Geen export van bloembollen naar Duitsland v DE SAMENZWEERDERS Agenda voor Haarlem MERUJN EN DE WONDERBESSEN Luitenant-generaal H. Schaper chef van de Luchtmachtstaf Nieuwe kunstmestindustie voor „complete meststoffen" SANOSTOL HOOGTEZON Produktschap trekt besluit in fo Os ■A \v NAAIMACHINES Vlaardingen als basis voor hypermodern bedrijf r 4 Vice-admiraal b.d. J. B. Berck overleden Kerkelijk Nieuws Examens De salariëring van hoofden van lagere scholen J ongerendemonstratie naar aanleiding van onlusten in Hongarije Variététheater van Peking naar Nederland Nieuwe Kamerleden Kort nieuws Tijdens de bezetting haalde hij met een watervliegtuig verzetsstrijders uit Friesland Mjjn dsAkebftg. van* Se/rfetn/>et Mei VERVOLGVERHAAL door Friedrich Bruegel W aterkrachtcentr ale aan de Lek Koninklijke onderscheiding Bankbiljetten weer boven de vier miljard gulden H. 1. M AERTENS NV DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 (Van onze correspondent in de bloembollenstreek) Het Produktschap voor Siergewassen heeft in zjjn vergadering van dinsdagmiddag het besluit van 28 augustus om een export van bolbloemen naar Duitsland ter waarde van DM 500.000 toe te staan, teruggenomen. Ech ter niet zonder principieel te hebben vast gesteld. dat de export van bolbloemen waar nodig en mogelijk zal worden bevorderd. Tevens zal de verhouding van het Produkt schap tot de verscheidene stichtingen, die voor siergewassen reclame maken, worden bezien, evenals de vertegenwoordiging van het Produktschap in de groeperingen, die handelsovereenkomsten met buitenlandse organisaties bespreken. De voorzitter, dr A. J. Verhage, heeft de geschiedenis van de onderhandelingen met de Duitse organisaties over de export van bolbloemen gememoreerd. Er was een zeer sterke oppositie in Duitsland tegen deze im port, omdat de Duitsers vreesden dat hun uit bloembollen getrokken bloemen concur rentie zouden ondervinden van de in Neder land goedkoper te trekken produkten. Een Duitse regeringsgevolmachtigde, Fraulein Steiger, heeft in bedekte termen gedreigd dat, als Nederland dit besluit inderdaad zou uitvoeren, de nog niet geliberaliseerde sier gewassen, waaronder bloembollen, hiervan schade zouden ondervinden. Met deze onprettige mededeling kwam dr. Verhage uit Duitsland terug. De Commissie voor Bijstand van de Bloemkwekerij heeft hierna vergaderd en het bestuur van het Produktschap geadviseerd het besluit terug te nemen, maar in principe vast te stellen, dat ook de bolbloemenexporteurs het recht op export hebben. De heer Buisman vond het nogal vanzelfsprekend, dat het Produkt schap in de toekomst deze export zal trach ten te bevorderen. De heer Sterringa, werknemersvertegen woordiger, meende dat de Duitsers een ge forceerde oppositie hebben gevoerd en de invoer van bolbloemen botweg hebben ge weigerd. Hij noemde dit, gezien hun streven naar een geïntegreerde Europese markt, on aanvaardbaar. Hij wenste, dat de regering dit probleem zou bespreken bij de onder handelingen over de totale im- en export. Te meer. omdat men in het Bedrijfschap voor de Bloembollenhandel tijdens een ver gadering zelf had toegegeven, dat de argu menten tegen de export van bolbloemen weinig steekhoudend zijn. De bloembollenvertegenwoordigers, met de heren De Vroomen en Van Dam als woordvoerders, hebben op het algemeen be lang gewezen, dat door de export van bol bloemen zou kunnen worden geschaad. De heer S. Sterringa repliceerde echter, dat andere Duitse organisaties met het voor beeld van dit snel terugtredende Produkt schap voor ogen tot dergelijke, voor het al gemeen belang schadelijke, pogingen zouden kunnen beginnen. Met algemene stemmen besloot men het advies van de Commissie van Bijstand te aanvaarden, nadat de heer Kralt er "nog eens nadrukkelijk op had gewezen, dat de voor stemmers hiermede vastlegden, dat de bol bloemenexporteurs evenveel rechten hebben als iedere andere exporteur. Er zal een dien overeenkomstige brief aan de Duitse orga nisaties worden geschreven. De heer Sterringa informeerde naar de ADVERTENTIE MODERNE OPNAMEN Tel. 11178 <2/ L. Veerstr. 