BRYLCREEM DE SAMENZWEERDERS AAMBEIEN Starf'-tentoonstelling 1956 MERLIJN EN DE WONDERBESSEN r Agenda voor Haarlem ff BRYLCREEM DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 4 Kolenverbruik neemt in West-Europa sterk toe De KLM vliegt weer op Beyrouth en Tel Aviv TELEVISIE PRIJSVRAAG the perfect hairdressing Opnieuw een jaar geëist tegen oud-directeur van tapijtenfabriek Voor autorijlessen werd in 1955 f 40 miljoen besteed Man poogde zijn vroegere hospita te wurgen Meer dan 1.5 miljoen leerlingen bij L.O. In september kwamen ruim 6500 huizen gereed Examens Bloedplasma voor minder ontwikkelde gebieden Nederlanders gewond bij auto-ongeluk in Duitsland VERVOLGVERHAAL door Friedrieh Br uegel E.B.U.-overschot in oktober Een miljoen voor personeel van de staatsmijnen Korporaal veroordeeld wegens dierenmishandeling Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS 99 „Start 5" - een tentoonstelling die tot 11 november in het Centraal Museum te Utrecht gehouden wordt - laat ons werk zien van jonge Nederlandse schilders, gro tendeels kunstenaars, die hun levensjaar nog moeten bereiken. Er waren dus meer „Start"-tentoonstellingen. Het idee voor deze exposities, die nu al vier jaar lang in verscheidene plaatsen van ons land ge houden worden, kwam op in 1952 bij de jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schilderkunst, die toen onder voor zitterschap van Matthieu Wiegman stond. Men ging van de gedachte uit dat er naast een financiële tegemoetkoming een andere hulp noodzakelijk was. Bieden de finan ciën gelegenheid een tijdlang ongestoord aan het werk te blijven, de resultaten daarvan dienen toch buiten de ateliers te komen, in een publiek, opdat hierdoor de kansen geboren kunnen worden dat de jonge kunstenaar in eigen onderhoud door middel van zijn vak gaat voorzien. Moge een jury borg staan voor zekere kwaliteit, het is voor de jonge kunstenaar naar mijn smaak ook van belang zich te toetsen aan het werk van anderen en aan het publiek, omdat hij toch meent iets belangrijks te zeggen te hebben. Men legde terecht de leeftijdsgrens voor deze tot exposeren geroepen schilders ho ger dan voor de kandidaten voor de ko ninklijke subsidie. Niet aller begin ligt even vroeg. De tentoonstellingen worden gefinancierd door het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, een uitstekende vorm van overheidssteun, waarmee niet alleen de betrokken schil ders gediend zijn maar ook de belangstel lenden (denk aan het publiek in de provin cie). Men kan onder deskundige leiding deze exposities bezichtigen. Op voorstel van Wiegman werden de jonge schilders zelf betrokken in de organisatie van deze tentoonstellingen, die tot nu toe op de schouders rust van mevrouw E. Rutten- Broekman van genoemd ministerie, zo ko men zij dus in aanraking met sociale ver plichtingen zonder welke een schilder te genwoordig moeilijk tot maatschappelijke zelfstandigheid komt. Wat betreft de tentoonstelling zelve valt een zekere tendens op naar het nieuwe expressionisme, dat aansluit bij die meer intuïtieve richting van deze naam en een zin tot abstraheren. „Experimentelen" of „abstracten" zijn hier niet of nauwelijks vertegenwoordigd. Hoewel de samenstel ling der „Start" tentoonstellingen bijna geheel in handen is gegeven aan een com missie van jongere schilders, kan aangeno men worden dat de eerste samenstellers, verenigd in de jury voor de koninklijke subsidie, een geest hebben bepaald waar van men nog niet direct af is. Men voelt de voorkeur voor de tendensen