Kanselier van IOC: Spelen moeten juist nu doorgaan Reserves van Die Raeckse eindigden gelijk met OVRA C.J.M.V.,, Haarlem-Noord" viert zilveren bestaansfeest met Roozenburg begonnen Noren, Denen en Zweden beslissen in Melbourne over hun deelnemen De volleybalcompetitie Fraaie partij tussen Deslauriers en Van Dijk na 61 zetten remise Telegrammen aan bestuur van Olympisch Comité Meningen over uitzending van Nederlandse ploeg Our Volann en Peterhof zullen Franse paarden de baas blijven loor modie7 zachte handen „De Leeuwendalers" van Vondel in Rotterdam 7 Paardensport Laatste moot spoortunnel zuid gestort DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 In verband met de geruchten, dat Ne derland zich voor de Olympische Spelen zou terugtrekken, heeft een ANP-versIag- gever in Melbourne een interview gehad met Kent Hughes, de president van het organisatie-comité van de Olympische Spe len. Hughes verklaarde: „Ik zou zeer te leurgesteld zijn, indien Nederland zich terugtrok. Tot nu toe is geen enkel land tot een dergelijke maatregel overgegaan. Ik zou het jammer vinden als Nederland niet meemarcheerde in het Olympisch de- filé op 22 november. Wij leven in een wereld vol tegenstellingen, teleurstellingen, drama's en spanningen. Juist dan kan de Olympische vlam ons helpen de jonge mensen tot elkaar te brengen". De heer W. Jonker, voorzitter van de „Dutch Australian Association" in Victoria verklaarde: „De Nederlandse emigranten zouden zeer teleurgesteld zijn, indien het Nederlandsch Olympisch Comité zich terugtrok. Nederland is in Australië be kend als een land met een opbouwende politiek. Indien landen als België, Zwitser- land, Zweden, Denemarken, Noorwegen en Duitsland één lijn trokken en hun deel neming afzegden, pas dan kan ik mij voorstellen, dat ook Nederland van deel neming afzag." De kanselier van het Internationaal Olympisch Comité, Otto Mayer heeft in Lausanne verklaard, dat de Spelen móeten doorgaan. „De Spelen moeten bijdragen tot de vriendschap tussen de volkeren" zei hjj „en dit is juist het ogenblik, waarop de Spelen een menslievende rol in de be langen van de vrede kunnen vervullen". Otto Mayer vervolgde, dat hy een bericht had ontvangen, dat twee Franse charter vliegtuigen uit Parys in Praag zullen arri veren om de Hongaarse ploeg naar Mel bourne te brengen. Wat betreft een bericht uit Den Haag dat het Nederlands OC zich beraden zal over de vraag of de Nederlandse ploeg moet worden teruggetrokken uit de Olym pische Spelen, gezien de ernst van de internationale situatie, merkte Mayer op: „Dit is de politiek en de sport door elkaar halen. Ik ben van mening dat de gehele wereld aan de Spelen moet deelnemen, aldus bewijzend dat waar de politiek ver deelt, de sport verenigt". Noren, Denen, Hongaren Het Noorse Olympische team reist vol gens de vastgesteldeplannen naar Mel bourne, maar de voorzitter van het Noorse Olympisch Comité, de-heer Arthur Ruud, zal ter plaatse de beslissing nemen of de Noren zullen deelnemen aan de Spelen of niet. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat het Deense Olympisch Comité besloten heeft om de definitieve beslissing over de Deense deelneming eveneens in Melbourne te nemen. De reis van de Deense ploeg ge schiedt volgens het oorspronkelijke schema. Volgens de laatste berichten uit Praag zal de Hongaarse ploeg, die in Nymburg bij Praag verblijft, in twee vliegtuigen naar Melbourne vertrekken. Het vertrek van de eerste groep is op heden vast gesteld en dat van de laatste groep op donderdag. De Zweedse atleten zullen naar Mel bourne vertrekken op het tijdstip dal eer der is vastgesteld. De voorzitter van het Zweedse Olympische Comité, Prins Bertil werd gemachtigd ter plaatse beslissingen te nemen wat betreft de Zweedse deel neming aan de Spelen, zulks in verband met de ontwikkeling van de internationale toestand. De