11-13 OOK VOOR MODEWERK Op 59-jarige leeftijd is overleden vice- admiraal titulair van de technische dienst (b.d.) J. B. Berck, oud-vlagofficier techni sche dienst en oud-hoofd van het bureau nieuwbouw schepen van het bureau werk tuigbouw van de hoofdafdeling van het mi nisterie van Marine. In mei 1940 voer de heer Berck als hoofd machinekamer met de nog niet geheel vol tooide stoomkruiser „Jacob van Heems- kerck", die nog nimmer had gevaren, naar Engeland. De kruiser had toen slechts een kernbemanning van zestig man. De heer Berck deed tot september 1944 dienst als hoofd machinekamer van Hr. Ms. „Jacob van Heemskerck" en werd daarna te Lon den geplaatst in de rang van hoofdofficier marine stoomvaartdienst tweede klasse. Direct na de bevrijding kreeg overste Berck de leiding over- de opruimingswerk zaamheden van de wrakken in de havens te Amsterdam en van de rehabilitatie van de Amsterdamse haven en industrieën. In januari 1946 werd hij geplaatst bij de hoofdafdeling materieel van het ministerie van Marine, waar hij in mei 1947 in de rang van hoofdofficier marine stoomvaartdienst eerste klasse de functie van hoofd van het bureau werktuigbouw kreeg. Het daarop volgende jaar kreeg kolonel Berck tevens de functie van vlagofficier technische dienst in de rang van schout-bij-nacht technische dienst. Op 24 september 1953 werd hij bovendien hoofd van het bureau nieuwbouw schepen. Na zijn pensionering in 1956 werd hij wegens zijn bijzondere grote verdiensten bevorderd tot vice-admiraal titulair van de technische dienst. Vice-admiraal Berck was ridder fn de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te 's-Gravenmoer Iz. Kok, kand. te Veenendaal. Aangenomen naar Wormer A. Verstraa- ten te Mantgum. Geref. Kerken Tweetal te Leeuwarden (7e pred.pl.) H. Sweepe te Leiderdorp en J. van der Zan den te Murmerwoude. Beroepen te Rotterdam-Kralingen (voor bijzondere werkzaamheden) dir. Geref. maatschappelijk werk) C. van Nes te Me- liskerke. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Goes P. Plaatsman te Drie bergen. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor AalsmeerHoofddorp F. R. van der Meulen te Temaard. vertegenwoordiging bij de onderhandelingen. De Nederlanders kwamen met slechts een man van het Produktschap, dr. Verhage. en een aantal van vrije organisaties. Dit was volgens hem onjuist. Bovendien was de Duitse delegatie versterkt door een vertegen woordiger van d e regering. Hij wenste de vertegenwoordiging en dus uitvoering van de besluiten van het Produktschap eerst be sproken te zien. Dr. Verhage zegde dit toe, maar wees op de gevaren hiervan en de uit stekende manier, waarop de besprekingen in het verleden zijn gevoerd. Eveneens wilde de heer Sterringa een betere vertegenwoor diging van het Produktschap in de commis sies voor de Onpersoonlijke Reclame. Ver anderde omstandigheden verlangen ook een aanpassing hieraan. Ook hieraan kleefden volgens dr. Verhage gevaren, die de heer Sterringa echter niet van zijn standpunt deden wijken. Er zal over deze zaak nog worden gesproken. De vergadering keurde de begroting 1957 met een eindbedrag van 8.878.500.goed. Het beginsaldo is 1.037.500,en het eind- saldo werd geraamd op 1.233.100.—. Aan heffingen verwacht men bijna 6,5 miljoen te ontvangen. Aan subsidies zal een bedrag van 211.000,worden uitgekeerd, waarvan 150.000,voor onpersoonlijke reclame bloemisterij. Het financieringsfonds „alge mene vakdoeleinden bloembollen" ontvangt 4.630.900,waaruit het Centraal Bloem bollencomité 3.386.000— voor wetenschap pelijk onderzoek en reclame in het buiten land zal ontvangen. Voor de uitvoerbevordering van bloem- en boomkwekerij produkten zal resp. 725.000, en 110.000,— worden uitgegeven. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Delft. Kandidaatsexamen elektrotechnisch ingenieur: B. A. N. C. Apell, Delft: M. Arens, J. Boere, beiden Oegstgeest; H. J. Brinker, Groningen: G. Groters, Twello; K. P. Havik. Koog aan de Zaan: M. Hermsen, 's-Graven- hage; P J. Hogendijk, Franeker; C. T. Hoog straten, Lekkerkerk; J. W. M. Höppener, Gulpen: J. de Klerck (met lof), Winschoten; Liem Tiang Ling, Delft; J. P. J. Nabben, Hilversum; Nondon Gandjar, Delft; Oewen Arif, 's-Gravenhage: Sie Tjoe Houw. Delft; Ti Tjoe Sim, Delft: S. J. Valkenburg, Delft; A. Walraven. Heemstede; M. Weeda (met lof), Westmaas; H. H. Wegkamp, Almelo. Ingenieursexamen geodetisch ingenieur: W. F. van Beek. Hoorn; C. B. Bos, Middelburg; J. H. Dykhout, Deventer: W. J. F. Kirete- meijer, Breda; S. M. Meelker, 's-Graven hage; I. P. Toussaint, Arnhem; P. J. Tous- saint, Eindhoven; J. J. H. Wijnands, Heer len. Ingenieursexamen elektrotechnisch in genieur: E. W. Arends, 's-Gravenhage; L. B. Beijer, 's-Gravenhage; C. Caderius van Veen, Koog aan de Zaan; M. F. L. T. Close, Heerlen; J. A. B. Dechering, Wageningen; G. Dekker, Ede; J. D. van Dokkum, Haar lem; C. W. Elenga (met lof), Groningen: P. Eijkhoff (met lof), 's-Gravenhage; D. Fen- nema, Rijswijk (Z.H.); F. Gerzon, Amster dam; A. C. Kelder. Rijswijk (Z.H.); H. van den Kerckhoff, 's-Gravenhage: S. H. de Ko ning. Woerden; G: Kool- Eindh'oveAf Hl Krijl, 's-Gravenhage; P. .T, Kuijpers, Haar steeg; E. R. Lammens,. Hilversum:, H. Lank- horst. Rijswijk (Z.H.); P. P. Loesberg, Sas- senheim; J. F. J. C. Mulder, Weert;. Njoo Tik Poen. Delft: F. Renbach. Niime^en: R. D. Poelijoe, 's-Gravenhage; J. M. W. Rooden- burg, 's-Gravenhage; A. van Roon. Botter dam; J. L. A. van Run, Vught; R. E. Sohell, Voorburg; G. S. M. Schriinemakers, Maas tricht; T. M. Schuringa, Eindhoven; J. H. Staring, 's-Gravenhage; Tan Sing Liong, Rotterdam: Tan Tjhing Thian (met lof), Delft; H. G. Tempelaar. Arnhem; C. J. H. J. Timmers, Rotterdam; P. den Toonder, Rotterdam: W. van Tussenbroek, 's-Graven hage; A. Vermeer, Haarlem; G. G. Waas dorp, 's-Gravenhage; H. H. Westenberg, Scheveningen. Amsterdam. Gemeente Universiteit: Kan didaatsexamen rechten: mej. M. v. d. Ze.yde, mej. A. v. d. Heyde en de heren D. Werner en J. Eusman, allen te Amsterdam. Kandi daatsexamen Engels: mej. J. Veldstra, Am sterdam. Doctoraalexamen Engels: R. H. Schley, Utrecht. Doctoraalexamen kunstge schiedenis: H. Miedema, Amsterdam. Docto raalexamen Nederlands: mevr. E. Oey-De Vita en mej. E. A. Fruin, beiden Amster dam. Bevorderd tot arts mevr. I. Bosma-Stants en de heren C. van der Kroef, Oey Eng Jauw en D. C. Bom, allen Amsterdam. Arts examen le gedeelte: mej. J. M. V. Burgers, mevr. L. A. Nanninga-Galestein en de heren D. D. Vodegel, F. G. L. du Mee, F. Th. Wol- koff en A. G. M. Hoek, allen Amsterdam. In een open brief aan alle hoofden van scholen die nog geen lid zijn van de vereni ging, vraagt de vereniging van hoofden van scholen aandacht voor het feit, dat volgens haar de hoofden van scholen zeer onvol doende bezoldigd worden. Nu de regering heeft besloten een be langrijke .salarisverhoging aan de hogere ambtenaren toe te kennen, acht de vereni ging de tijd gekomen, dat ook de positie der hoofden van scholen verbeterd wordt. Zij vestigt er de aandacht op, dat een onderwijzer met twee bij-akten aan een ULO-school f 1170 per jaar meer verdient dan een schoolhoofd, die ook vaak in het bezit van twee of meer akten is. In de brief wordt voorts gezegd, dat thans ook de hoofden van de protestants- christelijke