Eerste bus Amsterdam-Zandvoort „Traviata" Operatie- en röntgenafdelingen vernieuwd in Diaconessenhuis Irsj Jubileumconcert van „Zang Veredelt" Dubbel recital in Renaissancezaal 15 Televisie- !fj! specialisten Explosie in fabriek van Rids te Haarlem Winterprogramma „Oost en West" Fiets in Jan Gijzen vaart KLEINE HOUTSTRAAT 25 - TELEFOON 14828 MEVROUW, „De ware David" voor Weldadigheid naar Vermogen Vleugel ambachtsschool te Haarlem aanbesteed Hon^anrse sportlieden blijven actief VOOR DE A.S. FEESTDAGEN Drogisterij BOONACKER Burgerlijke Stand van Haarlem Kindercircus Harlekijn in Heemstede Torenflat met twaalf étages in Haarlem Op markant punt in Delftwijk Redder onderscheiden VRIJDAG 2 NOVEMBER 1956 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ^HAARLEM-TEL. 11470 Hannie Schaltstraal 39 jV) Vrijblijvend vergelijkbare demonstraties mei cice Philips - Nora - Erres Loëwe Opta - Graetz Ketel in destilleerafdeling uitgebrand De Haarlemse brandweer is donderdag avond en in de afgelopen nacht in actie ge komen voor branden in de R.K. Nijver heidsschool in de Kamperstraat en in de fabriek van Rids in de Waarderpolder. Om halftwee vannacht waren arbeiders werkzaam geweest aan een ketel in een distilleerafdeling van de fabriek van Rids. In deze ketel was op het tererin verzamel de para gedaan en de ketel was verwarmd om de para vloeibaar te krijgen. Met een ijzeren plaat was de ketel afgedekt. De arbeiders verlieten de afdeling en toen zij terugkeerden hoorden zij een explosie. De ketel stond in brand. De voorman begaf zich naar de buitenzijde van het gebouw om de zich aldaar bevindende oven te tem peren en vervolgens naar de kelder om de toevoer van olie stop te zetten. De brand weer werd gewaarschuwd, die met een schuimblusapparaat het vuur geblust heeft. Personeel van de Rids heeft slangen in gereedheid gelegd voor het geval zich nieuwe moeilijkheden zouden voordoen, liet vuur bleef beperkt tot de ketel. Om halfzeven gisteravond kreeg de brandweer bericht van een brand in de school aan de Kamperstraat. In een lokaal, dat de Haarlemse Werkinrichting in ge bruik heeft, stond een kachel die vermoe delijk oververhit is geraakt.. In de omge ving bevond zich kokos voor het maken van matten. Kokos raakte in brand en de houten vloer vatte vlam. De brandweer heeft het vuur geblust.. De afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West", heeft haar win terprogramma bekend gemaakt. Op 29 no vember zal de heer Junius Ingerman een lezing houden, getiteld: „Mijn bezoek aan Lambarene en dr. Schweitzer". Een ver tegenwoordiger van de Caltex zal 12 fe bruari drie films vertonen. In april zal de heer Lode van Gent vertellen over „Tussen vulkanen en wilde dieren". ONZE OFFICIËLE DÉPOSITAIRES HAARLEM - LEONARD Haute Coiffure - Institut de Beauté - Wazenwee 29 LOUIS PIÈRLOT - Zijlstraat 83 VAN NIEL - Gr. Houtstraat 92 HEEMSTEDE - ELIZABETH Institut de Beauté Parfumerie - Zandvoortselaan 75 ADVERTENTIE X Gehoord en onthouden: „HÉ VAN PELT, DE HONDERDDUIZEND GEWONNEN?" ..Als dat zo was dan zou ik het |e nóg niet vertellen. Haha! Maar hoezo honderd duizend?" „Je ziet er naar uit. kerel! Wat een pracht- costuum! Nieuw?" „Welnee. Heb ik al een hele tijd. Maar het is wel een heel goed costuum. Fantastische pasvorm. En die stof. die blijft maar mooi..." „Ik zou er wat voor over hebben om het merk te weten." „Nou, kijk maar naar het etiket. Beroemd merk: Oxford!" w u J O O oor Ui Het gemengde koor „Zang Veredelt" te Haarlem herdenkt dit jaar