in deze ex positie als een gevolg van de opinie van een jury, die niet anders kon komen dan tot een gemiddeld oordeel, hetgeen dan ook een zekere middelmatigheid oplevert. Mid delmatig in die zin, dat het hier geëxpo seerde neigt naar het midden houden tus sen verschillende belangrijke richtingen en een zekere gematigdheid vertoont, als ge volg van de instelling van deze jonge kun stenaars, die met vaak duidelijk speurbare ernst het bestuderen van werken van grote voorgangers stellen boven een zich vrijer, meer individualistisch uiten. Hoewel een Dick Zwier de koninklijke subsidie volgens de catalogus nooit heeft gehad of aangevraagd, kan zijn hier geëx poseerd werk een goed voorbeeld genoemd worden van de voorkeur van een jury. Dick Zwier heeft veel in zijn mars en zoekt al jarenlang naar een meer persoon lijk uiten. Hij zal zich wel te volwassen achten om nog in de geest van zekere pri mitieve zondagsschilders te werken, zoals hij dit op overigens aantrekkelijke wijze vroeger wel deed. Hij heeft, gelijk ook andere hier vertegenwoordigden, gezien dat het werk van de Fransman Villon, een pas later tenvolle gewaardeerde kubist, een waarde voor ons is geworden, een waarde in deze tijd geboren en boven die tijd misschien uitgroeiend door het zoeken naar een klassiek evenwicht. Zwiers werk hier, waartegen ik gezien de tekenkwali teiten en het begrip voor hedendaagse schilderkunstige waarden geen bezwaar kan hebben, doet me echter maar heel weinig, veel minder in ieder geval, dan andere zaken van zijn hand. Maar hoezeer kan ik me voorstellen dat een jury of com missie van samenstelling de zekerheden van Zwiers kunnen, begrip en goede smaak prefereert boven een vrijere, individua listische uiting van. een jongere, die door het leven nog zoveel te leren kan hebben. Dat primitievere vroegere werk van Zwier zegt mij dan nog steeds meer dan de hier geëxposeerde doeken van Dirk Breed, van wie ik op een tentoonstelling in Haarlem eens aantrekkelijker zaken zag. Zwiers ingehoudenheid lijkt me zuiverder dan Defesche's expressionisme. Defesche's prachtige kleur, een kleur die deze begaaf de schilder eigen mag zijn, kan ik niet tenvolle in verband zien met zijn bedoe lingen. Men wil altijd graag bij de tijd zijn. Maar is er dan geen plaats voor die heerlijke Bonnard meer in deze tijd. C. Franse gelooft gelukkig nog van wel blij kens zijn in de verte door Bonnard beïn vloede schilderijen. Nico Molenkamps ex pressionisme komt me ongeloofwaardig voor, wanneer ik met Defesche vergelijk. Te handig gaat deze knappe figuur met een mode mee. Zuiver maar soms wat mat is het werk van Hans Engelman, die wel bewondering voor de grote Beckmann moet hebben. Voltooider is dat van Jutta Metzger, zijn vrouw. Gelijk een Zwier weet ook Frans Nols van wanten. De eenvoud van zijn werk, eenvoud zonder opzettelijk heden is innemend. De ,,Start"-tentoonstellingen hebben voor ons de aantrekkelijkheid dat we kennis kunnen maken met talenten elders in de lande, van wie we nog niet hoorden en het is te wensen dat er ook een expositie komt dichter in onze omgeving. Zo was de ken nismaking met het werk van Marijke Stul- tiens-Thunnissen voor mij een plezierige. Hoezeer de „Starf'-tentoonstellingen nood zakelijk zijn om sommigen een duwtje te geven, bleek mij bij het werk van A. J. Veldkoen uit Amsterdam, dat mij voorheen nooit is opgevallen en vermelding tenvolle verdient. J. Groenestein, Jacob Kuijper en A. Muis zijn geen onbekenden meer voor ons en behoren door hun kwaliteiten tot