JAN VAN DER PIGGE ZE VEN DA GEN HAARLEM HABONIEM: Joodse jongeren wier hart in Israel is Aan wie de schuld 9 Aanstekers Chr. Militair tehuis in Haarlem kreeg er twee salons bij r Steekje bijdr; gen TRAVIATA" ECHTE WALES ANTRACIET! De Spaarnestad Vormingswerk geheel gericht op zionistisch perspectief Boeke(n)rij Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Ds. Bronsgeest verrichtte officiële Opening Parkeersprobleem in Haarlems centrum Nieuwe stationschef in Santpoort Merkwaardig jubileum van handboogschutter Geslaagd voor arts SABA BLAUPUNKT PHILIPS ERRES RADIO en TELEVISIE Zwemwedstrijden van Haarlemse lagere scholen Zestig jaar getrouwd Bejaard echtpaar door bedstee gezakt die het altijd „doen" VERENIGDE JEUGD Het ging 50 jaar „naar den vleze" Uitbreiding in de diepte Jeugdgroepen zijn vaak nog onvoldoende gehuisvest Examens Zuiderkapel richt afdeling op in Haarlem-Noord Eindelijk is een lang verbeide wens van de Vereniging christelijk tehuis voor mili tairen in vervulling gegaan. Het tehuis aan de Jansweg te Haarlem is uitgebreid. Don derdagavond had de officiële ingebruik neming plaats. Enkele dienstplichtige mili tairen hebben het nut van een actieve vrijetijdsbesteding ingezien en hebben daadwerkelijk meegeholpen de uitbreiding tot een feit te maken. Na de dienst zijn zij gewapend met verfkwasten, zagen en hamers aan het werk getogen en hebben de handen flink uit de mouwen gestoken. Een soldaat, uit Brabant afkomstig, was, teneinde de officiële opening van de uit breiding niet te missen, niet met verlof gegaan. Ds. J. Brongeest, de voorzitter van het militair tehuis, wees op het grote belang van de tehuizen voor de militair. Spreker zag de Nederlandse dienstplichtige militai ren als burgers in uniform, die wel eens op de dienst mopperen, maar die echter hun mannetje zullen staan als dit eens nodig mocht zijn. Hij wees op de opvatting als zou een jongen, eenmaal in „het groene pak" ge stoken, dingen doen, die hij thuis niet zou uithalen. Dit is echter geenszins in over eenstemming met de werkelijkheid. Wel zou de massa de „soldaat in de dop" kun nen beïnvloeden. Het militaire tehuis tracht de huiselijke sfeer, die de dienst plichtige in het militaire leven natuurlijk mist, zoveel mogelijk te benaderen. De vereniging, in samenwerking met de com missie van bijstand, draagt er toe bij, dat er veel aandacht wordt besteed aan de vrijetijdsbesteding van de militair. Er is een soldatenkoor opgericht, dat elke maan dagavond een uitvoering geeft. Om de veertien dagen staat een algemene ontwik kelingsavond op het programma, waarop een deskundige iets vertelt over actuele onderwerpen. Culturele films worden ver toond en de militair wordt geholpen bij zijn studie. Ds. Brongeest dankte allen, die aan de uitbreiding hadden meegewerkt. De mili tairen hebben er nu twee uiterst modern ingerichte salons bijgekregen en boven dien een speciale gelegenheid voor corres pondentie. De veldprediker en de aalmoe- Bij de behandeling van de gemeentebe groting in de afdelingen van de gemeente raad van Haarlem is ook aandacht besteed aan het parkeren in de binnenstad. Ge vraagd is of er nog enkele inpandige ter reinen voor het parkeren geschikt te ma ken zijn. B. en W. merken op, dat de gemeente hierover niet de beschikking heeft. Indien gunstig gelegen terreinen, die ook van de openbare weg af goed bereikbaar zijn, in eigendom zouden kunnen worden verwor ven, zou een en ander ongetwijfeld door het college worden bevorderd. Bij de aanleg van nieuwe en de reorga nisatie van bestaande