CAPTAIN GRANT Nederlandse atleten in het Olympisch dorp aangekomen Rus Taimanov in de internationale hoofdgroep Hoogovenschaaktoernooi HVS won gemakkelijk van vrij machteloos Madjoe Stoom op met Zeer sterke bezetting van negentiende schaakfestijn in Beverwijk Spannende strijd tussen OVRA en PSVM Nieuws van de Spelen 9 Begrafenis Tom Schreurs Mermans weer bij de Belgische geselecteerden Hongaarse voetbalclubs wijzigden hun namen „Zwaluwen" voetballen tegen militairen Interland kunstturnen Nederland-België Aljechin herdenkings schaaktoernooi DE VOLLEYBALCOMPETITIE Sport in 't kort Koersen op Duindigt Sorento bleef Our Bonni voor in Benna Dosa-prijs Nederlands judoteam voor Europese kampioenschappen Dames van Haarlem won nen van Waterlelie: 3-1 Finale van jeugdschaak toernooi Rolland EDO tegen Volendam Steenvoorden winnaar van puntenklassement Dames GITA vierden haar zilveren jubileum Bedrijfscompetitie voor klaverjassers DONDERDAG 1 NOVEMBER 1956 Nf\UO\H\K Verzamel de 180 scheeps- plaatjes. Een prachtig album is in de maak. Voor de eerste maal in de historie van het Hoogovenschaaktoernooi zal Rusland in de internationale hoofdgroep vertegenwoordigd zijn. Een van de meest vooraan staande grootmeesters, namelijk Mare Taimanov, zal naar Beverwijk komen, Taima nov zit op het ogenblik met Smyslov in het Aljechin-herdenkingstoernooi te Moskou de grote Botwinnik op de hielen. Het deelnemen van de Rus aan het Hoogoven- schaaktoernooi betekent voor kunstzinnig Nederland nog een andere attractie, daar hij met zijn vrouw, die meekomt, een vermaard pianoduo vormt. Het echtpaar zal o.a. met het Leeuwar der orkest in ons land optreden en er komt tevens een uitzending voor de VARA-mi- crofoon in het programma. In de hoofdgroep zullen verder de groot meesters Gideon Stahiberg (Zweden), Aleksander Matanovic (Joegoslavië) en Albéric O'Kelly de Galway (België) van de partij zijn. De „wandelende Zweed", die op het vorige tournooi de zilveren tro fee, uitgeloofd door de directie van de Hoogovens, in de wacht wist te slepen, zal thans wel alle zeilen moeten bijzetten om ook nu de eerste plaats te veroveren. Het zal trouwens ongetwijfeld een span nend toernooi worden, want de jonge grootmeester Matanovic heeft heel wat in zijn mars om in staat te zijn, het voor hem enigszins teleurstellend resultaat op het vorige Hoogoventournooi te doen vergeten. Het is verder verheugend, dat de Belg O'Kelly, die de vorige keer verstek moest laten gaan, weer in de Hoogovenarena aanwezig zal zijn. Het moet voor O'Kelly een grote voldoening zijn, dat hij de titel van grootmeester heeft gekregen; dit is een prestatie van de eerste rang, indien men bedenkt, dat hij in België weinig ster ke tegenstanders heeft. Een speler als O'Kelly zou in Rusland of in Joegoslavië zeker tot nog grotere hoogte gekomen zijn. Als vijfde buitenlander zal de Spanjaard Roman Toran in het Kennemertheater zijn beste beentje moeten voorzetten om in dit élitegezelschap een redelijke plaats op de ranglijst te krijgen. Dit geldt echter ook voor de Hollandse meesters Lod. Prins, Haye Kramer, Jan Hein Donner, Hans Bouwmeester en Frits Roessel. De vier eerstgenoemde Hollanders hebben evenals Toran voldoende internationale ervaring, zodat zij het de grootmeesters toch wel las tig kunnen maken. Voor Frits Roessel, die tot de beste van de jonge spelers in ons land gerekend kan worden, is de opgave veel zwaarder. Zijn debuut in het vorige Hoogoventournooi was echter zeer goed; vooral zijn overwinning op Matanovic was een fraai succes. Onverflauwd