Russen Gisterochtend is in Melbourne de voor hoede van de Russische Olympische ploeg gearriveerd. Zij bestond uit 63 deelnemers en officials. Er waren maar weinig personen ter ver welkoming aanwezig op het vliegveld en in het Olympisch dorp. Demonstraties hadden niet plaats, hoewel die door de autoriteiten gevreesd waren van de zijde van Oosteuropese immigranten. Het gezelschap werd aangevoerd door de plaatsvervangend voorzitter van het Rus sisch Olympisch Comité, Konstantin An- drieanow, die in antwoord op vragen van journalisten verklaarde: „Er is geen sprake van dat we ons uit de Olympische Spelen zouden terugtrek ken als gevolg van de internationale situatie. Wij zien geen reden waarom wij dat zouden doen". Op een andere vraag antwoordde hij bits: „Natuurlijk weten we wat in Honga rije gebeurt. Wij lezen de kranten ook. Maar wij zien geen zin in deze Olympische protesten tegen de deelneming van enige natie als gevolg van internationale span ning. Wij zijn hier voor de sport en we zullen deelnemen". De eerste groep Russen bestond uit de basketballploeg, gewichtheffers en een deel van de atletiekploeg. De Russen wer den snel langs de douane geloodst en reden in een grote, groene bus naar het Olym pisch dorp, geëscorteerd door drie agenten op de motor. „Vriendschap" Officials van de Russische Olymnische ploeg hebben in Melbourne verklaard, dat alle leden van bun ploeg de mening 7,fin toe gedaan, dat de Snelen de vriendschapsban den tussen de deelnemende landen zullen versterken. Konstanton Adrianov, het hoofd van de Russische ploeg, zei, dat dé leden van het team toegestaan is zich vrij te bewegen en te gaan waar zij willen. Hij was er zeker van, dat zij naar Rusland zouden terugkeren net pro"ge herinneringen. Zoals bekend zullen de Russen in alle takken van sport uitkomen met uitzonde ring van hockey. De ploeg bestaat uit 325 atleten (44 dames), 47 coaches en trainers, negen artsen en 22 officials. Zestig procent van hen zijn studenten en drie procent zijn militair. Communistisch China Communistisch China zal niet deelnemen aan de Spelen in Melbourne omdat de deel neming van nationalistisch China is toe gestaan, aldus meldde radio Peking. Ook Zwitserland Evenals In Nederland het geval is, zal ook het Zwitsers Olympisch Comité in een spe ciale vergadering bijeenkomen om te beslis sen over de deelneming van de Zwitserse ploeg. De bijeenkomst van het Zwitsers Olympisch Comité is vastgesteld op woens dag 7 november. De beweging van de Europese Federa listen heeft telegrafisch een dringend be roep gedaan op het NOC om niet aan de komende Spelen in Melbourne deel te nemen. In het telegram wordt gezegd dat tegen de achtergrond van de Hongaarse tragedie en het Sovjetverraad deelname aan een sportfeest en vooral sportverbroe- dering met Sovjetvertegenwoordigers in strijd is met elk begrip van Europese soli dariteit en van Olympische idealen. De Europese federalisten vragen in hun telegram aan de Nederlandse sportwereld om de ingezamelde gelden voor uitzending van de ploeg naar Melbourne in naam van het Olympisch ideaal ter beschikking te stellen voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de Hongaarse tragedie. KNGV Het bestuur van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond heeft het vol gende telegram gezonden aan het Neder lands Olympisch Comité: „Het bestuur van het KNGV heeft be sloten deelneming aan de Olympische Spe len te ontraden als aan de Spelen Rus sische atleten deelnemen." Veteranenlcgioen Het hoofdbestuur van het veteranen- legioen Nederland heeft het volgende tele gram aan het Nederlands Olympisch Co mité gezonden: „Verzoeke dringend af te zien van deel neming Olympische Spelen als Russische ploeg deelneemt. Uitgetrokken gelden be stemmen voor hulp aan Hongarije". Dr. Van Dijk Dr. P. van Dijk, voorzitter van de KN WU, deelde