Wij willen duizend Hongaren opnemen ZF.\H\Ö „Galerie Espace" Schat aan orchideeën in Tropeninstituut Alexander Smalle ns dirigeerde „Faust" van Ch. Gounod Vergrote Eerste Kamer komt enigszins in tijdnood .neiar ine „t" Dr. Drees in Tweede Kamer: Bewogen toespraak van voorzitter dr. L. G. Kortenhorst Wetsontwerpen inzake overheids- pensioenen moeten op 1 januari van kracht worden beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! c 'Lila, 'in* A" Lichtbal werd lusthof 7 NEDERLANDSE OPERA Geen diplomatieke breuk met Sovjet-landen V Faillissementen Gelegenheid om rustig met moderne kunst kennis te maken WOENSDAG 7 NOVEMBER 1956 (Van onze parlementaire redacteur) IN DE TWEEDE KAMER, voor het eerst in de parlementaire geschiedenis bijeen in haar nieuwe samenstelling van honderdvijftig leden, heeft de voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, in een bewogen toespraak herinnerd aan de gebeurtenissen in Honga rije. „In de achter ons liggende dagen heeft het Nederlandse volk spontaan en diep bewogen een uitweg gezocht voor zijn opgekropte gevoelens om de gruwelen in Hongarije", zo zei hij. „Het heeft in edele verontwaardiging de vuisten gebald, het heeft de handen smekend ten hemel geheven, het heeft zijn protest uitgeschreeuwd en het heeft biddend geschreid om erbarmen. Het Hongaarse volk, met het zonlicht van de uiteindelijke bevrijding nog in de ogen, werd plotseling gedompeld in een afgrond van verraad, ongerechtigheid en barbaarsheid. Hongarije bloedt thans uit duizend wonden. Wij zouden schromelijk tekort schieten, wanneer wij onze stem niet zouden voegen bij die der duizenden in den lande om getuigenis af te leggen van onze heilige toorn tegen de hemeltergende aanslag op een fier en frank volk. Wij staan niet geheel machteloos tegenover het onzegbaar leed van het uiteengereten Hongaarse volk. Wij kunnen helpen door gebed en door offer. De zedelijke en geestelijke krachten zullen tenslotte zegevieren over bruut geweld." In handen van de voorzitter van de eden of verklaringen en beloften af. De Tweede Kamer legden dinsdagmorgen foto geeft een beeld van de Kamer negenenveertig nieuwe kamerleden de tijdens de eedsaflegging van een van de Kamerleden. Minister-president dr. Drees sloot zich namens de regering aan bij de aangrijpen de woorden van de voorzitter. Hij deelde mede, dat de Nederlandse regering bereid is een duizendtal Hongaarse vluchtelingen, die in Oostenrijk vertoeven, naar Neder land te laten komen. Er is een inter-depar- tementale commissie gevormd voor de ont vangst. De regering is voorts van mening, dat een sterke stimulerende werking kan uitgaan van de Raad van Europa in Straats burg. Het Nederlandse volk zal alles aan grijpen om op positieve wijze van zijn medeleven te getuigen. Er moet geen her haling komen van de negatieve daden tegen communistische gebouwerv zei dr. Drees, die voorts verklaarde dat aan verbreking van diplomatieke betrekkingen met Sovjet- Rusland en de satellietstaten nadelen ver bonden zijn. Bovendien zou een dergelijke maatregel moeten worden bezien in Atlan tisch verband. Culturele en sportdemonstraties van Sovjetzijde in ons land dienen echter niet door te gaan. Aan het slot van de rede van dr. Drees en dr. Kortenhorst, die staande waren aan gehoord, ook door de Communistische Ka merleden, werd geapplaudisseerd. De communist Gortzak verklaarde hierna namens zijn fractie, dat hij het leed, dat de laatste weken over het Hongaarse volk is gekomen, diep betreurde, maar hij maakte zich los van de politieke moti vering, die de voorzitter daarvan had ge geven. De communist Wagenaar wilde hier na eerst de begroting van Buitenlandse Zaken behandelen teneinde het conflict in Egypte te kunnen bespreken. De voorzit ter antwoordde, dat deze internationale kwestie kan worden behandeld bij de be groting van Oorlog en Marine, die aan het einde van de week aan de orde komt. De begroting van Buitenlandse Zaken kan niet op de agenda worden gezet, omdat de mi nister van Buitenlandse Zaken