zijn dertigjarig bestaan. Donderdagavond werd het jubi leum gevierd met een concert in de Begijn hofkapel, dat door de medewerking van Haarlemse en Spaarndamse zangverenigin gen een extra-feestelijk karakter verkreeg. „Zang Veredelt" leidde de avond in met de voordracht van twee bewerkingen van oud-Nederlandse liederen van Florimond van Duyse: „Schoon lieveke" en „De nacht verdwijnt" en voorts met twee composities van F. A. Gevaert: „Le mai" en „l'Aban- uonnée". Aan de interpretaties en aan de beschaafde, beheerste en welluidende koor klank herkende men de principes van de dirigent Ernst van 't Kaar, die een streven naar het brengen van de muziek zelve en van de daarmede samenhangende expres sie en dynamiek beogen zonder effect- jagerij. „Zang Veredelt" is geen koor van geselecteerde stemmen, maar toch wist Ernst van 't Kaar het voorhanden zijnde materiaal goed te laten klinken de vrou wen zelfs vaak tot een verrassend mooie klank te brengen. Een tweede optreden van de jubilerende vereniging betrof de uitvoeringen van het mooie „Laudate Do- minum" en de wereldlijke kantate „Dir, Seele des Weltalls" van W. A. Mozart, welke uitvoeringen, aan het slot van de avond gegeven, een uitstekende indruk van „Zang Veredelt" achterlieten, mede door de mooie solozang van de sopraan Annie Schoen, waarbij Anneke Visser genoemd mag worden als de verdienstelijke be geleidster. Ernst van 't Kaar leverde met het even eens door hem geleide Spaarndams Ge mengd Koor een knappe prestatie met de goed doorvoelde vertolking van „Tenebrae factae sunt" van Michael Haydn en van het vrij lastige polyfoon doorwrochte „Ave Regina" van de grote contrapuntist Joseph Fux. Het omvangrijker „Gallia" van Ch. Gounod, waarin Annie Schoen eveneens de solo zong en Anneke Visser de begeleiding verzorgde, verliep be houdens een lichte detonatie naar wens en kreeg zelfs een indrukwekkende climax. De twee andere koren, die aan dit con cert medewerkten, werden door Johan van 't Vlie gedirigeerd. Het gemengde koor „Johez" toonde zich met „O, salutaris hostia" van Franz Liszt nogal onzeker. De stemmen voegden zich niet tot een een heid. Ook in de afzonderlijke stemgroepen viel weinig homogeniteit te ontdekken (sopranen!). Beter slaagde „Resonet in laudibus" van Jacob Gallus, maar ook de Serenade van Orlando di Lasso had ver diensten, al frappeerde het dat de articu laties zo vaak ongelijk waren. Het mannenkoor „Electrisch Materieel" heeft een goede indruk van zijn kunnen ge geven. speciaal met het Jagerskoor uit „Der Freischütz" van Weber, met de be werking van „Den Jager aus Kurpfalz" en met Bruckners „Trösterin Musik" en twee Slavisch getinte werkjes van Gotovac na de pauze. Het koor ontwikkelde daarbij vaak een stoere klank. Enkele effecten deden het. daarbij wel. Maar toch zij men op zijn hoede voor de overdrijving, die de deur open houdt voor de verbleekte lieder- tafelstijl. Die stijl had zich nu al meester gemaakt van het schone „O, Isis und Osiris" uit „De Toverfluit" van Mozart, met als gevolg overdreven accenten en een verbrokkelde melodische lijn. Men zal zich hier op nog eens moeten bezinnen. P. Zwaanswijk Het Haarlems Comité voor Kamermuziek gaf donderdagavond gelegenheid tot op treden in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum aan de fluitiste Greta Vermeulen (een duo vormend met de pia niste Anneke Boelens) en aan de solo pianist Herman Uhlhorn, aldus een dubbel recital, gescheiden door een korte pauze. De uitvoering van de concertante Sonate in