wegen wordt thans steeds nagegaan of aanleg van parkeerha vens mogelijk en gewenst zijn. Tn de Van Edenstraat zal binnenkort worden over gegaan tot aanleg daarvan. De breedte van de trottoirs op het Kennemerplein is te gering voor het maken van parkeerha vens. Ook de Gasthuissingel is hiervoor niet geschikt. Nagegaan zal worden in hoe verre de Raamsingel nog mogelijkheden biedt. Enige leden hebben opgemerkt, dat' de aanleg van schuine parkeerhavens op de Gedempte Oude Gracht geen succes kan worden genoemd Alleen in brede, stille straten dienen deze te worden aangebracht. Volgens B. en W. is het nadeel van hel parkeren loodrecht op of in schuine stand ten aanzien van de rijbaan, dat er kans op aanrijdingen bestaat bij het achteruit rij dende verlaten van de parkeerplaats. Bo vendien moet er voldoende rijbaanbreedte voor dit achteruit rijden zijn. Een voordeel is evenwel dat op deze wijze veel meer auto's kunnen parkeren dan in rechte stand langs het trottoir. De grote behoefte aan parkeerruimte in de binnenstad maakt het dan ook wenselijk geen wijziging te brengen in de situatie op de Gedempte Oude Gracht. H I ^5?* 1 'r'-| zenier hielden een korte toespraak, waarin zij het belang van het tehuis voor de mili tairen nogmaals onderstreepten. Mevrouw H. P. M. Breukelaer-Verburgt deed namens het hoofdbestuur van Pro Rege het woord. Zij wees op het belang van de dienstplicht en op het belang van de militaire tehuizen. Luitenant-kolo nel F. van der Mey deed namens de mili taire overheid zijn gelukwensen aan het bestuur toekomen. De secretaris van de vereniging van het Christelijke tehuis voor militairen, de heer L. Lam, stelde de uit breiding officieel in gebruik. Op 4 november hoopt de heer Herman Voogt te Haarlem een merkwaardig jubi leum te voeren. Hij is dan 65 jaar lid van de Handboogschuttersvereniging V.Z.O.S. te Santpoort. Deze dag zal hij in de zaal van café „Zomerlust" in Santpoort gehul digd worden tijdens de receptie van V.Z.O.S. om 3 uur, alwaar hem een onder scheiding wacht van de Koninklijke Neder landse Bond van Handboogschutters. Mevrouw M. F. Lugard-van Rooijen, wonende De Favaugeplein 15 III te Zand- voort, slaagde te Amsterdam voor het arts examen. Voorlopig zal zij echter geen prak tijk uitoefenen. ADVERTENTIE Radio- en Grammofoonhande! f J KLEINE HOUTSTR. 25 - TEL. 14828 Service en Reparatie door EIGEN vakkundig personeel ADVERTENTIE Gruis- en steenvrij. Weinig as. - Veel warmte. Voor „VICTORIOUS" en „SEVEN SISTERS" WALES hebben wij reeds 25 jaren de alleen verkoop. Levering uit voorraad. Brandstoffenhandel o"" Friese Varkenmarkt 6-10 (Spaarne bü viaduct) Tel. 14164 en 13904 De afdeling Haarlem van de Vereniging van Leraren in de Lich. Opvoeding hield op de eerste dag van de Herfstvakantie weer de jaarlijkse zwemwedstrijden voor de leerlingen van alle Haarlemse lagere scho len. De scholen konden inschrijven met drie jongens en drie meisjes op de nummers 25 meter borstslag en 25 meter rugslag, ter wijl er verder een estafette 4 maal 25 meter vrije slag werd verzwommen. Er bestond grote belangstelling voor dit zwemfestijn. Onder geestdriftige aanmoe digingen van ouders, onderwijzers en klasgenoten kwam na felle strijd de vol gende totaal-uitslag tot stand: Jongste meisjes (11 en 12 jaar): 1. Flora- school; 2. Chr. Huygensschool; 3. Prins Hendrikschool en Rijksleerschool; 4. Bea- trixschool en Dreefschool. Jongste jongens (11 en 12 jaar): 1. Chr. Huygensschool; 2. Centrale school 1; 3. Kon. Emmaschool; 4. Theo Thijssenschool. Oudste meisjes (13 en 14 