Boedapest herademt in vrijheid nu de strijd is gestaakt Nagy poogt regering van vier partijen te vormen Beperkingen bestedingen onafwendbaar Hongarije stelt Rusland voor onderhandelingen te openen Interview met kardinaal Mindszenty Over uittreding uit Warschaupact en terugtrekking der Russische troepen Minister van Financiën verklaart Tekort op de rijksbegroting zal met 400a 500 miljoen moeten verminderen 7 Herzien wapenschild Hulp voor Hongarije Drie doden in het verkeer Roemeense communisten zijn het ook met Tito eens Marechaussee, op wacht bij Ruigenhoek, viel in slaap P.v.d.A. belegde bijeen komst voor steun aan Hongarije H. A. Healey overleden Talentvolle voetballer en cricketer van „Haarlem" Su hsidieverl ag ing Prentjes-Meneren DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Boedapest) De Russische troepen zijn nu grotendeels uit Boedapest vertrokken. De nog aan wezige tanks staan niet meer in aanvals- formatie op gevaarlijke punten, maar wachten in lange rijen op het bevel om te vertrekken in oostelijke richting. In de stad krioelt het van mensen. Zij nemen geen notitie van de Russen, die toch weg zullen trekken. Daarom prikkelt men hen niet. Winkels, kantoren en fabrieken zijn nog gesloten, omdat de mensen op adem moeten komen en op zoek gaan naar hun vrienden. Honderden staan geduldig in de rij voor het hoofdpostkantoor om hun familie telegrafisch gerust te stellen. De orde is voorbeeldig. Het weerzien op straat is ontroerend. Ook mannen omhelzen elkaar met tranen in de ogen. Men is blij en trots, maar niet uitgelaten of uitbundig. Velen bezoeken de kerken. Allen gaan te voet, omdat het verkeer nog stil ligt, maar op de Donau varen weer sleepboten met rijn aken achter zich aan. De mensen voeren de duiven op het Marchusplein bij de Donau. Het leven in de hotels wordt beter.en ook duurder. Men handelt weer in dollars. Alleen cafetaria's, apotheken, bakkers, groenten- en comestibleszakbn zijn ge opend. Men eet taartjes, drinkt zwarte koffie uit een glas en koopt een fles wijn of likeur. Een week lang was er geen sterke drank te koop en men hield zich aan dit bevel, alleen al uit zelfbehoud. Elders staan lange rijen voor een gebouw, waar levensmiddelen gratis worden uitge deeld. De mensen zijn armelijk gekleed. De vrouwen en meisjes dragen bijna allen lange broeken en donkere pullovers. Hier en daar wordt er nog geschoten door in het nauw gedreven geheime staatspolitie. Bij de vroegere A.V.H.-kazerne hoort men klopsignalen onder de grond. De ingang ligt onder het puin en de bunker is van zulk zwaar beton, dat men het niet uit elkaar kan krijgen. Jonge verzetsstrijders patrouilleren overal om hun vijanden de vlucht te beletten. In de buurt van de Nederlandse legatie staat de villa van Rakosi, waar zijn vrouw niets te eten heeft. Rakosi moet in de Sovjet-Unie zijn. Op sommige punten liggen nog lijken van de geheime staatspolitie. Zij zijn gruwelijk verminkt, want de haat tegen de A.V.H. is zeer groot. Onder deze verminkten bevin den zich ook Griekse communisten, die men voor het systeem had laten strijden. De strijders voor de vrijheid zijn reeds be graven. Soms ziet men midden' in de stad een kleine grafheuvel met verse bloemen voor deze helden, soms kinderen van vijf tien en zestien jaar. Zakenmensen zuiveren hun winkels van glassplinters, kalk en vuil. Veel etalages in Het wapenschild, dat boven de deur van de Hongaarse legatie aan de Oran jestraat te 's-Gravenhage is aange bracht, heeft een verandering onder gaan. Op het schild is het embleem - een rijzende ster omgeven door koren schoven, met onder de ster gekruist een hamer en korenaren - door het oude Kossuthembleem vervangen. Dit is een schild met kruis in rood-witte kleuren, met onder het kruis de gou den kroon en daaronder een groene tak. Daaromheen zijn echter in de Hongaarse en Franse taal de woorden „legatie van de Hongaarse volksrepu bliek" blijven staanVoor het gebouw bevindt zich nog altijd politiebewaking, nadat