MEUBEL ZONDER RENTE r Panda en de Meestexwna: :ier HüMg Vreedzaam gebruik van nucleaire energie op „Het Atoom 1957" KLEDING TERMIJN A LANGE STERKE NAGELS Atoom-expositie op Schiphol De radio geeft vrijdag HAARLEMSE KLEDING CENTRALE Tekeningen van Jan Wiegman Wereldnieuws ió l\et zo Leonardo DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 Kernreactor woningtextiel een ongekend grote sortering lfmodelkame toufeaUJ? Snelle ontwikkeling Europees congres voor luchtvaartgeneeskunde Nieuwe middelen tegen vliegerskwalen Vragen van Kamerlid over bouwbureaus Rondvaarten geen vervoer maar vermakelijkheid Gas en elektriciteit duurder in Amsterdam Nieuwe onderzeebootjager „Limburg" in dienst Smallens gastdirigent bij Nederlandse Opera Nederlandse nota omtrent overval van Darul Islam De vogeltrek De kou zit de vogels achter de veren Kort nieuws Drie maal zoveel kinderen sterven door ongevallen als door infectieziekten Jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer overleden Onderzoek naar ongeval met studentenhom VJ De tentoonstelling- „Het Atoom 1957", de grootste die ooit in haar soort in gehouden, zal zodanig zijn samengesteld dat het pu blick op overzichtelijke, bevattelijke en tegelijkertijd wetenschappelijk verant woorde wijze wordt ingelicht over de kern fysica en het vreedzame gebruik van de door kernsplitsing vrijgemaakte energie. In een gebouw van tienduizend vierkante meter, dat reeds verrijst nabij de ingang van de wereldluchthaven Schiphol, wordt de expositie gehouden van medio juni tot eind augustus 1957. De tentoonstelling zal zeven afdelingen hebben, die als volgt zijn omschreven: een overzicht van de ontwikkeling der (klas sieke) energiebronnen; de daarvan thans nog aanwezige hoeveelheden; het in ver sneld tempo verminderen van de voorradi ge kolen, olie, kortom der bedoelde energie bronnen, waaruit blijkt, dat de mens de kernenergie „juist op tijd" aan zich heeft dienstbaar gemaakt; een demonstratie van de instrumenten, die op het gebied der kernenergie worden gebruikt, waarbij een verduidelijking der begrippen kern, splij ting, reactor, etcetera; verduidelijking van de spontane en „kunstmatige" radio-acti viteit en van de ontwikkeling van de daar uit gewonnen energie; toepassing van de radio-actieve isotopen in de wetenschap (geneeskunde, biologie, industrie enzo voorts); een theoretische en practische in leiding in de electronica. Een van de belangrijkste objecten is een kernreactor van het type „swimming pool", welke naam het apparaat ontleent aan de betonnen kuip met water, die als bescher mingsmuur om het centrum is aangelegd. Deze reactor is uit de begroting van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen in Amerika besteld. Zij werkt op laag niveau. Later zal zij elders in Nederland voor het universitaire onderwijs worden gebruikt- Reeds thans staat vast, dat inzendingen worden getoond uit de Verenigde Staten, Rusland, Frankrijk, Engeland, België en Noorwegen. Speciale aandacht zal worden gewijd aan de Nederlands-Noorse samen werking. Van Nederlandse zijde is de me dewerking verzekerd van de Shell, Philips, ADVERTENTIE SST?- WONINGINRICHTING BEVERWIJK Geopend.8-12.30 en iA-iauur.Dinsd.lot i3Us= HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Plechtige requiem mis. 9.40 Platen. 10.30 Koorzang. 10.55 Pla ten. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Pianorecital. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Platen. 14.30 Knapenkoor. 14.55 Harmonie-orkest. 15.30 Metropole-orkest en solist. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boekbe spreking voor de kinderen. 17.15 Kinder koor. Intermezzo van platen. 17.40 Beursbe richten. 17.45 Platen. 18.30 Vragenbeant- woording. 18.45 Instrumentaal trio. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Neder land en de wereldtentoonstelling in Brussel, door jhr. ir. F. E. Ch. Everts, directeur van de Stichting Wereldtentoonstelling 1958, af deling Nederland. 