jaar): 1. Cen trale school 1; 2. Centrale school 2; 3. Kon. Emmaschool. Oudste jongens (13 en 14 jaar): 1. Cen trale school 1; 2. Centrale school 2; 3. Prof. Gunningschool. In de rubriek Zeven Dagen Haarlem schreven wij verleden week, dat de heer en mevrouw F. Vrugit-Teljeur op 5 no vember het feit herdenken, dat zij zestig jaar geleden in het huwelijk traden. Op die datum gaan echter de bruidsdagen in. Op 18 november zullen zij zestig jaar ge trouwd zijn. Het bejaarde echtpaar K., dat in de Hal testraat te Zandvoort een oud huisje be woont, zakte des morgens vroeg door de bedstee, vervolgens door de vloer daar onder, om terecht te komen in een onder de vloer gelegen betonnen kelder. Man en vrouw werden met enige kwetsuren naar een Haarlems ziekenhuis overgebracht. De man kon later huiswaarts keren, de vrouw moet nog enige tijd opgenomen blijven. Aanstekers die nimmer falen en im mer een sieraad zullen zijn, aanstekers waarbij u gerust uw lucifers kunt ver geten en u op elk gewenst moment uw „vlammetje" verleent, aanstekers waarop u aan kunt en u nimmer in de steek laten, heeft JAN VAN DER PIGGE voor u in voorraad. KOM EENS AAN BIJ Tabak-, Sigaren- en GR. HOUTSTRAAT 81 PÜpenhandel - HAARLEM Santpoort heeft sinds maandag een nieuwe stationschef want op die dag werd de heer W. G. P. de Vos opgevolgd door de heer K. Oosten tot voor kort stationschef te Krommenie-Assendelft. Op de foto ziet men de nieuwe chef, nog zonder spiegeleiwant voorlopig ziet de heer Oosten de gang van zaken in Santpoort liever nog even aan. TERWIJL DE negentienjarige John Heymans ons vertelde van zijn jeugdbeweging, verwijdde zich de afstand tussen ons: zij was noch door onze geïnteresseerde vragen, noch door zijn welwillende antwoorden te overbruggen. Hij is formeel een Haarlem mer, maar in zijn hart alllang een inwoner van Beërsheba, van Urim of Tel Aviv, of van een van een der vele kibboetsen van de staat Israel. En zo is het met de meeste leden van zijn jongerengroep. Het karakter van deze jeugdbeweging waarvan de Haarlemse afdeling „Macbie" heet en herinneringen oproept aan de geschiedenis der Maccabeeërs, een van de hoogtepunten in de strijd om het Joods nationaal bestaan wordt geheel bepaald doordat zij leeft in de vreemdelingschap. „Macbie" met zijn enkele tientallen leden is slechts een afdeling van een grote internationale Joodse jongerenbeweging, „Haboniem" (De Bouwers) genaamd. En die behoort tot Ben Goerions invloedrijke Mapai-partij in Israel. Het is een jeugdorganisatie, die evenals vele andere in deze stad discussieavonden houdt, kampeert, handenarbeid beoefent en volksdanst, maar dat alles is gericht op een doel, dat totaal afwijkt van alle andere, namelijk reeds hier, in de verstrooiing, de aanpassing voor te bereiden aan de volkomen andere levensomstandig heden in Israel. Het wordt met toewijding gedaan, want hun hart is daar al. De Joodse jongeren pre senteren hun volksdansen behorende bij de indruk wekkende culturele eijenis die in alle omzwervingen be waard bleef thans nog in hun kampen of op demon stratieve avonden, die tevens beogen het hart van vele „geassimileerde" volksgeno ten te raken, maar ééns ho pen de meesten hunner ze te dansen op een Loofhutten feest met de hunnen in Is rael Dan worden de hutten van blaren gebouwd, die her innere.n aan de. dakloosheid van het volk gedurende de omzwervingen van veertig jaar in de woestijn, voordat zij onder lozua het land Kan aan binnentrokken. Het is thans in Israël een her innering aan een nog heel wat langere dakloosheid. Voor