UNO-politie kan in werking treden Hongaren verzetten zich nog met de moed der wanhoop Kruitdamp trekt op OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Generaal Burns naar Cairo met tien waarnemers n boven complex van vraagstukken ch" Politiemacht is aan Egypte opgedrongen HET WEER: Minder koude nacht V oorbereidingen Van Kleffens naar Parijs Hoofd vertegenwoordiging bij NA VO en OEES Duizend vluchtelingen uit Hongarije volgende week in Nederland Benzine wordt 45^ent per liter Prijs van gedistilleerd eveneens omhoog Uit Oirschot gedeserteerde militairen aangehouden Russisch standpunt: s Dreigende hongersnood in Boedapest ISRAEL WIL SINAI NIET AFSTAAN ee nvjKKU oejimmm Onenigheid Het woord is aan Moefti van Egypte wekt op tot „heilige oorlog" eer een ontsnapping uit Scheveningse gevangenis Weer seen rijs voor de vrede Brand in hoofdkwartier Bcslandsproblemcn 71e JAARGANG No 104 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N., Soendaplein, Tel. 12230. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DONDERDAG 8 NOVEMBER 1956 Haarlems Dagblad 301e JAARGANG No 257 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 55 ct., p. kwartaal 7.15, fr. p.p. 7.65. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Bij Koninklijk Besluit is mr. E. N. van Kleffens, minister van Staat, op het ogen blik buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lissabon, benoemd tot hoofd van de gecombineerde permanente vertegen woordiging bij de Noordatlantische Raad en de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking te Parijs, zulks met de rang en titel van buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur in speciale zen ding. De volgende week zullen de duizend Hon gaarse vluchtelingen, die in ons land zullen worden opgenomen, in twee groepen van vijfhonderd uit Wenen vertrekken. Een uit drie leden bestaande commissie is van daag uit Den Haag naar de Oostenrijkse hoofdstad vertrokken om gegevens over deze duizend vluchtelingen te verzamelen, zodat men hier te lande verdere maatre gelen kan nemen voor de ontvangst, die overigens al voor een groot deel zijn ge troffen. De voorzitter van de door de regering in gestelde interdepartementale commissie, prof. E. O. baron van Boetzelaer, die dit vandaag op een persconferentie heeft me degedeeld, zei voorts, dat de vluchtelingen tijdelijk zullen worden ondergebracht in een zevental gemoderniseerde voormalige kampen van de dienst aanvullende werkge legenheid in De Peel en in Zeeland. Het is bepaald niet de bedoeling, aldus prof. Boet zelaer, dat het leven in kampverband van de vluchtelingen zal worden gehandhaafd. Het is slechts een tijdelijke maatregel. Er zijn reeds talrijke aanbiedingen van parti culieren binnengekomen en een veelvoud van de 1000 vluchtelingen zou hiermede al kunnen worden ondergebracht. Op de kortst mogelijke termijn zal het particulier initiatief worden ingeschakeld. Volgens een mededeling van minister Hofstra in de Tweede Kamer is de regering van plan het bijzonder invoerrecht voor benzine te verhogen van 16,65 gulden per hectoliter tot 24,25 gulden per hectoliter. De benzineprijs aan de pomp zal dan on geveer 45 cent per liter worden. De regering heeft voorts het plan de ac cijns op gedistilleerd te verhogen van 475 gulden per hectoliter van 50 pet. tot 596,50 per hectoliter van 50 pet. In, samenwerking met de gemeentepoli tie heeft de Alkmaarse marechaussée twee uit arrest in Oirschot gedeserteerde mili tairen gearresteerd. Het zijn de 19-jarige soldaten J. V. uit Alkmaar en J. K. uit Eindhoven. Op een gestolen fiets zijn ze van Oirschot naar Tilburg gereden, waar ze een auto hebben weggenomen en naar Amsterdam zijn gereden.. Toen de benzine op was