Naar men ons mededeelde, komen de in schrijvingen voor de reservegroepen reeds gestadig binnen. De belangstelling is in het buitenland nog onverflauwd, zodat de be- Onder zeer grote belangstelling is woens dagmiddag het stoffelijk overschot van de zondag op bijna 60-jarige leeftijd overleden Tom Schreurs, hoofd van de afdeling sport en reportage van de AVRO. op de begraaf plaats Zorgvlied te Amsterdam ter aarde besteld. In de aula nam jhr. Th. Roëll, voorzitter van de AVRO, afscheid van de overledene namens alle medewerkers. „De AVRO is Tom Schreurs onmetelijke dank verschul digd. Het is voor ons onmogelijk de figuur Schreurs te vervangen", aldus jhr. Roëll. Namens alle Nederlandse sportbonden en het NOC sprak jhr. L. J. Quarles van Uf- ford, vice-voorzitter van het NOC. Hij zei onder meer: „Tom Schreurs was voor het NOC en de gehele Nederlandse sport een geweldige steun. Moge hij thans de rust vinden, die hij zichzelf nooit heeft gegund". Het woord werd voorts gevoerd door Guus Weitzel namens de Wereldomroep en alle Nederlandse radioreporters, de heer W. Pas man namens de Stichting Draf- en Rensport en pei'soonlijke vrienden van de overledene. Honderden personèn, onder wie vooraan staande figuren van omroep en sport en vele artiesten, volgden de baar naar de laat ste rustplaats. Aan de groeve dankte de heer D. Repko, directeur van de AVRO, namens de familie voor het medeleven. De keuzecommissie van de Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft de volgende spelers geselecteerd in verband met de wed strijd tegen Frankrijk op 11 november in Parijs: Dresen (Lierse SK), Gernaye (Oos tende), Van der Stappen (Charleroi), Die- ricx (Union St. Gilloise), Dries (Berchem Sport), Saeren (FC Luik), Van Brandt (Lierse SK), Carré (FC Luik), Hanon (An- derlecht), Lippens (Anderlecht), Mees (Ant werp), Van Herpe (La Gantoise), Van Kerckhoven (Daring), Anoul (FC Luik), Houf (Standard), Jurion (Anderlecht), Mer mans (Anderlecht), Orlans (La Gantoise), Perot (La Gantoise), Vanderwilt (Ander- lechtr), Vanderweijer (Union St. Gilloise) en Willems (La Gantoise). Verscheidene Hongaarse voetbalclubs hebben hun naam veranderd. Voros Lobogo (Rode Ster) heet weer net als vroeger MTK Boedapest. De legerploeg Honved (waarin onder andere Puskas speelt) heeft weer de beroemde naam KAC Kispest. De clubnaam Kinzsi maakte plaats voor het oude Ferenc- varos (FTC) en hel elftal van het ministerie van Binnenlandse Zaken (DOSZA) heet thans weer Ujpest. Het Zwaluwenelftal, dat zaterdag 3 no vember op het VUC-terrein in Den Haag tegen het Nederlands militair elftal zal uit komen, is als volgt samengesteld: doel: Du- ran (Quick, Den Haag); achter: Van Brug gen (DFC) en Sjerp (Quick, Den Haag); midden: Van Ham (Zeeburgia), Barten (Vlieringen) en Van der Zijden (VUC); voor: Scherpenhuyzen (RVC), Verhoeven (Lugdunum), Krijgsman (Lugdunum), Kleermaeker (Blauw Zwart) en De Kreek (Feijenoord). Reserves: Reus (VUC) en Van Krimpen (Neptunus). Het Nederlandse militaire elftal is als volgt samengesteld: doel: Van der Voort (RCH); achter: Van der Veen (Leeuwarden) en Nagtegaal (DOS); midden: De Zwart (Willem II), Van der Meer (ADO) en Kreyermaat (Elinkwijk); voor: Kick (Am sterdam), Timmer (ADO), Rutten (MW), Luyten (NAC) en Snijders (WV). Reserves: Van der Burgt (BVV), Kerkhof (MW), Van den Heuvel (PSV), Loos (Vitesse) en Mooy (NOAD). zetting in deze groepen eveneens sterk in ternationaal zullen zijn. De damesgroep, waarin vanzelfsprekend onze landskam- p'oene Fenny Heemskerk vertegenwoordigd zal