in New York vertoeft ter bijwoning van de vergaderin gen van de U.N.O. Financiële beschouwingen De Kamer begon vervolgens aan de al gemene financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor 1957. De nieuwe minister van Financiën acht het nodig het tekort op deze begroting met 400 a 500 miljoen gulden te verminderen door beperking van de uitgaven, maar ook door verhoging van de inkomsten. De heer Vondeling (P. v. d. A.) verklaarde critisch te staan tegenover schrapping van overheidsuitgaven, maar op het gebied van de verhoging van inkomsten viel hij minis ter Hofstra van harte bij, want de P. v. d. A. heeft nog tal van wensen en daarvoor wil zij ook hogere belastingen heffen. Hij bepleitte verhoging van de vennootschaps belasting en verhoging van de toptarieven van de inkomstenbelasting, gepaard gaande met een verhoging van de omzetbelasting op weelde artikelen. Tegen belastingverhoging Voor deze denkbeelden kreeg de heer Vondeling echter geen steun uit de Kamer. Integendeel. De heer Lucas (K.V.P.) ver klaarde niet te accepteren dat enige ver hoging van inkomsten onvermijdelijk is. Hij is geen voorstander van de overheve ling van particuliere inkomsten naar de staat ter herverdeling. De aangekondigde belastingverhoging op benzine en alcohol wilde hij objectief overwegen, maar voors hands voelde hij niets voor belastingver hoging. „Laat de nieuwe minister van Financiën zich twee keer bedenken", waarschuwde de heer Van deWetering (C.H.U.) al vorens de aangekondigde voorstellen in te dienen. Ook ds. Zandt (S.G.P.) wilde niets weten van belastingverhoging „zolang er nog teveel ambtenaren zijn en er geld wordt weggegooid naar de U.N.O.". De heer Van Leeuwen (V.V.D.) leek het even min juist naar het evenwicht van de be groting te streven door belastingverhoging. Voor de heer Van Eysden (A.R.) zou de verhoging van belasting op benzine en alcohol aanvaardbaar zijn. De wederinvoe ring van de omzetbelasting op suiker vond hij echter bezwaarlijk, evenals de heer Lucas (K.V.P.omdat er immers ook sprake is van afschaffing van het consu mentensubsidie op suiker. Dat alles moet niet getijktijdig gebeuren op 1 januari, want dan is de prijsstijging niet te verwerken, zo meende hij. De afschaffing van de consumentensub sidies op melk en suiker werd overigens algemeen wel juist gevonden in een tijd van topbedrijvigheid, maar de heer Von deling drong er op aan de melkprijs in twee etappes te verhogen, want hij schat dat door de opheffing van de subsidies de melk ongeveer een dubbeltje per liter duur der zal worden. Beperking der bestedingen Blijkens het tekort op de begroting leeft het rijk op te grote voet. Maar dat doet het Nederlandse volk als geheel ook. Er wordt meer ingevoerd dan er met de uitvoer kan worden betaald. Beperking van bestedingen is noodzakelijk. Bestedingen in de industrie, voor uitbreiding of vernieuwing, zijn nuttig omdat zij de produktie verhogen of goed koper maken, maar toch zal er ook een rem moeten worden gezet op de investeringen in de industrie. Te grote bestedingen in de consumptieve sfeer vergroten de produktie niet. Ook de consumptieve bestedingen dienen dus te worden afgeremd. De heer Lucas zou dat liefst zien gebeuren door het sparen aan te moedigen. Hij zag hier een kans voor maatregelen op het gebied van de bezitsvorming. Tenslotte zal ook de overheid haar in vesteringen moeten beperken, hoewel de heer Vondeling de uitlating van minis ter Zijlstra wilde onderstrepen dat niet bij voorbaat vaststaat dat investeringen van de overheid een minder nuttig effect heb ben dan die van particulieren. Geen prijsstop zonder loonstop De voornaamste oorzaken van de over- bestedingen zocht de heer Van Leeu wen in de beloningsinflatie, in loonsver hogingen die niet gebaseerd zijn op een vergroting van de produkliviteit. Daardoor stijgen de prijzen. De handhaving van de waarde van de gulden is een eerste eis, maar succes hangt niet af van de minister van Financiën, maar van de loonpolitiek en het prijsbeleid. In België