de oorlog bestond in ons land reeds een Joodse jeugdfederatie. die ook een af deling in Haarlem had. De zionistische tendens daarvan was reeds zeer duidelijk, maar uiteraard niet zo georgani seerd als thans, nu de massa le terugkeer naar Israel is ge volgd op het pionierswerk vóór de Tweede Wereldoorlog. Haboniem is vooral een werk gemeenschap. Dat talrijke Joodse jongelui nog niet spon taan naar het beloofde land vertrokken zijn, ligt in de meeste gevallen minder aan henzelf, dan aan de staat Is rael, die uiteraard liever ziet, dat zij eerst „in de verstrooi ing" een vorming krijgen, waarmee zij haar meer van dienst zijn dan alleen met hun enthousiasme. Vooral uit de Westeuropese landen ver wacht Israel zoveel mogelijk goed onderlegde en bij voor keur wetenschappelijk ge vormde jonge mensen, die een tegenwicht kunnen vormen voor de grote menigten onge schoolde immigranten, die uit andere delen van de wereld en vooral uit Jemen zijn binnen gekomen. „Haboniem" is hun contact met hun toekomstige vaderland. Deze organisatie propageert vooral de studie van Iwriet, het nieuwe He breeuws, dat in Israel gespro ken wordt en vooral in de Gimmelgroepen (de afdelin gen voor jongelui boven de zestien) is men daar al aardig mee op weg. Zo zitten op ge zette tijden verscheidene Is- raeliërs-in-spé aan hun radio's te draaien om iets van de uit zendingen uit Tel Aviv op te vangen. Behalve de genoemde oudste leeftijdsgroep van Ha boniem vindt men daarin de Betha's van veertien tot en met zestien, de Alfa's van elf tot en met dertien en tenslot te de Nitsaniem, „kleintjes" van acht tot en met tien jaar. Merkwaardigerwijze komt ook deze Joodse jeugdgroep in cén opzicht overeen met an dere Haarlemse jeugdvereni gingen zij heeft eveneens een gebrek aan leiders. Maar de oorzaak ervan is een ge heel andere: namelijk dat de oudste leeftijdsgroep, waaruit de leidende krachten gerecru- teerd zouden moeten worden, voor een groot deel op de val reep voor het vertrek naar Is- COOOOCX*)OOnn(VXX)OrxXXXXXXXXXX)COOOOCiCOOD OOOOOOOOOOCCOOOOCXXXXXXXXXJJCCCCCOCOOOCOi rael staat. „Ik ga in decem ber", vertelde John Heymans ons, „dan ben ik klaar met mijn studie. De bedoeling is dat ik er eerst eens een half jaar rondkijk voor welk vak ik daar het meest geschikt ben. Als ik het daar kan leren, blijf ik. maar als dat niet kan, dan kom ik terug om het hier te leren". Een in Bloemendaal wonen de hoofdbestuurster van Ha boniem, Ruth Roos, die pas te rug is van een verblijf van een jaar in Israel in opdracht van deze vereniging, vertelde, dat Haboniem gedurende de huidige ontwikkeling van het Israelisch-Arabisch conflict herhaaldelijk door leden wordt benaderd, die liefst onmiddel lijk naar Israel zouden ver trekken om hun plaats in het Israëlische leger in te nemen. Zij vertrouwde ons echter toe, dat het enthousiasme onder Wat men diplomatiek „een lichte ontstemming'' pleegt te noemen, hebben wij dezer da gen vernomen uit de kring onzer lezers, die graag een goede film gaan zien. Daar is in Haarlem soms helemaal geen gelegenheid toe, aldus hun (aan) klacht. En is er een goede film, zoals de afgelopen week in Studio „John en Ju lie", dan wordt die plotseling vervangen. Wij hebben ons verstaan met de directeur van Studio, de heer S. van Frank en vernamen van hem de re den voor de mutatie, die onze lezers zo ontstemde. De film „liep" niet. Wat er de oorzaak van is blijft een moeilijk te beantwoorden vraag, maar feit is, dat de Haarlemmers zo weinig belangstelling toonden dat de heer Van Frank sprak van een