zijn, belooft zeer interessant te worden. Rusland zal vrij zeker ook hier een woordje meespreken, daar de Russische kampioene 1952, Olga Ignatieva, te kennen heeft gegeven graag naar Beverwijk te ko men. Verder hoopt men de Franpaise Ma dame Chaude de Silans in Beverwijk te zien. Het vorige jaar ontving zij zeer tot haar spijt de uitnodiging na afloop van het toernooi; zij vertoefde namelijk tijde lijk op een woonschip in de Seine, hetgeen de toernooicommissie niet bekend was. Wat de ontspanning voor de schakers betreft, ook hier wordt weer veel aandacht aan besteed. Zo zullen volgens traditie gongwedstrijden worden georganiseerd, alsmede een gezellig samenzijn met diverse kamerspelen, zodat ook de gastvrije fami ne's in Beverwijk zich met hun gasten aan een gezelschapsspel kunnen wijden. De voorbereidingen voor de bonte avond zijn vrijwel gereed. Als bijzondere attrac tie staat Toby Rix in het programma ver meld. De balmuziek zal dit jaar door The Ballroom Players worden verzorgd, waar bij de charmante radiozangeres Anmy Pal men verder luister zal bijzetten. Door de ,,'s-Gravcnhaagsche Gymnastiek vereniging Donar" wordt op zondag 11 no vember in de zaal van de dierentuin een interlandwedstrijd kunstturnen voor heren georganiseerd tussen de vertegenwoordigen de ploegen van Nederland en België. De namen van de Belgische deelnemers zijn thans bekend gemaakt. De ploeg zal be staan uit: Marteaux, Ceurstemont, Torfs, Hous, Mus, De I-Iearne met als reserve A. de Marteleire of Debieck. De Nederlandse ploeg is nog niet definitief samengesteld. Hel laat zich echter aanzien, dat de landskampioen K. Boot en de keur- turners G. van Galen en Jacq. van der Sande een goede kans maken om in het team te worden opgenomen. Deze turners, die over een ruime internationale ervaring beschik ken. namen bij de kampioenschappen in het begin van dit jaar de beste plaatsen in. Tij dens de districtswedstrijden van het KNGV op 14 oktober j.l. behaalden zij wederom goede successen. De Hagenaar W. Groeneveld heeft door een duimblessure niet aan deze voorronde voor de komende kampioenschappen kunnen deelnemen, zodat het nog een open vraag is, of hij in de landenploeg zal worden opge nomen. Een ernstige kandidaat is voorts de jonge-Limburgse keurturner W. Jaegers uit Bocholtz, die op de districtswedstrijden in Den 1-Iaag zich vóór Jacq. van der Sande plaatste. Andere kandidaten zijn o.m. de Amsterdammers G. Sallé en J. Bliz. Het Aljechin herdenkingstoernooi is in Moskou voortgezet met het spelen van de partijen uit de dertiende ronde. De uitslagen luidden: Pachman—Najdorf remise; SmyslovTaimanov remise; Ke- resStahiberg remise; Botwinnik—Szabo 10; UhlmanGligoric 01; Bronstein Padevsk; remise; GolombekSliwa remise; CiocalteaUnziker afgebr. Na de dertiende ronde is de stand aan het hoofd van de ranglijst: 1. Botwinnik 10 punten. 2. en 3. Smyslov en Taimanov, bei den 9 punten. 4. en 5. Gligoric en. Bronstein, beiden 8V2 punt. 6. Najdorf 8 punten. De toeschouwers die gisteravond in het Krelagehuis in Haarlem de volley balhoofd- klassewedstrijd HVS-Madjoe bijwoonden zullen zonder twijfel teleurgesteld huis waarts gekeerd zijn want het was een slap pe vertoning. Madjoe behoort tot de ver enigingen die in dit milieu niet thuis ho ren. De Enkhuizenaren laten vaak een stug en enthousiast spel zien, maar ook hiervan was nu niets te bespeuren. HVS heeft zonder moeite de strijd in drie sets kunnen beslissen. Waarschijnlijk is de vol gende hoofdklassewedstrijd tussen Die Raeckse en het in Haarlem populaire