heeft men be grepen dat een prijsstop zinloos is zonder een loonstop. Beter dan belastingverhoging is aantasting van de overbestedingen in de oorzaak: de beloningsinflatie, aldus de heer Van Leeuwen. Over de noodzaak van de beperkingen van de bestedingen in de drie sectoren: in dustrie, consumenten en overheid; wacht de regering het advies af van de Sociaal- Economische Raad. Zolang dat advies er niet is (het kan nog enkele weken duren) hangt het financiële belëid nog in de lucht. Want van de omvang van de beperking der overheidsinvesteringen hangt het ook weer af in hoeverre de rijksuitgaven verder moeten worden beperkt. Vandaag zal mi nister Hofstra in zijn antwoord dus nog wel geen duidelijk beleid kunnen uit stippelen, (Van onze parlementaire redacteur) In de Eerste Kamer, dinsdagmiddag voor het eerst bijeen in de nieuwe samenstelling van 75 leden, is het Koninklijk Besluit voorgelezen, waarbij mr. J. H. Jonkman is herbenoemd tot voorzitter van deze Ka mer. Mr. Jonkman is dezer dagen door de Koningin op Sicilië beëdigd. In zijn openingstoespraak vroeg mr. Jonkman zich af of de tijd niet is gekomen de beëdiging der Kamerleden te vereen voudigen. Thans moeten nieuwe leden drie keer een eed of belofte afleggen. Ook stelde hij de vraag, of geen wijziging kan worden gebracht in het voorschrift, dat de voorzit ter der Kamer alleen door de Koningin kan worden beëdigd. Dit voorschrift verzwaart de lasten der Koningin, die zij, als zij met vakantie in het buitenland verblijft, moet dragen. Deze taak zou kunnen worden overgedragen aan de vice-president van de Raad van State, meende mr. Jonkman. Hij zei voorts, dat in de huidige fel be wogen tijd de binnenlandse politieke ge schillen zijn weggevallen tegen de gebeur tenissen in Hongarije. Ook op ander gebied is er een uitdaging aan onze tijd. Moge het. zijn gegeven deze uitdaging te verstaan, aidus mr. Jonkman. De Eerste Kamer, die gistermiddag nog enkele interne aangelegenheden afdeed, komt de volgende week weer bijeen. Zij komt wel enigszins in tijdnood, speciaal met betrekking tot enige belangrijke wets ontwerpen op het gebied van overheids- pensioenen. Het gaat hier om het ontwerp inzake de aanpassing van de overheidspen- sioenen aan het algemeen ouderdomspen sioen, dat men beoogt op 1 januari 1957 te laten ingaan en verder om het voorstel tot wijziging van het stelsel van pensioenbe rekening voor het overheidspersoneel en om het ontwerp ter verhoging vn de over- heidspensioenen met een algemene toeslag. Het doel van het aanpassingsontwerp is, dat bij het ingaan op 1 januari van het al gemeen ouderdomspensioen een door de wetgever juist geachte beperking zal plaats vinden van de uitbetaling van overheids- pensioen aan hen, die bovendien ouder domspensioen genieten. De bedoeling is, dat deze wetsontwerpen vóór 1 januari rechtskracht krijgen. Maar de openbare behandeling in de Tweede Kamer zal mis schien pas volgende week en anders in de week daarop geschieden. Er blijft dan voor de Eerste Kamer betrekkelijk weinig tijd over ter voorbereiding van hun mondelinge gedachtenwisseling over deze voorstellen. Maar zulks is niet aan de regering noch 'aah de Tweede Kamer te wijten, maar aan de j lange duur van de kabinetsformatie. Wellicht zal de Eerste Kamer bereid zijn tot afhandeling van de voorstellen in een sneller tempo dan zij in het algemeen wen selijk acht en pleegt toe te passen. voor velen een openbaring dat deze plant ook tot de orchideeën behoort. Artis was met een decoratieve inzending planten aanwezig; enkele orchideeën waren daarin verwerkt. Er werd een gouden me daille aan toegekend. Vooral de kleurige Crotons vielen in deze groep op. De firma J. C. Hacke van Mijnden uit Nieuw Loosdrecht zond een collectie Catt- leya-hybriden in, die gezien mochten wor den. Enorme bloemen en ook per plant zeer veel grote kelken. Dinah gigantea viel ons bijzonder op. De kleine gouden medaille was alleszins verdiend. De Hortus Botanicus uit Amsterdam ex poseert met een groep bloeiende en