19.20 Regeringsuitzen ding: Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.30 Gedich ten over Allerzielen met muzikale omlijs ting. 20.30 Actualiteiten. 20.45 Platen. 20.50 Radiofilharmonisch-orkest, groot koor en solisten. 22.00 Allerzielen, toespraak. 22.15 Twee piano's. 22.45 Avondgebed en litur gische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 3.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.40 Voor de kleuters. 11.00 Tenor en harp. 11.15 Orgel en hammondorgel. 11.35 Wat doe je voor de kost. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen en platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voordracht. 14.50 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.20 Muzikale causerie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte mu ziek. 18.50 Vakverenigingsnieuws. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Kinderkoor. 19.30 De die nende kerk, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Zang en piano. 20.30 Tien jaar Unesco, causerie, 20.40 Het onderwijs nu, causerie. 21.00 Dans muziek. 21.30 Etherforum. 22.10 Buitenlands overzicht. 22.25 Exotische klanken. 22.40 Zorg om de mens, causerie. 22.50 Avond wijding. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.). 20.15-21.45 De Muur, TV-spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Orkestconcert. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de soldaten. 14.00 Platen. 15.15 Pianokwintet. 16.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.00 Instrumentaal kwintet. 18.20 Platen. 18.30 Godsd.causerie. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Idem. In de pauze: Kunstkaleidoscoop. 22.00 Nieuws. 22.11 Orkestconcert. 22.44 Pla ten. 23.00 Nieuws. 23.05-24.00 Platen. PTT, Reactorcentrum Nederland, de land bouwkundige hogeschool te Wageningen, de Kema, het gemeentelijke energiebedrijf te Amsterdam en het mathematisch cen trum aldaar. Het laatste gedeelte van de tentoonstel ling is gewijd aan de historische en tech nische ontwikkeling van de luchtvaart De organisatoren vertrouwen daarmee te bereiken, dat de bezoekers van de realiteit der fabelachtig snelle ontwikkeling, die de toepassing der atomaire energie vertoont, zich gemakkelijk zullen laten overtuigen naar de analogie van de enorme ontwik keling die de luchtvaart de laatste halve eeuw heeft te zien gegeven. Aan het vervoer van de naar men ver wacht zeer grote aantallen belangstellen den uit binnen- en buitenland zal de ge meente Amsterdam door frequente bus diensten naar de luchthaven zorgdragen. Prins Bernhard heeft het erevoorzitter schap van de stichting aanvaard. Van het erecomité zullen voorts deel uitmaken de ambassadeurs van de landen waaruit in zendingen de inhoud der tentoonstelling zullen vormen. Voorts zijn tot dit comité vertegenwoordigers uit alle wetenschap pelijke en industriële kringen, die op eni gerlei wijze met de ontwikkeling der kern fysica en haar toepassingen zijn betrok ken, toegetreden. Mr. Arn. J. d'Ailly treedt op als rijksgedelegeerde. Op het dinsdag in Scheveningen begon nen Europese congres voort luchtvaartge neeskunde heeft de Belgische gedelegeer de dr. E. Evrard een uiteenzetting gegeven van de mogelijkheden om de zuurstofvoor ziening van het lichaam te verbeteren, wanneer de mens op grote hoogte of door andere omstandigheden gedwongen is, zuurstof in zuivere vorm te gebruiken. Er bestaat thans een middel, cysheamine genaamd, dat in staat zou zijn de bloedvat- verwijdende invloed van de 100 percent zuurstof tegen te gaan. Merkwaardig is dat ditzelfde middel eveneens wordt genoemd als bescherming tegen radoactieve straleen. De Nederlandse arts dr. M. P. Lansberg besprak het leven op een kunstmaan. De korte straal van de aard-satelliet is er de oorzaak van, dat het menselijk evenwichts orgaan daar zeer ongewone situaties te ver werken krijgt. Het draaien van het hoofd naar rechts of links zal reeds een neiging tot vallen geven in voorwaartse of achter waartse richting. Men moet hierbij beden ken, dat de aardrotatie gelijk is aan