Golden Fiction BR ON VAN TRANEN IN Vijftig jaar geleden Van dag tot dag J Onder ons gezegd... Russisch verraad wekte in de vrije wereld felle woede ^Hoe is het ontstaand f h Protestbetogingen in vele steden DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 3 Calvinisten in Hongarije wilden de kerk zuiveren Hongaarse ambassade bezet in Oost-Berlijn -..toch maar liever Oslo kan Russische leiders voorlopig niet ontvangen Engelse onlusten Machteloos protest van de UNO-Assemblée Londen gaf volmacht voor atoomaanval op Japan Dit woord: ONGEVEER Drie Russische generaals in Polen vervangen Openbaar proces tegen de vervolgers van Gomoelka Mauriac zegt vriendschap met Sovjet-Unie op Frankrijk beperkt gebruik van benzine Uit Haarlems Dagblad van 6 november 1906 Vandaag komt het bestuur van het Ne derlands Olympisch Comité bijeen om te beslissen over de vraag, welke houding men zal aannemen met betrekking tot al of niet deelneming aan de Olympische Spelen te Melbourne, dit in verband met de problemen die zich voordoen indien ook de Russen daar tegenwoordig zouden zijn. Het komt ons voor, dat het antwoord op deze vraag dood-simpel is en dat het zal moeten luiden: Olympische onthouding. Hieronder wordt onzes inziens verstaan, dat men met Olympische gelatenheid de gelegenheid om zijn sportprestaties te to nen, voorbij moet laten gaan ingeval tot de deelnemers ook de vertegenwoordigers zouden behoren van een land, welks over heid zich schuldig heeft gemaakt aan als misdadig te kwalificeren daden zoals zich ten opzichte van het Hongaarse volk heb ben voorgedaan. Er zijn' tenslotte grenzen met betrekking tot datgene, wat ons gevoel kan aanvaarden - en nu is het voor het gevoel van elkeen die nog een greintje be grip heeft van de menselijke waardigheid, volkomen onaanvaardbaar om onder deze omstandigheden bij gelegenheden, waarbij men tenslotte niet per se aanwezig moet zijn, samen te komen met burgers van een land welks regiem zich op een dergelijke wijze heeft laten kennen. Men zou zeker allerlei argumenten kunnen vinden om alsnog de deelneming aan de Spelen wel te rechtvaardigen, maar op het ogenblik spreekt de stem van het gevoel nu een maal luider. Mochten de Russen dus niet eigener be weging uit Melbourne wegblijven - maar het ziet er niet bepaald naar uit, dat zij dit zullen doen - en worden er anderzijds door de organisator der Spelen in Austra lië geen stappen ondernomen om de Russen uit te sluiten, dan rest er in onze ogen voor het Nederlands Olympisch Comité slechts één houding: die van onthouding. Trouwens, het zou ons niet verbazen wan neer dit zou overeenstemmen met de ge voelens, die in deze door onze regering worden gehuldigd. Wij kunnen ons slechts voorstellen, dat de regering tenslotte dit standpunt heeft ingenomen, niet deel te nemen. De beslissing over dit probleem rust uiteraard bij het Nederlands Olym pisch Comité, doch dit sluit niet uit, dat men daar waarschijnlijk wel zal hebben kunnen merken, welke mening in dit op zicht bij 's lands overheid opgeld doet. Ds. Aladar Komjathy, die in de Verenigde Staten de Hongaarse calvinistische kerk als predikant dient, is vorige week van Neder land uit twee dagen in Hongarije geweest. Hij sprak in Papa de zetel voor West- Hongarije van zijn, door bisschoppen ge leide, kerk) met bisschop Elemer György over een steunactie, die de Hongaarse cal vi nisten in Amerika zouden kunnen onder nemen voor de kerken in Hongarije. Ds. Komjathy, die te Kampen heeft gestudeerd, is daar dezer dagen in het huwelijk getre den met mej. Brillenburg Wurth. Hij zal aan de universiteit te Princeton promo veren op een proefschrift over „Kerk en staat in Hongarije in de moderne tijd". Ds. Komjathy vertelde dat de predikan ten van de Hongaarse calvinistische kerk in de theologische hogeschool te Boedapest het aftreden hadden geëist van de bis schoppen Bereczky en Peter, die zich naar hun mening te loyaal hadden gedragen tegenover de Russen. Verder werd op deze vergadering voorgesteld alle kerkelijke functionarissen in Hongarije te doen af treden en via legale verkiezingen in de vakatures te voorzien. Bij de Lutherse kerk is al tot deze maatregel besloten. De Wereldraad van Kerken te Genève heeft vorige week een telefonische bood schap ontvangen van een nieuw opgerichte Hongaarse christelijke jeugdfederatie, die vraagt het geweten van publiek en rege ringen wakker te maken opdat de neutra liteit van Hongarije wordt aanvaard. (Van onze correspondent in Bonn De ambassade van de Hongaarse volks republiek en de Hongaarse handelsverte genwoordiging in Oost-Berlijn zijn van de buitenwereld afgesloten. Men neemt aan, dat dit op last van de Russen is geschied. Het uit drie personen bestaande revolutio naire comité, dat verleden week door de leden van het «ambassade-personeel werd gekozen, is afgezet en gearresteerd. Am bassadeur Safranki, die door het Hongaar se ministerie van Buitenlandse Zaken was afgezet is in zijn functie hersteld. Het ambassadegebouw aan de Poesjkin-allee wordt door de communistische staats politie en vermoedelijk ook door leden van de Russische geheime politie bezet ge houden. Vopo's, leden van de vol'kspolitie, die op straat de wacht houden, beletten iedereen het gebouw te betreden. Men kan niet meer met de ambassade telefoneren. Evenmin is het mogelijk leden van de ambassade in hun woning op te bellen of op te zoeken. In West-Berlijn hingen zondag en giste ren zwarte vlaggen uit. Op last van de West-Berlijnse Senaat werden op alle open bare gebouwen de vlaggen halfstok gehe sen. De burgemeester van West-Berlijn, dr, Suhr, verzocht de bevolking al'le dans- festiviteiten af te zeggen. Voor het gebouw van de Russische am bassade in West-Duitsland, in Rolandseck, ten zuiden van Bonn, wérden anti-commu nistische betogingen gehouden. De demon stranten brachten voor het gebouw een spandoek aan, met de woorden „Moskou, moordenaar van Hongarije". ADVERTENTIE Een gulden genieting voor 80 cent De Newyorkse „Daily Worker", het ol- ficiële orgaan der Amerikaanse commu nistische partij, heeft het Russische ge bruik van geweld in Hongarije scherp af gekeurd. „Het socialisme kan een land niet met geweld worden opgelegd", schrijft het blad. Journalisten van de aan de Hongaarse ambassade verbonden regeringsvoorlich tingsdienst te Parijs traden af uit protest tegen „het gewelddadige Russische optre den in Hongarije". Het zes miljoen leden tellende Westduitse algemene vakverbond heeft zijn volgelingen opgeroepen vandaag drie minuten stilte in acht te nemen „uit protest tegen de gebeurtenissen in Hon garije". De Pakistaanse premier Soerawardi heeft maarschalk Boelganin in een persoonlijke boodschap verzocht geen geweld meer te gebruiken. De Indiase ambassadeur in Moskou, K. P. S. Menon, heeft in het weekeinde op het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken een nota over handigd, waarin India verklaart veront rust te zijn door de ontwikkeling in Hon garije. Er waren geen Sovjet-leiders aan wezig om de nota in ontvangst te nemen. Allen hadden voor een tochtje Moskou ver laten. Het antwoord op de Indiase nota gelijkt op een verslag van radio-Moskcu waarin de onlusten en het bloedvergieten in Hongarije werden toegeschreven aan „reactionaire elementen". De New York Times schrijft in een