dezer dagen het oude wapen schild met verf was bewerkt. de binnenstad en de zevende en negende wijk zijn zwaar beschadigd, maar er wordt niet geplunderd. Een zakenman, wiens etalage totaal kapot is, etaleert keurig een paar blousjes, kousen en pullovers. Daar voor legt hij een stuk papier met de woor den: „Zo plunderen Hongaren". De politieke toestand is uiterst verward en zdl voorlopig wel zo blijven. Bijna over al ziet men proclamaties over de doelein den van de verschillende politieke partijen en groeperingen met hun onderscheiden belangen. Er zijn al besprekingen gaande. Het merkwaardige is, dat niet alleen de communisten, maar ook de socialisten onder leiding van Anna Kethly, verder de kleine boerenpartij en zelfs de organisator van het verzet contact met Nagy hebben opgenomen. Tegen alle verwachtingen in geniet hij nog het meeste vertrouwen bij het volk en de politici. In Hongarije ont breekt een sterke politieke persoonlijkheid, zoals dr. Karl Renner dat in 1945 voor Oos tenrijk was. Alleen Nagy blijft over, die bekend staat als een fel tegenstander van de Russen en van wie men verwacht, dat hij tenminste als hoofd van een voorlopige regering een basis kan leggen voor vrije verkiezingen en dat hij de Russen er toe kan bewegen zo spoedig mogelijk het ge hele land te verlaten. Nagy heeft gisteren op het parlementsplein verklaard, dat kar dinaal Mindszenty indertijd ten onrechte was veroordeeld en derhalve in al zijn rechten en waardigheden is hersteld. In rooms-katholieke kringen ziet men de kar dinaal als de man, die leiding zou kunnen geven. Wij hebben gisteren met de kerk vorst gesproken. Hij is klein van postuur en maakt een gezonde en energieke indruk. Zijn gelaat is indrukwekkend, levendig en innerlijke kracht spreekt uit zijn ogen. Men verwacht dat hij zal trachten de chris telijke beginselen ook op politiek gebied door te zetten, maar geen actief aandeel in Op girorekening 777 van het Nederland se Rode Kruis, geopend voor de hulpver lening aan de getroffenen in Hongarije, is woensdag als eindcijfer van de eerste stor tingen een bedrag van 36.978 gulden ge boekt. Daarnaast werden het hoofdbestuur door verscheidene bedrijven toezeggingen voor bijdragen gedaan. de politiek zal nemen en zeker niet dat hij minister-president zal worden. Zijn eerste zorg gaat uit naar de priesters. Het reli gieuze leven dat zolang werd onderdrukt, moet weer nieuw voedsel krijgen, zo ver klaarde de kardinaal. Men beschouwt hem als een nationale figuur en als de morele kracht van het verzet. Hij zal het volk op zijn morele plichten wijzen en het aan sporen spoedig aan het werk te gaan en het nieuwe vaderland op te bouwen. Mor gen zal de kardinaal een persconferentie geven. Nagy heeft in een interview mee gedeeld, dat de leden van de geheime staatspolitie collectief zullen worden ge straft. Zijn oorspronkelijke plan tijdens de revolutie nog, om een soort communistische volksfront-regering op brede basis te vor men, heeft hij moeten prijsgeven onder de druk van de nu opkomende nieuwe par tijen. Toch probeert hij de communisten te steunen. Nagy schijnt een voorlopig kabinet nu te willen vormen met zeven portefeuilles, waarvan vier voor de com munisten, twee voor de twee boerenpartijen en één voor de socialisten. Dit laatste wordt onaanvaardbaar geacht, omdat deze partij in 1945 nog meeT dan de helft van de zetels in het parlement bezat.' In de andere politieke kringen wil men de com munisten in dit voorlopige kabinet ten hoogste twee portefeuilles geven, voor Nagy en partijsecretaris Kadar, drie portefeuilles aan de vroegere partijen bij elkaar. Daar naast eisen de verzetsstrijders onder leiding van Jozef Dodas twee portefeuilles op. Het is te verwachten, dat er voorstanders zijn van een nieuwe christelijke sociale partij, die eventueel met de boerenbond kan samenwerken. PARIJS, (Reuter/AFP) De Hongaarse regering heeft woensdag in een nota aan de Sovjet-Unie gevraagd om aanwijzing van een Russische