groen- blijvende planten, waarin naar onze smaak een beetje te veel met mos gewerkt is. De Hertshoornvarens en de diverse Mazanta- soorten zijn echter van voortreffelijke kwaliteit. Een gouden medaille was de be loning voor deze inzending. In de stand van de hortus „Het Cantons- park" uit Baarn ziet men de Epidendrum ciliare in bloei, evenals de schitterende witte Angraecum scottianum. Een gouden medaille en de plaquette van de Kamer van Koophandel Gooiland werden aan deze groep toegekend. De Gebroeders Barendsen uit Aalsmeer zijn vertegenwoordigd met enkele zeer mooie en opvallende soorten, die twee grote gouden medaille's waard bleken te zijn. Prachtig was hier de Phaelanopsis; opval lend de Chysis laevis met haar groen-gele, typisch gevormde bloem. De Nefertiti Gou den Ster met haar Alexander Smallens, de dirigent die in het vorige seizoen met zoveel succes te Amsterdam de negeropera „Porgy and Bess" van Gershwin leidde, is nu bij de Nederlandse Opera te Amsterdam aan de voorbereiding van „Pique-Dame" van Tsjaikofsky bezig. Bovendien heeft de di rectie hem nu ook de leiding van „Faust" van Gounod opgedragen. Het resultaat van deze opdracht woonden wij dinsdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg bij. Ons herinnerend hoe 'traag en slapjes de vertolking verleden jaar verliep onder de Franse chef d'orchestre Eugène Bigot, kon den wij ons bij voorbaat al voorstellen dat Alexander Smallens er heel wat meer vaart aan zou geven. Zo gebeurde het ook. Maar bij dat al kregen wij toch de indruk dat het cachet van voortvarendheid het enige eigene was dat Smallens aan de in terpretatie kon meegeven, want dat hij als stuurman op een vreemd schip fungeerde met een bemanning die hij nog niet naar zijn hand had kunnen zetten. Het was het werk van een ander, dat hij, zo goed en zo kwaad als het ging, moest overnemen met een minimum van voorbereiding. Zo iets heeft voor het or kest geen bezwaren. Maar een versnelling van het tempo kan voor vocalisten wel eens bezwaren opleveren - bijvoorbeeld voor een bas als Siemen Jongsma in de rol van Mephisto, die met zijn dictie al zo slecht overweg kan - en vooral wat betreft een ensemblestuk als het kwartet uit de tuinscène, waarvan het klankeven- wicht zo gauw verstoord kan worden! Het is ook nog de vraag of de kracht van Gou nod's muziek gezocht moet worden in al te voortvarende tempi en of deze niet beter gediend is door innerlijke spanning en be heerst temperament, die de tijd nemen om de vocale schoonheid haar volle rendement te geven. Een andere vraag is of onze moderne vocalisten dit ideaal van het charmerend timbre nog wel kennen. Greet Koeman, die de partij van Margareta zong, kan het wel en Jos Burcksen, aan wie men dit keer de baritonpartij (Valentin) had opgedragen, kan het ook. Deze zanger, die met een duidelijke dictie een prachtig reliëf gaf aan zijn rol en haar met kernachtige sonoriteit karakteriseerde, bepaalde zelf het tempo dat hij nodig had om dit alles te bereiken. Zo kon het gebeuren dat hij met deze rol van het tweede plan een eersterangsprestatie leverde, die het hoog ste respect afdwong. Met de bezetting van de Faust-partij - dit keer door Chris Reumer - is men nog steeds niet gelukkig. Nelly Burbach als Siebel, en Jo van de Meent, als Martha, konden voldoen. Plet werk wordt nog steeds in de mise- en-scène van Jean Mercier, met decors en kostuums van Dimitri Bouchène uitge voerd. Hieraan is niets veranderd. De op vatting van de kerkscène kan mij slechts matig bevredigen. Maar wat de regie in de kermisscène bereikt en wat het decor in de Walpurgisnacht te zien geeft is bo ven alle lof verheven. Het voortrgf^elijKe, operakoor van Henk van Wielink handhaafde ook deze avond zijn refutatie van klankschone samenzang ADVERTENTIE Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want dia wordt beschermd door hot bestanddeel Chefero*. De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft op dinsdag 6 november in staat van faillissement verklaard: De Naamloze Vennootschap Bouwer's Ca nadese Kauwgom Maatschappij, statutair gevestigd te Rotterdam, zetel hebbende te Aerdenhout. Goudsbloemplein 6. Rechter commissaris: mr. J. P. Petersen; Curator: mr. J. van der Hoeven te Haarlem. T. Lok, schilder te Haarlem, Klein Heilig land 58 rood. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. J. H. van Wijk te Haarlem A. Visser, koopman te Zandvoort, Brede- rodestraat 205 a. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. G. H. Veen- hoven te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd op dinsdag 6 november opgeheven het faillissement van G. Prickartz, handelende onder de naam Eerste Haarlemse Isolatiewerken, Bartel- jorisstraat 34, Haarlem. Rechter-commissa ris: mr. N. Smits. Curator: mr. J. Spreij te Haarlem. Een van de duizenden orchideeënsoor- ten, een perfecte Miltonia. Heel de overdaad en de oerkracht van de tro pische natuur zijn als het ware neer geslagen in de voluptueuze kleuren- en vormenrijkdom van deze tere bloemkelk. en gedisciplineerde actie en figuratie. Het reageerde correct op Smallen's directie, zowel achter als op het toneel. En het effect van de sterfscène was aangrijpend. Alexander Smallens kon met het orkest hoge troeven uitspelen in het grote ballet. Hier waren kleur en temperament volko men in evenwicht met een geraffineerd musicei'en. Er waren geen remmen meer die de natuurlijke stuwingen van de diri gent hinderden. Deze choreografische ver toning werd dan ook het briljante hoogte punt van de avond. Frangoise Adret heeft de scène van de Walpurgisnacht ingestu deerd naar de choreografie van de Parijse Opera en het is een van de grote successen geworden van ons.operabaliet. De wissel werking van solisten als Hanny Bouman, Maria Sylvaine, Lidy de Nie en Coby Spoelstra met het corps de ballet is bui tengewoon verrassend en boeiend. Speciaal om de balletscène verdient deze „Faust"- opvoering de volle aandacht. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Overwin die neem het zenuwsterkend tonicum i Een nieuwe kunsthandel in Haarlem en nog wel in het Klein Heiligland, de buurt waar ik meer zag proberen! Lang geleden was het Kees Verwey die daar iets in deze geest deed in de tijd, toen zijn naam nog klank moest krijgen. Een eigen klank had de kleur van zijn werk toen al. En al zullen de exposities in de „Galerie Espace" vermoedelijk van een geheel an dere geest zijn, van een heel andere geest ook dan wat men in regel bij Leffelaar pleegde te zien, met moet er verheugd over zijn dat er weer iets meer geëxposeerd zal worden in Haarlem dan sinds het vertrek van laatstgenoemde het geval was. De kunsthandel heeft bewezen een belangrijke functie te vervullen in ons culturele leven en het is triest dat economisch gezien een winkel in moderne kunst in Nederland nauwelijks nog bestaansmogelijkheden heeft. Slechts in combinatie met een an- dere handel of met kunstwerken van I auteurs van internationale faam valt iets vol te houden, mits men in het laatste ge val nog beschikt over goede relaties met het buitenland. Het is de zaak van de dames Bendien en Chapon hoe ze deze kant van de zaak zullen aanpakken. Aan ons is het te hopen dat ze weten vol te houden. De kunsthandel is zo belangrijk omdat méér dan in het geval van museumtentoon stellingen er rekening gehouden moet wor den met het publiek. De kwestie van vraag en aanbod is trouwens wel van belang voor een ontwikkeling in de kunst. Wanneer de kunstenaar meent iets te zeggen te hebben, zal hij, indien hij zich al geen profeet waant, toch wat betreft de verstaanbaar heid zijn werk dienen te toetsen aan een publiek. De kunsthandelaar is uit hoofde van zijn positie dan meer aangewezen als middelaar in deze dan de museumdirecteur, die eigen persoonlijkheid kan laten gelden, hetgeen we tegenwoordig nog al eens moe ten ondervinden, waardoor we tevens nogal het één en ander moeten ontberen. In de kunsthandel bestaat de kans dat de ver langens van een publiek meer aan bod komen dan bij een museumdirectie. „Galerie