hoofdartikel: „Wij beschuldigen de Russi sche regering van moord. Wij beschuldigen haar van het vuilste verraad en de ge meenste misleiding in de geschiedenis der mensheid. Wij beschuldigen de Sovjet-Unie ervan zondag een dergelijke monsterachtige isdaad tegen het Hongaarse volk te heb ben begaan, dat de smaad hiervan nimmer zal kunnen worden vergeven, vergeten of uitgewist. In Brussel en Parijs hebben studenten sténen en vuurwerk in de tuin van het gebouw der Russische ambassade gewor pen. Het rode leger heeft drie voetbalwed strijden, die het in de komende twee weken in België zou spelen, uitgesteld. In vele hoofdsteden ter wereld, onder meer in Bern, Madrid, Stockholm, Rome, Bonn, Luxem burg en Reykjavik, is tegen het Russische ingrijpen in Hongarije betoogd. Ook in Barcelona, Napels, Gothenburg, Lund en West-Berlijn werd gedemonstreerd. Paus Pt us Paus Pius XII heeft een nieuwe encycliek over de internationale gebeurtenissen uit gegeven. In deze encycliek, die begint met de woorden „datis nuperrime" protesteert de Paus tegen de onderdrukking van de vrijheid in Hongarije. In de nieuwe ency cliek zegt de Paus onder meer dat het bloed van de Hongaarse patriotten bij God om wraak roept, zoals net bloed van Abel toen deze door Kain was vermoord. De radio-omroep van Vaticaanstad heeft het ingrijpen der Russische troepen een „misdaad van rassenmoord" genoemd. Bij haar aankomst in New York heeft me vrouw Anna Kethly, de uitgeweken leidster van de Hongaarse sociaal-democratische partij, verklaard dat zij is gekomen orn voor haar volk „morele steun" te vragen, niet militaire hulp. „Ik wil slechts dat men ophoudt met het bloedvergieten. Het Hon gaarse volk moet de hoop bewaren dat de Verenigde Staten ons moreel steunen voor het vestigen van een democratische rege ring", zo verklaarde zij. Mevrouw Kethly zal een onderhoud hebben met Dag Ham- marskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO. Maarschalk Boelganin heeft bekendge maakt, dat de Russiche regering 50.000 ton graan en meel naar Hongarije zal zenden naar aanleiding van een desbetreffend ver zoek, aldus meldt het Sovjet-Persbureau Tass. „Nagy blijft de zaak van het socialisme en de nationale belangen van Hongarije verraden", aldus een artikel in het „Volks dagblad van Peking". Alle bladen te Pe king stellen zich in hun commentaar zonder voorbehoud achter het Russische optreden, dat volgens hen „het liquideren van een groep tegenrevolutionaire fascisten" moge lijk heeft gemaakt en „het waarborgen van de overwinning van het socialisme". (Reuter/UP). OSLO (AFP). Volgens welingelichte po litieke kringen in Oslo heeft de Noorse mi nister van Buitenlandse Zaken, Halvard Lange, maandagmorgen de Russische am bassadeur meegedeeld, dat een voorgeno men bezoek van premier Boelganin en par tijsecretaris Kroesjtsjev aan Noorwegen moet worden uitgesteld. De beide Russische leiders zouden zich midden-januari naar Scandinavië begeven. Bij de toegangswegen naar Downing- street in Londen, waar de ambtswoning van premier Eden is gevestigd, kwam het zondag tot een treffen tussen een grote groep demonstranten tegen het Britse beleid in het Nabije Oosten. Er werden vele arrestaties verricht. Deze foto laat zien hoe een van de demon stranten in het nauw kwam tussen twee paarden van de politie die charges uitvoerde. Men wist in New York dat de UNO, indien de Sovjet-Unie met geweld een einde zou maken aan de dapper bevochten vrijheid van het Hongaarse volk, de Hon gaarse vrijheidsstrijders geen effectieve hulp zou kunnen bieden. Gewapende inter ventie ten behoeve van de primaire rech ten van de mens in Hongarije zou een