Es van Bach, waarmee de kamermuziek avond begon, gaf weinig genoegdoening betreffende toon en voordracht van de fluitiste. De opgewekte musiceergeest, die een innerlijke stuwing vergt, alsmede een begrip van het werk, dat zich openbaart in frazering en articulatie, kwam niet tot ontplooiing. Zo iets komt wel eens meer voor bij het begin van een recital, want podiumkoorts kan heel wat bederven. Maar in het verdere verloop van het programma voor fluit en piano bleek, dat het vullen van een muzikale fraze, het met tempera ment levendig maken van een melodie, niet de sterkste zijde is van het talent der fluitiste. Het zij toegegeven, dat er heel wat spanning en fantasie nodig zijn om het schrale Adagio van Berkeley's Sonatine boeiend te maken, maar dat geldt toch niet voor de Siciliano uit de Sonate in Bes van Telemann en evenmin voor de gees tige „Histoires" van Ibert, die er om vra gen geestig verteld te worden. Overigens toonde Greta Vermeulen in de moderne Sonatine van Jaap Geraedts wel het vermogen om de muziek te laten spreken. Zelfs het langzame deel daarin klonk overtuigend. En wat haar toon be treft gaf zij, van het tweede programma nummer af heel veel bevrediging, behou dens daar waar de spanning in de voor dracht afnam en ook de stemming minder fris was. Met bijzondere lof kunnen wij echter de technische vaardigheid van de fluitiste prijzen. Haar „dubbele tongslag" in „Histoires" was bijzonder frappant. Het aandeel van de pianiste Anneke Boe lens was, van de concertante Telemann- sonate tot het einde toe, technisch en mu zikaal zeer verantwoord. Aari zin voor samenspel ontbrak het haar geenszins. Hiervan werden wij direct na het „Vivace" van Telemann overtuigd. De mooie Sona tine van Jaap Geraedts mocht als geheel de bestgeslaagde prestatie heten van het „duo". Wat wij aan temperament in de voor dracht van de fluitiste misten, kregen wij bij de prestaties van de solopianist Her man Uhlhorn ruim te veel. Na een briljan te vertolking van „Tema con variazioni" van Anthon van der Horst, waarmee de pianist een verbluffende technische vaar digheid toonde, speelde hij de „Waldstein- Sonate" van Beethoven met een pathos en een vrijmoedigheid, die dit poëtische stuk totaal om hals brachten. Door een ongemene technische vlotheid op sleep touw genomen bleek Uhlhorn de artis tieke remmen te ontberen om zijn presta ties tot een aanvaardbaar evenwicht te brengen. Met het Scherzo in cis van Chopin ver liep het al even erg. Het „presto con fuoco" verleidde hem tot excessen, die men alleen nog maar rommelig kon noemen en het koraal, omrankt door tinkelend klok kenspel. miste volkomen de poëtische sfeer, die als contrastwerking zo frappant kan zijn. Herman Uhlhorn bezit middelen om een goed pianist te worden, maar dan zal hij moeten beginnen met zijn onstui migheid aan banden te leggen. Tempera ment is een rijk bezit, wanneer men het weet te beheersen. Jos. de Klerk Enorme sortering GRAMMOFOONPLATEN op elk gebied I PARIS HET DIACONESSENHUIS aan de Hazepaterslaan te Haarlem ondergaat regel matig uitbreidingen en verbeteringen, die het werken voor de doktoren en zusters veraangenamen. Thans is een belangrijke verandering tot stand gekomen; de operatiekamers zijn vernieuwd en een nieuwe röntgenafdeling is ingericht. De afdelingen behoren tot de beste van soortgelijke in reeds vele jaren bestaande ziekenhuizen in den lande. Zij zijn naar de eisen des tijds ingericht. De kosten van verbouwen en moderniseren hebben ongeveer zeshonderdduizend