mede dat de Unie aan het Ne derlands Olympisch Comité een telegram heeft gezonden van de volgende inhoud: „De KNWU, verontwaardigd en ontroerd door de verbijsterende en onmenselijke ge beurtenissen in Hongarije, verzoekt u met klem te overwegen er bij het IOC op aan te dringen Rusland uit te sluiten van deel neming aan de Olympische Spelen. De Unie verzoekt u dringend alle maatregelen te nemen om te verhinderen dat de vrije vol ken gedwongen zouden kunnen worden een tribuut te brengen aan een bezoedelde vlag". De KNWU zou waarschijnlijk vandaag nog een bestuursvergadering houden, voor afgaande aan de vér^adermg van het NOC. •yjRfT? 2Of! TP. IDD KL Naar aanleiding van de bijzondere leden vergadering van het NOC, die vanavond wordt gehouden, over de aanstaande Olym pische Spelen hebben wij de mening ge vraagd van enkele leidende figuren in de sportbonden, waarvan leden aan de Spelen zouden deelnemen. Jan de Vries De heer Jan de Vries, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Zwembond gaf als zijn persoonlijke mening te kennen, dat hij zijn zwemmeisjes en -jongens uitsluitend de reis naar Melbourne zou laten maken, indien de Nederlandse regering verklaart dat aan de reis geen gevaren zijn verbon den. „Ik vind de Olympische Spelen na tuurlijk belangrijk", zei de heer De Vries, „maar toch niet zo belangrijk dat eventuele gevaren geriskeerd mogen woi'den". Op dit moment is de heer De Vries van mening dat de Nederlandse ploeg niet moet gaan. Over de Russische deelneming zei de voorzitter van de KNZB, tevens vice- president van de FINA en president van de LEN, dat Rusland behoort te worden uit gesloten van de Olympische Spelen. Als Nederlander voegde hij daaraan toe: „Ik kan mij niet voorstellen dat één Neder lands meisje of jongen wil zwemmen of spelen tegen Russen." Ir. Hopster Ir. H. F. Hopster, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbal Bond, wiens mening wij eveneens vroegen alhoewel Nederland niet deelneemt aan het Olym pisch voetbaltoernooi, was zeer positief in zijn verklaring. „Een weigering tot deelnemen behoort georganiseerd te geschieden. Een actie van één land is nutteloos. Men behoort contact op te nemen met een aantal andere landen, bijvoorbeeld Finland, Engeland, België, Duitsland, en tezamen handelen. Contact met de Olympische comité's van andere landen is thans een eerste vereiste. „Ik sta persoonlijk op het standpunt dat wij niet moeten deelnemen. Wij laten de voetbal wedstrijd tegen het Rode Leger, die 28 no vember in Amsterdam zou worden gespeeld ook niet doorgaan." Culturele Sportbond In verband met de gebeurtenissen in Hon garije, heeft het bondsbestuur van de Ne derland Culturele Sportbond de volgende verklaring afgelegd: „Het bondsbestuur van de Nederlandse Culturele Sportbond spreekt zijn afschuw uit over de onmenselijke Russische inmen ging in de Hongaarse vrijheidsstrijd en is met diepe deernis gevuld van het onnoeme lijk grote leed. dat over het Hongaarse volk is uitgestort. Volgens velen hebben sport en politiek niets met elkaar te maken; waar de menselijke waardigheid evenwel wordt aan getast, dient de gehele sportbeweging in verzet te komen. De Nederlandse Culturele Sportbond roept daarom de Nederlandse sportwereld op met klem zijn verontwaardiging_ te uiten tegen de overweldiging van het kleine Hon gaarse volk en de deelneming aan de Olym pische Spelen in te trekken. Geen mens mag zich veroorloven samen met de met bloed bevlekte Russische vlag en zijn draagsters en dragers te verblijven op een plaats, waar de vrijheid basis is, waar een sportieve geest zal heersen, waar waar dering de grondslag moet zijn en het streven naar het geluk der mensheid geldt. Men kan en mag thans geen twee heren dienen. Onze vlaggen neigen voor de Hongaarse martelaren der vrijheid, die ook ónze vrij heid verdedigen". De woensdagmeeting in