derde wereldoorlog waarschijnlijk maken. Die prijs is de wereld niet bereid te be talen. Dit berust op een harde logica, die niet weg neemt, dat men deze dag in de geschiedenis van de UNO doorleeft met grote triestheid. Niemand gelooft dat de Sovjet-Unie haar troepen uit Hongarije zal terugtrekken, zoals de Amerikaanse reso lutie, die met een grote meerderheid in de UNO-Assemblée is aanvaard, voorstelt. Evenmin is er iemand die verwacht, dat een UNO-commissie in Hongarije zal wor den toegelaten. Al wat rest is een machte loos protest in woorden en het aanhoren van een walgelijk soort uitleg van Sovjet zijde. Met een stalen gezicht beweerde de Rus Sobolev dat reactionaire elementen, door te poseren als strijders voor de vrij heid, het Hongaarse volk hadden bedrogen en dat de ware vrienden des volks de Russen te hulp hadden geroepen. De Amerikaan Lodge merkte sarcastisch op dat deze assistentie verleend werd lang voordat er om was verzocht. Nederland was onder de voorstemmers. Verscheidene Arabische landen onthielden zich, waarschijnlijk hopend op Russische steun in zake het Midden-Oosten. Ook Joegoslavië behoorde tot de onthouders. Polen was evenals de andere satellieten tegen. De resolutie is overigens helaas niet meer dan een demonstratie. Het was een trieste dag voor de UNO, maar vooral voor het dappere Hongaarse volk. Het beste wat men zeggen kan, is dat de vierde november nooit zal worden vergeten, in Hongarije niet en niet in de andere satellietlanden, die lijden onder schijnheilige tirannie. Het is mogelijk dat de vierde november de Sovjet-Unie ten slotte meer kwaad zal doen dan goed. LONDEN (A.F.P.) De Britse regering heeft in 1945 blanco volmacht gegeven voor het gebruik van de atoombom tegen Japan, aldus blijkt uit de officiële Britse geschiedschrijving van de tweede wereld oorlog waarvan het tweede deel vandaag is verschenen. Volgens deze gegevens tekende premier Winston Churchill ruim vijf weken voor het werpen van de atoombom op Hi- rosjima de Britse toestemming voor het ge bruiken van het nieuwe wapen. Voor het werpen van de bom werd eerst geoefend bij het eilandje Tinian, op twee duizend km afstand van Japan gelegen. De bom was zo zwaar dat bij de eerste drie pogingen om ermee van de grond te komen het vliegtuig verongelukte, zonder dat overigens de bom tot ontploffing kwam. Op 5 augustus slaagde eindelijk een bommen werper er in met de bom de lucht in te komen. Enkele uren later was Hirosjima een ruïne. HET WAS STIL op het binnenplein van de universiteit van Coimbra, Portugal. Het was er ongewoon stil, want de meeste studenten gebruikten een korte herfstvakantie voor een bezoek aan familie. Het stadsbeeld werd nu niet beheerst door in sombere zwarte capas gehulde jongelui. In normale omstandig heden tellen op een inwonertal van nog geen vijftigduizend deze vijfduizend studenten behoorlijk mee. Er hing zo'n doodse sfeer in Coimbra, het centrum van Portugese geleerdheid, dat ik het bepaald als een verade ming voelde, toen twee jonge studenten het plein opstapten en koers zetten naar een mo numentale deur. Zij waren, aan hun gebaren te zien, in een druk gesprek gewikkeld en letten niet op mijn aan wezigheid. De deur had zich al achter hen geslofen, voordat ik hen had bereikt. Ik drukte brutaal de klink naar beneden en stapte een koele gang in. Hen volgend bevond ik mij weldra in de overigens verlaten uni versiteitsbibliotheek. Ik haal de mijn kaartje te voorschijn. „Ik mag hier toch wel even rondkijken?" Het is mogelijk, dat ik deze jongens van een belangrijk studieobject heb afgehouden. Na een uiterst beleefde uit wisseling van persoonlijke ge