debacle. Misschien kan men de slechte ontvangst wijten aan het feit, dat twee kinderen de hoofdrollen ver vullen in „John en Julie". Daar schijnt men niet zo erg voor te voelen, getuige ook de ge ringe animo voor een film als „Verboden Spel", waar twee kinderen eveneens de taak van de sterren uit zovele andere qlamour- en wensdroompro- dukten hadden overgenomen. Het kan ook zijn, dat mer dacht met een heel oxid cine matografisch werkje te doen te hebben. Immers: de kroning van koningin Elizabeth diende de intrige als uitgangspunt. Hoe het zij: men wilde er blijkbaar niet aan. Dat een bioscoop-exploitant zo'n film dan afvoert en een andere in zet, die misschien meer kans heeft op de publieke belang stelling, is zijn goed recht. Dat mag men hem niet verwijten. De stelling, dat er soms hele maal geen goede films in Haarlem zijn, lijkt ons niet houdbaar. Er is er altijd wel een Soms zijn er wel vier tegelijkEr zijn niet zoveel goede films. Er zijn ook niet altijd zoveel mensen, die de goede gaan zien en de rest links laten liggen. Hieronder volgt de lijst van boe ken aangeschaft door de Stadsbi bliotheek. Romans: Bachmann, De Phoe nix: den Doolaard. Het land achter Gods rug: Haslund, Midzomerwen- de: Simon, Zij wilden niet sterven; Kesten, Der Mohr von Kastilien: Heyer, Bath tangle: Jameson. The voyage home; Shapiro. The sixth of June; Camus, La chute. Populair wetenschappelijke boe ken: Bergler, De illusie van de tweede jeugd: Commentaar op de Heilige schrift (leeszaal); Vijftig jaar welvaartsverhoging; Algeme ne ouderdomswet; Linschoten. Psy chische moeilijkheden; Hillenius, Inleiding tot het denken van Dar win; Schindler. Leef 365 dagen per jaar; Hockey; Holm, Televisie techniek zonder formules; Biggs. Colour in advertising: van Can, J. A. Alberdingk Thijm, zijn dichter lijke periode; Noordzij, Nederland se dichteressen no 1900; Hafftman, Maleri im 20. Jahrhundert; Hess. Dokumente zum Verstandnis der modernen Malerei: Opferman, Die neue Schmalfilm-Schule; Wissen- bach. Tierfotografie; Neider, De mens tegen de natuur: Werkman, Amsterdam en het Noordzeeka naal; Brickhill, Erop of eronder. de Joodse jongeren in ons land vaak nog grote ups en downs kent en niet altijd zo is, als het zich in deze spannende dagen manifesteert. Om er een hech te gezindheid van te maken, doet Haboniem alles om het contact met andere jongelui in Israel te versterken. De jong ste leden krijgen al bloemen- groeten van leeftijdgenoten uit Israel, een aardig foldertje, waarin een _edroogde veld bloem in is bevestigd en waar op de naam van een jonge Is raëliër is ingevuld en de taal, waarin hij kan corresponde ren. Haboniem richt zich ook tot die jongeren, die men voor Israel de ongrijpbare jeugd zou kunnen noemen. Het zijn de kinderen der geassimileer de Joden, wier aandacht zij in propaganda-bijeenkomsten tracht te richten op de grootse nieuwe perspectieven welke de oprichting van de staat Is rael heeft geopend. „De jon geren willen maar al te vaak heel graag", zei mej. Roos, „maar dan zijn dikwijls de ouders er weer tegen, dat is zo jammer". Haboniem is een beweging die eens hoopt zichzelf (al thans in de vreemdeling schap) te kunnen opheffen, omdat dan alle jongeren, die zij wenst te activeren en te verenigen voor de terugkeer naar Israel, naar dit land zijn vertrokken. Tot zolang blijft zij een attentie voor alle joodse jongeren in de diaspora, in de geest van de woorden, die eens werden Woensdag 7 november zal de heer J. van Schaik de dag herdenken dat hij vijftig jaar geleden bij de