hebben ze een an dere auto gestolen en zijn verder naar Alk maar gegaan. Zij hebben daar de auto op de Oude Gracht geparkeerd en zijn naar familie van V. gegaan, in de hoop geld los te krijgen om naar Duitsland te kunnen gaan. De familie heeft de politie gewaar schuwd. Een der militairen is op straat gegrepen, de ander heeft men in het ko lenhok van een bakker op De Laat ge vonden. (Van onze correspondent in New York) t De Canadese minister Pearson heeft Woensdag als zijn mening te kennen gegeven, dat de wereld wellicht op het nippertje van een catastrofe is gered. Thans is de assemblee begonnen met de eerste herstelwerkzaam heden na de geweldpleging in Egypte. Aan het eerste vereiste is voldaan: het vuren in Egypte is gestaakt. Thans kreeg de assemblee twee resoluties voorgelegd tot stabilisatie van de toestand. Negentien AFRO-Aziatische leden hebben een resolutie ingediend, welker voornaamste doel is, de terugtrekking van de strijdkrachten die Egypte zijn binnengevallen. Daar enboven hebben zeven staten uit alle delen der wereld een resolutie inge diend, opdat de instelling van een internationale politiemacht een officieel fiat zal krijgen. Secretaris-generaal Hammarskjoeld, die zijn taak bewon derenswaardig vervult, heeft in een rapport omschreven wat de taak zou zijn dezer politiemacht. Deze komt er op neer, dat het politieleger van de UNO ervoor zorgt, dat de vijandelijkheden gestaakt blijven. Men begrijpt dat Egypte en zijn bondgenoten nauwlettend toezien, dat de politiemacht geen politieke taak krijgt en geen verandering zal kunnen brengen in de militaire situatie. Herhaaldelijk hebben de AFRO-Aziaten betoogd, dat het politieleger slechts tijdelijk een beperkte taak mag vervullen. In de huidige nog steeds ietwat delicate situatie heeft niemand het gewaagd in het openbaar uit te spreken, dat de politie macht wellicht op den duur een construc tiever taak zou kunnen vervullen dan al leen de controle op de wapenstilstand. Zij, die verder in de toekomst denken, zien evenwel in, dat een staking van het vuren alsmede de terugtrekking der aan vallers niet voldoende zijn om een eind te maken aan de explosieve toestand, die de wereld op de rand van de afgrond heeft gebracht. Vooruitziende afgevaar digden spreken daarom in de wandel gangen reeds thans over een stadium, dat zou moeten volgen nadat de eerste her stelwerkzaamheden zijn verricht. Zou het niet mogelijk zijn, zo vraagt men zich af, dat, nadat de rust is weergekeerd en het verkeer door het kanaal hersteld, ook de schepen van Israel wederom van de water weg gebruik gingen maken? Het zou nauwelijks een uitbreiding van de taak van de politiemacht te noemen zijn, indien zij verhinderde dat Egyptische autoriteiten geweld gebruikten tegen schepen van Is rael. Thans is het echter stellig niet het moment, dit punt openlijk in discussie te brengen. Te minder daar Israel weigert de gebieden te ontruimen welke juist zijn bezet. Engeland en Frankrijk zijn daarentegen wel officieel bereid hun troepen terug te trekken. Deze landen wensen echter, dat eerst een politiemacht wordt gevormd, op dat genertijd een vacuum zal ontstaan tussen Egyptische en Israëlische troepen. De resolutie voor onmiddellijke terug trekking der troepen uit Egypte werd aan genomen met 65 stemmen vóór, één tegen, en tien onthoudingen. De enige tegenstem mer was Israel. Sommige voorstemmers wensten het woord „onmiddellijk" enigs zins rekbaar te nemen. Nederland was met Engeland en Frankrijk onder de ont houders. De resolutie, waarbij werd besloten tot een internationale politiemacht, werd aan genomen met 64 stemmen vóór en twaalf onthoudingen. De communistische landen plus Israel en Egypte onthielden zich. De Sovjet-Unie