gevens „Décio Carreiro Ma- chado", stelde de kleinste zich voor, „Alirio José Mendonga", voegde zijn vriend er buigend aan toe zijn we de hele dag onafscheidelijk gebleven. Ik moest om te beginnen natuurïfjk alle bijzonderheden aanhoren over de bibliotheek, drie in elkaar lopende zalen, verbonden door hoge marme ren bogen. De eerste indruk was alleen maar pompeus, maar de overdadige ornamen tatie bleek een ietwat protse rige fagade te zijn van een indrukwekkend bezit aan boe ken. „We hebben hier een mil joen boeken en manuscripten", zei Décio trots. De zin voor overdrijving, die de Portugees kenmerkt, speelde hem daarbij wel parten: het zijn er in werkelijkheid honderdvijftig duizend, doch laten we toe geven, dat dit een respectabel aantal is. De studenten wilden graag hun kennis van Engels op mij botvieren, maar ook wanneer die tekortschoot, kon ik hen gelukkig vrij goed volgen, want zij spraken Coimbra- Portugees. Nou ja, spot men wel eens, dat is weliswaar nog geen Braziliaans (waarin men niet van elk woord enkele let tergrepen inslikt), maar het kan er toch mee door. Ik miste tenminste weinig van hun enthousiaste explicaties en drentelde geduldig achter hen aan. Door de Porta Minerva, eigenlijk alleen bestemd voor de proffen, daalden wij een trap af, waarbij wij zorgvuldig de rechterkant hielden: wie de linkerzijde neemt, loopt im mers de kans voor zijn vol gend examen te zakken Langs de Via Latina bereikten wij de zaal waar de gepromo veerden aan het einde van het studiejaar in een plechtige zit ting hun bullen in ontvangst nemen, keken met verschul digde eerbied naar de beelte nissen van verscheidene Por tugese koningen en stonden tenslotte weer op straat. Ik wilde mijn begeleiders al bedanken, maar was nog lang niet met hen klaar. „U kent Coimbra niet, als u de plaats niet hebt bezocht waar Ines de Castro is vermoord", zei Aliro ernstig. Ik had de geschiedenis in allerlei versies gelezen en zelfs het snorkende gedicht van onze bloedeigen Isaac da Costa niet overgeslagen. We moeten de klok van de historie zes honderd jfar terugdraaien om terecht te komen in de re geringsperiode van Afonso de Trotse. Zijn zoon, kroonprins Pedro, was in 1341 gehuwd met Constanga de Penafiel en uit dit huwelijk waren drie kinderen geboren. Vier jaar later stierf Constanga in het kraambed, waarna Pedro her trouwde met de vijfendertig- jarige en om haar schoonheid hooggeroemde Ines de Castro, nicht en hofdame van de kroonprinses. Geschiedkundi gen houden stijf en strak vol, dat aan dit „huwelijk" geen ambtenaar van de burgerlijke stand te pas is gekomen, maar komaan, het paar was zeer ge lukkig en kreeg vier kinderen. Intriganten aan het hof be gonnen de koning tegen zijn nieuwe schoondochter op te zetten: zij vreesden de toe nemende macht van de familie De Castro en speciaal de am bities van Ines' broers. De lei ding van deze oppositie be rustte bij Alvaro Gongalves, Pedro Coelho en Lopes Pache- co. Steeds krachtiger werd hun aandrang op de koning Ines uit de weg te ruimen. Tijdens een langdurige afwezigheid van Pedro begaf Afonso zich naar Coimbra, waar Ines ver bleef. Op een jachtpartij stelde hij zijn schoondochter in ken nis van het over haar gevelde vonnis, liet zich door haar tra nen en smeekbeden vermur wen, maar stak geen vinger uit om de moord te voor komen. De drie voornaamste samenzweerders volgden haar in de hof van het klooster Santa Clara en staken haar neer bij de fontein, die nog heden ten dage als de „Bron van Tranen" bekend staat. Het was toen januari 1355. Tot zover de feitelijke ge schiedenis. Wat er volgde is misschien niet meer dan een legende. Pedro, teruggekeerd