de besten hier. Het zij gezegd, dat men omtrent deze figuren meer zekerheid kan koesteren dan bij een Pierre van Soest of een Aart Roos of nog enkele andere figu ren onder de niet genoemden, die trachten voort te bouwen op veelbesproken uitingen als bijvoorbeeld die van Picasso, waarover ons oordeel minder definitief kan zijn dan over het werk van de al eerder genoemde Bonnard. Geef deze jongeren overigens eens on gelijk dat ze de wereld wat minder plesant zien. Ik geloof zeker in hun ernst. Bob Buys De directeur-voorzitter van de Staats mijnen, de heer H. H. Wemmers, heeft aan de ondernemingsraad van de Staatsmijnen het jaarlijkse overzicht gegeven van de voornaamste gebeurtenissen binnen de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Hij verklaart daarin dat het ver schil tussen de hoeveelheid kolen die de landen van de E.G.K.S. produceren en de hoeveelheid die West-Europa nodig heeft, met het jaar groter wordt. De koleninvoer van de Kolen- en Staal gemeenschap is van rond 14 miljoen ton in 1953 en 1954 met een sprong gestegen naar 35 miljoen ton die men dit jaar verwacht in te voeren. Het grootste deel hiervan, ruim 29 miljoen ton, moet uit de Verenigde Sta ten komen. De sterke stijging van verbruik en in voer vindt men ook binnen onze nationale grenzen. Nederland kon in 1953 nog rond komen met 17,3 miljoen ton kolen. Naar schatting zal het in 1956 meer dan 18,5 miljoen ton nodig hebben. Het zijn spe ciaal de elektrische centrales en de cokes- ovens die steeds grotere hoeveelheden ko-: len vragen. De produktie van de Limburg se mijnen kan in deze stijgende behoefte niet voorzien. Zij blijkt in de eerste negen maanden van dit jaaar ongeveer gelijk te zijn gebleven aan de produktie in de over eenkomstige periode van 1955, die rond 8,9 miljoen ton bedroeg. Maandag zijn weer K.L.M.-vliegtuigen van Schiphol naar Beyrouth in de Liba non en Tel Aviv in Israel vertrokken. De K.L.M. had de diensten naar beide steden begin vorige week in verband met de moeilijkheden in het Nabije Oosten ge staakt. De vluchten worden nu volgens een gewijzigde dienstregeling uitgevoerd. ADVERTENTIE De grootste Sinterklaasverrassing komt niet uit Spanje, maar uit Engeland! ADVERTENTIE Alle Sinterklazen geven dit iaar het BRYLCREEM televisiegeschenk. Allemachtig leuk om te geven - enig om te krijgen. Dit „cadeau-met-kans-op-meer" wordt het grootste succes van de Sinterklaasavond! DOE MEE! Koop zo'n aardige set van twee potten BRYLCREEM. Vul de prijsvraagkaart in. Wint u de hoofdprijs, dan gaat er een schitterend PHILIPS televisietoestel naar uzelf en naar degene, aan wie u de Brylcreem- set cadeau gegeven hebt. Voor f 3,90 twee grote potten Brylcreem plus de kansen op extra cadeaux GRATIS op de koop toe. Haast u - de voorraad is beperkt I Bttcham Nt der tand) N. V. - EngrosJaeq. Mol M. F. Amsterdam Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft de procureur-generaal mr. A. S. de Muinck Keizer bevestiging van het vonnis, dat de rechtbank in eerste aanleg had uitgespro ken, een jaar gevangenisstraf geëist tegen de 52-jarige voormalige directeur van een inmiddels failliet verklaarde tapijtenfabriek uit Huizen (N.H.), de heer H. R. Deze ver dachte nam het vorig jaar de wijk naar Duitsland (hij is Duitser van geboorte), liet bij de behandeling voor de rechtbank ver stek gaan en was ook niet aanwezig. Wel ging hij tegen het verstekvonnis van de rechtba.nk zelf in appel. De procureur-generaal achtte in zijn re quisitoir de ten laste gelegde verduistering van tapijten bewezen. In 1952 was verdachte door de aandeelhouders als directeur ont slagen. Van een Zweed leende hij echter f 145.000.