Rot terdamse Concordia een pleister op de wonde. Het bleek al dadelijk dat Madjoe tech-. nisch veel op de HVS'ers achterstond. Via 44 liep HVS spoedig uit tot 74 en 11 5 op welke stand Madjoe met een time-out het spel onderbrak. Zonder resultaat echter, want HVS won deze game geheel volgens de verhouding met 15—6. In de tweede set werd HVS voor een kleine achterstand geplaatst (74), maar de Haarlemmers werkten deze achterstand gemakkelijk weg en wonnen deze set met 15—7. Ook in de derde set had HVS aanvanke lijk het beste van het spel. Via 74 liep HVS uit tot 149. Madjoe trachtte het ge tij nog te keren en had even succes met enkele goede smashes maar meer dan twee punten leverde dit niet op en met 1511 werd HVS twee punten rijker. Deze wedstrijd typeerde zeker niet het hoofdklasse volleybal, maar het publiek zal er toch rekening mee moeten houden dat in de hoofdklasse West-A enkele teams uitkomen die in deze klasse beslist uit de toon vallen. Spanning OVRA en PSVH hebben een uitermate spannende wedstrijd gespeeld. Had OVRA in de aanval iets meer kunnen presteren, ongetwijfeld had er voor de nieuwe eerste klassers een gelijkspel in gezeten- In de laatste set hebben de rijksambtenaren meermalen de leiding gehad: 75, 96, 11—10 en 14—12 maar via de 1414 be sliste PSVH deze set in zijn voordeel en won hiermede de strijd. De setstanden werden 15—13, 15—12, 12—15 en 16—14. Dames Vesmia heeft het tegen HVS, dat het dit seizoen zeker niet onverdienstelijk doet, niet kunnen bolwerken. De setstanden werden 1510, 915, 158 en 158. Rapiditas heeft van Onze Gezellen, ge makkelijker dan men mocht verwachten, gewonnen. De eerste set leverde nog al wat strijd op. Rapiditas leidde aanvanke lijk met 71, maar na een time-out kon Onze Gezellen de score weer in evenwicht brengen: 88. Weer nam Rapiditas de lei ding 108, maar Onze Gezellen kwam te rug en liep zelfs uit tot 1410. De voor sprong bleek voor de setoverwinning toch nog te klein en Rapiditas won tegen de verwachting deze eerste set met 1614. In de tweede set wisten de Rapidianen twee keer een achterstand weg te werken: 24 en 67. En via 107 en 138 met 159 een 20 voorsprong te nemen. Met goed serveren slaagde Onze Gezellen er in de derde set in om tot 50 uit te lopen. Maar ook deze set werd in winst voor Ra piditas beëindigd, want na 66 en 910 won Rapiditas deze set met 1512. Strijd Die Raeckse 2 kon tegen HBC de eerste sets met gering verschil (1614 en 15 13) in haar voordeel beslissen. De derde set bracht winst voor HBC (1511), zo dat HBC nog een kans op een puntenver deling behield. De Heemsteedse dames hebben van deze kans gebruik gemaakt, want hoewel Die Raeckse na een grote ach terstand in die laatste set tot 1414 op haalde, was het toch HBC dat moeizaam met 1614 een gelijk spel uit het vuur sleepte. Clay De Haarlemmer Wim Clay, aanvoerder van HVS, heeft een uitnodiging ontvangen om de centrale training van de NeVoBo bij te wonen. Clay maakte al eens eerder deel uit van een bondsteam, dat in Portu gal aan een internationaal toernooi deel nam. De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: OVRA—PSVH 1—3; HVS-Ma djoe 30; Die Raeckse 3De Blinkert 0 3; BoruPSCB 13; Santpoort 2HBC 2 0_3; Gios—PSVH 2 3—1; HVS 3—Eclecta 2 1—3; SSO—WIK 3 3—1. Dames: Die Raeckse 2HBC 22; Ves miaHVS 13; Onze GezellenRapiditas 04; De Blinkert 2HBC 2 03; Sizo SSO 03; SantpoortPSVH 03; Gios 2 Die Raeckse 4 13; GiosMHBS 2 40; HBC 3—Velox 2 3—1; HVS 2—OSS 0—3; Eclecta 2Die Raeckse 3 04. STIRLING MOSS. De Britse coureur Stirling Moss zal ook in 