scholen tot oprichting van een vereniging van hoofden van christelijke scholen willen komen, om de behartiging van hun belangen in eigen hand te nemen. Het hoofdbestuur der vereniging zegt zich daarover te verheugen omdat de positie van de hoofden van scholen daardoor slechts kan worden verstei-kt. Op een te Leiden gehouden vergadering heeft de Politieke Jongeren Contactraad (waarin zijn vertegenwoordigd de Anti- Revolutionaire jongeren studieclub, de Christelijk Historische jongerenorganisa tie, de jongerenorganisatie van de K.V.P. en de jongeren organisatie van Vrijheid en Democratie en de Nieuwe Koers) met ver tegenwoordigers van studentenorganisa ties en met middelbare scholieren het ini tiatief genomen tot het houden van een demonstratieve bijeenkomst vrijdagavond in Den Haag. De demonstratie zal gericht zijn tegen het Russische optreden in Hon garije. Met het in ontvangstnemen van bereid verklaringen van organisaties, die aan deze demonstratie willen deelnemen, heeft zich belast de secretaris van het actie-comité, de heer J. Moes, Tesselschadestraat 31, Amsterdam-West (telefoon K 20 - 87731). Van 17 tot en met 28 november zal het „Variététheater van Peking" optreden in theater Carré in Amsterdam en in het ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Het is de eerste maal, dat een compleet Chinees theater een reis door West-Eurpa maakt. Het ensemble bestaat uit vijftig personen, onder wie twaalf mu sici, die authentieke Chinese instrumen ten bespelen. De voorzitter van het Centraal Stembu reau heeft in de vacature, ontstaan door het niet aannemen door jhr. G. A. M. J. Ruijs de Beerenbrouck te Holtum-Born van zijn benoeming tot lid van de Tweede Ka mer de heer A. Visch te Hilversum be noemd verklaard. Voorts is in de vacature die is ontstaan doordat de heer M. P. van Buijtenen te Leeuwarden zijn benoeming niet aanneemt, de heer H. J. A. Verberk te Didam be noemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer. Diefstal engros. De Amsterdamse po litie heeft vijf mannen, die deel uitmaakten van het zeven leden tellende personeel van een grossierderij in kruidenierswaren, aan gehouden omdat zij langer dan een jaar ten nadele van hun werkgever voortdurend goederen hebben gestolen. Grote partijen blikgroenten, koffie, thee, schoensmeer en suiker, ter gezamenlijke waarde van on geveer f 600, werden bij huiszoekingen in beslag genomen. Een groot gedeelte van het gestolene kon echter niet meer worden achterhaald. De hele stad werd versierd; overal hing men de vlaggen uit. De bevolking was naar buiten gekomen en vierde feest, niemand werkte die dag en de schoolkinderen kre gen ook een vrije dag. Wat was dat 'n gezellige drukte daar, en wat vierde men vrolijk feest! Alle kinderen werden getrakteerd op koek en honinglimonade en ook vo<Tr de grote mensen was er van alles. Toen de avond viel was men nog altijd aan 't feestvieren; met het mooie weer was het tussen de huizen nog altijd rumoerig en druk. 51-52 Op de vliegbasis Soesterberg heeft lui tenant-generaal A. Baretta, chef lucht machtstaf, het commando overgedragen aan luitenant-generaal H. Schaper, totnu- toe plaatsvervangend chef-luchtmachtstaf. Tevoren had de minister van Defensie, ir. C. Staf, de scheidende luchtmacht chef toe gesproken en hem medegedeeld, dat de Koningin hem benoemd had tot groot-offi cier in de Oi'de van Oranje Nassau met de Zwaarden. Verder deelde de minister mee, dat zijn opvolger, generaal-majoor Schaper, benoemd was tot luitenant-generaal. De nieuwe plaatsvervangende chefluchtmacht staf commodore H. P. Zijlstra, was be vorderd tot generaal-majoor. Na de commando-overdracht volgde een défilé van grondtroepen en een luchtparade van Harvards, helicopters en straaljagers. De nieuwe