meent, dat de politiemacht Egypte wordt opgedrongen en dat de Vei ligheidsraad doch niet de Assemblée zulk een macht mag organiseren. imrnrmrtr*r*vvrrcm"*TiTO,y*Y*>r'' VERWACHTING medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van donderdagavond tot vrijdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer met geleidelijk toenemen de bewolking. Vannacht minder koud, morgen overdag dezelfde of iets ho gere temperaturen. Matige tot krach tige zuidelijke wind. 9 november Zon op 7.51 uur. onder 17.00 uur. Maan op 13.09 uur. onder 23.00 uur. Maanstanden 10 nov. 16.09 uur: eerste kwartier 13 nov. 7.44 uur: volle maan 25 nov. 2.12 uur- laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuidon Donderdag 8 november Hoog water: 6.57 en 19 12 uur Laag water: 2.30 en 14.45 uur. Vrijdag 9 november Hoog water: 7.37 en 19.56 uur. Laag water: 3.05 en 15.22 uur. Morgen neemt onder invloed van de depressieactiviteit de bewolking wèer wat toe maar de kans op regen is nog gering. Door de krachtiger wind zullen de nachte lijke temperaturen minder laag worden. Morgen overdag zullen de temperaturen ge lijk zijn aan die van vandaag of iets hoger. WEERRAPPORTEN (van hedenmorgen 7 uur) Weerstoestand buitenland M OOOCOOCOCOCXXXXAXXXXXXXXXXXXXXXXXXVXXÏOOOOI ZUIDELIJKE WIND Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Am.-terdam Brussel Parijs Bordeauv Grenoble Nice Berlijn Frankfort München zwaar bew motregen ono geheel bew. zzo zwaar bew z geheel bew onbewolkt mist onbewolkt mist onbewolkt nevel zwaar bew motregen mist mist mist nevel onbewolkt motregen mist nevel onbewolkt windst. -3 1 12 4 2 4 1 3 zzo zzo zo zzo windst. ozo windst. -2 nw 6 zo 3 ono -1 z -1 o 0 windst. -3 o nno zw ono nnw -2 0 -1 6 7 •2s c u c Z5 0 3 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 7 0 0 0 0 0 3 0 0 0 De depressieactiviteit op de oceaan houdt 7,-:rj_h onverminderd aan. Zuiderstormen boven het ^ullpn oostelijke deel van de oceaan en de Britse Geneve eilanden stuwen warme lucht van subtro- Locarno pische oorsprong in de richting van Spits- Wenen bergen. Het hogedrukgebied boven midden- Innsbruck Europa verplaatst zich langzaam naar het R0me oosten, zodat ons land geleidelijk binnen de Mallorca invloedsfeer komt van het oceanische lage druksysteem. De afgelopen nacht koelde de lucht in het zuiden en oosten van het land, bij weinig (De temperatuur ls van hedenmorgen 7 uur, wind, aanzienlijk af. In Brabant en Limburg de neerslag van de laatste 24 uur.) daalde de temperatuur tot om het vries punt. De nachtelijke afkoeling ging gepaard met dichte mist. De in kracht toegenomen wind uit zuid tot zuidoost begon de mist en Weerstoestand binnenland DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Den Helder onbewolkt z 4 0 Ypenburg mist zo 2 0 Vlissingen onbewolkt zo 4 0 Eelde geheel bew. zzo 3 0 De Bilt mist zzo 2 0 Twente mist ozo 3 0 Eindhoven onbewolkt ozo 0 0 Vlv. Z.-Limb. onbewolkt zo 0 0 Naar Reuter bericht, heeft de secretaris generaal van de UNO voorts verklaard, dat generaal Burns, de bevelhebber van de Palestijnse bestandscommissie van de UNO binnenkort in Cairo zal arriveren om een begin te maken met het uitwerken van bijzonderheden van het plan voor een internationale politiemacht. Egypte heeft er mee ingestemd tien UNO-waarnemers in Cairo toe te laten, zo voegde hy hier aan toe. In de loop van het debat werd bekend gemaakt, dat Hammarskjoeld Egypte had laten weten, dat een besluit om de politie macht van de UNO in actie te laten komen onverwijld zou kunnen worden uitge voerd door „een oproep tot een aantal regeringen om contingenten te zenden". Hij had Egypte verzocht, onmiddellijk te laten weten, of het bezwaar maakte tegen de deelneming van