een omwenteling per 14 uur en de satelliet 180 omwentelingen per uur maakt. Dr. Rawlins uit Engeland besprak het nut van de vliegerhelm. De meeste valhel men die dóór motorrijders eh dbof coiïreürs worden gebruikt, bieden onvoldoende be scherming. Een goede valhelm redt'Azijn drager bij luchtvaartongevallen dikwijls van de dood. Onjuist geconstrueerde val helmen waren daarentegen echter vaak de oorzaak van ongevallen met dodelijke af loop. Besloten werd de eerste drie jaar ieder jaar een Europees congres voor luchtvaart geneeskunde te houden. Het volgend jaar wordt het congres in Stockholm, het jaar daarop in Brussel gehouden. Verder werd overeengekomen dat elk land een burger en een militaire luchtvaartgeneeskundige zal aanwijzen, die contact met elkaar zul len onderhouden en een nieuw congres zullen voorbereiden. Het Tweede Kamerlid J. M. Peters (K.V.P.) heeft gevraagd of het de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid bekend is, dat bepaalde, zich noemende bouwbureaus, onder voorspiegeling van het verlenen van belangrijke mate van service aan gegadigden voor eigenbouw, van dezen via een schriftelijke overeenkomst voor schotten innen, zonder gelijkwaardige diensten hiertegenover te stellen. De heer Peters verzoekt de minister een onderzoek in te stellen en de resultaten daarvan be kend te maken en eventueel mede te delen, welke maatregelen hij denkt te nemen tegen dergelijke praktijken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE zonder prijsverhoging op JANSSTRAAT 63 Ruime keuze: Demie's - Costuums Pantalons - Colberts Autocoats - Japonnen Mantels - Damespantalons Regenmantels enz. B. en W. Amsterdam Aangezien burgemeester en wethouders van Amsterdam van mening zijn dat de rondvaarten door de Amsterdamse grach ten pleziervaarten zijn en uitsluitend ten doel hebben om ontspanning en vermaak te verschaffen hebben zij aan de gemeente raad voorgesteld in de verordening op de heffing van een belasting op vermakelijk heden een wijziging aan te brengen en wel de toevoeging dat „mede als vermake lijkheden worden aangemerkt de voor ont spanning of vermaak georganiseerde rond vaarten, welke geheel of hoofdzakelijk bin nen de gemeente worden gehouden". In hun toelichting op het voorstel geven B. en W. verder als hun mening te kennen dat men, al varende, op aangename wijze een indruk verkrijgt van de schoonheid en de bezienswaardigheden van de stad, „voor de instandhouding waarvan particulieren en overheid zich grote offers getroosten". Van vervoer in de eigenlijke zin is geen sprake, aldus B. en W. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten de kleinverbruikerstarieven voor gas en elektriciteit met onmiddellijke in gang te verhogen. Het tarief voor gas wordt van 15 cent per kubieke meter ver hoogd tot 19.5 en het lichttarief van 25 per kwh (of 27,5 cent over de penningmeter) tot 30.5. cent. Deze'vrij aanzienlijke verhoging is, naar de wethouder voor de bedrijven vei'klaar- de,"(noodzakelijk wegens, dei .aanzienlijke kostenstijging. Zonder deze verhoging zou de begroting een tekort te zien geven van 5,5 miljoen gulden. Bovendien is de raad verplicht deze tarieven te verhogen, wil de gemeente in aanmerking komen voor de door haar aan het rijk gevraagde ver hoging uit het gemeentefonds. Het voorstel werd met de 7 stemmen der C.P.N. tegen aangenomen. Op de werf van „De Schelde" te Vlis- singen is de onderzeebootjager „Limburg" aan de Koninklijke Marine overgedragen en in dienst gesteld. Daarbij waren aan wezig de Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dir. F. J. M. A. H. Hou- ben. en een deputatie van jonge mijnwer kers van de staatsmijnen en van de Öranje- Nassaumijnen. De commandant van de „Limburg", jhr. P. L. M. van Geen. is een Limburger van geboorte. Prinses Beatrix heeft de „Limburg" op 5 september 1955 gedoopt en te water gelaten. Plet nieuwe schip heeft een machine vermogen van 60.000 pk. Het is een der snelste schepen van de Koninklijke Ma rine. De Amerikaanse dirigent