chef-luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper werd op 8 sep tember 1906 te Joure in Friesland geboren. In 1926 begon hij zijn zeevaartkundige stu die aan de Kweekschool voor Zeevaart te Amsterdam, waar hij in 1929 zijn diploma behaalde voor derde stuurman ter koop vaardij. Na zijn benoeming tot luitenant ter zee van de Koninklijke Marine-reserve op 1 april 1930 vroeg hij overplaatsing naar Contact tussen het Centraal Bureau G.A. te Rotterdam en de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaar dingen heeft geleid tot het besluit geza menlijk een nieuwe fabriek te stichten voor de vervaardiging van complete meststof fen. De E.N.C.K. hield zich reeds bezig met de vervaardiging van deze meststoffen. Zij is een van de grootste Westeuropese fabri kanten van superfosfaat en mengmeststof- fen en daarnaast producente van vele an dere chemische stoffen. De omzet over schreed het afgelopen boekjaar de f 75 mil joen. Het Centraal Bureau bereikte als im porteur en groothandelaar een omzet van circa 800.000 ton kunstmeststoffen tot een waarde van bijna f 100 miljoen. Dat beide ondernemingen elkaar op het gebied van de mengmeststoffen de hand hebben gereikt is dus niet zo verwonder lijk als men weet, dat de E.N.C.K. beschikt over een groot chemisch bedrijf en het C.B. over een uitgebreid distributie-apparaat. Beide organisaties hebbèn hun wijze van samenwerking gevonden in de vorm van een nieuw te stichten maatschappij, die als volkomen zelfstandige eenheid gaat optre den in binnen- en buitenland. De nieuwe mengmestfabriek zal op Ame rikaanse leest geschoeid en opgebouwd worden te Vlaardingen op hel terrein van de E.N.C.K aan de Westzijde van de be staande haven. Het bedrijf zal hierdoor over een kadeiengte van 400 meter kunnen beschikken. Met het project zijn vele mil joenen gemoeid. Het produktie-programma wordt aangepast aan de nieuwste eisen, door de moderne bemestingsleer gesteld. de Marineluchtvaartdienst. Een jaar later werd hij als officier-vlieger derde klasse beroepsofficier. Zijn eerste reis als marine officier maakte hij in de onderzeeboot K14 naar het toenmalige Nederlands-Indië, waar hij de catapultvliegtuigen van de kruisers „Sumatra" en „De Ruyter" vloog. Tevens werd hij instructeur op het marinevlieg kamp Morokrembangan. Na zijn terugkeer in Nederland in 1938 werd hij instructeur bij het marinevlieg kamp De Kooi en tevens invlieger voor de Koninklijke Marine bij Aviolanda te Pa- pendrecht voor de Dornier-vliegboten, welke waren bestemd voor de Marinelucht vaartdienst. Bij de Duitse invasie in 1940 ging hij naar Engeland, waar hij geplaatst werd bij het 320ste squadron van de Royal Air Force. Hij nam aan vele operaties deel en voerde enige speciale opdrachten uit. In oktober 1940 landde hij met een water vliegtuig op het Tjeukemeer in Friesland om leden van verzetsgroepen aan boord te nemen. Het toestel bleek bij terugkeer in Engeland door veertig kogels getroffen te zijn. In de tanks bevonden zich nog enkele liters brandstof. Voor deze daad ontving generaal-majoor Schaper het ridderkruis vierde klasse der Militaire Willemsorde. In begin 1942 kreeg hij als officier-vlieger eerste klas het bevel over het operatieve gedeelte van het 320ste squadron, maar tijdens een bomaanval op een Duits con- vooi werd zijn toestel neergeschoten, waar door hij in Duitse krijgsgevangenschap ge raakte. In 1945 ging hij terug naar het toen malige Nederlands-Indië als commandant van de Marineluchtvaartdienst in de rang van hoofdofficier-vlieger tweede klasse. In 1946 keerde hij naar Nederland terug, waar hij waarnemend-vlagofficier werd van de Marineluchtvaartdienst in de rang van hoofdofficiervlieger eerste klasse. In janu ari 19'49 werd hij als schout-bij-nacht-vlie ger benoemd tot vlagofficier van de Mari