troepen van een der tot dusver genoemde landen. Zodra dit ant woord zou zijn ontvangen, zou de secre taris-generaal de regeringen van de reeds aangewezen landen verzoeken om met zo groot mogelijke spoed de eenheden te zenden. De regering van Egypte heeft, door een boodschap aan de secretaris-generaal van 5 november 1956, de motie van de alge mene vergadering van 5 november 1956 aangenomen en kan dus beschouwd wor den als te hebben aanvaard de vorming van een internationale strijdkracht volgens de bepalingen, door de Verenigde Naties vastgesteld Een dergelijke verklaring is nog niet beschikbaar van de regering van Israel. De Verenigde Staten hebben meegedeeld, dat zij bereid zijn om de politie-strijd- krachten van de UNO „onmiddellijk" naar Egypte te vervoeren. Een lid van de UNO-bestandscommissie heeft in Cairo verklaard, dat hij de eerste troepen van de internationale politiemacht binnen een week in Egypte verwachtte „aangezien het dringend nodig is de wa penstilstand te handhaven". (Van onze correspondent in V/enen) Vier dagen na het begin van hun verra derlijke aanval op Hongarije blijken de Russen de toestand daar nog niet meester te zijn. In verscheidene delen van Zuid- en Midden-IIongarije wordt nog verwoed ge vochten. Hoewel radio-Boedapest heeft meegedeeld dat de rust in de hoofdstad is weergekeerd, heeft Vien goede grond aan te nemen, dat de vrijheidsstrijders nog tal van fabrieken en openbare gebouwen ver dedigen. Niemand mag zich op straat ver tonen sinds zondag. Met iedere dag van het verzet stijgt het aantal doden schrikbarend. Volgens sommige berichten zouden in deze dagen reeds meer dan twintigduizend men sen de dood hebben gevonden. Ook onder de burgerbevolking zouden zeer vele do den gevallen zijn. Gistermiddag hebben de Russische troepen de ten zuiden van Boe dapest gelegen industrie-stad Dunapentele, die nog in handen der opstandelingen was, van drie zijden aangevallen. De zender- Rakoczy, die zich waarschijnlijk in de on middellijke omgeving van deze stad be vindt, richtte, voor hij uit de aether ver dween, een dringende hulproep tot de Ver enigde Staten. De Hongaarse communistische zenders vielen gistermiddag omstreeks 12 uur uit. Later in de middag waren zij evenwel weer te horen. Nu radio-Boedapest heeft meege deeld, dat het Hongaarse volk te trots is, om hulp uit kapitalistische landen te aan vaarden, is in Wenen de vrees geuit, dat de zich daar opstapelende pakketten met le vensmiddelen, kleding en medicamenten, bestemd voor het Hongaarse volk, nim mer hun bestemming zullen bereiken. In dien de communisten werkelijk de hulp transporten uit Wenen zullen terugwijzen, kan een deel der goederen de in Oosten rijk verblijvende vluchtelingen ten goede komen. Premier Boelganin van de Sovjet-Unie heeft de Indiase premier Nehroe de belofte gedaan, dat Moskou met de Hongaarse re gering zal onderhandelen over de aftocht van de Russische troepen uit Hongarije. Aan deze belofte werd toegevoegd, dat de onderhandelingen pas zullen beginnen, wanneer orde en vrede in het land zullen zijn teruggekeerd. In een rede ter gelegenheid van de ver jaardag van de Russische oktoberrevolutie heeft het lid van de Poolse Raad van State, Zavadzki, de Hongaarse communistische partij verantwoordelijk gesteld voor de hui dige toestand in Hongarije. Het blijft een pijnlijke zaak, dat de Russische troepen op verzoek van de volledig in diskrediet ge raakte communisten Rakosi, Geroe en an dere leiders, in de gevechten om Boedapest ingegrepen hebben, aldus Zavadzki. (Van onze reisredactear) Na een lange tocht over de Israëlische zegeweg door de Sinaï naar de oostoever van het Suezkanaal zag ik dinsdagnacht de laatste Britse bommen Ismailia treffen