het Hilversumse Sportpark wordt er één van grootse allure, daar in het uitgebreide programma de grote klasse sterk is vertegenwoordigd. Hoewel in het internationale slotnummer de imports Fan Fan en Gao B aan de start verschijnen, komt de zege waarschijnlijk toch terecht bij Our Volann, gevolgd door Peterhof, daar zij in zuivere snelheid deze Franse paarden de baas zijn. De Taling-prijs telt eveneens vele groot heden. De korte afstand is echter in het voordeel van de flyers. Mede dank zij de gunstige plaatsing aan de start moet op nieuw rekening worden gehouden met een overwinning van Sorento, opnieuw in gezel schap van zijn eeuwige rivaal Our Bonni. Uit de achterhoede kan Martini Spencer nog gevaarlijk worden. In het amateursnummer staat Rosamunde met de beste papieren, daar zij met haar voorgift van 40 m. nu Tizian en Querida Donum wel kan houden. Outsider is de sterke en in vorm verkerende Roland Spen cer. Tira, die dit jaar nog niet tot haar formidabele verrichtingen van het vorige seizoen is gekomen, krijgt opnieuw een kans haar herstel met een overwinning te bewij zen. De afstand is echter te lang voor haar en dit zal Peter Scott wel weten te gebrui ken om zijn eerste zege in dit seizoen te boeken. Prince Maire is de outsider. De 3-jarige Umberto van Oranje heeft in het 19 paarden tellende veld het heft in handen, indien zij de fouten weet te vermij den. Vermoedelijk zal dit niet zo zijn en "il hij de eerste plaats aan Terraise moeten af staan. Sagne d' Or, Stuart A, Rêve d' Or B en Putzelinde zijn in dit open nummer de andere kandidaten. Ook in het 20 paarden tellende veld om de Konijn-prijs voert een 3-jarige het grote gezelschap aan, maar ook Uranus is aller minst betrouwbaar. De klasse is echter niet zo groot, zodat Geersen het deze keer rusti ger kan doen en dan wel een Simone en een Toscanini naar de plaatsen kan verwijzen. Bij de 2-jarigen behoeft ^ictor Aisvin slechts zijn laatste verrichting te repeteren om te kunnen winnen. Cadeau zal hij het echter niet krijgen, daar Vala en Vrydag in middels belangrijke vorderingen hebben gemaakt, zodat een verrassing allerminst is uitgesloten. oooc»oooonorrnr>r«w*Anr*xYY«ryY*YTnoor»nnnnreooocorxxxxx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. De aantrekkelijkste wedstrijd die gister avond voor de volleybalcompetilie werd gespeeld was zonder twijfel die tussen de reserves van Die Raeckse en OVRA. Beide ploegen werkten liard en speelden opval lend bewegelijk. Rapiditas kwam tegen HBC vrij gemakkelijk aan beide punten. De Heemstedenaren moesten met een aantal reserves aantreden en maakten bovendien de tactische fout bun beste aanvaller Dries Hilterman vrijwel niet in het spel te be trekken. Bij de dames verliepen de drie eerste klasse-wedstrijden zoals men mocht verwachten. De reserves van Die Raeckse startten goed (74), maar via 88 nam OVRA de leiding ovei-, 128. Die Raeckse verzocht om een time-out, echter zonder succes: 1512. In de tweede game ging Die Raeck se recht op zijn doel af en won met 156, waardoor de balans weer in evenwicht kwam. In de derde set kwam Die Raeckse er niet aan te pas en mede door goede ser ves van De Geus werd het liefst 152 voor de rijksambtenaren. In de vierde set keerde de spanning te rug. Ludwig Kloosterhuis onderscheidde zich in de Die Raeckse-aanval, maar voor lopig bleef de strijd gelijk opgaan: 76 voor Die Raeckse. Onnauwkeurig spel in de OVRA-ploeg stelde de reserves in de gelegenheid tot 126 uit te lopen. OVRA verzocht om een time-out, met het resul taat dat hierna de achterstand tot 129 teruggebracht kon worden. Toen Die Raeckse echter de serve herkreeg waren enkele grove fouten bij OVRA voldoende om met 159 de strijd in een gelijkspel te doen beëindigen: 22. Rapiditas won Rapiditas heeft een gemakkelijke zege op HBC behaald. In de eerste set nam Ra piditas een ruime