- en van enkele Nederlanders bo vendien nog meer geld. Daarmede kocht hij zoveel aandelen van de fabriek op, dat hij er de meerderheid van in handen kreeg en zich op die wijze zelf weer tot directeur benoemde. Als zekerheid voor de lening in Zweden dienden de aandelen. Hij verplicht te zich tapijten aan de Zweedse geldschieter te leveren en dat geschiedde inderdaad. In 1953 waren de schulden van de fabriek zo hoog gestegen, dat er surseance van beta ling werd verleend. Intussen ging de ver dachte rustig door met het leveren van ta pijten naar Zweden, hoewel de Nationale Herstelbank en de Nederlandse Handel Mij. reeds in 1951 grote credieten hadden ver strekt onder eigendomsoverdracht van grondstoffen en produkten. De verdachte le verde dus aan Zweden (en ook aan een Nederlandse firma, die hem geld geleend had) tapijten af, die eigendom van deze beide bankinstellingen waren, terwijl hij wist, dat hiervoor geen betaling meer kon worden verwacht. Het hof zal op 19 november uitspraak doen. In Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de Algemene Bond van Autorij scholen in Nederland (A.B.A.N.). Het Tweede Kamerlid mr. F. L. H. Bachg hield voor de leden een lezing, waarin hij onder meer zei dat van de 1.100.000 in omloop zijnde rijbewijzen er 300.000 in handen zijn van mensen die zelden of nooit rijden. Hij betoogde voorts dat de onveiligheid op de weg en de economie van het autorij- schoolbedrijf een op korte termijn doorge voerde sanering van dit bedrijf noodzake lijk maken. Deze sanering zou naar zijn mening een hertoetsing op vakbekwaam heid moeten zijn van allen die als onder nemer of als instructeur in het bedrijf werkzaam willen blijven. Mr. Bachg zag als grondslag voor een blijvende ordening van het autorijschoolbedrijf een bedrijf schap voor autorijscholen of een rijschool- wet onder verantwoordelijkheid van de minister van Verkeer en met medeverant woordelijkheid van de ministers van Eco nomische en van Sociaale Zaken. In af wachting daarvan zouden op basis van de Wegenverkeerswet eisen aan rijinstruc- teurs en leswagens kunnen worden ge steld. Mr. Bachg achtte het de plicht van het bonafide autorijschoolbedrijf, zelf examens te houden voor de (her)toetsing van alle rijinstructeurs. De voorzitter van de A.B.A.N., de heer L. S. de Kleijnen uit Den Haag, zei, dat een ontwerp voor een wettelijke regeling reeds aan de regering is aangeboden. Hij verwachtte dat binnen het jaar door sa nering een einde zal zijn gekomen aan de nu nog toenemende onoverzichtelijkheid, ongeordendheid en beunhazerij. Er zijn volgens de voorzitter op het ogenblik niet minder dan 2.400 autorijschoolbedrijven in ons land, waarvan er 2.100 met één wagen rijden. In het afgelopen jaar is door de kandidaten veertig miljoen gulden aan lesgeld uitgegeven. Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 31-jarige fabrieksarbeider J. A. M. uit Amsterdam, die op 18 maart gepoogd heeft zijn 79-jarige vroegere hospita in haar wo ning te wurgen, veroordeeld tot negen maanden met aftrek en terbeschikkingstel ling van de regering. In eerste instantie was M. tot een jaar met aftrek veroordeeld en de procureur-generaal had acht maan den met aftrek geëist: in beide gevallen met terbeschikkingstelling. De fabrieksarbeider werd in het psychia trisch rapport geschetst als een verbeten en gespannen persoonlijkheid, die sterk verminderd