voordat het staken van het vuren inging. In Sinaï zwegen de wapens trouwens reeds. Alleen de Egyptische doden en de stukge schoten tanks langs de weg repten daar van de oorlog in de hete woestijn. Een grijze rookkolom dreef over Ismailia toen de Brits-Franse actie was stopgezet. Er waren echter geen troepen te zien. Nu de wapens zwijgen is het woord aan de politici in deze onzekere en explosieve situatie, die door de spanning tussen Oost en West uiterst gevaarlijk blijft/ Ben Goerion schetste gisteren Israels positie in een parlementsrede vol bijbelse mystiek en liet uitkomen dat de bezetting van Sinaï als onderbandelingsobject voor Israels toekomst van groot belang is. Hij maakte ook gewag van Israels volstrekte afwijzing van een UNO-politiemacht en zweeg de Brits-Franse actie dood, die Is raels opmars beslissend versnelde, alsmede het afbreken daarvan. Sommige waarnemers zien achter het afbreken van de actie de Russische bedrei gingen. die reeds gretige geruchten in de Arabische landen wekken. De Britse wens inzake terugtrekking der Israëliërs achter de bestandslijn wordt door Israel gezien als een sus-gebaar jegens de Arabieren. Ben Goerion onderstreepte ze kerheidshalve de dood'van het bestand met Egypte, maar verheelde niet de komende moeilijke politieke strijd of zelfs „iets veel ernstigers". De consequenties van de actie tegen Nasser zijn immers nog steeds on overzienbaar. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM - TE| T3439 FERO. B0LSTR. 48 A DAM TEL 717162 DUFFEL MONTY COATS 59.50 Stem van vrij Hongarije Mej. Anna Kethly, de minister van staat in het kabinet van pre mier Imre Nagy dat enkele dagen in Hon garije heeft geregeerd, is te New York aan gekomen. De 67-jarige minister wil in de UNO gaan pleiten uoor het onderdrukte |f Hongaarse volk. Zij is de enige minister van de regering Nagy die in het Westen is om dat zij op het moment van de herbezetting van Boedapest door de Russische troepen, in Wenen was. Op de foto ziet men mej. Kethly op het inter nationale vliegveld van New York tijdens een interview met journalisten. Peter H i 11e Een geleerde godsdienst is op zichzelf reeds verdacht. BEIROET, (United Press) De Moefti van Egypte heeft de „heilige oorlog" ver klaard aan Frankrijk, Engeland en Israel. Dit gebeurde in een radio-uitzending uit Cairo, die in Beiroet opgevangen werd. In de uitzending werd bericht, dat Sheik Hasan Mamun, de religieuze leider van de Egyptische mohammedanen een edict had uitgegeven, waarbij alle mannelijke en vrouwelijke mohammedanen in Egypte de heilige oorlog opgedragen werd. Woensdagmiddag is de 25-jarige loswerk- man P. T. V. uit de Scheveningse strafge vangenis ontsnapt. Hij was veroordeeld we. gens diefstal van koperdraad langs de spoor lijnen. V. verrichtte op de binnenplaats grondwerkzaamheden en toen hij met een vijftal andere gevangenen materiaal moest opbergen, zag hij kans door een achterdeur te verdwijnen. Via een stapel kolen wist hij op het dak van het administratiegebouw te komen en vandaar op de buitenmuur. Men heeft nog een speurhond aan het werk gezet, doch zonder resultaat. Van de twee onlangs ontsnapte gevange nen is in het tehuis voor daklozen te Eind hoven C. B. aangehouden.. Hij vertoefde daar onder een valse naam. B. had een adres in 's-Hertogenbosch opgegeven, maar de contro lerende politiebeambte wist dat deze straat daar niet bestond. B. werd nader aan de tand gevoeld en zo kwam zijn ware identiteit aan het licht. WASHINGTON-NEW YORK (Un. Press en Reuter) President Eisenhower heeft in een boodschap aan premier David Ben- Goerion van Israel aangedrongen op aan vaarding van de resolutie der UNO waarin terugtrekking der Israëlische strijdkrach ten van Egyptisch