delegatie voor onderhan delingen op regeringsniveau over terug trekking van de Russische troepen uit Hon garije. Voorts verzoekt de regering om spoedige vaststelling van de plaats waar onderhandeld zal worden en het uur waar op de onderhandelingen kunnen beginnen. De opstand is geslaagd, zo heeft premier Nagy woensdagmiddag in een toespraak tot een menigte op het plein voor het par lement verklaard. Wij hebben de bende van Rakosi en Geroe verdreven, zo zei hij volgens radio-Boedapest. Er zal geen in menging in de Hongaarse binnenlandse aangelegenheden worden geduld. Het is mogelijk, dat Hongarije een neutrale kern in Midden-Europa wordt. Vandaag begint de conferentie over op zegging van het verdrag van Warschau en terugtrekking van de Russische troepen. Tegenover journalisten verklaarde de pre mier: „Alle Russische troepen in Hongarije zijn op hun basis teruggekeerd. Hongarije kan zich uit het pact van Warschau terug trekken zonder te wachten op de ontbin ding van de organisatie. Deze houding zal de Hongaarse regering innemen bij de be sprekingen met de Sovjet-Unie." Nagy verklaarde voorts, dat Hongarije in zijn huidige positie moet vertrouwen op materiële hulp van de grote mogendheden. Leiders van de opstandelingen hadden woensdag eerder op de dag aan de premier terugtrekking van alle Russische troepen uit Hongarije tegen het einde van het jaar geëist. Ook willen zij, dat de regering een bijeenkomt van de landen van het pact van Warschau zou beleggen om de Hon gaarse uittreding mede te delen. Het nationale comité van Gyoer heeft bekendgemaakt, dat een delegatie van vier districten met eisen naar de premier is gezonden. Als de eisen niet ingewilligd wor den, zal de algemene staking hei-vat wor den. Het comité zal dan de regering-Nagy niet erkennen. Het radiostation van de opstandelingen te Miskolcz heeft de Hongaarse regering gewaarschuwd dat de Russische troepen die Boedapest verlaten hebben, zullen te rugkeren na een schijn-aftocht in de rich ting van de grens. Het revolutionaire co mité van de provincie Borsod eist van de regering dat zij tussenbeide komt om een einde te maken aan de Russische troepen bewegingen in de richting van de hoofd stad. Volgens radio-Boedapest zijn woensdag de politieke gevangenen, die onder „het regime van Rakosi en Geroe" veroordeeld waren, vrijgelaten. De afgezette eerste se cretaris van de Hongaarse arbeiderspartij De 47-jarige jachtopziener D. van Dijk, die te Beesd met zijn rijwiel de rijksweg Den BoschUtrecht wilde oversteken, is door een uit Den Bosch naderende perso nenauto aangereden en op slag gedood. De auto kantelde van de weg af. De heer Van Dijk was een vooraanstaande figuur in de ondergrondse beweging in de Betuwe tij dens de oorlogsjaren. De heer K. Lub uit Enkhuizen, 55 jaar oud, is bij het oversteken van de provin ciale weg, nabij de Raadhuisstraat in Groo tebroek, door een passerende auto aange reden. Het slachtoffer was op slag dood. De 52-jarige religieuse Theresulla, in de wereld mejuffrouw Van Esch, van het Mgr. Savelbergklooster te Heerlen, is op de Heerenweg te Heerlerheide door onver klaarbare oorzaak met haar bromfiets te gen een lichtmast gereden. De zuster liep zware verwondingen aan het hoofd op en overleed ter plaatse. Ernoe Geroe en de vroegere premier An dras Hegedues hebben Hongarije verlaten, zo meldt radio-Boedapest. Het uitgangs verbod in Boedapest is met ingang van heden opgeheven. De opstandelingenzender van Gyoer heeft vanochtend een hevige aanval gedaan op de communistische leden van' de regering Nagy: de cóftimunisten, aldus verklaart een commentator, zullen ■als de voornaamste vijanden van het volk worden beschouwd. Allerheiligen wordt weer als een grote feestdag gevierd. Tij dens het communistische regime werd deze dag genegeerd. BELGRADO (Reuter-U.P.) Joegoslavië en Roemenië zijn het er bij hun besprekin gen in Belgrado over eens geworden, dat er verschillende wegen zijn bij de opbouw van het socialisme. Behalve tussen