voorsprong, maar het heeft uiteindelijk nog veel moeite gekost om deze set met 1513 te winnen. In de tweede game was van HBC-zijde van te genstand geen sprake en De Winter kon met Tsjechische serves voor de Rapidianen heel wat punten scoren; 153. Ook in de derde set was het krachtsver schil groot zodat met 159 Rapiditas, met als uitblinker Klaas Verdam, twee nuttige punten in de wacht sleepte. Dames Bij de dames bond Die Raeckse zonder veel moeite AVRA aan de zegekar. On danks de geringe tegenstand kon Die Raeckse niettemin aanvallend haar spel goed ontplooien. De setstanden werden: 15—2, 15—8, 15—5 en 15—6. AVC blijkt het vaste voornemen te heb ben om Die Raeckse zo goed mogelijk te blijven volgen. Gisteravond wonnen de groen-witten van de reserves van Die Raeckse, waarbij de eerste setstanden niets aan duidelijkheid te wensen laten: 155, 155, 159 en 1511. Ook HVS bleef op het goede pad en klopte nu Velox, dat ten opzichte van vo rig jaar bijzonder aan kracht heeft verlo ren, met 158, 156 en 1510. De nieuwe, verenigingen blijken nu in de competitie wat te gaan wennen. De Heem- steedse politie (HPS en SV) boekte al een aantal overwinningen, terwijl het DSS- herenteam de eerste overwinning liet no teren. Bij de DSS-dames gaat het nog minder Vanmorgen is de laatste moot moot 60 van de spoorwegtunnel bezuiden het Noordzeekanaal gestort. Hiermede is dus het gedeelte van deze kant „in het grof" klaar. goed, terwijl JBS uit Bennebroek gisteren voor het eerst in het veld verscheen en met een kleine nederlaag genoegen moest nemen. De uitslagen van gisteravond luidden: Heren: DSS—CIOS 4 3—1; HBC—Rapi ditas 31; OVRADie Raeckse 2 22; HPS en SV—VVSH 2 3—0; OG—Gios 3 2—2; WIK 3—OVRA 3 1—3; OVRA 2— WIK 2 5—0; Velox 2—Ready 5—0; CIOS 2 —VVSH 3—1; Boru—Die Raeckse 3 0—3; CIOS 3De Blinkert 03; Eclecta 2Sizo 3—0. Dames: HVS—Velox 3—0; AVC—Die Raeckse 2 40; OVRADie Raeckse 04; Die Raeckse 4De Blinkert 2 30; DSS Vesmia2 0—3; DSS 2—VVSH 2 0—4; JBSBoru 13. Programma voor morgen Woensdagavond gaat de belangstelling uit naar de hoofdklassewedstrijd Die Raeckse Concordia, die om acht uur in het Kre- lagehuis gespeeld wordt. Voor de eerste klasse dames vermeldt het programma: De BlinkertMHBS, aan vang 7 uur; Onze GezellenHBC, aanvang acht uur en Vesmia tegen Rapiditas, aan vang" negen uur. Het programma luidt voorts (heren 2e en 3e klasse): CIOS 3—PSCB, PSVH2— Die Raeckse 3, OG—WIK, SSO—Boru, Santpoort 2—De Blinkert 2, WIK 2—OSS, Rapiditas 2HBC 2. Dames: Eclecta 4 VVSH, Sizo 2—Boru, HBC 3—Eclecta 2, Gios—Velox 2, MHBS 2—SSO, AVC 2— JBS, Sizo—AW, PSVH—HVS 2. Op 14 november bestaat de C.J.M.V. „Haarlem-Noord" van het Christelijk Jonge Mannen Verbond vijfentwintig jaar. Dit feit zal in de week van 10 tot 18 novem ber herdacht worden door het houden van een reünie van oud-leden, een herdenkings dienst en het opvoeren van een revue on der de tiei: „Alles klaar.... rijden maar". Het C.J.M.V.-tamboers- en pijperskorps -.Haarlem" zal ter opluistering van de feestelijkheden zaterdag 10 november een muzikale rondgang door de binnenstad ma ken. In 1931 besloot een bescheiden groepje jongeren van 16 en 17 jaar een club te vor men. Het was geen toeval, dat zij elkaar hadden ontmoet. Op de jongensclubs „Im- manuel" was de band al gesmeed en had den zij onder goede leiding geleerd wat sa menwerking betekent. Dat wilden zij nu verder zelfstandig gaan toepassen door een club op te bouwen onder het devies: „Voor jongemannen, door jongemannen, allen tot Christus". Dat viel in het begin niet mee, ook al v/as er nog zoveel goede wil. Toch bleven .zjj.!?ij..glkg^r en-uit (jeze.trouw groeide iets. goeds. Langhaam maar zeker werd het 'tfroëpjë" -èen-'-ciüb.: :Met'"'dahkbaarheid den ken vele oud-leden daarbij nog terug aan de ervaren en goede leiding van wijlen de heer W. F. G. Dankbaar, die gedurende een vijftal