Een van de bromfietsen kon worden opgespoord. ren, maar wanneer beide partijen tot ge sprekken in eigen kring bereid zouden blij ken, wordt het goede geluid misschien nog wel eens gehoord. Dr. Kluitenburg achtte deze Heemsteedse bijeenkomst van C.H. en A.R. in dit opzicht reeds een verblijdend teken, want helaas is een dergelijke verga dering in vele andere plaatsen van ons land nog totaal onmogelijk. Maar daar naast adviseerde hij bij dit alles critisch te zijn als Luther indertijd is geweest. De taak van een belijdend protestant is immers een waarachtig christen te zijn, aldus besloot dr. Kluitenburg zijn met de grootste aandacht beluisterd betoog. In zijn dankwoord tot de spreker merkte de heer Van Andel hierna op, dat de pro testanten in Heemstede voldoende ruim van opvatting zijn om mr. dr. Van Brug gen als lid der CHU van harte geluk te wensen met zijn benoeming tot Eerste Ka merlid, met welke woorden de vergade ring door een spontaan applaus zijn in stemming betuigde. Na de pauze was er nog gelegenheid tot het stellen van vragen, waarop deze herdenking met het zingen van het Lutherlied besloten werd. Lezing van ir. A. J. Op hof Elk najaar wordt door deskundigen van ae Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen de strijd tegen de bruine rat aan gebonden, wanneer het voedsel des velds schaarser wordt, en de ratten gemakke lijker te vangen zijn. Helaas waren er dinsdagavond slechts on geveer vijfentwintig belangstellenden aan wezig in de voordrachtzaal van bet P.E.N. te Bloemendaal, waar ir. A. J. Optiof, chef van de afdeling Gewervelde Dieren van de Plantenziektenkundige Dienst te Wagenin- gen, een zeer belangwekkend en deskundig betoog hield over rattenbestrijding en rat- tenwering. Voornamelijk waren hierbij mensen aanwezig die op de een of andere wijze met de rattenverdelging te maken hebben, doch het geldt hier een algemeen belang en daarom betreurde de burge meester van Bloemendaal, dr. D. H. Peere boom Voller, het in zijn openingswoord, dat er voor deze bijeenkomst zo'n geringe belangstelling bestond. Ir. Ophof begon met te vertellen dat het terrein van de rattenbestrijding zeer groot is en hij kon daar dus op deze avond slechts in vogelvlucht op ingaan. De rat brengt schade aan voorraden levensmiddelen en doodt huisdieren (on geveer driehonderd kuikens per nacht zijn geen uitzondering). Zij leeft in riolen en trekt vandaar naar vuilnisbelten en mest hopen. Ook brengen ratten bezoeken aan schuren, woningen en opslagplaatsen en knagen zij kabels en waterleidingbuizen stuk. Wil de bestrijding van deze uiterst ge vaarlijke dieren efficient zijn, dan moet men de levensgewoonten van deze dieren kennen. Een rat is een slim dier, dat naar een jachtterrein uitziet waar zij voldoende voedsel kan vinden en waar nestelgelegen heid is.Men moet de ratten eerst bestrijden en daarna pas de rommelhoeken, waar zij zich genesteld hebben, opruimen. Een rat is na drie maanden geslachtrijp, de dracht duurt een maand. Tweehonderd jongen per jaar vormen voor een rattenpaar geen uit zondering. Bij zulk een sterke vermenig vuldiging-moet de bestrij'dirig"rrfët' 'krh&ht ter hand worden genomen. Als een ratten- familie is uitgeroeid"' dooi" de "activ~iteiV' Van de mens komt er een jachtterrein vrij. De individuele verdelgingsactie is meestal van korte duur en een georganiseerd bestrijden is daarom noodzakelijk. Daarbij geeft de Plantenziektenkundige Dienst te Wagenin- gen uiterst waardevolle adviezen en werkt met de diverse gemeenten in ons land, waar de rattenbestrijding noodzakelijk