commu nistische partijen moest er ook kunnen worden samengewerkt met socialistische partijen en andere „progressieve bewegin gen". Het akkoord is zaterdag op het eiland Brioni getekend door president Tito, de eerste secretaris van de Roemeense com munistische partij, Gheorghioe Dej en de premier van Roemenië, Chivoe Stoica. Er zijn ook handels- en betalingsovereenkorn- sten gesloten en een akkoord over weten schappelijke en technische samenwerking. In de verklaring wordt onder meer gezegd, dat de partijen zullen streven naar uit breiding van haar samenwerking op basis van volledig vertrouwen, openhartigheid, gelijkheid, niet-inmenging in eikaars in terne aangelegenheden, vrije meningsuit- wisseling en objectieve, opbouwende en kameraadschappelijke critiek. De Roemenen vormden de vierde delega tie die Tito sedert zijn terugkeer uit Jalta ontvangen heeft. Eerst werd met de Bul garen gesproken en naar verluidt bleven toen enige problemen onopgelost. De be sprekingen met de Italiaanse communisten die daarop volgden, zijn echter door beide partijen een volledig succes genoemd. Toen kwamen de Hongaren aan de beurt en ten slotte de Roemenen. Bulgaren afkerig Naar de mening van buitenlandse waar nemers te Belgrado zal het Bulgarije moeilijker dan andere Oosteuropese landen vallen de banden met de Sovjet-Unie te, verbreken. Bulgarije is voornamelijk een landbouwstaat. met een betrekkelijk gering aantal fabrieksarbeiders en intellectuelen de klassen die in Polen en Hongarije de anti-Russische gevoelens hebben aange wakkerd. Tenslotte schijnen de denkbeel den van Tito in Bulgarije weinig ingang te hebben gevonden. De Bulgaarse delegatie heeft zich in Belgrado critisch uitgelaten over de Joegoslavische landbouwpolitiek en over het stelsel, waarbij de arbeiders zelf het beheer over de fabrieken hebben. Bo vendien hebben vele Bulgaren een tradi tionele afkeer van de Joegoslaven. De waarnemers achten de houding van het Bulgaarse leger van veel belang. Vol gens te Belgrado ontvangen berichten zou een groep generaals betrokken zijn geweest bij een, overigens mislukte, poging om de „stalinistische" vice-premier Voelko Tsjer- venkov uit het centrale partijcomité te stoten. Ook burgerlijke leden van dit comité zouden de denkbeelden van Tito zijn toegedaan, maar zij hebben niet het aanzien, dat Gomoelka in Polen en Nagy in Hongarije geniet. Albanezen dito Een woordvoerder van de Albanese lega tie te Rome heeft verklaard, dat er „geen waarheid schuilt" in berichten over anti- Russische demonstraties in een Albanese fabriek. De woordvoerder zei: „het is rustig in Albanië. Onze fabrieken worden dooi de Albanezen zelf geleid." De krijgsraad te velde west te 's-Gra venhage heeft de 26-jarige marechaussee eerste klasse C. R. veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting uit het recht bij de ge wapende macht te dienen, omdat hij in de nacht van 30 september, toen hij als schild wacht stond bij het landhuis Ruigenhoek bij Scheveningen, slapend achter een duin pol was aangetroffen. Die nacht verbleven de Koningin en Prinses Wilhelmina in dit landhuis. De president van de krijgsraad verweet dit de marechaussee zeer, te meer omdat hij als beroepsmilitair bij een wapen diende dat er speciaal voor is om diensten voor het Koninklijk Huis te verrichten. De auditeur-militair, die voor R. geen verzachtende omstandigheden had kunnen vinden, vroeg twee maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en verla ging tot de rang van soldaat laagste klasse. Kardinaal Mindszenty, de Hongaarse rooms-katholieke primaat, is in de nacht van dinsdag op woensdag door leden van de verzetsbeweging bevrijd uit een gevangenis. Op de foto ziet men de primaat met enkele verzetsstrijders tijdens de aankomst bij het paleis van de kardinaal in Boedapest. Tijdens een demonstratieve bijeenkomst van de P.v.d.A. in de Koopmansbeurs te Amsterdam heeft de heer E. Vermeer be kend gemaakt dat in Hongarije de Vrije Socialistische Partij