neluchtvaartdienst. Hij was toen in leeftijd de jongste vlagofficier van de Koninklijke Marine. Op 1 Augustus 1954 ging hij over naar de Koninklijke Luchtmacht in de rang van generaal-majoor. Luitenant-generaal Schaper is behalve ridder der vierde klasse der Militaire Wil lemsorde ook ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en drager van het „Distinguished Flying Cross". Eervol ontslag. Met ingang van 1 no vember 1956 is op zijn verzoek eervol ont slag uit de militaire dienst verleend "an de luitenant-kolonel H. J. van der Molen, van het wapen der Koninklijke Maréchaussée, die benoemd is tot hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. ADVERTENTIE Ook deze maand - elke dag - Geef Uw kind méér weerstand na deze zon-arme Zomer het héérlijke levertraanproduct, (met vitamines A, B, C en D) bereid uit heilbot- en kabeljauwlevers Z7 U weet, kameraad Tuma, dat ik niet, zoals u, een gestudeerd man ben. Ik ben maar portier, maar ik heb toevallig de gelegenheid gehad om Kubka vóór de oorlog aan het werk te zien, toen hij bezig was met een spionagekwestie. In één van de processen was ik ge tuige. Hij heeft nooit een succes geboekt. De tijd is nu gelukkig gekomen, dat ook de knoeiers, die op hoge pos ten zitten, ontslagen worden. Ja, de nieuwe regering mag wel streng zijn, maar zij is tenminste rechtvaardig. Tuma had het tweede plakje cake op en keek mevrouw Maló vragend aan. Zij begreep het direct en legde een derde plakje op zijn schoteltje neer. Kubka's opvolger, dr. Formanek, zou graag nog even over enkele details van uw getuigenis met u pra ten, mevrouw Mala. Tussen ons gezegd en gezwegen: uw getuigenis is van groot belang. U heeft de Staat een grote dienst bewezen. Dat doet mij genoegen, zei Maly, die al wist wat zijn vrouw straks bij haar terugkeer zou zeggen. Plotseling kreeg hij een goede gedachte. Pas gisteren heeft mijn vrouw mij een uitvoerig verslag gegeven van het verhoor, en toen schoot het mij te binnen, dat ik die moordenaars óók gezien moet heb ben. Ik kan haar getuigenis dus bevestigen. Mijn collega, die hiernaast portier is, wil ik even vragen, of hij een oogje in het zeil wil houden, zodat ik mee kan gaan om een verklaring af te leggen. Prachtig, zei Tuma. Als u het goed vindt, bel ik meteen even dr. Formanek op. Toen Tuma aan het telefoneren was, gebaarde me vrouw Mala wild achter zijn rug om. Haar man begreep maar al te goed, wat zij wilde zeggen: Nu, wie had gelijk? Ik! Ik! Ik! Ik!. Formanek ontving Tuma en de Maly's ogenblikkelijk. Eerst liet hij Maly verklaren, wat deze te zeggen had, daarna mevrouw Mala. Toen wendde hij zich tot Tuma. Als u nu zo vriendelijk zoudt willen zijn, mijn waarde collega Tuma, om twee verklaringen op te stel len, één voor mevrouw Mala, en één voor mijnheer Maly, en die daarna laat ondertekenen, dan zal ik dat prettig vinden. Niets moet u weglaten, begrijpt u? Alle bijzonderheden moeten er in vermeld worden. In een zo ernstige zaak als deze is iedere aanwijzing van groot belang. Ach, u heeft ervaring genoeg; ik hoef eigenlijk niets meer te zeggen. Voor het geval het noodzakelijk is, om de getuigen met Horak te confronteren, kunt u dat natuurlijk doen, maar ook inderdaad alléén, als het strikt nodig is. Formanek stond op. Het onderhoud was geëindigd. Maly schudde hem de hand. Snel werk, commissaris. Dat is de nieuwe geest, die over onze bureaus gevaren is! Tuma maakte een diepe buiging en zei kruiperig: Alles zal zorgvuldig gedaan worden, daar kunt u ver zekerd van zijn. Zijn ogen glansden onderdanig. De woorden „mijn v/aarde collega Tuma", die Formanek gebruikt had tegenover een gewone klerk, hadden hem overweldigd. Formanek voelde zich eveneens tevreden. Als zij van middag even snel zouden opschieten met Jablonsky als nu met de Maly's, dan