is, samen. In een vijfhonderd gemeenten in ons land houdt men zich al intens met de rattenbe strijding bezig en vaak met zeer goede re sultaten. Er zijn tal van vergiften in de handel om deze schadelijke dieren te be strijden. Vroeger placht men dit met scilla en arsenicum' onder andere te doen, thans zijn er ook andere vergiften daartoe. Na de bestrijding moet men zich ook bezighouden met de rattenwering, waarbij de condities om binnen te dringen en zich te nestelen slechter gemaakt wordt. Het is van belang voor de hygiëne deze dieren deskundig te bestrijden, eventueel met hulp van gemeen telijke diensten. Na het verhelderend betoog van ir. Ophof was er gelegenheid tot vragen stellen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. De heer Ophof vertoonde nog een aantal fraaie lichtbeelden evenals twee film-. Een van deze films, vervaardigd door. de Plan tenziektenkundige Dienst in samenwerking met de Stichting Nederlandse Onderwijs Film, liet iets zien van het leven van de rat in de stad en een algemene propaganda- geluidsfilm toonde duidelijk welk een enorme schade deze knaagdieren kunnen aanrichten. De heer E. H. Tenhaeff. eigenaar van de orchideeënkwekerij „Orchidophelia" aan de mr. Enschedéweg te Aerdenhout gaat zich met zijn gezin in Mondorf in Luxem burg vestigen, waar hij een tweede plan- tenkwekerij bezit, een nog jong bedrijf. De chef van de kwekerij in Aerdenhout. de heer H. W. Schouten, zal de zaken voor hem behartigen. De heer enhaeff blijft eigenaar van bei de bedrijven en hij zal geregeld naar ons land komen. Er zijn zelfs plannen om óf in Noord-Frankrijk óf in Luxemburg nog een derde kwekerij, maar dan weer uitsluitend voor orchideeën te beginnen. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van 16 november opnieuw benoemd tot burge meester der gemeente Lisse mr. Th. M. I de Graaf. ADVERTENTIE in Velours - Teddy Obey - Mohair en Mainrow tweed vanaf 98.00 Gen. Cronjéstr. la-lb - Tel. 16045 - Haarlem Kinderboekenweek 1956 in A msterdam geopend Een jury, ingesteld door de Commissie voor de Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek en bestaande uit mevr. Rie van Rossum, mejuffrouw M. Bruyn, pater H. Helmer C.S.S.R., de heren D. L. Daalder en Han G. Hoekstra, heeft als „Het Kinderboek 1955" aangewezen „Lasse Lanta" van Cor Bruyn. Dit werd tijdens de opening van de Kinderboekenweek in het Nieuwe de la Martheater in Amster dam woensdagmiddag medegedeeld. De jury kwam bij haar onderzoek tot de con clusie. dat bij de produktie van 1955 even als bij die van 1954 uiteindelijk slechts één boek voor bekroning in aanmerking kwam. Men was hét er over eens, dat op een enkele uitzondering na, ook dit jaar weer de didaktische en. moralistische waarden boven de artistieke kwaliteiten prevaleer den. wat ook uit de boekverzorging bleek. Uit de boeken, die naar het oordeel van de jury ondanks enkele bezwaren in aan merking konden komen voor bekroning, koos zij „Lasse Lanta" van Cor Bruyn. Zij liet zich daarbij leiden door de overwegin gen: er wordt in dit verhaal een interes sant beeld gegeven van het leven der Lap pen door een auteur, die gedurende een groot aantal jaren een diepgaande studie heeft gemaakt van hun zeden en gewoon ten. Voor elk kind heeft het leven van de indiaan iets boeiends, iets avontuur lijks. Velen zullen in hun kinderjaren de boeken van Karl May hebben verslon den. Met rode hoofden van inspanning konden ze er gens in een stil hoekje uren achtereen zitten lezen; alles om hen heen ver getend. Zelfs het huiswerk. En was er iets