gebied wordt gevraagd. Ook de secretaris-generaal van de UNO. Dag Hammarskjoeld. heeft Israel gewaar schuwd. dat het ziji. strijdkrachten, in overeenstemming met de staakt- het-vuren-regeling, uit Egypte moet terug trekken of anders de UNO actief tegenover zich zal vinden. Hij deelde eveneens mede, dat hij een „ernstige demarche" had ge daan bij Israel in verband met een overval op het hoofdkwartier van de wapenstil stands-controlecommissie der UNO in Gaza. OSLO (Reuter/UP) De Nobelprijs commissie van het Noorse parlement heeft niemand waardig bevonden dit jaar de No belprijs voor de vrede te ontvangen. De Nobelcommissie heeft in Oslo bekendge maakt dat de vredesprijs van 1955, die dit jaar beschikbaar was met de prijs van 1956 in het geheel niet toegekend zal worden. De prijs van 1956 zal voor volgend jaar gereserveerd worden. Een derde van het geld dat voor de vredesprijs van 1955 beschikbaar was zal teruggestort worden in het Nobel-fonds. Tweederden ervan gaat naar het speciale fonds voor humanitaire doelen. Een Reuter-medewerker meldt uit Parijs, dat de grote mate van overeenstemming, die in het afgelopen half jaar tussen de regeringen van Groot-Brittannic en Frank rijk heeft bestaan, thans een knauw heeft gekregen. Frankrijk is het volstrekt oneens met het Britse standpunt, dat de Israëlische troepen hun veroveringen zouden moeten prijs geven en zich weer achter de oude, veelvuldig door de Egvptenaren geschon den bestandslinies, zouden moeten terug trekken. De Franse regering staat ten deze volkomen achter het door de Israëlische premier Ben Goerion ingenomen standpunt. Het verschil tussen de Britse en Franse standpunten komt ook tot uiting in de bewoordingen der aan de UNO gezonden nota's, waarin Groot-Brittannië en Frank rijk instemmen met een staken van de strijd. In de Franse nota wordt niets gezegd over het tweede gedeelte van de door de internationale organisatie aanvaarde reso lutie, waarin een beroep op Egypte en Israel wordt gedaan hun strijdkrachten achter de vroegere bestandslinies terug te trekken, terwijl in de Britse nota juist aandacht aan dit punt wordt geschonken. De Franse autoriteiten zouden het voorts niet eens zijn met de wijze, waarop de Britse regering zich verplichtte de Brits- Franse troepen in de Suezkanaalzone halt te doen houden, vóórdat de tevoren vast gestelde veldtochtsdoelen waren bereikt. Tijdens een massale demonstratie in Parijs is het landelijk hoofdkwartier van de Franse communistische partij in Parijs in brand gestoken. Op deze telefoto zien we de brandweer in actie. Het flitslicht van de fotograaf ver mocht bijna niet het nachtelijk driister en de zware rookwolken, die uit het gebouw kwamen te doorbreken. De wapenstilstand in het Midden-Oosten, die dinsdag is afgekondigd, moge een eind hebben gemaakt aan de gevechtshandelin gen, hij heeft zelfs geen begin van een oplossing geboden voor de problemen, die de toestand in dat deel van de wereld zo precair maken. Ten aanzien van de wapenstilstand zelf zijn er trouwens ook al tal van problemen gerezen. De Egyptische regering beweert, dat de Brits-Franse troepen het bevel tot staken van het vuren niet stipt hebben opgevolgd en behoudt zich op grond daar van vrijheid van handelen voor. De Israë lische regering, die de wapenstilstand zelf wél zonder voorbehoud heeft aanvaard, weigert een internationale politiemacht op Israëlisch gebied of ook maar op het door Israel bezette gebied toe te laten. Boven dien heeft de premier van Israel, David Ben-Goerion, verklaard het bezette gebied niet te zullen laten ontruimen, ondanks het feit dat de UNO dit heeft geëist. De Britse regering heeft die eis onvoorwaardelijk gesteund, de Franse daarentegen heeft doen