gulden bedragen. Maandagmiddag 5 november zullen de afdelingen officieel in gebruik worden genomen, waarbij de wethouder van financiën en volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, het woord zal voeren. De Haarlemse vereniging Weldadigheid naar Vermogen zal op zaterdag 17 novem ber in de Haarlemse stadsschouwburg een galavoorstelling geven, waarvan de baten de vereniging ten goede zullen komen. Door de Nederlandse Comedie zal worden opge voerd het Engelse blijspel „De ware David1 van William Douglas Home met onder meer Mien Duymaer van Twist, Ko Arnoldi, Kitty Janssen, Guus Oster en Allard van der Scheer. Na afloop van de voorstelling zal er gelegenheid zün in restaurant Brink- mann op de Grote Markt nog enige tijd gezellig bijeen te zijn. In de Eaux de Cologne van GUERLAIN zult U de meest bekende parfums terugvinden, waarop U zo gesteld is SHALIMAR, MITSOUKO, FLEUR DE FEU, L'HEURE BLEUE, JICKY. lOOcc fl. 15,50 2OOcc ft. 26 500cc ft. 50,50 ADVERTENTIE ADVERTENTIE Berijder kwam terug terwijl politie naar hem dregde De hoofden der afdelingen röntgenologie (dr. J. W. Kamerling) en chirurgie (dr. H. Wamsteker) zijn natuurlijk tevreden met hetgeen tot stand is gekomen, niet alleen om het feit, maar ook omdat er de laatste tijd dikwijls onder ongunstige omstandig heden gewerkt moest worden. Dit geldt in het bijzonder voor de operatieafdeling, die in ongeveer dezelfde omgeving is gebleven. Tijdens de verbouwing moest op diverse plaatsen geopereerd worden en dat leverde moeilijkheden op, zowel voor de chirurgen als de zusters. Dr. Wamsteker vertelde ons dat een ver andering in de operatie-afdeling noodzake lijk was. De ontwikkeling in de laatste tijd strookte niet meer met de opvatting, waarin de operatiekamers vijftig jaar ge leden waren ingericht. In de loop der jaren waren weliswaar verbeteringen aange bracht, maar de toestand werd steeds erger. Gelukkig was er een krediet be schikbaar en toen werd van de gelegen heid gebruik gemaakt de operatie-afdeling geheel op te knappen. Er zijn thans drie operatiekamers, waarvan twee grote en een kleine. De indeling is zo, dat alleen zij, die in de kamers moeten zijn er toegang heb ben. Andere kamers (o.a. voor het ver richten van voorbereidingen, voor stereli- seren en voor bloedafname) zijn er zodanig om gegroepeerd dat ze gemakkelijk be reikbaar zijn. De installaties zijn vernieuwd en de verlichting is zodanig, dat het voor de chirurg en zijn medewerkenden prettig werken is. Rekening is gehouden met de nieuwste ontwikkeling op allerlei gebied. Iedere kamer heeft haar eigen instrumen ten en zo nodig kan er op drie plaatsen gelijk door chirurgen gewerkt worden. Architect was de heer H. L. Sijmons uit Amsterdam, die op het gebied van zieken- huisbouw veel ervaring heeft. Hij heeft ook de röntgenafdeling ontworpen, die ge heel nieuw is en in een aparte vleugel is ondergebracht. Tot voor kort was de af deling gelegen nabij de operatiekamers, waar een betrekkelijk geringe ruimte was. Een aantal kleine kamers was daar bijeen. Dr. Kamerling is er aanmerkelijk op voor uitgegaan. Aan een gang liggen aan twee zijden de kamers, waarin de chirurgen, zusters en administratie werken. Gaat men echter de ontwikkeling van de röntgenafdeling in het Diaconessenhuis na dan is het te begrijpen, dat bestuur en directie zich er bijzonder over verheugen, dat een nieuw gedeelte tot stand is ge komen, dat ook in de toekomst in een grote behoefte zal voorzien. Toen dr. Ka merling in 1934 zijn arbeid