heerlijkers denkbaar dan verkleed als indiaan door de plantsoe nen en perken te sluipen en bleekgezichten te over vallen met een zelf ge maakte pijl en boog. Vuil en moe, maar voldaan kwamen ze thuis en kregen een standje. Het is dan ook begrijpelijk, dat kinderen zich met hart en ziel, vaak' met de tong tus sen de tanden, aan het werk zetten als zij een op stel of tekening over in dianen moeten maken. Ter gelegenheid van de kinderboekweek 1956 zijn in de jeugdbibliotheken aan de Van Merlenstraat, Huis te Zaanen en Van Zeggelenplein tentoonstel lingen over indianen ge opend. De meisjes en jon gens, die regelmatig deze bibliotheken bezoeken heb ben voorwerpen, opstellen en tekeningen over het in- dianenleven gemaakt. Een klas van de Haarlemse Montessorischool heeft uit boetseerklei een nauwkeu rig nagebootste wigwam gebouwd. Een Amerikaans indianenboek met afbeel dingen van originele in diaanse gebruiksvoorwer pen diende tot voorbeeld. De „United States Infor mation Service" heeft foto's ter beschikking ge steld, die niet zo zeer de avontuurlijke en romanti sche kant van 't indianen- leven belichten, maar meer de cultuur-historische zijde er van. Bij de opening van de tentoonstellingen bleek er van de zijde van de jeugd reeds grote belang stelling te bestaan. Drom men kinderen verdrongen zich om de tafels. De op stellen van hun vriendjes werden gretig gelezen en gecritiseerd. Een schattig meisje met blonde vlech tjes liep zoekend tus sen de kinderschaar totdat zij tenslotte had gevonden, wat zij zocht. „Kijk eens, dat is van mij" riep zij op gewonden met haar vinger naar een kleine tekening van een de vredespijp ro kende indiaan wijzend. Het is gebleken dat Haarlem meer en meer een stad wordt, die het moet hebben van het dagbezoek, want niet alleen het aantal overnachtingen speelt tegenwoordig een rol, maar meer nog de vakantiegangers, die de Haarlemse musea bezichtigen, in de Haarlemse bioscopen zitten en hun inkopen doen bij Haarlemse winkeliers en gebruik maken van de Haarlemse vervoersmiddelen. Haarlem is dus typisch een plaats gewor den voor de „kwaliteitsbezoekers", de vreemdelingen die zich aangetrokken voe len tot deze oude stad met de vele schoon heden. En zij worden daarin in niet geringe mate gesteund door de Stichting Haarlems Bloei, die tot ver over de grenzen propa ganda maakt voor de Spaarnestad. En niet zonder succes, hetgeen uit een enkel cijfer namelijk overduidelijk blijkt. In juli 1955 werden van Haarlem naar Leiden vervoerd 223.600 passagiers, tegen 242.000 in juli 1956. Voor augustus luidden deze getallen 249.900 in 1955 en 296.500 in 1956. Ook de lijn HaarlemIJmuiden gaf een toeneming in het aantal passagiers te zien. In juli 1955 werden er 173.100 per sonen vervoerd, tegen 205.100 in .juli 1956. In augustus 1955 stapten 195.200 mensen in de bussen van deze lijn tegen 244.500 per sonen in augustus 1956. Ook de NACO vervoerde meer mensen naar en van Haarlem dan in 1955. In augustus bijvoorbeeld werd achttien per- •cent'meer -vervoerd dan in 1955 waacvan vijftien percent geschoven kan worden op het slechte--weer en de trek naar Haarlem". Bij Maarse en Kroon heeft men het pas sagiersvervoer in juli en augustus van het vorige jaar op honderd gesteld, waarbij men in augustus van dit jaar tot 124,8 kwam. De toeneming van het aantal pas sagiers op de lijn HaarlemUtrecht kan gesteld worden op 110.2, op de lijn Haarlem SchipholAmsterdam op 109 en op de lijn HoofddorpVijfhuizenHaarlem op 121,5. Deze toevloed van passagiers, die naar Haarlem vervoerd werden, heeft