blijken dat zij het Israëlische stand punt deelt, of het althans billijkt. Dit alles schept een uitermate verwar rende situatie, waarbij vooral met betrek king tot de door Ben-Goerion verkondigde opvattingen allerlei moeilijk te beant woorden vragen rijzen. Bij het begin van wat toen slechts een Israëlische „raid" op Egyptisch gebied scheen te zijn, heeft de regering te Jeruzalem met nadruk ver klaard, niet uit te zijn op gebiedsvergro- ting, en deze verklaring heeft zij ook later, toen het schiereiland Sinaï al grotendeels in Israëlische handen was, op ondubbel zinnige wijze herhaald. Wat Ben-Goerion gisteren in de Knesset heeft gezegd, kan daarmee echter niet in overeenstemming worden gebracht. Men zou kunnen veronderstellen hoe wel de premier dit niet duidelijk heeft ge zegd dat deze verandering van stand punt het gevolg is van de Egyptische wei gering om met Israel over een wapenstil stand te onderhandelen. „Als de vijand onderling overleg afwijst, moeten we wel unilaterale beslissingen nemen," zou in dat geval de gedachtengang kunnen zijn geweest. Bovendien, en dat heeft Ben- Goerion wél gezegd, beschouwt de Israëli sche regering de bestandsovereenkomst van 1949 als niet meer van kracht; deze opvat ting, waarvoor na alles wat er sedert 1949 is gebeurd wel wat te zeggen valt, leidt logischerwijze tot de conclusie dat dan ook de demarcatielijn, welke bij die be standsovereenkomst is vastgesteld, haar waarde verloren heeft. En tenslotte baseert Ben-Goerion de Israëlische aanspraken blijkens zijn rede (waarin hij heeft gezegd dat Israel „het grondgebied van Egypte niet heeft aangevallen en dat ook niet zal doen") blijkbaar op de opinie dat Sinaï niet in de volle zin van het woord Egyptisch grondgebied is. Maar waaruit hij dit afleidt, is ons niet duidelijk. De hele argumentatie lijkt ons trouwens zeer betwistbaar. Het bedenkelijkste, en ook het raadsel achtigste, aspect van het Israëlische stand punt vinden wij evenwel de weigering, UNO-troepen in het eigenlijke Israel of in het bezette gebied toe te laten. Niet alleen komt die weigering neer op een votum van wantrouwen in de UNO en in de soort van oplossing van het conflict, die zij nastreeft, maar bovendien plaatst Israel zich hiermee, in de ogen van de wereld, in het ongelijk. Van Israëlische kant zal wellicht ter ver ontschuldiging worden aangevoerd, dat het optreden van de oude bestandscommissie der UNO, onder generaal Burns, bij ge legenheid van de talloze grensincidenten van de laatste jaren, niet altijd van de nodige objectiviteit heeft getuigd en dat Israel daarom wel enig voorbehoud mag maken ten aanzien van de nieuwe politie macht van de UNO, die onder het bevel van dezelfde generaal komt te staan. Maar zelfs indien er gegronde reden voor zulk voorbehoud zou zijn, (waarover wij ons geen oordeel willen aanmatigen), blijft het afkeurenswaardig dat Israel daarin aan leiding vindt om zich te verzetten tegen de komst van UNO-troepen ten oosten van het Suezkanaal en daardoor het vinden van enigerlei oplossing van het geschil door de UNO zeer ernstig te bemoeilijken. Nog af gezien van het feit. dat Israel door het aannemen van deze houding de positie van Egypte ten opzichte van de UNO aanzien lijk vergemakkelijkt. Dat Egypte zijnerzijds van de wapenstil stand gebruik schijnt te maken om zijn door Engeland en Frankrijk vrijwel ver nietigde luchtvloot te laten vervangen door nieuwe Russische vliegtuigen en dat de Sovjet-Unie zelf daardoor wel een heel eigenaardis karakter geeft aan het door haar zo dringend verlangde bestand wijst er overigens eveneens op. dat we met dit bestand no« heel ver weg zijn van een werkelijke vrede. Simon Koster i -

Haarlem's Dagblad | 1956 | | pagina 1