jaren de vereniging voortstuwde. De saamhorigheid, vriendschap en acti viteit van de leden waren voor vele ook niet-kerkelijke jongeren een aansporing om lid te worden. Het duurde dan ook maar' enkele jaren of het aantal leden steeg tot boven de vijftig. Ook op andere wijze kwam er uitbreiding. De jongensclub De strijd om de hoogste damtitel begon maandagmiddag om vijf uur in het Carl- tonhotel in Amsterdam. Het toernooi ging ook gebukt onder de zo tragische wereldge- beurtenissen. De Russen waren er niet en j verder waren alle andere deelnemers zeer sterk onder de indruk van wat er zich in Hongarije afspeelde. De stemming was zeer gedrukt en ook het feit dat juist door deze j gebeurtenissen Piet Roozenburg toch nog be- j sloot mee te doen. kon de sfeer niet redden. Pas nadat de strijd een uur aan de gang was I ontstond de sfeer van concentratie. Hier en daar stonden deelnemers van hun plaatsen op om een wandelingetje langs de borden van j de concurrenten te maken. In deze eerste j ronde ging de meeste belangstelling uit naar de partij die gespeeld werd tussen Van Dijk j en de Canadees Deslauriers. Vanaf de eerste j zet werd door de Nederlander sterk op het creëren van spanningen gespeeld, waarbij hij j door zijn tegenstander aardig werd gesteund, j Na een twintigtal zetten was de stand dan j ook volkomen onoverzichtelijk. De „Parijse Chinees" King was in zijn hotel in slaap gevallen en moest uit zijn bed wor den gehaald, zodat hij een kwartier te laat aan zijn bord kwam. Maar hij bleek toen goed uitgeslapen, hetgeen te zien was aan een listige manoeuvre waarvan de Zwitser Forclaz reeds bij de dertiende zet het slacht offer werd en met een bord vol stukken theoretisch verloren was. De Marokkaan Merono. die voor het eerst aan een dergelijk toernooi meedoet, moest meteen de vuurdoop ondergaan tegen Piet Roozenburg. Heel erg onder de indruk daar van bleek hij niet te zijn. Rustig voor zijn bord, speelde hij zijn eigen opvatting door, ook toen Roozenburg druk op zijn stelling begon uit te oefenen. De benjamin van het toernooi, de Belg H. Verpoest moest het opnemen tegen de nieuwe kampioen van Frankrijk, de student in de rechten Hisard. Hisard vervulde de ag- gressieve rol en had in 25 zetten een heel wat groter gedeelte van het bord in zijn be zit, dan hem toekwam. Uitgesproken voor deel had de Fransman toen echter nog niet. Zeer traag verliep de partij van de Rotter dammer Bom tegen de Italiaan Fanelli. Na twee uur spelen waren er pas 18 zetten ge daan, zodat hier de eerste tijdcontrole nog wel een ernstig woordje meesprak. De Alge rijn Navarro liet zich door de Belg Verleene in een hekstelling nemen, die er voor laatst genoemde veelbelovend uitzag. De theoretische opvattingen van de Suri namer Armzand wijken enigszins af van de gangbare in ons land. zoals in zijn partij te gen de Fransman Guillot was vast te stellen. De laatste kreeg belangrijk terreinvoordeel. De 13-voudige kampioen van Nederland, Keller, had de Fransman Dionis als tegen stander en zoals wij van onze landgenoot ge wend zijn. kwam hij met een fraaie opzet voor de dag, waarna de Fransman echter stand hield. Van Dük-Deslauriers Deslauriers wist zijn partij tegen Van Dijk op tijd af te wikkelen. Hij plaatste de in genieur uit Wageningen voor zeer grote moeilijkheden. In deze fase werd het spel van de man uit Montreal zeer bewonderd. Deze fraaie partij volgt hieronder: 1. 32-28, 18-23; 2. 38-32, 12-8; 3. 31-27, 7-12; 4. 43-38, 20-24; 5. 37-31, 15-20. Als regel wordt 14-20 gespeeld. Dit is echter geen principieel ver schil. 6. 49-43. 10-15; 7. 34-29, 23x34; 8. 40x29. Zeer aggressieve maar ook moeilijke variant 8. - - -, 5-10; 9. 27-22, 18x27; 10. 31x22. 24-30. Een nieuwtje, de boekvarianl is 20-25 enz., nader onderzoek zal de waarde van deze voortzetting moeten uitwijzen. 11. 35x24, 19x30; 12. 