uiteraard niet nagelaten invloed uit te oefenen op het stadsbeeld, want de winkeliers, vooral in de binnenstad, hebben een bijzonder druk zomerseizoen achter de rug. Ook de musea werden uiteraard niet vergeten. Het Frans Hals Museum trok zoals gewoon lijk weer duizenden bezoekers en ook het Cruquius-museum bereikte een record aantal. In 1951 kwamen in dit museum 2681 bezoekers, in 1953: 6002, in 1955: 9586 en in 1956: 11.000, hetgeen in het bijzon der te danken is aan Haarlems Bloei, om dat het museum zelf nog niet in staat bleek te zijn zelfstandig propaganda te maken. De belangstelling kwam vooral van de zijde van de buitenlanders, die 1/3 deel van de toegangsbewijzen kocht. Van hen waren vooral de Amerikanen, Scandina- viërs en Zwitsers zeer geïnteresseerd in de expositie. Rondritten Ook de rondritten van de NZHVM door Haarlem mochten zich in een steeds toe nemende belangstelling verheugen, getuige de cijfers: in 1952: 4394, in 1955: 7029, en in 1956: 7639. Voorts hadden de vele buitenlanders bij zonder veel belangstelling in de exposities in de Vishal die, aldus de directeur van Haarlems Bloei, de heer W. van Willige, in de toekomst zeker kwalitatief en kwantita tief uitgebreid dienen te worden. Uiteraard trokken ook de bezienswaar digheden in de omgeving van Haarlem de belangstelling van de toeristen hetgeen overigens niet te verwonderen is, omdat ook de gewestelijke V.V.V. niet naliet in tensieve propaganda te maken. Ook de belangstelling voor het orgelcon cours nam toe. In 1951 waren er 1800 be zoekers, in 1954: 2800 en in 1955: 3500. Machinist veroordeeld tot acht maanden Wegens diefstal van benzine heeft de Haarlemse rechtbank een zesentwintig jarige machinist uit Haarlem, verdacht van diefstal van benzine, veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waar van vijf maanden onvoorwaardelijk en drie maanden voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. In de avond van 13 augustus had hij sterke drank in enkele café's gedronken en op de Raaks stapte hij in een niet afgesloten auto. Het sleu teltje zat in het contact en de machinist startte voor een tochtje. De eigenaar van de auto, een verkoopleider uit Leiden, miste tegen het middernachtelijk uur zijn auto en nadat hij aangifte bij de politie had gedaan van het verdwijnen van de auto begaf de Leidenaar zich naar de Wagenweg in de hoop naar Leiden te kun nen liften. De eerste bestuurder die stopte was de machinist; deze bleek bereid te zijn de verkoopleider een lift aan te bieden. De grootste interesse ging uit naar het Kopje, het Bloemendaals Openluchttheater, de Kennemerduinen (1951: 74.000 bezoe kers, 1954: 163.000 en 1956: 250.000), het circuit in Zandvoort (225.000 bezoekers), de uitzichttoren in Zandvoort en het IJmondpaviljoen. Tenslotte spreken ook de cijfers van het wisselkantoor van Haarlem Bloei duide lijke taal, want van 1 januari tot 15 oktober kwamen niet minder dan 1223 vreemdelin gen na de sluitingstijd van de banken vreemde valuta wisselen. Onder deze toe risten waren Joegoslaven, Algerijnen, In donesiërs, Ai-gentijnen, Mexicanen, Noren, Australiërs, Zweden, Amerikanen, Engel sen, Fransen, Duitsers, Chilenen en Cana dezen. Vertegenwoordigers dus uit alle delen van de wereld, hetgeen alleen maar bewijst dat Haarlem, mede dank zij de Stichting Haarlems Bloei, ook buiten de grenzen een bijzonder bekende klank krijgt. Donderdag 8 november geeft het Haar lems Christelijk Mannenkoor in de grote zaal van het Concertgebouw in Haarlem een najaarsconcert met werken van An- driessen, Strategies