Alexander Smallens, die in Nederland voorstellingen van „Porgy and Bess" heeft geleid, is on langs in Amsterdam aangekomen, waar hij voor de tijd van enige maanden als gast dirigent aan de Nederlandse Opera zal zijn verbonden. Onder meer bereidt hij de première voor van „Piqué Dame" van Tsjaikofsky. Zo op het eerste gezicht is er niet veel te beleven aan de tentoonstelling van te keningen, die Jan Wiegman tot 10 novem ber in „Het Huis met de Kogel" te Haar lem houdt. Het werk is technisch voldoen de verantwoord om er niet over te hoeven schoolmeesteren, maar het is óók zo dat men van leerlingen van opleidingsinsti tuten even vaardig gedaan werk met meer karakter kan ontmoeten. Toch zit er wel enige zin in het feit, dat Jan Wiegman exposeert. Men kan op zijn tentoonstelling namelijk portretten van bekenden tegenkomen, waarbij men nog niet het ergste hoeft te denken als men weet dat op de.uitnodiging te lezen staat, dat hij ook tijdens zittingen van het kan tongerecht tekende. Hoevelen komen er niet met deze instantie in aanraking al leen tengevolge van het onduidelijk plaat sen van verkeersborden? Die goede be kenden (voor mij zijn dat enkele broeders in de kunst) werden door Wiegman altijd duidelijk genoeg getroffen, zoals dat heet. Plij zou iets kunnen betekenen op het ge bied van de reportage, zich hierin meer moeten specialiseren als daar kans toe be staat en hem daarvoor nog tijd genoeg ge geven is. Of Wiegman ook in staat zal blijken dieper op zijn modellen in te gaan. al ware het slechts om een rake karika tuur te maken betwijfel ik echter. Bob Bui/s DJAKARTA (ANP). De Nederlandse tijdelijke zaakgelastigde in Djakarta, de heer' Hagenaar, heeft naar aanleiding van de overval op 20 oktober op de bungalow van de Nederlandse diplomatieke missie op de Puntjak door een bende van de Darul Islam bij het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken uiting gegeven aan de ongerustheid over de onvoldoende bewa king ter plaatse. In de nota wordt herinnerd aan dc plicht van de Indonesische regering voldoende waarborgen te bieden voor de veiligheid van de Nederlanders en Nederlandse eigen dommen en wordt het verzoek gedaan, dat het ministerie er toe zal bijdragen, dat her haling in de toekomst zal worden voorko men. Onder invloed van de koude-inval was er gisteren de hele-dag grote trekactiviteit van kraaien. In de loop van de ochtend trokken langs de westrand van de stad troepjes leeuweriken vrij hoog en regel matig grote troepen variërend van dertig tot honderdvijftig kauwtjes en roeken. Zo werden in een half uur, van twee uur tot half drie, zeshonderdvijfentwintig kauwen en roeken in acht tien troepen geteld. Een enkele veld leeuwerik en een koperwiek en een sperwer passeer den. Vanmorgen was er aan de kust een matige trek, er stond een zwakke oosten wind en het was zeer koud. De spreeuwen en kraaien zijn in deze tijd de voornaamste doortrekkers. De ringmussen, pimpelmezen .en kneuen, die vandaag langs kwamen, zijn dan ook nog late doortrekkers. De post aan de bou levard bij de Zeeweg meldde vanmorgen tot negen uur zes bonte kraaien en kau wen, vijfentwintig roeken, acht vinken, vijftig ringmussen. zes pimpelmezen, vijf graspiepers en acht kneuen. Een troep van vijftig groenlingen zwerft nog steeds om de post. Van half negen af kwamen zesen negentig veldleeuweriken over in vrij grote troepen. Tot kwart voor acht vlogen zeshonderdvierentachtig spreeuwen in nor male richting langs, zesentwintig van deze vogels trokken terug naar het noorden. Van acht uur tot kwart voor negen kwamen drieënvijftig spreeuwen van zee uit het land in vliegen, zodat er vroeger op de morgen trek over zee westwaarts geweest moet zijn. Over de binnenduinrand was vermoedelijk sterkere trek van kraaien vanmorgen. In de dennebossen in het Ken- nemerduin kan men nu heel veel zwarte mezen zien. Op de weilanden rond Haarlem verblijven dit jaar bijzonder veel kieviten, terwijl er gisteren ook veel roeken bijkwa men. Het aantal roeken dat dit jaar langs de post trekt is kleiner dan normaal. Trein ramde auto. De trein, die dins dag om 11.42 uit Utrecht was vertrokken naar Arnhem, heeft tussen Ede en Wolfheze een vrachtaute met aanhangwagen, geladen met bieten aangereden. De aanhangwagen werd vernield. De bestuurder van de vrachtauto werd licht gewond. Het trein stel werd licht ontzet en is met een locomo tief naar Wolfheze getrokken. 