is opgericht. Mej. An na Kethly zal deze partij vertegenwoordi gen op de bijeenkomst van het Internatio naal Verbond van Vrije Vakverenigingen. De bijeenkomst werd door ruim drie duizend personen bijgewoond. De partij voorzitter E. Vermeer, de heren G. Ruy- gers, H. Oosterhuis, de Hongaarse predi kant ds. I. S. Tüscki en een jonge Hongaar Karl Binec hebben er het woord gevoerd. Ze riepen allen op tot steun voor het ver zet van het door vrijheidsdrang gedreven Hongaarse volk. De heer E. Vermeer begon zijn toespraak met de opmerking, dat het nog te vroeg is voor het partijbestuur reeds nu een ver klaring af te leggen over de toestand in het Midden-Oosten. Ilij zei echter wel te ge loven, dat de sympathie van het ganse Ne derlandse volk uitgaat naar het kleine Is rael. ADVERTENTIE Complete Woninginrichting BARTELJORISSTR. 13-17, HAARLEM In Leicester in Enge land is dezer dagen op 75-jarige leeftijd overleden de heer A. Healey, die voor de eerste wereldoorlog als sportman in Haar lem een grote naam had. De heer Healey. die reeds als amateur in Leicester City voetbal had gespeeld, vestigde zich in 1904 in Haarlem en werd lid van de voetbal vereniging „Haar lem", waarvoor hij op 27 november van dat jaar de eerste wed strijd speelde, name lijk tegen HFC, als midvoor. De uitslag werd vier-vier. Na die dag werd het allengs steeds duide lijker dat de Engelsman Healey voor „Haar lem" een uiterst nuttig speler zou gaan wor den. In vrijwel alle wedstrijden, die Healey voor de roodbroeken speelde trad hij op de voorgrond. Al spoedig kwam Healey op de plaats, die hem in het elftal het beste lag, centerhalf. Dat Healey niet in vertegen woordigende elftallen werd gekozen was al leen te wijten aan het feit dat hij Engels man bleef en dus niet gerechtigd was voor keuze-elftallen uit te komen. Zijn laatste seizoen was dat van 1914-1915. Op 4 septem ber 1915 benoemde het bestuur van Haarlem Healey tot lid van verdienste. Ook na zijn afscheid als actief speler bleef de heer Healey warme belangstelling koes teren voor „Haarlem" en was tot voor kort een trouv bezoeker van de wedstrijden van het eerste elftal. Ook cricketer Ook als cricketer had de heer Healey zeer grote verdiensten. Aanvankelijk speelde hij voor Volharding, doch in 1916 ging hij re gelmatig voor Haarlem spelen, dat toen al eersteklasser was. Ook in eersteklasse cricket bleek Healey ver boven de middel maat uit L steken. En ware het niet zo dat hij de Engelse nationaliteit had. hij zou on getwijfeld in het Nederlands cricketteam zijn gekozen. Tot 1926 bleef hij de cricket- sport trouw. In totaal scoorde hij tot dat jaar 4228 runs in 210 innings, waarbij hij 21 maal not out bleef. Zijn hoogste score was die van 115 tegen Hermes DVS in 1920. Ook als bowler was Healey zeer goed bruik baar. Hij nam 522 wickets tegen 7024 runs en deed in totaal 51 vaneen Zijn beste pres tatie als bowler was die in 1923 toen hij 9-44 nam tegen VRA. De nieuwe minister van Financiën, de heer II. J. Hofstra, heeft in antwoord op de financiële beschouwingen van de Tweede Kamer over de rijksbegroting voor 1957 me degedeeld, dat hij het als een van zijn belangrijkste taken ziet te waken tegen een inflatoire financiering van de overheidshuishouding. In het door hem te voeren finan- cieel-economisch beleid zal het streven naar gezond geld een centrale plaats in nemen. De minister verklaart dat een duidelijke beperking van de bestedingen thans onafwendbaar is, waarbij alle bestedingscategorieën onder het oog zullen moeten worden gezien. De afremming der bestedingen zal in het algemeen op zodanige wijze dienen te ge schieden, dat de structurele ontwikkeling zo weinig mogelijk wordt geschaad. Bij het doorvoeren van de beperkingen zullen fysieke controles slechts in speciale ge vallen als middel worden toegepast, zodat in het kader van de te nemen maatregelen een belangrijke rol zal toekomen aan het algemeen financieel beleid. De gunstige conjunctuur heeft bijgedra gen tot economische