Badings, Diepenbrock en Bruckner. Medewerking wordt verleend door Meindert Boekei, orgel. Voor mannen koor en orgel zullen worden uitgevoerd: „Trösterin Musik" van Bruckner en „Hym- nes de Spiritu Sancto" van Diepenbrock. Meindert Boekei zal ook enige soli ten ge hore brengen. Voorts werkt mede de colo ratuursopraan Hanna Weyne. Het is het eerste optreden van deze zangeres iri Haarlem. Het geheel staat onder leiding van Bernard Verboom. Uitgaande van de remonstrants gerefor meerde gemeente te Haarlem zal een cursus worden gegeven over „Leiding geven in deze tijd" op de woensdagen 7"en 21 no vember en donderdag 29 november. Een fa brieksdirecteur, een medicus en een predi kant zullen spreken. Op de eerste bijeen komst zal ir. K. Kooy, die directeur van een bedrijf in Geldermalsen is, spreken over „Leiding geven in het werk"; op 21 novem ber behandelt de heer H. Voorzanger, be- drijfarts te IJmuiden, het onderwerp „Vrije tijdsbesteding" en tot besluit spreekt mejuf frouw dr. J W. Herfst, remonstrants predi kante, over „Leiding geven en geleid worden". STOCKHOLM (AFP/Reuter). De Nobel prijs voor scheikunde wordt dit jaar ge deeld door Sir Cyril Hinshelwood van de universiteit van Oxford en Nikolai Semi- nov, directeur van het instituut voor che mische natuurkunde van de academie van Moskou en lid van de Russische Apademie van Wetenschappen. De prijs is hun toege kend voor hun onderzoek naar het probeem van het mechanisme der chemische reac ties. Dit is de eerste maal, dat een Nobelprijs aan een onderdaan van de Sovjet-Unie is toegekend. In 1904 kreeg de Russische ge leerde I. P. Pavlov de prijs voor genees kunde. Er zal dit jaar geen Nobelprijs voor na tuurkunde worden uitgereikt, omdat er twee winnaars voor de prijs voor schei kunde zijn aangewezen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% Nederl/47 90 90% 3 Nedl. 1962/64 91% 92 A. K. U 228 232 Calvé Delft 326 326 Van Gelder Zonen 20014 200 K. N. Hoogovens 320 320 Nederl. Ford 396 390 N. Kabelfabriek 297 295 gew.Philips Gloeil. 267 263 pref.Philips Gloeil. 160 160 Unilever 386% 382 Wilton Fijenoord 328% 328 Dordtsche Petrol. 793% 782 Konkl. Petroleum 787% 776 A'dam Rubber 77% 76 Holl. Amer. Lijn 191% 192 N. Scheepv. Unie 167 168 Phs. van Ommeren 320% 320 H. V. A 94% 95 Verg. Deli Mijen 103% 103 Amsterd. Bank 215 215 Ned. Handel Mij 173 173 Rotterd. Bank. 190 190 Twentsche Bank. 191 191 Anaconda Copper 75% 75% Bethlehem Steel. 167 165% U. S. Steel 68% 67% General Motors 46% 45% 78 77 37% 1 ■27 Afdeling op één na de grootste in Haarlem Woensdagavond hield de afdeling Haar lem VII van de Partij van de Arbeid (Oud- Schoten) in het clubgebouw van de speel tuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg haar jaarvergadering. De voorzitter van de afdeling, de heer W. Eggens, zei in zijn openingswoord, dat men op een welbesteed jaar kon terugzien. Vooral wat de aanpak van de propaganda voor de verkiezingen van 13 juni betreft, is er enorm hard gewerkt met als resultaat, dat de afdeling Haarlem VII niet alleen in Haarlem,maar ook over het gehele land genomen met het hoogste percentage stem men, dat in een afdeling op de Partij van de Arbeid werd uitgebracht, uit de bus kwam, namelijk 43.08 percent. Ook de ledenwerfactie is een groot succes ge bleken. Met ruim zeshonderd leden neemt deze afdeling, welke enige jaren geleden nog de kleinste van de Haarlemse afdelin gen van de P.v.d.A. was, thans de tweede plaats in. Slechts een kleine dertig leden scheiden ons nog van de top, maar wij zijn vol vertrouwen dat deze top