1957 wederom als leider van de Maserati-ploeg optreden in rac^.,.ypor sportwagens. Ook zal hij aan het stuurvan een Maserati deelnemen aan de Grote Prijs van Argentinië in januari. HERBERGER. De vereniging van Deense oefenmeesters heeft besloten de be kende Duitse coach Sepp Herberger uit te nodigen voor de leiding van een leergang, te houden in januari in Sonderburg. LEAGUE. De voetbalwedstrijd tussen de elftallen van de Engelse league en de Ierse league is met 32 door de Engelsen gewonnen. Bij de rust was de stand 1—1. ADVERTENTIE Voor U, verwende virginia-roker, heeft CAP TAIN GRANT de staatsietrap uithangen. All aboard - en geniet van een zeldzaam lekkere Virginia. EXTRA: op elk pakje een mooi scheepsplaatje in prachtige kleuren! De uitslagen van de draverijen en rennen te Duindigt luidden: AVRO-prijs. (1500 m). 1. Victor Alsvin 1.31.1. 2. Vulture S 1.33. 3. Varissiënne 1.34.9. W f 2,40, p f 1,80. f 1,60 f 2,—, K f 3,40, C f 3,60. Hollandia-prijs. (2040 m) 1. Umberto 1.31.6. 2. Utopie 1.32.7. 3. Simone 1.33.2. W f 8,40, P f 2,10, f 2,90, f 2,40, K f 9,10, C f 11,90. Zonnestraal-prijs. (2100 m) 1. Promotor O 1.27.4. 2. U Trepid 1.23.2. 3. Santos 1.28.6. W f 42,80, P f 6,80, f 3,10, f 6,—, K f 48,50, C f 9,20. Jacqueline K-prys. (2120 m). 1. Tommy Mars 1.24.9. 2. Quartus Spencer 1.24.2. 3. Queenly Dillon 1.26.4. W f 1,80, P f 1,30. f 1.90, f 3,—, K f 4.—, C f 6,40. Benna Dosa-prijs. (2000 m). 1. Sorento 1.24.9. 2. Our Bonni 1.25. 3. Romeo Spene 1.25.4. W f 7,60, P f 1,70, f 1,60, f 1.20, f 15.20, C f 5.—. Charlotte Therese-prijs. (1900 m). 1. Prin- cesse Martha 2.12.4. 2. Sneeuwklokje. 3. Roddelaar. W f 4,50, P f 2.40, f 5,50, K f 16,70, C f 5,60. Corrida-prijs. (1200 m). 1. Princess Aldis 1.18. 2. Hykala. 3. Sialter. W f 2.60. P f 1.20, f 1,10, K f 3,20, C f 3,40. Totale omzet f 55.057. Vijf uur later dan het reisschema aangaf, is het KL.M.-toestel „Photon", met aan boord de Nederlandse atletiekploeg, be staande uit Puck van DuyneBrouwer, Dini Hobers, Henk Visser en Eef Kamer beek, alsmede trainer J. Grootewal en dr. W. van Zijll, de directeur van het Neder lands Olympisch Comité, om 03.15 uur plaatselijke tijd in Melbourne aangekomen. Het laatste gedeelte van de reis, van Ma nilla, via Biak en Sydney, is uitstekend ver lopen. Op het vliegveld wachtten de Neder landse consul in Melbourne, de heer G. J. A. Veling en Annie Timmermans, de in Austraië wonende Nederandse zwemtrain- ster, die voor een bijzonder aardig welkom zorgden. Kort na de aankomst werden de vier atleten (uiteraard was het gehele ge zelschap zeer vermoeid) naar het Olym pisch dorp gebracht. Ook de eerste grote landenploeg voor de Olympische Spelen is in Australië aange komen. Het was de Roemeense ploeg, be staande uit 71 deelnemers en officials, die op de vlieghaven Darwin in West-Australië landde. Allen droegen blauwe trainings pakken. Blijkens een mededeling van het organi satie-comité zijn nu de definitieve cijfers van de inschrijvingen voor de Spelen be kend. In totaal zullen 74 landen te Mel bourne vertegenwoordigd zijn, vijf meer dan te Helsinki in 1952, een nieuw record. Bijna 5000 atleten zullen aan de diverse nummers deelnemen. Rusland komt met de grootste ploeg, bestaande uit 510 atleten. Daarna volgen de Ver. Staten met 427, Australië met 360 en Groot-Brittannië met 239 atleten. Hongaarse ploeg Honderdvijftig leden van de Hongaarse Olympische ploeg zijn in Tsjechoslowakije aangekomen op weg naar Melbourne. Hon gaarse officials verklaarden dat de deel nemers hebben getraind te Nymburg, op 