9 46. Het was voor Joris een grote teleur stelling toen hij bemerkte, dat de geldzak ken, die hij uit de bankkluis had wegge nomen, opeens waren verdwenen. „Het geld!", riep hij. „Waar is het geld?! Zoeven had ik het nog onder mijn arm!" „Het is in de kluis achtergebleven", antwoordde Plutanus, „want wie een innerlijke reis maakt, moet het altijd achterlaten". Dat is dan een groot nadeel van uw innerlijke wijze van reizen", bromde Joris misnoegd. „Neen, het is een nadeel van geld, waaraan gij uiterlingen zoveel waarde schijnt te hechten", antwoordde de magiër. Op dat ogenblik ging de deur open en de hotel directeur keek om de hoek. „Wel, wel", zei hij blij verrast. „We hebben plotseling gasten gekregen. Ik heb u niet zien bin nenkomen en u daarom nog niet de be diening kunnen geven, waarop huurders van deze luxueuse suite recht hebben. Maar dit verzuim wordt hersteld! Nu da delijk! En hij gooide de deur wijd open om een stoet van deftige kelners binnen te laten, die beladen waren met bloemen, wijn, limonade, taartjes, geroosterde boter hammen en nog vele andere goede dingen. „Beilo!", riep Plutanus. „Deze uiterlingen zijn zeer vrijgevig". „Maar ze geven dat niet voor niets", merkte Panda bedrukt op. „Daar moeten wij voor betalen". „Met geldvulde Joris kreunend aan. „En dat hebben we nu juist niet, want we kon den het niet meenemen!" In Nederland sterven drie maal zoveel kinderen door ongevallen als door infectie ziekten. Dit staat vermeld in een studie rapport, dat op verzoek van de regeringen van Nederland en Zweden is opgesteld door een aantal deskundigen van de We reldgezondheidsorganisatie, een van de ge specialiseerde organisaties van de UNO. Uit dit onlangs verschenen rapport blijkt voorts, dat in de laatste jaren in vele lan den de kindersterfte aanzienlijk is gedaald, doch dat het aantal dodelijke ongevallen met kinderen daarentegen een scherpe stijging vertoont. Zoals de internationale arbeidsorganisa tie in samenwerking met de nationale re geringen en het bedrijfsleven op grote schaal werkzaam is ter voorkoming van ongevallen in de bedrijven, zo zal de We reldgezondheidsorganisatie thans een groot scheepse actie beginnen ter voorkoming van ongevallen bij kinderen. Het rapport van de studiegroep van de Wereldgezond heidsorganisatie heeft daartoe een aantal preventieve maatregelen voorgesteld. Daar onder nemen de maatregelen van opvoe ding en propaganda een belangrijke plaats in, doch tevens wordt gew zen op moge lijkheden ter voorkoming van dodelijke on gevallen door verdrinking, verbranding, inneming van vergiften, enzovoorts. Politierapporten en medische verklarin gen wijzen uit, dat. het grootste deel van alle jeugdongevallen had kunnen worden voorkomen door een betere voorlichting en door grotere oplettendheid zowel van de kinderen als van de ouders en opvoeders. In de ouderdom van 89 jaar is te Wasse naar overleden jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-lid van de Twee de Kamer. Jhr. Van Nispen tot Sevenaer werd in 1901 tot lid van de Tweede Kamer gekozen voor het district Nijmegen. Zijn lidmaat schap van deze Kamer duurde tot 1915. In deze periode bekleedde hij gedurende een jaar het voorzitterschap der Kamer. Op 25 november 1915 werd hij benoemd tot gezant bij de Heilige Stoel. In 1926 werd hij gezant te Wenen en in 1928 ge zant te Brussel. Naar aanleiding van het feit, dat een aantal Rotterdamse studenten zich onder doktersbehandeling heeft moeten stellen, nadat Utrechtse bezoekers in de studenten sociëteit „Hermes" te Rotterdam een rook bom wierpen, maken „rector et senatus