zeer spoedig bereikt zal zijn, aldus de heer Eggens. Spreker las een ingekomen brief van de secretaris van het gewest Noordholland- Zuid voor, waarin het afdelingsbestuur met het bereikte resultaat werd gecomplimen teerd. De heer Eggens wees voorts'op de recente gebeurtenissen in Polen en Honga rije. Spreker deelde mede, dat een dezer dagen overal in het land gecolporteerd zal worden'met een door het hoofdbestuur van de Partij van de Arbeid uitgegeven bro chure, getiteld „Hongarije-Polen". De baten van de verkoop van deze brochure zullen ten goede komen aan de actie voor •het noodlijdende Hongarije. Nadat de ver gadering kennis had genomen van het ge sprokene tijdens de op diezelfde avond in de Koopmansbeurs te Amsterdam gehou den demonstratieve bijeenkomst van de Partij van de Arbeid, bepaalde men zich weer tot de behandeling van de agenda Het reglementair aftredende bestuur werd met uitzondering van de penningmeester de heer W. Koning, die zich niet herkies baar had gesteld, en de tweede penning- meesteresse, mevrouw C. Piek, die om ge zondheidsredenen had bedankt, bij accla matie herkozen. In de ontstane vacatures werd voorzien door de verkiezing van mevrouw J. J. van der WelBeije en de heer C. Geutskens. Voorts werd tot be stuurslid gekozen mevrouw R. Minholts Als vertegenwoordigers in de Federatieraad werden gekozen de dames C. Regenboog R. Minholts en de heren W. Konings, J. W Tames, R. van der Scheur, A. in 't Veld. dr. D. van der Wel. P. Veer, C. Reijendam, W. Eggens, H. Smink en H. Dijkstra. Als vertegenwoordiger in het Federatiebestuur de heer W. Eggens, met als plaatsvervanger de heer H. Smink. De werkzaamheden van Humanitas te Haarlem (vereniging voor maatschappe lijk werk op humanistische grondslag) zijn in de loop der tien jaren bijzonder uitge breid. Daarom bestond er de laatste tijd dringend behoefte aan meer ruimte om de werkzaamheden te verrichten. Het bene dengedeelte van Duvenvoordestraat 62 (het vroegere bureau van de Haarlemse Voet balbond) i^ thans ingericht. De behanger en schilder hebben het naar de eisen des tijds ingericht en als adviseur trad op ar chitect C. Brakel. De maatschappelijke werksters der vereniging zullen met in gang van vandaag van het centrum aan de Duvenvoordestraat uit het werk ver richten. Alamak, 30 v. Rosario n. Buenos Aires. Alkaid, 30 v. Rio de Janeiro n. Vitoria. Alphard, pass. 31 Finisterer n. Rotterdam. Antonia, 1 te Pladju. Adonis, 31 te New Orleans. Akkrumdijk, 31 te New York v. Newportnews. Ameland, 31 200 m. o. Guardafui n. Kaapstad. Amstelkroon. 1/11 te Rotterdam verw. Aldabi, 1/11 v. Rotterdam n. Hamburg. Amsteldiep, 111 v. Rotterdam n. New York. Amstelstad. 1/11 v. Rotterdam n. Amsterdam. Aegis, 31 v. Port of Spain n. Baltimore. Almkerk, 1/11 te Kaapstad. Alnati, I'll te Rio de Janeiro. Alwaki, 31 v. Kaapstad n. Las Palmas. Andijk, pass. 31 Fa.val n. Havana. Averdijk, pass. 31 Ouessant n. Houston. Blitar, 1 te Aden verw. Bloemendael, 31 80 m. n.w. Terschelling naar Gothenburg. Banka, 31 te Surabaja. Breda. 