Espace" opende de rij van ex posities, die men daar van plan is te hou den, met een kleine herhaling, zou ik haast zeggen, van de door mij persoonlijk nu niet zo enthousiast beoordeelde tentoonstelling van facetten van hedendaagse kunst, die kort geleden in de Vishal plaats had. Eer lijk gezegd vroeg ik me na het ontvangen van de uitnodiging tot deze tentoonstelling af, of deze nieuwe kunsthandel aldus wel hoopgevend was. De bezichtiging van het geëxposeerde geeft echter wel vertrouwen. Veel meer dan bij de particuliere collecties, die de tentoonstelling in de Vishal vorm den, werd bij de samenstelling der exposi tie in de „Galerie Espace" gelet op kwali teit. Wie afgeschrokken van sommige he dendaagse beeldende kunst mocht zijn door de expositie in de Vishal, moest toch maar eens in het Klein Heiligland gaan kijken. Ondergetekende heeft de lezer bij het verslag van de tentoonstelling in de Vishal getracht iets duidelijk te maken betreffen de de ontwikkeling in de beeldende kunst, betreffende bedoelingen van de hedendaag se kunstenaar. Thans zou ik willen vol staan met de raad: bekijk deze schilderijen, tekeningen en beeldjes eens wat langer. Door het beperktere aantal is dat ook ge makkelijker. Begin met te geloven, dat de auteurs Corneille, Scanavino, Vandercam, Wolvecamp en Couzijn het ernstig menen met hun werk. Bedenk dat vreemde mu- zieken u iets kunnen doen en dat dit mis schien ook zo is met vormen, kleuren en lijnen in een bepaald verband. Er valt aan het hier geëxposeerde iets te beleven. Kwaad worden mag men ook. Want som- miger uitingen zijn niet altijd even hoopvol wat betreft het leven van vandaag. Ik ben dan ook benieuwd in hoeverre deze kunsthandel rekening zal houden met de behoeften van een publiek. Want moge' j men in dit geval zeker kwaliteit gekozen hebben, een eenzijdigheid in richting zou 1 de zaak toch doen vastlopen, tenzij de j mogelijkheid mocht bestaan deze kunst handel als een particuliere liefhebberij te zien. Dat zou jammer zijn, want de kunst handel heeft ook nog die belangrijke func tie dat zij van de schilder of beeldhouwer de taak overneemt die deze gedwongen zijn geweest te vervullen naast hun produceren, namelijk die van de distributie, van de verkoop. En dat kan de kunsthandel nu echt beter doen. Men kan als artiest toch zo moeilijk eigen werk aanbevelen alsof men met stofzuigers of dergelijke artikelen bezig is. Bob Buys „Als een sprookjestuin uit Duizend en een nacht", was een van de vele ver rukte commentaren, waarmee de eerste bezoekers van de orchideeëntentoon- stelling in de lichthal van het Instituut voor de Tropen in Amsterdam hun bewondering uitten. En met deze kwalificatie, hoewel topografisch bepaald onjuist, kan men zich van harte verenigen, want inderdaad is de exotische bloemenschat, hier bijeengebracht door de jubilerende Nederlandse Orchideeën- vereniging, van een sprookjesachtige schoonheid. Duizenden van deze kostbare bloemen, in een veelheid van soorten, kleuren en vormen zoals men in ons land nog zelden bijeenzag, zijn hier samengebracht en door kunstzinnige handen gerangschikt tot een exquise wintertuin, die een lust voor het oog is. In 125 stands het woord „stands" doet eigenlijk tekort aan de fascinerende pracht van al deze „bloemenschilderijen" kan men talloze variëteiten van de ruim zeventienduizen soorten omvattende orchideeënfamilie bewonderen, bijeen gebracht uit liet beste wat beroeps- en amateurkwekers in binnen- en buitenland konden aanbieden, en met verfijnde smaak gerangschikt door Amsterdamse bloe misten. Drie Nederlandse horti zorgden voor een passende entourage van zeld zame tropische planten. Leerdam leverde de kristallen vazen voor de gesneden orchideeën en het Instituut voor de Tropen verschafte uit eigen bezit de requisieten voor de „couleur locale": prachtige Bhoeddabeelden, kleine pagodas, fraai gesneden tempelornamenten en dergelijken. Wat het geëxposeerde zelf betreft, is het uiteraard niet doenlijk hiervan een vol ledige opsomming te geven. We