in het zieken huis begon werden er 800 diagnostische onderzoeken per jaar verricht en het aan tal bestralingen bedroeg 500. Thans zijn de aantallen gestegen tot 11.000 en 7.00Ö. De laatste tijd moest in de beperkte ruimte onder abnormale omstandigheden gewerkt worden en dat hield in, dat er van de doktoren en zusters veel vereist werd. Men was dikwijls overbelast. Een mannenzaal moest voor de bouw van de nieuwe afdeling worden opgeofferd, maar hiervoor in de plaats is in de tuin een Zweeds paviljoen geplaatst. Het aantal bedden (ongeveer 280) is daardoor in het ziekenhuis hetzelfde gebleven. De outil lage van de röntgenafdeling is vernieuwd en aan de eisen van de tijd aangepast. Ook de geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis, dr. P. van Paassen, is verheugd over de vernieuwingen. In de ruim vijfentwintig jaren dat hij de leiding heeft over het ziekenhuis heeft hij reeds vele verbeteringen tot stand zien komen. Zijn gedachten gaan ook uit naar de toe komst en als er geld beschikbaar komt zullen de poliklinieken en de verpleeg- afdelingen gemoderniseerd worden. Moge lijk wordt ook het aantal bedden uitge breid, want het ziekenhuis heeft nog een wachtlijst van patiënten die opgenomen moeten worden. Dit probleem houdt echter verband met het beschikbaar zijn van ver pleegsters. Op het ogenblik is er echter geen tekort. ADVERTENTIE Een grote sortering toilet- en make-up- artikelen, Eau de Cologne's en Parfums o.a. 4711, Boldoot, Maja. Soir de Paris. Goya, Pond's, Wills, Max Factor enz. Aanbevelend. Kleine Houtstraat 4 - Haarlem Fil.: Koningsweg 2 b, Velsen-Noord HAARLEM, 1 november 1956. ONDERTROUWD: 1 nov.: G. van der Velde en H. J. M. van Kampen. GEHUWD: 1 nov.: W. A. Loerakker en M. S. J. van Leeuwen; W. Visser en E. G. Groen; W. van der Ham en F. Knijpers; Th. C. N. Vogel en W. G. Kooien; Th. Burggraaf en L. Meijer; J. F. Poots en H. J. Fijnheer; G. K. W. den Boggende en A. Berk; J. de Valk en C. G. Kool; A. C. Stutterheim en C. C. Brakel. BEVALLEN van een zoon: 31 okt.: E. M. Gerritsen-Flipphi; H. Chr. Meeldijk-Tijsen; E. van Eck-Halderman; L. C. Valken-Vis; 1 nov.: W. Keur-Cornet; C. A. Pol-Stoute; M. Reijsoo-Karmerood. BEVALLEN van een dochter: 31 okt.: M. A. Bijlsma-Hendriks. OVERLEDEN: 30 okt.: Dj. Hoekstra, 80 j„ Maerten van Heemskerkstraat; M. A. Pe- erse, 60 j., Timorstraat; H. J. A. de Bruin- Jerver, 68 j., Rijksstraatweg; 31 okt.: C. J. "h-ombouw, 71 j„ Kopstraat; F. M. van Nor- Ie-Dijkstra, 82 jSchutterstraat. Vier kinderen van tien tot dertien jaar z -.gen donderdagmiddag omstreeks halfzes een zo goed als nieuwe fiets liggen in de .Tan Gijzenvaart nabij het Kerkpad in Haarlem- Noord. Zij haalden de fiets uit het water en waarschuwden de politie. De mogelijkheid was niet uitgesloten, dat de fietser het wa ter in was gereden en daarom werd gedregd. Kort daarop echter verscheen een drieën- fwintisiarige monteur, die aan de agenten vertelde, dat hij de eigenaar van de fiets was. Hij had voor een dame moeten uitwijken, toen hij van het Kerkpad kwam. De mon teur was van zi.in fiets gesprongen, maar het rijwiel was in het water gevallen. Hii was naar huis gegaan om andere kleren aan te trekken, daar hii vermoedde, dat hii in het water moest staan bij het ophalen der fiets. Het complete voetbalelftal van Honved, de Hongaarse legerploeg, die kampioen van het land is, arriveerde in Nickelsdorf op weg naar Bilbao, waar de ploeg binnenkort tegen de Spaanse kampioen Atletico de Bilbao moet spelen voor de