30 260 m. n. Azoren n. Rotterdam. Bali, 31 te Londen v. Antwerpen. Batang, 31 t. anker eil. Shadwan 200 m. v. Suez. Batjan, 31 80 m. z.w. Minicoy n. Belawan. Borneo, 1/11 v. Penang n. Colombo. Bonaire, I'll v. Amsterdam te Dordrecht. Congokust, 30 v. Dakar n. Freetown. Callislo, 2 te Rotterdam verw. Caltex Nederland, 1 te Sldon verw. Castor, 30 v. Pto. Ordaz n. Rotterdam. Concepcion, 30 160 m. n. Vitoria n. Sao Francisco do Sul. Caltex Rotterdam, 31 te Aden v. Bandarmashur. Caltex The Hague, 9/11 te Rotterdam verw. Cradle of Liberty, pass. 1/11 Aden n. Mena Ai Ahmadi. Cumulus (weerschip), 1/11 te Rotterdam. Dorestad, pass. 31 Kp. Leeuwin n. Geelong. Enggano, 31 te Belawan. Eemdi.ik, 1 te Le Havre verw. Esso Den Haag. pass 31 Algiers n. Antwerpen F«mland, pass. 31 Kaapverd. eil. n. Las Palmas HAARLEM EN OMSTREKEN Lezing. Maandag 5 november zullen de heer en mevrouw Hinlopen-Nanninga voor de religieuze kring Aerdenhout een lezing houden over: „Zeven feesten in het bijbelse land". Spreekuur. De wethouder van Onder wijs te Haarlem, die deze week verhinderd was spreekuur te houden, zal r orgen, vrij dag om halfelf spreekuur houden. Schuldheling. Wegens schuldheling heeft de Haarlemse rechtbank een vijfen twintigjarige koperslager veroordeeld tot een geldboete van honderd gulden, subsi diair een maand hechtenis. Hem was ten- lastegelegd het verkopen van een brom fiets, die van diefstal afkomstig was. De eis luidde een gevangenisstraf van zes maan den. Veroordeeld wegens diefstal. Een twee- entwintigjarige chemisch technicus, ver dacht van diefstal van geld uit zakken van collega's, is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Voordrachtsavond. De commissie van het bij-o:.der kerkewerk der hervormde kerk te Spaarndam houdt vrijdag 2 novem ber in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten een voordrachtsavond. De voordrachtskunstenaar Coos van Hoboken zal een opvoering geven van „Judas Iska- rioth" van F. A. Brunklaus. Benoemd. Bij Koninklijk Besluit is aan ir. L. van Bendegom op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de commissie van advies voor het Staatsvissershavenbe- drijf te IJmuiden en als lid van de com missie is benoemd ir. S. H. Ringma te Haarlem hoofdingenieur A van de Rijks waterstaat. ADVERTENTIE Gouwe, 31 te Libreville. Gadila, 1 te Singapore. Gaasterkerk, 31 te Singapore. Garoet, 31 te Singapore. Ganymedes, 31 v. Puerto Plata n. Blackriver. Guineekust, 31 te Lagos. Graveland. 1 11 te Recife. Groote Beer, 1/11 te Uew York. Gooiland, 1 11 te Amsterdam. Hera, 30 490 m. w.z.w. Landsend n. Rotterdam. Hilversum, 30 540 m. n.w. Cocos eil. n. Kwinana. Hispania, 31 te Bilbao v. Rotterdam. Hydra, 30 v. Paramaribo n. Georgetown. Helder, 31 te Antwerpen. Hecuba. I ll te Port Au Prince. Heelsum, 31 v. Savannah n. Le Havre. Iberia, 30 te Rotterdam. Joseph Frering, 30 v. Rio de Janeiro n. R'dam. Japara KRL, pass. 31 Gibraltar n. Algiers. Kabylia, 30 v. Port Elizabeth n. Curapao. Khasielia, 31 v. Abadan n. Karachi. Kota Baroe, 30 v. New York n. Beyrouth. Karimata, pass. 31 Gibraltar n. Amsterdam. Karimum, 1 te Sydney. Kota Agoeng, 1 11 te Port Said verw. Kieldrecht, 31 te Marseille. Korerna, 31 v. Gothenburg n. Rotterdam. Leuvekerk, 31 v. Rotterdam n. Bombay. Lawak. 31 te Victoria. Lissekerk, 31 180 m.o.n.o. Aden n. Bahrein. Loenerkerk, 31 30 m. z. Mallorca n. Liverpool. Laurenskerk, 31 v. Suez n. Aden. Laertes, 31 te Amsterdam. Modjokerto, 30 v. Aden n. Bahrein. Moordrecht. 30 v. Mena Al Ahmadi n. Kwinana. Maureen, pass. 31 Flores n. Londen. Murena, 3 te Balikpapan verw. Maas, 31 te Eleftherai v. Mersin. Mentor, 30 420 m. n.o.Flores n. Trinidad. Marisa, 31 te Vado v. Berre. Mariekerk. 1/11 te Rotterdam. Mataram, 31 v. Rotterdam n. Hamburg. Meerkerk, 31 te Amsterdam. Oldekerk, 30 te Djibouti v Suez. Oranjestad. 30 v Barbados n. Plymouth. Oranje, 31 te Singapore. Omala. 31 v. Piraeus n. Berre. Orion, 31 v. Puerto Ordaz n. Rotterdam. Ouwerkerk, 31 te Penang. Prins Willem IV, 31 te Rotterdam. Peperkust, 30 te Abidjan. Perna, 31 te Chittagong. Phrontis, 31 te Belawan. Poelau Laut, 1/11 te Houston. Polyphemus, 1/11 te Mobile. Pygmalion. 