zullen der halve volstaan met enkele opvallende groe pen te noemen. De firma A. Barendsen uit Aalsmeer stelt rechts bij de ingang een zeer mooie gemengde groep ten toon, die een gouden medaille verwierf. De Vanda coerulea was hier van een voortreffelijke kwaliteit. Ook de Cattleya's vallen in deze show bijzonder op, vooral de grootbloemige Johan van Ol- debarneveld trekt grote belangstelling. De witte Phaelanopsis kwam hier in zeer goe de kwaliteit voor. Daarnaast is een ama teur-inzending, van W. van Heek uit Hen gelo, die veel aandacht trekt. Deze werd terecht bekroond met de gouden medaille en met de medaille van Prins Bernhard. Bij de liefhebbers In de afdeling amateurs mocht ook de inzending van G. Fris uit Koog aan de Zaan er wezen; hier viel vooral op de Oncidium varicosum flexicosum. Een gou den medaille werd ook toegekend aan de kwekerij Angrek uit Hoorn; haar zeer schone Cattleya's oogsten grote bewonde ring. De Anthuriums of flamingoplanten verwerkt in deze groep, waren ook van voortreffelijke kwaliteit. De Phaelanopsis was eveneens schitterend, maar de Sonopis paniculata met kleine rose bloempjes blij ken voor de leek zeker evenveel „eye appeal" te hebben. De firma G. A. de Jong uit Aalsmeer is met een schitterende groep orchideeën gekomen, die dan ook prompt beloond wer den met een gouden medaille en met de medaille van de Koningin. Volgens ons volkomen verdiend. De donkere wijnrode Dendrobiums waren hier uitzonderlijk mooi; we hebben ze zelden zo perfect ge zien. De Cyp. maudiae, kerngezond, is een beste „winkel-orchidee" en het is dus ook geen wonder dat zij ook in vele andere groepen voorkomt. Hoe mooi en gaaf was hier ook de grote groep. Het pronkstuk Phaelanopsis Marianne de Jong en het mandje met de bijzonder mooie Vanda sanderiana met zeer grote bloemen trok de algemene belangstelling. De mooie rose Calanthe's vielen in deze groep ook op. Een inzending die alleen al een bezoek aan de tentoonstelling waard is. De Franse inzending van Maurice Va- cherot werd bekroond met een kleine gou den medaille. De groen-gele Cyp. Dorama en de mooie zachtgele L. C. Danae waren hier de uitblinkers. Cattleya Quo Vadis had zeer grote bloemen. Artis en de horti A. G. Kauffmann uit Amsterdam had in samenwerking met Walch's kassenbouw uit Aalsmeer een kasje met orchideeën opgezet met de bedoeling, te laten zien wat in een klein kasje aan sortiment gekweekt kan worden. De kleine gouden medaille werd aan deze inzending toegekend. De afdeling voorlichting toont een inzending vak- en liefhebbersboeken en is ook vertegenwoordigd met een groot exem plaar van Vanilla planifolia; de vanille- plant met bloemen en vruchten. Misschien is echt iets heel aparts. De Hortus Botani cus uit Leiden toont diverse planten en orchideeën uit Indonesië en speciaal uit Nieuw Guinea. De opstelling was keurig verzorgd en ook de nomenclatuur liet hier niets te wensen over. Het kleine kasje met de delicate Macodes petola trok de alge mene belangstelling; zeer schone blad orchideeën; v/aarbij ook nog andere soor ten voorkwamen. Enkele nieuwe aanwin sten die pas uit dit gewest zijn geïmpor teerd, maakt deze inzending nog aantrek kelijker voor de echte kenner. Deze groep werd met een gouden medaille bekroond en ontving tevens een zilveren plaquette van de Kamer van Koophandel van West- Friesland. De Amsterdamse bloemisten- patroons laten in samenwerking met Leer dam zien wat er met orchideeën in de bloemsierkunst is te bereiken. Zeer mooie bloemstukken die de algemene aandacht trokken, maar te veel om op te noemen, i Met dit verslag in vogelvlucht hebben we niet alle inzendingen kunnen noemen; het was ook niet onze bedoeling. Opzet is al leen, u warm te maken, nog deze week eens naar Amsterdam te reizen; het is de moeite waard. De tentoonstelling, die gisterochtend door de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, geopend is, duurt tot 11 novem ber. ADVERTENTIE een weldaad voor de keel! is

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 11