zou de zaak inderdaad nog, zoals Svec wilde, in korte tijd afgehandeld kunnen zijn. Tuma moest maar eens discreet informeren, hoe men het beste de Maly's dank kon betuigen. Het gesprek 's middags met Kubrna en Kratochvil vlotte geenszins. In den beginne was het zelfs onmo gelijk om ook maar één woord uit Kratochvil te krij gen. Hij gedroeg zich als een regerende vorst, die tot zijn onderdanen was afgedaald, maar hij bleef zwijgen. Kubrna was kennelijk zó geïmponeerd door de aanwezig heid van Kratochvil, dat ook hij nagenoeg niets zei. For manek, die één en ander over het onderzoek vertelde, voelde zich dan ook alsof hij een monoloog hield op het toneel van een lege zaal. Hij raffelde zijn verhaal dus af en verklaarde, dat men bewijsmateriaal in handen had, maar dat het toch wenselijk was, om iedere twijfel uit te sluiten, zodat er bekentenissen zouden moeten wor den afgelegd. Met een eerbiedige buiging naar prof. Kratochvil voeg de hij er nog aan toe: Wij hebben u uitgenodigd om hier te komen, Spectabilis, opdat de Alma Mater Caro lina, wier hooggeachte vertegenwoordiger u bent, er van overtuigd moge zijn, dat wij een medelid, ook al heeft hij ernstig gedwaald, met de grootste toegevend heid tegemoet treden. Ik kan u toezeggen, dat Jablonsky, als hij door te bekennen een bewijs van wroeging heeft, er af zal komen met gevangenisstraf, waarbij hem bo vendien gelegenheid zal worden geboden om zijn studies te vervolgen. Na een zekere periode komt hij dan voor amnestie in aanmerking. Kratochvil trok een onaandoenlijk gezicht, schraapte zijn keel, maar zei niets. Hij was de afgelopen nacht pas heel laat in slaap gevallen en hij had gedroomd, dat hij, in aanwezigheid van de voltallige Senaat en de Rector Magnificus, de kandidaten voor de graad van doctor in de filosofie de eed afnam. Hij, die al duizenden malen die eed had gehoord, kon zich echter niet meer de juiste woorden herinneren. Er werd in gesproken over men selijkheid en het licht der waarheid, maar wat hij nu deed, kon onmogelijk in overeenstemming zijn met die woorden. Hij had daarom gezworen, dat hij alles zou doen om zo min mogelijk in het onderhoud met Forma nek betrokken te worden, en dat hij een zp groot moge lijke afstand tussen hem en Kubrna zou bewaren. Hij luisterde dus zwijgend hoe Kubrna, die een stoom cursus voor ambtenaren leidde, de justitiële autoriteiten bedankte voor hun takt in deze zaak met betrekking tot de universiteit. Eerst daarna merkte Kratochvil op, dat het beter ware geweest, als één zijner collega's van de juridische faculteit was opgeroepen, omdat hij filoloog was en geen rechtsgeleerde, waarop Kubrna, nog voordat For manek iets had kunnen zeggen, opmerkte, dat beklaagde voor de zuiver juridische kanten van zijn zaak over een raadgever kon beschikken. Kratochvils ogen vernauwden zich en hij nam zich voor om de opschepperige Kubrna eens goed in de wielen te rijden. Hij kende de leden van de Juridische faculteit goed genoeg en hij zou zonder enige twijfel wel weten te bereiken, dat zijn zin zou worden gedaan. Formanek onderbrak Kratochvils woedende gedach- tengang. Binnen enkele dagen zal Jablonsky juri dische bijstand ontvangen van een befaamde oude advocaat, dr. Kosek. Vertrouwelijk kan ik u verder nog wel zeggen, dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken Kosek eveneens zal toestaan voor de Franse ambassade op te treden. Hij glimlachte vaagjes. U ziet het, wij schuwen geen controle. Ons enig verlangen is om correct op te treden, ook tegenover notoire misdadigers. Kratochvil ergerde zich aan Formaneks glimlach. (Wordt vervolgd). In de betonnen pijler van de stuw in de Lek, die bij Hagestein in aanbouw is, zal een waterturbine met generator worden geplaatst voor de opwekking van elektrici teit. Met. de