in Coimbra, zwoer wraak pn kwam tegen zijn vader in op stand. Hij veroverde met een huurleger de noordelijke pro vincies van Portugal en kon er slechts onder belofte van verregaande medezeggenschap in de regering toe worden ge bracht voor de poorten van Oporto zijn actie te staken. Twee jaar later volgde hij zijn overleden vader als koning op. Zijn eerste daad was Ines te laten opgraven. Hij liet haar skelet in koninklijke gewaden hullen, plaatste deze gruwe lijke figuur naast zich op de troon en eiste van alle edelen in het land, dat zij „de dode koningin" trouw zwoeren. Daarna werd het lijk op een prachtig versierde baar ge legd en met koninklijke staat sie naar Alcobago gedragen, waar een marmeren tombe ge reed stond om het te ontvan gen. Toen Pedro stierf, werd hij bijgezet in een tombe tegenover de hare en zo, dat hun voeten naar elkaar ge richt zijn: als eens de doden herrijzen, zullen zij direct el- kaars van liefde stralend ge zicht zien Die middag, staande aan de oever van de Mondego bij de Bron van Tranen, schoten mij alle bijzonderheden van dit verhaal door het hoofd. Pedro en Ines hebben hun plaats ge kregen naast andere onsterfe lijke liefdesparen: Tristan en Isolde, Daphnis en Chloë, Abé- lard en Héloise, Romeo en Julia. Wij gingen zwijgend naar de wagen terug. Men kan het hart van elke Portugees winnen door eerbied te tonen voor de historie van zijn land Décio en Alirio waardeerden mijn belangstelling. Bij het afscheid nemen gaven zij mij een voor een de gehavende onderrand van hun capes in de hand. Ik had die gerafelde kledingstuk ken voor afdankertjes van pa pa of een oudere broer aan gezien, maar nee: „Elk scheur tje is een kennismaking", zei den zij. Met een doodernstig gezicht heb ik er bij elk een aan toegevoegd. J. J. F. Remming Hoe Nederlands het woord „ongeveer" er ook uitziet, het is een ontlening aan het Duitse ungefahr, dat in het Middel- hoogdfuits: an gevaere luidde. De bete kenis was: zonder arglist. Oorspronke lijk betekende gevaar namelijk: het be loeren, het bespieden en het voorzetsel an is het tegenwoordige ohne. Uit de betekenis: zonder te bespieden, ontwik- kende zich die van: zonder boos opzet, bij toeval, zonder scherp op te letten en daaruit vloeit die van: ten naastebij ge rekend, ongeveer, voort. Naast ongeveer en ongeveerlij'k be stonden vroeger ook de vormen: onge- vaar en ongevaarlijk, die Hooft, Huy- gens en Bredero veelvuldig gebruikten. WARSCHAU, (Reuter) Drie Russi sche generaals zullen geen deel meer uit maken van het Poolse leger. In totaal zijn hiermee tot dusver 32 hoge Russische offi cieren in het Poolse leger door Polen ver vangen. Zes kolonels en drie majoors, die enige jaren geleden werden ontslagen, zijn weer in het leger opgenomen. Een van hen is majoor Witold Lokucievski, die het be vel voerde over het bekende escadrille 303 van de Britse luchtmacht tijdens de lucht gevechten ter verdediging van Groot-Brit- tannië in de tweede wereldoorlog. De Poolse openbare aanklager Marian Rybicki heeft bekendgemaakt, dat er een openbaar proces zal worden gevoerd tegen mannen „in belangrijke posities", die er van beschuldigd worden het bewijs, op grond waarvan indertijd partijsecretaris Gomoelka werd veroordeeld, „in elkaar te hebben gezet". Als gevolg van deze ver valsingen was tevens een tiental Poolse opper-officiex-en op beschuldiging van spio nage, afwijking van de partijlijn of illegale activiteit ter dood veroordeeld en waren zeventien parlementsleden, onder wie gene raal Marian Spychalski die thans ondermi nister van Defensie is, tot gevangenisstraf veroordeeld. Rybicki sprak ook over de „schendingen van de rechtsoi-de", die hebben geleid tot het proces tegen de „groep van generaal Tatar". In 1948, juist voor de fusie tussen de Poolse (communistische) arbeiderspartij en de socialistische partij, waren enige so cialistische leiders er van beschuldigd lid van de rechtsgeoriënteerde organisatie, „be weging voor vrijheid en onafhankelijkheid" te zijn. Na vijf tot zeven jaar gevangen te hebben gezeten waren zij in ere hersteld. Ook twee leidex*s van de boerenpartij, zijn gerehabiliteerd, aldus de openbare aankla ger. Waarschuwing De Poolse communistische partij heeft vorige week een oproep tot de bevolking gericht haar „kalmte en discipline" te be waren gedurende de spanning, welke is veroorzaakt door de gebeurtenissen in Hon garije. Zij zei, dat het geen tijd is voor demonstraties en bijeenkomsten en wees er op dat de eenheid en kalmte van de be volking de gelegenheid hadden geschapen de betrekkingen tussen Polen en de Sovjet- Unie te grondvesten op de beginselen van soevereiniteit, gelijkheid en vriendschap, waardoor de grondslag was gelegd voor versterking van de krachten van het socia lisme en van het Pools-Russische bondge nootschap. De partij is van mening dat eisen tot terugtrekking der Sovjet-strijd krachten uit Polen in de huidige interna tionale toestand in strijd zijn met de vitale belangen van de Poolse bevolking. PARIJS (AFP) De Franse schrijver Frangois Mauriac is maandagavond uit de vereniging voor vriendschap tussen de Sovjet-Unie en Frankrijk getreden. „De ge beurtenissen maken het mij onmogelijk nog langer van deze vereniging lid te zijn", al dus Mauriac. (Van onze correspondent in Parijs) Een ministerieel comité heeft gisteren in Parijs de voorlopige maatregelen bekend gemaakt die bedoeld zijn om het benzine- gebruik in Frankrijk te beperken en de ge volgen van de strijd in Egypte op te vangen. Wanneer de rust in het Midden-Oosten bin nen afzienbare tijd kan worden hersteld dan zal de beperking van het benzinegebruik niet meer dan tien percent behoeven te be dragen. Op dat doel zijn de regeringsmaat regelen voorlopig gericht. Franse auto's zullen hun departementen niet meer mogen verlaten. Aangezien het domicilie van een auto met cijfers door het nummerbord wordt aangeduid, zal de controle gemakkelijk zijn uit te voeren. Frankrijk bezit een benzine-reserve, die voldoende is voor drie maanden. De regering is van plan de Amerikanen te vragen de tekoi'ten uit het Midden-Oosten voorlopig aan te vullen. Zou de dollar-kwestie, die daarbij wordt gesteld, onoplosbare proble men opwerpen, of zou de sabotage van die pijpleidingen, waartoe president Nasser heeft opgewekt, inderdaad op grote schaal door gevoerd, dan zal de Franse regering een distributie van benzine moeten instellen. Uit vrees voor de zwarte markt en ook omdat minister Ramadier het liefst zo weinig mo gelijk opoffert van de twee miljard gulden die hij jaarlijks op de benzine-belasting int, hoopt de regering niet verder te hoeven gaan dan deze maatregelen die eerstdaags in werking zullen treden. In Sint Petersburg heeft men de daad van den kapitein van Köpenick met succes nagevolgd. Bij de rijkskruitmaga zijnen te Ochta verscheen een man in de uniform van een kolonel met een vijftal soldaten. Hij toonde den magazijnmeester een order van het departement van Oorlog, waarbij gelast werd 300 kilogram kruit en 10 kilogram pyroxitin mede te geven. Men laadde het gevraagde op een wagen en de soldaten vertrokken daar mee. Kort daarna bleek dat de order valsch was. Van de „kolonel" en zijn „soldaten" was geen spoor meer te ontdekken.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 5