toerekenbaar is en verslaafd aan het lezen van cowboyboeken. De man had zijn daad gepleegd nadat hij 's avonds een film met veel vechtpartijen in een kleine bioscoop gezien had. Merlijn staple stevig door, op weg naar huis. Om hem heen zongen de vogels. Maar opeens hoorde hij een minder vrolijk geluidDaar zat een bedroefd huilend meisje op een boomstam. Merlijn kwam zachtjes naderbij en keek op haar neer. „Wat scheelt er aan?", vroeg hij. Het meisje keek op en snikte. „Mijn vader is zo erg ziek en ik ben zo bang", zei ze huilend. „Ochdat is akelig", zei Merlijn medelijdend. „Is hij al lang ziek?" „Een hele week", snikte Golinde. „Hij kan niet meer opstaan". 59-60 Blijkens voorlopige cijfers van het Cen traal Bureau van de Statistiek bedroeg het aantal leerlingen op de lagere scholen op 16 september 1956 1.513.000 tegen 1.492.600 een jaar tevoren (toeneming 1,4 percent). Het aantal voor de eerste maal tot het lager onderwijs toegelatenen liep in de periode van 17 januari16 september 1956 ten opzichte van het vorig jaar met 10.100 (4,3 percent) terug tot 222.300. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in september 6528 woningen voltooid. In de eerste negen maanden van 1956 werden 46.224 woningen opgeleverd tegen 40.121 in de overeenkomstige periode van 1955. Gerekend tot en met sepetmber 1956 werden sedert de bevrijding 486.101 nieu we woningen opgeleverd. Utrecht. Doctoraal examen theologie: ds. I. Faber, Schoonoord (Dr.); H. W. Obbink jr., Utrecht. Doctoraal examen sociale geo grafie: mej. A. H. S. Bernsen, Hilversum. Doctoraal examen geneeskunde: A. F. I. Chang Shing Pang. Utrecht; A. A. W. op de Coul, Den Bosch: mej. D. T. Gerritsen, Rot terdam; W. P. M, van Eyck, Utrecht; J. J. P. Groeneweg, Ter Apel; mej. W. Th. Jan sen, Hilversum; P. A. van Keep. Breda; mej. J. A. van Leerzen, Bilthoven; J. H. Rietjens, Utrecht; F. J. M. Timmermans, Tegelen. Semi-artsexamen: G. Joubert, Utrecht; mevr. H. Leenstra—Borsje, Utrecht; J. Th. K. G. Nievelstein, Utrecht; F. A. A. M. Smeur, Utrecht; E. R. Vlaanderen, Hilversum; mej. M. v. d. Weerd. Veenendaal. Arts- ox-rnen: P. A. Dekema; S. G. F. Henssen, Beek-Elsloo; J. C. W. Prins, Eindhoven. Utrecht. De heer W. Th. J. M. Hekkens te Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefschrift, getiteld: „Over d-glutamaat-lactamase". De Nederlandse regering heeft het ten behoeve van het leger opgeslagen bloéd- plasma door bemiddeling van het Neder landse Rode Kruis ter beschikking van de minder ontwikkelde gebieden gesteld. De houdbaarheid van bloedplasma is beperkt tot vijf jaar. Daar ziekenhuizen veelal vers bloed gebruiken, moet het plas ma na vijf jaar als onbruikbaar worden afgeschreven. De regering heeft gemeend het over enige tijd voor vervanging in aanmerking komende plasma ter beschikking te moeten stellen van de minder ontwikkelde gebie den, die er grote behoefte aan hebben. Een Nederlander is op de autoweg Keulen-Frankfort, tussen Frankfort en Wiesbaden, met zijn auto tegen een licht mast gebotst. De wagen werd vernield. De bestuurder, de 45-jarige J. F. Franz uit Maasniel en twee mede inzittenden werden naar een ziekenhuis in Wiesbaden ver voerd. Twee van hen waren ernstig aan het hoofd gewond, maar hun toestand is niet levensgevaarlijk. Het betalingsverkeer met de aan de Europese Betalings Unie deelnemende lan den heeft voor Nederland in oktober 1956 een overschot van 15.849.800 opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de verrekening op 14 dezer 11.886.400 in goud of