44-40, 20-24; 13. '29x20, 14x25; 14. 41-37 (het is de vraag of 40-35 niet sterker zou zijn geweest). 14 - - -. 10-14; 15. 40-34. 14-19; 16. 50-44, 30-35; 17. 33-29. 15-20. (Een van de Canadese listigheden 28-23 verliest door 17x28, 23-14, 13-18, 32x23. 20-24 enz. 18. 38-33. 20-24; 19. 29x20, 25x14; 20. 42-38, 14-20; 21. 34-29 20-25; 22. 44-40 35x44; 23. 39x50 19-24; 24. 29x20 25x14; 25. 43-39 16-21; 28. 37-31 (Wel gedwongen). 26. - - - 12-18; 27. 31-27 21-26; 28. 45-40 1-7; 29. 40-34 7-12; 30. 47-42 14-19; 31. 50-45 9-14; 32. 34-30 4-10; 33. 30-25 10-15; 34. 48-43 19-24; 35. 45-40 3-9; 36. 40-35 11-16; 37. 22x11 16x7; 38. 46-41 7-11; 39. 41-37 14-19; 40. 28-22 19-23; 41. 33-28 23-29; 42. 28-23 26-31; 43. 37x26 9-14; 44. 23x34 13-19; 45. 22x13 14-20; 46. 25x23 8x48; 47. 39-33 48x31; 48. 36x27 2-8; 49. 38-33 8-13; 50. 34-30 13-19. (Het eindspel is echter zeer delicaat en indien Van Dijk bij de 42e zet heeft be rekend is het zeker een complimentje waard, daar men op dat moment niets op zijn kan sen zou durven zetten). 51. 30-25 (En nu is 19-23 belet door 33-28, waardoor de winst problematisch is geworden). 51. - - 12-18; 52. 26-21 11-16; 53. 21-17 18-23; 54. 17-12 23-29; 55. 33-28 29-34; 56. 12-7 34-39; 57. 7-1 16-21. (Gedwongen, want er dreigde 27-21, 28-22 enz.). 58. 27x16 39-44; 59. 28-22 44-49; 60. 1-45 49-32; 61. 22-17. Remise gegeven. Een resultaat waarmede Van Dijk zeker niet te weinig kreeg. De resultaten van de eerste ronde waren: Bom (Ned.)-Fanelli (Italië) 2-0; Roozenburg (Ned.)-Merono (Marokko) 2-0; Navarro (Al giers)-Verleene (België) 1-1; Gournier (Frankrijk)-Armzand (Suriname) 2-0; Van Dijk (Ned.)-Deslauriers (Canada) 1-1; Ver poest (België)-Hisard (Frankrijk) 1-1; For claz (Zwitserland)-King (China) 0-2; Dionis (Frankrijk)-Keller (Ned.) 1-1; Verse (Frank rijk)-Huisman (Ned.) 1-1. Bij het tweede lustrum van het Beneluxahhoord Ter gelegenheid van het tweede lustrum van het Beneluxakkoord, ongeveer samen vallend met het tienjarig bestaan van de afdeling Rotterdam van het comité voor Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samen werking, zal op dinsdag 13 november in de Groote schouwburg aan het Zuidplein in Rotterdam een feestvoorstelling worden gegeven. Opgevoerd zal worden Vondels landspel „De Leeuwendalers" (in 1647 in opdracht geschreven als feestspel bij de Vrede van Munster) door het Nationaal Toneel van België, verbonden aan de Ko ninklijke Nederlandse Schouwburg in Ant werpen, onder regie van Ben Rovaards, die ook de Adelaart zal vertolken. Kort nieuws Dalton-jubileum. Ter viering van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse Dalton Vereniging zal op 10 en 11 november in het Oolgaardthuis in Arnhem een jubileum bijeenkomst worden gehouden. Prof. dr. W. Banning spreekt over „sociologische aspecten van moderne opvoeding" en dr. N. Perquin over „Wenselijkheden en mogelijkheden in de ontwikkeling van opvoeding en onder wijs". Verder wordt een forumdiscussie ge houden onder leiding van dr. L. M. van Dis, rector van het Coornhertlyceum te Haarlem. „Immanuel" werden onderafdeling van de C.J.M.V. Daarna werd een afzonderlijke club opgericht voor leden van 16 tot 18 jaar, de jongeledenclub. Op velerlei wijze werd deelgenomen aan het C.J.M.V.-werk in ring-, provinciaal- en landelijk verband. Geregeld werden uit stapjes gemaakt, boottochten en excursies georganiseerd, wie veel bijdroegen tot een goede ontspanning en ontwikkeling van de leden. Het samen bezig zijn vond zijn hoogtepunten dikwijls in het jaarfeest. De gebeurtenissen tussen 1939 en 1945 lieten ook in de C.J.M.V. „Haarlem-Noord" haar sporen na. Vertrouwd geworden club lokalen moesten worden verwisseld voor andere; leden werden opgeroepen voor de dienst in het leger, later voor arbeid voor de bezetter. Met de vrijheid herkreeg ook de C.J.M.V. haar kansen. De toeloop van leden