31 v. Amsterdam n. Madeira. Rijnland, pass. 31 Ouessant n. Amsterdam. Roebiah, 31 te Lourenco Marques n. Durban. Rijnland, 2/11 te Amsterdam verw. Radja, 31 v. Kaapstad n. Dakar. Samarinda, 30 v. New York n. Panamakanaal. Sumatra. 31 v. Suez n. Perzische Golf. Sibajak, 1 te Surabaja. Slamat, 1 te Surabaja. Sloterdijk, 31 te Philadelphia. Statue of Liberty. 30 ten anker te Port Said. Sunetta, 31 te Vizagapatam. Stanvac Pendopo, 31 te Sungeigerong. Straat Torres, 31 te Aden. Stad Leiden, pass 30 Bougaroni n. Antwerpen. Sarpedon, 31 te Paramaribo. Singkep, 31 v. Gibraltar n. Dakar. Stad Breda. 1/11 te Seven Islands. Stad Haarlem, 30 v. Seven Islands n. Engeland. Stad Vlaardingen, 31 v. Wabana n. Rotterdam. Straat Torres* 31 v. Aden n. Karachi. Sarangan, 31 te Rotterdam. Scheipwijk, 1/11 v. Mena Al Ahm. n. Montreal. Schie, I'll v. Rotterdam via A'dam n. Gibraltar. Tjibanas, 30 v. Kaapstad n. Lorenco Marques. Teiresias, 31 te Aden verw. Tarakan, 31 te Suez. Tankhaven III, 31 te Bangkok. Teucer. 31 te Tandjong Prlok. Tjinegara. 31 te Durban v. East-London. Tiberius. 31 te Belize v. Puerto Barrios. Trajanus, 30 v. St. Kitts n. Jacksonville. Triton. 1/11 te Oranjestad v. Aruba. Tarakan. 31 drijvend bij eil. Shadwan in Golf v. Suez, wachtend op orders. Tjisondarf* 27 te Hongkong. Tamo, pass. 31 Fernando Noronha n. Rio de Jan. Tiba. 1 11 te Montevideo. Tomini, 31 v. New Orleans n. Baltimore. Tomori. 1/11 te Abadan. Waal. 30 v. Amsterdam n. Middellandse Zee. Wieldrecht. 31 v. Rastanura n. Bremen. Wonorato, 31 te Manilla. Waibalong, 31 te Tandjong Priok. W. Alton Jones, 30 v Pia. Cardon n. R'dam. Wonosari, pass. 31 Kp. Bon n Hamburg. Woensdrecht, 31 520 m.n.w. Torresstr. n. Sydney. Westland, 31 v. Las Palmas n. Santos. Zuiderkruis. 31 v. Wellington n. Melbourne. Zuiderzee. 1/11 te Baltimore. KLEINE VAART Admiraal Nelson, pass 30 Vlissingen n. Dublin. Arctic, 31 v. Londen n. Rotterdam. Aruba, pass. 31 Vlissingen n. Garston Att S. 1/11 v Swansea te Rotterdam verw. Betty Anne S, I'll v. Swansea te A'dam verw. Bill S, 31 v. Duinkerken te Drogheda verw. Collhaven, 30 v. Antwerpen n. Rotterdam. Duurt. 30 v. Hakkala n. Leith. Ellewoutsdiik, 31 v. Gent n. Southampton. Erasmus. 30 v. Swansea n. Amsterdam. Harry, 30 v. Holbaek te Abenraa. Henrica. 31 v. Goole te Lissabon. Herman Buisman. 29 v. Amsterdam n. Naestved. Jan Kreumer, 31 v. Londen n. Rotterdam. Lotus. 30 te Gt. Yarmouth n. Tyne. Maartje, 31 teruggekeerd te Vlissingen. Marietje Böhmer, 30 v. Rotterdam te Malta. Maymere, verm. 31 v Rotterdam n Teignmouth. Merwehaven, 30 v. Casablanca te Agadir. Mirfak N, 30 v. Rio Grande n. Pto. Alegre. Mynelis. verm. 31 v Constanza n. Avonmouth. Neeltje B, verm. 31 v. Terneuzen n. Londen. Nero, 31 v. Lissabon te Amsterdam. Noorderlicht, 31 Klngslynn v. Kotka. Paloma. 30 v. Newport Mon n Antwerpen. Philetas, 30 v. Savona n. Genua. Polaris, pas. 31 Vlissingen n. zee. Rose Marie, pass. 30 Vlissingen n. Rotterdam. Rubato, 30 v. Boston n. Antwerpen. Senang, 30 v. Workington n. Bordeaux. Stella Prima, 1/11 v. Londen te Famagusta verw. Thaletas, 30 v. Tel Aviv n. Limasol. Tilly, 30 v. Gent n. Stockholm. Ton S, 31 v. Waterford n. Swansea. Zeevaart, pass. 30 Vlissingen n. Goole. Zus, 31 v. Newport n. Amsterdam. SLEEPVAART Cycloop. 30 450 m. z. Fayal n. St. Nazaire. Hudson. 30 te Singapore n Haiphong. Noordhollanri. 30 600 in n BY.iuda n St Naz Oostzee, 30 150 m. n.o. Ad-- n Is.üócIu

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15