dollars ontvangen. Voor een bedrag van 3.963.400 zal Nederland krediet ver lenen aan de E.B.U. Voorts zal op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet in mindering worden gebracht een bedrag van 6.251.000. dat uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noor wegen en IJsland gesloten consolidatie- overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van deze verrekeningen zal de vordering van Nederland op de E.B.U. 435.822.000 bedragen. Inbrekers. De Utrechtse politie heeft een 19-jarige schilder en een 19-jarige fabrieksarbeider aangehouden, di~ beken den een aantal inbraken te hebben gepleegd, onder meer in een rusthuis, bij de jaarbeurs en bij een schildersbedrijf, waar f 1300 werd gestolen. Bij een huiszoeking werden goe deren aangetroffen, die op de jaarbeurs wa ren gestolen. ADVERTENTIE n geheel nieuw middel tegen UV - fc?i De ondernemingsraad van de Staats mijnen is akkoord gegaan met het voor stel van de directie over de verdeling van een miljoen gulden, dat aan het personeel beschikbaar is gesteld uit de bedrijfs resultaten van 1955. Deze verdeling zal zo geschieden, dat aan ieder personeelslid een bedrag wordt uitgekeerd, gelijk aan een en een kwart dag verlofloon. Degenen die dit bedrag sparen volgens de spaarrege lingen, zullen over het gespaarde bedrag een premie van veertig percent ontvangen. De 28-jarige korporaal J. T. van L. uit Arnhem is tot twee weken gevangenisstraf en een boete van f 50 veroordeeld door de krijgsraad wegens dierenmishandeling. De auditeur-militair noemde hetgeen deze korporaal misdreven heeft zeer ernstig. Als de korporaal wachtcommandant was, zette hij lijntjes uit met vishaakjes en aas. Op die manier had hij een vlaamse gaai en een merel gevangen. De vlaamse gaai trapte hij dood, de merel gooide hij in een brandende kachel. 71 De Geheime Afdeling van het Ministerie van ■*- Binnenlandse Zaken weet natuurlijk heel goed wat Plock's plannen zijn en zijn risico bestaat er dan ook in, dat zij hem te vroeg arresteren. Waarom? Wat heeft hij dan misdreven? Waarom?, herhaalde Lenötre. De Geheime Af deling regeert in feite het land. Het is het directe in strument van de Partij. In onze kringen zijn wij het er nog niet over eens, of de Geheime Afdeling ook het instrument van Josef is van de Generalissimo of niet, of de Partij een schakel is in de keten. Natuurlijk kunnen zij Plock zonder opgaaf van redenen als een vlo vertrappen. Niemand zou zich daarover opwinden. En hoe staat het met Plock's zaken? Ik ben zijn compagnon, tenminste zolang ik hier in Praag ben. Het land heeft grondstoffen nodig, die alleen het Westen kan leveren. Noch wij, noch de andere westelijke mogendheden zien graag grondstoffen, waar wij harde dollars voor hebben betaald, naar het oosten gaan en dat de westelijke en oostelijke zakenlieden de winst opstrij ken. De Amerikanen zijn woedend, alhoewel heel wat Amerikaanse firma's aan dit spel meedoen. De materia len gaan voor een belangrijk gedeelte nog verder naar het oosten, bewerkt of eenvoudig opnieuw geadresseerd. De Tsjechen krijgen daarvoor roebels, leva's, zloty's, leien of minderwaardige goederen en slechte grondstof fen, terwijl zij gedurig dollars verliezen. Lenötre lachte, alsof hij een goede mop had verteld. Nu komt het tweede deel van de geschiedenis, waar in Plock en zijn kornuiten een rol spelen. Zij zorgen voor de dollars. Zij smokkelen chocolade, textielwaren, garens, lucifers, kousen, schoenen en wat al niet meer naar Oost-Duitsland, Italië en ieder