op de clubs was groter dan ooit tevoren. Nieuwe afdelingen ontstonden en ook nieuwe werkzaamheden. Het zomerkampwerk in eigen verband nam een aanvang en vond grote belangstelling onder de leden. Het tamboers- en pijperskorps werd opgericht in samenwerking met twee andere plaatse lijke C.J.M.V. Ook het clubblad „Contact" zag in 1945 het licht en vormt een band tussen de afdelingen. Einde 1951 ging een lang gekoesterde wens in vervulling. De C.J.M.V. betrok haar centrale „home"; het jeugdhuis. Dit gebouw met zijn gezellige lokalen opende nieuwe mogelijkheden. Clubs voor jongens onder de 12 jaar, de z.g. junioren, ontston den en deze nieuwe loot groeide spoedig uit tot drie groepen. In de jongemannengroep ontstond een sterke drang om de club ook open te stel len voor meisjesleden en zo verloor verle- den jaar de „jongemannenburcht" zijn oorspronkelijk karakter, hetgeen zoals reeds ervaren is, geen verzwakking bete kent. Hoewel de eigen C.J.M.V. zomerkamp- week helaas sinds enkele jaren wegens ge brek aan belangstelling niet kon doorgaan, zijn de buitenlandse reizen daarentegen zeer in trek. Deze zomer bracht een groep i 'eden een negendaags bezoek aan Oosten rijk. Er blijken nog tal van mogelijkheden tot uitbreiding van het clubwerk te liggen, mits er maar jongeren worden gevonden, die een taak op zich willen nemen. Met grote dankbaarheid wordt teruggezien op j de toewijding en de trouw van velen, die in het verleden hun krachten hebben ge- 1 geven aan het werk van de C.J.M.V. Haarlem-Noord". Daarbij wordt ook gedacht aan de leiders der jongens en de vele actieve leden en be stuursleden, die er aan meewerken, dat de C.J.M.V. „Haarlem-Noord" ook thans nog in haar acht afdelingen ongeveer 200 leden herbergt, afgezien^ van de bijzondei"e groe pen. De drang naar nieuwe vormen van ont spanning en ontwikkeling blijft zich voort zetten in de jeugdbeweging, ook in de C.J.M.V., maar bij dit alles wordt getracht een ding centraal te houden, nl. de dienst van jongeren aan jongeren terwille van Hem, die Heer is over aller leven. Daar door zal het werk van de C.J.M.V. ook in ae toekomst grote betekenis hebben. Op zaterdag 10 november worden de feestelijkheden geopend met een receptie van het bestuur van de jubilerende ver eniging in het Hei-vormde Jeugdhuis aan de Schoterweg. Vervolgens zal de oud leden een maaltijd worden aangeboden, waarna zij de avond in een gezellig samen zijn met de huidige leden zullen doorbren gen. Zondagavond 11 november zal een her denkingsdienst in de Immanuelkerk aan de van Egmondstraat, gehouden worden, waarin dr. H. van der Loos zal voorgaan. Leden van de C.J.M.V. en het C.J.M.V. tamboers- en pijperkorps „Haarlem" zullen medewerking verlenen. Op donderdag, vrijdag en zaterdag 15, 16 en 17 november zal de C.J.M.V. „Haarlem- lem-Noord" met eigen krachten de jubi leum-revue: „Alles klaarrijden maar" in het tweede Christelijk Lyceum Marnix van St. Aldegonde ten tonele voeren. Ter gelegenheid van het zilveren jubi leum zal op zaterdag 10 november het C.J.M.V. tamboers- en pijperskorps „Haar lem" een mars door de stad maken, waar bij de volgende route gevolgd zal worden: Lange Margarethastraat, Krocht, Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Ged. Oude Gracht, Gierstraat, Grote Houtstraat, Ged. Oude Gracht, Kleine Houtstraat, Lange Veer- straat, Rivier Vismarkt, Klokhuisplein, Jansstraat, Jansweg, Nieuwe Gracht, Kruis weg, Kennemerplein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Klooster straat, Kleverlaan, Ter Spijtweg, Hoger- woerdstraat, Pijnboomstraat. DE ADMINISTRATIE ADVERTENTIE ZWITSALINE gelee JOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX ADVERTENTIE V/ereldkampioen Roozenburg, met ach ter zijn stoel De Jong, en Merono na het begin van het wereldtoernooi dammen in Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11