vleeswarenfa- briek van Stegeman en Co n.v. in dienst trad. De heer Van Schaik heeft het bedrijf zien uitgroeien tot een groot concern, en daartoe zelf ook bijgedragen. Ook in voetbal- kringen is hij geen onbeken de: met name bij de voetbal club Haarlem. De heer Van Schaik onder vrienden „ome Joop" heeft op 79- jarige leeftijd nog veel ple zier in het leven „Ik hoop nog eens honderd te worden", zei hij, bruisend van levenslust. De winkel van de firma Dantuma in de Zijlstraat te Haarlem moest in het begin van dit jaar uitgebreid wor den. De uitbreiding kon in de breedte niet geschieden, om dat er geen ruimte voor was. Onder leiding van de uitvoer der van het werk, de heer B. Jonekbloedt, werd de girond onder de winkel weggegraven. Zo ontstond een onderaards gewelf, dat tot showroom werd ingericht. Woensdagochtend werden de showrooms ge opend. gesproken door de banne lingen aan de rivieren van Babel: „Jeruzalem indien ik u vergete, zo vergete mijn rechterhand zichzelve. Het Ankerwerk is in Haar lem gestart met het openen van een Clubhuis aan de Lan ge Margarethastraat 29, waar de jeugd van alle gezindten zal worden beziggehouden. Er worden voor dit werk vele vrijwillige krachter aange trokken en de organisatoren kunnen met dankbaarheid constateren, dat er mensen voor gevonden worden. Meis jes en jongens van verschil lende leeftijd vinden hier ont spanningsclubs en daarnaast clubs, waar praktische vor ming wordt gegeven onder an dere in naaien. Dat laatste is een moeilijke opgave, daar men nog niet over de nodige gelden beschikt om voor deze cursus, waar veel belangstel ling voor is bij de meisjes, bo ven de 12 jaar, de zo onmisba re naaimachines te kopen. Misschien heeft iemand, die dit leest een oude, nog steek houdende naaimachine in een verborgen hoekje staan. Wan neer diegene nog even door denkt, zal hij ongetwijfeld vanzelf het nummer 24351 van de heer D. Verkijk Sr (de voorzitter), woonachtig in de Zaanenlaan 149, gaan opbel len of het nummer 21527 van de secretaresse, mej. B. Th. Vercrnijsse, woonachtig in de Jan van Galenstraat 27. Naar uitbreiding vrije speel- gelegenheid wordt gestreefd B. en W. van Haarlem zeggen in de Me morie van Antwoord toe, dat zo spoedig mogelijk na afsluiting van het eerste jaar van de werkzaamheden van de raad voor de jeugd, een verslag over deze werkzaam heden voor de gemeenteraad ter visie zal worden gelegd. Verder wordt gewezen op het gebrek aan huisvestingsmogelijkheden voor jeugd organisaties. Met deze zaken is de Dienst voor de lichamelijke opvoeding, de sport en de jeugdzaken belast. Een door de Haarlemse raad voor de jeugd ingesteld onderzoek heeft uitgewezen, dat vele groe pen beschikken over één of meer lokalitei ten voor diverse activiteiten, verder heeft een gro-t aantal jeugdgroepen onderdak gevonden in parochiegebouwen en wijk- gebouwen. Slechts een klein aantal orga nisaties heeft de beschikking over een ge heel eigen huis of barak. Wensen bij de jeugdgroepen zijn er te over: zo zoeken de r.k. gidsen naar een pand, waar de leid sterscursus in kan worden ondergebracht en de gezamenlijke padvindersgroepen zouden gaarne een hoofdkwartier in de binnenstad willen hebben. Het jeugdwerk in Haarlem-Noord is verlegen om ruim ten en het protestantse jeugdwerk zoekt ruimte in de omgeving van het Kleverpark. Verder is er grote behoefte aan kleine speelterreinen. Wat de subsidiëring van de jeugdgroepen betreft, ligt het in de bedoe ling bij dit vraagstuk speciale aandacht te wijden aan de kosten verbonden aan de leidersvorming en aanstelling