ander land, dat kopen wil en zij krijgen daarvoor dollars en goederen, die zij weer voor dollars kunnen verkopen. De export naar het westen loopt echter terug, daar men de beste produkten naar het oosten uitvoert en het westen geen minderwaardige zaken, waarin zoals Plock ook wel weet, eens verandering moet komen. En dan is zijn rol uitge speeld. De oorlog is nu al enkele jaren geleden afgelopen en wanneer de nabuurlanden hun economische leven gaan normaliseren, moet Tsjechoslowakije dat ook doen. Het uur van Plock heeft dan geslagen. Kunt u dat be grijpen? Jean knikte. Maar welk verband bestaat ér tussen deze trans acties en de zaak, waarvoor ik naar Praag ben gekomen? Ik zal nu niet verder op Plock's zaken ingaan. Voor u is het genoeg te weten, dat hij momenteel koper im porteert. Of het werkelijk uit de Verenigde Staten komt, zoals hij beweert, weet niemand. Een deel van dit koper iigt in ieder geval in Frankrijk, het andere deel in Tan- ger, in de vrije zone. Om het transport te vergemakke lijken probeert Plock Franse zakenlieden te interesseren. U bent de enige, die hij gevonden heeft. U bent dus niet alleen voor hem, maar ook voor het Ministerie van Bui tenlandse Handel een man van betekenis. Plock zal u zonder enige twijfel van de ene naar de andere bespre king slepen, om met u te kunnen pronken. Het is aan u om met de één of andere belangrijke functionaris zo ver te komen, dat hij u met de Geheime Afdeling in contact brengt. De Geheime Afdeling, dat top-ministerie zou ik kunnen zeggen, staat namelijk achter iedere internatio nale zaak. Stelt u zich eens voor, welke ongelimiteerde mogelijkheden deze duistere zaken voor het verkrijgen van inlichtingen bieden Dit, mon cher Aubrey, is de enige weg, die voor u open staat, maar hij is bijzonder smal en bochtig. Wij zelf worden door de Geheime Afdeling van spionage beticht. Daar is natuurlijk geen woord van waar. Zij wil len een incident scheppen en enkele van ons uitwijzen. Maar waarom zij dit willen, weten wij niet. Wij hebben daarover natuurlijk theorieën, maar meer ook niet. Parijs zal een krachtige houding aannemen. De Tsjechen zul len enkele van onze mensen uitwijzen, waarop Parijs met gelijke munt zal terugbetalen. Zulke dingen hebben geen enkel resultaat.... behalve dat mijn collega's, die het land moeten verlaten, zich geluksvogels zullen noemen. Zij hebben niet alleen het genoegen zich martelaren te voelen, ze zullen ook een andere post krijgen.... Maar dat geldt niet voor Horak, interrumpeerde Jan. Hij zou zijn hoofd wel eens kunnen verliezen. Zou?, gromde Lenötre. Na even gezwegen te hebben, liet hij er op volgen: U moet u geen illusies maken! Illusies? Ik heb geen illusies. Om niet Lenötre aan behoeven te kijken, staarde Jean naar zijn eigen handen. Lenötre kon de stilte, die daarop inviel, niet verdra gen. Hij vertelde, dat hij Kosek voor na het eten uitge nodigd had. Kosek probeerde, zoals Aubrey verder in lichtte, toegelaten te worden als verdediger van Jablons- ky en Horak. Uitvoerig beschreef hij de advocaat, waar op hij liet volgen, dat het Ministerie van Binnenlandse Zaken druk doende was tegen hem te ageren, maar dat Kosek iedereen in Praag kende en ook nu nog in politio nele en justitiële kringen connecties had. Jean, die plotseling door een grote vermoeidheid over vallen werd, luisterde nauwelijks meer. Hij probeerde zijn krachten te sparen voor de man, die moeite deed om Jan te mogen verdedigen. Nauwelijks was Kosek binnen, of hij had reeds Jean's hart gewonnen. Het