veteranorum" van het Utrechtse studenten korps bekend, dat zij de gebeurtenissen op maandag 22 oktober te Rotterdam ten strengste afkeuren en dat zij de nodige maatregelen hebben genomen om een her haling van een dergelijk geval te voor komen. Het onderzoek naar de juiste gang van zaken en de verantwoordelijkheid van de betrokken personen is inmiddels nog niet 'bëeindigd. Vast Is komen te staan, dat de „eerstejaars", die deze bom heeft gefabri ceerd, zich geenszins bewust was van de mogelijkheid van het ontstaan van giftige gassen en slechts de opzet had een rook- ontwikkelend projectiel te vervaardigen. ADVERTENTIE Schoonheid ss peclal is te Ann Seymour schrijft in „Woman and Beauty": „Nagels die breken en splij ten hebben behoefte aan een speciale olie. genaamd NuNale. die onder de nagel riem doordringt, snelle groei bevordert en broos heid voorkomt." Nu ook in Nederland - f 1.80 per flacon. wiankt broze nagels sterk Ballonnen. De Tsjechische regering heeft in een nota aan de Verenigde Staten geprotesteerd tegen de ballonacties van radio Vrij Europa, aldus meldt radio- Praag. Tsjechoslowakije wil de zaak desnoods voor de UNO brengen, aldus de nota. Ontploffing. In een munitiefabriek bij Erith in het Britse graafschap Kent, heeft zich woensdagmiddag een ontplof fing voorgedaan, waarbij een persoon werd gewond. De materiele schade is aanzienlijk. Verhoogd. Het Londense instituut van assu radeurs heeft bekend gemaakt, dat de commissie voor de tarieven voor oor logsrisicoverzekering het tarief voor verzekering tegen risico van oorlog en van staking, plundering en oproer voor alle reizen door het Suezkanaal en/of naar, uit of overladend in havens in Egypte, Israel, Jordanië, Libanon of Syrië, met tien shilling per honderd pond sterling heeft verhoogd. Gewaarschuwd. De nationalistisch-chinese regering heeft een westduits protest over de beschieting van het vrachtschip „Monika" bij het eiland Quemoy op 24 september afgewezen. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken te Taipeh verklaarde, dat het schip ruim schoots gewaarschuwd was, voor dat de kustbatterijen het vuur openden. Bij het incident werd een lid van de bemanning van het Westduitse schip gedood. Jammer. De afdeling Oslo van de Noorse communistische partij heeft een motie aangenomen, waarin de interventie der Russische troepen in Hongarije wordt betreurd.. „Het volk en de werkende klasse moeten een kapitalistische op stand in Hongarije alleen bestrijden", aldus de motie. Ingestort. Te Jokohama en Koemano zijn achttien Japanners om het leven geko men wier huizen door grondverschui vingen tengevolge van hevige regens in gestort waren. Verliezen. Volgens de jongste officiële ge gevens zijn in de tweede wereldoorlog 6.5 miljoen Duitschers om het leven ge komen, hetzij bij gevechten, bij lucht bombardementen of op de vlucht uit Oost-Europese en andere gebieden. Teruggeroepen. De Belgische regering heeft besloten de minister van Buiten landse Zaken, Spaak, te verzoeken naar Brussel terug te keren met het oog op de toestand in het Midden-Oosten. Spaak maakt op het ogenblik een reis door de Sovjet-Unie. Oefeningen. In de haven van Almeria, in Zuid-Spanje, zijn de kruiser Miguel de Cervantes", vier torpedoboot jagers en 6 mijnenvegers aangekomen.Vier onder zeeboten en een mijnenlegger verlieten kort daarna de haven voor oefeningen in de Middellandse Zee. Badoglio. Maarschalk Badoglio, de Itali aanse veroveraar van Ethiopië in 193? en eerste premier na de val van het fas cisme, is te Grazzano in Noord-Italië overleden. Hij is 85 jaar geworden. Ba doglio trachtte tevergeefs Mussolini er van te weerhouden zich in de tweede wereldoorlog te begeven. Toen de geal lieerden in 1943 voet aan wal zetten op Sicilië, voegde Badoglio zich bij de strijdkrachten van (wijlen) koning Vic tor Emanuel III tegen de Duce. Hij sloot een wapenstilstand en verklaarde de oorlog aan Duitsland. Na de bevrij ding van Rome in 1944, werd Badoglio als premier vervangen door Bonomi. Hij verscheen