Europese beker en waar nog een aantal andere wedstrijden voor de Hongaren op het programma staat. Met het gezelschap reisde ook aanvoerder Ferenc Puskas, van wie enkele dagen gele den werd gemeld, dat hij tijdens de straat gevechten was gesneuveld. Toen men de spelers, in een grote ultramoderne autobus, herkende, werden zij bestormd door hand tekeningenjagers. De Hongaarse spelers deelden gul hun foto's uit. In Wenen be gonnen de internationale Oostenrijkse tafeltenniskampioenschappen. Tot ieders verrassing meldde de volledige Hongaarse landenploeg, met onder andere Ferenc Sido en Gizzi Farkas zich op tijd bij de wed strijdleiding. De nieuwe uitbreidingen in het Haarlemse Diaconessenhuis betekenen een be langrijke verbetering voor de arbeid van de doktoren en zusters. Men beschikt thans over ruime operatiekamers (foto boven), die naar de eisen des tijds zijn ingericht en over een uitstekend geoutilleerde röntgenafdeling (foto onder). Vanmorgen vond in het gebouw van de Vereniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem aan de Kleverparkweg de aan besteding plaats van de door de heer H. Tun inga ontworpen vleugel aan de Lagere Technische School (Ambachtsschool). Er waren 24 inschrijvingen binnenge komen, waarvan die van de firma H. N. P. van de Aardweg uit Haarlem met 962.000 de laagste was op de voet gevolgd door N. Cobelens en zoon, eveneens uit Haarlem, met 964.000. Hoogste inschrijver was de firma J. van Egteren en zoon uit Enschedé met 1.177.000. De begroting had een eindcijfer van 970.000. Vanmorgen is op het emplacement van de N.Z.H. aan de Leidsevaart te Haarlem- het eerste exemplaar van de serie van 85 bussen, waarvan er ongeveer 60 bestemd zijn voor de vervanging van de tramdienst op de lijn Amsterdam-Haarlem-Zand- voort, aangekomen. Uiterlijk lijken deze bussen, waarvan de chassis met een motor van 110 pk is geleverd door Leyland en de geheel vrijdragende carrosserie door Werkspoor te Amsterdam, op de Haarlemse stadsbussen. Zij zijn net zo lang als de Crossley's - elf meter - doch niet minder dan anderhalve ton lichter. Dit komt vooral door de toepassing op grote schaal van polyester, een kunsthars. Het aantal zitplaatsen bedraagt 47, het aantal staanplaatsen ongeveer 25. De bussen zijn zowel voor één- als voor tweemansbediening ingerichtDe verlich ting geschiedt door middel van tien TL-buizen. Voor het publiek zai het verschil met de Haarlemse stadsbussen vooral gevormd worden door de gebogen voorruit. Hierdoor wordt bereikt, dat de chauffeur niet verblind kan worden en ook niet 's avonds •rtoor een gordijn van de passagiersruimte behoeft te worden afgesloten. De maximumsnelheid bedraagt 75 kilometer per uur, welke ook wettelijk is voorgeschreven. ADVERTENTIE Naar wij vernemen hebben de plannen om de eerste van de drie in Delftwijk ge projecteerde „torenflatgebouwen'' op be trekkelijk korte termijn te verwezenlijken vaste vorm aangenomen. P- Rotterdamse architect K. Landers heeft voor het even eens te Rotterdam gevestigde Nationaal Beleggingscentrum een project gemaakt voor de bouw van een „torenflat" van twaalf verdiepingen op de hoek van de Generaal Spoorlaan en de Arthur van Schendelkade in Haarlem-Noord. In prin cipe zijn de gemeentelijke bij de woning bouw betrokken instanties, waaronder de schoonheidscommissie, met deze voorne mens akkoord gegaan. Wij herinneren er aar... dat in het uit breidingsplan „Delftwijk" ook „torenflat gebouwen" geprojecteerd zijn halverwege de Delftlaan bij de Martinus