is iemand van mijn opvattingen, dacht Aubrey, van mijn soort. Kosek gaf allereerst een nauwkeurige uiteenzetting over de zaak Horak-Jablonsky, zonder ook maar in het geringste partijdig te zijn, en besloot met een analyse van de affaire. Hij zei dat het niet mogelijk was om vast te stellen wat in de aanklacht met de waarheid strookte en wat een puur verzinsel was. In de zaak-Jablonsky ging het volgens hem uitsluitend om de subversieve pamflet ten; in de zaak-Horak daarentegen inderdaad om een moord, een politieke moord, indien men die term wilde aanvaarden, wat op zichzelf al een zekere rechtvaardi ging in zich hield. Horak kon echter op verzachtende omstandigheden wijzen, volgens Kosek. Vervolgens wijd de de advocaat uit over wat Helena hem verteld had over Jarmila's dood. Toen haalde Kosek alsof hij reeds in de rechtszaal was en op het punt stond zijn grootste troef uit te spelen, de drie foto's van Antonin te voor schijn en legde ze ondersteboven voor zich neer. Hele na Jablonska, die gevaarlijk veel over de zaak afweet, beweert met stelligheid, dat al hun acties, niet alleen de moord op Semal, maar ook het maandenlang ongestoord drukken en verspreiden van de pamfletten, uitgelokt werd door een agent provocateur, die zich achter de naam Antonin verschool. Ik geef toe, dat ik lange tijd aan het bestaan van die man getwijfeld heb. Maar toen slaagden Josef en Jan er in met elkaar in de gevangenis in contact te komen, waarna zij Helena een boodschap stuurden. Zij wist tenslotte beslag te leggen op drie foto's van deze agent provocateur.. Kosek draaide de drie foto's om. (Wordt vervolgd). Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die p ij n 1 ij k e aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. 'n Product van E. Griffiths Hughes Ltd., Manchester. DINSDAG 6 NOVEMBER Minerva: „Deep in my heart", alle leeft., 8.15 uur. Cinema Palace: „Artisten en mo dellen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin der Minnetarees", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 7 en 6.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Achter de schermen van Scotland Yard, 14 jaar, 8 uur. Brink- mann: Lezing van Pirzadé Vilayat Mayat Khan over „Verlichting door wijsheid" voor Soefi-centruin Haarlem, 8 uur. Grote Kerk: Bidstond voor Hongarije, 8 uur. WOENSDAG 7 NOVEMBER Cinema Palace: „Artisten en modellen", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De slavin der Minnetarees", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ja, die liefde in Tirol", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mars door de hel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „De zeven hoofdzonden", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Schurken gaan naar de hel", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Ilals: „Achter de schermen van Scotland Yard", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: Op treden van de danseres Cilly Wang met dansparodieën, 8.15 uur. Concertgebouw: Symphonieorkest Haarlem o. 1. v. Marinus Adam „Opera Orpheus", 8 uur. Remonstrant se kerk: Ir. K. Kooy zal voor remonstrantse gemeente spreken over: „Leiding geven in het werk", 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Voor de Volksuniversiteit spreekt de heer H. P, Baard over: „Vijf eeuwen schilder kunst in de Nederlanden", 8 uur. Jansslraat 83: ds. C. P. de Ruiter, predi kant der Adventkerk spreekt over het boek voor deze onrustige tijd, 8 uur.

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 6