niet meer in het openbare le ven nadat Italië het koningschap had weggestemd en een republiek was ge worden in 1946. Nota. Rusland heeft West-Duitsland een nota gezonden waarin verklaard wordt dat alleen de Sovjet-Unie het recht heeft zich uit te spreken over de natio naliteit van personen die naar West- Duitsland gerepatrieerd wensen te wor den. Sovjet-burgers kunnen geen twee nationaliteiten hebben, aldus de nota, zodat Westduitsers die Sovjet-burger werden als zodanig behandeld zullen worden. Het Duitse staatsburgerschap dat Hitier verleende aan Russische on derdanen erkent de Sovjet-Unie niet. Demonstratie. Een aantal jonge Britse pre dikanten heeft woensdag te Londen deelgenomen aan een demonstratie tegen de oorlog in Egypte, die gehouden werd in de centrale hal van het Britse Lager huis waar het publiek de leden van het parlement kan spreken. STELT MEN iemand de vraag, wie Leonardo da Vinei -was, dan zal in de meeste gevallen worden geantwoord dat onze vraag betrekking heeft op de Ita liaanse schilder en beeldhouwer uit de 15de en begin 16de eeuw, maker van de Mona Lisa, het beroemde schilderij dat destijds uit het Louvre verdween. En een insider zal zelfs opmerken, dat het vrouweportret eigenlijk la Gioconda moet he- ten, omdat hier de vrouw is afgebeeld van Francesco del Giocondo. Dat is alles goed en wel, en eventueel zijn er nog wel an dere schilderijen van Leonar do da Vinei te noemen, maar of we deze man met ongetwij feld geniale trekken in de eerste plaats als schilder of beeldhouwer moeten typeren, is lang niet zeker. Eigenlijk is Leonardo da Vinei een veel omstreden figuur, die aanleiding heeft ge geven tot legendevorming, anderzijds veel bestreden is, maar in ieder geval toch zó belangrijk was, dat een enorme litteratuur over hem js ontstaan. Mensen van ency- clopaedische kennis kwam.en gedurende de middeleeuwen in verscheidene landen voor, omdat d'eze kennis een betrekkelijk klein terrein besloeg. En eveneens kwamen zo nu en dan alzijdige kunstenaars voor, omdat de problemen der architectuur be trekkelijk eenvoudig waren en in beeld houw- en schilderkunst de vorm door de inhoud werd overheerst. Maar in Leonardo da Vinei treffen we toch een kunstzinnige en intellectuele alzijdigheid aan, die weinig voorkomt. Behalve z\jn talenten, had hij ook zijn uiterlijk mee. Hij was sterk en goed ge bouwd, van majestueuze statuur - zoals (Nadruk verboden) dat destijds heette - en herculische li chaamskracht, waardoor hij in staat was de onwilligste paarden in toom te houden en hoefijzers als lood om te buigen. Ook al zou deze laatste prestatie een onderdeel van de legende uitmaken, dan moeten we uil een kleine overdrijving toch niet af leiden, dat het een miezerig mannetje is geweest, dat aan algehele lichaamszwakte leed. Integendeel, we kunnen rustig aannemen dat het een forse, mannelijke figuur was. Hij had echter nog meer kwaliteiten, die voor die tijd aantrekkelijk waren; hij ums onderhoudend in gezelschap en een ervaren musicus. Als je dan nog een groot schilder en beeldhouwer, en een voortref felijk tekenaar bent, mag over de bagage die je in het leven hebt meegekregen zeker niet geklaagd worden. De talenten van Leonardo da Vinei strek ten zich echter over een nog veel groter terrein uit. Als voornaamste moet dan in de eerste plaats genoemd worden zijn niet te bevredigen weetgierigheid, die tevens een handicap voor hem betekende. Want z\jn voortdurend zoeken naar de oorzaak der dingen deed hem steeds weer naar iets anders grijpen, noch vóór hij tot een eindresultaat was gekomen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat in de eerste plaats slechts zeer weinig werken van Leonardo da Vinei in voltooide staat tot ons zijn gekomen, en in de tweede plaats dat deze rusteloze zoeker en werker zelden zo diep in een onderwerp afdaalde als zijn talenten hem veroorloofden. We komen nu terecht bij zijn geheimzinnige d,agboek. Daarover morgen. H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 2