turbine zal ook de hoeveel heid water, die men wil laten doorstromen, geregeld kunnen worden. De elektriciteit zal gedeeltelijk gebruikt worden voor de motoren van de stuw en voor de verlichting. Het overschot zal wor den geleverd aan het provinciale net. Het zal de eerste keer zijn, dat in Ne derland op grote schaal elektrische ener gie door middel van waterkracht wordt opgewekt. De jaarlijkse energieproduktie zal ongeveer zes miljoen kilowatt-uur zijn. Daar het verval in de Lek niet groot is, wordt de turbine voorzien van verstelbare leidschoepen en verstelbare schoepen van het loopwiel. De turbine heeft een maxi mum vermogen van 2950 pk bij een val hoogte van het water van 3,43 meter. Ter gelegenheid van het tienjarige be staan van het Nederlands-Belgisch Cultu reel Akkoord heeft koning Boudewijn van België behalve de reeds vermelde onder scheidingen de volgende onderscheidingen toegekend: Grootofficier in de Kroonorde, dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Commandeur in de Kroonorde: prof. dr. P. Geijl; Commandeur in de Orde van Leopold de Tweede J. En gelman en prof. dr. J. van Gelder. Deze onderscheidingen zijn hun verleend in hun hoedanigheid van leden der Nederlandse afdeling van de gemengde technische com missie ter uitvoering van het Nederlands- Belgisch Cultureel Akkoord. Weekstaat Nederlandsche Bank Blijkens de verkorte balans van de Ne derlandsche Bank per 29 oktober is de grootste mutatie te vinden onder de reke ning-courant saldo's en wel bij het tegoed van 's rijks schatkist, dat met 242 miljoen is verminderd tot 318 miljoen. Het rijk stond namelijk voor zijn driemaandelijkse betaling aan de gemeenten, waarmede dit maal naar schatting meer dan 250 miljoen was gemoeid. De ultimobehoeften zijn voorts vrij zwaar geweest, mede in verband met de pachtbe- talingen. De chartale geldhoeveelheid is dan ook met 125 miljoen toegenomen tot 4.007 miljoen. Men mag aannemen dat de handelsbanken in deze behoeften hebben voorzien. De netto deviezenreserve blijkt in de afgelopen week een kleine verbetering te hebben ondergaan en wel met 13 mil joen tot 998 miljoen. De goudvoorraad bleef wederom onveranderd op 3.230 mil joen. Goud en deviezen tezamen dekken thans voor 67,64 percent de liquide ver plichtingen van de centrale bank. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 DONDERDAG 1 NOVEMBER Minerva: „East of Eden", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „The ladykillers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Anastasia", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het trottoir", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De terugkeer van Lemmy Caution, 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Doorbraak", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Johnny Concho", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Onder de zen van Rome", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziek met medewerking van Greta Vermolen. Anneke Boelens en Herman Uhl- horn, 8 uur. Zuiderkapel: J. Klein Hane- veld, 8 uur. VRIJDAG 2 NOVEMBER Minerva: „Simba", 18 jaar, 8.15 uur. Stu dio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Artisto and models", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Menselijke torpedo's, 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw Cultura: Nederlandse vereniging van spiritisten „Harmonia": „Allerzielenherdenking". 8 uur. Wilhelminastraat 22: Spiritistenvereniging „Het Licht": allerzielenherdenking. 8 uur. Concertgebouw: Noordhollands Filharmo nisch Orkest onder leiding van Marinus Adam met werken van Andriesscn, Bach en Monteverdi, 8.15 uur. Stadsschouwburg: Nieuw Nederlands Toneelgezelschap met „Detective Story", 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6