50 km van Praag. De ploeg werd verwelkomd door de heer Josef Matejka, hoofd van de internationale sectie van het Tsjechische comité voor sportzaken. De Hongaarse Olympische ploeg zal in de komende dagen proberen iets goed te ma ken van het gemis aan training, dat zij de laatste tijd heeft gehad ten gevolge van de gebeurtenissen in Hongarije. Toen een van de leiders werd gevraagd of er ook atleten hadden deelgenomen aan de opstand, luid de het antwoord: „Het gehele volk heeft gevochten, tot kinderen van tien jaar toe." De meeste Hongaren sportlieden van wie geen enkele gewond was geraakt zagen er vermoeid uit. Donderdag zullen zij aan een stevige training beginnen. In twee groepen vertrekken zij, respectievelijk za terdag en maandag per vliegtuig naar Melbourne. De ploeg staat onder leiding van Gula Hegi, Hongaars minister van sport, die deze functie al negen jaar be kleedt. Csermak leeft nog De Olympische kampioen 1952 kogel slingeren, Joszef Csermak, die bij de straat gevechten te Boedapest als vermist werd opgegeven, blijkt toch nog in leven te zijn, evenals zijn landgenoot Ferenc Puskas. Nederlandse zwemsters Dinsdag 13 november sluit in Melbourne officieel de individuele inschrijvingen voor de Olympisce zwemwedstrijden. Door het Nederlands Olympisch Comité zijn formu lieren met de namen van de zwemsters en de nummers waarop zij uitkomen woens dag naar Australië verzonden. De dameszwemploeg ziet er, naar be kend, als volgt uit: 100 meter vrije slag: Cockie Gastelaars, Hettie Balkenende, Geertje Wielema. 400 meter vrije slag: Hettie Balkenende, Jans Koster, Mary Kok. 100 meter rugslag: Jopie van Alphen, Joke de Korte, Lenie de Nijs. 200 meter schoolslag: Ada den Haan. 100 meter vlinderslag: Atie Voorbij. 4 x 100 meter vrije slag estafette: Geer tje Wielema, Loes Zandvliet, Hettie Balke nende, Cockie Gastelaars. Omtrent de zwemmers Wim de Vreng en Gerrit Zevenboom is nog niet officieel een beslissing genomen. Dawn Fraser Tijdens de Olympische selectiewedstrij den te Melbourne heeft de Australische zwemster Dawn Fraser de 100 meter vrije slag gewonnen in de voortreffelijke tijd van 1 min. 2,8 sec., waarmee zij haar per soonlijk record met 0,3 sec. verbeterde. Dawn Fraser staat op de tweede plaats van de ranglijst aller tijden op dit nummer. Haar landgenote Lorraine Crapp zwom een week geleden de afstand in 1 min. 2,4 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord beteken de. Deze tijd van Lorraine Crapp is echter nog niet officieel door de F.I.N.A. als zo danig erkend. De wedstrijdtechnische commissie van de Nederlandse Jiu Jitsu en Judo Bond heeft het Nederlandse team samengesteld, dat Nederland op 16 en 17 november bij de Europese judokampioenschappen in Wenen zal vertegenwoordigen. Het team bestaat uit: A. Geesink (Utrecht), H. Essink (Eindhoven), C. de Waal (Utrecht), A. Wagenaar (Amsterdam), G. van de Doolewaard (Utrecht) en als reserve J. A. de Waal uit Utrecht. Voor de gewichtsklassen gaan mee in het lichtgewicht: J. A. de Waal (Utrecht) en W. J. Bonte (Den Haag); middengewicht: A. Wagenaar (Amsterdam) en H. Essink (Eind hoven); zwaargewicht: C. de Waal en G. van de Doolewaard (beiden Utrecht). Categorie le dan: J. A. de Waal (Utrecht) en J. Bruins (Amsterdam); categorie 2e dan: D. Konings (Amsterdam); categorie 4e dan: A. Geesink uit Utrecht, tevens voor alle categorieën. Met de verzorging van de judo- ers. die woensda'gavond 14 november om 20.30 uur uit Eindhoven vertrekken, zijn be last de here'n G. Koning uit Amsterdam (4e dan), J. Snijders