versterking en tot verruiming van de mogelijkheden de ver deling van het nationale inkomen tussen de verschillende bevolkingsgroepen op een meer bevredigend vlak te brengen. Noch tans brengt de hoogconjunctuur haar eigen problemen mede, voortvloeiende uit een overspanning van de economie en uit de schaarste aan arbeidskrachten en kapitaal. Ook uit andere verschijnselen, zoals de stijging der prijzen in sommige sectoren, met name de bouwsector, blijkt de aan wezigheid van spanningen. Voorts zijn de nationale bestedingen de laatste jaren te sterk gestegen en overtreffen zij thans de middelen, hetgeen tot een verzwakking van de betalingsbalans heeft geleid, aldus de minister. De noodzaak van een bevredigende be talingsbalans wordt algemeen aanvaard. Indien men wil voldoen aan diverse ver plichtingen (aflossing van buitenlandse staatsschuld, giften aan overzeese rijks delen e.d.) en de reserves althans enigs zins relatief op peil wil houden is, bij een normale voorraadvorming, een betalings balansoverschot op lopende rekening van ongeveer een half miljard gulden per jaar vereist. In jaren van hoogconjunctuur is een groter overschot ter wille van de vor ming van conjuncturele reserves wenselijk. De lopende rekening van de betalings balans op transactie-basis voor het eerste halfjaar 1956 vertoonde evenwel een tekort van ongeveer 200 miljoen gulden, terwijl ook voor het gehele jaar een tekort kan worden verwacht. Bij een ongewijzigd re geringsbeleid is hierin voor de naaste toe komst geen verbetering van betekenis te verwachten. De minister is van mening, dat onder de huidige omstandigheden, mede ter ver mijding van grote schokken in het econo misch gebeuren, het tekort op de rijks begroting met 400 500 miljoen moet wor den verminderd. Nagegaan zal worden welke gewone uit gaven kunnen worden verlaagd en welke onvermijdelijke nieuwe uitgaven zoveel mogelijk kunnen worden getemporiseerd. Met kracht moet worden gestreefd naar verbetering van de efficiency van het overheidsapparaat. Voorts zal gestreefd worden naar een beperking van de kapitaalsuitgaven van de overheid. In het kader van de beperking der be stedingen dient mede aandacht te worden besteed aan de tarieven der overheids bedrijven en aan de consumentensubsidies. Het probleem van een herziening van som mige tarieven is in onderzoek. Mocht blij ken, dat de rentabliteit van bepaalde be drijven onvoldoende moet worden geacht, dan zullen maatregelen om die rentabili teit te verhogen, niet achterwege kunnen blijven. Aangezien de noodzakelijke verbetering van de financiële positie niet uitsluitend door een verlaging van de rijksuitgaven zal kunnen worden bereikt, zal enige ver hoging van de inkomsten van de staat on vermijdelijk zijn. De minister is zich er van bewust, dat, gezien de nog altijd zware be lastingdruk, dit middel tot verbetering van de financiële positie van de staat met grote behoedzaamheid zal moeten worden aan gewend. De minister zegt verder dat aan elke maatregel tot vermindering van het over heidstekort bepaalde nadelen zijn verbon den. Dit geldt ook voor een vermindering of afschaffing van prijssubsidies. Niettemin is de minister van oordeel, dat subsidie verlaging niet kan worden gemist. Hij acht het wenselijk, dat algemeen gebruikte goe deren en diensten normaliter uit het in komen worden gekocht, vooral tijdens hoogconjunctuur met veelal stijgende in komens. Een nadeel is echter het prijsverhogend effect. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat indien de subsidieverlaging uit het complex van maatregelen zou wor den gelicht, een overbesteding, met als consequentie een opwaartse druk op de prijzen en een ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans, in de hand zou worden gewerkt. De kwantitatieve betekenis van de prijs subsidies is belangrijk. Alleen reeds de af schaffing van de subsidies op melk en suiker zou 70 miljoen gulden per jaar op leveren. Nog belangrijker zijn de huursubsidies. aldus de minister. Een verhoging van de huren van voor-oorlogse woningen is nut tig voor de verhoudingen op de woning markt. Zij zal bovendien het budget van de overheid, die een groot aantal voor oorlogse woningen exploiteert of subsi dieert, verbeteren. Een stijging in 1957 van de huren van voor-oorlogse woningen met 25 pet zal er voorts toe bijdragen, dat voor nieuw te bouwen woningen het subsidie per woning niet behoeft te worden ver hoogd. De verklaring in de miljoenennota, dat naast de voorgenomen afschaffing van de Vereveningsheffing, niet valt te rekenen met een verdergaande belastingverlaging bij wijze van tegenwicht voor de lasten, voortvloeiende uit een huurverhoging en de algemene ouderdomsvoorziening, doelt op alle belastingverlichtingen welke de to tale belastingopbrengst verminderen. De minister is overigens van mening, dat de vraag, of inhet algemeen onvolkomen heden in de belastingwetten door middel van elkaar compenserende verlichtingen en verzwaringen behoren te worden ver beterd, niet ter gelegenheid van de invoe ring van een huurverhoging of van de algemene ouderdomsvoorziening, doch in het ruime verband van de belastingheffing in beschouwing dient te worden genomen. Hoe rijper van jaren ik word, des te ge ringer is mijn opwinding over allerlei ge beurtenissen. Dit is een heel normaal verschijnsel, maar het is vervelend omdat het cynisch-zijn vervelend is. Ik zie allerlei plaatjes van allerlei mannen die ik belangrijk behoor te vinden, doch hoe meer van die plaatjes ik zie, des te onbelangrijker ga ik ze vin den. Ik zie plaatjes van staatshoofden-op- visite die erewachten inspecteren; van volksleiders die achter microfoons staan te betogen; van politieke heren die elkander glimlachend de hand schudden; van mooie dames die heur rondingen op het voorde ligst voor de lens brengen; van met me dailles overdekte excellenties; van krans- leggende grootmogols; van kabinettenfor- merende belangwekkendheden; en ik ga er steeds meer en steeds duidelijker een poppenspel in zien, een nooit-eindigende reeks van kinderachtigheden, die niets te maken hebben met de problemen en dra ma's die het wereldtoneel beheersen. Het eigenaardigste en wanhopigste vind ik, dat al deze heren zonder twijfel niet dommer zijn dan ik. Integendeel: om ten slotte op die plaatjes te komen moet men iets in zijn mars hebben. Er zijn mensen die altijd maar weer beweren dat ook (of juist) de domme carrière maakt, maar dat is gemakkelijke demagogische praat. Voor mij staat het vast dat al die prentjes- meneren ze alle vijf behoorlijk bij elkaar hebben. Maar hoe komt het dan dat zij niet zien wat ik zie: dat het allemaal zo onecht, zo flauw, zo kinderlijk leugenachtig is? En dat het wat veel ernstiger is allemaal niets te maken heeft met de werkelijkheid, met de grote dingen waar het alleen maar om gaat? In het gunstigste geval nemen al die heren al die dingen net zo weinig au serieux als ik dat doe maar hoe is het dan mensemogelijk dat zij die spelletjes b 1 ij v e n spelen, dat zij al die nonsens met een strak of glimlachend gezichtje kunnen volhouden, al maar net doende of zij het wél au serieux nemen? Nu ben ik er stellig van overtuigd, dat wat ik steeds duidelijk voel, door steeds meer mensen gevoeld wordt en dat steeds meer mensen hun schouder glimlachend of geërgerd optrekken, wanneer zij een hoge heer in een slee omringd door wit- gehelmde supermannen zien voorbij-ijlen, of wanneer zij het eeuwige plaatje van de met sterren en kruisen behangen grote man bekijken. Ik geloof dat al die onwezenlijke flauwiteit steeds meer naast de werkelijk heid en naast het leven komt te staan en dat steeds meer mensen dat gaan onder kennen. Dacht u werkelijk dat het iemand in teresseert of de Emir van Monteblanco, de Zamzam van Zamzam of de Keizer van Me- sopotamië met de gebruikelijke eerbewijzen in Montebello, in Arcadië of in Lage Ruige Weide worden ontvangen? Elias

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 3