van beroeps jeugdleiders en de kosten van huisvesting. Door de ontvangen subsidies konden vele verenigingen bevoegde leiders benoemen en hun jeugdafdelingen uitbreiden. Ande re verenigingen hebben het geld gebruikt ten behoeve van jeugdleiderscursussen. In de nieuwe uitbreidingsplannen wordt grond gereserveerd voor de aanleg van vrije speelgelegenheden. Plannen zijn ge reed voor dergelijke objecten in verschei dene bestaande wijken. Deze pleinen zul len hopelijk voor het volgende speelseizoen gereed zijn. Naar uitbreiding van speelgelegenheid wordt in het algemeen gestreefd. Na de vergroting van de Noorderhout zullen eni ge speelweiden bij wijze van proef worden vrijgegeven voor ongeorganiseerd balspel. De terreinsituatie van de speeltuinver eniging V.Z.O.D. aan de Nieuwe Landstraat is onhoudbaar. Zolang de firma G. Hulsebosch uit Bloe mendaal niet bereid is haar opslagplaatsen, welke aan de speeltuin grenzen te ver plaatsen, is aan de oppervlakte niets te veranderen. Of het duinterrein in Bentveld, dat door de eigenaar al jaren lang belangeloos voor vakantiekampwerk van het Haarlemse Speeltuinverbond is afgestaan, in de toe komst voor deze activiteit beschikbaar zal blijven, zal geheel afhangen van deze eigenaar. Rotterdam. Nederlandse Economische Hogeschool: Kandidaatsexamen: D. J. P. Wesseling, Den Haag; A. Ommert, Maas land. Doctoraalexamen: P. Scholte, Den Haag, W. L. G. S. Hoefnagels, Rotterdam. Utrecht. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde, h ofdvak wijsbegeerte: H. P. L. Seip, Utrecht; voor het doctoraalexamen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde: A. Reinking, Utrecht, J. Trip, Utrecht, M. J. Frissel, Boskoop, J. W. Haken, Dieren, P. A. Jelmorini, Utrecht en C. Smak (cum laude), Ede. Utrecht. Geslaagd voor het semi-arts- examen mej. M. N. M. Planteijdt, Noord- wijk en R. Hali, De Haag, K. P. Honig, Den Haag en C. J. de Vries te Haarlem; voor het artsexamen mej. E. van Stryen, Den Haag, A. B. de Haan, Oegstgeest, C. Koning, Tot- terdan. en Tan Hong Dhiem, Leiden; voor het doctoraalexamen semietische taal- en letterkunde P. C. Couprie, Den Haag (cum laude). Gepromoveerd (cum laude) tot doc tor in de geneeskunde L. A. Joosse te Arn hem. ADVERTENTIE De Stichting tot verkondiging van het Evangelie en verspreiding van christelijke lectuur, die in september het zilveren be- staansfeest van haar Evangelisatie-arbeid herdacht, gaat deze uitbreiden tot Haar lem-Noord. Besprekingen met de stichting „Petra", die reeds drie jaar evangelisatiesamen komsten in de Noorderkapel aan de Mina- hassastraat heeft gehouden, hebben er toe geleid, dat alle evangelisatie-arbeid onder de naam en de verantwoordelijkheid van de Zuiderkapel zal worden voortgezet. Hiertoe richt de Zuiderkapel een afdeling in noord op, waarvan het bestuur zal wor den gevormd door de tegenwoordige be stuursleden van de stichting „Petra". Voorlopig zullen iedere woensdagavond opwekkingssamenkomsten en iedere vrij dagavond bijbelbesprekingen worden ge houden. In januari wordt begonnen met zondag-morgendiensten en plannen bestaan voor zondagschool- en jeugdwerk. De bijeenkomsten worden gehouden in het verenigingsgebouw van het volkstuin complex „Zonder werken niets", gelegen in het verlengde van de Geusevesperstraat. Woensdag 7 november zal de eerste op wekkingssamenkomst gehouden worden, waarop de evangelist Jac. Klein Haneveld uit Bodegraven zal spreken over: „Israël, het struikelblok der volken". ADVERTENTIE s

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 15