uit Utrecht (4e dan) en W. Boersma uit Amersfoort (3e dan). De ivaterjolo'bek er com petitie In Zaandam werd voor de dames beker competitie gespeeld de wedstrijd Water lelieHaarlem. Vooral in de eerste helft was Haarlem overwegend in de aanval. Hoe wel de Zaanse dames zich fel verdedigden konden zij niet voorkomen dat Haarlem bij het ingaan van de rust met drie-nul voor stond door doelpunten van Corry Holm, El- ly Hölsken en Elly Schreuder. Na de hervatting werd de strijd wat hard. hetgeen het spel ontsierde. Elly Hölsken moest voor een overtreding het water ver laten, maar de aan de Zaanse dames toe gewezen strafworp werd goed door de Haarlem-keepster gestopt. Met ongelijke ploegen werd het spel voortgezet, maar de Haarlem-verdediging moest uiteindelijk toch voor de Zaanse meerderheid zwichten. Het bleef bij een drie-een overwinning voor Haarlem. DWT-dames speelden in Amsterdam voor de competitie district Noordholland, geen beste wedstrijd tegen ADZ. Met de stand een-nul werd aan de tweede helft begonnen. Toen verkreeg de ADZ wel een speelsters meerderheid, maar kreeg geen kans deze te gebruiken. Tegen de verhouding bracht Do Turkenburg de eindstand op een-een. Voor de districtscompetitie heren werd ge speeld AZ '70 2-Haarlem 2 3-2. Het tiende jeugdschaaktoernooi, dat de schaakclub „Rolland" uit Overveen onder leiding van de heer G. J. Bloemen houdt, heeft zich in een stijgende belangstelling van de jeugdige schakers mogen verheu gen. De secretaris van de Noordhollandse Schaakbond, de heer Jansonius, heeft te recht in zijn openingsrede de hoop uitge sproken, dat ook dit toernooi .vederom na men naar voren zou brengen, die later in Nederland bekend zouden worden. In dit toernooi heeft vooral het trio Kas- telein-Buis-Bosscher, welke met E. de Jongh en H. v. d. Brink één groep vormde, veel van zich doen spreken. Kastelein werd vóór de wedstrijden wel algemeen als een toe komstige finalist aangezien, niet alleen doordat hij als hoofdklassespeler reeds een goede naam heeft verworven, maar vooral doordat hij zijn titel van winnaar Rolland- Jeugdschaaktoernooi 1955 moest verdedigen. Nadat Kastelein van Buis had verloren, werd laatstgenoemde favoriet, totdat, eigen lijk zonder dat iemand het merkte, de 15- jarige Hans Bosscher liet zien, dat hij er ook nog was. Een remise met Buis en over winningen op Kastelein, Hans v. d. Prink en E. de Jongh verzekerden hem van een plaats in de finale. Buis liet nog een kleine kans lopen door met Hans v. d. Brink re mise te spelen. De vijf finalisten, die vanaf donderdag 1 november in gebouw „Irene" aan de Elswoutlaan 1 in Overveen om de wisselbeker en overige fraaie prijzen zullen spelen, zijn thans: W. F. Petersma, W. M. Mazee, D. G. Vonck, Hans Bosscher en R. v. d. Kasteele. Zondag is voor EDO een wedstrijd vast gesteld voor de bekercompetitie, namelijk tegen Volendam. Deze wedstrijd, die in het Noorder Sportpark in Haarlem wordt ge- I speeld, begint om twaalf uur. De Heemsteedse wieleramateur Piel Steenvoorden is winnaar geworden van het puntenklassement, dat elk jaar aan het slot van het wegseizoen door de Haarlemse wie lerclub „De Kampioen" wordt opgemaakt. Steenvoorden behaalde in de open wedstrij den de beste resultaten en staat bij de ama teurs in zijn club op eenzame hoogte. De eindstand luidt: 1. Steenvoorden 138 pnt.; 2. Buis 27 pnt.; 3. Mathot 23 pnt.; 4. Koek 14 pnt.; 5. v. d. Eykhof 7 pnt.; 6. L. Vaars 6 pnt.; 7. Van Weeren 4 pnt.; 8. Kap- tein 3 pnt. Bij de .nieuwelingen behaalde H. Koger de meeste punten. De