Nijhofflaan en aan de westzijde van het Delftplein op de hoek van de Rijksstraatweg. Verder wacht men reeds geruime tijd op enige voortgang in de afwikkeling van de voorbereiding voor het door prof. ir. H. T. Zwiers voor de Nederlandse Maat schappij voor Volkshuisvesting ontworpen flatgebouw van negen verdiepingen aam de Prins Mauritslaan in het Zuiderhoutpark. Na de verwezenlijking van het flatge bouw aan de Arthur van Schendelkade (tegenover de Noorderhout) zal Haarlem een „wolkenkrabber" bezitten welke in hoogte kan „concurreren" met het gebouw aan het Victorieplein in Amsterdam en de flat aan het Zuidplein en de Maasflat in Rotterdam. Het is de laatste tijd gebruikelijk gewor den een eenvoudig variété-programma, dat voornamelijk op het vermaken van een jeugdig publiek is ingesteld, samen te vat ten onder de titel „kindercircus". Ofschoon een dergelijke onderneming uiteraard geen enkele relatie onderhoud* met de roman tische sfeer van tent, piste en stallen, moet worden toegegeven dat deze verzamelnaam in ieder geval aantrekkelijk en veelbelo vend klinkt. En stellig is dit soort amuse ment voor de jeugd te verkiezen boven hetgeen gewoonlijk door een zogenaamd kindertoneelgezelschap geboden wordt, dat de opvoering van een toneelstuk slechts als voorwendsel gebruikt voor het geven van een zinloze vertoning van grollen en kolder. Bij een „kindercircus" weet men ten minste precies wat van het programma kan wor den verwacht. Een soortgelijk ensemble Kindercircus Harlekijn is woensdagmid dag in het Minerva-theater opgetreden en met een zo groot succes, dat de voorstelling donderdag moest worden herhaald. Het bleek een alleraardigst variété-programma te omvatten, dat het pleit bij de jeugdige toeschouwers reeds gewonnen had, toen bij het openen van het doek een fleurig décor zichtbaar werd, dat iets van de circussfeer trachtte op te roepen. Vooral omdat daarbij een „spreekstalmeester" naar voren trad. die op een onderhoudende manier de diverse nummers kwam aankondigen; zo als de onvermijdelijke clowns Toby en Nanny, die precies wisten op welke wijze de jeugd tot een daverend plezier moest worden bewogen. Dezelfde uitbundige re acties verwekte „Truxa", het wonderpaard: twee ongetwijfeld heftig zwoegende man nen in een dierenhuid, die met hun dwaze capriolen spoedig tot favoriet werden ver klaard, evenals Simpa de aap, die op de zelfde manier was samengesteld. Qu? variété was het koorddansnummer doo> Barry en partner ongetwijfeld het beste van dit programma, hoewel de als wonder- kok aangekondigde goochelaar zijn divers' trucs eveneens op een originele wijze heef' opgediend. Aan dit amusante programmr verleende voorts nog medewerking Pipo een kwajongen in zakformaat, die zijn teks< van een buikspreker ontving. Dit alle.' werd door de jeugd kennelijk op hoge prijs gesteld, die daarvan ondubbelzinnig heef! blijk gegeven. Donderdag heeft de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser, op de suikerfabriek „Hol land" te Halfweg namens de Maatschappij tot redding van drenkelingen de zilveren medaille met getuigschrift uitgereikt aan de heer P. J. Klumper uit Haarlem. De directeur, de heer Sluyters, alsmede de voorzitter en de plaatsvervangend voor zitter van de bedrijfskern woonden de plechtigheid bij. Het is de heer Klumper op 27 juni gelukt een jongen, die met twee vriendjes in een roeibootje op de Ring vaart was overvaren, door langdurige kunstmatige ademhaling te redden.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 17