eindstand van de nieuwelingen luidt: 1. Koger 200 pnt.; 2. Visser 134 pnt.; 3. C. v. d. Aar 32 pnt.; 4. Ruttt 21 pnt.; 5. Koonings 9 pnt.; 6. C. van Steyn 2 pnt.; 7. Straver 2 pnt.; 8. F. Vaars 2 pnt. De damesatletiekvereniging „GITA" heeft dezer dagen in het clubgebouw van de speeltuinvereniging „Het Vondelkwartier" aan de Vergierdeweg in Haarlem in in tieme kring met haar leden het feit gevierd, dat zij op 1 oktober jl. een kwart eeuw be stond. Mevrouw B. StoutenMes, de voorzitster van GITA, schetste in haar openingswoord in het kort de opkomst en de groei van de vereniging. GITA heeft naast moeilijke tij den ook vreugdevolle momenten gekend. In het begin was vooral hét gebrek aan goede trainingsgelegenheden een grote hinderpaal voor de gunstige ontwikkeling van de ver eniging. Achtereenvolgens werd in Santpoort, Heemstede en Overveen geoefend. Ter illus tratie van de wijze waarop men zich vroeger vaak moest behelpen, vertelde spreekster, dat een auto menigmaal als kleedruimte moest fungeren. Toch is het toenmalige handjevol Haarlemse atletiek-enthousiasten uitgegroeid tot de grootste damesatletiek vereniging van Nederland, en op dit feit mogen wij terecht trots zijn, aldus mevrouw StoutenMes. In het bijzonder bracht zij dank en hulde aan de heer Jan Hut, die ge durende een tiental jaren GITA als technisch leider heeft bijgestaan. De heer Hut richtte zich in zijn toespraak speciaal tot de jongeren van GITA. Spreker zei dat hij van de aanvang af het verenigings leven van GITA van nabij had gevolgd. Met veel genoegen zag de heer Hut terug op de periode, waarin hij de technische leiding van de vereniging had. Kenmerkend voor GITA is altijd geweest de goede verenigingsgeest, hetgeen volgens spreker het mooiste is wat een vereniging kan opbrengen. Bij vele ge legenheden en gesprekken met verenigings leiders heeft de heer Hut gaarne deze goede GITA-sfeer naar voren gebracht. Spreker deed een beroep op de opkomende generatie om de onderlinge vriendschap en verstandhouding als hoogste ideaal te blijven stellen. De heer Hut complimenteerde me vrouw StoutenMes met het zilveren jubi leum van de vereniging en hij sprak de hoop uit, dat zij haar leiding nog vele jaren zal mogen voortzetten. Hierna zorgden de dames Truus en Tine van Egmond met hun accordeon, gitaar en vrolijke liedjes ervoor dat de juiste feest stemming niet lang op zich liet wachten. Nadat er nog gezellig om de vele prijzen was gekiend werd de avond besloten met de uit reiking van het jubileumgeschenk aan de aanwezige leden, een fraai bloemenvaasje met inscriptie. De Haarlemse bedrijfsklaverjascompetitie is dezer dagen weer begonnen. Evenals vo rige jaren blijkt er ook nu weer grote be langstelling voor te bestaan. De eerste resul- taren waren: Hoofdklasse: SAC—DKC 122—128; Stork— DSH 114126; GEBLaurens Coster 120 120; Figee—PTT 118—124. Eersteklasse A: JohezGEB II 116138; Meer Zicht—SAC II 112—130; Nederland— PTT n 126—126; DSH HVMB 114—118. Eersteklasse B: PTT in—PTT IV 126—126; Boru—Beijnes 120—122; HSM—Johez II 134—110; DKC II—Meer Zicht II 126—108. Tweedeklasse A: Laurens Coster II—Hout en Plantsoenen 124—120; DKC III—HSM II 118—128; CPTT—GEB III 128—126; Figee II—Union 122—138. Tweede klasse B: Stork III—DKC IV 124—122; OW—Figee IH 134—118; Neder land H—SAC III 104—140; Opb. Slachthuis— Boru II 104—134. Derde klasse A: Haarlems DagbladFi gee IV 128126; Hout en Plantsoenen II— Nederland III 130—126; DKC V—Opb. Slachthuis H 134—128; VMB II—OW H 128—106.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 9